i UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Meer technisch personeel gevraagd. De vis is te duur. ingezonden stukken. Disiribiilienïeuws. Officiële mededelingen. Voetbal. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag eri Vrijdag 23e JAARGANG No. 87. Bureau: Van Weedestraat 36 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl-50 - Per post f 1.75. DINSDAG 19 NOVEMBER 1947. Is het woord „ambachtsschool" verouderd? Verreweg de meeste kinderen, die de lagere school verlaten, genieten geen verder on derwijs meer. In 1940 volgden ten minst van de 14-jarige kinderen 61,2 pet. geen onderwijs, 13,2 pet. volgde dagnijverheids- onderwijs, 15,2 pet. was op de ULO en slechts 4l/r> pet. op HBS, Gymnasia en Ly cea, terwijl 5,9 pet. ander onderwijs kreeg. Dit betekent echter niet, dat die 61,2 pet., die geen school volgde,, geheel zonder op leiding bleef. In vele bedrijven kent men de personeelsopleiding en meestal geeft men aan deze technische scholing van jongelui in het eigen bedrijf de voorkeur boven het onderwijs aan de ambachtsscholen, omdat de eigen opleiding personeel oplevert, dat beter aangepast is bij de behoeften van de betrokken industrie. Toch is dit geen ge zonde toestand. Het moesten onze scholen zijn, die volkomen voldoen aan de vraag van het bedrijfsleven. Dit laatste blijkt echter niet het geval te zijn en het is over dit vraagstuk, dat Dr. J. Luning Prak, de bekende Haagse psycholoog, ons een be schouwing toezond, waaraan wij verschil lende gegevens ontlenen. Naar de mening van Dr. Luning Prak wordt het lagere technisch onderwijs, zoals dit op de ambachtsscholen wordt gegeven, eensdeels niet voldoende gewaardeerd door de ouders en anderdeels niet voldoende aan gepast bij de behoeften van onze maat schappij, die voortdurend meer technisch geschoolde jonge krachten vragen. De tegenzin van de ouders ziet de heer Luning Prak hoofdzakelijk als gevolg van de naam „ambachtsschool", die hij volkomen ver ouderd acht. Men zou z.i. moeten spreken van „lagere technische scholen", welke naam volkomen zou passen naast de mid delbare technische scholen en de Technische Hogeschool. Wanneer hij aan ouders van leerlingen, die niet geschikt zijn voor de opleiding voor kantoor of voor intellectuele beroepen, aanraadt een ambachtsschool te kiezen, dan betrekken de gezichten dadelijk. Men beschouwt dit onderwijs als een ver oordeling tot minderwaardige baantjes en dat is toch geenszins het geval. Er zijn tal van beroepen, waarvoor grote technische kpnnis vereist is en dit aantal breidt zich nog voortdurend uit. De flinke jongens, die technisch onderwijs genieten, krijgen een veel betere kans om in de maatschappij vooruit te komen, dan wanneer zij gedwon gen worden een onderwijsinrichting te vol gen, dat hun niet ligt en die zij dan ook nooit met plezier volgen. Een jongen, die op de ULO of MULO met moeite van de ene klas naar de andere gesleept wordt, fleurt dikwijls onmiddellijk op, zo gauw hij met technische werkstukken te maken krijgt. Dan heeft hij belangstelling voor iets wat binnen zijn bevattingsvermogen ligt en het gevolg is, dat hij in ieder op- zich veel beter gaat leren en werken. Het welslagen van de industriële en tech nische ontwikkeling van de maatschappij hangt voor een groot deel af van het be schikbaar komen van goed opgeleide krach ten en daarom is er bij een technische schoolopleiding voor duizenden en duizen den jongens een gezonde toekomst wegge legd. Wij zien dan ook, dat de laatste jaren de belangstelling voor technisch onderwijs