Gemeenteraads vergadering Hoe t bij de buren gaat. Gisterenavond vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van burgemees ter Bentiinck. De heer Schaafsma was met kennisge ving afwezig. De agenda vermeldde niet minder dan 21 puntein, waarvan het merendeel zon der bespreking onder de hamer doorging. Daar reeds vroegtijdig met het drukken van ons blad moet wordien begonnen, kunnen wij de besprekingen slechts zqer in het kort weergeven. 1. Beëdiging toegelaten lid G. vain 't Klooster. Door de heer Van 't Klooster worde® de eden afgelegd. 2. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 31 Juli 1947. Met een kleine wijziging goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. a. Dankbetuiging van H-K.H- Prinsies Juliana en Prins Bernhard voor de ge lukwensen aangeboden ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Ireine. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van het Bestuur van de Stichting tot Beheer van het Soester Natuurbad inzake het gemengd zwem men. Voor kennisgeving aangenomen. c. Mededeling van de Directeur van Gemeentewerken inzake stofbestrijdiing op de wiegen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Mededeling inzake het verbod tot het in bezit houden van berberisstruiken. Voor kennisgeving aangenomen. e. Verslag van de werkzaamheden in de bossen van de gemeente Soest over 1946. Voor kennisgeving aangenomen. f. Verzoek bewoners Kruisweg inzake verbetering van die weg met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. g. Verzoek van N. van Dijk inzake on derhoud erfafscheiding tussen zijn per ceel en de buitenplaats ..Braamhage'' met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prase-advies. Aldus besloten. h. Vragen van de heer Nooder inzake exploitatie van de woningbouwverenigin gen, miet antwoord van B. en W- De heer NOODER zegt niet bevredigd te zijn door het door B. en W. gegeven} antwoord. De exploitatiekosten worden* volgens spr. onrustbarend- Weth. VAN DE AREND is deze mening niet toegedaan, daar reservering steeds heeft plaats gehad. Wel zullen in de toekomst hogere bedragen voor onder houd nodig zijln. De heer R. HILHORST wijst op de slechte toestand der woningen van ,.St. Jozef', waarop, volgens genoemde weth. het oog van het gemeentebestuur gericht blijft. i. Schrijven va(n de gymnastiekvereniging Olympia verzoekende toekenning ener subsidie met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. j. Schrijven van de gymnastiekvereniging Olympia verzoekende beschikbaarstelling van een behoorlijk sportveld. Gesteld in handen van B. en W. k. Opgave van examenresultaten van de leerlingen der opt|bb. scholen en opga ve van het aantal niet bevorderde leer lingen. Voor kennisgeving aangenomen. 1. De door Gied- Staten der provincie Utrecht vastgestelde gemeente- eln bie- drijfsrekien-ngen over het jaar 1943. Voor kennisgeving aangenomen, m. Voorstel om het schrijven van het Dagelijks bestuur van de Stichting voor Kleuterscholen, Inhoudende verzoek om verhoging subsidie, in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. 4. Verlenen van de wettelijk voorgeschre ven medewerking: a. aan het Bestuur der Stichting Bn- gendaalschool inzakie 15 schoolbankenen de nodige leermiddelen voor pl.m. 30 teerlingen; b. aan het Bestuur der Vereniging ,.Een School met de Bijbel te Soesf' inzake 24 schoolbanken enz. ten behoeve van ■de school voor G.L.O. aan de Driehoeks- weg. Conform besloten. 5. Voorstel tot het aangaan ener ge meenschappelijke regeling inzake instel ling school artscndienst. Conform besloten- Bedeelde regeling wordt aangegaan met de gemeenten Baarn, Bunschoten, Eem- nes ein Hoogland. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een extra cxediet aan de school voor openbare u.l.o. wegens invoering van eew nieuwe leermethode voor natuur kunde. Conform besloten. 