Acht en veertig* UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Ofitciële mededelingen. Heeft II reeds een cM2. Damterrein gekocht? Distributiekring Soest Voetbal. IN DE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTEm COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 2. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Het is opmerkelijk dat de jaren, eindigend op „48" de laatste eeuwen een zeer bijzon dere plaats innemen in de Nederlandse ge schiedenis. 1548 is het jaar van de „Bourgondische Kreits," het jaar waarin het Duitse Rijk de autonomie van de 17 Nederlandse „pro vinciën" bezegelde, waardoor de Nederlan den practisch een onafhankelijk rijk wer den. Helaas had dit rijk niet het geluk een nationale dynastie te bezitten, waardoor zijn belangen vaak werden opgeofferd aan die van andere landen. 20 jaar later vingen de Nederlanden hun strijd tegen de vreem de overheersing aan, die spoedig leidde tot algehele onafhankelijkheid der Noordelijke Nederlanden, verenigu in de Republiek der 7 Provinciën. 1648 bracht de bekroning van een 80-jarige vrijheidsstrijd. De vrede van Munster bracht de erkenning der Republiek door de Europese Mogendheden, de volledige breuk met Spanje en het definitieve uittreden uit het Duitse Rijksverband. 1848, het Europese revolutiejaar, bracht ook voor Nederland grote veranderingen. Dank zij het wijze beleid van de Vorst werd in ons land de weg der evolutie, in plaats der revolutie, gekozen. 1848 werd hierdoor het jaar van de Grondwet, waardoor de opperleiding in het Staatsbestuur bij de Staten-Generaal kwam te berusten, de mi nisteriële verantwoordelijkheid werd inge voegd en het volk door middel van recht streekse verkiezingen invloed uit kon oefe nen op de samenstelling van de Tweede Kamer. Is het verwonderlijk dat menigeen zon der bijgelovig te zijn zich bij de intrede van het jaar 1948 de vraag stelt of ook dit jaar gelijk zijn illustere voorgangers van bijzondere historische betekenis vooor ons land zal worden? In geen geval, temeer daar er verschillende gebeurtenissen op komst zijn waarvan ver wacht mag worden dat zij de staatkundige ontwikkeling van Nederland een nieuwe koers zullen geven, terwijl onze verhouding tot de andere Mogendheden ook wijziging zal ondergaan. Reeds deze maand wordt in Den Haag de Rijksconferentie gehouden waarop een nieuwe rechtsorde zal moeten worden ont worpen tussen Nederland en de Overzeese "gebiedsdelen Curagao en Suriname. De staatkundige betrekkingen tussen het „Moe derland" en de „West" zullen in belangrijke mate worden herzien. Dit zal echter nog slechts een voorspel zijn van de staatkundige herbouw van het ge hele Koninkrijk, welke aan de orde zal ko men als de vertegenwoordigers voor de Rijksconferentie „Oost" bijeen zullen ko men. Vóór deze conferentie bijeen geroepen wordt zullen echter eerst orde en rust op Java teruggekeerd moeten zijn. Uit de ont wikkeling van de toestand gedurende de laatste maanden mogen we opmaken dat dit in de loop van 1948 het geval zal zijn, zodat daarna, in een gezuiverde atmosfeer, aan de staatkundige reconstructie van het Nederlandse Rijk gewerkt kan worden. 1948 belooft ook een belangrijk jaar te worden op het terrein der buitenlandse be trekkingen. 