Gocthe en de jeugd. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Ouden van dagen, „Let op uw zaak". De Burgemeester geen huisvader meer Officiële mededelingen. Plaatselijk Eiieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No. 58. Bureau: Van Weedestraat 35» Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947. Goethe heeft eens het woord gesproken: bij de kleurige afglans hebben wij het leven. Daar hebt ge weer een van die zinvolle ge zegden, waarin natuurlijk een waarheid verscholen ligt, dé waarheid geeft het niet. Het is de taal van de levensgenieter, die alleen de schone kant der dingen zoekt. Leven zou een mens slechts dan, als de ontroering over de heerlijkheid van het le ven hem overmeestert. Hetzelfde wat Boutens zei: En alleen is het leven: léven, als het tot de dood ontroert. En dat leven wordt nagejaagd, o, in duizend vormen. Ieder popelt naar levensbekoor lijkheid. Rembrandt stalde haar uit in zijn eerste periode vooral, en er is glans van goud en edelstenen. Dichters hebben het vermogen om gewone dingen te zeggen in de taal der eeuwigheid. Maar ieder mens heeft een periode in z'n leven gekend, dat het leven voor hem openbloeide als een roos. En romantiek steekt in ieder hart. De jeugd is zakelijk en nuchter tegenwoordig zegt men. Geloof het maar niet. Ze leeft vrijer. Misschien ook gevaarlijker. Haar toon is boud en haar voeten zijn naar Huizinga's woord lichter geschoeid dan die van een vorige generatie. Maar wie bij voorbeeld „Intermezzo in Batavia" van Ary den Hertog heeft gelezen, waarin hij de Nica-jeugd in 't Batavia van thans be schrijft, heeft geen bewijs mee nodig, on danks lippenstift en uniform blijft het men senhart zichzelf, de eeuwen door, tamelijk gelijk en is het de tijden door hetzelfde wat het wil: altijd weer het schone leven, de begoocheling van het geluksmoment. De vormen mogen verschillen, het wezen blijft gelijk. Men ontvlamt altijd weer voor een veridealiseerd mens, voor een bovenper soonlijke idee, voor een wereldwijde ge dachte. Offerbereid is men ook. Het Nica- meisje, dat in haar korporaalsuniform rus tig haar rapporten tikt, terwijl de kogels door de straten fluiten, is het type er van. De jeugd van nu is nuchter en toch weer niet dapper en toch kinderlijk ge durfd en in de grond toch weer beschei den in haar eisen, 't Gaat toch weer om een beetje muziek en een beetje geluk. Het komt toch weer neer op een glimlach en een traan de ontroering van een ver stolen ogenblik. Maar diezelfde Goethe, die de confessie op stelde van een louter zintuigelijke levens houding wat heeft hij verstaan van leven, dat midden in de dood ligt? Daar weet de jeugd van thans méér van die jeugd, die gesidderd heeft om z'n be staan in bunkers en gevangeniscellen die jeugd, die weigert aan te pappen met het burgerdom van vroeger, dat alleen op eigen veiligheid en welvaren bedacht was. Het leven dat is ook gemeenheid en wreedheid, ziekte en armoe. Het leven, dat is ook een ontredderde wereld en kampen met „displaced persons", waar niemand weg mee weet. En dat wéét die jeugd. Ze leeft er midden in. Midden in het wereld lijden. Midden in de gestadige dood. Men hoeft haar niets meer wijs te maken. Goethe leefde als belauwerde hofpoeët van Weimar er toch maar langs. Hij geniet van alles, zelfs van het demonische van zijn tijd. Hij herkent het als groot en overwel digend. Maar afdalen in het verschrikke lijke leven doet hij niet. Z'n hele leven wei gert hij een lijk te zien. Het is volkomen consequent: de genieter schuwt het leven loze. De jeugd van nu heeft er alleen een fel protest tegen. Het Nica-meisje van heden, dat al zoveel mensen heeft zien ster ven, kan de hand niet velen, de dorre hand van een geëvacueerde, die met de dood in de schoen loopt, op haar hoofd. Een is er geweest, Jezus Christus, Die deze jeugd ten gids kan zijn. Hij wist van de heerlijkheid van het leven en hij daalde dieper de dood in, dan ooit enig sterveling vermocht. Hij is gekomen alleen om het le ven te redden uit de dood. Hij is door het leven zelf niet doodgedrukt. „Ik leef en gij zult leven," is Zijn boodschap. Hij open baart midden in de dood onvergankelijk leven, regelrecht uit God. Leven, dat maar niet even in een flitsmoment opglanst, le ven, dat niet bestaat in een romantische begoocheling, maar leven, dat er is en dat het houdt en dat het hardt midden in de pijnen en in de smarten, midden in de ver trapte liefde en vermoorde onschuld. Leven dat zalig is en waarachtig zalig maakt. In het doodsleven heeft Hij alleen nog een boodschap, Hij alleen. En niemand anders op de wereld. Ja Hij, Christus met z'n eenvoud, z'n grenzeloze liefde en z'n waar achtige majesteit. 