Distributienieuws. kipeieren voorlopig gehandhaafd. Plaatselijk nieuws. GORIS BETLEM, WINTERPRIJS VOOR De op 21 September ingegane verhoogde winterprijs voor kipeieren, die tot 3 Ja nuari 1948 van kracht zou zijn, wordt na laatstgenoemde datum voorlopig ge handhaafd. BON VOOR EEN EI. In de bonnenlijst, die op 8 Januari a.s. gepubliceerd wordt, zal een bon bekend gemaakt worden, die voor alle leeftijds groepen recht geeft op het kopen van een ei. BIJ EEN JUBILEUM. De inwoners van Nieuw-MarKnburg ma ken zich gereed om a.s. Woensdag 14 Januari het zilveren professie-jubilé dier Eerwaarde Overste» Moeder Hienrica, feestelijk te herdenken. Na lange tijd aan het hoofd te hebben gestaan der kloostergemeenschap van het welbekende St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, heeft zij alhier, hare ver heven roeping getrouw, gedurende ruim twee jaren al haar krachten gewijd aan de verzorging van zieken, rustpatuwten en inwonenden, zonder afbreuk te doen aan de wijkverpleging, zo algemeen ge waardeerd in deze gemeente. In de korte tijd na de oorlog heeft de jubilares blijk gegeven van haar aan passingsvermogen, want, alhoewel dei woningnood haar herhaaldelijk voor pro blemen stelde» wist zij vindingrijk alle aanvallen van ruimtevrees het hoofd te bieden door b.v. telkens weer tijdens ee,n etmaal de badkamers om te toveren voor dag. en nacht-gebruik. Door haar gestage inschikkelijkheid en tegemoetkoming heeft zij zich vele vrien den verworven, die ongetwijfeld de ge legenheid zullen benutten persoonlijk blijk te geven van hun belangstelling tij dens een receptie in Nieuw-Maricnburg op Woensdag 14 Januari, tussen 4 en 5 uur, na de middag. Moge God's zegen blijven rusten op de weldadige arbeid der jubilares9e. SERENADE. Na 3412 jaar dienst te hebben gedaan als chef van het vervoer bij de Amster damse tram, ging de heer J. van Pareen op 1 Januari 1935 met pensioen en ves tigde zich te Soest. Zaterdag 3 Januari j.1. bereikte de heer Pareen de tachtigjarige leeftijd en ter gelegenheid van dit feit bracht het uit 75 man bestaande muziekcorps van de sterdamse tram, onder leiding van buai dfieofeur, do W-* O. de. de jarige voor zijn woning aan de Steen- hoffstraat een serenade. De oude heer, die met zijn familie buiten voor zijn woning de eremuziek aanhoor de moest daarna bloemen en vele felici taties in ontvangst nemen. Daf dit voor Soest ongewone huldebetoon buitenge woon veel publiek trok, laat zich denken. TONEELAVOND FRIESE VERENIGING. Voor de eerste maal in het nieuwe jaar kwamen de Soester Friezen Zaterdag avond in de zaal van St. Jozeph bijeen. De voorzitter, de heer J. H. die Jong, riep allen een hartelijk welkom tos ien wens te allen een gelukkig nieuwjaar. In 't bij zonder verwelkomde hij de Krite „Ut en Thus'' uit Amersfoort, die deze avond het Friese toneelstuk „Er wier er" (Er was eens) opvoerde. Onder ademloze stilte werd genoten van dit mooie stuk en na elk bedrijf klonk een dankbaar applaus voor 't goe de spel. Aan het slot van dit uit vier delen be staande toneelstuk dankte de voorzitter de m e de werken den voor 't gebodene en zette de dames in de bloemtejtjes. Hij SDrak de hoop uit, dat de band tus sen Amersfoort en Soest op dezelfde) wijze mocht bljjven voortbestaan. Tot twaalf uur bleef men daarna nog gezel lig bijeen. „Freonskïp en Ienfeld" kan weer op een geslaade avond terugzien. EMIGREREN OF OMSCHAKELEN Ir. Penders, landbouwconsulent, sprak in de grote zaal van „De Gouden Ploeg" voor de A.B.T.B., over