Wie de Jeugd heeft... Amerikaanse Huip. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal. Officiële mededelingen. Disfrilmtiedienst Soest. PIaafscif|k nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraaf: 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG - No. 1. De eeuw van het kind was geens zins de eeuw van de rijpere jeugd. De moeilijkheden waarmee wij zit ten en hoe er verbetering kan ko men. Toen de 28ste Juni van 1914 de scho ten van de Bosniër knalden, maakten die niet alleen een einde aan het. levqn van de Oostenrijkse troonopvolger, maar eveneens aan de 19e eeuw, waarvan wie kunnen zeggen, dat hij zich een veer tiental jaren had overleefd. Mèt hem zijn veel goede dingen eveneens verdwvueji. Laten wij er meteen bij zeggien: ,nog meer slechtere dingen, waarvoor betere jn de plaats kwamen getuige de ar beidswetgeving, om alleen die te noe men. Maar veel dingen uit die tijd, die in wezen goed waren, zijn verdwenen. Verdwenen, terwijl ze hadden moeten blijven aangepast aan de nieuwe ver houd ingen. Een van hen was de verhouding, de bin ding tussen de jeugd en de ouderen. En het mag waar zijn, dat de 20ste eeuw wel de eeuw van het kind werd genoemd, ze is zeker niet de eeuw van de opgroeiende rijpere jeugd geweest. Ondanks het prachtige werk, dat door de verschillende jeugdverenigingen isge- daan. Voor het merendeel der jongeren was het té mooi raakte het alleen een elite van die jongerejn. En wat niet door hen werd „geraakt", werd aan het lot overgelaten. Ze werkten los van het huisgezin, ze vonden geen volle bevrediging in hun werkkring, voorzover ze zo gelukkig waren geweest er een te vinden; hun aspiraties, hun liefhebberijen werdien niet geleid. Een manier om hun eigen weg te vinden, werd hun niet gewezen. De danszaal en de bioscoop voeren er wel bij. De vermogens, die bij die rijpere jeugd groeiden, waren meer van comsumptie- ve dan van productieve aard. Eenvou diger gezegd: de jongeren waren er eerder op uit om geld te verdienen, pm het óp te maken, dan dat ze er op gespitst waren, voor dat, wat ze .\rdienden iets aan te schaffen, waar 'ïZj vüoi hffii Ticïé IcVciï iéts mïï naCLcu; een behoorlijke vakkennis als basis voor het ^materiele bestaan, enig d.eie.1 aan de cultuur, die toch ook open is gaan staan voor de mensen met de small(3 beurzen. En daar zitten we nu mee, Dc ongeschoolde krachten liggen opgle- rgchept. Maar ze laten zich alleen op scheppen, als voor het eenvoudige, geest dodende werk zwarte lonen wordtin be taald. Zwarte lonen, die men rechtvaar digt door te zeggen, dat hef leven zo duur is, maar aan prullaria worden ver daan. Vakmensen, waar heel ons econo misch leven om zit te springen, werden niet aan de arbeidsmarkt afgeleverd. En het „Héébabariba" overstemt hen, die de jeugdigen van nu iets méér he;eft te zeggen, op een manier, die ook door hen kan worden begrepen, als ze maar eens er toe konden komen, wat minder de schreeuwlelijk en de filmheld of -hel den uit te hangen. En we geloven wel, dat die jeugd van nu er toe kan worden gebracht, wat min der schreeuwerig te worden en waf meier tot luisteren geneigd. Als de gemeen schap in al haar geledingen haar taak jegens die jeugd eens metterdaad ter hand zou nemen als de samenwer king tussen ouders en school eeps zó werd, dat men werkelijk samen hst kind opvoedde als ouders en vakschool én Werkgever samen e.en sfeer wisten te scheppen, waarin arbeidslust kon gedij en als onze „cultuurmensen" en de jeugdverenigingen eens 'n medium kon den scheppen, dat een stuk dichter bij die verlaten hoop jongeren stond, dan zij nu staan cn dat hun de waarde van een goed boek, een goed stukje mu ziek en de schoonheid van een brok natuur eens kon bij brengen. En als de overheid dat werk eens financieel steun de- Wij Inoefen op die jeugd af!Met een vol hart énmet een volle bui del. Want wat er aan wordt besteed, brengt later z'n rente op: aan méér en beter product in het stoffelijke aan hoger moreel gehalte in ons maatschap pelijk leven. En van een en ander mag waarlijk wel wat méér komen! Onlangs is bekend gemaakt welke voor waarden aan de Amerikaanse hulp zullen >mrden verbonden en het is zeker kenmer- dat onder die voorwaarden er ook ^tóie een soort geestelijk toezicht op jWnet zich meebrengen. Men wil im- weWip liever niet geven aan commu- ^^loor