Is er nog concurrentie mogelijk? IN DE HOEK. Ingezonden stukken. Oificiële mededelingen. Voeiïial. Plaatselijk nieuws. NEDERL. RODE KRUIS IN GEVAAR SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 93. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 9 DECEMBER 1947. Wij moeten ons alweer bezig houden met professor Brouwers, die de vorige week heeft gezegd, dat de concurrentie thans zijn taak moet gaan vervullen binnen het kader van de geleide economie. Naar ons gevoel klopt daar iets niet. Concurrentie en ge leide economie zijn toch immers tot op grote hoogte met elkaar in tegenspraak. Bij geleide economie immers beoogt men uit schakeling van de concurrentie, omdat, naar het heet, op deze wijze de productie en de behoefte met elkander in evenwicht worden gebracht. Heel veel mensen hebben daar geen vertrouwen in en houden zich liever aan het beproefde systeem, dat ieder bedrijf voor zichzelf naar de voordeligste wijze van voortbrengen zoekt, al weten we, dat daaraan ook grote gevaren zijn ver bonden. Nu wil prof. Brouwers dus, dat men ook bij geleide economie gaat concurreren. Als wij hem goed begrijpen, bedoelt hij, dat de prijzen en winstmarges, die door zijn bu- reaux worden vastgesteld, zo laag worden bepaald, dat alleen de voordeligst werken de zaken met de grootste omzet er een be staan op kunnen verdienen. Wij kunnen dit geen fraaie methode vinden, want dit is, wat men de laatste jaren „koude sanering" is gaan noemen. Daaronder verstaat men, dat de levenskansen voor de bedrijven kunstmatig zo klein worden gemaakt, dat een belangrijk gedeelte van de ondernemin gen niet kan blijven voortbestaan en dus automatisch verdwijnt. Het is een hardhan dige methode om een te veel aan midden standszaken op te ruimen en wij kunnen niet inzien hoe een maatschappelijk stelsel, dat een dergelijk wapen hanteert, beter is dan het oude, veel gesmade kapitalisme, waarbij ook iedere ondernemer moest vech ten voor zijn bestaan. Bij het oude stelsel had hij echter de prijzen van de wereld markt te aanvaarden en niemand kon daar veel aan doen, terwijl op het ogenblik de prijzen op een Haags bureau worden vast gesteld door mensen, die maar al te vaak de werkelijkheid van het zakenleven niet kennen. Het gevolg is dan ook, dat de ge leide economie in het geheel geen menselij ker verhoudingen oplevert dan onder het xapitansme oestonaen en wij vragen ons af wat er dan nog aan waardevols van overblijft. Wij zien op het ogenblik dus, dat een kunstmatig geschapen, maar onverbiddelijk prijsniveau wordt opgelegd en het advies van prof. Brouwers komt nu hierop neer, dat men elkander maar dood moet concur reren om deze prijzen practisch te kunnen toepassen. De sterkste zaken zullen dan wel overleven en deze zullen het voor de lage prijzen kunnen doen. Nu begrijpen wij, dat de regering met alle middelen naar prijsverlaging moet streven. Dat daarbij bedrijven uit moeten vallen, die oneconomisch werken, ligt voor de hand, maar het is geheel iets anders om een be paalde branche van handel of industrie tot wanhoop te brengen door een aantasting van de normale bestaansvoorwaarden. Deze zelfde mensen zouden inderdaad met gerin gere winstmarges kunnen volstaan als hun omzet groter werd. Dit is echter in de meeste gevallen niet het gevaldikwijls worden de omzetten zelfs kleiner inplaats van groter. Ten eerste is dit het gevolg van de blijvende schaarste aan de meeste arti kelen, doch ook van de stijgende kosten van het dagelijks leven. Wanneer men voor zijn