DONKER EN LICHT. DisSributienieuws. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart. fl«50 - Per post f 1-75. 23e JAARGANG No. 90. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947. Als de winter komt, kan de lente niet ver meer zijn, zegt de optimist, al weet hij drommels goed, dat dan eerst de winter met al z'n narigheid en on gemakken nog komen moet. Volgens de Bilt staat ons na een prach tige zomer en een buitengewone zachte herfst misschien een strenge winter te wachten. In de Bilt weten ze dat zo'n 'beetje, omdat ze uit alle tioe'kiea van de wereld en uit de hoogste lucntlagen van allerlei gegevens krijgen, waaruit ze kunnen opmaken, wat voor weer eins staat te wachten. Doch niet alleen bij hef weier hebben we de regelmatige afwisseling van de seizoenen. Dit is ook zo in hef maat schappelijke leven. Ook daar wisselen de tijden van economische bedrijvigheid fleur in de handel, behoorlijke verdien sten van de arbeider, elkaar af miet tij den van faillissementen, werkloosheid ein inkrimping van zaken. Ein ook het eco nomische weer wordt voorspeld met meer of minder nauwkeurigheid net als de Bilt het doet en door net zulk een instituut als er in de Bilt staat. Uit alle hoeken en gaten van da wereld krijgt men daar de gegevens binnen ovier koersen, in- en uitvoeren, aanmaak van machinerieën, werkloosheid enz. Ee|n conjunctuurbureau noemt men dat. De geleerden rimpelen dan hun voorhoofd en doen de goe-gemeiente koind, dat ze een paraplui „een economische para- plui" moeten meenemen of dat ze hem thuis kunnen laten staan. Echter nog nooit zijn de rimpels i,n de voorhoofden van de heren van het ccjn- junctuurbureau dieper gewetest dan die laatste twee jaren: er is zwaar weiejr op komst en.de mensen hebben geen paraplui meer om op te zetten. Want in tegenstelling met de m'einsein in de Bilt bekommert het conjunctuurburcau zich ook over de paraplui's. En de ironie der geschiedenis wil, dat we hier in Eu ropa nu eens net hebban uitgedokterd, hoe we de paraplui het best kunnen op zetten dat we de stok een de ba leinen aan elkaar hebbe(n gezet, maar dat er voor hef eigenlijke scherm, waar uc regendruppels zo gezellig op kunnen tikkelen en waaronder je zo lekkieir droog blijft, dat er voor dat scherm, geen stof is. Die stof is... geld.. En terwijl het de-Bilf-van-de-sneeuwbuïen ons voorspelt, dat het deze winter wel eens koud zou kunnen worden, vertellen de economen ons, dat de provisiekast leeg is, of bijna leeg en de geldzak. eveneens! Een gegronde reden om de optimistische bril op te zetten, want na de winter komt immers de lente! En hoe gauwer die komt, hoe beter. Want le. Van de Nederlandse Spoorwegen dreigt een aantal locomotieven uit .üa vallen. Ouderdom! Niet stuk na stuk, maar allemaal tegelijk. Een garde, die zich niet overgeeft, maar sterft. 2e. de droogte maakte hef veevoeder schaars en net als het oude vrouwtje, dat de kip slachtte met de gouden eie ren, moest er vee worden geslacht, dat melk gaf. 3e. In de regeringsbureaux zou er ovier gedacht worden, de textieldistributie af te schaffen. Niet omdat we er nu zo bar ruim inzitten, maar men weet or blijkbaar niet goed meer weg mee, hoe dat zaakje te beadministreren. En we dachten aan de sigaren, die van de bo;n en uit de winkels gingen. Een voorproefje van wat ons te wach ten staat, kon men deze week in de Kalverstraat in Amsteerdam zien. De prachtigste textiel stond daar in de eta lages, maar met een bordje erbij: „Be stemd voor export"! Wel wat veel van de huismoeders gevergd, vinden we. 4e. De distributie sleept haar bestaan voort. Tussen elke producent en con sument staat een ambtenaar, die wel mee-eet, maar niet mee-produceferf ien de koek, die we met elkaar opeten, kleiner maakt. Als die ambtenaar er echter niet was, zouden de porties té on gelijk worden, de een veiel te veel, dt anaer veel te weinig- Maar met dat al is hij een stuk ballast aan n^t zich lang zaam oprichtend productieapparaat. 