W. N. NIEUWENHUIS WEERSPIEGEL* LENSSEN! Het is plicht dat iedere Nederlander. Plaatselijk nieuws. ESPERANTO. Loodgieter - Electriciën GUMMI DAMES REGENMANTELS Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk het is plicnt van iedere Nederlander» dat hij zich schaart achter de actie van de Nationale Monumenten Commissie, welke actie 1 Februari a.s. afloopt- Iede re Nederlander mag eenvoudig de vijf zware oorlogsjaren van '40-'45 niet ver geten. Die jaren liggen nog te vers in ons geheugen. Honderden prachtige va» derlanders zijn door de Duitsers tegen de muur gezet. Duizenden zijn in ce concentratiekampen om het leven geko men. Het zijn barre jaren geweest. Wij hebben dat stuk voor stuk al te duide lijk ondervonden. Er zijn diepe wonden in ons volk geslagen en aan de heling kunnen wij allemaal mee doen. Vergeten is menselijk en begrijpelijk- Onmenselijk en onbegrijpelijk zou zijn, wanneer wij hen zouden vergeten, die zich spontaan en zonder bedenken voor Nederland» voor ons dus, gaven. Zij haalden de kas tanjes der vrijheid uit het Duitse vuur. Zij, jongere en oudere vrouwen ein man nen hebben nabestaanden achtergelaten, die voor de toekomst op hen hadden ge rekend. Zij mogen niet onverzorgd wer den achtergelaten. Dat zou een schande voor het gehele Nederlandse volk zijn en hun offer, een offer waardoor wij nu weer vrij kunnen ademen, zou geheel te vergeefs zijn gebracht. De Nationale Monumenten Commissie heeft een grote landelijke actie opgezet, want door het gehele land zjjn er slacht offers gevallen. Elke stad, elk dorp of gehucht heeft meegewerkt om Nederland weer Nederland te deen jdjn. Een vrij land wars van ideologièn. Daarom moet de actie van genoemde commissie sla gen. De gemeente Amsterdam heeft in de strijd een grote rol gespeeld. Het be stuur van onze hoofdstad heeft het Damplantsoen ter beschikking van de Nationale Monumenten Commissie ge steld en dit Damplantsoen, dat uit twaalf mïllioen vierkante centimeters bestaat» aan de gehele Nederlandse bevolking op symbolische wijze verkocht. Het kleinste kind en de oudste man of vrouw kan voor vijftig cents een certi ficaat kopen voor één van die vierkante centimeters. Honderdduizenden heb ben dit reeds gedaan. Een industriële onderneming te Amster dam heeft alleen reeds voor f 100.000. aan vierkante centimeters gekocht. Meer dere bijdragen van deze omvang .en gro ter zijn toegezegd. Het is dus prachtig, dat klein en groot, ieder naar draag kracht meewerken. Familie van een bij een bombardement aan de overkant van het IJ omgekomen zoon heeft door hem gespaarde koperen centen in certificaten omgezet. Ter zij ner nagedachtenis. Er zijn moeders, d.'ie certificaten hebben gekocht voor kinde ren, die binnenkort eerst het levenslicht zullen zien en er zijn 700 ouden van da gen in Amsterdam, waaronder bijna hon derdjarigen, die dubbeltjes en stuivers bij elkaar hebben gespaard om voor een bedrag van f225.aan certificaten te kunnen koper». Zo zijn er hcitiderden voorbeelden. Het zijn ontroerende voor beelden, die navolging verdienen. Ne derland moet zijn doden eren door de nabestaanden van zorg te vrijwaren. Dit is geen liefdadigheid, doch een dure plicht. Het is de plicht van iedere Ne derlander VERENIGING VOOR VREEMDE LINGENVERKEER „SOEST-VOORUIT1' Wij verwijzen u naar een advertentie in dit blad betreffende een door „Soest- Vooruit" uitgeschreven vergadering rr.iet alle pensionhouders ter plaatse, op Donderdagavond 15 Januari in de Gou den Ploeg. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlegvel 8642» gestreepte stropdas, zwart gevlekte foxterrier, grijze wollen hand schoen, kinderwantje, Kraker overschoen, greep, sleutel van klavierslof, beige cein tuur, paar handschoenen, schapenwollen dameswanten, broche, sleutel (13), kin derwantje, schooltas, inhoudende brood trommeltje en handschoenen, wieldop van Ford, blauw geruite shawl, paar hand schoenen. