CAREL HIGLER MEISJES JURKEN J. Hoppenbrouwers Plaatseltik nieuws. Hoe 't bij de buren gaat. INMAAKPOTTEN te koop. Van Weede- straat 29. TE KOOP nieuw herencosfuum, f75.Heideweg 20. WEGGELOPEN Duitse hierder. Terug te bezorgen tegen beloning. Stadhouderslaan 15. TE KOOP dames wintermantel en bontjas, m. 42-44. Julia- nalaan 94. TE KOOP 2 centrifugaalpompem waarvan 1 met 15 c.M- in- en uitlaat en 1 met 10 c.M. in- en uitlaat. Te bevragen Da Costa- laan 10 of Braamw. 43a. TE KOOP een haard* pr. f 40.en sjoelbak met 30 schijven. C. Jongert, O. Utr.w. 4. Mode-atelier vraagt zo spoedig, mogelijk naaister en aanko mende naaister. Persoonlijke aanmelding dagelijks, behalve 's Za terdags, tussen 10 en 5 uur. Steen hof f straat 13a> Soest, (naast postkant:). TIMMER- EN METSELBEDRIJF Kerkstraat 50 - Soest LANGE MOUW 80-85-90 c.M. v. Weedestraat 44 naast de Apotheek HERBILLON knippatronen voorradig. WIELERSPORT. Tijdens d.e clubkampioenschappen, van de GAV.V. ,.De Adelaar'', welke Zondag te Hilversum werden verreden, behaalde onze plaatsgenoot E. Grift, op fraaie wij ze in de A-klasse de lange afstapdstitel. Bij de junioren werd onze plaatsgenoot K. Verschoor derde. Daags te voren behaalde E. Grift te Voorburg in de 100 K.M. amateur-wed- strijd de 7e prijs en een premie. NATIONALE HERFST-WANDELTOCHTEN. Mede door het schitterende najaarsweer zijn de door de Soester Wandelsportver eniging „De Eemkamters'' j.1. Zaterdag en Zondag georganiseerde herfst-wamdel- tochten uitstekend geslaagd. Hoewel dit de eerste kejer was, dat diezd nog jonge vereniging wandeltochten or ganiseerde, was alles tot in de puntjes verzorgd en alle wandelaars hadden niets dan lof voor de uitstekende organisatie. De deelname overtrof dan ook alle ver wachtingen. Een dertigtal verenigingen met ruim 700 wandelaars hebben deze beide dagen genoten van een prachtig parcours met prachtige wandelwegen en een rijke afwisseling aan Soester natuur schoon. De jury kende de volgende prijzen toe: Jeugdverenigigen: le prijs: W.W.V. te Utrecht, (grote verzilverde medaille). 2e prijs: jDe Keientrekkers'' te Amersfoort, (verzilverde medaille). 3e prijs: S.O.S. te Amersfoort, (medaille). 4e prijs: „Steeds Voorwaarts'', te Velp, (medaille). 5e pr.: ..Trekvogels'' te Amersfoort, (medaille). Burgerverenigingen: le prijs: W.W.V. te Utrecht, (verzilverde beker). 2e prijs: W.I.K., Laren (medaille gemeente Soest). 3e prijs: Steeds Voorwaarts'' te Velp, (verzilverde medaille). 4e prijs: Dudok de. Wit'* te Baarn, (verzilverde medaille,). 5e prijs: De Keientrekkers'' te Amers foort, (medaille gemeente Soest). Militaire en Semi-militaire ver.: le prijs: Soester Politie Sport Vereniging. De heer Peters, voorzitter van de jury, reikte de prijzen met enige toepasselijke» woorden uit, terwijl de voorzitter van ,.De Eemkanters*' alle deelnemers dank bracht voor de medewerking en de voor beeldige. wijze, waarop deze dagecn de propaganda voor de wandelsport is ge maakt. Ook de voorzitter van dé Stichfs Gooise Wandel Bond gaf Zondag door zi;!n aan wezigheid van zijn belamgstelling blijk. AANRIJDING. Een wielrijdster. die Vrijdagavond op de Nieuweweg de rijweg overstak zonder dit aan te geven, werd aangereden door een motorrijder. 