Tekort aan arbeiders. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal, Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT ftbonn. fl.50 p. kwart. - Per post f175. 23e JAARGANG - No. 72. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 26 SEPTEMBER- 1947. Als een optimist nu 10 jaar geleden had durven beweren„in 1947 zullen schier-alle Nederlandse bedrijven een tekort aan per soneel hebben en zullen de advertentie-ko lommen der couranten en vooral der vak bladen ^oor een ^belangrijk gedeelte wor den ingenomen door annonces waarin om werkkrachten gevraagd wordt," dan had men hem zacht uitgedrukt voor gek verklaard. Sinds 1932'33 schommelde immers het aantal werklozen tussen de 400 en 500.000. Welke maatregelen de Regering ook nam, tegen de massale werkloosheid was weinig te doen, zelfs het (te laat) vaarwel zeggen van de gouden standaard in September 1936 hielp niet. De oorlog kwam, vele bedrijven werden verwoest of van hun machineriën beroofd. In 1945 zwegen de wapens, maar in dat zelfde jaar bleek tevens dat drie hoofd bronnen van het Nederlandse economische leven voor de eerste jaren geheel of gro tendeels waren opgedroogd: het Duitse achterland, Nederlands Indië en de Neder landse Scheepvaart. Een gehele reeks factoren dus die de ver wachting konden wettigen dat in het na oorlogse Nederland eerder een teveel aan arbeiders dan een tekort zou ontstaan, te meer omdat wegens gebrek aan materiaal de wederopbouw overal in de grondverf bleef steken. Niettemin, de feiten wijzen 't anders uit. Sinds de bevrijding is er in handel en in dustrie. bij landbouw en nijverheid en ook in de huishouding, een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten en in 't bijzonder aan geschoolde arbeiders. Het tekort aan arbeiders is dan ook een der lastigste problemen van deze tijd. dat in belangrijke mate remmend werkt op het herstel van het Nederlandse economische leven. Het is niet gemakkelijk te verklaren, waar het half millioen werklozen van 10 jaar ge leden onderdak heeft gevonden, temeer niet omdat door de groter wordende be- I v o'.Vingstoen-e .bat- aan11Infr nieuam, .ar» beidskrachten jaarlijks met duizenden toe neemt. Toch moeten de werklozen van voor de oor- log voor het overgrote deel een werkkring gevonden hebben, immers het aantal arbei ders dat thans «voor overbruggingsuitkering (het nieuwe woord voor de uitkering aan werklozen) in aanmerking komt is niet bij zonder groot en bestaat in hoofdzaak uit oudere personen. Hoewel het niet gemakkelijk is een ant woord te geven op de vraag hoe thans al die mensen in hun levensonderhoud voor zien, zijn er toch een aantal factoren te noemen waardoor het gebrek aan arbeids krachten meer begrijpelijk wordt. We willen er hier 7 noemen, wel wetende hiermede niet volledig te zijn. De meest bekende factor is de geweldige uitbreiding van het Overheidsapparaat tij dens en ha de oorlog. Volgens berekenin gen van terzake georiënteerde economen zijn er bij de overheids- en semi-overheids- instellingen 175.000 a 200.000 personen meer in dienst dan in 1937. Verklaarbaar is dit wel. Laten we slechts denken aan het grote distributie-apparaat en het daardoor ook noodzakelijk geworden legér van controle-ambtenaren. Verder wij zen we slechts op het groot aantal ambte naren bij het Departement van Justitie (op 1 Juli 1.1. 