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Toon het met de nering niet goed meer ging, nam de loodgietersbaas M. Visman alhier in Juli 1943 dienst bij de Land storm Nederland om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Met de wa pens in de hand gestreden tegen de Ge allieerden en tegen het eigen volk hoeft hij niet gedaan volgens zijn verklaringen. Toen de Ned. Landstorm in België te gen de oprukkende geallieerde legers werd ingezet, vervulde hij de functie van administrateur. Overigens was hij een verklaard N.S.B.-er, die reeds vóór de oorlog de vanen van Mussert had ge komen omdat hij in die partij een be schermer zag van de verdrukte kleine micldenstand. De procureur-fiscaal bij het Bijz- Ge-' rechtshof te Utrecht eislte Donderdag i-1.. tegen V. acht jaar gev.angenis's&rsf - met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. Zijn advocaat, Mr. Van Soest, pleitte clementie. Uitspraak 22 Jan. a.s. OP DE BON. Meerdere personen werden bekeurd we gens overtreding van het inhaalverbod, het berijden van rijwielen zoinder ver lichting en het rijden met auto's zonder nummer en rijbewijs. UITVOERING R.K. GEMENGDE TONEELVERENIGING „HOGEROP". Zondagavond gaf de R.K. Gemengde To neelvereniging „Hogerop" in hiet Sf. Josephgebouw een uitvoering voor de le den van de K.A.B. In zijn openingswoord heette de heer G. van 't Klooster alle aanwezigen welkom» in 't bijzonder pastoor Lommerse en de afgevaardigden van de afd. Soestdijk. Spreker drong tevens aan op betere me dewerking van de leden van de K.A.B., daar dit zeker noodzakelijk is bij de we deropbouw van ons vaderland. De leden van de organisatie moeten het voorbeeld geven, hetgeen ook stimulerend werkt op andere organisaties. De toneelvereniging „Hogerop" voerde daarna het toneelspel in drie bedrijven ,,'t Verleden Spreekt" op. De rollen van dit stuk werden door de medespelende damies en henen zeer goed vertolkt en het aandachtige publiek gaf aan het slot van elk bedrijf haar waar dering hiervoor docr een krachtig ap plaus te kennen. ZWEEFVLIEGEN. Een veel besproken onderwerp van de techniek is op het ogenblik de luchtvaart. Heel de wereld spreekt nu over de nieu we Brabazon en nog vele andere toestel len van gigantische afmetingen. Snel heid 480 K.M. Accomodatie voor 120 per sonen. Maar ook kleinere toestellen spreken jipg een woordje mee. En wanneer we over kleine toestellen spreken, komen we ook op de zweef vliegtuigen, waarmede in de 2e wereld oorlog grote resultaten werden bereikt. Denkt u maar eens aan onze bevrijding» i waarin toch zweefvliegtuigen van groot formaat een zeer groot aandeel hebben gehad. Wanneer we hierop weer terug zien, dan gaan we iraog een stap verder en komen op de zweefvliegtuigen, die, in tegenstelling met bovengefnoemden door I ons zelf kunnen worden gebouwd. Daar j wordt het terrein weer onbeperkt; van het kleine model voor kierlingmodelbou- I wers tot de nieuwste typen van vliegen de vleugel en helicoptere, die voor ons modelbouwers, ook niet tot de onbereik baarheden behoren. Wilt u hiervan iets meer welen, komt u dan 's Zondagmiddags op onze bouwmid dag in het lokaal aan de Lange Brink- weg op het terrein van Gemeentewerken, of gaat u eens praten met onze bouwlei der, de heer G. Smit, Heuvielweg 39 (van 19-20 uur) of met de voorzitter, de heer H. v. d- Putten, Soesferbergsestraat 133a» „De Rimboe", (van 17-18 uurj. BELEDIGING. Toen onlangs de 45-jarige gewezen poli tieman J. K. op een buitenweg de vroe gere P.R.A.