7. Kosten van het Openbaar Lager On derwijs ingevolge art. 55 der L.O.-wet. Conform besloten. 8. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Gallenkamppelsweg 5, Klaarwaterweg 4 en Lange Brink weg 7. Conform besloten. 9. Voorstel tot het aangaan ener nieuwe straetverlichtingsovereenkomst met de P.U.E.M. Aangehouden ter nadere bestudering. 10. Voorstel van B. en W. tot aankoop vtM een politie motorzijspanwagen en verkoop der bestaande motor. Conform besloten- 11. Voorstellen tot het verlenen van ont heffing van de verordening ex art. 2 der Hinderwet aan: a. A. G. de Bruin inzake oprichting pot tenbakkerij b. J. Bunt en M. Hofslot inzake oprich ting wasserij en ververij; c. J. J. Abbel inzake oprichting ijzergie terij. Conform besloten. 12. Behandeling van een 4-tal verzoeken van ingezetenen van Soesterbearg tot toe kenning iener vergoeding in de kosten van vervoer van hun kinderen naar een school te Zieist. Conform besloten- 13. Voorlopige vaststelling der gemeente en btedrïjfsrekeningen over 1945. Conform besloten. 14. Voorstel tot renteverlaging der geld leningen. verstrekt aa® Woningbouwver enigingen. Conform besloten. 15. Voorstel inzake aanpassing rechtstoe- standregeiinge® gemeentepersoniqel inza ke het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire beloning. Conform besloten- 16. Schrijven van B. en W. van Diever, verzoekende adhaesie te betuigen aan een adres van de Raad dier gemeente, gericht aan de Ministerraad inzake clas sificatie gemeenten, verband houdend© met salariëring gemeente-personeel met prae-advies van B. en W. Besloten wordt bedoelde adhaesie te be tuigen. B. ©n W. zijn de mening foe ge daan, dat deze aangelegenheid zelfs op breder basis moet worden gezien en het gehele probleem moet omvatten. 17. Benoeming Commissie van advie® in gevolge ex art. 8 der Woonruimtewet 1947. Benoemd W. Hogeboom, J- H. Hom J. J. in 't Hout, H- Swart en Mevr. Re- bergen. 18. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeenkomst inzake verhuur grond aan De Beaufort- laan aan de Staat der Nederlanden. b. tot verkoop van grond, gelegen in het complex 't Hart aan de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Soestdïjk voor stichting van een gebouw voor de Jeugd- en Eva^gelisatiedienst. Conform besloten. 19. Voorstel tot benoeming van een lid van de Raadscommissïén Gasbedrijf, So ciale Zaken en Onderwijszaken in de vacature Hom. Benoemd voor de commissies Gasbe drijf en Onderwijszaken de heer H. J. S. Clemens en voor de commissie So ciale Zaken de heer G. van 't Klooster 20. Verdeling van de Raad door loting in twee afdelingen i|n verband met on derzoek gemeentebegroting 1948. Beide afdelingen samengesteld. 21. Behandeling van belastingreclames. Verwezen naar geheime vergadering- In verband met de inwerkingtreding op 1 October van de Wet op de vordering der woonruimte werd nog besloten de desbetreffende plaatselijke verordening op te heffen. Ook werd nog voorzien in een drietal vacatures in het bestuur der Stichting voor het Natuurbad, waarvoor werden gekozen de heren R. Hiïhorst, J. H. Hom en H. J. Br'ink. Het bekend worden, dat Rusland in 1951 ook atoombommen heeft, een wetenschap, die de wereld met bezorgdheid de toekomst doet inzien; dat Engeland een verbeterde V 1 heeft verkregen; dat in Berlijn in de Russische zóne de mensen zó maar verdwij nen; dat in Egypte de cholera woedt; dat in India (voormalig Brits-Indië) een over stroming 40.000 slachtoffers eiste; dat de politieke toestand daar verre van rooskleu rig is; dat in Frankrijk deze maand ge meenteraadsverkiezingen zullen worden ge houden, en dat de brandende vraag daar. geldt: zal het communisme zich kunnen handhaven? Gemeenteraadsverkiezingen deze zullen als een politieke thermometer zijn en worden dan ook met grote belang stelling ingewacht. Want Frankrijk is, evenals heel Europa, in nood; geestelijk, stoffelijk en