28.471) en bij het Departe ment van Financiën, dat op 1 Juli van dit jaar de ongekende hoogte van 22.226 em- ployé's bereikte. Uit de Rijksbegroting voor 1948 blijkt dat alleen bij de tijdelijke diensten ruim 36.000 man een betrekking gevonden hebben. Evenals bij het Rijk is ook de personeels sterkte op de provinciale Griffiën en bij talrijke gemeente-secretarieën sterk toege nomen, terwijl ook het politie-apparaat een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Naast de Overheidsinstellingen heeft het leger en de vloot een flinke greep op de Nederlandse arbeiders-reserve gedaan. Al leen in Ned. Indië bevinden zich thans ruim 100.000 militairen. Leger en vloot tezamen hebben thans ruim 125.000 man meer in dienst dan in 1937. Een derde belangrijke factor, waardoor het arbeiderstekort verklaarbaar wordt is de nog steeds goed-florerende zwarte handel. Van regeringswege werd bij de aanvang van dit jaar geschat dat plm. 150.000 per sonen buiten het arbeidsproces stonden om dat zij op de zwarte markt of door andere duistere practijken (levendige smokkelhan del langs de gehele grens) gemakkelijk aan de kost kwamen. Door de verminderde koopkracht en ook omdat de room van verschillende artikelen af is, kan aangenomen worden dat het grote getal van Januari gedaald is tot plm. 125.000, misschien zelfs tot bij de 100.000 zwarte pieten. Alleen de 3 bovengenoemde factoren slok ken een 400.000 arbeidskrachten op en zijn we dus kort genaderd bij het gemiddelde aantal werklozen van het vorige decennium. Naast deze hoofdfactoren zijn er nog een aantal kleiner van cmvang, maar die niet temin (Je definitieve doorslag tot het tekort geven. We noemen slechts de politieke delinquen ten, die de Staat dit jaar ongeveer 300 millioen kosten. Duizenden van hen zijn door internering (noodzakelijk!) aan het arbeidsproces onttrokken. Dan zijn er de sociale verbeteringen. De arbeiders van harte gegund! Immers nie mand misgunt hen thans nog één of twee vacantieweken per jaar. Voor het arbeids proces in zijn geheel betekent het echter dat thans jaarlijks op elke 1000 arbeiders 20 a 30 personen meer nodig zijn om onder dezelfde omstandigheden dezelfde arbeid te verrichten als in 1937. Een enkel voorbeeld toont dit duidelijk aan. Voor de oorlog hadden de bouwvakarbeiders slechts vier vacantiedagenthans twaalf. Er zijn ruim 100.000 georganiseerde bouwvakarbeiders, dus er wordt door hen ruim 800.000 dagen minder gewerkt dan in '37. Dat zegt dat er 2666 bouwvakarbeiders méér nodig zijn om dezelfde arbeid te verrichten als 10 jaar ge leden. Dit geldt natuurlijk voor de gehele nijverheid en industrie. Zo zijn er op de 24.000 Grafische arbeiders, wier vacantie van één op twee weken is gebracht 480 ar beiders meer nodig om dezelfde productie te halen. Hierbij komt dat in veel bedrijven met ver ouderde machines en gebrek aan nieuwe onderdelen, vaak zelfs zoals in de bouw nijverheid met gebrek aan materialen gewerkt moet worden, waaronder de pro ductie lijdt. Dit probeert men weer weg te werken door er een mannetje bij te zetten. Tenslotte is ook in alle bedrijven nog niet dié arbeidslust teruggekeerd, welke de Ne derlandse arbeider van 10 jaar geleden ken merkte. We wijzen in dit verband slechts naar' de arbeiders in de mijnen. Hoewel het aantal arbeiders in de Ned. mijnen thans groter is dan vóór de oorlog, bedraagt de productie slechts 80% van de in 1938 ge dolven kolen. Wil het probleem van het arbeiderstekort op korte termijn daadwerkelijk worden ^angepakt, dan zal dus naast een noodza kelijke inkrimping van net aamai ambte naren en een verantwoorde vermindering der personeelssterkte van