-ambtenaar J. H. H. ont moette, met wie hij vroeger eens ver schil van mening had gehad naar aanlei ding van een opsporiingszaak, liet K. zich op zeer onheuse wijze tegenover de oud ambtenaar uit. Hij schold hem na melijk voor „viezerik" uit- De aldus aangesprokene diende bij de politie een aanklacht in wegens beledi ging en Maandag j.1. stonden beide par tijen voor de Utr. Politierechter. De ge wezen politieman, tevens oud-politiek delinquent, trachtte zich ui/t de situatie te redden door te beweren, dat hij het gewraakte woord had gesproken tegen zijn hond, die tegen zijn zin met hem zou zijn meegelopen. Maar de heren ach ter de groene tafel hechtten daar gaen geloof aan. Integendeel kreeg hij nog een schrobbering van de Politierechter, om dat een dergelijke laffe uitvlucht een oud-politieman onwaardig is. De onheuse behandeling kwam J. K. ten slotte op f 25.— boete, subsidiar tien da gen hechtenis. SOESTERBERG. TER INZAGE. De passagierslijsten van de m.s. „Gro« te Beer", voornamelijk bezet met mili tairen en „Tabian" liggen ter inzage op de hulpsecretarie, Veldm. Montgomery weg 82. Aankomst te Amsterdam ver moedelijk 16 en 21 Januari. Radiodiffusion Francaise zendt thainis da gelijks een kwartier in of over Esperanto uit, n.1. van 18.15—18.30 uur (Fr. tijd) op golflengte 41.21 M. De Bulgaarse regering hoeft de inkom sten, verkregen door de uitgifte van eep speciale Esperanto-postzegel, ten bedra ge van 3500-000 lei. geheel ter beschik king van de Bulgaarse Esperantoboind gesteld. De spoorwegen te St- Paulo verstrek ten gratis reisbiljetten aan de deelne mers van het aldaar gehouden elfdie Bra ziliaanse Esperanto-congres. Bij een in Hongarije gehouden ienquète bleek 75 procent van de bevolking voor stander van Esperanto-onderwijs op de scholen. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 BAKSTEENINDUSTRIE HEEFT HUIZEN TEKORT De Nederlandse baksteenindustrie, een be drijf zo typisch Nederlands als weinig an dere, produceerde voor de oorlog met 250 bedrijven en 15000 arbeiders meer dan an derhalf milliard stenen per jaar. Deze zo mer waren nog slechts 11000 arbeiders werkzaam, terwijl de productie op ongeveer 65% van 1938 stond. Ware het niet, dat in het bouwbedrijf het tekort aan hout, ijzer en arbeiders nog groter is dan aan bak steen, dan zouden wij ook voor de eigen huizenbouw stenen tekort hebben. Zoals de toestand thans is, is het vooral de export van baksteen, die vroeger van betekenis was, welke thans vrijwel niets bedraagt. Voor een groot deel wordt de onvoldoende productie in de steenfabrieken veroorzaakt door arbeiderstekort, want brandstof is er weer voldoende. Toch zijn de lonen niet laag, in aanmerking genomen, dat de fa brieken in streken liggen, waar geen hoge lonen betaald worden. Het basisloon is 70 cent per uur, waarboven 20 tot 35% toe slag verdiend kan worden bij accoordwerk. De moeilijkheid is, dat men* onvoldoende huisvesting heeft voor de arbeiders. Niet alleen zijn er te weinig woningen, vooral doordat juist langs de grote rivieren zo veel is verwoest, maar ook worden de wo ningen, die er staan, thans veelal bewoond door mensen, die een ander beroep uitoefe nen, of zijn gaan uitoefenen. Men heeft een proef genomen met Poolse arbeiders en met politieke gevangenen, doch noch het een, noch het ander heeft voldaan. De fabrikan ten zoeken daarom thans de oplossing in grotere mechanisatie. Het machinaal vor men van de stenen is een kwestie van con structie van machines, maar overigens geen probleem. Grote uitbreiding kan dit sy steem echter eerst krijgen, als men er in slaagt het kunstmatig drogen van de on gebakken stenen technisch te vervolmaken. Wanneer dit lukt kan de industrie van sei- zoenbedrijf meer continu-bedrijf worden. Hieraan wordt thans hard gewerkt en eerst als de oplossing er voor gevonden is, kan weer een opbloei van de steenindustrie ver wacht worden. Dan zal ook deze nijverheid bij kunnen