Ver en toch nabij. Oiticiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT ftbonii. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 23e JAARGANG - No. 59. BureauVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947. De belangstelling van de gemiddelde mens gaat in de eerste plaats uit naar dingen, die in zijn eigen omgeving gebeuren. Een doodgewone burenruzie, waarvan wij zelf getuige zijn, vinden wij veel belangwekken der en ook veel belangrijker dan de bur geroorlog in China, al sneuvelen daarbij dagelijks duizenden mensen en al kwam het bij onze burenruzie zelfs niet eens tot een handgemeen. Als bij ons in de buurt een glazenwasser van zijn ladder valt en een been breekt, wordt daarover in de familiekring een boom opgezet een geweldige natuurramp in een ver-verwijderd werelddeel, al zijn er de gewonden ook bij honderden te tellen, brengt het zo ver niet en vermag slechts heel even onze belangstelling vast te hou den. Vergelijken wij „grootheden", die niet ver gelijkbaar zijn Een ogenblikwellicht her innert u zich de ramp te Texas City, waar niet zo heel lang geleden een schip tot explosie kwam en een geweldige ravage te weeg bracht. Een dergelijk ongeluk ge beurde dezer dagen te Brest, maar hoewel de gevolgen in genen dele zo groot waren, kunt u er van op aan, dat er in de Franse bladen even veel ruimte, zo niet meer aan werd besteed, dan aan de ramp van Texas. Hoe verder van huis des te kleiner de belangstelling. Misschien is het ons beperkt voorstellings vermogen wellicht is het een gebrek aan fantasie van de meesten onzer, dat ons verhindert van ernstige gebeurtenissen ver buiten de landsgrenzen met even veel be langstelling kennis te nemen als van het geen in onze directe omgeving gebeurt. Een en ander geldt niet alleen voor de be woners van het land, maar gaat even zeer op bij de stedelingen. Zie de dagbladen. De kranten der grote steden hebben hun ru briek stadsnieuws en de plaatselijke nieuwsbladen achten veelal de kleine be richtjes uit de eigen omgeving hoe nietig vaak in de ogen van anderen voor hun blad het belangrijkst. De prijs van het fan fare-muziekgezelschap, behaald in een of ander concours, is in de ogen der dorpe lingen van meer belang dan de mededeling dat het Amsterdamse Concertgebouw-or kest een vererende uitnodiging voor het buitenland kreeg. Wij zullen het ons niet spoedig bekennen, maar die berichten uit den vreemdeze zijn zo moeilijk te controleren, maar ook vooral: het is allemaal zo ver..zo ver! Vliegtuig en radio hebben ten deze wel enige verbetering gebracht onze ge zichtskring is niet meer zó beperkt als enige tientallen jaren geleden. Wij slaan ons wel op de borst en zeggen: afstanden bestaan niet meer de „verte" is dichter bij gehaaldin zoveel uren vliegen wij nu naar Indonesië Ja, dat verre Indië van vroeger dagen. Meer dan een maand op een boot voor je er was Dat verre Indië van vroeger dagen, waar de kolonialen vochten. Wij kunnen ons voorstellen, dat er in die dagen voor Indië en de daaromheen gevoerde po litiek maar slechts matig belangstelling was dat ons volk door een Multatuli uit z'n latente houding moest worden op geschrikt. Doch dit is anders geworden. Het Indonesië van tegenwoordig is niet alleen door vlieg tuig en radio ons nader gekomen. Het me rendeel van ons volk heeft Indonesië dicht bij huis gekregen, doordat een zoon of va der, een verloofde of een kleinkind vrij willig of noodgedwongen meeging met de troepen. Indonesië ver van huis en toch zo dicht bij! OUDERDOMSVOORZIENING. De Commissie van Onderzoek ter uit voering van de Noodwet Ouderdoms voorziening werd voor de gemeente te Soest als volgt samen gesteld: K. de Haan. wethouder van Sociale Zaken, voorzitter. H. J. van Hal» secretaris. H- Bosma, W. van Breukelen, H. J. Brink, D. v. d. Broek, J. H. Hesselink en K. Wiersema, leden. De Commissie hoopt zo spoedig moge lijk met haar werkzaamheden te begin nen. HINDERWET. Burgem. en weth. van Soest brengen tér algemene kennis, dat ter secretarie ter inzage zijn geleg'd: A. een verzoek mlet bijlagen van J. A. Peters, Den Blieklaan 35, Soest, om ver gunning tot het oprichten van 'n