sterk toeneemt. De middelbare technische scholen hadden in 1937 nog slechts 3000 leerlingen en in 1947 reeds meer dan 6000. Ook de bezetting van de ambachtsscholen neemt snel toe, maar naar de mening van Dr. Luning Prak zou dit nog veel sterker het geval zijn, wanneer de scholen zich overal in den lande beter aanpasten bij de eisen van de industrie. Vooral in kleine plaatsen komt het, zo schrijft hij, veel voor, dat de ULO alle goede leerlingen van de lagere school weghaalt en voor de am bachtsschool slechts de minst intelligente overschieten. Dit vraagstuk is zeker van genoegzaam be lang om bestudeerd te worden. De voorgestelde naamsverandering lijkt ons inderdaad zeer gewenst ,ook al heeft het woord „ambachtsschool" burgerrecht ver kregen. Zonder twijfel zal de naam „Lagere Technische School" veel beter het karakter van het onderwijs aangeven en de school populairder maken bij ouders, leerlingen en ondernemers en tevens er toe bijdragen, dat het onderwijs zich meer richt op de praktijk van heden. Onze vissersvloot is niet voor zijn taak be rekend. Het klinkt vreemd, maar vis is in Neder land geen volks voedsel. Vanouds zijn wij een vissend en zeevarend land en toch is het visgebruik in Nederland maar laag. Vandaar dat ons vissersbedrijf al heel ge makkelijk in moeilijkheden geraakt. Ten einde de oorzaken daarvan na te sporen, heeft de afdeling Visserij van het Land- bouw-Economisch Instituut een uitvoerig onderzoek opgezet, waarover dezer dagen een rapport is verschenen. Als naar de be vindingen van dit rapport wordt gehandeld, zullen wij ons een geheel nieuwe vissers vloot moeten bouwen van grotere schepen, die de Oceaan kunnen bevissen en misschien zelfs fabrieksschepen moeten aanschaffen, die de gevangen vis ter plaatse zullen ver werken. Zoiets dus als de Willem Barendsz doet met de walvissen in de Zuidelijke IJs zee, wil men met de kabeljauw voor de Noordelijke IJszee doen. Allereerst een paar cijfers. In 1938 bedroef het visverbruik per jaar en per hoofd van de bevolking in Japan 50 kg., in Engeland 21 kg., in Denemarken 15Vk kg., in Duits land 12 kg., in Nederland en België 8 kg. en in Zwitserland 2 kg. Men ziet hieruit, dat wij van de aan de zee liggende landen het laagste gebruik hebben. Zelfs Duitsland, dat voor het grootste deel veel verder van zee afligt heeft een hoger gebruik. Nu is een van de oorzaken daarvan dat wij een vissersland zijn! Ons publiek is daardoor nl. zeer veeleisend geworden, wat de kwa liteit betreft. Men koopt alleen volkomen verse vis en deze kan slechts worden aan gevoerd van de Noordzee. Gaan de vissers verder weg, dan is het onvermijdelijk, dat de vis, ook bij ruim gebruik van ijs, minder vers aan de wal komt. Waar men minder verwend is, gebruikt men die toch nog wel. In Engeland komt daar nog bij, dat er tal loze gebakken-viswinkels zijn, die de vis onmiddellijk na aankomst kopen en verwer ken. De moeilijkheden van distributie in verse toestand worden daardoor minder. Deze verse vis van de Noordzee is echter niet overvloedig voorhanden. De Noordzee is al sinds jaren te zwaar bevist, zodat de vangsten regelmatig afnemen eh dus de be sommingen van de schepen te gering wor den. Zelfs bij een betrekkelijk hoge op brengst per kg. was daardoor het vissers- bedrijf toch nog onrendabel. Hierdoor was het de reders onmogelijk moderne schepen aan te schaffen. Onze vooroorlogse trawl- vloot bestond dan ook voor driekwart uit schepen van meer dan 20 jaar oud. Ze wa ren te klein, hadden een te gering motor vermogen en waren voor een