Het exportprobieem. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG; - No. 78. Bureau: Van Weedestraa» 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 17 OCTOBER 1947. Dat wereldoorlog nr. 2 een totaal ontred? derd Europa heeft achtergelaten, waarin de economische chaos nog met de maand toeneemt, zodat verantwoordelijke staats lieden, zowel in Amerika als in het Avond land, met de grootste bezorgdheid de naas te toekomst tegemoet z:en, zal zo langza merhand wel tot elke aandachtige dagblad lezer zijn doorgedrongen. Het Marshallplan is heus geen product van Amerikaanse philantropie voor het sterk verarmde Europa, maar een poging om de gevreesde financiële en economische ineen storting van West-Europa te voorkomen. Lukt dit niet, dan gaat ook het door Uncle Sam in Europa belegde milliardenbezit ver loren, benevens zijn grootste afzetgebied. Dat deze beide verliezen ook in Amerika een ongekende financiële en economische crisis tengevolge zou hebben, staat vast. 't Geweldige Amerikaanse productie-appa raat toont nu reeds in bepaalde takken van industrie overproductie; wat zou er van deze industrieën terecht moeten komen als het Europese afzetgebied, tengevolge van de economische chaos, geheel verloren ging? Hoe erg de nood in het een 40 jaar geleden nog rijke West-Europa is gestegen, kwam vooral naar voren bij het samenstellen van het rapport der 16 Europese landen die voor het plan-Marshall in aanmerking wil len komen. De 16 landen becijferen hun ge zamenlijk tekort voor de eerste vijf jaren op ongeveer twintig milliard dollar. Dit is een cijfer waarvoor zelfs de met milliarden rekenende Amerikanen geschrokken zijn. Grote bezorgdheid heerst dan ook in de meeste Europese hoofdsteden. Kort na de ontvangst van het officiële rapport ver klaarde president Truman dat de V.S. zo spoedig mogelijk een ..noodprogramma" moeten opstellen, dat voorziet in een on middellijke uitkering aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk van een bedrag van 580 mil- lioen dollar. Tot December van dit jaar zullen deze staten dan geholpen zijn. Daar na zullen nieuwe bedragen verstrekt moe ten worden om de bevolkingen der genoem de landen voor hongersnood te vrijwaren. Hoe hoog de nood in Duitsland is geste gen. blijkt wel uit het grote bedrag dat president Truman voor de voeding, van de. bevolking van de Britse en Amerikaanse zones nodig oordeelt. 600 millioen dollar heeft de president hiervoor bij het Congres aangevraagd. Met dit bedrag wordt nog maar een gedeelte van het Duitse volk ge holpen. Engeland, dat nog niet direct voor Ameri kaanse hulpverlening in aanmerking komt, doet een laatste poging zijn eigen boontjes te doppen. Met ingang van 1 October zijn het Engelse volk een aantal versoberingen opgelegd, de Regering is gewijzigd en Sir Stafford Cripps is zoveel als Engelands economische dictator geworden. Slechts twee mogelijkheden ziet Cripps om ATbion er economisch weer boven op te brengen; hogere productie en grotere export. Vergroting van de export. Het is de enige mogelijkheid die de regeringen van de ver armde Europese landen zien om de be staande levensstandaard te behouden. Het opmerkelijke hierbij is dat deze leuze in dun bevolkte landen, zoals Zweden en Frankrijk, zeker zo sterk opgeld doet als in landen gelijk Nederland en Italië, die, door hun grote bevolking, steeds meer tot in dustrialisatie verplicht worden, waaraan noodgedwongen uitbreiding van de export markt vastzit. Alle regeringen die er naar streven de ex port hunner landen te verhogen, trachten echter tevens de invoer te beperken. Zou dit aan de betrokken landen gelukken,* dan zouden zij er inderdaad in slagen de eco nomische moeilijkheden in belangrijke mate op te heffen. Maar juist omdat zij allen hetzelfde willen, zit er iets komisch- onlogisch is. Immers het is nu eenmaal niet mogelijk dat alle West-Europese landen meer exporteren dan invoeren. De uitvoer van het ene land betekent invoer voor het andere. Nu kan direct de opmerking gemaakt wor den: de wereld is groter. Er zijn nog grote gebieden, waar het surplus van de Euro pese industrie zeer welkom zou zijn, b.v. China, Afrika en India. Maar juist in deze industrie-arme landen ontbreekt het aan betalingsmiddelen, zeker aan hèt betaal middel van onze tijd; de Amerikaanse dol lar. Het betaalmiddel is ook in Europa