sfeen- gruisinrichting, waarin geplaatst zal wor den een electromotor van 25 P.K. tér aandrijving vaini eein sfeengruïsfer, in 't perceel Den Blieklaan 35, kadastraal be kend in sectie G. nr. 3533. B. een verzoek met bïjlagén van J. Ab- bel. Parklaan 65, Bilthoven, om vergun ning tot het oprichten van een metaal- er i'zergielerr» waarin geplaatst zullen worden 3 electro-motoren met een to taal vermogen van 4 P.K., ter aandrij ving van etin slijpsteen, een grondovén en een ijzerover, in eèn gebouwtje aan de Molenweg, kadastraal bekend pérceél sectie H. nr. 5632. Op Dinsdag 19 Augustus 1947 zal gele genheid bestaan om bezwaren tégen deze verzoeken in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. COLORADOKEVER. De burgemeester dér gemeente Soest beveelt aan alle houders van mét aard appelen beteeidé percelen in deze ge meente. om in de periodé van 11 t-m. 20 Augustus 1947 het aardappelgewas ten minste eenmaal te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calcium- arsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd dat: le een hoeveélheid overeenkomend met ongeveer 800 liter per hectare gelijkma tig over het gewas wordt verdeéld; 2e alle bladeren van de aardappélplan- ten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. op zodanig uur en bii zodanige weers gesteldheid gespoten wordt, dat hét ge was nog dezelfde dag kan opdrogen. Voor het verkrijgen van calciumarsenaat en spuitmateriaal kan men zich wen den tot de Coöp. Landbouwvereniging, Torenstraat 16, Soest. Geachte Heer Redacteur. Ik las zo juist in de Soester Courant van Vrijdag 1 Augustus de recentie van het jubileum concert, georganiseerd door 't mannenkoor „Apollo", op Dinsdag 29 Tuli, in het Openluchttheater te Soest. Gaarne wilde ik van mijn kant enige persoonlijke indrukken toevoegén aan dit verslag. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn deze regels te plaatsen in uw cou rant van Vrijdag 8 Augustus? Bij voorbaat mijn grote dank. Als dirigent van de „Verenigde Zangers'' had ik Dinsdag 29 Juli het voorrecht met mijn zangers te mogen medéwerken aan het Jubileum-concert van „ApoIlo'V Het was de eerste maal, dat ik kennis maakte met het Soester Opénlucht- theater en die kennismaking was éen zeer prettige. Zo juist terug uit Valken burg, waar ik drie achtereenvolgendé avonden de' uitvoeringen bijwoonde in het wereldberoemdé Valkenburgse thea ter, kan ik niet nalaten de geméente Soest geluk te wensen mét haar open luchttheater. Het is niet zó mooi, zó groots, zó ingericht als dat te Valken burg, maar ruimte, omgeving en accous- tiek zijn toch van dien aard, dat ik Soest gelukkig wil prijzen met dit prach tig bezif. Daarom een oprecht woord van hulde aan het Soester Mannenkoor, aan de kundige dirigent, de heer v. d. Pijl én de volijverige voorzitter, de heer Van Eeden, die allen meéndetn, dat het 25- jarig bestaan van hun koor niet beter gevierd kon worden, dan in dit prachtige openluchttheater. De dank van ons vreemdelingen (ér wa ren er enige honderdén) voor deze ken nismaking. Er was ons echter nóg een verrassing weggelegd! Die gewerd ons door de prestatiés van de jubilerende vereniging „Apollo'*. Het past ons niet te schrijven over dé „Verenigde Zangers'' en „Baarns Man nenkoor'' is al een oude bekénide. Goe de wijn behoeft geen krans! Wat „Apollo'' echter presteerdé was het werk van een vereniging, waarin 25 jaar lang hard en ijverig gestudeerd is én die nu op sublieme wijze die periodé wilde afsluiten. Er zou natuurlijk nog wel enige critiek te leveren zijn, maar op een 25-jarig feest past het toch op de alleréeirste plaats de goede deugden van dé jubilaris te be-accentueren. Een 25-jarig bestaan van een mannen koor is bovendien al een bewijs, dat 't dirigent, bestuur en leden érnst is ge weest met het beoefenen van de kunst. Op beschaafde en rustige wijze wérden door dit koor een zestal werken tén ge hore gebracht. We werden gétroffep door de zeer verzorgde uitspraak, door hét beheerste zingen, door dé zuivere <e|n goede koorklank doch vooral dóór de juiste opvatting van de ten gehore gé brachte liederen. Dat het publiek het met het bovenstaande