Wat zijn we waard? Landbouwers in Frankrijk. IN DE HOEK. Voetbal. Officiële mededelingen. Waterleiding en Vorst. Burgerlijke Stand. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST Dl JK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 92. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 5 DECEMBER 1947. Het is wel duidelijk, dat de regering einde lijk ernst gaat maken met de pogingen de financiële moeilijkheden de baas te blijven. We zien dit op verschillend terrein. Bij de levensmiddelenpijzen wordt de voor de boe ren noodzakelijke verhoging afgewenteld op de verbruikers, zodat de staatskas daar voor geen extra geld behoeft uit te trek ken. Maar de consument wordt door deze maatregel een nieuwe veer uitgetrokken. In feite wordt de inkomensverdeling enigszins veranderd ten gunste van het platteland en ten koste van de stad. In ons land leeft 20% van de bevolking van de landbouw; dat betekent, dat er van iedere 5 gezinnen één van de landbouw bestaat en de vier an dere van industrie, handel, transport, on derwijs, bestuur, enz. De jongste prijsver hogingen komen een gezin van vijf perso nen op ongeveer een gulden per week en dit betekent dus, dat de vier niet van de landbouw levende gezinnen ieder wekelijks een gulden van hun inkomen afstaan om het boerengezin er vier gulden per week bij te geven. Wanneer daarmee een einde is gemaakt aan een onbillijke verhouding tus sen de inkomens in en buiten de landbouw hebben wij daar gaarne vrede mee, maar wij menen, dat de regering er goed aan ge daan zou hebben, als zij ons nauwkeurige cijfers had gegeven over de wijze, waarop deze verbeterde inkomens verdeling in de praktijk tot zijn recht zal komen. Worden er dus zwaardere eisen aan de ver bruikers gesteld, ook de gemeentelijke huis houdingen krijgen de duimschroeven aan. Op het ogenblik is de toestand zo, dat de gemeenten gezamenlijk voor het jaar 1947 ongeveer 300 millioen gulden tekort komen. Dat is heel erg, maar nog veel erger is dat de gemeentebesturen het min of meer van zelfsprekend vinden als hun begroting niet sluit. Men legt zich maar al te gemakkelijk bij een dergelijke totaal ongezonde toe stand neer en geeft daardoor geredelijk geld uit, dat toch eigenlijk wel bespaard had kunnen worden. Hiervoor gaat de re gering nu een stokje steken en dat is wer kelijk niet overdreven haastig. Heel wat beter zou het geweest zijn, als van meet af aan na de bevrijding strenge richtlijnen waren gegeven voor toelaatbare uitgaven. Doch, zoals op zo vele terreinen van ons openbare leven, heeft men in de afgelopen twee jaar wel gesproken over „verdeling van de armoede," maar in feite heel weinig gedaan om met onze feitelijke armoede re kening te houden bij het uitgeven van over heidsgeld. Dit moest natuurlijk vastlopen en met de zo juist ingediende wet op de financiële sanering van de gemeenten is dan ook eindelijk de bezuinigingsstorm op gestoken, die allang te verwachten was en die in de komende maanden waarschijnlijk veel overbodigs (en helaas ook wel wat nuttigs) zal wegvagen. Zonder twijfel is hierbij van niet geringe invloed geweest, dat de kopstukken uit ons bedrijfsleven voortdurend hun waarschuwende stem heb ben doen horen en tenslotte met bepaalde voorstellen zijn gekomen. Zo heeft de Hoofdgroep Industrie aan de Minister van Economische Zaken voorgesteld, dat de verschillende rijksbureaux eenvoudiger, goedkoper en toch doeltreffender zullen worden georganiseerd volgens adviezen van commissies uit het bedrijfsleven. Ook wil men in deze kring weten op welke voor waarden buitenlands