'Zij bekwam hierbij ver wondingen in het gelaat, terwijl zij klaag de over piini in de rug. De geneesheer, dia haar ter plaatse hu- handelde, achtte overbrenging naar het ziekenhuis ,.De Lichtenberg'* noodzake lijk. MAXIMUM SNELHEID. Wederom werden zes automobilisten be keurd. ENGELSE PADVINDERSLEIDERS OP HET PALEIS. Op uitnodiging van het Prinselijk Paar hebbbn dendrie Engelse padvindersliei- ders» die chief-scout van Engeland- lord Rowallan, de commissaris voor het bui tenland, mr. Bimcham en de zoon van de oprichter der padvindersbeweging» lord Peter Baden Poweïï, vergezeld van game raat H. F. M. van Voorst tot Voorst, hoofdcommissaris der R.K. Verkenners en de heer Roest van Limburg, hoofd commissaris van de Nederl. Padvinders Vereniging, zich Zondagmorgen naar het paleis Soestdijk begeven. Het gezelschap gebruikte er in de huiselijke kring van het Prinselijk Paar met de drie oudste prinsesjes de lunch en verliet het paleis ruim een uur nadien. TER AARDE BESTELLING C A. VAN DE BOLT. Maandagmiddag werd op de begraaf plaats van de Ned. Herv- Gemeente aan de Veldweg een der slachtoffers van de ontploffingsramp ïiru de Soerense bossen bij Apeldoorn, de sergeant-majoor van de Mijnen Opruim Dienst, C. A. v. d. Bolt, met militaire eer ter aarde besteld. Nadat de kist, die gedekt was met de vaderlandse driekleur en een schat van bioemien door manschappen van de M.O.D. ten gravie was gedragen en de mi litaire eerbewijzen waren gebracht, juam de commandant vam de M-O-D. het woord. Spr. schetste de overledene als een goed militair, die enige maanden ge leden in verband met zijn keninis, zijn voorzichtigheid en zijn rustig optreden was bevorderd tot sergeant-majoor* Namens de onderofficieren van 't voor malige 5e Regiment Veld-Artillerie sprak de heer Bolle. Wij hébben, aldus spr., in v. d. Bolt een grote vriend verloren» die bij zijn collega's goed stond aange schreven. Wij zullen hem nooit vergeten. Tot slot sprak de Jlegerpredikant, die er op wees, dat alles Gods wil. is. Een familielid bedankte namens de fa milie voor de betoonde eer en belang stelling. Zeer onder de indruk verlieten de talrij ke belangstellenden de dodenakker. HET GESTOLEN DAMESHORLOGE. De 23-jarige machine-monteur K. v. D. te Soesterberg was Maandag gedagvaard voor de Utrechtse Politierechter te ver schijnen wegens verduistering van een damespolshorloge ten nadele van J. H. te Scesterberg. Verdachte was niet ver schenen, hefgetn de Politierechter niet belette hem (bij verstek) tot den maand gevangenisstraf te veroordelen. HET GRENSCONFLICT. Onlangs maakten wij melding van een geschil tussen een vam diefstal verdach te grondarbeïder en een Soester politie man over de} juiste plaats, waar een par tij stenen door eerstgenoemde weder rechtelijk zou zijn weggevoerd. De grond werker, zekere G. v. A. alhier, verklaar de, dat de stenen op een dqel van het vliegveld Soesterberg lagen opgestapeld, behorende tot de gemeente Amersfoort; de politieman daarentegen zei, dat hetf bewuste terrein onder de gemeente Soest ressorteerde. Een nader onderzoek heeft uitgewezlen» dat de bewuste plaats ressorteerde onder Amersfoort. Ten slotte kon echter, het cardinale punt, of de stenen al dan niet gestolen waren, niet tot oplossing ge bracht worden, want mem heeft de iden titeit van de door v. A. weggevoerde ste nen niet zeker kunnen "vaststellqn. v. A. beweerde, dat ze aan zijn broer böhoor- den, die een partij stepen van het vlieg veld had gekocht. Daar liggen zoveel ste nen iejni wie zal nu precies uitmaken van wie die exemplaren behoorden, die mep op het erf van de broer van v. A. 'ge vonden heeft. De Officier van Justitie kon het nieit en de Politierechter evenmin ep aldus werd v. A. in de Maandag gehouden rechts zitting bij gebrek aan bewijs vrijgespro ken van die hem tep laste gelegde dief stal. DE HUWELIJKSUITZET. Een 27-jarig keukenmeisje, dat op trou wen stond» zekere J. de R., maar schïjp- baar niet gemakkelijk er in kon slagen haar uitzet bij elkaar te krijgen, nam in de maanden Februarï-September vap dit jaar een vrij groot aantal voorwerpen weg ten nadele vap de familie P. ten B. alhier, waar ze in dienstbetrekking was. Het waren dingen van de meest uitqen- ïopendie