eens was, bleek wel uit 't feit, dat na ieder nummer een dave rend applaus opklonk. Kleine tekortkomingen, zo die ér al waren, kunnen we rustig aan de diri gent overlaten. Zangers en leider zul len er wel voor zorgen, da f ze wor den weggewerkt. Soest kan trots zijn op dit mannenkoor. Mogen we de hoop „uitspreken, dat dit moge groeien en blcsïén, dat h.t de volledige steun moge verkrïjgén van alle Soester inwoners. Meer leden, méér donateurs, maar voor al meer waardering. Daar zullen én koor én publiek en ten slotte de gehele gemeente weil bij varen. Zangers van „Apollo" proficiat met uw prachtige uitvoering. Dit concert was een schone belofte voor dé toekomst. ANTON v. d. VOORT. Gaarne voldoen wij aan hef verzoek tot plaatsing van bovenstaande, vooral, om dat onze recensent weinig heeft gezegd over de goede zang, welké door ..Apol lo" ten gehore werd gebracht. (Réd.) Geachte Redactie. In een van de laatste nummers van uw blad las ik het bericht, dat er zich in de Pijnenburgerlaan een slang vértoond had. Nadat hij gedood was, bleek hij meer dan 1 M. lang te zijn. Ik vraag mij af, waarom dit onschade lijke dier gedood werd. Hééft de vrees, dat men hier met een giftig dier te. doen had, de mensen parten gespeeld? Slan gen staan nu eenmaal in een kwadé reuk. Volgens deskundigen komen er échter in Gooi- en Eemland geen, of zo goed als geen giftige slangen voor. De gé- dode slang zal waarschijnlijk een ring slang zijn geweest, een volmaakt on schuldig dier. Voortaan behoeft dus niemand in Gooi en Eemland bang te zijn voor een ring slang, een gladde slang of een hazél- worm en kan hij deze dieren rustig laten leven. A. VAN ASSELT. ERNSTIGE AANRIJDING. Dinsdagmiddag te ongeveer 1 uur, had op de Birkfsfraat een ernstig auto-onge val plaats. W. de J. uit Amsterdam, bestuurder van een luxe auto, komende uit dé Eiken laan, stak, zonder zijn snelheid te min deren. de Birkfsfraat over, met hét doel de Ferd. Huijcklaan in te rijden. Terwijl de auto zich op de rijweg van de Birkfsfraat bevond, naderde een luxe auto, bestuurd door P. v. V. uit Amers foort. Deze kon niet vlug genoeg stop pen en botste met eén geweldige klap tegen eerstgenoemde auto aan, met het gevolg, dat deze terzijdé werd ge worpen. De drie inzittenden konden spoédig door voorbijgangers uit hun netelige positie worden bevrijd, doch spoedig bleek, dat twee hunner (vader en zoon) zéér ern stig waren gewond, waarom beiden naar een ziekenhuis te Amersfoort moesten worden overgebracht. TOESLAG VACANTIEBONNEN. Van het secretariaat van de Raad van Overleg ontvingen wij het volgende schrijven: Nu in de toeslag op de vacanfiebonjnjein voor bouw- en D.U.W.-arbeiders een be. langrijke wijziging is gekomen, worden alle belanghebbenden er op attént ge maakt, dat de R.K.B.B., de A-N.B. en en C.B.B. die arbeiders, die bij hén va- canfiebontnen hebben verzilverd, pér ad vertentie zullen oproepen, om hét nog te ontvangen bedrag in ontvangst te ne men. Men lette dus goed op de bekéndmaking van Sociale Zaken en op de advertenties* die zo spoedig mogelijk geplaatst zullen worden. BEROEPEN. Als predikant bij de Chr. Geref. ge meente alhier is beroepen Candidaat A. L. van Noort te Apeldoorn. NIEUWE SUCCESSEN VOOR DE MOTORCLUB „SOEST". Het motorsportseïzoen 1946, dat zo bui tengewoon succes vol was voor de ren ners van de M.C. „Soest", is dit seizoen niet zo goed begonnen door gebrék aan materiaal. Vooral onze crack Henk van Kooïj heeft hiermede te kampen. Trots déze spel breker hebben de rénners wiet bij de pakken neergezeten em het succes kon dan ook niet uitblijven. Onder buitengewoon moeilijke omstan digheden. waarvan vooral het stof voor 75 °/o voor de renners funest was, wist Jan Timmer j.1. Zaterdag, door zijn pri ma rijstijl en de grote snelheid van dé door hemzelf in orde gemaakte 350 c.c. Matchless-mofor. eerste te wordén in de Junior-klasse te Rhenen. Alsof dit nog niet genoeg was, wist deze renner de dag daarop, in Venlo, de zelfde prestatie te léveren onder vrijwel dezelfde omstandigheden. Het is daarom zoo'n schitterende pres tatie tweemaal eersté te worden, als men weef, dat de 350 sc.c.