11 Beschaving. Steeds sneller. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dlstributiedienst Soest. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. fl.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No. 61. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947. Als ik net zo goed kon schrijven Als eens Jules Verne deed, Dan zou ik met een boekwerk komén, Dat u niet zo gauw vergeet. 'k Zal de titel u verklappen. 't Doet u. denk ik, wel plezier En ze luidt ook heus zo gek niet: „Een wereldreis in twéé kwartier.'' Eerste hoofdstuk: start op Schiphol; De raket staat kant en klaar. Mensen op een grote afstand, Wegens onverwacht gevaar. Tweede hoofdstuk: de piloot komt. Uitgeleid door al z'n maats En dan neemt-ie onverschrokken, Lachend in de cockpit plaats. Even nog een paar atomen En dan is-t-ie 'm gesmeerd. Drie minuten later hoor ie: Hij is Moskou gepasseerd. Derde hoofdstuk: Vlotte landing Op een veld in Tokio, Wegens een klein mankementje Aan z'n nieuwe radio. 't Laatste hoofdstuk is: de aankomst En 'n kiek van de piloot. Maar als dit eens wordt bewaarheid Ben ik, net als Vernedood. Beschaving is niet aan te leren. Zij is een werkelijkheid, die te diep in eens mens, een volk wortelt, dan dat zij door uiterlijk ver toon kan worden nagebootst. En toch niets wordt wanhopiger geïmiteerd dan juist dat veelgeprezen begrip: beschaving. De oudste Europese universiteiten bogen op een zinvol ceremoniëel, dat z'n tradities ontleend aan vervlogen tijden. Toen in Amerika eveneens universiteiten werden gesticht, beschikte men daar niet over uni versitaire vormen, aan oude historie ont leend. Het enige wat overbleef was, dat men eerbiedwaardige gebruiken en acade mische symbolen van het avondland over nam. En dat geschiedt nu in dezelfde statie en "fonkelende pracht ais op het Europese continent gebruikelijk is. Maar, er blijft altijd een leegte over. Wat in Europa krachtens historische wording zinvol en be tekenisvol is, wordt op Amerikaanse bodem slechts ersatz, caricatuur, imitatie. De Amerikaan zelf is anders. En hoe uitgedost met toga, cappa en andere waardigheids tekenen, hij blijft toch maar 'n Amerikaan. Beschaving zonder historie en traditie, zon der geloof en overtuiging is per saldo niet veel meer dan armzalige gemanierdheid. Hetzelfde wat men kan opmerken bij opge komen mensen. De lastige spektakels zijn altijd die exemplaren, die een paar sporten op de sociale ladder omhoog zijn geklau terd en die het wenselijk vinden zich nu met ieder en alles gelijk te stellen. Het is de heer Kegge uit Hildebrands Camera Obscu- ra, de snob, die scheldt op adelijke hansen, heimelijk, omdat hij hevig jaloers is, ten diepste, omdat hij ziek is aan zijn eigen minderwaardigheidsgevoel. Heel wat protserigheid en uitbundigheid is uit dezelfde krankheid te verklaren. Men doet overdreven en opzichtig omdat men de innerlijke waardigheid mist van een in generaties geldende beschaving. En het be grip beschaving is waarlijk niet aan een, upper-ten van hoog geciviliseerden voorbe houden. Iedere stand, iedere gemeenschaps kring, die zich zelf blijft, heeft z'n eigen aristocratie. Er is een aristocratie van de boerenstand even goed als er een aristo cratie van de arbeidersstand is. De gezeten burgerij bewaart óók in tijden van verar ming haar oude begrippen van wat past en niet past, wat hoort en niet hoort, wat men zegt of niet zegt. Dit alles zijn de wezen lijke waarden van de samenleving. Het zijn de ongeschreven wetten waarop iedere goede maatschappij rust. Die wetten niet te zien of niet te voelen, de grenzen te overtreden, die elke beschaafde levenskring stelt dat betekent de vergroving van het leven, de ontbinding van het bestaan, het onmogelijk maken van alle wezenlijke saamhorigheid. Men spreekt tegenwoordig veel over ver nieling der beschaving. Vernielde kerken, vernielde gothiek, vernielde renaissance het betekent alles: een wereld, die onder ging, een beschavings-wereld. Dat was de misdaad van de oorlog. Maar het zou nooit zo ver gekomen zijn, indien de mensheid was gebleven