5e Tussen dc lonen en de prijzen be staat nog steeds een wanverhouding. Ondanks regcringstoeslagen op het le vensmiddelenpakket kan eein giewoma arbeider met „wit" loon niet kopen waar zijn bonnein hem recht op geven. Het reële loon moet omhoog. Dat, wat je voor geldloon kunt kopen, moet méér worden. Maar de arbeidsproductiviteit ligt door elkaar nog altijd om de 30 °'o onder die van 1938. Want óók als de arbeider zich harder inspant, wordt die grotere inspanning niet beloond met de mogelijkheid, evenredig aan die in spanning, méér te verteren. Wat hij te weinig ontvangt, is zijn deel aan de kapitaalsvorming, die nodig is om anderen en hem aan hef werk te houden en te helpen. Evenwel, na de winter komt tóch de. lente en nog voor de sneeuw is geval len zien we de roze gloed van het voorjaarszonnetje reeds aan de kim. Want gaat het Amerikaanse Congres inie.t het Marshall-plan bespreken?.... WEER SOYA-BLOEM IN HET BROOD De broodbjoem-melange, zoals die van 30 November a s. af zal worden samen gesteld, bevat thans weer 5 procent soya- bloem. Verder blijven bijgemengd 10 pro cent maisbloem en 5 procent aardap pelmeel. De dorpsmolenaars mengen uitsluitend 15 procent maisbloem bij en geen soya- bloem of aardappelmeel. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Shell Nederland N-V., Wassenaarseweg 80, 's-Gravenhage om in perceel Amers- foortsestraat 4 te Soesterberg een twee de electrisch gedreven benzinepomp te mogen bijplaatsen, door hen is ver daagd. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. H. Smid, Eigendomweg 38, Soest, om in perceCx Eïgendomweg 38 eien vulca- niseerinrichting te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 21 November 1947. AANMELDING SCHADEN- Door de Schade-Enquete-Commissie is medegedeeld, dat die Duitse schadejn, waarvoor een vorderingsbewijs werd af gegeven, doch geen afwikkeling is ge volgd, thans vóór 15 December a.s. kunnen worden ingediend bij de Schade- Enquete-Commissie te Zeist Uiteraard ligt het niet in de bedoeling om schaden, welke reeds zijn aangemeld ter gemeente-secretarie of bij de Scha de-Enquete-Commissie fe Zeist, op nieuw aan te melden, aangezien dit «een snelle afwikkeling belemmert. WOONRUIMTEVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen het volgende ter algiemelnie kiejn- kis. Bij de taakverdeling van het College van Burgemeester en Wethouders be>- lastte» zoals bekend mag worden veron dersteld, de burgemeester zich o-m. met de zaken betreffende de woonruimte- voorziening. Belanghebbenden worden er echter aan herinnerd, dat rnein zich inzake woonruimtevoorziening ip eerste instantie steeds dient te wenden ,fof helt daarvoor speciaal ingestelde bureau, gier vestigd in het perceel Steienhoffstraaf 5 te Soest (voor SoesterbeirgHulpsecr|e- tarie, Veldmaarschalk Monfgomeryweg) tijdens de spreekuren op Dinsdag- ie(n Vrijdagmorgen van 9 tot 12 uur. Bezoe ken aan de Burgemeester ovier woon ruimte, zonder dat men eerst de aan gelegenheid op het bureau Steienhoffsfr. 5 te Soest of Hulpsecretarie SoesJer- berg heeft besproken, zullen dierhalve geen nut hebben. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de wethouders inzake woon- ruimtevoorzienjng uitsluitend in de ver gaderingen van het College, aan de haJnd van de ingekomen stukken e|n adviezen, medewerken tot het nemen van beslis singen. Het is daarom overbodig en zonder zin om de wethouders op spreek uur of aan huis over deze zaken lastig te vallen. Er wordt daarom een dringend beroep op belanghebbenden gedaan om met het bovenstaande rekening te houden- VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tot 10 uur heeft aan het slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor nummers 926 tot en met 1250. WIJZIGING BUSROUTE. Met het oog op het drukke rij verkeer op de rijksweg zullen, met ingang van 1 Dec., de autobussen van de fa. Tense'n, welke uit de richting Baam komen, niet meer het eerstje gedqeltie van de Birkt- straat volgen, doch de Soesferbergsestr. inrijden tot het pleintje, alwaar efein nieuwe halte wordt gevormd. Deze bus sen zullen dan over de Soesterbergsejatr. en Gallenkamp Pels weg hun weg vervol- gén naar Amersfoort. Ook de bussen, komende van Soester