groot percen tage eigendom van te kleine rederijen. Het bovengenoemde rapport concludeert dan ook, dat vrijwel de gehele vissersvloot moet worden vernieuwd. Dit herbouwpro- gramma zal met het oog op de bouwcapa citeit van de werven moeten worden ver deeld over vijf jaar. Men zal in de eerste plaats trawlers van 600 tot 900 pk. moeten bouwen, waarmee de visserij bij IJsland en bij de lofodden in het Noorden van Noor wegen kan worden uitgeoefend. Daarnaast zullen trawlers van 350 tot 500 pk. nodig zijn om de Noordzee te bevissen. Geschat wordt, dat dan 15 grote trawlers en 25 kleinere gezamenlijk 32 y2 millioen kg. zee vis en 20 millioen kg. trawlharing kunnen aanvoeren. Door toepassing van snelvriezen aan boord van de trawlers of van fabrieks schepen, waardoor graatloze visfilet ver kocht kan worden inplaats van verse vis, kan, zo meent de rapporteur, de binnen landse consumptie belangrijk worden ver groot. De vis zal goedkoper worden en geen graten of afval meer hebben. Voor de ha ring drijf netvisserij zijn thans ongeveer 200 loggers beschikbaar; bouw van nieuwe log gers is wel noodzakelijk, maar niet zo drin gend als die van trawlers. Sanering van de kleine trawlvisserij wordt daarentegen zeer noodzakelijk geacht. Alles bij elkaar becij fert het rapport, dat over een periode van vier of vijf jaar ruim 300 vissersvaartuigen moeten worden gebouwd, hetgeen bij de tegenwoordige prijzen voor scheepsbouw 60 tot 70 millioen gulden zal kosten. Komen er nog fabrieksschepen bij, dan moet er nog veel meer geld ingestoken worden. Het rapport stelt tenslotte voor, dat de overheid deze nieuwbouw zal helpen financieren met subsidies of leningen, in het bijzonder aan rederijen, die minstens vier trawlers of log gers exploiteren. Mijnheer de redacteur. Ondergetekende? inwcmier vafn, Soe;st, ver zoekt beleefd plaatsing van hef navol gende: Nu wederom door de dagbladen me dewerking is verzocht aardappelschillen en afval van groenten etc. te bewaren» teneinde aan de schaarste aap veevoeder tegemoet te komen, vermeen ik, dat nie mand hieraan zijn medewerking zal ont houden. Doch waar het op aan komt is dit? dat een geregelde afhaaldienst, he,tzij door belanghebbenden hetzij gemeente lijk» wordt ingesteld. 't Zou niet zo te veroordelen zijn als we hierin 'n klein stapje terug deden in deze tijd van waanzinnig snelle voor uitgang en dat door ratelslag de komst van de schilleman werd aangekondigd. Dit zou èn voor de persoon met deze afhaaldienst belast èn voor hen, die hum/ medewerking hierin ze>er gaarne willen geven, de meest gewenste oplossing zijn om iets beters de bereiken, daar nu nog steeds grote hoeveelheden verlopen gaan» omdat deze afhaaldienst als regel veiel' te wensen overlaat. Gaarne gqef ik mijn mening voor een betere als het resultaat slechts bereikt wordt. U beleefd dankend voor de plaatsing, verblijf ik met hoogachting, INWONER. BON VOOR EEN EI. In de bonne'nlijst van deze week zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei worden aangeweze|n. De ip hief najaar aflopende productie van eieren heeft deze bon wat lang do-en uitblijven. Men zal er genoegen meie moeten njeanein op deze bon eventueel (eisjn ei van klasse 5 geleverd te krijgen. GROOT TEKORT AAN FLESSEN BEMOEILIJKT DE DISTRIBU TIE VAN OLIE. Enige tijd geleden is reeds ,een dringen de oproep gedaan ledige slaoliefliessem snel bij de winkeliers in te levierqn om de tweede verstrekking van olie, welke in December a.s. zal plaats hebben, niet te doen mislukken door een tekort aan flessen. Deze oproep