kapitaal zal worden toegelaten voor belegging in Nederlandse ondernemingen. Al deze middelen moeten gehanteerd wor den. Enerzijds bezuiniging en het opruimen van overbodige bemoeienissen van de over heid met het bedrijfsleven en anderzijds vorming van nieuw Nederlands kapitaal door besparingen en aantrekking van bui tenlandse deelneming in onze bedrijven. Vooral nu door de stijging der prijzen in het buitenland onze invoerrekening over 1947 een 900 millioen gulden hoger zal wor den dan waarop gerekend was, is de crisis in onze financiën sneller gekomen, dan ver wacht was. Doch als daarvan het gevolg is, dat men eindelijk de ware toestand onder ogen gaat zien en afdoende maatregelen gaat nemen, zullen wij ons niet beklagen over overigens harde en wellicht moeilijk te dragen beslui ten. Thans komt het er op aan te laten zien wat we waard zijn! Nu Frankrijk verreweg de meeste emigran ten onder dragelijke voorwaarden blijkt op te kunnen nemen, is de belangstelling voor de Franse landbouw zó groot geworden, dat deze zomer zelfs verschillende groepen boe ren en tuinders op eigen initiatief er stu diereizen naar toe hebben gemaakt. Daar naast hebben deskundigen nog verslagen van hun bevindingen gepubliceerd. In het kort kwam het hierop neer, dat er gunstige mogelijkheden voor vestiging bestaan en dat onze boeren er in technisch opzicht veelal een goed figuur zullen slaan, door hun grotere kennis en arbeidslust, hun nauwkeurigheid en doorzettingsvermogen. Dit is niet overdreven, want het is bekend, dat de bedrijven in Frankrijk, die reeds enige tijd door emigranten uit het Noorden worden beheerd, veelal zeer gunstig afste ken bij die der inheemsen. Enkele typisch Franse cultures of variëteiten daargelaten, bijvoorbeeld de wijnbouw, de vruchtenteelt en de Franse vee- en paardenrassen, kun nen onze boeren er profiteren van hun vak kennis, aangepast aan bodem en klimaat der nieuwe omgeving. Voor en tijdens de oorlog. Vóór de oorlog kon Frankrijk door zijn be trekkelijk dunne bevolking, zelf bijna ge heel in de eigen behoefte aan voedingsmid delen voorzien. Bovendien leverde Marokko nog veel. Tijdens de bezetting viel deze in voer weg. Gebrek aan landarbeiders maak te, dat de vijf millioen ha. tarwe van 1937 1938 tijdens de oorlog niet meer kon wor den bereikt, ondanks ontginning van nieuwe gronden. Gebrek aan mest en brandstof voor de tractoren speelden hierbij ook een rol. De aardappelteelt breidde zich echter uit van 1,3 tot 1,5 millioen ha. Ernstig werden de bestrijding van de Colorado-ke- ver en het selecteren van pootgoed ter hand genomen. Zeer sterk nam de teelt van oliezaden toevan 8000 tot 250.000 ha. Ook de verbouw van vlas, haver en maanzaad nam toe. De veestapel bleef echter ver be neden die van 1939. De oliezaadteelt nam na de oorlog, evenals te onzent, weer sterk af. Ook de brood graanproductie is nog lang niet op peil. In 1943 werd het hoogste opbrengstcijfer van de oorlogstijd behaald, n.1. 6,5 millioen ton, doch later daalde dit tot onder de 5 mil lioen. Wanneer men weet, dat de vooroor logse productie 8 millioen ton bedroeg, be grijpt men de tegenwoordige moeilijkheden der Franse brooddistributie. Ook de andere producten worden nog te weinig voortge bracht, vooral melk en zuivel. Vreemde arbeidskrachten. Door zijn zeer lage geboortecijfers moest Frankrijk veel vreemde arbeiders opnemen. De 250.000 Duitse krijgsgevangenen vloeien geleidelijk af, doch velen blijven ook voor goed. Daarnaast zijn er zeker een half mil lioen anderen, van allerlei nationaliteit, zo als