Vele moeilijkheden. Ingezonden stukken. Officiële mededelingen. Distrihutienieuws. Distributiedienst Soest. Voetbal. IN DE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 85. Bureau: Van Weedestraal 35 Telefoon 2566 - Gfro 126156 DINSDAG 11 NOVEMBER 1947. Persoonlijk zijn wij het laatst in 1939 te West-Kapelle geweest West-Kapelle, met zijn molen op de dijk West-Kapelle, met zijn hoge vuurtoren aan het einde der Zuidstraat of was het het begin? de vuurtoren, die toen nog zijn heldere licht des avonds door die straat en over het dorp sloeg U weet het: daar bij die molen werd een der grote gaten in de dijk gebombardeerd de gaten, die het zeewater vrij spel gaven. Dwars door het vruchtbare Zeeland hadden wij gefietst wij hadden gerust onder lommerrijke bomen en geen van ons dacht er aan, dat wij zo'n acht jaar later gewag zouden moeten maken van een boomplant- dag, omdat al die kostelijke bomen, ten gevolgde van de zoutwater-invasie, verloren waren gegaan. Aan deze boomplantdag is terecht! een bijzonder plechtig cachet gegeven. Vele autoriteiten, o.w. het prinselijke paar en de Engelse minister-president Attlee en echtgenote, woonden haar bij. Het zal meer dan een mensenleeftijd du ren, vóór de bomen om de nieuwgevormde kreek tot volle wasdom zijn gekomen voor het 10 hectaren grote bos 'om die kreek, als bos wordt gezien. Doch mede dank zij H.M. de Koningin, die voor dit bos plantgoed uit de kwekerijen van Het Loo beschikbaar stelde, kon een begin wor den gemaakt. Walcheren, zwaar getroffen, richt zich op zo goed als ons geheld land zich door de moeilijkheden zal heenslaan Wat zijn er nog vele moeilijkheden! De werkgever bijvoorbeeld, die zich in deze tijd stipt aan de vastgestelde lonen houdt, heeft de grootste moeite, arbeiders te krij gen. Op allerlei manieren wordt getracht, de werkers een extraatje te verschaffen. De een geeft zijn arbeiders een premie de ander verstrekt een toeslag een derde keert een bonus uit en een vierde geeft boven het wettelijk geoorloofde loon een „zwart salarisje" erbij. Dat zo iets scheef kan lopen, bleek in de textielbranche. Met de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst liep het mis, doordat men er geen rekening mee had ge houden, dat op de oude voorwaarden méér rroV.va^v»+ rTan hij de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst moge lijk was. Er is nu een commissie ingesteld, die zal nagaan, hoe bijzondere prestaties der ar beiders kunnen worden beloond. Slaagt deze commissie daarin niet, dan zal het er we derom tot staken komen. Met de meelfabriek Holland is het ten deze al maanden müs. Volgens de directie is er een kleine groep werkers, die niet beseft, welk een belangrijke plaats een meelfabriek in de. voedselvoorziening inneemt. Laten wij niet alles memoreren, wat mis is. Er is n.1. ook nog wel iets goeds in ons kleine land, waar het laatste kwartaal 20 schepen van stapel liepen. Volgens Lloyds Register is Nederland de derde schepen- bouwende natie der wereld. Na Zweden en Engeland.