1 Januari is de Tolunie tussen België, Nederland en Luxemburg in wer king getreden, waarvan verwacht wordt, dat zij de economie der deelnemende landen ten goéde zal komen, maar die vroeg of laat ook politieke en militaire consequen ties met zich mee zal brengen. Van belang in dit verband is daarom of, als uitvloeisel van het Marshall-plan, de Benelux ook met andere Europese landen gedacht wordt vooral aan Frankrijk en Italië een tol unie zal sluiten. Nederland is een der 16 Europese landen die in aanmerking komen voor Amerikaan se hulp. Hogelijk zal deze hulp ons land behoeden voor een ernstig deviezen-tekort en de gevreesde import-beperking kunnen voorkomen. Hiertegenover staat echter dat ons buitenlands beleid nog meer dan reeds het geval is rekening zal moeten houden met de politieke belangen van de machtige U.S.A. Een historisch jaar van de eerste grootte zal 1948 vooral worden als de „Grote Vier" er toe overgaan vrede met Duitsland te sluiten. L'histoire se répète, de geschiedenis her haalt zich, zeggen de Fransen. Zal Duits land in 1948 zijn tweede Munster beleven en zal deze vrede voor Nederland weer be langrijke voordelen brengen gelijk dit 300 jaar geleden het geval was? Overeenstem ming over een Vredesverdrag met Duits land is er nog geenszins. Éénmaal zal het toch moeten worden opgesteld, de moge lijkheid dat dit in 1948 gebeuren zal mag niet uitgesloten worden geacht. Belooft dit jaar dus in vele opzichten een historische mijlpaal te worden, het is een herdenkingsjaar bij uitstek. De hereniging der Nederlanden in de Bour gondische Kreits, de vrede van Munster en de grondwet van 1848 geven reeds aanlei ding genoeg om van een Jubileumjaar te gewaden. Het feit echter dat 31 Augustus a.s. H.M. de Koningin 50 jaar over het Volk van Ne derland zal regeren, stempelt 1948 tot een markant historisch Jubileumjaar. Als het onze geëerbiedigde Koningin ge geven zij Haar Gouden Regeringsjubileum in September a.s. te mogen vieren, dan zal inniger dan ooit in de Nederlandse his torie een dankbaar volk rond de treon geschaard staan om een sterk bewogen re geringsperiode te herdenken. De regerings periode van een halve eeuw, welke geken merkt wordt door het heldere inzicht van Hare Majesteit, Haar groot karakter en het bewustzijn van de hoge taak die het constitutionele Koningschap aan de Draag ster van de Kroon oplegt. K. VERGIS U NIET IN ENGELAND Hier zijn enkele feiten, die laten zien, dat Engeland weer hard aan het werk is en dat het Engelse volk bezield is met de wil er weer bovenop te komen: In vergelijking met voor de oorlog zijn er thans IV2 millioen mensen meer werkzaam in de onderscheiden beroepen en tegen be langrijk hogere lonen. Het verbruik van consumptiegoederen is wel beperkt, doch dit leidt tot aanzienlijke besparingen en dus tot kapitaalvorming. De export is naar hoeveelheid bijna een vijfde hoger dan voor de oorlog en naar waarde door de gestegen prijzen natuurlijk nog veel meer. Met 15% minder wagens en een tamelijk versleten spoorwegstelsel wor den meer dan 20% meer goederen vervoerd dan in 1938. De staalproductie heeft zich de laatste maanden krachtig hersteld en bereikte m November een record; zij was n.1. hoger dan ooit in vredes- of oorlogstijd bereikt werd. De steenkoolproductie is eindelijk ook op de goede weg en laat reeds weer export toe. Tienduizenden mannen hebben zich bereid verklaard 6 tot 8 uur per week extra werk te verrichten. Men is voornemens deze vrij- willigersarbeid te gebruiken voor bijv. grondwerk voor bouwobjecten, wegenher stel, opruiming van oorlogsconstrv.cties en herstel van door bombardementen bescha digde terreinen. Wie meent, dat de fut is uit Engeland, ver gist zich. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergade ring van 30 December 1947 is besloten de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van het verzoek van het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel te Soest" om beschikbaarstelling van een zevende lo- calitcit ten behoeve van de school aan de Driehoeksweg. HUISSLACHTINGEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene keinnis van belang hebbenden, dat aangiften voor huisslach tingen minstens drie dagen vóór de le vende keuring moeten plaats hebbefn aan het Bureau van de Keuringsdienst van Vee en Vlees op het terrein van de N.V. Centrale Slachtplaats aan de Lange Brinkweg en wel tussen 9 en 10 uur en 14 en 1430 uur. Ook te Soest is de Nationale Monumejn- ten Commissie voor Oorlogsgedenktekens gestart met haar werkzaamheden. Wat is het doel van deze commissie? Zij wil monumenten oprichten voor de ge vallenen en de verzorgers zijn van de nagelaten betrekkingein van al diegenen, die hun leven offerden ein wier gezinnen en familie zich in de strijd om het be staan van hun steum en zorg zagen be roofd. De monumenten wil zij oprichten op die plaatsen in Nederland, waar gebeurte nissen plaats vonden, die tijdens de oor log een bijzonder karakter droegen. Om haar gedachte te kunnen verwezen lijken wil de Commissie het terrein op de Dam te Amsterdam, waar het centra le monument zal verrijzen, symbolisch verkopen. Iedere c.M.2. kost 50 cent, zodat iedere Nederlander in de gelegenheid is zijn evenredig aandeel fce nemen in de oprich ting van het centrale monument en -te vens van de andere nationale gedenk tekenen. Meer nog, hij zal de nagela ten betrekkingen van onze doden te hulp komen, want van de aldus verkregen gelden zal een belangrijk deel kunnen worden afgestaan aan de verschillende stichtingen, Stichting 1940-1945, Ere schuld en Dankbaarheid en andere mi litaire fondsen, Prinses Margrietfoinds enz., die zich ten doel stellen de ver zorging van de nagelaten betrekkingen van de leden van leger en vloot, koop vaardij, van het verzet, van politieke slachtoffers. Zo kan Nederland een steen houwen en steun bieden, wanneer geen vierkante centimeter van de grond on verkocht blijft. Iedere Nederlander, die één of meer c.M. 2. van het midden Damterrein te Amsterdam heeft aangekocht, ontvangt als bewijs een z.g. certificaat voor 1 tot 2000 c.M.2. Voor de waarden boven 2000 c.M.2. worden op naam gestelde certificaten afgegeven. Waar zijn- te Soest de certificaten ver krijgbaar? U kunt ze vanaf Maandag a.s. bekomen aan de volgende adressen: H. v. d. Swan.de Kiewit, Vosseveldlaan 21c, Soest Zuid. M. A- Rebergen-Dclfor- ge, Schoutenkampweg 10a, Soest-Zuid. H. Swart, Braamweg 102, Soest-Zuid. E. A. Rademaker, Middelwijkstraat 49, Soest. Bureau voor Sociale Zaken, Steenhoff- straat 5, Soest. E. Touber-Baasdorp, Steenhoffstraat 73, Soest. Verkefershuis Soest Vooruit, Van Weedestraat 4, Soest dijk. Cr. Duinker-Van Aarsen, Nassau- iaan 6, Soestdijk. W. Hogeboom, Van Weedestraat 9d, Soestdijk. J. B. K. de Jong, Talmalaan 14, Soest. P. Grift, Vin- kenweg 9» Soestdijk. Voor Soesterberg wordt een nadere re geling getroffen. (omvattende de bijkantoren Soesterberg, Baarn, Eemnes, Bun schoten en HooglandJ. RIJWIELEN. In het tijdvak van 11 tot en met 24 Ja nuari a.s. wordt de gelegenheid tot hief aanvragen van rijwielejn opengesteld op de gewone