dragen tot vergroting van onze export. OLIE IS BRANDBAARDER DAN OOIT Nog nooit is de vraag naar olie en benzine zo groot geweest als op het ogenblik. Het motorverkeer in iedere vorm heeft zich veel sneller uitgebreid dan verwacht werd en er is nog geen eind aan die uitbreiding te zien. De scheepvaart gaat meer en meer over van stoommachines op motoren, het motorverkeer langs de weg groeit met een geweldige snelheid (hebben de Amerikaan se fabrieken in 1947 alleen niet reeds meer dan 5 millioen auto's afgeleverd), het luchtverkeer vraagt steeds grotere hoe veelheden benzine, zelfs de spoorwegen worden inplaats van steenkool-, olieverbrui kers, wanneer zij locomotieven vervangen door diesel-elecrische tractie, terwijl ook voor verwarmingsinstallaties steeds meer op oliestook overgegaan wordt. Iedereen vreest dus olie te kort te komen en daarom zijn de Amerikanen erg beducht, dat deze ontwikkeling de voorraden aardolie in hun eigen werelddeel te snel zal uitputten. In het bijzonder voelen zij er weinig voor de Europese landen van olie te voorzien, die uit Amerikaanse bodem komt, terwijl zij voor hun eigen gebruik ook liever meer teren op de olie-productie van andere stre ken. Vandaar dan ook, dat de belangstel ling voor de oliegebieden tussen de Middel landse Zee en Voor-Indië zo groot is. Eigen lijk beheerst de olievoorraad in deze streek op het ogenblik de gehele wereldpolitiek. De Russen willen, als het enigszins moge lijk is, dit gebied aan de controle van Enge land en Amerika onttrekken en het spreekt vanzelf, dat de tegenpartij alles doet om Russische invloeden te weren. Tekenend in dit verband is, dat, naar dezer dagen be kend werd, het binnenland van Turkije voorzien zal worden van een nieuw wegen stelsel, dat door Amerikanen wordt ge bouwd. Ook dit moet men zien als een flank dekking van de verbindingslijnen der En gelsen en Amerikanen met de olie-gebieden in het Midden-Oosten. Hoe gemakkelijker de Amerikanen zich in Klein-Azië kunnen bewegen, des te minder kans hebben de Russen op een overwegende positie in dit deel van de wereld. Intussen is men overal ter wereld bezig nieuwe oliegebieden op te sporen. Reeds is Europa rijker aan olie gebleken ,dan ver moed werd. Eerst Oostenrijk, toen West- Duitsland en Nederland en nu weer Italië blijken olie te bezitten. Wat er nog gevon den zal worden, is niet te voorspellen, doch wel is het zeker, dat olie-vondsten bij de thans heersende spanningen tussen de gro te mogendheden ieder moment kunnen aan tonen, dat aardolie een uiterst brandbare stof is! CANADA VERZEKERT ZIJN TOEKOMST Canada is één van de beste afnemers van de Verenigde Staten, maar door verschil lende oorzaken is de laatste jaren de invoer van Canada uit de V.S. veel groter gewor den dan de uitvoer naar dat buurland op brengt, zodat zelfs Canada een acuut te kort aan Amerikaanse dollars heeft. Voor een groot deel komt dit doordat de prijzen in de V.S. sneller gestegen zijn dan in Ca nada, en voorts, doordat de landbouwpro ductie van de V.S. door de enorme uitbrei ding van het kunstmestgebruik van de laatste tien jaar belangrijk is toegenomen, waardoor minder invoer van agrarische producten uit Canada nodig is geworden. Het overschot der Canadese productie gaat nu grotendeels naar Engeland, doch tegen matige prijzen, vooral wat betreft de tarwe. Daardoor ontvangen de Canadezen te wei nig deviezen om er hun invoer uit de V.S. mee te kunnen betalen. Vandaar dat Ca nada thans dreigt de tarweovereenkomst met Engeland op te zeggen, tenzij het moe derland zich bereid verklaart, zijn aanko pen van Canadese kaas, bacon en eieren de eerste jaren noch in prijs noch in hoeveel heid te verminderen. Dat is echter weer moeilijk voor de Engelsen, die terwille van hun industrieel uitvoerprogramma