communisten geregeerde >wel wij allen, eveneens over- ^n hebben tegen communis tische theorieën en praktijken, is het toch niet wel te verdragen, dat economische hulp wordt vastgekoppeld aan dergelijke eisen. Wij willen voor onszelf uitmaken, wat wij willen doen en denken (hetgeen waarschijn lijk wel de beste garantie is tegen de drei ging van totalitaire partijen) en wij be schouwen het als min of meer krenkend als ons de eis daartoe wordt opgelegd. In dit opzicht is het bijzonder gelukkig, dat een van de candidaten voor het Amerikaanse presidentschap, de republikein Stassen, zich met kraoht tegen dergelijke condities heeft verklaard. In Amerika zelf beseft men dus wel zeer goed, dat hier een uiterst gevaar lijk terrein wordt betreden. Dat anderzijds de Amerikanen de zekerheid willen hebben, dat de hulpmiddelen, die zij ter beschikking stellen niet tegen Amerika en niet tegen de democratische landen worden gebruikt, is volkomen begrijpelijk. Maar juist daar om rust op ons de plicht te zorgen, dat die hulp slechts tijdelijk zal zijn en zowel aan de Amerikanen de voldoening zal schenken van verstandig aangewend geld als aan ons de voldoening van te juister tijd verleende bijstand. Willen wij, Europeanen, weer als gelijkwaardigen tegenover de Amerikanen komen te staan, dan moeten wij zorgen zo spoedig mogelijk weer finantieel onafhan kelijk te worden. En het middel daartoe is hard werken om nieuw eigen kapitaal te vormen. Misschien hebben we nog nooit zo duidelijk als op het ogenblik gevoeld welk een macht geld is, omdat we thans afhankelijk van geld van anderen zijn. Wie voldoende geld heeft, beseft doorgaans niet, dat hij dank zij dat geld vrij is in zijn bewegingen en daarom is het misschien nog duidelijker om in plaats van het oude gezegde: „geld is macht" te zeggen: „armoede is onmacht." In de loop der geschiedenis is deze stelling steeds weer bewaarheid. Als in de Middel eeuwen een vorst geld nodig had, dan kon hij dat niet van zijn graven en baronnen krijgen, die wel land hadden, maar geen geld, doch hij moest zich wenden tot hetzij de burgers van de opkomende steden, hetzij tot de geldschieters. Meestal wist de vorst bijna niet te kiezen; de geldschieter vroeg hem een woekerrente, maar de steden vroe gen telkens weer nieuwe rechten, die c'e vorst op de duur kostbaarder kwamen te staan dan de rente van de woekeraar ieder geval is het steeas zo geweest, aai VL burgerij, die over het geld te beschikken had, tenslotte de controle over de staats macht kreeg. In Engeland heeft dit al heel vroeg geleid tot de vorming van een demo cratisch regiem, want de burgerij hield zorgvuldig de hand op de zak, als de vorst zich in gevaarlijke avonturen wenste te be geven. Ook in Nederland en V'aenderen is de ontwikkeling in dezelfde richting gegaan, doch de Duitse vorsten hebben meer ge bruik gemaakt van de geldschieters en mis schien zit juist hierin wel een van de oor zaken, waardoor de democratie zich in dat land niet zo goed fteeft kunnen ontplooien. De vorsten zagen daarin een middel om aan de democratische eisen der steden te ont komen, bleven daardoor in naam alleen heerser, maar moesten steeds de oezittingen van de staat verpanden. De macht van.de burgerij is dientengevolge in de Duitse Staten beperkt gebleven en zonder te willen beweren, dat hier de gehele verklaring ligt van de zwakheid der democrarie in Duits land, is deze ontwikkeling toch zeker van invloed geweest. Dit mag ons een les zijn om te zorgen, dat wij zo gauw mogelijk weer vrij komen van buitenlandse macht over onze financiën. Op het ogenblik zijn credieten van Amerika natuurlijk volstrekt onmisbaar. Wij zijn er dankbaar voor, dat de Amerikanen ons deze hulp willen bieden, maar het mag ons met blind maken voor de gevaren, welke daar mee samenhangen. S,.E.C—ACTIE 4-2. Deze ontmoeting had wel eein sensatio neel begin, want binnen de tien minutien hadden de bezoekers zich van eien 0—- voorsprong verzekerd en gezien het ver toonde spel van de S.E.C.-verdediging zag het er voor de gastheren niet roos kleurig uit. Actief, dat met een verbluffend ocied samenspel direct na de aftrap de S.E.C.- verdediging voor de grootste problemen stelde, zag reeds na vijf minuten -celn van deze aanvallen met ee|n keurig doel punt van haar middenvoor bekroond. Direct daarop opereerden de Hilversum - mers weer voor de S.E.C.