heeft niet ten volle de gewenste uitwerking gehad, zodat h'et gevaar bestaat» dat de olie niet tijdig in flessen getapt kan worden. Eein onmid dellijke inlevering van alle nog in omloop zijnde ledige flessen kan er toie mede werken^ dat de distributie van olie toch nog op tijd kan gebeuren. DE PRIJZEN VAN ZUIVELRPODUCTEN. Naar aanleiding van de tegenstrijdige be richten, die over de prijzen van zuivel producten in omloop zijn, deelt het Mi nisterie van Landbouw, Visserij ein Voed selvoorziening mede, dat het niet iin de bedoeling ligt op dit ogenblik de be staande subsidies op zuivelproducten te verminderen. Daar de regering echter eie|n verhoging van de subsidies afwijst, zal de verhoging van de melkprijs voor de veehouders met 3 procent per lite;r tot gevolg hebben, dat ook de prijzen van zuivelproducten voor de consument zul len stijgen. De volgende week' zal vermoedelijk eien beslissing worden genomen om treint de definitieve vaststelling van deze prijzen en van de datum, waarop zij zullen in gaan. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare keinfnis, dat op 11 November 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. J. Utermöhljen- Bokma, wonende te Soest, om een ho telvergunning itn de drie be|neden-localï- teiten van het perceel Burg. Grothestraat 70-72, aldaar. Binnen twee wekein ina de dagtekening dezer bekendmaking kan iedier tegiqn het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. B.D.C.—VOORWAARTS (R.) 3-0. Op een glad maar uitstekend besp.e|elbaar terrein is B.D.C- er in geslaagd het be zoekende Voorwaarts uit Rhenen icie|n verdiende 30 nederlaag toe te brengen!. Reeds voor de rust wist de linksbinnens en daarna de linksbuiten vain B.D.C. de Voorwaarts doelman te passeren, zodat de rust met een 2—0 voorsprong voor de thuisclub inging. Toen een minuut of tïeJn ï/n de twee/do speelhelft de B.D.C. rechtsbuiten ier in slaagde de stand op 30 te brengen» speelde Voorwaarts een verloren wed strijd. Hoewel B.D.C- daarna het meest in de aanval bleef» wist de Voorwaarts-verde- diging verder stand te houden e/n lief einde kwam met een 30 overwinning voor de thuisclub. WOUDENBERG—S.E.C. 0—0. S.E.C. is er in geslaagd de eerste helft van het competitieprogramma ongeslagen te becindigen, hoewel dat Zondag, in die ontmoeting tegen Woudenberg, wel aa(n een zijden draadje heeft gehangen. Hoewel S.E.C. in de eerste helft van de ontmoeting tegen Woudenberg, heit voordeel van de gure wind had, ging van de thuisclub toch het meesje initia tief uit. Reeds na vijf minuten spele'n kreeg de S.E.C.-midvoor een fraaie scoringskans, toen de doelman van Woudenberg (e;dn ingeschoten bal liet glippen en die toe stormende S.E.C.-midvoor op het kritie ke moment uitgleed en de bal juist aan de verkeerde zijde van de paal out liep. Niettegenstaande de thuisclub tegen de regen en de natte sne,euw in moest spie- Nog ligt het vreselijk ongeluk, dat kort geleden in de Torenstraat voorviel, kejrs- vers in ons geheugen, of er gebieurt op dezelfde plaats weer een ongeluk, dat een copie van de vorige zou kunnen zijn. Ditmaal gelukkig niet met een zo ernstige afloop als kort geleden. Oorzaak Als vorige keer: geen uitzicht. De stenen liggen er nog hoog opgetast. Het is ditmaal goed afgelopen. Over 'n paar dagen zijn we het voorval weer vergeten en we wachten bet volgende o^- luk weer geduldig af. Een dér onbewaakte overwegen ijn oais dorp eiste ook weer zijn tol. Gelukkig greep ook de trein er dezle keier naast. De beide inzitenden kwam-en er met paar schrammetjes af. Met