* Proficiat En dan: de geldsanering. Hoe lang is het al weer geleden ,dat wij allemaal met één tientje toe moesten? Binnenkort zijn nu maatregelen te verwachten, waardoor dë blokkering verder wordt afgewikkeld. Wees u maar gerust: de fiscus krijgt er z'n deel wel van. Als wij het over de fiscus hebben, denken wij ook aan de Rekenkamer. Neen, het zal wel weer een jaartje duren, voor die haar nieuwe verslag uitbrengt, maar toch maakt dit nuttige instituut school. Uit het voor lopig verslag der Tweede Kamer op de be groting van buitenlandse zaken (1948) blijkt, dat de Nederlandse vertegenwoor diger in Luxemburg er 48.000 doorlapte vier ambtenaren in Nanking 704.000; twee te Sjanghai 172.000één meneer te Beiroet 110.000 en twee heren te Moskou kostten liefst ƒ200.000. Dat is mis, niet? Die bedragen moet u eens bij elkaar tellen en dan moet u het verhaal lezen over de Stichting 19401945. Deze Stichting heeft, zoals u bekend, de zorg voor de slachtoffers van het verzet op zich genomen. Zij moest eigenlijk niet nodig zijn evenmin als „Ereschuld en Dankbaarheid", die naast deze Stichting voor de nabestaanden en getroffenen uit de Meidagen van 1940 zorgt. De staat zélf moest hier zó ruim helpen, dat hulp van en door particulieren niet nodig was. Het is ietwat anders! Het volgende jaar zal eerstgenoemde Stich ting meer dan 2 millioen gulden moeten bijeenbrengen om! de uitkeringen aan de verzetsslachtoffers op het peil van tegen woordig te houden. Wat zou het! Als wij goed optelden, hebben wij 234.000 al ge vonden bij Buitenlandse Zaken. Maar is dat niet alles hopeloos mis? Op grond van de wet Buitengewoon pensioen 1940— 1945 is de regering slechts bereid zes mil lioen uit te trekken, terwijl de Stichting 8,3 millioen nodig heeft. Die 2,3 millioen moe ten er komen. van de staat. Want an ders is de herdenking der verzetsslachtof fers een groter mislukking dande mis lukking der prijsvraag voor een uniform monument. De gevallen strijders eert men het best door hun nabestaanden dié ver zorging te garanderen, die zij ook zouden hebben gehad, als man of vader niet voor de zaak van Nederland was gevallen! Als men nu weet, hoe het met de gevalle nen voor het vaderland gaat, dan. houdt men z'n hart vast, als straks, in December al, de eerste Oorlogsvrijwilligers gezond en wel afzwaaien. Zo'n 50 a 60.000 jonge kerels komen het volgend jaar los. Zij allen zullen op de een of andere manier in het opbouw-proces moeten worden opgenomen. Het wordt een probleem, waaraan héél Ne derland mag meewerken, de juiste oplos sing te vinden. Als ook dat maar niet mis gaat! Dit is ook een kantje van het grote Indische probleem. waarvan de behandeling tenminste in de Veiligheidsraad tot een einde is gebracht. De heren hebben haar wél doorgepraat! Het resultaat van moties, amendementen en resoluties wasr dat de Nederlandse en Republikeinse strijdkrachten wordt aanbe volen, rechtstreeks of door bemiddeling der Commissie van Drie in overleg te treden, ten einde onmiddellijke uitvoering te, geven aan het bevelStaakt het vuren, van 1 Aug. Die Commissie van Drie men noemt haar nu ook wel: de Commissie van Goede Diensten kan inmiddels haar plezier ook we lop. Alleen al de keuze van vergader-' plaats moet haar heel wat hoofdbrekens kosten: de laatste berichten luiden, dat men hier of daar op een schip zal bijeen komen. DE KETTINGHOND. Er schijnt nog veel misverstand te be staan over de uitleg van 't tweede ge deelte van Art, 3 van de verordening op de heffing van de belasting op hon den in de gemeente Soest, dat luidt: Voor honden, uitsluitend gehouden tejn dienste van de landbouw of e)nig be drijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen, erven» vaartuigen of woon wagens bedraagt de belasting p^r jaar. voor de eerste hond 'f 3.en voor <_u- ke volgende hond van dezelfde houder f5.