politiek. Geestelijk, omdat er grote verwarring heerst, en geen leidende figuur er is om uit de chaos van meningen een vast beginsel naar voren te brengen. De Mouvement Republicain Populaire, de christelijke volkspartij, kortweg M.R.P. ge heten, en die in de politieke arena de twee de plaats inneemt, is er niet in geslaagd om alle rechtse groepen rond haar vaandel te verzamelen. Dan is er de gespletenheid van het socialisme, dat uiteenvalt in aan hangers van personen, niet nu, maar tien tallen jaren reeds, en daarom ook geen kracht kan ontwikkelen, gedrongen als het zit tussen radicalen en communisten. Alleen de laatsten hebben de wind in de zeilen gehad, toen na de oorlog, de linkse vleugel der socialisten zich bij hen voegde, en zij, de communisten, met hun eenheids-syndi caten hun invloed trachtten te versterken. Wel gelukte het hun niet ook de revolu- tionnaire socialistische partijfractie tot mee doen te bewegenhet nam niet weg, dat op het socialistisch congres te Lyon de radi cale- vleugel de macht in handen wist te krijgen en de socialistische partij, waar Ramadier uit voortkwam en die met steun der radicalen en M.R.P. regeerde, nu voor grote moeilijkheden komt. En nu komt Ge neraal de Gaulle, de man die Frankrijk's vrijheid had gered en die in 1945 ook de politieke status met grote inspanning beheerste, die hem toen bij de verkiezingen een meerderheid bezorg de gevormd door republikeinse volksbe weging, communisten en socialisten waarvan, jammer genoeg voor Frankrijk, niet de resultaten werden verkregen, die hij er zich van had voorgesteld. Thans komt de Gaulle, los van de naar hem genoemde Union Gaulliste, met de gemeenteraadsver kiezingen zijn nieuwe partijvorm de Rassemblement du Peuple Francais waarmee hij eerst in het Parlement uit alle partijen een groep trachtte te vormen, aan de strijd deelnemen. Fel keert hij zich tegen het communisme, en toch zal hij iets weten te winnen? We vrezen, want ook hij gaat niet uit van een beginsel. Het is ook bij de Gaulle opportuniteit, de geschiktste tijd of gelegenheid om zijn ideaal: verster king van het Staatsgezag, meer macht aan de President, samenbinding der partijen, naar voren te brengen èn het communisme terug te dringen. We vrezen, dat dit een misrekening wordt, gezien de verdeeldheid der partijen en het eensgezind optreden der communisten, die hopen op steun van de radicale vleugel der socialisten, die zich de fractie van Guy Mollet noemen en als gezegdhet bestuur der socialistische partij wist te veroveren. Zo kon het wel eens ge beuren dat de actie-de Gaulle het tegendeel bewerkte van hetgeen hij beoogde en de communisten de winst kregen. Op winst spelen doet de Labour-party of het Engelse kabi net ook, en ook daar heeft het nog de wind mee, als gelet wordt op de tussentijdse ver kiezingen, waarbij de Labour-candidaten nog steeds de winnnende partij zijn. Toch zal de omkeer komen, wanneer Attlee's ka binet niet slaagt om de ongekende moei lijkheden waarvoor het geplaatst is in de eerste maanden, uit de weg te ruimen. En daar lijkt het niet op. Met een groot gebaar heeft men voor October Amerika's leverin gen afgewezen, er waren geen dollars voor. Maar de voedselcrisis is zwaar en waar de Engelse uitvoer nagenoeg stil staat, komt er ook geen geld binnen; de dollarleningen voor de duur van vier jaar gesloten, zijn in twee jaar tijds opgenomen en opge maakt. De steenkool voorraad is gering; de verkorting van de arbeidstijd wordt ge volgd door vele stakingen en dus minder voortbrenging. Dit doet zijn gevolgen voe len niet het minst onder de arbeiders, die een harde winter tegen gaan en bij gebrek aan voeding en brandstof nog meer naar links zullen afglijden. Voeg daarbij dat door gebrek aan kolen de nijverheid ock wordt lamgeslagen en we zien de werkloos heid als bondgenoot de elleade en armoede vermeerderen. Dit zal ook voor de Lucht vaart