levensmiddelen meer moet betalen, heeft het weinig nut wanneer men voor enkele industriële artikelen iets voordeliger uit is. Wanneer dan tegelijkertijd de belasting- schroef nog een slag verder wordt aange zet, betekent dat, dat er nog minder geld overblijft voor het kopen van alle mogelijke levensbenodigdheden. Zolang dit zo blijft kan men de marges niet verlagen zonder bepaalde volksgroepen tot verarming te dwingen. Wij zouden waarom als regel liever zien toegepast, dat de marges alleen zouden worden verlaagd voor zover en naarmate kunnen toenemen. Alleen wanneer dit het geval is, is een heilzame concurrentie mo gelijk en verantwoord. Dwingt men onder de gegeven omstandigheden echter de be drijven tot scherpe concurrentie, dan wor den met terzijdestelling van menselijkheid en redelijkheid talloze bedrijven aan de ge leide economie opgeofferd. HET DUITSE PROBLEEM IN ENKELE CIJFERS Toen Hitier begon met zijn „Lebensraum- propaganda" was dat een al te doorzichtige camouflage van zijn veroveringszucht, want Duitsland had destijds een bevolkingsdicht heid van 147 personen per vierk. kilome ter tegen Nederland meer dan 250. Tenge volge van de oorlog is het Duitse volk ech ter inderdaad in Lebensraum achteruit ge gaan, daar door het verlies van de dunbe volkte Oostelijke gebieden en de opstuwing van dë bevolking naar het Westen de be volkingsdichtheid nu reeds 185 bedraagt en over enige tijd 200 zal zijn. Tegelijkertijd zijn de bestaansmiddelen sterk verminderd. In 1936 werd gemiddeld per maand uitgevoerd voor een waarde van 158,8 millioen dollar, waarvan 22,8% indu striële eindproducten, 15,7% steenkool, an dere grondstoffen en halffabrikaten en iy2% levens- en genotmiddelen. In de eer ste negen maanden van dit jaar bedroeg de uitvoer met inbegrip van de beloning voor transportdiensten e.d. slechts een waarde van 135 y2 millioen dollar, waarvan niet minder dan 74y2 millioen dollar aan steen kolen. Het gevolg is, dat Duitsland door deze achteruitgang van de industriële pro ductie geen grondstoffen voor zijn fabrie ken in andere landen kopen kan. In vier maanden van dit jaar werden net zoveel grondstoffen ingevoerd als voor de oorlog in twee dagen. Vandaar dat de Engelsen en Amerikanen 800 millioen dollar per jaar aan levensmiddelen op hun eigen kosten ter beschikking moeten stellen om het Duitse volk in leven te houden. Deze verarming van Duitsland trekt Nederland en andere aangrenzende landen mee omlaag en zo wordt de wederopleving van Europa afhan kelijk van het ecomonisch herstel van Duitsland. 100 JAAR MC. CORMICK Betwas in 1S47, dat Cyrus Mc. Cormiek, de .uitvinder van de maaimachine en van de zelfbinder, zijn eerste echte fabriek opende in Chieago. En sindsdien is de onderneming onafgebroken gegroeid. Bij het eeuwfeest, enkele weken geleden gevierd, zijn verschil lende bijzonderheden nog eens opgehaald. De fabriek werd later herdoopt in Interna tional Harvester Company en heeft than3 22 bbdrijven met tienduizenden arbeiders, waarin zowel de zwaarste tractoren worden vervaardigd als huishoudelijke ijskasten. De maatschappij staat op het ogenblik on der leiding van een kleinzoon van de stich ter (zijn andere grootvader was Rockefel- ler) en ondanks vele stakingen werd in het afgelopen boekjaar niet minder dan 700 millioen dollar bruto winst gemaakt! En dat alles had zijn Begin in een schuurtje op de boerderij van de Mc. Cortnicks in Vir- ginia, waar de uitvinder in 1831 zijn eerste machine bouwde. HOE REKENEN WE DAT UIT? Iedere industrieel, handelsman