aard als: badpak, een badmuts, een paar strandschoemen, twee boeken, een hoeveelheid taxtielgoedeiren, een bad- mat, een paar zilveren manchetknopen enz. Geen wonder dan ook, dat de Utr. Politierechter, voor wie de inmiddels ge huwde vrouw zich Maandag j.1. moest verantwoorden, haar vroeg wat dit bont allerlei nu eigenlijk met eep huwelijks uitzet te maken heefft. Verdachte moest daarop het antwoord schuldig blijven; ze zei alleen veel spijt van het gebeurde te hebban en voortaan beter te zullen oppassen. De Officier van Justitie vond het ge beurde alles behalve fraai en eiste tegein verdachte twee weken gevangenisstraf. De Politierechten die de wittebroodswe ken blijkbaar niet wilde verstoren, bé- sloot het nog eens met haar te proberen en veroordeelde haar daarom tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf j met een proeftijd van drie jaar en1 een geldboete van f25.subs. 10 dagen j hechtenis. Wat er gebeurde? dat de Sovjet Unie de wereld een verrassing bood, zo, dat Ameri ka, Engeland en Frankrijk er beduusd van werden. Je zou kunnen zeggen, als het niet zo'n ernstige achtergrond had. dat de Sov jet de wereld bij de neus had gehad, als de wereld althans dat menselijk uitsteeksel bezit. Doch hoe het zij de wereld stond verbaasd, want Maandag werd zij opgeschrikt van verblijd zijn kon geen sprake zijn met de mededeling: dat de Komintern herboren was. De Komintern, dat was de Communis tische Internationale, waarin de communis tische partijen van alle landen verenigd waren, was in 1943, toen Rusland tot de geallieerden toetrad, door de Sovjet ont bonden. Toén moest de Sovjet de schijn geven, dat zij het roerend met Engeland en Amerika eens was; dat zij haar revolu- tionnaire bedoelingen had prijs gegeven, hoewel kenners van het menselijk hart zei den: de vos verliest wel zijn haren, maar niet z'n streken. De waarheid van dat woord is weer gebleken. Had de Sovjet toén, in 1943, om de wille van het eigen bestaan en de Engels-Amerikaanse bondge noten aan wie het in 1941, toen Duits land Rusland aanviel, zijn behoud had te danken het communisme losgelaten, en Duitsland als staatsvijand no. 1 beschouwd, thans zijn de bordjes verhangenthans ziet de Sovjet in Amerika staatsvijand no. 1 en in Engeland no. 2. Nu is het masker afge worpen en de volken in de Ver. Naties en de Veiligheidsraad weten nu, onomwonden, hoe het Russische gelaat is. De Komintern of de Communistische Internationale was, mét de Russische reisbureaux in Europa, TE KOOP electro motor, 7Va p.k., 380 V., 950 toeren. Te bevragen De Costalaan 10 of Braamweg 43a. TE HUUR zit-slaapkamer met ge bruik van keuken, voor dame. Br. m. ïnL ten ref. No. 606 bur. S.O TE KOOP v.o. bankstel, biest, uit batik en 2 clubs met los se verende kussens f 260.mooie solide keukenkast met inge bouwde' broodtrommel f85, schemerlamp f10, kleerkist f 12.50, aanh. wagen m. transportwie- len en bandep f 35. Nieuwew. 29b, tel 2531. het middel om de Sovjet-politiek in het bui tenland te kunnen propageren. Nu Amerika met het herstel-plan Marshall, waarbij 16 Europese staten zich hebben aangesloten, zijn invloed kan, en zeker ook zal vergroten; nu ondanks alle tegenstand en tegenwer king der Sovjet, dit plan tot uitvoering komt; nu heeft de Sovjet als tegenzet op het politieke schaakbord het communistische contactbureau te voor schijn geroepen en staan de communisti sche partijen van Joego Slavië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Frankrijk en Italië met die der Sovjet ge reed „om de banier op te nemen ter verde diging' van de nationale onafhankelijkheid en de souvereiniteit hunner landen in de strijd tegen de economische en politieke uitbuiting door het imperialistische, anti