1 October a.s. treedt de Noodwet Ouder domsvoorziening in werking. Wie heb ben daarmee in de eerste plaats rekening te houden? „Mannelijke, alsmede onge huwde vrouwelijke Nederlanders, die 1 Oct. a.s. reeds 65 jaar zijn of het kort daarna worden''. Deze personen zijn in drie groepen te verdelen. Ie. Zij» die weten, dat ze toch niet in aanmerking komen en dus geen aanvrage inzenden. 2e. Zij, die er vol komen recht op hebben en dus een aan vrage moeten indienen. 3e. Zij, dié we ten, dat zij er geen recht op hebben» maar die het wcleens met een aajnvraag menen te kunmn proberen. Ik zal me deze keer bezig houden met de tweede groep. Een waarschuwing! Reken er niet op» dat alles vanzelf gaat. 't Is nu eind Juli en wil alles op 1 October klaar zijn, dan moet er nog heel wat gebeu ren. 't Is een lange, zoer lange weg vóór de rechthebbende zijn uitkering in handen heeft, maar het kan! Mits ieder doet, wat hij kan en moet dolen! A. Een „aanvraagformulier'' dient voor de ingezetenen van de gemeente Soest te worden aangevraagd bij de Raad van Arbeid te Amersfoort. B. Dat formulier moet volkomen naar waarheid, duidelijk en nauwkeurig wor den ingevuld. C. Het ingevulde gaat terug naar de Raad van Arbeid. D. De R. v. Arbeid zendt de ingevuldle formulieren naar de Commissie van On derzoek tc Soest» die de gegevens ve rifieert, desnoods nader onderzoekt en advies uitbrengt. E. Met dat advies gaat alles terug naar de Raad van Arbeid. F. Is dat alles achter de rug, dan pas oordeelt die Raad over toekenning, wei gering enz. G. Dan pas kunnen maatregelen geno men worden voor eventuele uitkering. Dat alles moet klaar zijn vóór 1 Oc tober 1947. En als ge dan weet, dat alleen dc Raad van Arbeid reeds re kent op 25000 aanvragen* die behandeld moeten worden, dan behoef ik u niets meer te zeggen. 't Is dus zaak, dat ieder, dus ook de belanghebbende, in aTie opzichten mee werkt en doet, wat hij kan. En dus een goede raad. Laat ieder, die, mede op grond van leeftijd, meent in aanmerking te komen, reeds beginnen met NU de volgende briefkaart te zenden aan: De Heer Voorzitter van de Raad van Arbeid te Amersfoort. Ondergetekende, (naam en voorna men), geboren (datum en jaar), wonende in de gemeente Soest, (nauwkéurig adres) verzoekt toezending van een aanvraagformulier Art. 8, Noodwet Ou derdomsvoorziening. (Handtekening.) Hebt u het formulier ontvangen, vul het dan in, of vraag hulp om het ïtr* te vullen. Doe dat volkomen naar waar heid, duidelijk en nauwkeurig. Want dit is in uw eigen belang em be vordert een vlugge afdoening van uw eigen zaak en die van anderen. Met eén „het komt niet zo precies" of .«dat zullen ze zelf wel uitvinden" of „wat hindert dat nu" of „dat gaat ze geen steek aan", bereikt ge niets en nog ééns niets. Ja, toch bereikt ge daarmee iéts» n.1., dat de Commissie van Onderzoek een nader onderzoek zal moeten instel len, dat ge verplicht kunt worden een geheel nieuwe aanvrage op te maken» dat uw aanvraag even aan de kant komt te liggen enz. enz. Ik herinner u er aan, dat alleen Amers foort op 25000 aanvragen rekent. Meer behoef ik u niet te zeggen. En dus: Schrijf de briefkaart en vul het formulier zó in, dat alles klopt. Let op uw eigen zaak en die van andle- De Tweede Kamer heeft haar goedkéu- ring gehecht aan het nieuwe wetsont werp genaamd: Woonruimte wet. Dwaas als 't was, dat aanvankelijk alle macht in handen van één persoon werd gesteld» immers, na verdwijning van hef dictato riale stelsel zagen wij hier toch een zui ver dictatorschap gecreëerd, ook de le den van ons hoogste college, de Tweede kamer, waren het met deze dictatuur niet eens en