De derde ronde* Spreiding van bezit. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt jederè Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG - No. 69. BureauVan IVcedcstraa! 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947. Lonen en prijzen, zo gebreideld als zij zijn, rukken om strijd aan de teugels en als ze niet goed vastgehouden werden, zouden ze vooruitvliegen. misschien wel op hol slaan. De regering, die deze twee driftige paardjes in bedwang moet houden, wordt er zelf een beetje bang van en men over legt daarom ten departemente ernstig of het ni^jj verstandiger zou zijn. de teugels thans wat te vieren. Er is iets van deze plannen uitgelekt en daardoor 'zijn de ge ruchten ontstaan, dat binnenkort een alge mene verhoging van Ionen en prijzen met 15% is te verwachten. Men behoeft geen econoom te zijn om te kunnen begrijpen, dat met een dergelijke maatregel de moeilijkheden alleen maar verplaatst, doch niet verminderd zouden worden. Als alles 15% duurder wordt en de lonen dus net zoveel- stijgen als de prijzen is er in feite niets veranderd. De regering weet dit natuurlijk zeer wel en als een der gelijke maatregel wordt overwogen is het omdat er nog iets anders achter zit dan een eenvoudige opvoering van prijzen en lo nen. terwille van het tijdelijk verminderen der spanningen. De reden waarom men deze verhoging overweegt is n.1. de hoogte van de kosten der wederopbouw en van de nieuwbouw van woningen. De arbeidslonen zijn berekend naar bepaalde gezinsuitgaven en daarvan maakt de post woninghuur een belangrijk onderdeel uit. Om die post niet te laten stijgen (wat nodig is om de stij ging der lonen tegen te gaan) werden de huren nog steeds op het vooroorlogse peil gehouden, hoe onbillijk dit tegenover de huiseigenaren ook is. Doch dit betekent, dat woningen, die thans gebouwd worden, niet duurder mogen komen dan oudere hui zen. De bouwkosten zijn echter ongeveer driemaal zo hoog als voor de oorlog en in feite zouden de huren van de nieuwe wo ningen dus ook driemaal zo hoog moeten zijn. Zou men de bewoners der nieuwe hui zen deze hoge huren ten volle laten beta len, dan zoumen echter tot onhoudbare toestanden komen; de kosten voor levens onderhoud van het ene gezin zouden veel hoger zijn dan voor het> andere. Daarom past de 'regering een £0 groot bedrag op de bouwkosten van nieuwe huizen bij, dat deze woningen geen hogere huur doer. dan de reeds lang bestaande. Deze woningbouw: subsidie kost. zoals ieder begrijpen kan. honderden millioenen en deze last wordt de Staat te zwaar. Er is daarom een plan ont worpen om de huren over de gehele linie te verhogen, dus zowel voor de oude als voor de nieuwe huizen. In dat geval zouden de lonen met het bedrag van de huurstijging moeten worden verhoogd en deze loonstij ging zou weer in de prijzen verrekend moe ten worden. Dit gehele complex van maat regelen zou betekenen, dat voor de derde maal na de oorlog toestemming werd ver leend tot een algemene loonsverhoging en daarom is het plan „de derde ronde" ge noemd. i Het is echter duidelijk, dat ook deze maat regel slechts gedurende korte tijd effect zou hebben. Want er moeten nog tiendui zenden woningen gebouwd worden en de kostprijs van deze nog te bouwen huizen zou opnieuw veel hoger zijn dan tot nu toe het geval is, omdat de lonen en prijzen in middels verhoogd zouden zijn. Opnieuw zou dus veel geld bijgepast moeten worden en de verademing zou slechts van korte duur kunnen zijn. Daarentegen zou het ge hele prijspeil gestegen zijn, waardoor de uitvoer opnieuw bemoeilijkt zou worden, omdat