bij het geloof en de godvre zendheid, waarvan die oude gebouwen het opgerichte teken waren. Als zij haar be schaving niet reeds lang had verloren. Het zal moeilijk zijn om in deze ontred derde wereld weer tot waarachtige bescha ving te komen, 't Wordt er al kaler en sjo- feler op. Toch kan het. Alle diepere bescha ving is ten slotte beschaving ten overstaan van de Eeuwige. Die een mens weer oproept tot eerbied, devotie en aanbidding. Wanneer er nog mogelijkheid zal zijn voor een nieuwe beschaving, dan kan het alleen als de mens zijn eigen hoogheid èn afhanke lijkheid, z'n waarde en betekens weer be seft voor God. Blijft dat uit, dan gaat de schoffering van het leven verder. En de chaos zal niet meer te keren zijn. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN 711 EN TABAK- OF YERSNAPERINGENKAAUTEN 711. Op onderstaande dagen zulien bovengé- noemde kaarten, tegen ïnnamé van de inwisselingsbon, welke op de lopende bonkaart 709 voorkomt, worden uitge reikt. Stamkaarten en bonkaarten 709 moeten worden medegebracht. Losse inwissé- lïngsbonn^n zullen niet worden aange nomen. De uitreiking te Soest zal plaats vinden in het gemeentehuis (hoofdingang) èn wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A op Maandag 18 Aug. B t.m. Be op Dinsd. 19 Aug. Bi t.m. Bre op Woensd. 20 Aug. Bri t.m. Bij op Donderd. 21 Aug. C t.m. D op Vrijd. 22 en Zaterd. 23 Aug. E t.m. G op Maand. 25 en Dinsd. 26 Aug. H t.m. He op Woensd. 27 en Donderd. 28 Augustus. Hi t.m- I op Vrijd. 29 en Zaterd, 30 Aug. J t.m. K op Dinsdag 2 September. L t.m. N op Woensdag 3 September. O t.m. Q op Donderdag 4 September. R t.m. Sa op Vrijd. 5 en.Zaterd. 6 Sept- Sch t.m. Sij op Maandag 8 September. T t.m. V op Dinsdag 9 en Woensdag 10 September. W t.m. Z op Donderdag 11 en Vrijdag dag 12 September 1947. Geopend van 9-12 en 1.30-4 uur 's Zater dags van 9-11 uur. ZELFVERZORGERS SOEST. A t.m. D op Maandag 15 en Dinsdag 16 September. E t.m. J op Woensdag 17 en Donderdag 18 September. K t.m. M op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September. N t.m. S op Maandag 22 en Dinsdag 23 September. T t.m. Z op Woensdag 24 en Donderdag 25 September. Geopend van 9-12 en 1.30-4 uur%s Zater- dags van 9-10.30 uur. SOESTERBERG. De uitreiking zal geschieden in hét bij kantoor aan de Rademakerstraat voor hen, wier geslachtsnaam begint met dé letters: A t.m. B op Donderdag 21 Augustus C t.m. G op Donderdag 28 Augustus. H t.m. K op Donderdag 4 September. L t.m. M op Donderdag 11 September. N t.m. S op Donderdag 18 September. T t.m. Z op Donderdag 25 September, Geopend van 9-12 en 1.30-4 uur. Op deze dagen zullen geên andere za ken worden behandeld. Zelfverzorgers te SOESTERBERG zullen een oproep ontvangen. Een ieder dient zich te houdên aan de opgegeven letters. Bij niét voldoen hier aan zal men teruggestuurd worden. AANVRAGEN TRANSPORTBANDEN. In het tijdvak van 18-23 Augustus zal tijdens de gewone kantooruren, aan hét Ipket „Voorlichting'' gelegenheid wordèn den gegeven tot het aanvragen van bon nen voor transportbanden voor hen, van wie geen dergelijkê aanvraag in behan deling is. Thans kunnen ook aanvragen worden in gediend voor carriers, welke nog zijn voorzien van houten zij wielen. De navolgende groepen komèn voor de ze aanvragen in aanmerking: melkboe ren. bakkers, visventers, kruideniers, sla gers. overig eigen vervoêr, beroepsver voer. verhuurinrichtingen voor transport rijwielen en carriers. AANVRAGEN BANDEN VOOR INVALIDEWAGENS. Personen en instellingen, dié tot heden nog geen bonnen voor banden voor hun invalide wagens hebben ontvangen éini hiervoor geen aanvraag hebben ingê- diend. kunnen, ongeacht of de eigênaars hiervan in het arbeidsproces zijn opgeno men. in het tijdvak van 18-23 Augustus een aanvraag indienen op eên daarvoor bestemd formulier, af te halen aan hèt loket „Voorlichting''. De Burgemeester dér gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbénden, dat een keuring van dekrijpe bokkén in deze gemeenté zal worden gehouden op Zaterdag 30 Augustus 1947 te 18 uur, op het terrein van