DE BALKAN. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURAN^ Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1 75 23e JAARGANG - No. Bureau: Van Weetfestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Vanouds heeft de Balkan de naam van heksenketel. In dat wonderlijk mooie stuk bergland, van zulk een verheven grootsheid op de ene plaats, zo idyllisch op de andere, zo wild, woest en doods hier, zo bedrijvig daar. in dat land, waar volgens ons „beschaafde" Westerlingen de wilden van Europa wonen, in dat land waren voor 1914 reeds de onderlinge twisten niet van de lucht. De landjes onderling bevochten elkaar. Moorden en aansla gen waren aan de orde van de dag. Diep gaande verschillen omtrent landaard en geloof kwamen bloedig tot uiting. Voor de oorlog was er de steeds toe nemende druk van onderen om vrij te worden van de Habsburgse monarchie na 1918 vond men er een dankbaar terrein om er de reincultures voor fas cistische gangsters te kweken. Zoals in de voorhistorische tijd Noord- Europa het gewicht van de Noordelijke gletchers over zich voelde schuiven en diens bodem daardoor werd geplooid zo schoof over de Balkan de zich uit breidende macht van het Turkse rijk, bloedig Oosters wreed; en toen die heerschappij door de Habsburgers werd teruggedrongen, voelde het land nog eens de verbrijzelende oorlogswagen over zich heen gaan. W&t in de sporen van zijn wielen bleef liggen, waren een paar landjes in het Oostelijke en Zuide lijke gedeelte; in het Westen de zeer reële inlijving bij Oostenrijk en Rus land, die er hun politieke en militaire invloeden wilden doen gelden. Econo misch liet men hen aan hun lot over. Zo bleef het, ook na de val van Oosten rijk en na de ineenstorting van het Tsa- renregime. Het einde van de oude we reldoorlog mocht Bosnië, Herzegowina enz. hebben vrij geblaakt de politieke infiltratie van het Westen bieef. Deze politieke en militaire aspiraties var» -het RtUBfiic«th.o «•ile-mooJa-fe©" 1918 niet meer doen gelden via de diplo matieke kanalen; de propaganda voor een ander economisch systeem werd er in de Balkan niet minder krachtig om gevoerd. De Russische propaganda had een geweldige voorsprong op die van het Westen, daar deze niet „van boven af" werd gevoerd. Want ten eerste legde die Russische propaganda zich direct om het volk. Ten tweede sprak die pro paganda alleen over dingen, die de be langen van dat volk direct raakten en ten derde sloeg ze zoveel gemakkelijker aan, omdat ze kwam uit een Slavisch land, waartoe ook het overgrote deel van de Balkan moet worden gerekend. Deze propaganda heeft in de tweede wereldoorlog de oogst binnen gehaald. Tito won het van de protégé van Lon den, Dimitrof volgde de jonge koning van Bulgarije op. De gehele Slavische Balkan is gerussificeerd. De oude wens droom van de Tsaren is in vervulling gegaan. Weliswaar is die droom tot wer kelijkheid gemaakt, door dezelfde men sen, die het regiem van die dromers ten val brachten, maar hun beide bedoelin gen gelijken op elkaar als twee druppels water. Al mag de ene druppel van zoet de andere van zout water .zijn, als de lezer per sé onderscheid wil maken. En zo is dan uiteindelijk weinig veranderd. Al mag het waar zijn, dat de Russen nu zeer nadrukkelijk op de Balkan „zit ten" en