hèt grote struikelblok. De Nederlandse expor teurs zouden gaarne de geheel verloren ge- gane Duitse afzetmarkt'gedeeltelijk terug willen winnen. De bezettingsautoriteiten staan echter alleen betaling in Duitse mar ken toe, een soort geld, dat overal van wege zijn zwevende aard het vertrouwen verloren heeft. Kregen we dollars voor de artikelen die we naar Duitsland willen uit voeren, ja, dan zou de Nederlandse export een belangrijke uitbreiding kunnen onder gaan. Dan rest nog de vraag; „is vergroting van de Europese export naar Amerika moge lijk?" Misschien iets naar Zuid- en Midden- Amerika, maar naar het dollars-bezittende Noord-Amerika in geen geval. Amerika's rijkdom berust juist op de enorme export van zijn industrieproducten en zijn land bouwproducten. Hierbij komt dat Amerika door de geringe koopkracht van de meeste andere landen vol zit met allerlei produc ten, die slechts gedeeltelijk geloosd kunnen I worden door het verstrekken van grote i öollar-credieten aan het' buitenland. 'Zou Amerika ophouden met het verstrekken van deze credieten, dan zou een geweldige overproductie optreden met al de gevolgen hieraan verbonden, zoals massale werkloos heid, economische en financiële crisis enz. Alle landen méér exporteren en minder in voeren is dus een ongerijmdheid. En toch zal er naar een oplossing gezocht moeten worden. Zoals het de laatste jaren is ge gaan kan het niet lang meer voortduren, willen we binnen enige jaren niet collectief verdrinken in een economische modderpoel. Nederland, België en Luxemburg hebben met de tot stand gekomen tolunie, die 1 Ja nuari a.s. gedeeltelijk in werking treedt, een behoorlijke stap gedaan om uit het moeras te komen. De pogingen van deze landen om door mid del van nauwe economische samenwerking, het afschaffen van de tolgrenzen enz. ge zamenlijk het export-probleem tot een zij Let nog slechts gedeeltelijke oplos sing te brengen, mogen zich verheugen in de belangstelling en de sympathie van Amerika en de meeste Europese landen. Ja, het voorbeeld schijnt tot navolging te lok ken. In het rapport der 16 Europese lan den, opgesteld in verband met het Marshall plan, staat opgetekend, dat de landen voor nemens zijn de beperkingen op de in- en uitvoer te verzachten, terwijl de gedachte van een Europese tolunie waaraan nu reeds 13 van de 16 landen wensen deel te nemen verder bestudeerd zal worden. We geloven dat het een groot Europees belang is als dez$ bestudering geen jaren gaat duren, maar dat er binnen niet al te lange tijd werkelijk een Europese tolunie tot stand zal komen. Waarschijnlijk zal dan voor de deelnemende landen het export- probleem zijn oplossing genaderd zijn. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen! 5 en 7 der Hinderwet ter algemene kennis» dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd ee(n ver zoek nnet bijlagen van Shell Nederland N.V-, Wassenaarseweg 80, 's-Gravenha- ge, om vergunning tot het uitbreiden van de electrisch gedreven benzinepomp installatie in op perceel Amersfoortse- straat 4 te Soesterberg, kadastraal be kend sectie E nr. 1989» door het bij plaatsen van een tweede ellecfrisch ge dreven benzinepomp met een electro- motor van 1/4 P.K., aan te sluifcejn op beide bestaande tanks. Op Dinsdag 22 October 1947 zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen- Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zifting worden gehouden. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. Lubbers, Middelwijkstraat 44 te Soes-t, om in perceel Middelwijkstraat 40, een telsinrichting voor oliebusscn te mogen oprichten» door hen is verdaagd. Voetbal. EEN BELANGRIJKE COMPETITIEDAG VOOR SOEST. Medie door het succes van de beide Soester voetbalclubs in de competitie en de samenstelling va,ni de programma's wordt het a.s. Zondag, zowiel voor S.E.C. als B.D.C. een belangrijke competitiedag. Beide ploegen zijn Zondag n.m-, élk in hun afdeling, betrokken in de strijd om de bezetting van de bovenste plaats. S.E.C. krijgt op eigen terrein bezoek van het Amersfoortse Amsvorde, dat even als S.E.C. nog ongeslagen met 7 winst punten uit 4 wedstrijden aan 't hoofd staat van de 4e klasse K. van de K.N. V.B. Dat belooft dus Zondag een spannend partijtje voetbal in het Burg. Dekefhpark te worden. Zowel S.E.C. als Amsvorde zullen er alles op zetten de leiding in hun