het geval zijn, nu door dé regerings- politiek het reizen naar het buitenland met 85 pet. is verminderd. Ook voetballers kun nen niet meer naar het vasteland gaan, daar zij geen deviezen krijgen, tenzij de uitnodigende clubs op het vasteland alle kosten voor hpn rekening nemen. Rooskleurig is de toestand dus ook voor Engeland niet. Daar komen dan de buitenlandse moeilijkheden bij. Want, wel heeft Engeland Brits Indië los gelaten en in twee dominions verdeeld, ver geten we niet, dat in het ene, India, Enge land nog altoos Lord Mountbatten als gou verneur, zij het het dan niet meer als on derkoning, het Engelse gezag vertegen woordigt. Het is daar, dat de moordpartijen tussen Mohammedanen, Hindoes en Sikhs dag aan dag, sinds de scheiding begonnen, voortduren, waarbij nu de overstromingen de ellende komen vergroten en nog ziekten het leed komen vermeerderen. Ook Egypte wordt geteisterd door ziekte, waar de cholera tal van slachtoffers vraagt en alle landen hulp bieden, o.a. ook de Kon. Luchtvaart Mij. in ons land, door het bren gen van vaccins. De Egyptische regering verklaarde nu alle zee- en luchthavens be smet, zodat ook het verkeer ernstig be dreigd .wordt. Voeg daarneven de moeilijkheden in Palestina, waar de Groot-Moefti, van Cairo uit, de „heilige oorlog" tegen Engeland en de Ver. Volken wil inzetten, als protest tegen de plannen tot verdeling van Palestina in een Joodse en Arabische staat door Veiligheids raad of Ver. Naties aanhangig gemaakt; Palestina, dat nog steeds bedreigd wordt door Joodse vluchtelingen uit Oost-Europa, die door Engeland worden opgevangen en teruggezonden, en we houden de gedachten, dat Groot-Brittanië op dit ogenblik in het hart van een crisis en chaos zit, waar bui tengewone krachten voor nodig zijn om uit te komen. De Arabieren, wier vertegen woordiger, Husseini, het woord sprak „Stuur de Joden naar de Sovjet-Unie" hebben als enig doel: de vorming van een onafhankelijk Palestina. Daarvoer voeren zij ook in de Veiligheids raad het pleidooi, en het is wel heel opmer kelijk, dat in de Algemene Vergadering Husseini verklaarde, dat het inbrengen in de Arabische wereld van het vreemd li- chaarh als het Jodendom, een nieuwe Bal kan zou scheppen. Verwonderlijk doet dit aan, als we weten, dat eeuwen geleden de Arabische koningen aan Salomo hun schat ten brachten, en later aan koning Josafath hun klein vee: 7700 rammen en 7700 bok ken als belasting! Nog later kwamen de Arabieren met de, sedert de koningen David en Salomo in Arabië gevestigde Joden, naar Jeruzalem. Nog tijdens het leven van Mo hammed, in 624, toen zij hem niet als de Godsgezant wilden erkennen, brak de sedert gebleven vervolging tegen hen uit. In 636 wapperde*de witte vaan van Mohammed van de muren van Jeruzalem, dat, na wis selingen, eindelijk in 1187 weer in handen der Muzelmannen viel. Behalve Mohamme danen leven en wonen er ook nog Christen- Arabieren, die bezorgd zijn over het Groot- Syrië, waar koning Abdullah van droomt, naast Maronistische Rooms Katholieken, de wel de grootste gemeenschap vormen. Toch vormen de verschillende groepen een zelfde of iets groter aantal dan de Moham medanen. Zodat ook zij met bezorgdheid de toekomst inzien, temeer nu de Groot Moefti voor Palestina de grote staking heeft ge last. Onlust wordt aangewakkerd, in het eens omstreden gebied, in Palestina, het terrein van internationale belangen. Vooral het jaar 1946 was daarvoor kenmerkend, en de Arabische Unie zet zich nu ook schrap tegen inmenging van Veiligheidsraad en Ver. Naties. Deze Unie, tot stand gekomen onder leiding van koning Faroek van Egypte, omvat naast Egypte, Syrië, Libanon, Irak, Iran, Yemen en Transjordanië, waar Engeland en Ame rika belangen hebben en Rusland zijn in vloed wil doen gelden. Vorige week wezen we op de te nemen be slissing inzake de Russische aanspraken op olievelden, waarover nog steeds