z'n oude tegenspeler, eerst Mid den-Europa later West-Europa, nog verder is weggeschoven ja via Lon den nog verder schuift tot Washing ton toe die afstanden zijn gemakke lijk t$ overwinnen. En zolang de tegenstelling tussen Oost en West blijft, zolang zal het vuur onder de oude hekselketel wel smeulende wor den gehouden. AANVANG VOETBALCOMPETITIE. Zondag 14 September a.s. vangt de voet balcompetitie weder aan en onze beidé plaatselijke voetbalclubs komen Zondag al direct voor een zware opgave te staan. Voor de 4e klasse K van de K.N.V.B. is voor S.E.C. een thuiswedstrijd vast gesteld tegen Bameveld. Afgaande op de prestaties van Barneveld in de vorige i competitie en de resultaten van de laatstgespcelde oefenwedstrijden, kunnen wij gevoegelijk aannemen, dat de Barne velders ook dit seizoen weer een hartig woordje zuilen meespreken in de strijd om de bovenste plaats. Deze Gelderse club bezit met dé vier gebroeders 'Verbeek eén uiterst schot- vaardige voorhoede en de S.E.C.-achter- hoede zal a.s. Zondag heel anders voor de dag moeten komen als in de pas ge speelde nederlaagwedstrijden. Al mét al verwachten wij a.s. Zondag in het Bur gemeester Dekethpark eén spannende wedstrijd, daar beide elftallen deze com petitie zo goed mogelijk willed inzetten. B.D.C. gaat te Bilthoven op bezoek bij F.A.K., ook al een kampioenspretendent van het vorige seizoen. B.D.C. beschikt dit seizoen over een jonge en enthou siaste ploeg en wij achten haar zeker in staat de BÜthovenaren een gelijk spel af te dwingen. Het volledige programma voor de Soester clubs ziet er als volgt uit: 2.30 uur: S.E.C.—BARNEVELD. 12 uur: ELINKWIJK 3—S.E.C. 2. 12 uur: LAREN 3—S.E.C. 3. 12 uur: BAARN 4—S.E.C. 4. 2.30 uur: F.A.K.—B.D.C. Voor de supporterschare van S.E.C. ge ven wij hieronder het volledige compe titie- prögramma van de K.N.V.B., vast gesteld voor de eerste helft van déze competitie, zowel van S.E.C. 1 als 2. 14 Sept. S.E.C.—Barneveld. 21 Sept. vrij. 28 Sept- VoorwaartsS.E.C. 5 Oct. S.E.C.—Nijenrodes. 12 Oct- Actif—S.E.C- 19 Oct. S.E.C.— Amsvorde- 26 Oct. Zwa luwen Vooruit—S/E.C.. 2 Nov. En Avant S.E.C. 9 Nov. S.E.C.—V V.O.G, 16 No vember Woudenberg—S.E.C. 23 Nov. vrij. 30 Nov. BarneveldS.È.C. Reserve 3e Klasse H. 14 Sept. Elinkwijk 3—S.E.C. 2. 21 Sept. vrij. 28 Sept- S*E»C. 2—Quick 2. 3 Oct. Holland 2—S.E.C. 2. 12 Oct- S.E.C- 2— Hilversum 4. 19 Oct- D.O.S- 4—S.E.C- 2. 26 Oct S.E.C. 2—Zeist 3. 2 Nov. S.E-C. 2—Gooi 4. 9 Nov. Amiersf. Boys 2r-S.E-C, 2. 16 Nov. S.E.C. 2—Velox 4. 23 Nov. B.V.C. 2—S.E-C. 2. 30 Nov S.E.C, 2- R.U.C. 2. vonc^erynï iWIPfooT en Duin door d:e ontspannings- en ontwik kelingsclub der Ruso-fabrieken een ge zellige avond georganiseerd met het doel de teamgeest, welke in dit bedrijf reeds op een hoog peil staat, te verste vigen. De bedrijfsleider, de heer G. J. Térhorst heette alle aanwezigen, waaronder véle, zakenrelaties, van harte welkom en leid de daarna het goed verzorgde program ma in. Hierin traden o.m. op „De vier lustige zangers'' uit Utrecht, die o.a. zeer kostelijke parodieën van bekende opera's ten gehore brachten. Ben dansnummer, uitgevoerd door het dochtertje van de heer Terhorst, viel zeer in de smaak. Verder traden nog eni ge leden van het Ruso-personeel op. Als hoogtepunt van de avond