de invloed van het buitenland op de bedrijfsvorming. Tengevolge van de oorlog, aldus spr., kan de eerste 10 jaar niet op invoer van voldoende krachtvoer worden gerekend- De vroegere exporterende landen hebbcfn zich in de laatste jaren ook op de vee teelt toegelegd. Daarbij spelen de hoge vrachtprijzen ook een onguinstige rol. Overigens is de toestand in Nederland zo, dat de boer hier het graan levert voer de helft van de wereldmarktprijs. Ook ten aanzien vain de melkprijzen doet zich een dergelijk verschijnsel voor. De ze zijn na Denemarken, de laagste in Eu ropa. Hierdoor is het te verklaren, dat de boeren de helft van het deviezenfcte* drag opbrengen en terwijl zij 20 procent van de bevolking uitmaken, krijgen zij slechts 13 procent van het nationale volksinkomen. Door een betere biedrijfsvoering kunnen <fe productieprijzen omlaag gebracht worden. In Soest, waar 180 boerenbedrijven zijn, waarvan 80 kleine (1-5 H.A.), kan in dit opzicht iets bereikt worden door minder graan te verbouwen en meer bieten. Daar voeraardappelen per H.A. driemaal zoveel opbrengen als haver en anderhalf maal zoveel als rogge en stoppelknoil- len, is het van belang, dat de boerein zich hierop instellen- Ook kan en moet in Soest aan de fruitteelt meer aandacht besteed worden. Tenslotte wees spreker op de steeds kleiner worden mogelijkheid voor boe renzoons om een eigein bedrijf te stich ten. Zij moeten zich in een ander vak bekwamen en een H.B.S.- of Mulo oplei ding biedt ook mogelijkheden. Wil men niettegenstaande al de belemmerende factoren, toch boer werden, dan zal in emigratie de oplossing gevonden moeteip worden. OPRICHTING SUPPORTERSVERENIGING. Enige trouwe aanhangers van de voetbal vereniging S.E.C. hebben het plain op gevat om te komen tot de oprichting van een supportersvereniging. Om daar* toe te geraken, hebben %ij een comité gevormd. Dit comité komt Donderdag avond in hotel „Bos en Duin" bijeen en roept alle voetbalenthousiasten op deze vergadering bij te wonien. Zie verder de advertentie in dit blad- INHALEN VERBODEN. Kort geleden werd voor een gedeelte) van de Van Weedestraat en Steienhoff- straat een z.g. inhaalverbod afgekondigd, waardoor het verboden werd voor rij dende auto's en andere vervoermiddelen op de gebruikselijke wijze aan de lin kerzijde te passeren. Niettegenstaande bedoelde weggedeelten zeer duidelijk met borden zijn aangege ven, wordt dit verbod herhaaldelijk overtreden, waarom de politie dezer da gen weer eens toesloeg. Niet minder dan 11 overtreders gingen op de bon. AANRIJDING. Doordat de bestuurder van een op de Vredehof straat, in de richting Amster dam rijdende auto een teken gaf, daf hij de betonweg naar Utrecht wilde in rijden, minderde de achter hem rijden de automobilist zijn vaart, hetgeen blijk baar niet werd opgemerkt door de be stuurder van auto no. 3. Een botsing en schade aan beide wagens was het gevolg. DUIVENTENTOONSTELLING. Zaterdagavond werd in de zaal van de Gouden Ploeg, onder grote belangstel ling, de tweedaagse postduivententoom- stelling, georganiseerd docr de Postdui venvereniging „De Zwaluw'', door de voorzitter, de heer J. v. d- Brink, ge opend. Na een welkomstwoord dankte spreker de tentoonstellingscommissie voor 't werk om deze expositie te doen slagen en wenste de prijswinnaars geluk, in 't bijzonder het jongste lid der verleniging, de heer J. van Breukelen, met het beha len van de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde medaillje voor de mooiste en schoonste duif van alle 193 inzendingen. Met de wens, dat de onderlinge vriend schapsband van de leden e(n de kennis over de duiven door deze tentoonstelling zullen worden bevorderd, verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. De prijzen werden als volgt toegekend: Oude doffers, onbevlogen: 1. R. Stalenhoef. 