-Junior-kj;asse al tijd bezet is met een zeer groot aantal renners, waarvan een groot gedéelfe met snel materiaal. Ik kan hef idee maar niet van me afzéf- ten, dat het hier een krénterigie boetl is. Of dat nu aan de Puem ligt of aaia de beheerders van onzé dorpsfinaincicn weet ik niet en als ik het éérlijk mag zeggen, interesseért me dat niet in de eerste plaats. Misschien is de Puem te duur, mis schien is onze gemeefnté te weinig scheutig. Mogelijk ook is de verbintenis met de Puem uit het oliepïttijdpérk. Hoe het ook zij, het is in Soest een duisfére boel. In de vooravond doein we wet of we weten hoe het hoort en stékdn we op de hoofdweg een behoorlijk aantal lam pen aan. Wat later op de avond doein we die dan weer gauw uit» althans 't groot ste gedeelte. Èr blijft dan nét voldoen de licht om te zien, dat je op de hoofd weg bent. Een auto welke passéert, helpf je dan wel om te zien, of je „gégist bestek" uitkomt. Maar in de zijstraten en lanen, waar je niet op die hulp van buitenaf kan rekenen en je dé weg moet ziefn fiej vin den met alleen op de uiterste hoekeln van de straat een brandende lamp als een gloeiende spijkér, is het ee/n droe ve boel. Nu hebben we, sinds ongeveér 'n jaar geleden wel de toezegging, dat die straat verlichting gestadig aan weer op hef peil van vóór de oorlog zal worden ge bracht, maar met die toezegging alleen schieten we niet op en stémf me ook niet milder, wanneer ik haast m'n nek breek over een vuilnisbak, dié mefn ver geten is binnen.' fe halen. De verlichting in de zijstraten is trou wens niet uitgebreid, maar verminderd, vergeleken bij eén jaar geïiedeln. O zeker, ik weet het commêntaar al van te voren. Onze kolenpositie! Maar geldt dat dan alleen voor kleine gè- meenten als Soest? In Amsterdam, Dén Haag enz. kan hef schijnbaar niet op! H. OEKMAN. Bravo Jan. De M.C. „Soest" is trots op je, even als de meeste Soesfceirs, die van deze sport houden. Je promotie van Junior- naar Senior rijder is, door deze prestatie, in zo'n korte tijd, volkomen verdiend. AANRIJDING. Doordat een luxe auto, rijdende op dé Birkfsfraat, niet genoeg rechts aanhield, werd deze door een autobus aangére- den, met het gevolg, dat de linkêrzijdö der auto geheel werd opéngereten. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR R. G. LOMMERSE. 15 Augustus a.s. viert Pastoor Lommerse van Soest-Zuid zijn 25-jarig Priesterfeest, 's Avonds te voren, ongeveer half acht, zal zijn Eerw. aan de grens zijner pa rochie (Nieuweweg hoek Smitswég) wor den ingehaald door de parochianen en diverse verenigingen, alsmede bruidje®, ruiters fe paard etc., een én ander opge luisterd door muziek. De stoet trekt dan langs Nieuwewèg, Parklaan. Eikenlaan, Soesferbergsesfraaf, Ossendamweg. Schoutenkampweg, Pias- weg St. Wiilïbrordusstraat naar de versierde kerk, waar dan eén plechtig lof zal worden gehouden. Op Vrijdag 15 Augustus zal te 10 uur een plechtige H. Mis met assistentie wor den opgedragen. Door het koor wordt uitgevoerd de Mis „Te Mogamus Do- mine" van D. Thermignoai. Na afloop der H. Mis wordt zijn Eerw. een cadeau van de parochie aangébo- den. Des middags is er van 2-3 uur receptie aan de pastorie, waar een iedér. ook niet-parochianen, de gelegenheid wordt geboden zijn Eerw. persoonlijk te féïi- ciferen. Om 4 uur is er dan een plech tig lof. LIJSTEN TER INZAGE. Aan ons bureau liggen gratis ter inza ge de passagierslijsten van de m.s. Oranje Tabinta. Utrecht, Sloterdijk en Zuiderkruis, welke schepen résp. op 9 en 18 Augustus te Amsterdam en Rot terdam zullen arriveren. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. In het kader van de door K.P.S. georga niseerde nederlaagwédstrijden speelt heden, Vrijdagavond te 7 uur, op het ter rein aan dt iJraamgracnt, het Soester Politie-elftal tegen K.P.S. RIJWIEL IN BRAND. E., die in zijn rijwieltas een bus snel ontbrandbaar goedje had geborgen en zijn rijwiel enige uren in de zon had laten staan tegen een pérceel aan del Hartmanlaan, moest toezien, dat, door ontbranding van dit vocht, zijn jas en alle brandbare onderdelen aan hét rij wiel in vlammen opgingen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1