leger en vloot, een opvoering van de arbeidsproductiviteit noodzakelijk zijn. VOETBAL-PROGRAMMA. Zondag 1.1. stond, in verband met de landenontmoeting Nederland— Zwitser land, de competitie geheel stil, maar a.s. Zondag is de belangstelling weder geheel op de verrichtingen van de clubs gevestigd, nu de competitie wede?: op volle toeren gaat draaien. Het programma vermeldt talrijke be langrijke ontmoetingen. S.E^C. gaat op bezoek bij Voorwaarts te Utrecht, een nog oude bekende uit het verleden, die het vorige jaar lan ge tijd onder aan in de 4e klasse ben gelde, maar deze competitie inzette met een 2—1 overwinning op En Avant. Daar wij de kracht van deze twee clubs niet kennen, is een voorspelling moejlijk te geven, maar S.E.C. zal Zondag al haar capaciteiten nodig hebben om op de Utrechtse klei de volle buit binne,n te halen. B.D.C. krijgt op haar terrein aan de Ferd. Huijcklaan ook al bezoek van een ombekende tegenstander, n.1. Fortis simo uit Cothen. Deze club, die het vo rige seizoen op de 4e plaats in de le klasse B van de Afdeling Utrecht ein digde, zette evenals B.D.C. de nieuwe competitie in met een overwinning» zo' dat wij een spannende wedstrijd op het B.D.C.-terrein verwachten. Het spelen op eigen terrein kan misschien voor B.D.C. van doorslaggevende aard zijn, in ieder geval rekenen wij op eefn gelijk spel. Het volledige programma voor de Soes- fer clubs is als volgt: 2 uur Voorwaarts—S.E.C. te Utrecht- 2.30 uur S.E.C. 2—Quick 2 te Soest. 12 uur S.E.C. 3—Hilversum 6 te Soest. 2 uur B.D.C.Fortissimo te Soest- S.P.S.V.—HILVERSUM 2 8-3. Dinsdagmiddag werd op het B.D.C.-ter rein aam de Ferdinand Huijcklaan» de eerste competitiewedstrijd voor de Ned. Politie Sportbond gespeeld tussen de Soester Politie Sport Vereniging en Hilversum 2. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een fris open spel, met Soest 't meest in de aanval. De nieuwe midvoor van S.P.S.V. bleek een goede aamwinst te zijn, want in het eerste kwartier wiS(t hij drie kansen fraai te benutten en daar mede Soest met 30 de leiding te geven. Niet ontmoedigd speelde de Hilversum mers verder en al spoedig had hun mid voor met een goed schot succes, 31. Soest behield echter het beste van het spel en het was de S.P.S.V.--rechtsbuiten, die zich handig wist vrij te spelen en de Hilversum-doelman kansloos passeer de 41. Nog voor de rust bracht de midvoor de stand op 51 voor S.P.S.V. Na de rust had Hilversum de opstelling gewijzigd en de achterhoede van S.P.S.V. moest alle krachten inspannen om on heil te voorkomen, maar hoe zij ook zwoegde,. 2ij kon niet verhinderqm dat Hilversum kort achter elkaar tweemaal wist te scoren ein daarmede hun achter stand tot 33 terug bracht). S.P.S.V. zag het gevaar haar voorsprong te zullen verliezen tijdig in en hernam langzaam maar zeker het initiatief van Hilversum over. Het was de S.P.S.V.— linksbuiten, die er in slaagde van dicht bij de stand op 63 te brengen, terwijl even later de rechtsbinnen m'ejt een hard schot het 7e doelpunt voor Soest maakte. Even voor tijd kreeg S-P.S.V. nog een hoekschop te nemen, die goed voor het Hilvers'umse doel werd ge plaatst; een der Hilversumsê backs ver oorzaakte wegens hands een strafschop, die onberispelijk door S.P S.V. iin een doelpunt werd omgezet. Met de stand 83 voor S.P.S.V. kwam het einde van deze sportieve ontmoeting. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soe$t maken bekend, dat het verzoek van P. J. G. Smits, v. Lennieplaan 35a- Soest, om in perceel Van Weedestraat 53-57, kadastraal bekend in sectie H no. 6189, een pottenbakkerij te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 19 September 1947. DRANKWET. Burgemeester en Wethouder van Soest brengen ter openbare kqnjnis, dat op 19 September 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift va'n Wilhelmus Pe trus Bakker, van beroep magazijnmees ter, wonende te Soest om een verlof B in een gedeelte van het kleedlokaal van de Voetbalvereniging B.D.C. op een per ceel, gelegen aan de Ferdinajnd Huijck laan aldaar. Binnen twee weken na üe dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen 't verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. HONDENBELASTING. Daar gebleken is, dat meerdere houders van honden niet voldaaln hebben aan hun verplichting tot inlevering vain een aangifteformulier delen Burgemeester ein Wethouders mede, dat alsnog geduren de twee weken gelegenheid wordt gjetgje- ven deze verplichting na te komen. De aangifteformulieren zijn verkrijgbaar ten kantore van de Gemeenteontvanger. Na afloop van bovenvermelde termijn zal een strenge controle worden inge steld. Onverminderd de strafbepalingen in de verordening hondenbelasting ver meld, zal alsdan bij gebleken overtreding een aanslag worden opgelegd tot e'ejn bedrag van vijfmaal de gewone belasting. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat hef verzoek van C. v. d. Broek, Nièuwstraat 11. Soest, om in perceel Nièuwstraat 11-13, kadastraal bekend i(ni Sectie H nrs. 7287, 7288. ge legen aan de Nièuwstraat, een moffelin- richting met zandstraalapparaat te mogen oprichten, door hen is verdaagd. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Op 8 April j.1. reied de 26-jarige J. S- alhier miet zijn vrachtauto op de Wak- kerendijk te Eemnes eierv vrouw aan, ze kere Th. v. d. Ven, die vrijwel op slag gedood werd. Voor dit feit had hij zich Dinsdag j.1'. voor de Utrechtse Recht bank te verantwoorden, waar hij ver klaarde van de aanrijding niets bemerkt te hebben. Toen Hij in Hilversum aan kwam en men hem vertelde wat er ge beurd was, keerde hij onmiddellijk te rug naar de plaats dies onheil® om zo spoedig mogelijk nog hulp te verlenen. De juiste toedracht van de zaak kon ter rechtszitting niet geconstrueerd wor den, omdat er slechts twee getuigen wa ren, waarvan maar één ,en dan nog wel op een vrij grote afstand het ongeluk had zien gebeuren. De onzekerheid of hier al dan niet schuld van de betrokken chauffeur in het spel was, bleek ook uit de lichte eis van de Officier van Justitie, n.1. één maand voorwaardelijke hechtenis en ontneming van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De verdediger, Mr. Van HarencarspeL pleitte vrijspraak op grond van het ont breken van het wettig bewijs. Uitspraak 7 October a.s. „Wanneer het kalf verdronken-is, dempt men de put'*. Dit is het spreekwoord, waarmee men bedoelt te zeggein, dat het stom is een situatie, die ongelukken ver oorzaakt, niet eerder gewijzigd te heb ben. Wat er wordt gezegd als die put daar na nog niet wordt gedempt, wil mij niet zo gauw te binnen schieten. Het zou vol gens vielen wellicht een superlatief van „stom'' moeten zijn, maar ik neig meer tot de mening, dat „misdadig'* beter klinkt. Een blad, dat zichzelf respecteert loopt niet vooruit op de uitspraak van een rechtzaak en het is ook verre van mij dit te doen. Ik weet in welke toestand de auto ver keerde, waarmee eein jeugdige dorpsge noot met noodlottige gevolgen in de