2. G. Geitenbeek. A. Graumans z.e.v. G. Haks e.v. Oude duiven, onbevlogen. 1. J. v- Brakel 2. A. Logtenstein. 3. A Grauwmans. W. Veerman z.e.v. I. Her waarden e.v. Oude doffers tot 300 K.M. 1. C. v. Soest. 2. J. Herwaarden. 3- P, Grift. 4. A. Priem, z.e.v. H Gorissen. e.v. J. Geitenbeek. Oude duiven tot 300 K.M. 1. A. Rijksen. 2. D. Radstok. 3. G- Gei tenbeek. z.e,.v. R. Stalenhoef. e.v- A. Logtenstein. Oude doffers boven 300 K.M. 1. G. Geijtenbeek. 2. J. Kruseman. 3. P Grift. 4. J. Kruseman. z.e.v. J- van Bra kel- e.v. N. Baltus. Oude duiven boven 300 K.M. 1. C. van Soest. 2. J. v. d. Brink- z.e,v, J. Kamerbeek, e-v. G. Haks. Jonge doffers tot 150 K.M. 1. A. Logtenstein- 2. J. Gaasbeek. 3. J- Herwaarden. 4. G van Soest, z.e.v. A- Priem. e.v. J. Kamerbeek. Jonge duiven tot 150 K.M. 1. H. Onwezen- 2. H. Kuil. 3. C- van Soest. 4. P- van Brienen, 5. A. Priem. 6. P. Grift, z.e.v. G. Hooijer. e-v. J, Her waarden. Jonge doffers boven 150 K.M. 1. H. Gorissen. 2. C. Herwaarden. 3. G- Hooijer. 4. J. van Brakel. 5. A. Logten stein. 6. H- Onwezen. z.e.v. J- C» van Breukelen. e.v- J. Kamerbeek. Jonge duiven boven 150 K.M. 1. J. van Breukelen- 2. H. Gorissen. 3. C. Herwaarden. 4. G. Geijtenbeek. 5. J. Kamerbeek. 6. Rausch, 7. J. v. d. Brink, 8. \V. van Boeijen. z.e.v. A. Priem- e.v, H- Onwezen. Late jonge doffers. 1. A. Waaijenberg. 2. H. Overbeek. 3. T. van Asch. z.e.v. J. v. Breukelen, ev* R. Stalenhoef. Late jonge duiven. 1. en 2. R. Stalenhoef, z.e.v, A- Rijk sen. e.v. A. Waaijenberg. WIELRIJDERS OPGEPAST. Wederom gingen meerdere wielrijders op de bon, die het in de avonduren zon der licht meenden te kun'nien stellen. GEVONDEN VOORWERPEN. Grijs gebreid kinderwantje, sleutel, rij- wielriem, witte hond, witte haan, broche (2 Zeeuwse knopen), ceintuur, pak ver micelli, grijze kinderwantjes, nummer bord L 20219, aulowiel met band (Ford?), ondergebit. SOESTERBERG. GESLAAGD. Voor het vakdiploma consumptieijsberei- ding is geslaagd de heer A. E. Tam mer Jr. AANHOUDING. Door de politie werd op de Amersfocrt- sestraat een vrouw aangehouden, wonen de te Hilversum. Deze vrouw 'bleek in 't bezit He zijn van textiel, koffie, thee, rijst, kaas ien andere artikelen, die zij bij ingezetenen tegen hoge prijzen trachtte t|e verkopen. Bij een bezoek aan haar woning te Hil versum vond men bovendien 6 coupons stoffen, zeep, een ongestempelde kaas, koffie en rijst, welke goederen eveneclms in beslag werden genomen. Tegen ver dachte, die in verzekerde bewaring we,jd gesteld, is procesverbaal opgemaakt we gens overtreding van diverse distributie bepalingen. GEVAARLIJKE SNELHEID. Evenals Soest telt ook Soesterberg zijn rijksweg en evenals daar wordt ook hier door vele automobilisten met een veel te grote snelheid gereden. Dezer dagen werd weer eiens eien val open gezet. Niet minder dan 15 auto mobilisten vlogen er in. VERBODEN SPULLEN. Wegens in het bezit hebben vain een vuurwapen met munitie werd proces verbaal opgemaakt tegen D. P. alhier- RECTIFICATIE. In ons laatste nummer schreven wij, dat de heer B. J. v. d. Maas, leider van het hulpdistributiekantoor alhier, wegens overgaan van de Soester distributiediensf naar de dienst te Amersfoort, de