afdeling te behouden, misschien is het terreinvoordeel en het spélen voor eigen publeik voor S.E.C. van doorslag gevende aard. Afwachten is hier de bood schap. Voor B.D.C. staat Zondag hetzelfde op het spel, alleen met dit verschil, dat B.D.C. bij de leiders van haar afdeling» Minerva te Utrecht, op bezoek gaat. De stand van de kopgroep in de le klasse A van de afd. Utrecht ziet er na vier competitie-Zondagen als volgt uit: Minerva 4 3 1 0 7 13-6 D.E.V. 4 3 0 1 6 16-4 B.D.C. 4 3 0 1 6 16-10 Zoals uit- deze stand te zien is, bestaa(t! er niiet veel krachtverschil. Om niet fce veel achter te komen, moet B.D-C. mins tens ,een gelijk spél uit het vuur trach ten te slepen önj tot deze prestai ie achtein wij B.D.C. zeker in staat* Ook hier is afwachten de boodschap. Misschien zor gen die Soesters voor een verrassing. Het volledig programma voor Zondag ziet er als volgt uit: 2.30 uur S.E.C.Amsvorde te Soest. 2 uur D.O.S. 4S.-E.G. 2 te Utrecht. 12 uur S.E.C. 3Baarn 3 te Baarn. 2 uur MinervaB.D.C. fce Utrecht* B.D.C. 2 en S-E.C. 4 zijn vrij. POLITIE-VOETBAL. Dinsdagmiddag vond voor de competi tie van dei Ned. Politie Sport Bond op het B.D.C.-terrein aan de Ferd. Huijck- laan de wedstrijd tussen de polifcie-elftal- len van Soest en Baarn plaats. In de eerste helft van deze ontmoeting had Baarn eien enigszins technisch over wicht. De aanvalllen van Baarn waren gevaarlijker dan die van Soest. Na een kwartier spelen gaf de linksbui ten van Baarn zijn club de leiding, toen een bal via de staander in het Soestör doel verdween. 01. Niettegenstaande het Baam overwicht, wist de Soester verdediging stand te hou den len met een 01 voorsprong voor Baarn kwam de rust. Direct na die doelwisseiing forceerde Soest teen hoekschop op 't Baarn-doel. Deze werd goed voor het Baarn-doel ge plaatst en slecht door de Baamse de fensie weggewerkt. De bal kwam bij de vrijstaande Sciest-midhalf, die met een strak schotde Baarn doelman passeerde en daarmede de partijen op gelijks voet bracht. 11. Een felle gelijk opgaande strijd was 't gevolg. Ben toegekende strafschop wist Baarn niet te benutten; de bal werd naast geschoten. Evpn later ontkwam het Soester doel maar nauwelijks aan eep doorboring, toen de deklat een mooi hard schot, buiten het bereik van de doelverdediger, keerde. De Soiest-voorhoede trachtte daarna mejfi verue schoten succes ie bockc,»», de goed opgestelde Baarn-doelman liet zich niet verschalken. Zo verstreek langzamerhand de speeltijd en een ieder verzoende zich reeids met een gelijk spel1, toen in1 de laatste mi nuten die Baarin-ïinksbuiten eein schot inzond, dat de Soest-doelmain nog van richting wist te doen veranderen, maar door de toestormende rechtsbinnen toch werd ingiekogeld. 12. Baarn heeft een benauwde maar o.i- verdiende overwinning behaald. NEMIBA-VOETBAL. Morgen, Zaterdag, worden aap de Ferd. Huïjcklaan een tweetal voetbalwedstrij den gespeeld tussen teams, sameingiesfjel'd uit personeel van de Ned. Middepstands- bank N.V. uit het gehele land. Met het oog op een te spelen wedstrijd tussen een landelijk team en het elftal van het Hoofdkantoor tie Amsterdam, ,ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der- Bank op 12 November a.s., houdt de „Provincie'' thans leep „Wapenschouw'. Het voorlopig provinciaal elftal speelt een wedstrijd tegen eep versterkt fjeam van kantoor Soest, terwijl twee apdere provinciale keur-elftallen e verreien s fcegön elkaar in 't veld komen, rdeerdere prominente le en 2e klassc(rs maken deel uit van de verschillende1 teams, w.o. ook die oud-infernafiopjaal: Van Spaendopik. Vermoedelijk zullen deze wedstrijden, welke te 2.15 uur aanvangen, aardig voet bal te zien geven. In ieder geval zal het team van Soest hetwielk de afgelopen zomer in vriend schappelijke wedstrijden opmerkelijke re sultaten behaalde, trachten eep zo goed mogelijk resultaat te boeken. Plaatselijk nieuws. GESTORVEN. MAAR NIET VERGETEN. Herinnert u zich nog de ellende van de bezettingstijd. De angst, die u toen heeft uitgestaan. De moeilijkheden, waar mede u toen als het ware ieder moment van de dag te kampen had. De deportaties, de razzia's, de honger- periode, de centrale keuken, het klle- dingvraagstuk, de voedselnood, het ar tillerievuur, de uitgaansklok, de koude, kortom alle narigheid van die tijd? Wat heeft u toen gehunkerd naar de