De omgekeerde wereld. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Van Meegeren komt voor. Ingezonden stukken. Otficiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag 25e JAARGANG - No. 77. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. DINSDAG 14 OCTOBER 1947. „Met Indonesië gaat het net precies andersom als we allemaal hebben ge dacht" Zo luidden twee'opmer kingen uit wel zeer verschillende mond. De een kwam van een Indo nesiër, voorstander van de „volledige onafhankelijkheid van zijn land de ander van een ijveraar voor de Rijkseenheid. Inderdaad het gaat andersom! Van de vele onafhankelijkheidsoorlogen, die de geschiedenis kent, was het begin de eco nomische tegenstelling tussen het „moeder land" en de kolonie. Amerika maakte zich niet eerder vrij van Engeland, vóór het economisch sterk genoeg was. Onze eigen gewesten gingen zich losmaken van een uit een verouderd leenstelsel voortkomende Spaanse koning, toen de Hollanders één van de voornaamste, zo niet hét voornaam ste, handelsvolken ter wereld waren. In Indonesië is het net andersom. Het na- tianalisme had daar wortel geschoten, toen weliswaar een modern produetie-apparaat aanwezig was, maar de inlandse bevolking had toch de capaciteiten niet, dat produc tie-apparaat te besturen. En een politieke onafhankelijkheid, gepaard aan een econo mische afhankelijkheid, is de onafhanke lijkheid van een marionet. Natuurlijk zag men dat daar even goed als iedereen in de wereld. Men zou dus ver wachten. dat Nederlanders en Indonesiërs, die op dat stuk van zaken precies eender denken, het gauw met elkaar eens zouden zijn geworden. Maar. het ging nét andersom. Het in de lucht zwevende onafhankelijkheidsstreven won het. Het economische werd de woestijn in dit geval de Veiligheidsraad inge stuurd. Om een einde te maken aan de uitspattin gen, die de Republikeinen bedreven uit spattingen, die zo veelvuldig werden, dat het tot systeem werd werd een beperkte politiële actie bevolen. Men zou zeggen, dat de actie zelf de meeste offers zou kosten maar het ging juist andersom. Daarna wer den de verliezen het hoogst. En dus is een voor de hand liggende redenering: een on beperkte actie. Maar alweer het gaat net andersom. De actie blijft waar ze is niet tot tevredenheid van die mensen, die menen, dat het nu levens genoeg heeft ge kost en die ijveren om naar Djokja te gaan. Net andersom. En dus blijven de gezinnen in Nederland de ene dag hier, de andere dag daar hun offers brengen. Niet met een dubbeltje voor het collectebusje van NIWIN. maar met de dood van een hunner leden. Totdat totdat wat? Het Weer net andersom zal gaan. Want een rijk grondstoffen gebied kan niet braak blijven liggen terwille van de aspiraties van enkele nationalistische heethoofden. Het kan cok niet braak blijven liggen terwille van een fictie van een paar mensen, die hun tijd hebben overleefd. Het zal niet braak blijven liggen, omdat de rest van de wereld, die van alles tekort heeft, niet gedoogt, dat daar de rijkste voorraden liggen te verrotten of te verbranden. Maar het zal vooral net andersom gaan, omdat er nu eens geen Nederlanders naar „de Oost" gingen omdat er niets anders voor hen was in Nederland, of om binnen enkele jaren, dank zij een dik pensioen of een vette tantième, „binnen" te wezen. Er zijn nu jonge mensen heen gegaan, die in de paar jaar, dat ze er zijn, onderscheid hebben weten te maken niet alleen tus sen leeghoofdig, rampokkend nationalisme en een natuurlijk verlangen naar politieke en economische mondigheid. Zij kennen nu ook het verschil tussen degenen, die de ver antwoordelijkheid, die Nederland daar heeft in moreel en maatschappelijk opzicht en de thuisblijvers, die dit „geloof" maar met de mond belijden, omdat zij op de achtergrond de dividenden en tantièmes er van weten. Aan het einde van deze pas begonnen maand 29 October zal voor de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam een proces worden gevoerd, dat alom in den lande grote belangstelling geniet.De kunst schilder Han van Meegeren zal zich dan in eerste instantie dienen te verantwooroden voor oplichting, daar hij verschillende door hem vervaardigde schilderijen