Alleen op de wereld... De nieuwe lening. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Wat heeft de gemoederen der bakkers toch 20 verhit? Distributiedienst Soest. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. fl.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No. 64. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 26 AUGURTUS 1947. Een gevoel van ontnuchtering heeft zich van ons volk meester gemaakt, sinds wij moeten ervaren, dat het buitenland ten aan zien van de Indonesische kwestie de Neder landse offers, rechten en belangen laatdun kend terzijde stelt. Het is of wij tegen een j muur van onkunde en onwil opbotsen, met volkomen miskenning van de geweldige in vloed ten goede, die de Nederlandse werk- zaamheid in de Indische Archipel had. heeft en nog in veel grotere mate zou kunnen hebben op de ontwikkeling van de welvaart in het Oosten en-, öp de voorziening van de wereldmarkten met de producten der In dische ondernemingen. Het buitenland is niet zuinig met zijn lof over de Nederlandse industrie in het moe derland. Men prijst ens harde werk, onze goede sociale en hygiënische toestanden, onze soliditeit op het punt van financiën, enz., maar zodra wij deze nationale eigen schappen buiten onze nauwe landsgrenzen vruchtdragend willen maken, worden ons tal van hinderpalen in de weg gelegd. Dan komt er van de verbondenheid der volken, die gemeenschappelijk de stormloop der overweldigers hebben opgevangen, weer staan en doorstaan, niet veel meer terecht. Het plan tot reconstructie^van de wereld na de oorlog houdt niet in de eerste plaats rekening met de offers, die ieder aan de gemeenschappelijke zaak heeft gebracht, doch stelt zich op een nuchter financieel, ja, men zou kunnen zeggen, op een hard kapitalistisch standpunt. Wij moeten onze buitenlandse beleggingen te gelde maken, eer wij hulp krijgenonze eigen industrieën worden zelfs gedwongen hun dochteronder nemingen en andere belangen in het buiten land te verkopen. Dit laatste is b.v. het geval met de Aku, die de twaalf of dertien millioen dollar, die zij belegd had in de American Bemberg Corporation en in de North American Aviation, onder druk heeft moeten afstaan. Dit is eenvoudig een gevolg van de betrek kelijk toevallige omstandigheid, dat een deel der AKU-aandelen zich in handen van een Duitse maatschappij bevond, die door de Amerikanen buit is verklaard. Men maakt dus gebruik van de moeilijke positie, waarin ons land tengevolgre,~vah de oorlóg is komen te verkeren om ons uit onze bui tenlandse beleggingen weg- te dringen. Tegelijkertijd worden de industrieën der overwonnen landen {net Engels en Ameri kaans kapitaal op gang gebracht, zonder twijfel met het doel, de bestaansmiddelen der overwonnen volken in redelijke mate te herstellen, doch niet minder als een mid del om de productiviteit van Duitsland, Italië en Japan ondergeschikt te maken aan de Amerikaanse economische politiek. West-Europa wordt op die wijze achterge steld bij de toewijzing van grondstoffen, verkoop van schepen, verdeling van steen kool enz., terwijl men tegelijkertijd aan landen als Nederland de zwaarste eisen stelt tot garantie voor de credieten, welke onmisbaar zijn voor de wederuitrusting on zer bedrijven. Moeten we daardoor niet het* gevoel krijgen, dat we tot op grote hoogte aan ons eigen lot worden overgelaten? Dat we dus „alleen op de wereld" zijn? En deed men dit nu maar consequent, liet men ons anderzijds zelfstandig de zaken in Indië regelen, dan zouden we daar betrekkelijk gemakkelijk overheen komen. Deze ver waarlozing echter van onze belangen ener zijds, waar buitenlandse steun gewenst is, tegenover de ondeskundige en vooringeno men inmenging in de Indische zaken ander zijds, kan moeilijk anders dan desillusie en wrevel wekken. Toch is het misschien wel goed, dat wij duidelijk ervaren, dat ieder volk ook thans vrijwel alleen is aangewezen op eigen kracht en doorzettingsvermogen. Laat men zich niet te veel illusies maken over inter nationale hulp, over internationale onbaat zuchtigheid of over internationaal onpar tijdig recht. Wat weegt in de wereld, is prestatie dat is de mate, waarin men aan de handel deelneemt, waartoe men in staat is te kopen en te. verkopen. Daarom zullen waardering en medewerking ons slechts ten deel