en midden- stuudöf klaagt ever ec wv.ac talloze prijzenbeschikkingen en vooral de kleinere ondernemers trachten zich van deze moeilijkheid af te maken, door de voorschriften eenvoudig niet toe te passen. Ze slaan er maar een slag naar en zetten een paar willekeurige cijfers op de reke ning. Dikwijls blijkt, dat dit een kostbare wijze van werken, is, want wanneer een der gelijke „calculatie" in handen van de auto riteiten komt, volgt er een zware boete op. Het komt ook vrij veel voor, dat kleine smeden en timmerlieden er gemakshalve maar geen boekhouding op na houden. Dan valt er niets te controlerenMaar ook die speculatie is mis (nog afgezien van de nadelen voor het bedrijf zelf, als men geen boekhoudkundig overzicht heeft), want de laatste tijd is het herhaaldelijk voorgeko men, dat alleen al voor het ontbreken van een behoorlijke boekhouding straffen wer den uitgedeeld. Een ander veel gebruikt middel om aan de prijzencontróle te ontko men is, dat men voor verrichte werkzaam heden meer uren opschrijft dan er werke lijk gemaakt zijn. Men doet dit ook al, om dat veel al hogere lonen worden betaald dan officieel toegelaten is en ook omdat verschillende materialen duurder worden betaald dan in de boeken kan worden ver antwoord. Het zijn dus lang niet altijd '„zwarte winsten", die gemaakt worden, maar zij worden wel als zodanig beschouwd en overeenkomstig beboet. Om nu het verwijt te ontgaan, dat men uit de prijzenvoorschriften niet wijs kan wor den, heeft het Directoraat-Generaal Van de Prijzen kleine handleidingen laten samen stellen, die laten zien hoe deze voorschrif ten moeten worden toegepast. Iedere bepa ling wordt uitgelegd en met een practisch voorbeeld duidelijk gemaakt. Wij zagen reeds dergelijke handleidingen voor sme derijen, voor huisschilders, voor kappers, voor loodgieters, koper-^ en blikslagers en voor het inzetten van ruiten. Voor andere ambachten zijn er nog handleidingen in be werking. Deze toelichtingen worden aan alle ondernemers in de betrokken beroepen toegezonden, zodat niemand zich meer ver ontschuldigen kan met de bewering, dat hij niet wist hoe de prijzen berekend dienen te worden. SINT NICOLAAS OP DE OPENBARE LAGERE SCHOOL. Het Sint Nicolaasfeesf, HET feest voor de kinderen, voor ALLE kindeirön, heeft zich ten allen tijde doen kieittmieirkiein door afwezigheid van, bij andere gele genheden door ouderen ingevoerde, ver schillen in Godsdienst- Dat hieraan thans op de OPENBARE Lagere School (Hoofd de Heer Van Iie- peren) een einde is gemaakt, door aap de leerlingen, die godsdienstonderwijs ontvangen van Ds. Vain Krugten, een EXTRA versnapering, afkomstig van de Nicolaas van Ds. van Krugten, te doem uitdelen, wil mij dan ook zó volkomen onjuist en verre van paedagogisch voor komen, dat ik, Mijnheer de Redacteur, niet kan nalaten hierop te wijzen. Indien Ds. Van Krugten ZIJN leerlingen van deze OPENBARE school iets wens te fe geven, waarom dan niet tijdens één der eerstkomende gods dienst onderw ijs- lessen en WAAROM was het nodig, de weinig in aantal zijnde andere kinderqni- leerlingen van dezelfde OPENBARE school, na afloop der filmvoorstelling, APART te doen uittreden en de gelegen heid te geven, buiten hef lokaal tle wach ten, tof de leerlingen van Ds. Vain Krug ten naar buiten kwamen? Ik zal mij onthouden van critiek of het uitspreken van een oordeel omttjeinf de beweegredenen en volstaan met hef me moreren van bet begin vain één dier won dermooie Sint Nicolaasliederen, n.L: „SINT NICOLAAS, GOED, HEILIG MAN"... U, Mijnheer de Redacteur, dank ik vriendelijk voor de verleende plaats ruimte. J. VAN WEERING Jr. Heideweg 80. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat bet verzoek van E- C. Higfer, Heideweg 78, Soest, om in een perceel gelegen aan de Duinweg, kada straal bekend in sectie D. no. 2784, een timmerfabriek te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 27 November 1947. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op arf. 76 en vlg. der Lager On derwijswet, brengen ter algetmlene kennis, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 28 November j.I. is be sloten de wettelijk voorgeschreven me dewerking te verlenen fejn aanzien va|n: le. hef verzoek van bet bestuur dietr ver eniging voor Chr. Lager en Ulo te Soes- terberg om aanschaffing van toestellen en leermiddelen ten behoeve va;n het on derwijs in de lichamelijke oefening aan de Chr. School aan de Postweg aldaar; 2e. het verzoek van het bestuur dier ver eniging „Een School met de Bijbel fe Soest" om aanschaffing van nieuwe leermethodes in de vakken algebra, na tuurkunde en handi.-Lsrektnon voor de Chr. Ulo-school aan de Prins Bern- hardlaan. FORTISSIMO—BDC 0—2. Deze ontmoeting, die op een uiterst glad, maar verder op een uitstekend bespeel baar terrein plaats vond, kenmerkte zich voor de rust in een gelïjkopgaande strijd. Wel waren de aanvallen van BDC iets gevaarlijker als van de thuisclub, maar de verdediging van Fortissimo wal er goed in en wist onheil fe voorkomen. De rust kwam dan ook met blanke stand. De tweede helft gaf het aelfde spel- beeld, een strijd met wisselende kan sen. Er was ongeveer 'n hart uur in de tweie- de speelhelft gespeeld, toen de linksbui ten van BDC een hard, hoog schot in zond, dat tot ieders verbazing over de handen van de Fortissimo-doelman ip 't doel verdween. 01. Fortissimo niet ontmoedigd, zet alles op arles en dringt BDC geheel in de verde diging. De aanvallen van de thuisclub zijn echter te doorzichtig, waardoor de BDC-verdeding steeds met verre frappen haar terrein kan zuiveren. Het verre opdringen wordt ten sloffe Fortissimo noodlottig, wanf als de scherp opgestelde BDC-rechtsbuifen een fraaie pass krijgt, brengt hij de bal snel op, zwenkt naar binnen en brengt met een goed gericht schot de stand op 02. Fel valt de thuisclub daarna aan, m)aar de Soester verdediging weiet ook de laatste minuten slfand fe houden e:n met 0—2 voor BDC komt het einde van deze ontmoeting. Het plaatselijk bestuur van lief Neder landse Rode Kruis stelt cr prijs op, gezien de reactie van het Nederlandse vol'k naar aanleiding van de artikelen., verschenen in de pers iinizaRe de publi catie van het rapport der pakketten commissie, er de aandacht op fe vesti gen, dat bet in hoge mate betreurens waardig en onbillijk wordt geacht om het huidige geheel vernieuwde Rode Kruis, opgetreden na de bevrijding, ver antwoordelijk te stellen voor datgene;, wat in de bezettingstijd is nagelaten. In iedere plaats in Nederland heierst een schreeuwend tekort aan woonruimte en wel haast iedere plaats kan wijzen op erbarmelijke toestanden met betrekking tot de huisvesting. Ook Soest. Van het euvel, waaraan meer de giro- tere gemeenten lijden, het gebruiken va<n woonruimte door Overheidsdiensten, hebben we hier, op een leiriketfie uitzojn,die- ring na, geen last. Terwijl overal de woonruimte voor 100 procent wordt benut, staat aan de hoofdweg in Soest altijd nog Braamha- ge leeg. Een kast van een huis, waarin graag meerdere families eien onde,rdak