democratische blok, dat geleid wordt door de Ver. Staten." Zo luidt de hoofdinhoud van de gemeen schappelijke verklaring der negen landen, genomen op een conferentie der communis tische partijen, eind September in Polen ge houden. In de aankondiging, waarin meegedeeld wordt, dat het contact-bureau te Belgrado zal worden gevestigd, waar uitwisseling van ervaringen, en de activiteit der partijen zal worden geregeld, wordt tevens gezegd en nadrukkelijk verklaard, dat het imperialis me in China, Indonesië, Zuid-Amerika en Europa, zal worden bestreden. In deze ver klaring wordt de sleutel gegeven voor de belangstelling der Sovjet in Vei ligheidsraad en Vergadering der Ver. Na ties betreffende het geschil van Nederland en de z.g. Republiek. Maakten we een vo rige keer niet melding van een optocht van Indische kinderen die een spandoek mee voerden met de woorden: „Dank u, Rus land!"? Zo is de Sovjet het dreigend gevaar, waar voor [men, niet alleen in de Veiligheidsraad meer en meer oog krijgt, doch ook in Euro pa zelf. In Frankrijk heeft de Gaulle een waarschuwend woord doen horen tegen de mogendheid, die twee-derde van Europa in haar macht heeft en waarvan Frankrijk nog slechts door een smalle strook is ge scheiden. Ook Oostenrijk verzet zich tegen Russische invloed. Nu de Commissie van Vier ter voorbereiding van het vredes verdrag met Oostenrijk na vijf maanden beraadslagen nog geen stap verder is ge komen, vreest men in Oostenrijk, dat de geallieerden het niet eens zullen worden. Daarom besloot de regering de lijdzame houding, die het tot nu tegenover de com munistische provocaties, uitdagingen, trei teringen, had aangenomen, te laten varen. Zij besloot een offensief te beginnen tegen de communistische propaganda en tactiek, om zich daardoor te behoeden van door een minderheid beheerst te worden. Om dit te kunnen heeft zij nu weer de steur\ der Westerse mogendheden nodig, waarom Oostenrijk het plan-Marshall aangrijpt en steun zoekt bij Amerika, dat in de Commissie van Vier weigert de steeds verder gaande eisen van Rusland gehoor te geven. Het verwondere dan ook niet, dat de Oostenrijkse commu nisten een grootscheepse aanval voorberei den op de ministers van Buiten- en Binnen landse Zaken, Karl Gruber en Ferdinand Graf, die de communistische complotten tot omverwerping van de staat aan de openbare mening prijs gaven. Hier was ver zet. Vandaar zeker, dat Zweden, Oosten rijk, Griekenland, Engeland en Nederland niet op de ledenlijst genoemd worden, om dat in deze landen het communisme geen redelijke kans wordt geboden om met re- volutionnaire middelen aan de markt te ko men. Ook de socialisten voelen zich door de Komintern bedreigd! De Franse socialistische partij verklaarde officieel, critiek uitoefenend op de Sovjet Unie, dat deze de comm. partijen in andere landen aan zich onderwerpthaar tot willige instrumenten makende in de strijd tegen de Westerse democratiën. Een woordvoerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken tekende de proclamatie der Komintern als het formele einde van de samenwerking der grote mogendheden uit de oorlogstijd. Hij beschreef de aanvallen op de West- Europese socialisten als natuurlijk en een gevolg van het Leninisme, dat uitgaat van de mening: dat het onmogelijk is om een einde te maken aan het kapitalisme, zolang niet een einde gemaakt is aan de sociaal democratie. Wat heeft Mac Donald, de En gelse sociaal-democraat, zich dan toch bewust of onbewust in 1920 vergist, toen hij een verbond met Rusland aanging en wat heeft Churchill een moeite gehad om toe te geven aan de drang van Roosevelt om Stalin te ontmoeten. Een ontmoeting te Teheran tussen deze drie in 1943 bewees hoe Churchill, afkerig van het