berg. zullen niet meer over bedoeld ge deelte van de Birktstraat en de Eiken laan rijden» doch een plaats innemen op het pleintje. WANDELSPORT VER. „DE EEMKANTERS". Tot sluiting van het seizoen 1947 neemt de Soester Wandelsport Vereniging „De Eemkanters" morgenmiddag (Zaterdag) met een 40-tal leden deiel aan de beken de St. Nicolaastocht, georganiseerd door de Bussumse Wandelsportvereniging. BOUWDELICT. C. F. alhier was voor de Utr. Politie rechter gedagvaard wegens het overtre den van de bouwvoorschriften. Hij had n.1. een tweetal schuren achter zijjn wo ning gebouwd. Beklaagde merkte op, dat hij qem opiein wagenloods had laten bouwen en nog een schuurtje, doch daarbij was uitslui tend oud materiaal van puinhopen af komstig, gebruikt. Dat een vergunning; daartoe nodig was, had hij niet geweten. F. werd veroordeeld tot f75.boete sub®. 1 maand hechtenis; geëist was f150 boete, sub®. 1 maand hechtenis. VERKEERSZONDAARS. Meerdere automobilisten werden bekeurd wegens het rijden zonder rijbewijs of het niet voeren der voorgeschreven ver lichting. TUINROUWVER. SOEST. Woensdagmiddag had in de kleine zaal van „De Gouden Ploeg" ee,n bijeen komst plaats van de Tuinbouw vereni ging .Soest". Na een welkomstwoord van de voorzit ter, dc heer H. P. Segiers, deelde deze mede, dat, ten dienste van de fruitteelt, te Stoutenburg een proefveld zal wor den aangelegd, alwaar een proef met onderstammen zal worden gonomein en door de telers de ontwikkeling van deze onderstammen kan wordeln (nage gaan en bestudeerd. Tevens deelde spr. mede, dat, op initia tief van de Ned. Fruittelers Organisa tie, door ambtenaren van de Tuiinbouw- voorlichtingsdienst snoei-dejmotnistraties van hoogstam en struiken gegeve,n zul len worden. De eerste demonstraties begin trein nqeds op Maandag 1 December te Hoogland bij P. van 't Klooster, Nieuwlandseweg A9 en 's middags te 2 uur fe Hamers- vcld bij A. van Apeldoorn. Dinsdag 2 December te Soest, fe 9 uur bij P. J. Wantenaar, Birktstraat 73 en 's middags te 2 uur te Eemnes, bij Tb. Vrakkïng, kwekerij aan de Rijksweg Baarn-Laren. Na een propagandistisch woord wekte spreker de aanwezigen op lid te worden van de Ned. Fruittelers Organisatie. De heer I. de Vos, landhouwconsulent van de tuinbouwvoorlichtingsdie(nist hield daarna een vlotte en leerzame le zing over Onderstammen. Tot slot bestond er gelegenheid de heier de Vos betreffende de fruitteelt vra gen te stellen, waarvan door verschei dene aanwezigen een dankbaar gébruik werd gemaakt. De heer Segers dankte de aanwezigen ten sloffe voor hun aandachtig gehoor terwijl hij de heer De Vos dankfa voor zijn nuttige causerie. WOONRUIMTEVOORZIENING. In aansluiting aan de im dit nummer opgenomen officiële bekendmaking, be treffende de woonruimte-voorziienifng, wordt er op gewezen, dat de bureaux hiervoor gevestigd zijn in het perceel Steenhof f straat 5 en voor het publiek geopend zijn Dinsdags e;n Vrijdags va|n 9 tot 12 uur. NOG EENS WONDERLAND. Het Wonderland is een prettige berin- nering geworden. We vertoefden samcin nog eens weer in het sprookjesachtige van onze jeug|djaren. We hebben met grote vreugde kunnen constateren, dat de jeugd ons nog wel iets waard is. De jeugd heeft het begrepen e,n ten zeerste} gewaardeerd. Daarom betuigt het Com- mité van Wonderland zijn oprechte dank aan alle medewerkers (en ziekere niet op de laatste plaats allen, die kos teloos hun vakkennis ein materiaal ter beschikking hebben gesteld. Op de volgende nummers zijn de prijzjen van de verloting gevallen. 1957 gans. 1541 strijkbout. 1958 electr. theelichtje. 1333 boekensteunen. 342 boe kensteunen. 2276 bofervlood. 1370 rozen krans. 2092 bonbonschaaltjes. 254 kop en schotel. 901 houten wagen. 2165 gla zen vaas. 79 2 zelfbinders. 1074 1 zelf- binder. 1451 bl. kannetje. 1625 gr. naai doos, 28 kleine naaidoos, 464 kleine naaidoos. 