C. A. Butzelaar, Kor te Brinkweg 23. De aangifte voor keuring, welke volgéns art. 3 van het desbetreffendé Reglement verplicht is, zal uiterlijk tot 3 dagen vóór de keuringsdatum nog kunnen ge schieden. De aangifte te zenden aan dé heier L. van de Vis, Nijkerkerstraatweg C 34 te Hooglanderveen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemené kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagén van C. van den Broek, Nieuw straat 13, te Soest, om vergunning tot het oprichten van een moffelinrichting en het daarin plaatsen van een zandstraal-apparaat met een electromotor van 15 P.K., in de perce len Nieuwstraat 11 en 13, kadastraal bekend in sectie H. no. 7287 en 7288. Op Dinsdag 26 Augustus 1947 zal gele genheid bestaan om bezwaren tégen dit verzoek in te brengen. Daartoè zal op die dag. des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. ZWARTE MELK. In samenwerking met de C.C.D. hééft onze politie diverse personên geverbali seerd wegens het kopén van melk en boter zonder bonnen. Ook de boeren, die de melk afleverden, kregen een bekèuring. De politie heeft opdracht streng op èen en ander toe te zien. Mén is dus gewaar schuwd. ARBEIDERS GEDUPEERD. Reeds jaren lang voldoet de rijkswêg door onze gemeente niét meier aan de eisen, die het moderné verkeer stelt. Hoewel men in de gemée,nte weinig op schiet, is men er nu van rijkswege toé over gegaan de weg vanaf de bêbouwde kom tot Birkhoven te moderniseren door 't aanleggen van rijwiel- en voetpad aan beide zijden achter de boménrij, zodat de thans bestaande weg geheel vrij komt voor het snelverkeer. Een groot aantal arbéiders zijti bezig met het aanleggen van rioleringen, het verwijderen van obstakels, het maken van nieuwe inritten, het verplaatsén of vernieuwen van hekwerken enz. Verscheidene van deze arbeiders verblij ven van Maandag tot Zaterdag op 't werk in een zogenaamde logièswagein. Toen zij Maandag van hun vacantie te rugkeerden, kwamen zij tot de mïndér aangename ontdekking, dat onverlaten alle benodigdheden zoals bedden dekens, kookgerei en sèrviesgoed, uit de wagen hadden gestolen. Het zich in dé wagen bevindende gerèedschap, zoals schoppen, houwelen enz. hadden dé dieven onaangeroerd gelaten. AANRIJDING. Op de Steenhoffstraat had een aanrij ding plaats, doordat de eerste auto van een militaire corlonne, komende uit de richting Amersfoort, plotseling moest stoppen. Een vrachtauto, eveneens uit de richting Amersfoort komend, botste tegen de achterste wagén van de co lonne. De spatborden werden vernield, terwijl de motorkap ontzet werd. SOEST-BAARNSE SCHAAKCLUB. Woensdag 20 Augustus a.s. moet Soest de Massakamp spelen tegen Amersfoort in hotel „Monopole'% tegenover hét sta tion te Amersfoort. Aanvang 8 uur. Daar Amersfoort tegen Soest uitkwam met 34 spelers, moest Soest uit beleefd heid met minstens 40 spelers naar Amersfoort, daar de massa alleen kan winnen, evenals het voorgaande jaar. Alle hens dus aan dek. Men geve zich spoedig aan de wédsfrijd- leider op; geen lid mag ontbrekên. De autobusonderneming Tensen heeft een extra bus beschikbaar gesteld, die om 7.15 uur van station Baarn vertrekt en die zal stoppen bij Nieuwerhoek, Gé' meentehuis, Molenstraat, Torenstraat bij Monument en Eikenlaan. Gedurende de maanden Augustus én September zullen elkê Dinsdagavond van 8-9 uur op de club gratis schaaklessen worden gegeven, zoowel voor léden als belangstellenden. Deze lessen worden ge geven door de wedstrijdleider van de club, de heer Gorter, in hét clublo kaal, Vredehofstraat 5, Soestdijk. Tot slot deelt het bestuur nog medé, dat de trekking van de loterij, ten batè van het toumooi, einde Augustus of de eerste Dinsdag in September zal plaats hebben. Loten zijn nog bij het bestuur verkrijgbaar. Dinsdag 19 Augustus geen clubavond. DE GEZINSVERZORGSTER. Men verzoekt ons plaatsing van hef volgende: Nu de Protesfenfs-Christelijke cursussen Een poosje geleden schrééf ik eóns, dat het er weer op ging lijken, dat in dè winkels de klant weer Koning werd. Zo hoort het te zijn en zo is hef goed. Helaas is dit nog niet over