—/' Er zijn nu een aantal mensen, die hier uit ten onrechte concluderen, dat eetn hond, waarvoor men slechts f 3.per jaar belasting betaalt, aan een ketting moet liggen. Deze conclusie is echter geheel onjuist. Voor een loslopende hond, die werkelijk dient voor de landbouw, voor een be drijf, of voor bewaking van gebouwen enz. behoeft niet meer dan f3.belas ting te worden betaald. Wij hopen, dat dit schrijven de aanlei ding mag zijn, dat een aantal ketting honden de vrijheid mogen krijgen. De honden moeten echter zo opgevoed wor den, dat ze zich ook als een echt|e waak hond gedragen. We hopen echter mog eens de tijd te beleven, dat de ketting hond, die nu door sommige buitenlanders wel eens een schande voor Holland wordt genoemd, niet meer in oins laind voorkomt. A. VAN ASSËLT. Voorzitter van de Afd. Soest van de Nederl. Ver. tot Bescherming v. Dieren- Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat bet verzoek va# J. Abbel» Parklaan 65 te Bilthoven, or* in een perceel aan die Molenweg, kadastraal bekend in sectie H. no. 5632, eem metaal- en ijzergieterij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk in ingewilligd cp 4 November 1947. Burgemeester en wethouders van Soe^f brengen ter openbare keinmïs, dat op 4 November 1947 bij hen is ingekoneji een verzoekschrift van J. J. UtermoHien- 0 Bokma, zonder berpep, wonende te Soest om een verlof A in de drie beniede|U-lo- caliteifen van het perceel, plaatselijk gq- merkt nr. 70-72 en gelegen aan de Elirg. Grothestraat aldaar. Binnen twee wekein na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegpn het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wiethouleirs inbrengen. MELK MOET DAGELIJKS WORDEN AFGELEVERD. Het komt nog meermalen voor, dat iiet overal de melk iedere dag aan consu menten wordt afgeleverd nieftiegëlnsbain de het met betrekking hiertoe bestaan de voorschrift. De melkhandelaar is echter verplicht iedere dag de benodg<te consumptiemelk af te leveren. Bij niet voldoen hieraan kunnein klachten wordejn ingediend bij het Bedrijfschap voor Zui vel, afdeling Melkvoorziening, 't Hoern- straat 5 te 's-Gravenhage. GOOI GEEN AARDAPPELSCHILLEN WEG! De veevoederpositie is dit jaar bijzon der nijpend in verband met de bijzonde re droogte van de afgelopen zom/er. Vie- le veehouders waren gedwongen oen ge deelte van hun vee voor de slacht aan te bieden, omdat niet voldoende vee voeder beschikbaar was. Mede door deze omstandigheid liep de mielk- /en zuivelproductie terug, 'tengevolge waar van tot rantsoenverlagi/ng moest worden overgegaan. De Nederlandse bevolking kan zielf een niet onbelangrijke bijdrage leveren tof verbetering van de veevoiedorpositie. Da gelijks worden n.1- in geheel Nederland honderdduizenden kilo's aardappelschil len weggegooid. Dit betekent het vernie tigen .van een gelijk kwantum aan vee voeder, waarvan duizenden koeien zou den kunnen leven- Gooi dus geen aardappelschillen weg, maar geef ze aan de schillenboer. Het is in uw eigen belang. WERKSCHOENEN.. Tot 22 November a.s. kunnen, tijdens de gewone kantooruren, 'bij het Joklet „Voorlichting", Kerkpad Z.Z. 55, Soest en te Soesterberg aan het bijkantoor Ra- demakerstraat, aanvragen voor werk schoenen worden ingediend, voor per sonen van 16 jaar en ouder, die ma 31 December 1946 nog geen bon