kantooruren. Na deze datum kunnen geein aanvragep, meer worden in gediend. TRANSPORTBANDEN Eveneens kunlnen im dit tijdvak trans- sportbanden worden aangevraagd. RIJWIELBANDEN Tussen 11 en 16 Januari a.s. kan door hen, aan wie in een der maanden Febru ari tot en met Juni j.1. voor de laatste mjaal 1 ,o.f 2 bonnen voor ee!n toerbuifjein-, band werden uitgereikt, opnieuw ee(n aanvraag worden ingediend. De formulieren hiervoor kunnen op de gewone kantooruren worden afgehaald. De indiening van deze formulieren kan geschieden tussen 16 «en 24 Januari, waarbij tegelijk de inschr ij vingsbew ij zen zuilen worden uitgereikt volgens onder staande regeling: A t.m. B op Vrijdag 16 Januari. C t.m. G op Maandag 19 Januari. H t.m. K op Dinsdag 20 Januari. L t.m. M op Woensdag 21 Januari. N t.m. S op Donderdag 22 Januari. T t.m. Z op Vrijdag 23 Januari. Voor EEMNES is het kantoor alleen opengesteld op Donderdag en Vrijdag. Met ingang van heden zal in de gemeen te LAGE VUURSCHE alleen nog zitting worden gehouden voor de uitreiking va;n de bonkaarten. De datum van uitreiking hiervan zal telkens nader in de pers worden bekend gemaakt. Alle andere zaken zullllen uitsluitend door het kanfoor te Baarn worden be handeld. VOETBALOVERZICHT. S.E.C. gaat a.s. Zondag te Amersfoort bij Amsvorde op bezoek. In deze ont moeting zal worden beslist, welke van deze twee ploegen de leiding in de 4e klasse K. zal nemen. Amsvorde staat momenteel met één ver- liespunt meer onder S.E.C. op de twe,e- de plaats, zodat van enig krachtsverschil geen sprake is. De thuiswedstrijd wist S.E.C. indertijd met 20 te winnen, maar Amsvorde krijgt nu het voordeel van eigen terrein en omgeving. Een voorspelling is dan ook moeilijk te geven, maar dat het a.s. Zondag te Amersfoort aan de Leusder- weg zal spannen, dat staat vast. S.E.C. zal er echter prijs op stellen haar on geslagen record te handhaven en daar mede tevens de grondslag van ee;n e.v. kampioenschap te leggen. Van de fa. Tensen rijdejn vanaf Nieuwier- hoek, te 1 uur, extra bussen naar A'foort B.D.C. gaat bij de degradatiecandida,af Soesterberg op bezoek en dit betekent, dat B.D.C. op zware tegenstand zal stui ten. Volgens de traditie heeft B.D.C. nog nimmer van Soesterberg kunnen winnen en gezien de prestatie van Soesterberg I.1. Zondag door H.D.S. te Leersum 2 punten afhandig te makein, zien wij hef bezoek van B.D.C. aan het vliegdorp met enige ongerustheid tegemoet. Het volledige programma vermeld voer de Soester clubs de volgende wedstrij den: AmsvordeS.E.C. te A'foort, 2.30 uur. SoesterbergB.D.C. te S'berg, 2 uur. S.E.C. 2—'D.O.S. 4 te Soest, 2.30 uur- S.E.C 3—Baarn 3 te Soest, 12 uur. Amersf. Boys 4S.E.C 4 te A'foort, 12 u. B.D.C. 3—Amsvorde 4 te Soest, 12 uur. Abonn. p. kwart f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 9 JANUARI 1948. Zoekt u misschien een kookkachel? Of kachelpijpen? Oude deuren? Een hek? Mogelijk heeft u iets aan een kat tenvel? Ik kan u een adres geven waar u al dat soort dingen en nog veel meer, tot fietsframes toe, kunt weghalen. Gratis. En de omwonenden zullen u er nog dank baar voor zijn ook. In de Burgemeester Grofhe/sfraaf, naasf! de „8 Zaligheden'',, zoals dit blok huizen schijnt te heten, liggen al deze dingen zo maar voor het grijpen. Niet alleen in de Burgemeester Grothe- straat is dit het geval. Haasjt iedere buurt in Soest heeft zo'n plek, waar mensen met weinig gevoiel voor olnize sa menleving hun vuil en ouwe