werdejn de aan wezigen in de gelegenheid gèsteüd op e;£|n zeer originele wijze met de gehele fabriek k'eninis te maken en werd een duidelijk beeld gegeven van het gehele fabricage proces. Aan het eind van deze zo ge slaagde avond, werden nog enige gezel schapsspelletjes gedaan, waarna het ge hele gezelschap voldaan huiswaarts ging. PRINSELIJK PAAR DE GAST VAN DE ENGELSE KONING. Prins Beriihard is Woensdag per vliegtuig naar Schotland vertrokken, waar hij en kele dagen de gast zal zijn van het En gelse koningspaar. Prinses Juliana was helaas door een zware verkoudheid ge noodzaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt dezer dagen voldoende hersteld te zijn om de prins te kunnen volgen. POSTDUIVENSPORT. De Postdui venlief hebbers vereniging „Dé Vriendschap'' hield j.1. Zondag een wed vlucht vanaf St. Kathelijme Wavre (Bel gië), afstand 135 K.M- In concours waren 150 duiven, die te 9.30 uur werden gelost- De eerste duif arriveerde of 11 uur 27 min. 57 sec. en bereikte een snelheid van 1149 mëfcer per minuut; de laatste prijswinnende duif kwam om 11 uur 43 min. 45 sec. binnen. De persoonlijke prijzen werden als volgt behaald: J. Pot 1-22-27—32-35. H. Spikman 2 —11. H. Po hl man 3-6^30-31. W. Nieuwenhuis 4151720—34—38. G. Teeken 59. H. van Sitter 729. G. Su- kiel 813. K- Philippens 10. E. Daat- selaar 14-23. R. Bokma 1618. C. Dijk man 19-24-36—37. W- Roest 25-28. Mej. C. Paauwe 122126. Mej. Zim- merman 33. Die gedetailleerde uitslagen van dé ver enigingen „De Zwaluw'' en „De Vriejnd- schap'' in combinatie zijn: J. Pot 16674—85—88. H. Spikman 2 —32. C. van Soest 3-28—51-65. G. Geijtenbeek 44793. J. Kamerbeek 5 J-Vink 6. H. Pohlman 717 83—84. Sj- Rijksen 8—41—48—49-95. W Nieuwenhuis 9—42—56—61—87—92-96. v. Brakel en v. d. Grift 11—24—30—43 A. Rijksen 12. J. Stalenhoef 13—20—70 —79. G. Teeken 14-27—97-98. C. Kars tens 15-16-38-46-59. G. Hooijer 18. H. van Sitter 19—81. G. Visser 21—44. J- Kruseman 22-35-54. J. Gaasbeek 23-55-67. G. Sukel 25-39. N. Baifus 26 36 4557. K. Philippens 29. H. Gorissen 31—63—71—89. Mej. C, Paau we 34 62 73. P. van Brïenfen 37. -E. Daatselaar 40—68. B. van Boeijen 50. R, Bokma 5358. C. Dijkman 606990— 91. J. Wijnands 64. W. Roest 72—77—94. T^.a^s 7678. W- Veerman 80. A Priem 82. Mej. G. Zimerman 86. BETROUWBAARHEIDSRIT. Zaterdag 13 September a.s. organiseert de motorclub „Soest'' een betrouwbaar - heidsrit over een afstand van 120 K.M. De route loopt door een der mooiste streken van ons land én voert over be hoorlijke wegen. Deze rit zal de laatste in dit seizoen zijn. PRINSES MARGRIET GAAT NAAR SCHOOL. Het secretariaat van Prinses Juliana deelt mede, dat Prinses Margriet leêriin- ge is geworden van de groep voor voor bereidend lager onderwijs van de Werk plaats Kindergemeenschap te Bilthoven. TENTOONSTELLING FLORALIA. Dinsdag 9 en Woensdag 10 September hield de wederopgerichte Floralia Ver eniging „Soestin de grote zaal van St. Jozef een tentoonstelling van planten? gekweekt door de schooljeugd. In het voorjaar heeft de Floralia Ver eniging aan de schooljeugd van diver se scholen 1200 plantjes verstrekt om deze op te kweken. Acht schollen, o.a. lagere school Beetz- laan. Van dpr Huchfschool Mariaschool, R.K. Jongens- en Meisjesschool, school' Kerkebuurt, Chr. school