Communisten en N.S.B ers. Officiële mededelingen. ingezonden stukken. Voetbal. Distributiedienst Soest. IN DE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTEk COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 88. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947. „Eén pot nat*'is een vaak gehoor de opinie, als het gesprek over com munisten en N.S.B.-ers gaat. Behalve door de mensen, die of communist of N.S.B.-er zijn en die laatsten zijn er meer dan men denkt, ai is de bewe ging er niet meer wordt die uit spraak meestal beaamd- De buitenstaan ders moeten van geen van beidein wat hebben. Ze bedoelen met hun „één pot nat", dat het hun onverschillig laat of ze door de hond of door di kat worden gebeten. Toch is er wel degelijk onderscheid tus sen het mondwerk van de hond C(n de kat. Lieden, die dit soort huisdieren er cp na houden, moeten de proef maar eens op de som nemen. Welnu, de proef op de som, die niemand van onze lezers zal nemen, wordt nu in overdrachtelijke zin genomen. Landen» die eerst onder de voet waren gelopen door de Nazi's, verkeren nu onder de druk van de communisten. Andere lan den leveren het schouwspel van de ac tiviteit ener lang niet kleine groep, die probeert zetbaas te worden van Moskou. In Frankrijk bij voorbeeld, maar ook in ons eigen land staat de kat klaar, om te bijten, nu we de hond aan de ketting hebben gelegdménen te heb ben gelegd. Naïeve mensen zijn van mening, dat wei vóór 1940 die N.S.B. doodgewoon had den moeten verbieden en naar analogie daarvan, nu de communistische partij. Zó maar bij een simpele wet, zoudien wij die partij mors- en morsdood kun nen maken. Zulke mensein vergeten eep ding. Precies hetzelfde ding, dat de Na zi's ook vergaten, toen ze hier kwamlen. Bij geen enkel decreet kan men de mensen verbieden te denken of metaein maar anders te reageren op de omstan digheden, die ze deden tot dat be faamde wetsontwerp. De Nazi's hebben dit ervaren in alle door hen bezette ge bieden. Hun „Bekanntmachuingen" ver anderden geen zier aan de geestesge steldheid van hun tegenstanders. Z.e werden integendeel nog meer amfi dan ze al waren. Hun politie-apparaat kon daar niets aan veranderen, hun beestachtig afmaaksy- steem kon daar geen afbreuk aan doen. En zou men nu heus denken, dat ie mand, die behept is met rode of bruine dictator-ideeën daarvan zou zijn gene zen? Het is eenvoudiger, een eind aan een cholera-epidemïe te maken, door bij de wet te verbieden, dat er geen chole ra meer mag zijn. Men geneest een ziek lichaam niet door de ontsierende puisten, die er een ge volg van zijn, weg te werken, maar door dat lichaam gezond te maken. Dan ver dwijnt die ontsierende viezigheid van zelf. Helaas is er in ons publieke leven nog ontsierende viezigheid te over. Aller lei blaadjes fokken een stevige oplaag en voor hun eigenaars een behoorlijk inkomen, met niets anders dan tussen de regels te schrijven, halve waarheden op te dissen en lustig en listig te insinu eren. Zij maken er een soort sport van om net een centimeter van de rand van het smaadschrift af te blijven. Wij zien in het krantenbedrijf en daar niet alléén! tóch vreemde dingen: ee.n journalist, die evolueert van een soc. dem. krant, via een half fascistisch dag blad en een neutraal Weekblad naar hief geld van een uitgever, die nog niet eejns z'n zuivering heeft „uitgezeten". Dergelijke mensen werpen zich nu op, om de publieke zeden wejer eens in bet rechte spoor te brengen. Bij de zuivering van „Het Volk" is weer eens gebleken» hoe in 1940 politieke grootmachten op de organen der publieke opinie aasden- Sensationele onthullingen werden hier gedaan, doch zij, die onbevooroordeeld dit zuiverings-proces meemaakten, moés ten tot de droeve erkenning komen- dat ook in onze dagen nog pers ein politiek niet zijn gescheiden, dat de verslagein verre van objectief waren, doch uit eien bepaalde gezichtshoek werden geredi geerd. In Nederland zijn wij nu weer zó ver, dat men om eenzijdigheid te ontgaan, zeker twee kranten van uiteenIope|nd'e richting zou moeten lezen. Helaas is het zo, dat er nog veel wrak hout van de Nazi-idee<:n ronddrijft en dat ook de vijfde colonne van Moskou volop de kans wordt geboden, z'n werk te doen. GEEN SPREEKUUR. Ter kennis wordt gebracht, dat wethou der K. de Haan op Dinsdag 23 Novem ber a.s. geen spreekuur houdt. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd opname van het on derstaande, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Enige weken geleden beeft in „Het Soester Nieuws'', een hier ter plaatse verschijnend weekblaadje, uitgegeven door de. fa. Alders, een artikel gestaan naar aanleiding vain de door mij im de zaak Immerzeel gevoerde verdediging, welk artikel een aanval op mij en eon uitdaging aan mij inhield. Ofschoon ik eerst niet van plan was op dit anonieme artikel, dat zeer duidelijk was geïnspireerd door iemand, die al meer het heldenstuk betoond beeft van het verborgene uit giftige pijlen op mij af te schieten, te reagerien, heb ik 'dit tóch gedaan, daar ik zelfs de schijn wil de vermijden voor iets of iemand uit de weg te behoeven te gaan. Als voorwaarde voor mijn antwoord heb ik echter allereerst gesteld, dat de schrijver, of de voor het artikel verant woordelijke redacteur van „Het Soesteir Nieuws" zijn naam zou noemen, aajnge- zien ik geen handschoen pleeg op fe ra pen van het duister uit mij toegewor pen, evenmin als men pleegt te reage ren op het gescheld van straatgeborefte van achter een schutting. De (anonieme) redactie van „Het Semes ter Nieuws" belieft echter het een noch het ander en meent van haar droevige figuur nog iets te redden door fe insi nueren, dat ik een uitvlucht zou zoekefn. Ik stel er daarom prijs op hier in Uw blad „Het Soester Nieuws" keur ik geen woord meer waardig te ver klaren, dat ik, eveneens in Uw blad, de schrijver van bedoeld artikel af doende van antwoord zal dienen, zodra hij of de verantwoordelijke redacteur van „H.S.N." de moed heeft met zijn naam voor de dag te komen. Doet hij zulks niet, dan stelt hij zich gelijk miet de straatjongen, die van achter een heg met paardevijgen naar de voorbijgangers gooit. Mr. J. H. v. DOORNE. VOETBALOVERZICHT. Nu de competitie ton dusverre zo uiter mate vlot is verlopen en meerdere klei nere afdelingen reeds aan de returinwed- strijden zijn begonnen, heeft de com petitieleider van de K.N.V.B. gelmieend, zo genaamde ïnhaaldagen te kunnen projecteren om een regelmatige afwer king van de competitie te bevorderen. Reeds a.s. Zondag is er voor verschil lende afdelingen in de 3e en 4e klasse een zeer bescheiden programma samen gesteld, terwijl Zondag 7 December a.s. voor alle klassen als een inhaaldag is bestemd. Het programma voor de Soester clubs ziet er voor a.s. Zondag als volgt uit: B.V.C. 2S.E.C. 2 te Bilthoven, 2 uur. S.E.C. 3L.V.V. 2 te Soest, 2 uur. S.E.C. 4Baarn 4 te Soest, 12 uur. B.D.C. 2Amsvorde 4 te Soest, 2 uur. B.D.C. 3H.V.C. 5 te Soest, 12 uur. Zowel het le elftal van S.E.C. als van B.D.C. zijn dus a.s. Zondag vrij. De be langstelling gaat nu uit naar de verrich ting van S.E.C. 3, dat .tot op heden geen wedstrijd verloor en mlet 7 gie^pqel- de wedstrijden met 13 winstpunten. etn het fraai doelgemiddelde van 154 aan de kop van de reserve 2e klasse prijkt. Zondag krijgen zij bezoek van L.V.V. 2 en bedriegen de voortekenen oins niet, dan belooft dit een spanlne|nd partijtje voetbal te worden. Nu B.D.C- de helft van de competitie achter de rug heeft, publiceren wij hier onder de stand van de le Klasse A van de K.N.V.B., afd. Utrecht. D.E.V. 9 8 0 1 16 Minerva 9 7 1 1 15 H.D.S. 9 4 2 3 10 B.D.C- 8 3 2 3 8 F.A.K- 8 3 2 3 8 Voorwaarts 9 3 2 4 8 K.V.V.A. 8 2 2 4 6 Scherpenzeel 7 13 3 5 Soesterberg 9 2 16 5 Fortissimo 8 2 0 6 4 POLITIEVOETBAL. Na enige weken rust vond Dinsdagmid dag in het Hilversumse Sportpark de competitiewedstrijd voor de Ned. Poli- litie Sportbond plaats tussen Hilversum 2 en S.P.S.V. 1. Na een uiterst spannende wedstrijd zijn de Soester politiemannen er in geslaagd deze ontmoeting met 23 te wimnietn. Nadat de midvoor van SP.S.V. zijn club met een mooi schot de leiding had weten te geven, slaagde Hilversum er nog voor de rust in de partijen op ge lijke voet te brengen. 