Kerkstraat wierd aangereden. Met zo'n wagen rijdt iemand, die verantwoorde lijkheidsgevoel heeft, niet op de open bare w'eg! Maar vóór de schuldvraag in hiet geding komt, zou ik toch graag zien, e|n met mij ongetwijfeld vele anderen, dat de situatie daar ter plaatse zéér degelijk wordt opgenomen, waaruit dan ongetwij feld zal blijken, die iemand, komende van de -Veldweg, minstens een lengte moet hebben van 3 of 4 meter, om te kunnen zie|n of hem (haar) gevaar dreigt, als hij (zij) die hoek om komt. Je zit ler midden in hef verkeer vóór je iets ziet en zelfs eejn auto met puike remmen moet dan ongelukken maken. De rioolbuizen, bakstenen qn ander bouwmateriaal benemen daar ieder uit zicht op het verkeer in de Torenstraat en omgekeerd op datgene, wat van de Veldweg komt. Dat MOET ©en vrije hoek worden, met goed uitzicht en zo mogelijk een flinke afronding. Als ik goed ben ingelicht, is er al eens iets te doen geweest ovelr die steenhopen en dat stukje keiböstralÊing» dat toch maar een treurige toegang vormt tot de mooie begraafplaats. Veel schijnt het niet te hebben geholpqn. Het zal geen troost zijn voor de zwaar getroffen ouders, maar laten we dan toch minstens die hoek daar zóó ma ken. dat een» herhaling van zoivfoü- selijks tot de onmogelijkheden gaat be horen. Alle bewoners van hoekhuizen zou ik verder willen verzoeken: Houdt uw heg-* gen zo laag mogelijk. Ook kinderen moeten er overheen kunnen zien. H. OEKMAN. MORGEN IS VOOR EEUWIG. Het filmwerk, dat -deze week in „City'' vertoont wordt, is gebaseerd op een machtig en emotioneel gegeven. Een jong© vrouw, wiens echtgenoot in de oorlog van '14-'18 als vermist is op gegeven, zoekt vergetelheid in 'n twee de huwelijk. Na twintig jaar keert de vermiste, lichamelijk verminkt en gees telijk geknakt terug, om een volmaakt huwelijksgeluk van zijn vrouw te aan schouwen. Orson Welles bewijst wederom welk 'n groot acteur hij is, door zijn sublieme vertolking vain de rol van eerste echtge noot en draagt in belangrijke mate bij, dat „Morgen is voor eeuwig*' is gewor den een werkelijk groot drama. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Bovengenoemde vereniging hield Dinsdag in de fleurig met bloemen versierde zaal van Bemland, ter gelegenheid vain haar 9-jarig bestaan, een gezéllige bij eenkomst. De presidente, mevr. A. C. Jansen-v- d. Veer, sprak een welkomstwoord en uitte haar voldoening over het feit, dat zo veel dames op deze eerste bijiqqnkomst van het seizoen aanwezig waren. Mevr. Zeldenrust sprak daarna over het doel en streven der vereniging, (n.1. d© vrouwen met alles op electr. gebied te gemoet te komen. De heer Dien Daas zong enkele liederen van Robert Franc en Mendelssohn, daarbij op uitnemende wijze begeleid door de heer Stam. Het nummer hersengymnastiek, uitge voerd door de dames Zeldenrust en Jan sen sloeg geweldig in; de winnende par tij ontving een fraai boekwerk. Na een gezellige pauze, waarin theje en koek werden geserveerd, zong de hieejr Den Daas enige ©peraliederön on droegen twee dames van de N.V.E.V- uit Zeist enige komische stukjes voor, waarmede veel bijval werd geoogst. De presidente dankte allen voor de me dewerking aan deze bijeenkomst. ZOONLIEF THUIS. Op d© Molenstraat ontstond ruzie in eem gezin tussen vader en zoon. De zoon; sloeg zijn vader tegen de grond, trapte een paneel van een deur in ein ramde enpassant enig meubilair. De po litie greep in door hem er uit te grij pen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1