de wisselkoersen niet zouden ver anderen. Deze wisselkoersen kunnen n.1. alleen ver anderd worden met toestemming van het Internationaal Monetair Fonds. Het is ech ter niet waarschijnlijk, dat dit fonds ge makkelijk een toestemming tot devaluatie zou geven. Zowel om binnenlandse als om deze buitenlandse redenen is het dan ook begrijpelijk, dat volgens de laatste berich ten het inzetten van de derde ronde voorlo pig is opgeschort. Dit neemt niet weg, dat de spanning tussen inkomsten en uitgaven zowel bij particu lieren als bij de overheid ondragelijk wordt. Men zoeke het echter niet in zachte, doch ongezonde geneesmiddelen, die slechts tij delijke verlichting zouden brengen, doch uitsluitend in verhoging der productie. Al leen als inderdaad per arbeidskracht en per arbeidsuur meer waarde wordt voortge bracht zal het leven minder moeilijk wor den. Iedere andere maatregel is een lap middel en dus een gevaarlijk zelfoedrog. Het grondmonopolie dient te worden uitgeroeid. Hoe kan dit gebeuren. De tegenwoordige grondbelasting is een paskwil. Hoe de volkswel vaart wordt benadeeld. Heilzame hervorming is mogelijk{ Alle waarlijk grote denkers, staatslieden, wijsgeren, economen, hervormers van alle volken, godsdiensten richtingen en tijden Katholiek, Protestant, Liberaal of Socia list verklaren eenparig, dat de afsluiting van de grond door het uit roof stammend grootgrondeigendom de alomvattende oor zaak was en is van het kapitalisme en alle sociale nood en ontaarding. „Zolang niet het grondmonopolie is uitge roeid met wortel en tak, blijft elke hervor mingspoging boutven op zand", schreef Phi lip Snowden. socialistische prime-minister an Engeland, terwijl zijn landgenoot Kar dinaal Manning getuigde: „Ik beschouw iedere poging om op deze aarde een bescha ving of een maatschappij te bouwen, die in strijd is met de eeuwige wetten van God en de natuur het privaat eigendom erkent, als dwaas en misdadig." Karl Marx heeft het nadrukkelijk betoogd, dat het grond monopolie de basis is van het kapitaalmo nopolie en in een later geschrift, dat ver wijdering van het eerste het enig nodige is voor een maatschappij van vrije voort brengers. Deze verwijdering en daarmee het all- ownership nu kan geleidelijk worden ver kregen door onderstaande maatregelen: a. Invoering van een werkelijke grondbe lasting op de verkoopwaarde van de blote grond, d.w.z. volkomen ongerekend opstal len. opbrengst, verbeteringen, naar de eigen aangifte van de eigenaar met recht van vóórkoop naar die verkoopprijs vanwege staat of gemeente. Deze rechtvaardige en op niemand anders af te wentelen belasting op het nu milliarden grote grondkapitaal, amortiseert de koopprijzen (reeds bij 1 pet. belasting en een interestpeil van 4 pet., da len alle grondprijzen tot 80 pet., bij 4 pet. belasting tot 50 pet., enz)., waardoor de bezitsspreidir.g steeds meer toeneemt ten bate van landbouw- huisvesting, verkeer- enz. Wat nu grondbelasting heet op „onge bouwd" is een paskwil met een opbrengst beneden de 10 millioen, in 1880 gevraagd. De wel en uitermate verhoogde belasting op „gebouwd" is met personele, straat- enz. belasting slechts een schandelijke druk op het wonen en leven der bezitloze massa en moet worden opgeheven. b. Binnenlandse kolonisatie: Staatsrap- porten bewijzen, dat de gezinsbedrijven zonder gehuurde krachten van 15 ha per ha bijna tweemaal zo grote productie en ruim driemaal zo groot arbeidsinkomen leverèn aan ruim tweemaal zoveel werkers als de grote bedrijven boven 20 ha v-t ma- chinegebruik in de landbouw ten hoog3te tot 15 