dienst ging verlaten. Dit is niet geheel juist. Door hem werd tegen 1 Januari ontslag gevraagd en verkregen wegens het aanvaarden van een andere betrekking. RUSLAND EN DE OOSTENRIJKSE OLIE Oostenrijk is in de laatste jaren van de oorlog een belangrijk olieproductiegebied geworden, maar deze nieuwe rijkdom heeft tot nu toe het land weinig voordeel ge bracht. Eerst waren het de Duitsers, die de olie weghaalden en nu zijn het de Russen. De productie is maandelijks ongeveer 67000 ton ruwe olie, maar de Oostenrijkers krij gen zelf slechts een 32.000 ton ter beschik king, hetgeen 10.000 ton minder is dan no dig is om de zo krap mogelijk berekende behoefte te deken. De Russen beschikken over het gehele restant en verkopen dat hoofdzakelijk naar het buitenland, o.a. naar Tsjecho-Slowakije. De Tsjechische produc ten, die zij daarvoor terugkrijgen, gaan naar Rusland. Kon Oostenrijk zelf over zijn olieproductie beschikken, dan zou het land jaarlijks on geveer 275.000 ton kunnen uitvoeren, waar voor bijv. uit Polen iedere maand ruim 4700 \vagons steenkool ingevoerd zouden kunnen worden. Op die wijze zou het normale han delsverkeer in Centraal-Europa zich kunnen herstellen, doch daar de Russen alles ten eigen bate aftappen, blijft het in deze lan den sukkelen. Heden overleed, zacht en kalm. na een gedul dig gedragen lijden, in de hope des eeuwige levens, onze lieve Man, Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, DB HEER in de ouderdom van bijna 77 jaar. Soest. J. M. S. Betlem-Bulens J. v. d, Kuilen-Betlem. Utrecht, L. Hoppener Betlem M, Th Hoppener. Soerabaja. N.O.I. C, Betlem, Groningen, P, L, Betlem en echtgenote, Soest. L, H, v.d, Hoeve-Betlem G. v. d. Hoeve. Klein- en achterklein kinderen. Soest, 3 Jan. 1948, Talmalaan 21 Geen bloemen, De begrafenis zal plaats hebhen Woensdag 7 Jan. a.s., te 12 uur. op de 2e Alg. Begraafplaats te Utrecht. Vertrek van het sterf huis plm. 11 uur. GEBLOKKEERD GELD KOMT VRIJ Maar niet voor consumptiegoederen. Zoals men weet, zal op 1 Juni a.s. het eerste geblokkeerde geld „vrij" komen, maar niet in die zin, dat men met geld van de bank zal kunnen halen om het naar eigen goed dunken te besteden. Dit zal slechts met mate worden toegestaan. Kleine geblok keerde rekeningen komen tot een vrij hoog percentage geheel vrij, dooh bedragen van meer dan 1500.zullen in vijf gelijke jaarlijkse termijnen worden vrijgegeven. Het gedeelte, dat niet dadelijk vrij komt, kan echter worden belegd en daartoe heeft men dan de keus uit vijf mogelijkheden: 1. overboeking op beleggingsrekeningen (spaarbank, o.d.), 2. aankoop van onroe rend goed of hypotheken, 3 aankoop van effecten, 4 aankoop levensverzekeringen en lijfrenten, en 5. aankoop „investeringscer tificaten", hetgeen practisch neerkomt op aankoop van staatsleningen. Met het oog op deze keus worden de geblokkeerde rekenin gen binnenkort herdoopt in „optie"-reke- ningen. Tegelijk komt dan een eerste be drag van 100.vrij. De bedoeling is duidelijk, n.1. dat het ge blokkeerde geld niet als contanten in om loop zal komen, want dat zou tot stijgende vraag naar goederen en dus tot prijsstij ging leiden. Vandaar de gedwongen beleg ging met de mogelijkheid om in maximaal vijf jaren het gehele bedrag desgewenst vrij te kunnen maken. ENGELAND GAAT WEER KOLEN UITVOEREN Binnen het raam van het plan-Marshall zal Engeland in het Volgend jaar minstens 6 millioen ton kolen gaan uitvoeren, en mis schien zelfs 10 millioen ton kunnen berei ken. Het is nog maar kort