-veste ©n vier minuten later veranderde d|s S.E.C.-links- achterspeler J. van Kooij, die zijn broer H. van Kooij op deze plaats verving,, een hard schot, dat naast zou gaan, met zijn hoofd van richting en Actif leidde met 0—2. Gelukkig voor S.E.C- herstelden de ach terspelers zich cn ging de strijd daar na van doel tot doel. Na twintig minuten spelen kreeg Rommers, die die rechts binnen-plaats bezette, bij een snelle aan val de bal goed vrij en met een juweel van een schot bracht hij de stand op 1—2. Aangemoedigd door dit succes werden de aanvallen van S.E.C., meest over rechts geleid, veel onstuimiger en de Actif-doelman kreeg van die zijde beiel wat schoten te verwerken. Na een half uur spelen had S.E.C- on verwacht succes toen bij een S.E.C-aan- val een te hard naar voren gespeelde bal finaal door de Actif-doel verdediger gfe- mist werd err in 't doel belandde. 22. Intussen trachtten de Hilversummers me<t goed opgezette tegenaanvallen de ver loren voorsprong te heroveren, maar dis S.E.C.-achterhoede had haar vertrouwen terug en zette met verre trappen haar voorhoede aan het werk. Enige minuten voor het verstrijken van de eerste helft werd een hoekschop Ac tif noodlottig. Deze. hoekschop, keurig door Maassen voor het Actif-doel ge plaatst, werd onberispelijk door Post ingekopt en S.E.C- leidde met 32. Na de rust is SE.C., gesteund door de wind, steeds aanvallend geweelst iep het was na een kwartier weer Post, diie een lage voorzet van rechts ineens iinkogeü- de. 4—2. S.E.C bleef het beste van h\S|f spel be houden, maar slecht schieten en te peuterig spel waren oorzaak, dat de Ac- tif-defensie verder onheil kon voorko men. Tegen het einde forceerden die Hil versummers enige hoekschoppen, maar ook hier bleef succes uit en mlat een verdiende 42 overwinning kwam 't einde van deze ontmoetipg. Door deze overwinning en de onver wachte nederlaag, welke Amsvord© te Harderwijk van V.V.CXG. te slikken kreeg, is de positie van S.E.C aan de kop van de ranglijst weer iets verbeterd. De overige uitslagen waren: BJ3.CMïnerva niet gesp., terr. afgek. Hilversum 4S.E.C- 2 11 A.W. 3S-E.C. 3 2-0 S.E.C. 4Amersfoorfse Boys 4 11 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare "kepnis, dat op 29 £/ccfcniucv 1347 Irij io verzoekschrift van J. J. Utermöhlen-Bok- ma, van beroep hotelhoudster, wonende te Soest, om een tapvergunning^ in de benedenmiddenvoorlocalitcit van jhet per- ceel, plaatselijk gemerkt nr. 70-72 en ge legen aan de Burg. Grothestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekipiing dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester ien Wethou ders inbrengen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. Rijnders, Wilhelminalaan 16 te Soest, om in perceel no. 70, geleglen aajn de Veldm. Montgomeryweg, een kunsthars- petserij te mogen oprichten, door hen ïs verdaagd. WERKKLEDING. Tot en met 24 Januari kan door de directies van bedrijven, die in de ge meente Soest zijn gevestigd en waariin 5 of meer werkkledingdragende r.rcieiders- (stersj werkzaam zijn, voor alle in die bedrijven werkzaam zijnde arbeiders, met uitzondering van uniformdragend en administratief personeel e'ein collectieve aanvraag voor werkkleding worden in gediend. De hiervoor bestemd© formulie ren kunnen tijdens de gewope kantoor uren worden afgehaald aan het loket „Voorlichting" Kerkpad Z.Z. 35 en na volledige invulling, onder overlegging van de betreffende Tweede Distribufiestam- kaarten, aldaar weder werden ingediend. Te SOESTERBERG kunnen deze formu lieren worden afgehaald en we dier wor den ingeleverd aan het bijkantoor, met uitzondering van Dinsdag en Donderdag- AMBTSJUBILEUM. Mei- C. v- d. Grift, beter bekend als Keetje herdacht 1 Januari haar 25-jarig dienstverband bij de gemeente Soest. Zij vervulde 25 jaar lang onopvallend, maar vol ambitie, nauwgezet haar taak. Dit was voor het gemeentebestuur iep het ambtenarencorps aanleiding dit feit op meer dan gewone wijze Vrijdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis ie herdenken. De burgemeester, S. P. baron Bentinck, hield een treffende toespraak cn noemde het feit, dat Keetje met nauwgezetheid haar taak vervuld had belangrijker dan de duur van haar dienstverband. Veeleer paste het 't giemeentebciEjfuur zich zelf geluk tc wensen met zo'n