bevrijding, de bevrijding, die ons moest worden gebracht door mensen zoals u en ik, doch mensen die hun leven iii> de waagschaal stelden voor onze be vrijding. Dat de kans om het leven fe laten niet alleen in theorie bestond, bie- Beroerde tijden geven oins vaak een be tere kijk op de mensen. Meerderen, die in tijden» dat alles van een leien dakje) loopt, voor 100 "/o behoorlijke mensen zijn, worden vaak een tikje anders in minder goede tijden. We hebben ze al len in eigen omgeving leren kennen ge durende de bezettingstijd en me|er in het bijzonder tijdens de hongerwinter 1944-45. Sprakeloos stonden we soms, wanneer we ons afvroegen, hoe het mogelijk was geweest ons zo te vergissen in sommigen, vooral wanneer het er om gipg elkaar in benarde ogenblikken bij, te staan. O» zeker, er waren ook voorbeelden vap prachtige gemeenschapszin. Het zou er met ons, als volk, droef voorstaan als dit niet zo was. In een enigszins andere vorm, maken we nu weer zoiets mee. Het vraagstuk van het tekort aan woon ruimte wordt door sommigen op een miserabele manier benut om er een slaatje uit fce slaan. Ik weet ze, die er vreselijk over in -zaten, dat ze hun gro te huis zouden moeten delen met men sen, die geen woning hadden. Alle be kende wegen om vrijstelling werden be wandeld. Ik kan mie dat indenken, al1 keur ik het niet goed. Wat ik me echter niet kan indenken is, dat er mensen zijp, die hun afkeer van samenwonen kunnen latcp varen, als er flink met geld wordt gerammeld. Voor een paar kamertjes wordt vaak 3 tot 4 maal de hele huishuur betaald en de penningen worden in ontvangst ge nomen miet een gezicht van: wat help ik jullie toch prachtig. Een klein beetje meubilair dient om niet met de prijsbe- heersing in conflict te komen. Ik vind het maar minnetjes. Daar móet iets te gen gedaan worden en er kan iets tegietn gedaan worden. H. OEKMAN. wijzen u die massakerkhoven, die ook in ons land o.a. te G roesbeek en Mar graten wierden aangelegd. Duizendep eenvoudige houten kruisen, die in theo rie die kwitantie zijn van de tol die voor uw bevrijding werd betaald. Wij vr;> ~:s? y.%* 7;vv>~ begraven hier in Nederland, in 'Europa, over die gehele werelfd. Het is onze plicht voor hun graven fce zorgen. Dit wórdt ook gedaan en wel door de Oor logsgravenstichting, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard Ene-Voorzitter is. Op 11 November a.s- organiseert deze stichting de zogenaamde Klaprozendag. Duizenden collectanten zullen op die dag klaprozenspeldjes aanbieden. De opbrengst is bestemd voor hef onder houd van de graven. Ook te Soest is er een aanfal men sen nodig, diie op 11 November belan geloos hun medewerking aan deze col lecte verlenen. Op deze wijze kunnen wij onze dank tonien voor waf zij voor ons deden. Deze inzameling moet een succes wor den en wij rekenen op Uw hulp. In dien velen zich melden is succes ver zekerd en behoeven slechts enkele uien beschikbaar fce worden gesteld. Bewijst, dat u hen nog niet bent ver geten en meldt u als medewerker voor de klaprozendag op 11 November a.s. aan het secretariaat te Soest, Steephoff- straat 5, van 9-12 uur en van 25 uur te Soesterberg, Veldmaarschalk Mont- gomeryweg 82, op dezelfde uren. Telefoon Soest 2645, telefoon Soester berg 412. ZE HADDEN GEEN GELUK. Dr. K. te Bilthoven, die, tijdens een vi site, zijn auto tijdelijk had geplaatst achter het z.g. Spiehuis aan de Utrecht- seweg, moest bij terugkomst ervaren, dat anderen zich over zijn voertuig had den ontfermd. Tijdens een direct door onze politie in gesteld onderzoek werd de wagen in de omgeving teruggevonden met de voor zijde in de sloot. Zeker nog leerlingen in het vak. N.I.W.I.N.- VERJAARDAGSPAKKETTEN: De N.I.W.LN. opent de mogelijkheid voor familieleden en kennissen van sol daten in LndK-, om op hun verjaardag een pakket te sturen. Men kan dit pakket zelf samenstellen. Het pakkiet moet uiterlijk drie maanden vóór de datum van die verjaardag wor den afgeleverd aan het postkantoor. De N.I.W.I-N. zorgt voor: levering van een stevige eenheidsdoos met pakpapier etc., kosteloze verzending en bezorging in Indic op de datum van de verjaardag. De kosten vani dit pakket bedragen f2. per doos, alles inbegrepen. Nadere inlichtingen kunnen wordc(n in gewonnen bij het plaatselijk comité, Steenhoffstraat 5.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1