voor werk schoenen (met inbegrip van EingeJsp werkschoenen) hebben ontvangen. S.E.C. WINT NA SPANNENDE STRIJD VAN V.V.O.G. S-E.C. is er eerst na een zqer spanne/nde strijd in geslaagd de beide winstpunten op V-V-O.G. te veroveren. Tot driemaal toe nam S.E.C. de leiding en tot driemaal toe wisten de enthou siast spelende Harderwijkers gelijk te maken. Tien minuten voor het einde mam S.E.C. voor de vierde keer de Jle'iding, om die toen niet meer af te staan. De wedstrijd begon direct al met snelle aanvallen van Weerszijden en daar het gladde terrein en de gladde bal enkele spelers nog al eens parten speelden, ofntstonden zo nu en dan voor beide doelen gevaarlijke si tuaties. Bij 'n goed opgezette S.E.C.-aanval over rechts ontsnapte het V.V.O.G.-doel maar nauwelijks aan een doorboring ein even later had de S.E.C.-doelman al zijn ta lenten nodig om een prachtig en hard schot van de V.V.O.G.-er yan Zijl te keren. Er was zowat een kwartier gespeeld, toen door een hoekschop op het V.V. O.G.-doel een scrimmage ontstond, waar uit midvoor Pos.t van dichtbij kon in schieten. 10. Reeds 5 minuten later wisten de Har derwijkers na fraai samenspel de stand op 11 te brengen, toen de V.V.O.G.- linksbinnefn, Vatn Zijl, een mooi diagonaal schot inzond, waarnaar doelman Horms- veld te vergeefs grelep. Tot de rust wis ten de verdedigingen van belde partijen stand te houden, zodat met gelijke stand van doel werd verwisseld. De tweede helft ieien zielfde spelhelellid» fanatieke en snelle aanvall|e|n van weers zijden. Na vijf minuten imam S.E.C. weer de leiding, toen de $.E.C. rechtsbinnen onverwachts een schot loste, dat van de deklat voor de voeten van de toestor mende linksbuiten belandde, waarop die- ze laag inschoot. 21. Langzaam maar zeker drongen de Har derwijkers S-E.C. op haai- eigen speel- helft terug en de verdediging dier thuis club, goed gesteund door de mid denlinie, kreeg het zwaar fe verantwoor den. Bij een van de VVOG-aamvallen speelde de S.E.C.-rechtshalf binnen die beruchte lijnen de bal met de hand ejn uit de verkregen strafschop maakte V.V.O.G- ten tweede male gielïjk. 22. Enthousiast speelden beide partijen ver der en reeds vijf minuten later wist midvoor Post een voorzet van links in eens in te schieten ep S.E.C. opnieuw ds leiding te geven 32. V.V.O.G. gaf de strijd echter niet op en er volgde wederom een periode van Harderwijks overwicht. De druk op de S-E.C.-veste steeg met de minuut en hot was de Herder van V.V-O.G-, die een klein misverstand in de S.E.C. gelede- deren wist te profiteren om de bal in het verlaten doel te plaatsen. 33. Toch wist S.E.C. zich daarna uit de greep van V.V.O.G. los te werken en de strijd ging weder gelijk op. Als ik aan iets een hekel heb, dan is het wel aan rekenen! Dat komt natuurlijk in de eerste plaats omdat ik er geen ster in ben. Kijkt u maar eens hoe, in een diepr laatste nummers van do- Soester Courant, de P.U.E.M- me op m'n vingers tikt. Ik had beweerd, dat de e!