685 pulletje. De fiets in gevallen op lot no. 43. De prijzen zijn af te halen bij de beer J. van Breukeïen, Koningïmmelaain 99, Soestdijk. ONTVREEMD. Ten nadele van de gemeente Soest zijln uit het zandgat aan de V. Monfgomery weg 19 stalen rijplaten ter lengte vam 3 M. ontvreeemd. In een poging om de geweldige uitgaven van de regeringsvoorlichtingsdienst gedu rende de oorlogsjaren, in Engeland, in een weinig milder licht te stellen, zegt de regering in haar antwoord aan de Tweede Kamer, dat de betrokkenen geen ambtenarenopleiding hadden gehad, zo dat ze een beetje vrieqmd stonden te genover de eisen, welke bet besteden van gelden aan de Staat stelt. „Adoe", zeggen m'n Indische vrienden, maar hoe is het dan nu met hef amb tenarencorps gesteld? Zijn het nu dan allemaal luidjes „in opleiding", die ook nog moeten leren geld uit te geven? Want als ik het zeggen mag, wordt er op het ogenblik ook nog behoorlijk met geld gesmeten» terwijl ik toch de indruk heb, dat hef hele vooroorlogse ambtenarencorps on geveer weer volledig op zijn stoel zit. Nee, erg steekhoudend vind ik dit ar gument niet. Inderdaad geef je met lelerlingiejn aan de geldla meer uit als met een door gewinterde financier, maar is het op het ogenblik eigenlijk wel beter aan de Kassa gesteld? Wanneer ik, na het ontvangen van m'n aanmaning a 25 cent, min zoveelste ter mijn van m'n inkomstenbelasting betaah heb ik altijd het onaangename gevoel m'n goede, slecht te missen gield, naar kwaad geld te smijten. Ik heb dit eens gezegd tegen een amb tenaar, die m'n centen in ontvangst nam, maar de man waardeerde de mop niet. Dat was ongetwijfeld een ambtenaar mèf „opleiding", zoals de regering bedoelde. Als ik verder ïn het antwoord der re gering lees, dat er in Londen sedert Oc- tober 1942 geen inkomstenbelasting meer werd geheven, kan ik als kind tegen de muur gaan staan huilen. Dat nou juist ik, slemiel, de bezettings jaren in Holland moest doorbrengen, mét moffen en mèf inkomstenbelasting en niet de bof meemaakte, leiens een paar jaar van m'n, leven gééin belastingaanslag te krijgen en bovendien de ka(ns miste, als ambtenaar ponder opleiding", aan een loket „uitbetalingen" pok een amb tenaar „zónder opleiding" te treffen, die mij alles uitbetaalde wat ik verlangde. H. OEKMAN. SOESTERBERG. BAZAR CHR. KLEUTERSCHOOL. Vrijdag en Zaterdag wordt in het N-H. Wijkgebouw, ingang Luit. Koppenlaain, een bazar gehouden, ten bate van de Chr. Kleuterschool. De opening vindt plaats Vrijdagmiddag om 2 uur, door de burgemeester van Soiest. MUZIEKAVOND. Op Maandagavond 1 December wordt in „Huis ten Halve" een muziekavond gie- geven door een leprlingieino-rkest o.l.v. de heer G. Roorda, met welwillende mede werking van Mevr. Druijf-Richter, piano. Het programma bevat een keur van klassieke en moderne muzipk. AANRIJDING. Een luxe auto uit de richting Amersfoort die met grote snelheid op de Amier®- foortsesfraat reed, bofslte tegen iqegi uit dezelfde richting komende vrachtauto» die links de oprijlaan naar „Kampoord" insloeg. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, maar wel werd de luxe auto zwaar beschadigd. POLITIENIEUWS. Twaalf automobilisten werden bekeurd wegens overtreding van de maximum snelheid. Aangifte werd gedaan van diefstal van een tweetal rijwielen uit een schuur qn van een lerenjas uit eem woning. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal a.s. Zondag voor de buurtschappen Soesterberg, Den Dolder en Huis ter Heide de artsendienst waar nemen. OPVOERING VAN „LOODS AAN BOORD". Voor een goed bezette zaal in „Huis ten Halve" werd door de toneplverqni- ging „Maskerade" opgevoerd „Loods aan boord", toneelspel ïn drie bpdfrij- van van Jan Fabricius. Ongetwijfeld is dit mooie karakterstuk een leerzame opgave voor 'een toneelclub als „Maskerade", die reeds goede vor deringen heeft gemaakt. Gemakklelijk is deze opgave echter niet, daar zij in stem, houding en gebaar een spel vereist, van binnen uit. Dit ïin aanmerking gen/omen, kan gezegd worden, dat er vrij goecf ge speeld werd. Was het oerslie bedrijf wat mat, in het tweede bedrijf werd die slotscène, waarin de anders zo volgza me Tom in opstand komt tegen zïjlri zelfzuchtige moeder, een ontroerend moment. „Maskerade" kan met genopgein. op deze avond terugzien.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1