pet. mogelijk is en dat de half-pro- duetieve private grootbedrijven economisch onhoudbaar zijn. ook door landarbeiders desertie, oogsten met soldaten, jeugd e.a. onbevoegden thans weer. De tegenwoordige bezetting van 69 pet. van de grond met slechts 29 pet. der ca. 240.000 bedrijven boven de 10 ha., komt dus in overdicht be volkt Nederland neer op verregaande be nadeling der volkswelvaart. Zij wordt ech ter met politieke dwangmaatregelen ten bate van het grootbezit, ter onderdrukking der kleine zelfstandigen gehandhaafd en zelfs uitgebreid oek op de nieuwe gronden der Wieringermeer enz. Alleen door deze grondafsluiting zijn de boerenzonen en hun middenstanders ge dwongen het over-aanbod van arbeid in de steden nog te vergroten, blijft het platte land ontvolkt en zonder koopkracht en groeien de achterbuurten in de steden steeds sneller aan. Bezitsspreiding eist het tegendeel, n.1. be zetting van alle grond met gezinsbedrijven van gemiddeld 5 ha., waar nodig verenigd door'coöperatieve grootbedrijven. De dan geweldig gestegen koopkracht van het plat teland met al de hiervoor genoemde ver beteringen door het gezinsbedrijf naast de dan steeds door stijgende lonen in de ste den zullen welvaart en vrijheid steeds doen opvoeren. Dit is onweersprekelijk gebleken, d.m. in Finland na 1918 en in de Middel eeuwen van 11001350 bij overeenkomstige vrijmaking van de grond. Een staatscommissie zal nu de spreiding van bezit onderzoeken en eventueel wette lijke maatregelen daartoe aanwijzen. We kunnen slechts hopen, dat dit commissie onderzoek nu eens niet 'n principe-kapstok moge blijken. Want de bezitsspreiding tot all-ownership (allen bezitters), d.w.z. dat iederev producent zelf eigenaar is van vol doende productiemiddelen (kapitaal) en gebruiksbezitter van de nodige grond, het zij als kleine, zelfstandige of als werkend deelhebber in coöperatief grootbedrijf, be tekent de meest fundamentele, heilzame en urgente hervorming. Voetbai. S.E.C.—BARNEVELD 3-(J. Op een zwak spelend Barnevedld hééft" S.E.C. j.1'. Zondag een 30 overwinning behaald en had het binnen trio in de S.E.C.-voorhoede niet zo'n peuterig speli gespeeld, de overwinning was nog veel groter geweest. De Barnevelders begonnen goéd, maar toen ze achter kwamen te staan, was het net of de fut er uit was. Alleen dê achterhoede heeft hard gewérkt en ook de doelman heeft aan de nedërlaag geen schuld. Het begon met een gelijk opgaandè strijd, hoewei de flitsende S.E.C. aanvallen ge vaarlijker waren. Er was zowat een kwartier gespeeld, toen de S.E.C. links buiten zich handig vrij speelde en met een goed strak schot de Barneveld-doêl- man kansloos passeerde. Ook daarna kreeg de S.E.C.-voorhoede verscheidene scoringskansen, maar deze werden steéds grandioos gemist. De Barnevelders bleken ook voor hét S.E.C.-doeil niet doortastend genoeg te zijn en hoewel er nog wel eens foutjes1 in de S.E.C.verdediging werden gemaakt, wisten zij daarvan niet te profiteren. Tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft dribbelde de S.E.C.-Ïjnks- buiten fraai door de Barneveld-veirde- diging en gaf de midvoor een niet te mis sen kans om te scoren en deze lïêp de bal in 't Barneveld-doel, 20. Met de ze stand kwam ook de rust. In de tweede helft is de thuisclub bijna voortdurend in de aanval geweest, maar ïnplaats van het spel open te houden, werd maar steeds volhard in kort en peuterig spel, waardoor de Barneveld - achterhoede steeds de gelegenheid kreeg het gevaar te bezweren. Vijf minuten voor tijd moest de uit stekend spelende doelman van B'armé- veld echter voor een hard diagonaal' schot van de S.E.C.