11. Na de rust hetzelfde spel beleid, weier nam Soest de leiding, nu door een fraai doelpunt van de midhalf en ook nu slaagde Hilversum er in de achterstand in te lopen- 22. Een enthousiaste strijd om de overwin ning volgde en het was te(n sloffe die midvoor van S.P.S.V., die enige minu ten voor tijd het genoegen smaakte hjef winnende doelpunt te scoren- Wel trachtten de Hilversummers nog een gelijkspel uit het vuur te slepen, maar de S.P.S.V.-verdediging gaf geen krimp en met 23 voor Soest kwam het einde van deze spannende ontmoe ting. UITREIKING van levensmiddelenkaarten 802, tabaks-/ versnaperingenkaartcn 802, schoew'nbon- nen op cijferaanwijzing 8, op het cijfer 4 voor zover de laatste twee cijfers 04, 14, 24, 34 of 44 zijn en voor kinderen!» geboren in December 1932 tot ten miet 1945 en in Februari 1947. Op onderstaande dagen zullen bovengê- noemde kaarten, tegen inname van de inwisselingsbon, welke op de lopendê bonkaart 713 voorkomt, worden uitge reikt. Stamkaarten en inlegvellen moefetn wor den medegebracht. De inwisselingsbo(n- nen mogen zonder bonkaart worden aan geboden. De uitreiking te Soest zal plaats vinden ïn het gemeentehuis (hoofdingang) ên wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A op Maandag 24 November. B t.m. Be op Dinsdag 25 en Woensdag 26 November. Bi t.m. Bre op Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 November. Bri t.m. Bij op Maandag 1 en Dinsdag 2 December. C t.m. D op Woensdag 3 en Donderdag 4 December. E t.m. G op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 December. H t.m. He op Maandag 8 en Dinsdag 9 December. Hi t.m. J op Woensdag 10 en Donderdag 11 December. J t.m. K op Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Maandag 15 December. L t.m. N op Dinsdag 16 en Woensdag 17 December. O t.m. Q op Donderdag 18 en Vrijdag 19 December. R t.m. Sa op Maandag 22 en Dinsdag 23 December. Sch t.m. Sij op Woensdag 24 en Maan dag 29 December. T t.m. V op Dinsdag 30 en Woensdag 31 December. W t.m. Z op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Januari 1948. Geopend van 9-12 en 1.30-4 uur. ,s Za terdags van 9-11 uur. ZELFVERZORGERS SOEST. A t.m. D op Maandag 5 en Dinsdag 6 Januari 1948. E t.m. J op Woensdag 7 en Donderdag 8 Januari. K t.m. M op Vrijdag 9 en Zaterdag 10 Januari. N t.m. S op Maandag 12 en Dinsdag 13 Januari. T t.m. Z op Woensdag 14 en Donderidag 15 Januari. Geopend van 9-12 en 1.30 tot 3 uur, 's Zaterdags van 9-10.30 uur. SOESTERBERG. De uitreiking zal geschieden in hèt bij kantoor aan de Rademakerstraaf voor hen, wier geslachtsnaam begint met dè letters A t.m. B op Donderdag 27 Nov. C t.m. G op Donderdag 4 Dec- H t.m. K op Donderdag 11 Dec. L t.m. M. op Donderdag 18 Dec. N t.m. S op Donderdag 8 Jan. 1948. T t.m. Z op Donderdag 15 Januari 1948. Geopend van 9-12 en 1.30-4 uur. Op deze dagen zullen geèn andere za ken worden behandeld. Zelfverzorgers te SOESTERBERG zullen een oproep ontvangen. Een ieder dient zich te houdèn aan de opgegeven letters. Bij niét voldoen hier aan zal men teruggestuurd worden. TOESLAG BRANDSTOFFEN VOOR GROTE GEZINNEN. Op onderstaande dagen zullen aa;n ge zinnen, welke op 31 October 1947 uit 8 of meer personen bestonden (met in begrip van inwonend dienstpersoneel), twee rantsoebonnen voor eetn eenheid vaste brandstoffen worden uitgereikt. Formulieren behoeven hiervoor niet te worden ingevuld, doch de Tweede Dis tributiestamkaarten van alle gezinsleden dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats hebben te SOEST in het kantoor Kerkpad Z.Z. 55» loket „Voorlichting", voor hen wier ge slachtsnaam begint met de letters: A t.m. D op Maandag 24 November. E t.m. J op Dinsdag 25 November. In