Vloerkleed, ikeringen. H lRT adviseren 1 assureren! 9 nnen. MARIA STAAL, RIJKJE KOK, Plaatselijk nieuws. SCHAATSEN SLIJPEN. JUFFROUW WONINGRUIL. Uit de kippenwereld. - Telefoon 2064 7 tof en met 20 Je volgende bon- KC 713. melk. melk. melk. "1 vlees, m vlees. margarine of 200 margarine of 200 I gram brood. 13 December a.s. gram kaas of 125 gram koffie, gram thee. gram waspoeder. jjram brood. 13 December a.s. ram brood. 13 December a.s. 3. melk. melk. 0 gram vlees. :ofer of margarine margarine of 100 gram brood. 13 December a.s. gram waspoeder. ram brood. 13 December a.s. iram kaas of 125 dB, MC, MD, bijzondere arbeid, leken), am brood, loter of margarine 3 gram margarine am kaas of 250 :n. melk. am vlees, m vlees. van verf, die tct rd van kracht is, het schaarse ar- een door deviezen wereldmarkt te ancnwork te ge- regering van hef conservering van de buitenlucht is dijker is, dan de :wt;ndïge vain onze ersomsfandigbedan eer voor de schil- ft de minister nu, lokkenen, vanaf 1 t 1948 het verbod F voor binnenwerk /en, zodat bet nu dijk is, ook binnen ieren. slechts geldt tot 1 er goed aan doen eld binnenwerk nu ~t, die de schilders steeds een hamdi- :n aangenaam zijn, hiraderd zijn kamer sin laten geven, huis, welke voor 3n zo groot belang lieken, die in hef laatste tijd zijn foe meewerken, uw n tot dat gezelliga. len in hef buifan- t. K-duiden, dat die Eindelijk klonk er >or het bos. Heden ontsliep onze lieve Vrouw en zorg zame Moeder, Be huwd- en Grootmoe der, Zuster, Behuwd zuster en Tante, geb. v. d. Heuvel, echtgenote van Ge- rard Johan Staal, in de ouderdom van 75 jaar. Haar heengaan was Vrede. Soest, G. J. Staal. Utrecht, Th. Henger. A. Henger-Staal. Zeist, R. G. C. H. Staal. A. Staal-v. d. Berg. en kleinkinderen. Joop Henger. Truus Henger- Zuurveld. Miep. Gerard. Soest, 4 Dec. 1947. Van Weedestraaf 47. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 8 December te 12 uur, op de Ned. Herv, Begraafplaats; te Soest. Allen, die iets te vorde ren hebben van, ver schuldigd zijn aan, of goederen onder hunne berusting hebben, beho rende tot de nalaten schap van Mejuffrouw weduwe van de Heer Cornelis van Logten- stein, gewoond hebben de te Soest, Lange Brinkweg 43a, en aldaar overleden 17 November 1947, worden verzocht hiervan opgave, betaling of afgifte te doen tem kantore van Notaris G. P. A. L. te Leuken te Amersfoort, 't Zand 39, vóór of uiterlijk! 1 Janu ari 1948. VERLOREN. Bril in doos, gaande van Nïeuwstraat via Schriks- laan naar Beukenlaan en terug. Verzoeke terug bezorging B. van Zijl, Nïeuwstraat 46. ZWERVEND AANGETROFFEN hondje, wit met bruin (reu); hondje zwart m. roestbruin (reu) en een hondje, zwart krulhaar (teef). Inspect. Dieren bescherming, Kerkpad Z.Z. 71, Tel. 2501. DE HOVENIERS. A.s. Donderdag komt naar Soest de to neelgroep „De Hoveniers" fje Bilfhovem om een opvoering te geven van „Gevaar lijke bocht" (Dangerous Corner) van J. B. Priestly. Met één slag, n.1. met de opvoering van „In de nacht van de 23e April" wel ke opvoering begin Mei j.1. voor de Soester Kunstkring plaats had, zijn de „Hoveniers" in onze gemeente bekend geworden. Zoals wel bij velen bekend', is deze opvoering een groot succes ge worden. De regie is in handen van mevrouw ven als te Utrecht, van „Gevaarlijke bocht" werden gegeven, werden een eclatant succes en we zijn overtuigd, dat dit in Soest eveneens het geval zal zijn. De redie is in handen van mevrouw Vera Bondam en zij', die reeds elardtir mét „De Hoveniers" kennis maakten, we ten wat dit zeggen wil. BEKEURD. Procesverbaal wtfrd opgemaakt tegen 2 automobilisten, die de maximumsnelheid negeerden; 1 autobestuurder, die zonden rijbewijs op stap was; enige wielrijders, die geen licht voerden en een persoon wegens het voetballen op de openbare weg. AANRIJDING. Doordat een dame niet voldoende acht gaf op het verkeer, had op de Middleiï- wijkstraat een aanrijding plaats. Komende