-rechtsbuiten zwich ten. 30. Even voor het einde kreeg dê Barne veld midvoor nog een makkelijke kans de eer voor zijn club te redden, maar zijn schot van dichtbij vloog hoog over het verlaten S.E.C.-doel. Toen ten slotte de goed leidende arbiter het einde aankondigde bad S.E.C. zijn eerste competitiewedstrijd mét 30 ge wonnen, echter op een zeer zwak spe llend Barneveld. F.A.K.—B.Di-C 2-3. B.D.C., dat Zondag op fclezoek was bij F.A.K. te Bilfhoven, een der kampïoens- candidaten van het vorige seizoen, heeft onze verwachtingen niet beschaamd, ja zelfs overtroffen. Na spannende strijd wisten de B.D.C.-ers de beide winstpun ten op de Bllthovenarcin te veroveren, dus een uitstekend begin van de com- pieitifie. Die grotere snelheid bezorgde B.D.C. al dadelijk een veldmeerdèrheid, hetgeen door twee goede doelpunten tot Ui!druk king kwam. Maar nog voor het verstrij ken van de eerste helft wist F.A.K., pro fiterend van enkele fouten in hét rechter verdcdigings'b'lok van B.D.C., de stand op 22 te brengen. Reeds spoedig na "het begin der tweede hielft werd het 23 voor dê Soesters en wat F.A.K. daarna ook probeerde, B.D.C. stond' haar voorsprong niet meer af en won alzo verdiend met 23. Plaatselijk nieuws. T.B.C.-SPELDJE OP 17 SEPT. 17 September 1944 begon de spoorweg staking en daarom is de 17e September voor bet spoorwegpersoneel een bijzon dere gedenkdag. De inzet „mede te werkên aan de be vrijding van ons land'' werd met succes bekroond. De staking bracht veler levens in gievaar en eiste vele slachtoffers. Na die staking moest het personeel niéuwe offers brengen, doch nu voor een heel ander doel, n.1. de wederopbouw van de spoorwegen. In beide gevallen heeft hét spoorweg personeel zich van zijn beste kant doen kennen en heeft het van alle zijdlefn - ook officiële - lof geoogst. De spoorwegtuberculosevereniging, wêlka vereniging het personeel én zijn gezinnen steunt bij tuberculose en welker taak door die uitbreiding der ziekte gedu rende de oorlog zo zeer verzwaard is, mieende deze gedenkdag te moeten be stemmen voor het houden van een col lecte ten bate harer patiënten én besloot die dag aan de reizigers en het spoor wegpersoneel een t.b.c.-spêldje te koop aan te bieden vóór en op de stations. Zij is overtuigd, dat velen met genoe gen zullen tonen, dat zij het werk van het spoorwegpersoneel waarderen en daarom de t.b.c.-lijders onder hen en hun gezinnen willen steunen. Hiet adres is Maliesingel 38 te Utrecht- Haar gironummer is 109035. OPENING TENTOONSTELLING. Zaterdag werd in „De Haverkamp*' aan hiet Kerkpad een tentoonstelling geopend van wierken door de kunstschilder en etser Dick vati Luijn uit "Utrecht. Alvorens de tentoonstelling voor geopend te verklaren, gaf de heer Kuiler, architect te Utrecht, een overzicht van de beel dende kunst in het algemeen, van vroê- ger en thans, en daarna in het bijzonder over het werk van de exposant. Mievr. Blok-Eysink, bewoonster van „De Haverkamp'', dankte spreker voor de ge- Het landgoed Pijnenburg en verder al- li© bossen in de richting Lage Vuursche zullen door de Opruimingsdienst van 't Leger worden gezuiverd van landmijnen, handgranaten en wat er nog meer voor oorlog s-sm'eerpij p er ij ligt. Het is nog één van de smerige dingen, die we aan de moffen te danken hébben en nu worden opgeruimd. Haast had ik geschreven „eindelijk worden opge ruimd'', maar dat zou onredelijk zijn, ge zien de grondigheid, waarmee onze „be schermers'' he,t hele land bestrooiden miet hun oorlogstuig. De Duitsers lieten echter nog méér