Driehoeksweg, Chr. School Pr. Bernhardlaan en Chr. Nat. school Hees hadden pl.m. 600 op gekweekte planten ingezonden' én met de stands met bloemen en planten, ter op- hiisterinf, ingesteld door enige bïioemXs- was de zaal van st- jozer kis ju cctr bloementuin herschapen. Voor de opening van deze tentoonstel ling welke Dinsdagmiddag plaats had, bestond grote belangstelling. Wij merkten o.a. op het voltallig college van burge meester en wethouders, de gêmejemfceise- cretarïs, vele vaklieden uit de hoveniers- wereld en vele anderen. Wat cfns wél opviel, was de geringe belangstelling van de diverse schoolhoofden. De heer P. H. Segers, voorzitter van de Floralia Vereniging „Soest''' sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot het bestuur van de gemeente Soest en dankte allen voor de bijzondere steun en medewerking bij hét tot stand komen van defce tentoonstel ling. Tevens gaf hij een beknopt over zicht van de wederoprichting van de vereniging en sprak zijn bijzondere waar dering uit voor de medewerking van gemeentewege ondervonden. Ook het doel van de vereniging werd door spreker niet vergeten; vooral het opwekken van liefde voor het kweken van bloemen en planten bij het kind en het bijbrengen van eerbied voor dé natuur, zal de nu verruwende en balda dige jeugd weder in het goede spoor brengen. Hij deed dan ook een ernstig beroep op het onderwijzend personeel om het streven van de vereniging te willen steu nen. De burgemeester, S. P- baron Bemtinck, beantwoordde spreker met een toepas selijke speech op de jonge vereniging^ met de verzekering, dat het werk van Floralia zijn volle aandacht had. Na de vereniging met deze fraaie tentoonstel ling te hebben gecomplimenteerd, vér- klaarde de burgemeester de êxpositïq voor geopend. Bij een rondwandeling door de zaal ont dekten wij verscheidene prachtige op gekweekte planten en 'de jury, bêstaa|mde uit de dames Mevr. Baronesse Benfinck- Philipse, Mevr. Landweer-De Visser en de heren Rinké Tolman, Kraaijenhage efnj Vellinga hadden geen gemakkelijke taak. De prijzen werden als volgt toegekend: Begonia's. Ie pr. Jan Verzaal; 2e pr. F. de Jong; 3e pr. Bep Vos; 4e pr. W. Westhof; 5e pr. M. Heinhuis; 6e pr. W. de Man. Coleus. Ie pr. I. Versteeg; 2e pr. Joh. Rademaker; 3e pr. Jan Jekel; 4e pr. K. van Zanten. Fuxsia's. ie pr. H. v. d. Baan; 2e pr. H. de Jong; 3e pr. v. d. Broek; 4e pr. P. Batenburg. Afrikaan. Ie pr. J. Verzaal; 2e pr. R. van Soest; 3e pr. G. van Elk. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947. NOG EENS NIEUWERHOEK Iedere keer als ik in de laatste wéken langs het prachtige bus-wachthuisje op Nueuwerhoek kwam, had ik het gevoel of het ding me stond uit te lachen. Het moest er zo nodig komen en liever nog vandaag dan morgen, want de passagiers konden niet schuilen als het regqnide. Nu stond het er, stralend in z'in nieuw heid en er was niemand, die er ook maar aan dacht, om even dat mooie glazfen oventje in te gaan. Het was zielig en alleen eigenlijk al om het wachthuisje heb ik vaak naar re gen verlangd. Maar nu heeft het toch gelukkig gere- gend en onder de eerste schuilérs be hoorde ook ondergetekende. Gelukkig was niet aan m'n neus te zien» dat ik helemeel niet met de bus mee moest, maar alleen maar droog wilde