hebben er ernstig tégen geprotesteerd. Het wetsontwerp werd nu geheel volgens democratische richtlijnen getransfor meerd. We weten, dat nagenoeg al onze lezers belang stellen in deze materie en daar om zullen we in het kort aangeven, hoe thans de woonruïmtewet werkt. Niet meer de burgemeester, maar hét college van Burgemeester en Wethou ders zal het woningruimte-vraagstuk nu krijgen op te lossen. Thans krijgen we dus een behandeling het I door meerdere personen, waarbij overleg ruimer zal worden. Bovendien krijgt men nu de mensen maar niet zo thuis gestuurd, doch ligt het in de bedoeling der wiet» dat de gene, die mensen in huis moet némen, met gegadigden te voren overlég kan plegen. Tevens is er altijd beroep op Gedepu teerde Staten mogelijk. Door deze verandering is de wét aan merkelijk verbeterd. BEZOEK VAN ENGELSE KINDEREN. De „World Frïendship Association" is een organisatie, die o.a. tracht de jeugd van de gehele weneld de gedachté bij te brengen, dat wij niet alleen inwoner zijn van een bepaald land, doch in de eqr- ste plaats wereldburger. Dit doel tracht zij te bereiken door uit wisseling van kinderen uit de diversie landen. Ons bereikte thans het verzoek, om in Soest plaats te vinden voor 24 jongelui uit Engeland van 16 tot en met 18 ja ren, t.w. 20 meisjes en 4 jongens. Zij blijven 12 dagen. Het is de bedoeling de jongelui in gezinsverband op te ne men. Gedurende hun verblijf te Soesf worden ongeveer 5 dagtochten1 georga niseerd. Voor ieder kind worden door de disfcributiedienst rantsoenbonnen voor 14 dagen afgegeven. Met deze groep komt een echtpaar me de, voor wie eveneens een ondérdak wordt gevraagd. Een moeilijkheid js, dat de kinderen Zaterdagavond te 10 uur reeds arriveren. In verband daarmede wordt eén beroép gedaan op alle ingezetenen* dié willen medewerken om den of meer van déze kinderen te willen ontvangen. Zij, di'e dit doen, genieten voor hun kinderen voor rang bij uitwisseling naar Engeland. Aanmeldingen tön spoedigste of Zaterdag a.s. tussen 9 en 12 uur aan het bureau voor Sociale Zaken, Steenhoffstraat 5, telefoon 2643, toestel 02. GROTE HOOIBER'GBRAND. Woensdagavond te ongeveer kwart voor elf werd de bevolking opge schrikt door het loeien van de brand- sirene, alarm grote brand. Het bleek, dat op de Berd. Huijcklaan twee grote hooibergen, door tot nu toe nog niet opgehelderd)e oorzaak» in lichter laaie stonden. De boerderii van de landbouwer W. van Hofslot, die op ongeveer tien meter van de brandende hooibergen verwijderd stond, had ook reeds vlam gevat. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse met groot materiaal en wist met een zestal waterstralen de boer derij te behouden. De twee hooibergén, waarin 35000 k.g. hooi geborgen was, werden een prooi der vlammen. De brandweer was de gehele nacht bezig met de nablussing. Een onderzoek (naar de oorzaak van de ze brand wordt ingesteld, daar van hooi- broei geen sprake is. CONCERT IN DE WILHELMiNAKERK. Voor een klein aantal luisteraars gaven Leny Kooning Pool, alt en Wim Dijkstra, orgel, Woensdagavond een concert. Een mooi programma was samengesteld. Van Bach tot H. Andriesse® voor orgel» met de „Biblische Lieder" van Dvorak en „La Procession" va® César Franck voor zang. Jammer, dat de geestelijke spanning, die voor deze muziek onontbeerlijk is, niet aanwezig was. De Nocturne van César Franck was 't mooist en liet de gevoelige sfém van de zangeres goed uitkomen. „La Procession" miste absoluut de sterke emotie, die dit lied van de vertolkster verlangt; ook cfle begeleiding had inniger kunnen zijn. De organist volgde overigens uitstekend qn toverde bij Dvorak mooie kleuren met zijn registratie. Voor Handel werd dit echter te romantisch, terwijl bij het laatste trekje van de prelude van César Franck de stemming plotseling werd neergehaald door een goedkope registra tie. Z'n laatste Choraal van H. Anidrics- sen was wel het beste en geeft ons goede verwachtingen voor de toekomst. Evenals op vele andere concerten die wé in dit kerkgebouw mochten beluisteren» moesten we weer opmerken, dat Bach zich niet leent voor dit orgel. Wat het orgel betreft voldeed de „Pre lude Pastorale" van Cor Kint het meest» hoewel dit werk muzikaal niet het beste was. 