valselijk heeft gesigneerd met de naam Vermeer of Pieter de Hoogh. De schuld van Van Meegeren komt onder de loupe Zou er één schilder in ons land zijn, die zulk een grote bekendheid geniet als deze verdachte? Het is zijn schuld, dat nu een ieder weet, dat de „echte" Emmaüsgan gers door Vermeer werden geschilderd het is zijn schuld, dat er bij velen belang stelling voor schilderijen werd gewekt. Wat deze man door eigen werk niet be reikte, gelukte door zijn kunstige namaak- schilderijenhij werd beken,d, zo niet be roemd. En nu reeds staat vast, dat hij in de toekomst voor schilderijen met eigen naam gesigneerd, hoog honoraria zal kun nen ontvangen. Voor een echte Van Mee geren zullen de liefhebbers gaarne een be hoorlijk bedrag neertellen. Want het is maar al te zeer waar; dat op het gebied van de kunst hier in Nederland veel te x*eel naar de namen wordt gekeken dat er ten deze veel snobisme heerst. „Dat is een doek van die dus moet het goed zijn" al vinden wij zelf het ten toongestelde maar zo-zo. Ons eigen oor deel telt niet mee: de grote men vindt het mooi en veelal bewonderen wij een schilde rij enkel en alleen, omdal» anderen dat doen omdat het nu eenmaal beroemd is of en dat is eigenlijk niet £e vergeven om dat het meer dan een burgermansinkomen heeft gekost. De schuld van Van Meegeren. Hij heeft die hele snobistische kunstwereld op ge niale manier bij de neus gehad hij heeft bewezen, dat hij een schilderwerk van vol maakte schoonheid wist te scheppen 'n schoonheid, die alléén werd erkend, door dat er een valse naam onder stond. Want dezelfde wereld, die zich vergaapte aan een Vermeer, toen deze nog officieel als Vermeer bekend stond, moest later toe geven, dat de vervalsing geniaal was. Zij kon niet anders zij moest ook Van Mee geren tot de meesters rekenen Met dit alles willen wij aan de vooravond van dit proces deze schilder niet van zijn schuld vrijpleiten. Het is onbehoorlijk, commerciële voorde len te genieten, door de goodwill van een naam te misbruiken. Ook al stelt men zich op het standpunt, dat de wereld be drogen wil zijn het wordt anders, als men dat bedrog toepast en het wordt wéér anders, als die bedrogen wereld z'n recht zoekt. Veel zal binnenkort weer over de zaak Van Meegeren worden geschreven en ge zegd, doch een ding staat vast: deze schil der zou nimmer tot zijn falsificaties zijn gekomen, als men eerder tot de erkenning van het genie van deze man, die nu als oplichter terecht moet staan, was geko men. Naam noch prijs mogen echter een rol spelen bij onze eigen beoordeling van een schilderij. Het wordt- anders,als wij ons op de schoon heid van een schilderij laten attenderen als wij worden gewezen op de manier van schilderen, van materiaalbehandeling e.d., kortom, als wij luisteren naar de erkend deskundige, die ons omtrent het schone van 't onderhavige kunstwerk onderricht. Het eigenaardige is evenwel, dat de mees te expertises weinig of geen opvoedende waarde hebben en in hoofdzaak op de com merciële zijde van de schilderijen de aan dacht vestigen. Het commerciële speelt in onze wereld nu eenmaal de hoofdrol. Wie de Nederlander aan zijn portemonnaie komt, raakt aan zijn zieldie pleegt een doodzonde. En daarom zal er bij het aanstaande pro ces ook geen erkenning zijn van de humor, die ook in deze vervalsing schuilt. Met strakke, ernstige gezichten zal de man, die de handelaars in kunst zo bij de neus en bij de portemonnaie nam, worden ge- en veroordeeld. Misschien is er toch nog iemand, die naast het verkeerde ook het grappige in deze kunstcomedie, ziet. Maar dan is dat misschien een kunste naar. En die mensen, meestentijds los van het geld, zijn dié volgens onze maat schappij, wel helemaal toerekenbaar? Geachte Redactie. Mogen wij voor onderstaande regelen enige plaatsruimte verzoeken? Bij voor baat dank. De ons per post toegezonden mede(deli®g dat het Bestuur van ^Soest-Vooruit'' Ha ver heeft geschorst als bestuurslid en gedelegeerde van hiet Verkiearshuis heeft ons niet weinig bevreemd. Om het maar direct te zeggen, we had den een ander besluit verwacht, ejejn be sluit, waarbij Haver als lid buiten de deur zou zijn gezet, omdat dit hef enige besluit is, tot