Italianen, Spanjaarden, Belgen, Polen enz. Politieke factoren spelen hierbij na tuurlijk een grote rol. Vele vreemdelingen blijven voorgoed en helpen zodoende Frank rijk tegen ontvolking te behoeden, wat ook w°l is, -al is-het_ weer iets gunstiger. Doch ook bij de uit- heemsen bestaat de noodlottige neiging voor de trek naar de stad. Dit wil de Fran se regering tegengaan door de levensom standigheden ten plattelande gunstiger te maken. Niet alleen is het prijzenbeleid voor agrarische voortbrengselen in Frankrijk veel gunstiger dan hier, maar ook worden hiervoor grote werken uitgevoerd, bijvoor beeld het 10-jarenplan voor de electrifieatie van het land, waarbij men in vier jaar tijds 1.300.000 aangeslotenen de gelegenheid zal bieden hun bedrijven volledig te eleetrifi- ceren. Hiermede is een bedrag van 30 mil- liard francs gemoeid. Verschuivingen. Vanouds bestonden in Frankrijk centra met voorkeur voor een bepaald gewas. Zo vond men in Normandië veel rogge en haver, in Bretagne veel boekweit en aardappelen, ter wijl het Centraal Massief weer de meeste tarwe voortbracht. Behalve bij de aan het klimaat gebonden teelten (wijn, ooft, e.d.). is hierin verandering gekomen. De mecha nisatie en de tarwebehoefte zijn dadr de oorzaak van. In de veeteelt zijn de veran deringen niet zo duidelijk. Het Bretonse paard, een der vier hoofdrassen, de schapen van la Haute Garonne, de Alpenkoeien (Le Brune des Alpes), zijn té zeer aan hun streek gebonden. En tussen dit alles liggen voor de Nederlandse boer grote mogelijk heden. De bouwboer zal aan de deelbouw (graan als pacht) moeten wennen, doch de veehouder zal zijn zwart-bonten ook in het Zuiden kunnen fokken. Moge de Nederland se pioniersgeest hier rijke resultaten boe ken. VOETBALOVERZICHT. Voor Zondag 7 December is slechts een klein programma vastgesteld. S.E.C. 1 heeft Zondag een vrije dag, maar B.D.C. daarentegen gaat te Cotfhen Fortissimo een tegenbezoek brqngep. De thuiswedstrijd tegen die club werd in 't begin van de competitie met d:e.flin ke cijfers 52 gewonnen, zodat wij mo gen verwachten, dat ook nu B.D.C- de winstpunten zal veroveren. Vast sifaat echter, dat de Soesters op zwafle te genstand zullen stuitejn, want Fortissimo is de draagster van de rode lantaarn. B.D.C. zal deze ontmoeting niet mogein onderschatten. Supporters van B.D.C-, die de reis per autobus wensen mede te maken, kuipnen zich opgeven Schrik&laan (50. Vertrek om half een van het raadhuis. Het programma vermeldt verder nog die volgende wedstrijden: Hilversum 6S-E.C. 3 te H'sum, 2 uur. B.D.C. 2Amersf. Boys 5 te Soest, 2 uur. KOSTELOZE INETING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Soejst brengen ter kennis van belang hebbenden, dat gelegenheid tot koste loze inenting tegein pokkein wordt ge geven op Woensdag 10 December 1947 te, SOEST van 14 tot 14.30 uur in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en van 15 tot 15.30 uur in een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat (Hoofdingang). Te SOESTERBERG van 14 tot 14.30 uur precies ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeentegeneesheer, Amers- foortsestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaat sen en tijden gelegenheid wordeln gege ven tot het nazien der iinepfingieln. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede f|e brengen en de armen der in te e|nif|ein kinderen! vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aa|n de bepalin gen der inentijngswef, welkie die verplich ting bevatten van de iinelnjfing vóór de eerste verjaardag der kindeken óf indie ning van eeira bezwaarschrift volge(nis vast gesteld model, ten gemleienteihuize ver krijgbaar. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kie|ninis, dat met ingang van Maandag 8 December a.s. een inhaalverbod is vastgesteld voor dia navolgende gedeelten van die rijksstraat weg: le. het gedeelte van de Raadhuisstraat tot de Koningin Wilhelminaboom (krui sing Van WeedestraatKorte Brinkweg)> 2e. het gedeeltei van garage Kooy, (Birkt- straat 3) tof aan café Radsfok (Birkt- straat 16). HOE VOORKOM IK EEN BEVROREN WATERLEIDING. Het winterseizoen nadert. Bn daairmlecta het gevaar voor bevroren waterleidingen en andere narigheden. Ten einde afwijkingen iin de binnenlei dingen te kunn.in constateren, dient men als volgt te werk te gaan. Tn óe eersfc plaats moet worden nage gaan of de hoofdkraan (van hef water leidingbedrijf) goed kan worden afge- dotem Dit is gemakkelijk te controleren door deze kraan goed dicht te draaien en daarna de hoogst gelégen aftapkraan in het perceel te openen; blijft hef wa ter daaruit doorstromen, dan sluif de hoofdkraan niet goed af. In dit geval dient het waferleïdingfc|edrijf ten spoedigste te worden gewaarschuwd, welk bedrijf voor herstelling zorg draagt. In de tweede plaats overtuige men zich of de tussen-afsluitkranen, waardoor 'n gedeelte van de binnetóieidllnig kan wor den afgesloten, goed functioninenen. Dieza kranen maken het mogelijk bepaalds ge deelten van de binnenleiding, gielegein in niet-vorstvrije ruimten, gedurende e-|n vorstperiode ook overdag af te sluiten. In de keuken kan dan bijv. het aftappein van water nog door blijven gaain. Het gevaar van bevriezen van de leiding kan zodoende zoveel mogelijk worden beperkt. Indien deze tussen-afsluitkra nen afwijkingen vertcinen, dient nnen zich voor reparatie tót een loodgiaf|e|r te wen den. Het vrijwaren van hoofdkraan tegen be vriezing kan op eenvoudige wijze geschie den door het omwikkelen van de kraan met stro, kranten e.d. Voordat de vorst invalt is het noodza kelijk, dat de watermeter tegen bevrie zing wordt beschermd, indien mejn al thans gevrijwaard wil zijn tegen groot ongerief en hoge kosten. Niet alle-O moet voor de gebruikelijke afdekking miet Stro, kranten e.d. van de watermeter wor den gezorgd, doch bovendien moete|n die meterputten, waarvan helt deksel ont breekt, thans zo spoedig mogelijk daar van worden voorzien. Men make deze bij voorkeur van ijzer of beton, daar houten deksels nog steeds voor brandhout te gebruiken ziju. In kelders, waarin zich de hoofdkraan (en watermeter) bevindt, dient hef bui tenraampje gesloten te wordlen. WAT WE NIET MOEIEN DOEN: Het gebeurt wel, dat geabonneierdsn tij dens een vorstperiode één of mieier dar tapkranen geregeld laten doorstromen. Een dergelijke handelwijzle is zeer laak baar, aangezien daardoor nodeloos water verloren gaat en bovendien leliectrische stroom wordt verspild voor de opwek king waarvoor steenkolen nodig zijn. Ieder geabonneerde wordt in zijn ioige|ii belang aangeraden de bjnlmenleidimlg in zijn perceel thans spoedig te confrokitfep; hij zal zich zelf daardoor in de komen de winter veel ongerief hjesparen. ALS HET GAAT VRIEZEN: Als het gaat vriezen is het noodzake- Toen enige tijd geleden documenten wer den gepubliceerd, waaruit bleek, dat do moffen ons naar Polein haddein willen overplanten, voelde ik de rillingen over m'n rug lopen. Niet, dat ik iets tegen Polen heb, wied is het me, eerlijk gezegd, le^n heiefje te veel in Oosteelijke richting, maar ik voelde het als mensonterend w|eg te moeten, omdat een dwaze regjering of een grote gek dat