de gehéld linie zo. Er zijn nog winkels, waar nog andere opvattingen worden gehuldigd. O ja, ze doen wel alsof, maar het zijn toch je ware broeders niet. Zij houdên er altijd nog een eigen distributièsysteiem op na met toewijzingen aan vrienden én kennissen. Het zijn de winkels, waarin hef u kam gebeuren, dat iemand, die vóór u binjnén- komt, u beminnelijk zegt, dat u wel evèm voor kunt gaan. Met je klomp kun je dan voelen, dat ér iets verhandeld moet worden, waarbij u gemist kunt worden als kiespijn. Gaat u de winkel uit, dan wordt u na geoogd door winkelier en klant met èen blik van: „die is tenminste opgeduveld". Stellig zal er ook wat voor het standpunt van de winkelier te zeggen zij|n; er zijn nu eenmaal altijd twee kanten aan èen zaak, maar ik heb toch niet de overtui ging, dat de schaarse goederen indêr- daad altijd terecht komen op de plaat sen waar ze het meest nodig zijn, maar dat het een kwestie is van meer of min der goede vriend zijn van de winkelier. Dat is scheef. Tegen eên klant „mje|e" zeggen, terwijl er in -het achférkamerfje nog het een en ander ligt, maar voor dè klant, die misschien vriendelijker „gé- dag*' zegt of om een andere réden, is niet de manier om uit de pureê te ge raken. Omdat ik er niet zeker van ben of oprui ing in dit geval strafbaar is, geef ik de oplossing niet aan. H. OEKMAN. worden gegeven te Eindhovèn, Den Haag, Haarlem en Hengelo, rijst de vraag: „Meisje, jonge vrouw, verstaat ge dé roep voor gezinnen in nood?'' De gezinsverzorgster hééft qen mooi, doch moeilijk beroep, waarvoor naast grote vaardigheid ook een heldêr hoofd en warm hart worden gevraagd. Meisjes met MULO-diploma en huishoudonder- vvijs genieten de voorkeur, hoewel ook zij, die alleen lager onderwijs génotejni. maar wel huishoudelijke ervaring heb ben. zich kunnen aanmelden. De opleiding richt zich op algemene ont wikkeling. geestelijke én sociale vorming, opvoedkunde, lichte verpleging, kin dér verzorging, huishoudelijke training en ter afwisseling sport en spel. Deze opleiding duurt een half jaar voor het A-diploma en zo gewenst nog drie maanden voor het B diploma. Daarna kan men in infernaatsverband in de gro te plaatsen of zelfstandig in kleine plaat sen tewerk gesteld wordén. De salaris sen variëren in verband met leêftijd en plaatselijke omstandigheden tussejn f40.- en f 60.per maand in de internaten. Zijn er in Soest ook meisjes, die hièr- voor gevoelen? Wellicht zijn er ook meisjes, door omstandigheden gebondên, die toch enige dagen per week kunnen vrij maken voor dit werk? Zo ja, ga hierover eens praten mét Zr. Bogert, Waldeck Pyrmonflaan 24, fel. 2854, Soest, waar ook verdere inlichtin gen te verkrijgen zijn. IN ARREST. Op verzoek van de C.C.D. werd in ar rest gesteld C. W. alhier, wegéns het frauduleus invullen van distributiefor mulieren. C. W. had veevoedêr aange vraagd en ontvangen voor een paard» dat hij niet bezat. Hij verkocht dit voer weer aan een ander. HET EINDE VAN DE OORLOG IN OOST-AZlé. De plechtige herdenkingsdiénst ter her innering aan de Japanse capitulatie, op Zaterdag 16 Augustus 1947, des avonds 8 uur. in de schouwburgzaal van de so ciëteit „Amicitia'' te Amersfoort, welke gewijd is aan de nagedachtenis van de mannen, gevallen in de strijd fegên de lapanse overweldiger of door dezè wreed vermoord, van de duizenden, welkê de dood vonden i<n de gruwelijke krijgsge vangenkampen en de nogmaals duizendé mannen ew vrouwen, die stierven in de lapanse hongerkampen, is gratis toegan kelijk voor alle Indische ge<vacueêrden en de gerepatrieérden van het Kon. Neld. leger en het Kon. Ned.-Ind. léger. Als sprekers zullen optreden Ds. E. F. Wildervanck. leger-predikant en Patér Dr. Th. van Rooy. Medewerking verle nen de zangvereniging „Soli Deo Gloria", de militaire kapel van de Cavaleriêschool en een detachement van het 3e eskadron Huzaren van Boreel. Toegangskaarten zijn Zaterdagavond 7 uur nog tc bekomen aan de zaal. Ook andere belangstellenden zijn hartelijk welkom, indien de plaatsruimte zulks toelaat.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1