de auto was dit niet het geval, die veranderde in eten hoopje verkreukeld oud ijzer. En nu gaat binnenkort over ons lijn tje de electrische razen. In /eqn juichend bericht werd verteld, dat de werkzaam heden voor de electrificatie neqds zijn begonnen. Ik kan er maar niet enthousiast over zijn. Wat moet dat worden? Een paar maal in de week „stoffer en blik"-zakem zoals ze dat op de wielerbaan noemen. Ik ben pas in de wolken over de eliefctri- sche, wanneer ik lees of hoor, dat er een aanvang is gemaakt met beveiligings maatregelen voor de onbewaakte over wegen, hetgeen voor enkele overgangen toch op zo eenvoudige wijze kan ge schieden. Op het punt, waar het boven omschreven ongeluk gebeurde, alsmede bij de halte Soest-Zuid, zou b.v. de weg onder de spoorlijn kunnen worden door gegraven. De spoordijk is hoog genoeg, of haast hoog genoeg daarvoor. Dat kost geld? Allicht. Maar hoe staat het met de mensenlevens? Zoals Ik een poosje geleden al leqns schreef, is toch het minste wat wij kun nen eisen, dat er behoorlijke waarschu- wingslichten komen. In ieder geval di/n- gen die de aandacht trekken, die jle iii> helder licht toeschreeuwen: Stop! Ja, ik zei inderdaad: eisen! Ik zou zelfs het „electrische ding" willen beletten door ons dorp te rijden, zolalng er niet behoorlijk is voorzien in veilige overwegen. Dat zou waarschijnlijk een precedent scheppen, maar misschien helpt dat. H. OEKMAN. len, wisten zij door enthousiast spel me nige aanval op het S.E.C.-doel te onder nemen. De S.E-C. verdediging wist echter stand te houden, terwijl doelman Honns- veld de vele schoten, die op z'n doieJ werden gelost, op eminente wijzie wist te keren. Aan de andere zijde hielden de voor hoedespelers van S-E.C. het spel te kort, terwijl, indien er een schietkans was, geen behoorlijk schot op het Wouden berg-doel werd gelost. Met blanke stand brak de rust aan. Intussen was de wind iets gaa'n liggen en de tweede helft werd qen getrouwd copie van de eerste. Enige hoekschoppen op beide doel/en brachteni ook al! geen succes. De gastheren voelden zich op het gladde veld beter thuis dan de S.E.C.-mannem, waardoor ook de Woudenberg-aanvallen veel gevaarlijker waren. Eén keer kwam de bovenlat van S.E.C. te hulp, om een mooi schot te keren. De) laatste minuten kwam S.E.C. nog even geweldig opzetten, maar ook de Wou denberg-defensie wist van geleln wijken en zonder dat een der partijen «r in ge slaagd was het doel der tegenpartij tq doorboren, kondigde de goed lei dende arbiter het einde van dezle sportief gespeelde wedstrijd aan. Daar ook de beide concurrenten Ams- vorde en Barneveld met 11 gelijk speel den, behield S E.C- met 1 punt voor sprong op Amsvorde de kop. Door een 21 overwinning op Zwaluwen Vooruit liep Voorwaarts een punt op de leiders in. De stand in de kopgroep is nu, ma- dat de eerste helft van de compejtitië achter de rug is, als volgt: S.E.C. 9 6 3 0 15 Amsvorde 9 6 2 1 14 Barneveld 9 5 2 2 12 Voorwaarts 9 5 2 2 12 S.E.C- 2 veroverde twee kostbare pun ten door Velox 4 met een 10 nedier- laag naar de Domstad te laten terugke ren. De belangrijke ontmoeting op Birkhoven tussen A.P.W.C. 3 en S.E.C. 3 eindigde in een 2—2 gelijkspel. Met de rust ston den de Amersfoorters met 20 voo>r> maar in de tweede helft hadden de S-E.C.'ers het beste van het spel en reeds spoedig was de achterstand inge lopen. Wel dieden zich daarna nog sco ringskansen voor, zelfs werd nog eeir» strafschop gemist, maar bij 22 bleef het. Geen slecht resultaat.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1