de dienst bjj gelegenheid va(n „Doden herdenkingsdag", in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, was geen enkele minister aanwezig- De ambassadeurs van België, Engeland, Rusland, Amerika, Frankrijk, Canada, Tsjecho Slowakije, Zuid Afrika en Aus- stralie gaven van, hun belangstelling blijk. Ik zal niet zo ver* gaan te beweren» dat lomze ministers geen belangstelling voor de Dodenherdenking hebben, maar ze waren er intussen toch maar niet. Er zullen wel belangrijke dienstaangele genheden zijn geweest. Eén minisferver- gadering of zo iets. Maar op Zondag is dat toch wel zo'n bijzonderheid, dat we er dan wel iets over gelezen zouden hebben. Of was er misschien hier of daar een partijdag, waar men persé heen moest? Of eh, misschien een voetbalwedstrijd? Hoe het ook zij, ik vond het een briefje hinderlijk tegenover al die ambassadeurs* vooral als we weten, hoe serieus de do denherdenking in andere landen wordt opgenomen. Dit geval doet me ineens aan nog iets denken. Jan van Hoof, de Held van de Waalbrug in Nijmegen, ontving va;n Amerika en Engeland zeer hoge onderscheidingen, die vergezeld gingen van een persoonlijk schrijven van Eisenhower en van Aflee- In Nederland eerden wij deze Held posthuum met de Militaire Willemsor de 4e klasse. Natuurlijk zijn er verschillen in Helden daden, maar als een daad. als verricht door Jan van Hoof» een Willemsorde 4e klas oplevert, dan vraag ik mij toch af, wat je dan wel moet doen om het fo!t 3e klas, Commandeur of Grootkruis fe brengen? H. OEKMAN. K t.m. M op Woensdag 26 November. N t.m. S op Donderdag 27 November. T t.m. Z op Vrijdag 28 November. Geopend 's middags tussen 2 en 4 uur. Te SOESTERBERG zal de uitreiking geschieden in het bijkantoor aain de Ra demakerstraaf, voor hen wier geslachts naam begint met de letters: A t.m. Z op Maandag 24 November, des morgens van, 9 tot 12 uur. GAS UIT EEN RIJWIELBAND. Niettegenstaande de onvoorwaardelijk© gevangenisstraffen, welke tegenwoordig voor clandestiene gasaansluitimge|n wor den gegeven, komt het nog herhaaldelijk voor, dat personen voor een dergelijk delict terecht moeten staan. Ook de 26-jarige J. B. alhier, wist zich door middel van een rijwielband op clandestiene wijze gas te verschaffen. Ook ditmaal werd de schuldige betrapt en werd door dè Utr. Politierechter, voor wie hij Woensdag moest verschijnen» conform de eis tot twee weken gevange nisstraf veroordeeld. KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Woensdagavond kwamen de leden vajn de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoff. met hun dames in „Oranjehof" aan de Prins Bernhardlaan in feestvergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de hoer Rouwendaal, werden verschillende gezel schapsspelen om prijzen gespeeld len bleef men tot het middernachtelijk uur gezellig bijeen. SOESTER SCHAAKCLUB. Nog vers in het geheugen ligt het grote Internationale Schaakfoumooi, dat de Soester Schaakclub ter geleglenhejd van haar 25-jarig bestaan heeft georga niseerd en dat zo uitstekend is geslaagd. Thans houdt deze club voor haar leden met introducé's een feestavond in gebouw St. Ludgardis en wel op Zater dag 29 November a.s. Zij, die de schaakclub een warm hart toedragen, willen zeker wel «eie^n prijsje afstaan voor de te houden tombola. Wanneer één der leden u bezoekt, strijkt dan de hand eens over uw hart, de schaakclub komt maar éémnaal in de 25 jaar. Wilt u het liever bezorgen? De heren Gorter, Vondellaan; De Graaf, Soesterbergsestraat 34 en voor Soeisjtdïjk het verkeershuis van de V.V.V., v. Weie>- destraat, zullen uw gift gaarne in ont vangst nemen. Geeft u bij genoemde adressen tevens op als donateur(trice) en maakt de feestavond nog mede. Ook het gironum mer 415585 van de heer De Graaf fe Soest» is tot uw dienst. De schaakclub, die de naam SOEST over de gehele wereld hc|eft fciektind doen worden, mag toch zeker wel op uw me deleven rekenen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1