geen beslissing genomen is, al wordt gemeld, dat de Iraanse regering te kennen heeft gege ven dat zij gereed staat deze te verwerpen. Ook sprak zij haar vertrouwen uit in de toekomst van het land en de garanties, •$yelke haar geboden zijn door de overeen komsten van Teheran, het Atlantische Handvest, de Ver. Naties en Veiligheids raad. Maar hoe kunnen de laatste een vuist zetten als ze geen hand hebben? Want dit is toch maar zo. Het vetorecht in handen der Sovjet is een gevaarlijk wa pen. Italië en Finland hebben het weer ervaren, nu hun aanvraag om tot de Ver. Naties te worden toegelaten, door het veto van Rusland in de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad is afgewezen. Een Poolse po ging om over de toelating van beide landen en Roemenië, Bulgarije en Hongarije door de Grote Vijf te laten beslissen, was afge wezen. Gromyko wilde de vijf landen ineens toelaten, waartegen verzet was, omdat deze Balkanlanden naar het oordeel der Verga dering het Handvest niet naleefden en de moord op Petkow hier ook zwaar woog. In de Algemene Vergadering werden Yemen en de nieuwe staat Pakistan bij acclamatie toegelaten, zodat dit lichaam thans 57 leden telt. Argentinië en Canada werden als, niet-per- manente leden van de Veiligheidsraad ge kozen, maar ten aanzien van de derde zetel kan men het niet eens worden of Oekraine dan wel India het moest worden. Wisjinsky wilde de Oekraine naar voren brengen, het geen op tegenstand stuitte, Tsjecho-Slowa- kije, dat ook aanspraak op de derde zetel deed gelden, werd dadelijk uitgeschakeld. Naar beweerd wordt zou Jan Masarijk, de minister van buitenlandse zaken van Jit land, achter de schermen dit bewerkt heb ben om daardoor zijn land te behouden voor een conflict als bufferstaat tussen, het Oosten en Westen. Nog zo dom niet, alleen is het geen droevig verschijnsel, dat mannen, die voor staatslieden willen door gaan, die het wel en het wee der wereld op hun hand menen te kunnen wegen, tot zo iets moeten besluiten? En toch: oud-strijders, bereid u voor op oorlog, aldus Maarschalk Tito tot een v rgadering van oud-strijd rs, waarin hij zijn kijk op de toekomst tot uitdrukking bracht. Na tuurlijk dieip hij alle schuld, als zou Yoego Slavië de Griekse partisanen begunstigen, verre van zich en kreeg Truman de volle laag. DE DEPARTEMENTALE SLAK Sinds 1941 kent ons land een Huurdersbe schermingsbesluit, waarbij bepaald is, dat niemand de huur mag worden opgezegd, zo lang hij zijn woning behoorlijk bewoont en de huur regelmatig betaalt. Deze bepaling betreft echter alleen de hoofdhuurder van een woning, doch heeft geen betrekkingop eventuele onderhuurders. Dit is een van de grote oorzaken waardoor er zulke schan delijke misstaanden bestaan op het gebied van kamerverhuur. Er worden voor enkele kamers of gedeelten van woningen prijzen betaald, waardoor de hoofdhuurder zelf bijna of soms zelfs geheel voor niets woont. Het Directoraat-generaal van de Prijzen is van mening, dat daaraan eerst paal en perk gesteld zal kunnen worden, als het huur dersbeschermingsbesluit ook van toepassing wordt verklaard op onderhuurders. Deze dienst heeft daartoe reeds enkele jaren ge leden een verzoek gericht op het Departe ment van Justitie om een dergelijke wijzi ging in de wetgeving aan te brengen. Als wij wel zijn ingelicht, is reeds zesmaal een nota met klem van redenen naar Justitie verzonden, doch tot nu toe heeft het Minis terie zich vrijwel niet verwaardigd ook maar iets te doen. Er schijnt thans een nieuwe totaal ongezouten brief van de Prijsbeheersing aan Justitie te zijn verzon den, die eindelijk beweging in de zaak gaat brengen. Justitie heeft n.1. gevraagd, of er met de onderhuurders iets mis isWij zijn benieuwd of er nu iets zal gebeuren binnen de tien jaren, die nodig zijn om de woningnood enigszins op te heffen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3