zouden hebben. In de loop van het jaar werd onze ge meente voor meer dan 60 duizend gul den eigenares van dit paind. Het verschil tussen „gemeentegeld" ;ein geld van een particulier ligt gewoonlijk1 hierin, dat een parficuïie/r rente va/n zijjn geld tracht te trekken, terwijl elen Ge meente met z'n centein blijkbaar iniiet zo nauw kijkt. Rente speelt geen rol. Daar kan ik, zij het met weerzin, nog vrede mee hebben, maar dat zo'n huis maand in maand uit leeg blijft staan» dat kan ïk niet verkroppen, vooral niet als je links en rechts de verhalen van mensen hoort, die ik weet niet wat zou den wilien doen of betalen, om toch maar een fatsoenlijk dak boven hun hoofd te hebben. Misschien dat onze gemeenteraad in een geheime zitting het gebouw «tan zie kere bestemming heeft gegeven, maar laat men er dan mee voor de draad ko men. Wanneer het huis nog geen bestemming heeft, dan vind ik, dat de Gemeente tegenover ons verplicht is er e?en han dige aannemer bij te halen, die met niet zo vreselijk veel veftimmiering er binnen korte tijd woonruimten in maakt voor enkele gezinnen. Of zullen we de gemeentediensten, die momenteel in perceel Steanhoffstraat 5 zijn gevestigdnaar Braamhage verplaiaf- senV We besparen dan jaarlijks eqn be langrijk bedrag aan buuir, terwijl dan met dit pand enige gezinnen aan woonruimte geholpen kunnein wordein. H- OEKMAN In de publicaties van het rapport is djt onvoldoende naar voren gekomen, wel licht doordat het hoofdbestuur aanvan kelijk meende, dat dit zo vanzelfspre kend was, dat dit niet nog eeins onder streept behoefde te worden. De sympathie voor het Rode Kruis komt hierdoor in het gedrang als ongewild ge volg van dit onderzoek, hetwelk boven dien op nadrukkelijk verzoek van het huidige bestuur is geschied. Hierdoor wordt de omvangrijke taak van het Rode Kruis, hier en overzee, onnodig ernstig belemmerd. DIERENBESCHERMING. Het rapport over de maand November van de inspecteur van de Diere|hb(e- scherming te Soest vermeldt o.m. helt volgende De ellende van vele kettinghonden is onbeschrijfelijk. Een hond werd buiten aangetroffen aan de ketting, terwijl er in het geheel geen nachthok aanwiezig was. Een andere hond moest zich vergenoe gen met een gat in de groind, waarbov;e|n een stuk gebogen plaatijzer was aan gebracht. Bij twee eigenaren had de waakhond leeip ren vol plassen en modder tot verblijf plaats. Een grote herder had tot schuilplaat tegen weer en wind (f|qn vqeï fe klein hok (kist), nat van bimntein, aangezien een behoorlijke dakbedekking ontbrak. In al deze gevallen werd verbetejring ge bracht, terwijl tegen een der (eigenaren, die, ondanks herhaalde waarschuwingen, eerst geen verbetering had aangebracht, procesverbaal werd opgemaakt. Een groot aantal honden wordt zwer vend aangetroffen op de weg. De toestand in het woonwagenkamp geeft telkens weer rede,n tot klachtjen; de stal wordt steeds weer in vervuilde staat bevonden bij inspectie. RAADSLID STELT VRAGEN. Door hel raadslid de heer G- Kruijff zijn aan Burgemeester en Wethouders onzer gemeente lenige vragen gesteld, welke verband houden met de Sint Ni- colaasvïering op een der openbare scho len, waarover, van de hand vain de heer J. v. Weering, een ingezonden stuk voorkomt in dit ndmmer. OPRICHTING SUPPORTERSVERENIGING. Er bestaan bij verschillende supporters van S-E.C. ernstige planmln om te komen tot oprichting van een supportersvereni ging. Binnenkort zal eqn oprichtingsver gadering worden belegd.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1