communisme, enkel op aandrang van Roosevelt zijn tegenzin wist te overwinnen om met de alles en allen wantrouwende Stalin te onderhandelen. Dat Churchill goed zag heeft de geschiedenis bewezen, want overal, zo in de Veiligheidsraad als in Egypte en Palestina tracht het com munisme door stoken en achter de scher men te wroeten, het geregeld leven onmo gelijk te maken. En hoeveel vermiste Ne derlanders houdt de Sovjet nog gevangen? Hoe wordt het onder Rusland staande deel van bezet Duitsland door de Sovjet uitge buit? En nu het Saargebied, dat in 1936 zich met overgrote meerderheid bij Duits land voegde, thans met even grote meer derheid voor inlijving bij Frankrijk verklaarde, hoe zal de houding der Sovjet daarbij zijn? Amerika en Engeland hebben zich met deze aansluiting accoord ver klaard, de Sovjet was er tegen, dat dit rijke kolengebied onder Frankrijk kwam. Zal de Sovjet straks in November, als de grote Vier samenkomen, dan, gezien de uitslag der stemming, waarbij de communisten 2 zetels, tegen de Christen dem. partij 28, de soc. dem. partij 17 en de democraten 3 ze tels verwierven, weer tegen zijn? Ook al zou de Sovjet tegen zijn, dan is Frankrijk nog van plan de inlijving door te zetten, in ruil voor de concessie, dat de Franse zone van Duitsland zich aansluit bij de Brits-Amefikaanse zóne. Tenslotte, de Groot-Moefti is uit Egypte, waar koning Fahoed hem asyl had ver leend, naar de Libanon gevlogen, waar de minister-president hem in zijn woning wel kom heette en van Waar de Groot-Moefti nu de heilige oorlog zal. leiden. Zestig Arabische leiders zijn door hem opgeroepen om over de krijg te beraadslagen, wier enig doel is: geen Joden meer in Palestina, dat Arabisch, of wilt ge Mohammedaans, gebied is. Uit alle delen van het Midden-Oosten komen de Moham medanen naar de Libanon en inmiddels be pleitte de Poolse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad om 250.000 Joden naar Pales tina te zenden, het land in tweeën te delen en daarmee Joden en Arabieren te bevol ken. Zal de Veiligheidsraad uit het drama van' Brits-Indië ook lering trekken èn voor Palestina èn voor Ned. Indië? Het is te hopen, hoewel we vrezen, gezien de aaneen gesloten houding van Mohammedanen en Communisten in de Veiligheidsraad als het gaat tegen Nederland. De Arabieren en Mohammedanen, afstammelingen van Is- maël, leven nog altoos, als het de heilige oorlog aangaat, uit de gedachte: zijn hand zal tegen allen zijn. Dat is ook het geval met de Communisten. In Griekenland scharen deze zich achter de Griekse verzetslieden; in Frans Indo-China zal Frankrijk nu een groot offensief inzet ten tegen de verzetslieden in Vietman, en in Eindhoven hield Ir. Otten een zeer scherpe rede tegen het communisme, dat hij een gevaar noemde voor de wereldvrede. Daarmee zal Amerika het wel eens zijn en temeer, nu de politieke commissie van de Ver. Naties besloot een commissie van toe zicht te benoemen inzake de Balkan. Dit stuitte af op heftig verzet j-an de Sovjet en de aan haar gehoorzamende Balkanstaten. Onderduikers brengen dank. Uit alle wind streken zijn ex-onderduikers naar Aalten- gekomen om de gastvrije bevolking voor haar houding in de bezettingsjaren een monument aan te bieden en om hen te gedenken, die hun leven lieten. Op tournée. Pater Henri de Greeve zal een reis door West-Duitsland maken, om de daar wonende Nederlanders toe te spre ken. „Probleem-Oud" opgelost. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft 'be dankt als lid van de Partij van de Arbeid. Tito Scipa onze gast. De bekende tenor Tito Scipa zal op zijn tournée door Europa ook ons land aandoen en 14 November a.s. te Amsterdam een concert geven.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3