uit de richting Soestdijk bereed zij per rijwiel het rijwielpad, terwijl in dezelfde richting meerdiehe militaire au to's reden. Nadat deze wagens waren ge passeerd, stak zij de weg over om de Korte Middelwijkstraat in te rijden, maar op dit moment naderde uit de richting Amersfoort eveneens eiein auto, waarvan de bestuurder, om een aanrij ding te voorkomen, zo sterk remde, dat zijn auto een hele slag omdraaide. Toch kon hij niet verhinderen, dat de wielrijdster in botsing kwam met de au to, waardoor zij een been fcirak en haar rijwiel danig werd beschadigd. Per ziekenauto werd zij naar een zie kenhuis te Amersfoort overgebracht- NIEUWE ZAAK. Soest-Zuid is door de opening van het handwerkhuis „Urlusiana", aan de Pias- weg 25, een mooie zaak rijker gewerden. Wij brachten een bezoek aan dezie nieu we zaak en bewonderden daar mooie handwerken. 't Is jammer, dat de zaak voor de inwo ners misschien een beetje moeilijk te vinden is, daar geen straatnaambordje de weg wijst. Vanaf de overweg Qssendamweg is bet hef eerste huis links vanaf de Schouten- kampweg het vierde huis rechts. De eigenares verstaat de kunst van het handwerk cpperbesf, hetgeen ongetwij feld een grote schare tevreden dames- klanten tot gevolg zal hebben. SINT NICOLAAS BIJ DE SOESTER TURNCLUB. Woensdagavond bracht St. Nïcolaas een bezoek aan de Soester Turnclub in be.t gymnastieklokaal van de school in de Kerkebuurt. In afwachting van de Sint had zich een 150-tal kinderen, alle jeugdleden van die S-T.C., verzameld en brachten de tijd door met het zingen van de bekdnd/e St. Nicolaasliedjes. Een groot gejuich steeg op, toen even over zes Sint Nïcolaas met zijn twee knechts het lokaal bedrad. Na de gebruikelijke begroeting en het zingen van einige toepasselijke liedjes, werden verschillende belhamels op het matje geroepen en over hun gedrag on derhouden. Intussen werden de aanwezigen rijkelijk getracteerd. Tot slot werden enige komische films vertoond. SINT NICOLAAS OP SOEsTDIJK. Donderdagavond was de Kath. rijpere jeugd van Soestdijk in het St. Ludgardis- bouw bijeen, ter viering van haar tradi tionele St. Nicolaasavond. Te ongeveer acht uur werd de avond geopend door de WelEerw. Heer kapelaan P. Beekman, die, op de hem eigen wijze, allen harte lijk welkom heetfe. Toen begon 'n ech te bonte avond, welke bij alle aanwezi gen wel bijzonder in de smaak is geval len. Bijzondere vermelding verdient ongetwij feld het werk van onze plaatsgenoot, dis heer P. Ekel, die met zijn vertellingen „De Bof" en „De Jas'', waarin door hem meerdere personen werden uifg'eb|qe(ld, veel succes oogstte. Natuurlijk ontbraken ook Sint Nicolaas en Piet niet op dit festijn, die, ditmaal in een humoristische uitgave, de aanwe zigen lieten schaterlachen. Evenals andere jaren hadden alle aainwie- zigen voor elkaar surprises gemaakt, het geen de echte Sint Nioolaassllemming zeer ten goede kwam. Tot slot werd een uurtje naar hartelust; gedanst onder leiding vain „The Thy- pbcons". SINT NICOLAAS OP DE VAN DER HUCHTSCOOL. Donderdagmorgen 9 uur werd er aan de deur van de school gebeld en evien la ter werden Sint en Piet met >eew hartje- lijk welkomstlied door de eerste klas ontvangen. Dé grijsaard bleek goed op de hoogte te zijn en genoot mieif de aaira- wezige ouders van het zingen, danutjni en spelen van de kimdcrcin. Piet gaf gen Spaanse aria ten beste. Een lein ander na tuurlijk afgewisseld met tracfafies. Zo ging het ook in de andere klassqn;. Het hoogtepunt was natuurlijk de kleu terklas. Wat kan men hier als ouder ge nieten van de trouwhartige kipdenju- zichfjes! Wat wisten die kleuters al aar dig te praten. Met cadeaux beladen gin gen ze huiswaarts. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tot 10 uur heeft aan hef slachthuis we derom verkoop van vlees plaats; nu voor de nummers 1251 tot en met 1650. SOESTERBERG. DIEFSTAL MET BRAAK. Door middel van verbreking ener ruif werd in de nacht van Maatndag op Dins dag ingebroken in een perceel op de Amersfoortsestraaf. Vermist worden ver schillende Perzische kleden, een vulpen, een bril. een enveloppe miet 200 gulden, een damesportemonnaie miet geld ein waardevolle voorwerpen, benevens alle distributiebescheiden. AANRIJDING. Op de Amersfoortsestraaf naderde uit de richting Amersfoort een vrachtauto, die de Veldm. Montgomeryweg wilde in slaan. Doordat deze de richtingwijzer niet voldoende uitstak, was een aanrij ding met 'n direct achferrijdende vracht auto onvermijdelijk. De eerste wagen bekwam grote schade, terwijl -een mast van de radio-disfributiecentrale finaal werd afgeknakt. Tegen de bestuurder van de eerste wa gen werd procesverbaal opgemaakt. MUZIEKAVOND. Er was buitengewoon veel belangstelling voor de muziekavond, die Maandag in „Huis ten Halve" gegeven werd door het leerlingenorkest o.l.v. de heer G. Rcoda, met welwillende medewerking van Mevrouw Mary Druijf-Richter, piano. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Burgemeester ien g|emsante-s®ar)ejta- ris met hunne dames, de garnizoens commandant, pastoor Welsing, paters van „St. Jan" en vele araderen. De uitvoering van het programma, dat een keur van klassieke en moderne mu ziek bevatte, stond op zeer hoog peil. We maakten vóór de pauze weer op nieuw kennis met de geheel bijzondere plaats, welke de blokfluifclub in dit or kest inneemt. De beide numnijers Doorn roosje, intermezzo van Rhode en Kin- der-symphonie van Haydn, waren wel bijzonder geschikt voor blokfluit. Voorts bleek de versterking van de cello-partij een grote aanwinst voor het orkest fje zijn. Door de heer Rooda, die niet alleiein een voornaam dirigent is, maar ook een voortreffelijk violist, werden op schitte rende wijze enige prachtige vioolsoli ten gehore gebracht. Ook het in hoge mate stijlvolle pianospel van Mevr. Druijf bracht velen in verrukking. Mevr. Druijf kreeg bloemen, de heer Rooda een lauwerkrans. De burgemeester was zeloefr alleir tolk, toen hij, na afloop, uiting gaf aam zijp grote waardering voor de dirigent en zijn orkest, dat van grote opvoedkundige waarde en culturele betekenis voor onze plaats is. BAZAR CHR. KLEUTERSCHOOL. Er was Vrijdagmiddag veel belangstel ling bij de opening van de bazar, tep bate van de stichting ener Chr. Kleuter school. In zijn inleidingswoord sprak de voorzitter, de heer A. H. Seisvield, over de enorme arbeid door het damescomité in de tijd van ruim twee maandem verziet NETTE WERKSTER gevraagd voor Donder dag- of Vrijdagmorgen. Vosseveldlaan 18. Noien en Friese. E. Kareisen. Kostverlorenweg 38, Scest. Te koop pracht z.ga.n. Burgemeester Gro- thestiaat 53. 37 jaar, G.G. zag zich gaarne geplaatst in Cbr. gezin, om als huisgenote opgenomen te worden, per 15 Dec, of 1 Jan. Br. No. 5751 Vissers Boekhandel, Kerkstraat 20a Amsterdam Soest Aangeboden te Amsterdam keurige woning in Zuid (Amstelkade).bev.4 kamers, badcel, keuken, zolder. Huur t 30 50 per maand. Gevraagd woning te Soest, ongeveer zelfde huur. Aanb. Amstelkade 5311, Amster dam (Z.). voor het organiseren van de bazar. Van alle zijden had men madewlerïring ondervonden. Zo was er o.m. een pracht collectie van de Johannesstichtiinjg e|n van „Zon en SchUd". Vervolgens sprak de bargemeesteJr, Mr. S- P. Baron Bentinck etm openingswoord, waarin hij memoreerde, dat e,r steeds meer belangstelling komt voor het kleu teronderwijs, nu de bewaarschoolen zich tot kleuterscholen hebben ontwikkeld. Op Soesterberg bestaat reeds ieisjn voor treffelijke katholieke kleuterschool, maa,r de capaciteit is te klein, terwijl vielie ou ders een school wensen, wielk'el aansluit bij de godsdienstige gezindheid van thuis. Er was zeer veel te koop op diezie bajzar» textiel, huishoudelijke en andere artikei- len. alles billijk geprijsd en zonder pun ten. Ook voor de attracties bestond veel belangstelling. De opbrengst van deze bazar bedroieg f2600.