on aangename dingen achter en nu bedoel ik niet eens de hard achteruit geganê moraal van een bepaald soort Neder landiers. Daar hebben we het een volgen de keer wel eens over. Nu bedoel' ik met „onaangename dingen" die Rijksbureaus en vakgroepen, die weer onderverdeeld zijn in de (cxn)nodige on dervakgroepen. Ook een instelling van de Moffen, die nu eenmaal graag en grondig organiseerden. Van een opruimingsdienst, die zich gaat ontfermen over al die bureaux heb ik nog niets vernomen. Integendeel, ik krijg het gevoel, dat al die bureaux en vak groepen zich op zo'n manier aan het vastwerken zijn, dat we over een poosje geen veer van oinze lippen kunnen bla- zien, zonder eerst even dé vakgroep te moeten vragen of het in orde is. Van de week kwam ik binnen lopen bij iemand, die juist z'n doopceel doorgaf aan z'n vakgroep. Z'n hemd vroegen ze hem van z'n lichaam. Of hij z'n omzetbelasting had betaald en zo ja, hoeveel. Of hij wel Nedérlan- der was enz. Er werd hem niet gevraagd of hij arisch'' was, maar ik zou het he lemaal niet vreemd hebben gevonden als die vraag ook was gesteld. Wel moest hij nog 2 recente foto's inzenden voor een soort „ausweis" en natuurlijk tèke- kenen met „aldus naar waarheid'' ènz. Toen ik hem vroeg, of hij iets aan de vakgroep had, haalde hij zijn schouders op. „Iets aan hen hebben? Nee, niet dat ik weet, maar misschien hebben zij wel wat aan mij. 'De contributiekwitanties ko men tenminste prompt op tijd''. H. OEKMAN. gesproken woorden en wenste Dick v. Luyn miet deze expositie veel succes. Het tentoongestelde bestaat ditmaal hoofdzakelijk uit grafisch werk. Men ziet hier Dick van Luyn op zijn best in die fraaie tekeningen, efsèn, kleurte- kenïngen, etsen en exlibris, uitgébeieLd in ongedwongen trant, subtiel of zwaar aangezet, vol fantasie en stijlgevoel, speels en raak. Om hiet even of het Parijs, Antwerpen of Katwijk aan Zee is, deze kunstenaar weet door zijn groot gevoel voor at mosfeer en stemming in lichte kleur en ranke lijn, te binden. Zijn exlibris bewijzen ons de veelzijdig heid in opvatting van deze prima teke naar. Hier leert men hem van een geheefl andere kant kennen. Wij hopien, dat Mevr. Blok-Eysink hem er toe zal kunnen bewegen, in ê$n vol gende tentoonstelling ons met de oïiè- verf werken van deze veelzijdige kunste naar te doen kennis maken. STUDIECLUB VOOR PARAPSYCHOLOGIE. Bovengenoemde vereniging is voornemens dieze winter weer verschillende voor drachtsavonden te doen houden op gees- tes wetenschappleijk gebied. Verschillende bekende sprékers hebben hiertoe reeds hun medewerking toege zegd. Gezien de grote belangstêlling in het vorige seizoen, zullen deze avondejn bij hien, die hun kennis op dit gebied willen verrijken, zeker weer in de smaak vallen. Zie verder dê advertentiè in dit blad. WEDVLUCHT VANAF VILVOORDE. De Postduivenvereniging „De Zwaluw'' hield j.1. Zondag een wedvlucht vanaf Vilvoordie (België)» afstand 151 K.M. In concours waren 148 duiven, die om 8 uur werden gelost. Aankomst eerste duif 10 uur 7 min. 10 slee. Aankomst laatste prijswinnende duif 10 uur 25 min. 46 sec. De eerste duif bereiktë eten snelheid van 1191.17 mieter per minuut. Die persoonlijke prijzen werden als volgt behaald: C. van Soiest 1— 6—16 -17-19-20-24— 36. J. Kamerbeek 2—12—14—18. H. Go- rissen 3—10—26—34. J. Kruseman 4—29. C. Karstens 51130. H. Onwezejn 7. Sj. Rijksien 8-21—27. N. Baltus 9—25 -32-38. G. Visser 13-22-35. A. Priem 15-37. H. Vink 23. J. Stalienhoef 28. v. Braklél en Grift 31. B. van Boeïjen 33.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1