goede Abonn. p. kwart- f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 6 JANUARI 1948. MELK OP SCHOOL De geschiedenis van de mieJkverstrek- king op de scholen aan de jongste leer lingen dreigt zich te gaan hejrhalep. In de laatste gemeenteraadsvergadering is het voorstel in handen van Burgemees ter en Wethouders gesteld voor „praie- advies". Vorig jaar is in deze kwestie meen ik' een advies uitgebracht door een genees kundige, waarin werd gezegd, dat de ge zondheidstoestand van de leerlingen zó goed was, dat meïkverstrekking op de scholen eigenlijk zo'n 'beetje leep luxe zou zijn. Misschien was het rapport in andere woorden gesteld, maar daar kwam het dan foch op neer. En de puk ken kregen geen 'extra rantsoentje melk. Als er toen was gezegd, dat er gelen melk in het land was, dan had ik daar vrede mee kunnen hebben, maar dat kwam helemaal niet ter sprake. De ge zondheidstoestand was goed genoeg! Nu is het met doktoren altijd slecht ar gumenteren. Je menipg als leek wordt gewoonlijk zonder meer terzijde gescho ven en als je die toch uit, wordt je, on- der opgetrokken wenkbrouwen, vaak aangezien met een vragend gezicht, waar je de moed vandaan haalt, er ook een mening op na te houden. Ik ben gaan kijken bij de scholein. Ik heb ze naar buiten zien kome[n na school tijd en zo maar met m'n lekenogein kun nen zien, dat velep het hel/e vitamïne- alphabet te kort komen. In andere gemeenten in ons land is nuqn tot verstrekking van melk op scholen over gegaan, omdat men daar de nood zakelijkheid er van inzag. Laten we ons nou niet zelf wijs maken» dat wat in andere gemeentep wél nodig is, hier overbodig zou zijn. Er zijn im mers toch al zoveel T.B.G.. patiënten, waarvoor geen plaats is in de sanatoria. Ik wou, dat IK dat prae-advies mocht uitbrengen.- H. OEKMAN. werkster. Namens het gemeentebestuur bood hij een envellope met inhoud aan. yok de gemeente-secrefaW-c. j caxenDurg, die nog van 'de benoeming van Keetje in 1923 afwist, stak de loftrompet en noemde de keuze van Keetje eertijds een zeer gelukkige. Namens het gemeentepersoneiel voerde de oudste ambtenaar, de heer J. Prinsen het woord. Uit aller naam bood hij haar een prachtig tafelkleed ,en een theeser vies aan. PC J?ee,5 ^e^er> gemeente,.ontvanger, bracht, behalve de gelukwensen van zijn afdeling, ook de beste wensen over van zijn voorganger, de heer Alders, terwijl de heer Scholtmeijer namens het politie corps de gelukwensen aanbood. Met een toepasselijk woord dankte Kee tje voor de vele blijken van belangstel ling en de goede gaven, waarna men, onder het gebruik van een kopj.e koffie nog enige tijd gezellig bijeen bleef. VRIJGESPROKEN. In de zaak tegen H. W. van Veen al hier, verdacht van het verraad van twee ioodse kinderen en de Israëliet Max de Lange, hoorde het Bijz. Gerechtshof de zer dagen Mr. Des Tombe, oud-burge meester van Soest, als getuige. Mr. Des Tombe bevestigde de verkla ring van verdachte, dat er een afspraak was met het hoofd der gemeentle om per sonen, wier verblijf te Soest gevaar voor hen zelf opleverde, op te geven aan de burgemeester of de politie, teneinde de ze personen voor vervolging van Duitse zijde te vrijwaren. Zulks kon veilig ge beuren, daar de Soester politie in oor logstijd geheel betrouwbaar en van goe de vaderlandse gezindheid was. Het Hof sprak verdachte daarop vrij van de ten 1 astelegging en gelastte zijln on- middelijke in vrijheidstelling. EEN BRUTAALTJE. Toen de 19-jarige A. v. 't K- alhier on langs met een vriendin te Amersfoort een fietstochtje maakte, werd zij aangte- houden door een politieagent omdat haar lantaarn niet brandde. Het meisje toon de zich daarover zeer verstoord en uitte haar verontwaardiging in deze woorden: „Nou,' ze zijn hier in Amersfoort nogal gauw aangebrand en de Amersfoorfse po litiemannen zijln flapdr De agent gaf hierop niet veel commen taar, maar maakte tegen het brutaaltje nog een tweede procesverbaal op wegens belediging. Ondanks het feit, dat de jongedame zich door het opgeven van een valse naam aan hejar welverdïeind© straf trachtte te onttrekken, moest ze zich Vrijdag j.I. voor de Ufr. Politierech ter wegens cïeze belediging verantwoor den. Het geval had haar inmiddels reeds f 16 aan boeten gekost, maar nu kwam daar nog f 15— bij. Eer dure les.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1