|ectricïtei(fcsta- rieven met ongeveer 50 Sb waren ver hoogd. Kom kom, zegt de P.U.E.M., zó erg is het niet, het zijn er maar 10 of 15, als le maar rekenen kunt. Ik ben een dag beroerd gewieejst van die terechtwijzing, niet van de verhoging, ep dacht weer aan m'n onderwijzer met z'p minachtend snuifje: „dat lijkt weer jier- gens op, Oekie". Met ijzeren concentratie beln ik wieer aan het rekenen geslagen. Nachtstroom verhoogd van iy2 cent op 2 cent. Maakt 331 3 procent. Dagstroom verhoogd van 2 op 3 cent per kilowatt. Dat is 50 o/o. Als ik nu spreek van ongeveer 50 lijJkÉ me dit niet erg overdreven. Nu zegt de P.U.E.M., dat we bij de verbruikte Kilowatturen het vastrechfble- drag moeten tellen en dan komen we op verhoging van 10 a 15 °/o, Inderdaad klopt dat, maar zo doorredenerend heb ben we, als we maar lang genoeg met vacantie gaan, helemaal geen verhoging. Dat de straatverlichting een zaak van het gemeentebestuur is, is mij btekepd. Vandaar, dat ik een poosje geleden leeps veronderstelde, dat de overeejnkoemjst met de P.U.E.M. waarschijnlijk nog uit het oliepittenfijdperk dateerdeDoor een beetje deining! te vetroorzakien, hoop te ik wat schot in de nog steeds slech te straatverlichting te krijgen. Voorlopig is deze zaak echter door het gemOenfe-- bestuur „ter nadere bestudering" aange houden, dus het zal wel dik in de vijf tiger jaren worden vooir ik des avonds mijn tuinhekje kan vindein. Ik zal niet zo kinderachtig zijn weer met de winstcijfers van de P.U.E.M- te komen en daarnaast de tariefsverhoging te leggen, maar ik vertik het zover te gaan om fe zeggen: Waf de Prijsbe- schikking doet, dat ïs welgedaan. H. OEKMAN. Tien minuten voor tijd forceerde da S.E.C, rechtervleugel een hoekschop op het V.V.O.G. doel en deze gaf midvoor Post de gelegenheid met eon fraaie kop bal zijn club voor de vierde keer de leiding te geven. 43. Aangemoedigd door dit succes ondernam men de S.E.C.'ers enige snelle aanvallen^ Bij één van deze aanvalle/n liet midvoor Post een op hem gespeelde bal handig doorlopen, waardoor de snelle linksbui ten Maarssen plotseling aïteepi voor de doelman kwam en feilloos de stand op 5 3 bracht. Na nog een zesde doelpunt van S.E.C. wegens buitenspel te hebbed! geannuleerd, kondigde de arbiter koart daarop het einde van deze spamne®jdle| wedstrijd aan. B.D.C. MAAKT VERGEEFSE REIS. B.D.C. maakte Zondag de reis naar Scherpenzeel voor de wedstrijd tegefn de club van die naam. De scheidsrech- rechter vond het weer echter fce slecht en laste wedstrijd af, zodat B.D.C. on verrichter zake huiswaarts kon gaan. MYSTIFICATIE EN REHABILITATIE. Gerrit v. d. Hoef alhier, die gelijk wij reeds berichtten, voor het Bijzonder Ge rechtshof had terechtgestaan betschulr digd van mishandeling van medegevan genen in het Amersfoortse concentratie kamp,^ is door het Hof vrijgesproken. Het eigenaardige in deze zaak was, dat drie getuigen pertinent verklaarden hom te herkennen als degene,, die in Augus tus '44 „knuppelaar" was geweest en een dezer beweierdo zelfs, ernstig mishan deld te zijn geworden, terwijl een dozijn getuigen verklaarden, dat v. d. Hoef in Augustus '44 met hen in het houtbedrijf had gewerkt. Volgens de kampadmini stratie was v. d. Hoef in Februari '45 ingeschreven, wat klopte met zijn be wering. De verdediger, Mr. Van Doorne, meende dat een knuppelaar niet zwaar genoeg kon worden gestraft, maar dat toer klaarblijkelijk sprake was van een niet te ontwarren mystificatie, zodat vrif- spraak diendie te volgen. Het Bijz. Gerechtshof achtte het bewiis niet geleverd en, sprak de beklaagde, die inmiddels een jaar gedetineerd was Ge weest, vrij. ZWARTE HANDEL. Wegens overtreding van de texfieldistri- bufiebe schikking werd procesverbaal op gemaakt tegen H. alhier.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1