geleden, dat deze mogelijkheid niet bestond doordat ten gevolge van de vijfdagenweek in de mijnen de beoogde productie van 200 millioen ton per jaar niet kon worden bereikt. Sinds Oc- tober zijn echter zeer vele mijnwerkers vrijwillig Zaterdags gaan doorwerken en de resultaten daarvan zijn zo, dat over een periode van 12 maanden thans op een pro ductie van 221 millioen ton gerekend kan worden. Het gevolg hiervan is, dat Engelse kolen weer voor de internationale handel ter beschikking zullen komen, hetgeen de dure aanvoer uit Amerika zal verminderen. De Engelsen zullen deze kolen echter ruilen voor producten die zij hard nodig hebben en in hoeverre Nederland van dergelijke ar tikelen genoeg kan aanbieden is nog niet te bezien. EEN WITTE RAAF IN EUROPA Noord-Ierland, dat niet bij de Ierse Vrij staat behoort, doch bij het Verenigd Ko ninkrijk van Engeland en Schotland, ver toont, als witte raaf in Europa, een hogere uitvoer dan invoer. In 1946 beliep de invoer 125.140.000 pond en de uitvoer 127.670.000 pond. Deze gunstige economische toestand- is vooral het gevolg van de gelukkige om standigheid, dat Ierland tijdens de oorlog vrij ver van het strijdtoneel aflag en daar door zijn landbouw en industrie kon verbe teren en alle producten op de nabijgelegen Engelse markt voor hoge prijzen kon ver kopen. Het zijn vooral de landbouw, de scheepsbouw en de textielindustrie, die de uitvoerwaarde voor het grootste deel op leveren. De landbouw levert n.1. 20%, de scheepsbouw 25% en de textielindustrie 35% van alle export. Door deze „oorlogs winst" begint Ierland thans eindelijk zijn traditionele armoede te overwinnen, zodat het land voor de internationale handel van veel meer betekenis wordt. HET LIED VAN DE EERSTE VROUWELIJKE RECHTER Justitia, die steeds een Vrouw is (als zij, van steen, in een gebouw is) vertoont reëler zich en hechter als levend-vrou welijke Rechter. In Rotterdam (herin nert U zich) benoemde men Mejuffrouw Hudig en 'k vind zo'n vrouwelijke rech ter veel échter dan een mannenrechter. Wie éérlijk haar portret beoordeelt voelt zich (veroordeeld) haast bevoordeeld! Wat kan een man nog méér verlangen dan door twee lachend-gulle wangen en 'n wenkbrauw, (die een échte is!) ge doemd te zijn tot hechtenis? Ja, waarlijk, thans voel ik terdege de lust, een misdrijf te gaan plegen geen ordinaire, ruwe misdaad die maar luk raak en op de gis gaat met gummi knuppel ter verdovingen dan een laag staande beroving o neen, het moet ge raffineerder volleerder, voor een Vrouxv- vereerder. 'n Millioenenzwendel, vlot en vaardig dat is pas gróóts en harer waar dig. En dan, na mijn succesvol pogen (een aanslag op ons volksvermogen) ben ik geen prutser in haar ogen die ogen, die mij zo bewogen „De mens is goed!" (in vele strophen bezongen dit de filosofen) „De mens is slecht en wordt steeds slechter!" zo oor deelt menigeen als rechter. En daarom juist, dat durf ik wedden tracht men het Mensdom nog te redden door nu, in uiterste instantie met charme en met elegantie de minne misdaad te bestrij den. Men moest méér vrouwen in gaan wijden! Het brengt de boeven tot be kering zij hebben voor de vrouw ver ering ja waarlijk, ibij zo'n uiterst-lieve vervalt men niet in recidive. Een man zou zich toch hevig schamen om wéér 'n kraakje te beramen wanneer hij voor diezelfde Dame opnieuw zijn zonden moet beamen En 'k zeg tot slot van deze zang: „Ik kwam niet graag in het gevang maar kreeg b ij haar graag levenslang!"

Soester Courant | 1948 | | pagina 3