het nemen waarvan hef bestuur bevoegd is. Met de schorsing van Haver is het be stuur buiten zijn boekje of beter gezegd buiten de Statuten gegaan, omdat be doelde Statuten geen schorsing kqnt en dus in geen enkel opzicht toelaat. Het enige wat het bestuur doen kan dn wat door nagenoeg de gehele gemeente werd verwacht, is, hem het lidmaatschap ontnemen. Artikel 4 der Statuten immers zegf: ^Het bestuur is bevoegd van zij® lid maatschap vervallen te verklaren: b. het lid, dat door zijn gedrag daartoe aan leiding geeft. In het laatste (dit) geval staat van de blesfuursbeslissing beroep open op de algemene vergadering''. Dit houdt in, dat zelfs niet de ledenver gadering over zijn. uitsluiting als lid kam beslissen, doch hoogstens bevoegd is eem dergelijk besluit van het bestuur teniet te doen, wanneer belanghebbende in be roep komt. Dit in beroep gaan kurunen we gevoeglijk aan Haver overlaten; daarin is hij spe cialist. Naast dit alles is het ons onbegrijpelijk, dat door het bestuur over dezelfde pe<r- soon, in dezelfde zaak, voor de tweede maal een schorsing wordt uitgesproken» terwijl de eerste schorsing nog steejds van kracht is, omdat deze nimmer is inge trokken. Men denkt toch niet hiermede de zaak weer slepende te houdem, om hem, wan neer de storm mocht zijn geluwd, op een donkere avond weer op het paard te zetten. j Kort en goed, we eisen van het bejstuur het besluit waarop de gehele gemeente, wacht: vervallljen-verklaring van zijln lid maatschap der vereniging en als inwo ners van Soiest verwachten we dit ook van het semi-gemeentelijk lichaam, de brandweer. ENIGE LEDEN VAN „SOEST-VOORUIT''. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kejnnis, dat door de Raad dier «gemeente in zijn verga dering van 6 October 1947 is besloten de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van: 1. het verzoekj van het Bestuur der stich ting Engendaalschool om aanschaffing van 15 schoolbanken «ein de nodige leer middelen voor pl.m. 30 leerlingen ten behoeve van de school voor g.l.o. 2. het verzoek van het bestuur der Ver eniging „Eem school met de 'Bijbel te Soest'', om aanschaffing van 24 school banken en eem ezel mest 2 borden als mede de nodige leermïddejljen ten be hoeve van de school aan de Driehoeks- weg, wegens stijging' van het aantal leer lingen der school! tot 275. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. G. de Bruin, Beethovenlaain 18, Soest, om in perceel Beckeringhstraat 12, kadastraal bekend in sectie H no. 2716, eein potten bakkerij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 6 Oct. 1947. GENOEGLIJK SAMENWONEN. De 40-jarige werkster J. M. v. d. Z. al hier, gehuwd met C. I. M., had onlangs verplichte inwoning gekregen van eon familie, waarmede zij niet goed kon op schieten. Dat lag voor een groot stuk zeker aan de verplichte gasten, die in gebreke bleven haar huishuur en de re kening voor gas- en electriciteit te be talen. In een ogenblik van misnoegen nam zij een emmer water en keerde die om over het meubilair van de in wonenden. Het gievolg was, dat zij weliswaar de on welkome gasten kwijtraakte, maar dat zij voor het uitdrijvingsmiddie! een boete van f 15.zal moeten betalen, haar door de Utr. Politierechter Vrijdag j.L op gelegd. EEN VEELBELOVEND JONGMENS. Onlangs arresteerde de politie alhier in het zwembad te Soestduinen een 20-ja- rige jongeman, die in een der klejedhok- jes de eigendommen van een der bad gasten had gestolen, een actetas met waardevolle papieren en een badmuts. Een ion ander behoorde toe aan zeke re A. C. J. alhier. Spoedig bleek, dat men hier te doen had met een voortvluchtig verpleegde uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, de 2!0-jarige meubelmaker J. G- v. V. uit Leiden. Vrijdag moest de jongeman zich voor de Utrechtse Politierechter we gens dit misdrijf verantwoorden, waarbij bleek, dat hijl af enige malen veroordqeld was, geruime tijd in verschillende op voedingsgestichten had doorgebracht, waaruit hij herhaaldelijk was ontvlucht. Zijn straflijst is nu weer vermeerderd met drie maanden gevangenisstraf, hem door de politierechter wegens deze dief stal opgelegd. GEVONDEN VOORWERPEN. Paar Nappa herenhandschoenen, num merplaat GZ 72881, zilv. armbandje, verrelkijker in gele tas, rijwiel'slofslelutel, ihondenpeniniing 1947 no. 229, zak appels, bruine jumper, actetas, gouden horloge, grijze kindermuts, grote gele hond (reu). 