zo heeft uitg>emaak|t. Ik zou me even krachtig verzetten als het ging om een overplanting, tegie(n m'n wil, naar laten we zeggen, Poodeschool of Ierseke. Maar er kwam gelukkig geen vuiltje aan de lucht. We zijn weer vrij en leven in een vrij, democratisch bestuurd land. Toch moeten we wel heel erg op onze hoede zijn, want de lucht is niet zo onbewolkt, als wel op het eerste giezicht lijkt. Er is in de Eerste Kamer eetn wiet op de herverkaveling van Walchejne/n aan genomen, waarin is opgenomein, dat de boeren, waarvoor na de herverkaveling geen plaats is, met dwang kunjnein wor den overgepoot naar de Noord-Oost-poJ- der. Met dwang» geachte mede-democraat. De regering beweert wiel, dat er onder de boeren op Walcheren vejel animo voor de N.-O. polder bestaat, maar ik weef uit welingelichte bron, dat diif zo'n vaart niet loopt. Trouwens, waar dient dan die dwangmaatregel voor? Wat wij met Walcheren fe maken heb ben? Heel veel. Vandaag is bet Walche ren. Morgen acht de regering bet er gens anders nodig ein wie weet welke dwangmaatregelen ons de volgende dag zullen brengen. 4 Eerste Kamerleden, diie hef zo hebben aangevoeld, hebben fegisn hef wiefso|n|t- werp gesfemd, de rest sprak zich uit voor dwang. Wat leven wij toch vrij, wat leven wij toch blij op Neerland's dierb're grond. H. OEKMAN. lijk onderstaande raadgevingen inauwkeu- rig op te volgen: le. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mQgelük af, wanneer, dit kim over dag. Voordat U daartoe overgaat natuurlijk eerst voldoende water in voorraad rie men 1 Open het leegloopkraantj'e iqn alle tapkranen en trek de closet-stortbakken door. 2e. Blaas de leidingen door. In vele ge vallen kan dit noodzakelijk zijin. Begijn daarbij op zolder en eindig benedein. U blaast daartoe in elke kraan met behulp van een gummislang of desnoods met de mond. Daardoor vloeit het nog in de leidingejni achtergebleven water door bet ieeg- loopkraantje bij de hoofdkraan weg. 3e Sluit daarbij alle kranen. U voorkomt zodoende waterverlies en eventuele ovteir- stroming indien de hoofdkraan later weer opengedraaid wordt. 4e De stopkranen bij de closet-stortbak ken mogen nimmer gesloten wordeln. U moet daaraan dus nooit draaien. GEBOREN. Willem Gerardus, zoon van W. van Beek en A. E. Brand, Braamweg 85. Brigitte Maria José, dochter van G. 1 lilhorst en F. C. M- van de Lugt, Beukenlaan 18b. Elisabeth, dochter van C. Nap en A. van Straten, Rademakersfraaf 25b. Ever- hardus Gerardus A dj: i anus, zoon van A. Kaats en G- van Velzen, Eikeplaain 27. Dirk, zoon van G. Metselaar en J. van de Kamp, Beckeringhstraat 23. Antonia Geertruïda Christina, dochter van H. S. Hendrikse en J. M. Keverkamp, Pias- weg 50. Lamberdina, dochter van E. Kuij- per en L. J. de Ruiter, Hartweg 24. Wil lem, zoon van N. van Tricht ep M. van Vulpen, Ossendamweg 18a- Johan Coi nc- lis Marjnus, zoon van C. Merts en M. A. J. Merkenhof, Kampweg 24. Johan Gerardus, zoon van N. A. de Jong eh E. Werkhoven. Eigendomweg 108. Ingrid Cunera Maria, dochter van D. J. v. d. Berg en J. A. Grummels, Sfadhouderslaan 26. Bonifacius Johannes, zocin vain B. J- v. d .Veer en H. Dijkstra, Zwaluwenweg 5. ONDERTROUWD. W. van Es, 31 jr., betonwerker, le Hee serlaantje 48 en J. Wiss, 21 jr., Wieslo- terweg O.Z. 35. GEHUWD. P. W. Verschut, 29 jr., fabrieksarb. en C. v. d. Linden, 23 jr., Braamweg 100. S. Radsma, 30 jr., monteur en J. H. Kok) 31 jr., Julianalaan 55. E. A. Kemperman, 26 jr., korporaal-seiner marine en L. Ak kerman, 30 jr., Veldni. Montgomaryw. 51.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1