vallen, naarmate wij zelf de handen beter uit de mouw steken. Hij, die succes heeft, staat niet alleen op de wereld Voldoening en verheugenis spraken uit de woorden, die minister Lieftinck vorige week voor de radio hield ter gelegenheid van het pas verkregen crediet van de Wereldbank. Voldoening over het feit, dat de beslissing om aan Nederland deze lening toe te staan, met algemene stemmen werd aangenomen en dat daarna een motivering opgesteld door deskundige vertegenwoordigers van twaalf landen werd verbonden, die over duidelijk bewijst, dat het volste vertrouwen wordt gesteld in Nederlands credietwaar- digheid, niet alleen op grond van zijn vroe gere reputatie, maar ook wegens de inspan ning, die volk en regering zich thans ge troosten, om aan de moeilijkheden, waarin het land is geraakt, moedig het hoofd te bieden. De laatste maanden had de minister nog al eens te horen gekregen, dat Nederland bij buitenlandse credietgevers uit de pas is-ge raakt wegens het gevoerde regeringsbeleid inzake de samenhang van het Koninkrijk betreffende, maar vooral ook wegens de be perkingen en offers, die het volk worden opgelegd en naar de mening van de re gering moesten worden opgelegd om de grondslagen te verschaffen voor de gezond making van onze nationale economie en fi nanciën. De repliek daarop was, dat de overgrote meerderheid van ons volks ver standig genoeg is, om de noodzaak der des betreffende maaregelen te erkennen en vol doende bereid is tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets had te zeg gen aldus de minister. Dit laatste is thans op verblijdende wijze gebleken. Verscheidene landen hebben ons reeds met credieten gesteund: de VS, Canada, België, Zwitserland en Zweden. Dank zij deze ge waardeerde hulp heeft het herstel zich, bin nen de grenzen door de internationale goe- derenschaarste aan binnenlandse arbeids krachten gesteld, tot nu toe niet onbevredigend kunnen ontwikkelen. Behalve op deze cre dieten heeft ons land tot dekking van het tekort in de verhouding tussen in- en uit voer gesteund op tijdens de oorlog in het buitenland opgelopen tegoeden, op- de op brengst van daar aanwezige beleggingen, alsmede op de vrijwillige verkoop van in vreemde valuta luidend effectenbezit. Niettegenstaande scherpe besnoeiingen op het aanvankelijke invoerprogramma, krach tige bevordering van de uitvoer en een ac tieve politiek om langs andere wegen de voorraad van buitenlandse betaalmiddelen te versterken, werd ons land in toenemende mate bedreigd door het spook der fleviezenschaarste, met name wat dollars aangaat. Hoewel de prachtige gedachte, die ten grondslag ligt aan het plan-Marshall, door de recering van. harte wordt toegejuicht efr zij alles in het werk stelt om de voorwaar den voor de verwezenlijking daarvan te hel pen scheppen, bestaat de kans ,dat de hulp in die vorm voor de meest geteisterde lan den in Europa, waaronder ook Nederland, te laat komt. Onder deze omstandigheden is het uiter mate verheugend, dat de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling het be sluit heeft genomen aan Nederland een cre diet te verlenen van 195 millioen dollar, strekkende tot dekking van tekort op onze betalingsbalans voor 1947 en begin 1948. Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dankbaarheid. Zij legt ons echter de verplichting op onze solidi teit ook nu te bewijzen en zij moge ons allen een nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financiele-economische vrijheid te»herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking. Hoewel de staking voorbij is, verzoékt men ons van bakkerszijde opname van het volgende: Neen, geachte lezers, het was geein re volutionair gedoe, ook geen politiekê rejl of wraak. De bakkers zijn geen opstan delingen, 't was geen hoera-géroep of gejuich! Het was bittere ernst. Zijn bestaan wordt bedreigd en als het zo door gaat» zullen zij hun gezinnen niet meer kunnen onderhouden. Wij zullen trachten u de zaak zuiver toe te lichten. De broodprijzen zijn enige jaren gele den door de regering in overlég met de Nederlandse Bakkerij Stichting voor alle plaatsen afzonderlijk vastgesteld én wel onder deze voorwaarde, dat wan neer de grondstoffenprijs of wel kost prijs tot een waarde van pl.m. f 1.70 per baal bloem zou stijgen, ook de broodprijs met 1 cent omhoog zou gaan. Ditzelfde was ook het geval bij daling der prijzen. De regering betaalde de laatste tijd een toeslag op de broodprijs van 6 cent per brood van 800 gram, omdat de graanprijzen inmiddels zo hoog waren gestegen en dit niét mocht worden verhaald op de consumenten, want dit zou teveel drukken op de prijs van het levensmiddelenpakket. Goed, Maar nu! 