—. MEDISCHE DIENST. Dokter Schook, Dolderseweg 59, Den Doïder, zal a.s. Zondag voor de buurt schappen Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder de artsendienst waarrnem)e|ni voor de doktoren van den Helm en Splinter, uitsluitend voor spoedgevallen. Verkromming van het borstbeen. In de ene streek van het iand groeien meer kuikens op met een verkromming van de kam van het borstbeen, dan in een andere; partijen kuikens van de één, aan de lijve op dit euvel onderzocht, vertonen het niet, terwijl van de ander een groot aantal die ren ermee uit te schiften zijn. Dit maakt het twijfelachtig of deze afwij king uitsluitend op rekening te schrijven is van ondoelmatige zitgelegenheid op te jeug dige leeftijdsmalle randjes en kantjes, die de kuikens op waarlijk meesterlijke wijze weten op te sporen, noodzakelijk die ver minking met zich brengt. Er zijn kuikens, die van de eerste dag af een overvloed van gelegenheid hebben hun middagdutje b.v. te doen op de smalle plan ken van een hek rondom een weiland, zon der dat iemand er aan denkt hen er af te jagen en zonder dat ze ook maar een kleine deuk in het borstbeen ervan overhouden. Terwijl andere dieren, die nauwkeurig vol gens de regels van de kunst door de goed voorgelichte kippenboer worden verzorgd en op brede zitlatten slapen, desondanks en in hevige mate, misvormd zijn. Dit geeft te denken of niet eerder dan bij de zitstokken de oorzaak te zoeken is bij de gesteldheid van de bodem of de samen stelling van het voeder. Op kalkarme grond, waar hele streken van ons land uit bestaan, b.v. de Veluwe, zullen de dieren voortdurend lijden onder een te kort aan beenvormende stoffen. Niet alleen omdat zij weinig kalk uit de grond pikken, maar ook omdat de planten, die er in zo'n streek groeien, tevreden zijn met weinig kalk en dus ook geen kalkbron voor de kip pen vormen. Indien niet speciaal kalk ge voerd wordt, in welke vorm dan ook, zullen zij van jongs af aan een tekort daaraan hebben; de jonge dieren zullen slecht groeien en de kippen slecht leggen. Ook komt het dikwijls voor, dat die kippenhou ders, die tegelijkertijd landbouwers zijn en heel gemakkelijk en goedkoop er eigen meelvoeder kunnen samenstellen, hun geen phosphorzure voederkalk e.d. aan toevoe gen, waardoor voldaan zou zijn aan de grote behoefte aan minerale stoffen. En hoe gemakkelijk is het aan die behoefte te voldoen. Een voortdurend met gebroken oesterschelpen gevulde bak, zal meer dan één kwaal voorkomen. Wie nooit tevoren schelpen voerde, kan dan gewaar worden, dat zijn dieren er gebrek aan hadden, want als uitgehongerd vallen zij er op aan. Honger naar kalk hadden ze. ZAL DE MIJNWERKER VERDWIJNEN? Het vak van mijnwerker is zeker wel een der minst aantrekkelijke van alle beroepen en het is niet te verwonderen, dat men grote moeilijkheden heeft bij 't aanwerven van voldoende krachten. Het is zeer waar schijnlijk ,dat dit er voor een belangrijk deel toe zal bijdragen, dat geheel nieuwe wegen in de mijnbouw zullen worden inge slagen. Het beste middel daartoe is waar schijnlijk het ondergronds vergassen van de steenkoollagen. Dit systeem is door Rus sen en Engelsen tot ontwikkeling gebracht en thans is men ook in België begonnen met de systematische toepassing ervan. Men boort daartoe ter weerszijden van een kolenlaag een tunnel en verbindt deze aan het eind met een dwarstunnel. Deze dwars- tunnel wordt vervolgens opgevuld met zeer brandbaar materiaal, zoals b.v. brandbom men, die men tot ontploffing brengt. Door deze ontploffing wordt de koollaag aange stoken en het vuur wordt aangeblazen door toevoering van zuurstof. Door de verbran ding ontstaat gas, dat afgezogen wordt en voor allerlei industriële en huishoudelijke doeleinden kan worden gebruikt. Deze on dergrondse vergassing heeft slechts een tiende van de arbeidskrachten nodig, die thans in de mijnen worden gebruikt, terwijl de kosten van het gas slechts een