rommel de poneren. Ik zal u niet onpasselijk maken met 'ut opsomming van wat zo al op deze plaatsen wordt gedeponeerd, maar ik heb het idee, dat ook onze politie ier wel eens met de oren staaf te klapperien. Door onze gemeenteraad is in de laatsfle zitting het voorstel aangenomein, dait een ieder, wonende bTnniein een bepaalde straal in onze gemeente, verplicht is z'n vuilnis en as mee te geyen aan die op haaldienst. Gelukkig, het werd tijd. Maar laten we dan ook samenwerken om bedoelde toestanden uit te roeien. Al ligt het „verraden" ons Hollanders ook slecht, laten de omwoners van die ongewenste vuilnisbelten in h;et midden van ons dorp, niet weifeleln met h\e|f; doen van aangifte bij onze politie, wan neer ze zien, dat sommigen hef mis schien tóch nog gemakkelijker of mo gelijk veiliger vinden hun snueerpijperij langs de weg te deponeriein. Misschien wil Gemeentewerken ons bo vendien een pleizier doiern door de mieest erge rommel op die plaatsen aan het oog te onttrekken. En nu ik toch met de Gemeentewerken spreek, mijn compliment voor de ver beteringen in de Burg. Grothesfraat. Daar is het rijwiel- en wandelpaden- vraagstuk thans geheel opgelost. In de Van Weedestraat slapen no.g einkjelie huiseigenaren over afstand vain hun grond. Ik hoop maar, dat zij in dit op- -vlug UriTgeoiupc.,» /.«.'iiv.. z-ij.»—O» anders de Buurtvereniging eisins niiet 'n grote wekker bij deze mleinsien op be zoek gaat. i Ja, ja, we komen er wel, al zijn we ier nog niet- H. OEKMAN. GEEN VERHOGING PREMIE ZIEKTEWET RADEN VAN ARBEID OVER 1948. De wettelijke algemene premie van 3 procent voor de ziekenkassen van de Raden van Arbeid zal, ingevolge eefti besluit van de Minister van Sociale Za ken voor het jaar 1948 niet worden ver hoogd. Ook de premiën, welke voor bedrijven met een hoger dan normaal risico zijtn vastgesteld, blijven ongewijzigd, terwijl een naheffing over 1946 iniet zal plaats vinden. De bevoedheid van de Raden van Ar beid om voor afzonderlijke ondernemin gen met een hoger risico eien premie vast te stellen, welke afwijkt van die normaal premie, blijft uit de aard der zaak be staan. DIERENBESCHERMING. Het rapport over de maand Decembietr vermeldt o.m. het navolgende: Ten behoeve van honden verleende de inspecteur in December vieiertig maal zijn hulp en bemiddeling. Daarbij waren eefn groot aantal zwervende honden, maar tevens de nimmer ontbrekende slecht verzorgde kettinghonden. Zo werd er 'n hondje aangetroffen aan een ketting van nauwelijks een halve meter llengte; ver schillende honden haddein tochtige, nat te nachthokken en een uitloop in mod der en uitwerpselen. Een jotnge bouvier lag in een garage, welke ajile beschrijving tart. Laten wij volstaan met te vermel den, dat de vloer bedekt was met een laag uitwerpselen en het commentaar ovelr dc mentaliteit van de „baas" jein die „vrouw'' van dit dier maar achterwege laten. Een hondenliefhebbier nam zijlrn hond bij het nekvel en slingerdie hem over de straat, waarvoor hij een zeirr ernstige waarschuwing had te incasseren. Bij nacht en ontij wist de inspecteur een hond uit een diepe rioolput, gedeelte lijk met water gevuld, te reddsn. Een jeugdige schooljongen stopte een kat in een zak en beukte daarna mist die zak op de grond. Veelbelovende jeugd. In een geval van hardnekkige weigering om te voldoen aan het oogkleppenvlerbod voor paarden werd procesverbaal opge maakt.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1