genood zaakt zijn grote hoeveelheden van deze producten te kopen in Denemarken, Ier land, Nederland e.a. Europese Staten. De onderhandelingen tussen Engeland en Ca nada hebben dan ook een tamelijk gespan nen verloop, want de Canadezen willen hun economische vooruitzichten zoveel mogelijk veilig stellen. De uitkomst van deze onder handelingen is ook voor ons land zeer be langrijk met het oog op de hoeveelheid kaas, die in Engeland geplaatst kan wor den. Intussen kunnen de V.S. Canada ook niet loslaten, want er is al voor 2% milliard dollars door de Amerikanen in Canadese industrieën belegd, terwijl een nog grotere investering wordt verwacht. Amerika kan zijn uitvoer naar Canada n.1. alleen volhou den wanneer Canada zelf een grotere uit voer naar de V.S. kan opleveren aan hout en houtpulp, ertsen en kolen. Op grond hiervan laat het zich aanzien, dat Canada in de naaste toekomst een snel uitbreidende arbeidsgelegenheid zal bieden, hetgeen voor immigratie uit Europa van het grootste be lang is. met capuchon. J. HOPPENBROUWERS v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. Goed nieuws! Doordat in 1948 een niet on belangrijke stijging van de binnenlandse kolenproductie wordt verwacht, zal voor het stookseizoen 1948/49 naar een betere voorziening van huisbrand worden ge streefd. Zorg voor de gegevens! De Belgische dou ane verlangt nu, dat de merken, maten en nummers van autobanden op de grens posten worden vermeld. Eerste luchttaxi gestart. De luchttaxi's der N.V. Areolanda hebben een begin ge maakt met het luchttaxi-vervoer vanaf vliegveld Twente. Zij doen niet mee. De gemeenteraad der Limburgse gemeente Brunssum heeft het voorstel van de minister, om de verma kelijkheidsbelasting te verhogen, met al gemene stemmen verworpen. Er kan nog méér bij. In het komende VQor- jaar zal het aantal plaatsen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam aanzienlijk worden uitgebreid. Gedenkteken te Arnhem. Van de opbrengst der nationale monumentenactie zal 50.000.worden beschikbaar gesteld voor de oprichting van een groot gedenk teken te Arnhem. Meer grond voor Zeeland. In het voorjaar wordt vermoedelijk een begin gemaakt met de inpoldering van het Zuid-Sloe en in 1949 met de Braakman. Nieuwewetten. Aan het departement van Economische Zaken wordt de laatste hand gelegd aan een ontwerp tot wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf. Let op de voorrang! De verkeerspolitie be gint 17 Januari een speciale controle in de steden op de naleving der voorrangs bepalingen. Nieuwe stichting. Opgericht is het „Neder landsIndonesische Vriendschaps- en Opbouwfonds" (NIVO), dat zich ten doel stelt, langs particuliere, cultureel-sociale weg, direct contact tot stand te brengen tussen Nederland en Indonesië. Het Nederlandse trekpaard. De Nationale tentoonstelling van „Het Nederlandse Trekpaard" zal 15 en 16 Juli in 's Her togenbosch worden gehouden. Europese première. Op 9 Januari zal in Den Haag de Europese première worden ge geven van de film: „Het leven van pre sident Roosevelc". Toe maar jongens,. De tijdens de bezetting te Londen zetelende Nederlandse rege ring had naar achteraf is gebleken, de opdracht tot het aanmunten van nieuwe zilveren geldstukken achterwege kunnen laten Padvinders-wereldcongres. De wereldbond van Padvinders zal in de tweede helft van April 1949 een conferentie in Neder land houden. Jubileum-beurs. De vijftigste Jaarbeurs zal van 6 tot en met 15 April worden ge houden en de Najaarsbeurs van 7 tot en met 16 September. Ook voor zieken. Voor het eerst is in Ne derland een zieke per hefschroefvliegtuig vervoerd en volgens de begeleidende ge neesheer biedt dit vervoer voor de toe komst voortreffelijke vooruitzichten.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3