staan, want er bleek lichtelijk onenig heid te zijn over de vraag, wie er wél en wie er niet mochten schuilen-' Gelukkig zijn we een. beschaafd volk en wierden er niet ai te zeer aoorslaandê ar gumenten gebruikt, anders had het tram- huisje al weer tot het verleden bêhoord. Die bui was nog al vlug over en ieder ging zijns weegs. In de binnenlanden van Soest zijn nu echter geluiden te beluisteren, die op een meer of minder onprettige stem ming duideln en als we hier i|n Soest een politieke recherche haddën, zou hot zaak zijn er eeins een paar mannetjes od at te sturen. K Om het kind maar bij de naam te noe- mlen, er zijn er, die zich achtergesteld voelen bij Nieuwerhoek. Ook zij wensen niet in de regen te staan. Betalen ook zij gicen belasting? O zo! Die gemeente is wat begonnen mét dat wachthuisje. Nu dacht ze van het gezeur at te zijn en nu begint het misschien/ pas goied. Oppassen zal de boodschap zijn, want ze zijn ïn staat zich los te scheuren van Soest en „zelfsbesfuur"' te eisen. En dan begint de trammelant pas tfoed» Kijkt u maar naar Ihdie. H. OEKMAN. Salvia's. Ie pr. Corrie y. d. Brink; 2e Ageratum. Ie pr. J. van Besselse; 2e pr. Jan Smit- Enkele prachtige inzendingen kwamen niet voor een prijs in aanmerking, daar deze tijdens het opkweken waren vér- pot, hetgeen niet was toegestaan. Willy de Bree en B. Honnsveld ontvin gen tnu in plaats van een prijs, een eer volle vermelding. Corry van dien Brink en J. Besselse ontvingen voor hup fraai verzorgde in zending elk een spaarbankboekje met f 10.als eerste inlage. De openbare school aan de Beetzlaan werd bekroond met een fraaie wissel beker, beschikbaar gesteld door de Fe deratie van Buurtverenigingen» voor de mooiste en welverzorgste groep. GOEDE VANGST. Surveillerende politieagenten hiêldefu Dinsdagnacht een tweetal personen aan, ieder in het bezit van een zo goed als nieuw rijwiel. Daar het tweetal er mindetr; goed gekleed uitzag, wilde de politie wiel iets meer van de rijwielen wétqn. Het tweetal werd daarom naar het bu reau van politie gebracht en eens danig aan de tand gevoeld. Het bleek alras, dat beide rijwielen door hen 's nachts te Apeldoorn waren gestolen, waarna zij op de rijwielen tot in Soest reden en daar werden aangehouden. Beiden zijn, met de rijwielen, op trans port gesteld naar Apeldoorn en daan voor verder onderzoek aan de politie overgegeven. De eigenaars van de rijwielen hadden <fê diefstal nog niet eens ontdekt, toen. de daders alhier al achter slot en grendel zaten. POLITIE-Z WEMWEDSTRIJDEN. Dinsdagmiddag vonden in het Natuur bad te Soestduinen zwemwedstrijden plaats voor leden van de Soester Politie Sport Vereniging. De uitslagen van deze wedstrijden wa ren als volgt: 50 Meter schoolslag: 1. W. G. leCIercq, 48,4 siec. 2. K» v. d. Veen, 48,8 sec. 3. P. J. Bergman, 52 sec. 50 Meter vrije slag: 1. W. G. Ie Clercq, 47,4 sec. 2. B. Snijders, 50.4 sec. 3. J. G. Mantjes, 55 sec. 50 Meter rugslag: 1. W. G. Ie Glercq, 53,8 sèc. J. G. Mantjes, 57 sec. 3. P. J. Bergman, 59,4 sec. Popduiken: W. G. Ie Clercq, 8.4 sec. 2. T. v. d. Meulen, 9 sec. Na afloop reikte inspecteur Voerman» voorzitter van S.P.S.V., met enige toe passelijke woorden de prijzen aan de winnaars uit.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1