't Concert als geheel was voor Soest een genotvolle avond, diie meer belang stelling waard was geweest. „Ruisend valt het graan", zoals 't heet Alleen al bij het kijken naar de mjqnf- sen, die gewapend met sikkel en nog wat, de rogge maaiden, voelde ik me als een plas water met een overhemd aan. Moed om de maaiers te gaan vragen wat ik graag wilde weten, had ik niet, want ze hadden door het zware werk geen vriendelijk uitnodigende trék op hun gelaat. Ik kreeg eindelijk de kans, toen er iets moest gebeuren aan eén stok met een haakje. Na het gebruikelijke inleidende smoes je over het weer enzo, vroeg ik of ze dit jaar veel last hadden van „zwarte roest". Ik kreeg het idee, dat ik m)et evenvéeH succes had kunnen vragen naar de sa menstelling van een atoombom. Zwarte Roest? Nee, dat geloofde hij niet. Had-ie geen last van gehad. Ja, ja, hij herinnerde hef zich, wat ze geschreven hadden over die Berberis-én- nog-wat-boompjes. Nee, daar was hij dan schijnbaar vrij van gelopen- Waar hij wel last van had gehad, was de korenbloemen-plukkende jéugd ejm niet alleen de jeugd, maar ook de hon den. Er zijn hondeneigenaren, die hun hond het liefst even los laten ren®ie® bij een korenveld, omdat ze daar zo leuk in springen. Zou je ze niet? En dan te weten» dat ik, uit angst voor de voedselpositie van ons land, pp han den en voeten heb rondgekropen door mijn tuintje op zoek naar bruine blaad jes en rode besjes, naar Berberis. Zei U ïets? H. OEKMAN. KRANSLEGGING BIT HET KONINGIN EMMA-MONUMENT. Op 2 Augustus, de verjaardag van wij len H. M. Koningin Emma, zal 's mor gens te 10 uur, door een deputatie van de Federatie van Buurtverenigingen eén krans worden gelegd bij het Koningin Emma-monument aain de Torenstraat. DIT JAAR NOG EEN I,ANDBOUWDAG? Naar wij van bevoegde zijde vernémen» bestaan er bij het betreffende comité ernstige plannen, om dit jaar, evenals vorig jaar, een Soester Landbouwdag te houden. Als datum hiervoor zou genoemd worden Koninginnedag, dit jaar op Maandag 1 September. Zodra ons nadere gegevens bereiken» zullen wij deze aan onze lezers doorge ven, daar het houden van een landbouw dag, gecombineerd met een fokveekéu- ring en een demonstratie van de plaat selijke rijvereniging met zo mogelijk een springconcours, niet alleen van buiten gewoon belang is voor onze boerenbe volking, maar bovendien zeer aantrek kelijk is voor een ieder, die de paar densport een warm hart toedraagt. VACANTIE ZOMERFEEST. Het bestuur der Buurtvereniging „Niqu- weweg" heeft voor haar leden en do nateurs op Woensdag 6 Augustus een groot vacanfie zomerfeest georganiseerd* hetwelk gehouden zal worden op die Parklaan, 's middags voor de kinderen» 's avonds voor de volwassenen. Tevens wordt er op gewezen» dat op Woensdag 13 Augustus of Maandag 18 Augustus een uitgaansdag wordt geor ganiseerd voor kinderen van de Buurt vereniging. Nadere bijzonderheden vol gen hierover Woensdag op de feéstettt GEVONDEN VOORWERPEN. Zonnebril, broche, hondenpemining, mol ton deken, witte handdoek, hangertje, zilverbon a f 2.50, militaire regencape, beursje met enig geld, grote zwarté hond» zonnebril met hoofddoek, speelgoed hondje, persoonsbewijs, kinderbadpak, badpak met washandje en een handdoek, actetas met bl. badpak, bankbiljet van f10.portemonnaie met fl.60 en 2 vleesbonnc®, hondenpenning no. 82, huis sleutel in etui, damesrijwiel met mass. banden, 2 strookjes, welke worden in geleverd voor het verkrijgen van nieu we bonkaarten en snelbinder. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 3 Augustus is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. UITSTAPJE MET FEDERATIE VAN BUURTVERENIGINGEN. De Federatie van Buurtverenigingen te Soest meldt ons, dat zij een uitstapje or ganiseert naar Oud-Valkeveen, voor de kinderen van de leden der aangesloten buurtverenigingen. Een aanmoediging voor de ouders, om hun kinderen hieraan te laten deelne men, lijkt ons overbodig, daar zij, onder goede leiding, een z<eer mooie dag zul len hebben. Voor verdere bijzonderheden leze mén de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1