vierde van de tegenwoordige prijs bedragen. Het grote voordeel van dit systeem is, dat men hiermlee dunne kolenlagen, die het uithak ken niet waard zijn, in exploitatie kan ne men. Men berekent, dat op deze wijze de kolenvoorraad van België nog voor mins tens 2i/2 eeuw voldoende zal zijn voor de behoeften van de industrie. Het ziet er dus wel naar uit, dat in de komende jaren het aantal mijnwerkers zeer belangrijk kan worden verminderd. PROPAGANDA VOOR ROTTERDAM Onlangs zijn op uitnodiging van de „Stich ting Havenbelangen" een aantal Zwitserse belanghebbenden bij de Rijnvaart naar Rotterdam gekomen, om gedurende twee dagen kennis te nemen van het nut, dat de Rotterdamse haven voor Zwitserland kan hebben. De Nederlandse Rijnvloot, die voor de oorlog 3,7 millioen ton groot was, was door de oorlog tot 1,9 millioen ton vermin derd, doch zal aan het einde van het jaar weer tot 3,1 millioen ton aangegroeid zijn. Tegelijk is onze zeevloot ook al weer on geveer op 90% van de voormalige grootte en daarmee komt Nederland na Groot- Brittanië en Noorwegen op de derde plaats van de Europese zeevarende landen. Het is noodzakelijk, dat de binnenvloot daarbij aansluit om aan de zeeschepen werk te geven en daarom zijn de betrekkingen met Zwitserland van groter betekenis dan ooit, vooral nu Duitsland nog zo weinig te be tekenen heeft. Uit de Zwitserse bladen blijkt, dat dit bezoek een grote indruk heeft gemaakt en dat men er van overtuigd is, dat Rotterdam (en Antwerpen) een uitste kende zeeverbinding met Zwitserland aan bieden. Ook het transport langs de weg met grote laadkisten en bij de moderne eisen aangepaste spoorwegvervoer worden bij het verkeer naar Zwitserland ingescha keld. Het is te hopen, dat ons transport bedrijf hiervan in toenemende mate vruch ten zal plukken. EUROPA'S TOEKOMST De toekomst van Europa is j.1. Zaterdag en Zondag op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen het onderwerp van discussie geweest. Dr. H. Brugmans, Mr. J. Linthorst Homan, de heer Kaars Sijpestein en Mr. W. Verkade behandelden namens de Euro pese Federalisten het grote vraagstuk van de kansen, die Europa heeft om zich te herstellen. Op het ogenblik is Europa een politiek en economisch niemandsland tus sen Rusland en Amerika en juist deze Ver snippering van ons werelddeel in zoveel kleine staten, met ieder eigen herstelpro gramma's maakt een forse opbloei onmo gelijk. Geen land is meer in staat zichzelf onafhankelijk van de andere landen door de moeilijkheden heen te slaan en daarom is een toenemende economische samenwer king geboden. Volgens Mr. Verkade is bo vendien het enige, waarin de Duitse jeugd nog geloven kan een vereniging van Euro pa en het Duitse volk moet in de inter- Europese samenwerking worden opgeno men, willen weer economisch evenwichtige toestanden terugkeren. Mr. Linthorst Ho- man legde er de nadruk op, dat deze sa menwerking niet mag gaan ten koste van het eigen karakter van de landen en de ge westen. Dr. Brugmans bepleitte een coör dinatie der materiële en geestelijke natio nale belangen, tot één groot, algemeen Europees belang. De heer Kaars Sijpestein legde er de na druk op, dat zelfs wanneer Amerika thans steun verleent, die steun niet onbeperkt kan doorgaan. Op het ogenblik betaalt iedere Amerikaan per jaar 150 dollar belasting voor de financiering van de steun aan Europa. Zo spoedig er in de Ver. Staten een economische terugslag komt, zal men echter genoodzaakt zijn hieraan een einde te maken. Het is dus volstrekt noodzake lijk, dat de Europese economie zo spoedig mogelijk zelf weer voldoende produceert en niet te veel op Amerikaanse hulp steunt. Daarvoor is Europese samenwerking on misbaar. Blijft de samenwerking, die de vier spre kers bepleitten, uit, dan is Europa echter Voor onafzienbare tijd gedoemd tot toene mende armoede en volstrekte machteloos heid.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3