's Lands schatkist kan deze reductie niét langer dragen, zeier begrijpelijk, het kost millioenen. Géheiel onverwacht wordt er f 1.70 op de bloem- prijs gedrukt, dit betekent voor de bak ker 1 cent minder voor zijta brood en verlichting voor 's lands schatkist. De bakker heeft dit geslikt en mét de steeds hoger wordende productiékosfen is zijn winst tot de uiterste grens teruggebracht. Nu 5 weken geleden heeft de minister ditzelfde spelletje nogmaals herhaald» want dit kon de bakkerij volgens de minister en de Rijksaccountantsdienst nog wel dragen. De minister was niet te overtuigen. On deugdelijke rapporten enz. Er is nog meer. De kolenprijs werd mét f 5.per ton verhoogd, terwijl dit meer dere niet mocht worden doorberekend. Zonder overleg met het bêdrïjfsLeven werd verder vastgesteld, dat ook dé kin derbijslag niet mocht worden doorbere kend. Toen het 2 procent was, mocht dit wel, maar nu het 5V2 procent is mag het niet meer. Verder moet de bakker zijn opplakvèlleln thans betrekken van de rêgering tegeln de prijs van f62.50 per 10.000 stuks, bij vooruitbetaling, terwijl ze door de druk ker voor minder dan de helft wordên geleverd. Meer klachten zouden er nog zijn op te sommen, waarover geen ovërejeinsfelm- ming mogelijk was. Allle overlég bleef zondêr resultaat, met het zeer betreurênswaardige gevolg, dat de bakkers over gingen tot een pro testsluiting van hun bedrijf. Thans zullen de burgemeesters bemid delend optreden. We willen hopemi, dat dit enig gewicht in de schaal zal leggetni AANVRAGEN WERKKLEDING. Tot en met 5 September kunnen door personen, werkzaam in eém Zelfstandig beroep, dan wel in eén bedrijf mief min der dan 10 werkkleding dragende arbei ders, aanvragen voor werkkleding wor den ingediend. Reeds ingediende aanvragen, waarop nog geen toewijzing werd vérstrekt, blijven in behandeling. Tevens kunnen tot bovengenoemde da tum door de bedrijfsleiding van bedrij ven, die in de gemèe)nte Soest zïj|n ge vestigd en waarin 10 of meer arbêiders (sters) werkzaam zijn, voor het in to taal aanwezige aantal werkkleding dra gende 'arbèiders(stèrs) collectieve aan vragen worden ingediend. Dit gêldt voor die bedrijven, die nog in hét gehete!! geen aanvraag hebben gedaan. De hiervoor bestemde formulieren kun nen, tijdens de gewone kantooruren, wor den afgehaald aan het loket „Voorlich ting'' Kerkpad Z.Z. 55 en na volledige invulling, onder overlegging van de Tweede Disfributiestamkaartén, aldaar weer worden ingediénd. Te Soesterberg kunnen dezie formulieren worden afgehaald en ingeleverd aan het bijkantoor aan de Rademakerstraat, be halve op Donderdagen. ONTVANGST PAUSHUIZE. Ter gelegenheid van dé varjaardag van H. M. de Koningin stellen de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht en Mevrouw Reinalda zich voor te ont vangen op Paushuize op Zaterdagmid dag, 30 Augustus a.s-, van 4 tot 6 uur. ADVIESBUREAU NOODWET OUDEN VAN DAGEN. Men verzoekt ons mede té dellen, dat hed Adviesbureau der C.P.N. élke Dins dagavond, van 7 tot 9 uur, zitting houdt aan de Beefzlaan 91, waar allé hulp bij het invullen dér formulieren kan wor den verkregen. Medegebracht dienen té worden: a. Belastingbiljetten. (Zo de aanvrager aangeslagen is voor de inkomstenbelas ting.) b. Pensioenacten. (Zo zij die in hun be zit hebben.) c. Polissen dér levensverzekering. d. Het bewijs, dat zij uitkering genie ten volgens een van de bepalingen der sociale wetten. (Ongevallen, Ziêkte, Ou derdomsrente, enz.). e. Trouwboekje of persoonsbewijls. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De. voorzitter van de Raad van Arbeid te Amersfoort vestigt er dé aandacht op, dat aanvragen om ouderdomsuitke- ring gefrankeerd moeten wordén. On- gefrankeerde of onvoldoende gefrankeer de brieven worden geweigerd. Voorts moeten de formulieren volledig worden ingevuld en ondertekend, ook bétin legvel A. Gehuwde vrouwen moéten geie(n aanvraag inzenden. Alleen de man heeft in dit geval recht op uitkering. Inidien de man jonger is dan 65 jaar bestaat geeftn recht op uitkering, ook al is dé vrouw 65 jaar of ouder. Tenslotte moeten alléén aanvragen wor den gedaan door 65 jarigen of ouderen. Personen, jonger dan 65 jaar, komen niet in aanmerking. U moet het mij ten goedé houden, dat ik altijd weer moet lachen als ik hoor of zie, dat voor de zoveelste maal de spoorbomen bij „Soestdijk"' in de soep zijn gereden. Het is zo'n béetje vech ten tegen de bièrkaai. Kijk, als dat nou mijn bomen waren en niet die van de Nedérlandse Spoorwei- gen, zou ik toch eens gaan bepêijnzen of daar nu niet wat aajn te doen. is. Zó zijn ze gerepareerd, zó zijn ze we|er stuk. Wat zouden die reparaties bij él- kaar al niet hebben gekost? Niét aan de Spoorwegen; wel aan de onvoorzichtigê, soms zelf zeer voorzichtige autorijdér, die met de plaatselijkê toestand niet bekend is. Er zijn mensen, die zonder mêer altijd de automobilist de schuld geven. Dat is niet helemaal fair. Die gluipêrig neer- suizende spoorbomen zie jé niet stqeds bijtijds, wanneer je je volle aandacht op de begane grond nodig hebt. E,n dié heeft een autorijdér heus wel nodig bij de trechter, die dé soporwegovergang Soestdijk vormt. Eigenlijk kan een kind de was doen. Er is een middel dat nooit faalt qn waarvoor iedere autorijder respect heeft. Dat is het officiële bord met rode stoplicht, met oranje voorsignaal en groen voor veilig. Allleen een automobilist, dié stapel krankzinnig is, zal daar doorheen rij den. Maar dan goed opstellen! Zolang dat licht er niet is en ik stel' me voor, dat het nog wel eén poosje zal duren voor dat het er wél is, ziou, de operateur'' aan de zwêngel met ee(n klein beetje „gevoel'' die spoorbomeln kunnen laten zakken. De spoorbomen gaan altijd meer dan vroeg genoeg dicht, dus behoêven zé niet binnen een paar séconden omlaag te zijn. Ik zelf zag vorig jaar een aanrijding, die met een beetje minder „moieft je maar uitkijken''-houding had voorkomen kun nen worden. En hoe is het mêt die spéciale overgang voor voetgangers, waar enige tüd gèlieden al over gesproken werd in dé gemeente raad? Ook al moeilijkheden met grond- afstand? Een kluifje voor V.V.V. „Soest moet vooruit''. H. OEKMAN. FLORALIA VERENIGING. Op 26 Juni werd in een druk bezochte vergadering in „De Gouden Ploeg'' hêr- opgerichf de „Floralia Vereniging Soest". Velen zullen dit met genoêgein verno men en reeds zijn eén 1200 plantjes aan de kinderen der Soestér scholen uifge- gereikt, waarvan binnenkort een tentoon stelling zal worden gehouden en aan dié kinderen, welke de mooistê planten hebben opgekweekt, prijzën worden uit gereikt. Wij behoeven u zeker niét het nut em de opvoedkundige strekking van dit werk uiteen te zettên. Voor eien en ander is echter geld nodig en daarom hebbén wij de financiële qn morele stêuin der ge meente nodig, dat betekent: Uw lid maatschap. Reeds vérzonden wij aajm al le verenigingen te Soêst een circulaire! om zich op te willen geven als donatrice. Zeker uit oorzaak der vacantie-periodé kregen wij nog geen antwoord binnetn. Ieder, die verder bêlang steilt in dit werk, kan dit tonen door zich op te ge ven als lid tegen een jaarcontributiê van f 1— Geeft u dus spontaan op bij: P. H. Se- gers, Lange Brinkweg 53b. voorz.; T. Hqo- geveen, KI. Engqndaalwég 2. sêcr.; J. J. W. Blom, Beckeringhstr. 25, Penningm. WEER DE OVERWEG BIJ STATION SOESTDIJK. Een automobilist, die nog juist met zijn auto onder de dalende afsluitbomên door kroop, moest deswege een proces verbaal incasseren. STOEL ONTVREEMD. Uit het café van W. werd een riête|n stoel ontvreemd, waarvoor eén bezoeker, die ietwat te diep in hét glaasje had gekeken, werd aangèhouden. COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De commissie Noodwet Ouderdomsvoor ziening verzoekt allen, dié willejn mede werken bij het onderzoêk van de in gediende aanvraagformulieren, zich van 27 tot en met 30 Augustus a.s. te willen melden bij het secretariaat Ste|enhoff- straat 5. Vooraf zal een uiteenzêtting over doel' en werkwijze van de commissie ejti het invullen dér formulieren worden gege ven. Laten velen hun steentje bijdragen om een spoedige uitkering aan de ouden van van dagen mogelijk te maken.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1