4 houten sponningen, Indische armband, damesring, dameshandschoen. knipmes, transportrijwiel, oorbel, portefeuille ten name van Mevr. Korthals Altes te Den Haag. i NATRAPPEN. Er is nogal enige deining veroorzaakt door het rapport, dat de Rekenkamer publiceerde over de uitgaven gedurende de bezettingstijd cn daarna. Vooral de uitgaven door de B.S. gedaan voor feestavondjes en zo wekten hier en daar nogal hoongelach, maar natuur lijk dan in de allereerste plaats bij die mensen, die gedurende de bezettingstijd, meestal door angst, niet in de rijen van de illegaliteit waren. Dat zijn meestal ook de mensen, die na de bevrijding meesmuilend sprake® over die B.S. en vaak geen ander com mentaar wisten als vkwajonge®sbende'* en ^cigarettendieve®'', dit laatslfe erg spitsvondig afgeleid uit de „GD.'' bande® die de jongens droegen. Ik geef direct toe, dat er na de bevrijding helaas ele menten bij de B.S. zijn binnengedron gen, die er niet thuis hoorden, maar waar waren de; mensen met hu® honejada critiek toen het er om ging? Er is niet gevochten door de B.S. in Soest. Late® we daar blij om zijn, want als de orders waren uitgevoerd zoaljs ze er lagen, zou er niet veel van de B.S. zijn overgebleven. Voor het bevel van Prins Bernhard om dq B.S. binnen te houden, moefe® we dankbaar zijn, Want de jo®gie®s zoude® zijn gegaan, zonder iets ?,ge®oten'' te heb ben van wat dei Rekenkamer braspartije® noemt, alleen maar, omdat ze het stuk voor stuk vertikten zich willjoos tot een Moffenslaaf tei laten degraderen. Daarom kan ik de Rekenkamer niet dankbaar zijn voor deze publicatie, waar door zij zich, om het in een voetbalterm te zeggen, schuldig maakt aan natrappen. Het zou nóg wat zijn g'eweest, als we gelijktijdig hadden mogen verneme®, hoe er door verschillende diensten in Enge land met de financiën is omgespro®ge®* Dan waren waarschijnlijk ®aast de vette kluiven die B.S.-kruimeltjes niet opge vallen en de honende grijns va® sommi gen achterwege gebleven. H. OEKMAN. AANRIJDING. Gisterenmorgen, te evejni 7 uur nejeds, had op de Middelwïjkstraat een aanrijding plaats- De autobus van Tensen, welke juist van de halte Molenstraat was vertrokken in de richting Amersfoort, werd ingehaald door een vrachtauto, die de bus links wilde passeren. Gelijktijdig echter na derde uit de richting Amersfoort een truck met oplegger, waarom de bestuur der der vrachtauto nog meer spoed be trachtte. Hoewel hij tussen bus en truck door glipte, sneuvelde van de bus ee(n dier lampen en de spiegel, terwijl eje® dier deuren werden ontzet en de linkerzijdie der 'bus werd beschadigd. Van de truck werd de voorzijde en het linker portier ingedrukt, waardoor ook de voorruit sneuvelde. WIE MIST TRANSPORTFIETS? Voor de apotheek van de fa. Van Za- delhoff is een transportrijwiel blijvefa staan. De eigenaar kaïn het rijwiel aan genoemde zaak terugbekomen. BILJARTEN. De resultaten van de loop der vorige week voor de Ned. Biljart Bond ge speelde competitiewedstrijden in het district Eemland zijn als volgt. Ie Klasse: Leusderkwart. 1Verg. Wagen 3 44. Gouden Ploeg 3Ons Genoegen 1 62. Zonnebeuvel 1Metropole 1 80. De Nieuwe Kei 1Ons Genoegejn 2 44. 2e Klasse: Verg. Wagen 4De Nieuwe Kei 2 62. Metropol® 2Centraal 2 44. Leusderkwartier 2Soestdijk 1 62. Animo 1K.O.T. 1 44- 3e Klasse: De Pauw 1O.D.L^ 1 26. Tavenu 1Leusderkwartier 3 62. Verg. Wagen 5Middelwijk11 80. D.O.S. 1Gouden Ploegl 3 44- 4e Klasse: Tavenu 3Centraal 3 35. Metropeïe 3Ons Genoegen 3 62. Soestdijk 2Animo 2 62. Eemilust 1K.O.T. 2 44. 5e Klasse: K.O.T. 3—D.O.S. 2 6—2. Middelwijk 2Soestdijk 3 4—4. Zonnebeuvel 2Leusderkwartier 4 62. O.D.L. 2De Pauwl 2 44. 6e Klasse: Zonnebeuvel 3Verg. Wagen 6 26. Ons Genoegen 4Oosterpark' 2 44. Tavenu 4Eemlust 2 62. Centraal 4Animo 3 44. ONEERBARE HANDELINGEN. Als verdacht van het plegen van ontuch tige handelingen met een klein mieisjie werd in arrest gesteld zekere D., te Lief den.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1