WEERSPIEGEL» Hoe t bij de buren gaat. Verloren Ongeveer een half jaar geleden schreef En- gelands oud-onderminister van Buitenland se Zaken, Lord Vansittart: „Roep Moskou een halt toe!" De bedoeling was zijn land genoten aan te sporen om een nieuwe oorlog te voorkomen. Hij voegde daaraan toe, dat een Engelse krant had geschreven: „dat de buitenland se politiek thans het meest móéd nodig heeft," maar, vervolgde hij, „moed is altoos de onmisbare, hoewel niet steeds als zoda nig erkende voorwaarde geweest voor de buitenlandse politiek. Het was ten dele ge brek aan moed, dat ons in de tweede we reldoorlog bracht. Wij behoeven niet te blijven staan bij de vele gelegenheden, die wij gemist hebben om de Duitse bluf tijde lijk te ontmaskeren." Zal de tegenstander van» Moskou thans die moed hebben? Een week geleden heeft de Britse premier Attlee in een radiorede geprotesteerd tegen wat hij noemde een nieuwe vorm van im perialisme door de Sovjet-commissie nage streefd. Dit imperialisme noemde hij een bedreiging van het welzijn en de levens wijze van andere landen van Europa. Thans heeft de plaatsverv. Britse minister Herbert Morrisson in een verklaring over internationale aangelegenheden van de commissie ter bestudering der buitenlandse politiek verklaard, „dat de Russische bui tenlandse politiek, en de vermetele Russi sche propaganda een nieuwe oorlog in de hand werken en het economisch herstel van de wereld in gevaar brengen." Hij uitte zijn verontwaar diging over de rol, die de Sovjet-Unie en de communisten in Oost- en Zuidoost,Euro pa spelen, en hoewel niets liever dan sa menwerking met de Sovjet willende, zei hij, dat de Sovjet niet kan verwachten, „dat wij steeds onware en kwaadaardige aanvallen op Engeland op ons kunnen laten zitten." Neen, maar dan zal Brittanië toch anders uit de hoek moeten komen, en is Engeland daartoe in staat? Wat zal het doen tegen de propaganda, die de Sovjet bijv. nu weer in Berlijn tegen de westerse geallieerden voert? De Sovjet, die in het Oosten door een z.g. Molotov-plan de satellieten econo misch wil steunen, en in het Westen, vooral West Duitsland, de economie van het Marshall-plan door algemene stakingen wil verlammen. En voorts de geallieerden uit Berlijn wil jagen De Russische officier Sobinow heeft in het te Berlijn verschijnende officiële orgaan van het Sovjet-bestuur geschreven: „wij kunnen niet langer toestaan, dat Berlijn tot centrum van het separatisme en de verga derplaats van intriganten wordt gemaakt." Dat slaat op vergaderingen van soc. demo craten en anderen, te Berlijn gehouden, maar wordt o k in verband gebracht met de te Frankfort getroffen overeenkomst van de Amerikanen en Britten met betrek king tot de sterkere economische regering. Dit was de Fransen niet naar de zin, maar de Sovjet nog minder. De laatste nu ver spreidde het bericht, dat de westelijke autoriteiten gedwongen zullen worden Berlijn te verlaten. De Sovjet-bevelhebber Sokolowsky heeft geprotesteerd tegen de besluiten van Frankfort betreffende de Brits-Amerikaan se dubbelzone. En nu komt de klap op de vuurpijl: als de reacties der Engelsen en Amerikanen daartoe aanleiding geven, dan zal de Sovjet-Unie overwegen de overeen komsten van Jalta en Potsdam op te zeg gen, dan is het viermogendhedenbestuur geëindigd, de verdeling van Berlijn van on waarde verklaard, en aan de westelijke au toriteiten de eis te stellen om binnen vier of zes weken Berlijn te verlaten. Britse autoriteiten te Berlijn noemen deze gedachte „bluf", en de Amerikaanse gene- raal Hayes zei: „Wij blijven in Berlijn, maar de Berlijners, dag aan dag dit ho rend, gaan er geloof aan hechten. De Ame rikaanse gouverneur inDuitsland, generaal Clay, heeft vroeger verklaard, dat hij niet uit Berlijn zou vertrekken, tenzij geweld ge bruikt wordt. Officiële autoriteiten beves tigen evenwel, dat een overplaatsing op grote schaal van Amerikaans personeel van Berlijn naar Frankfort op handen is. Dus toch wij- i ken. Naast deze Sovjet-beweging, om de geesten tegen de Westerse autoriteiten op te zetten, moet de tweede actie gezien wor den in de communistische pogingen om de voedseltoestand uit te buiten tot ondermij ning der productie. Dit zou dan een tweede antwoord van de Sovjet zijn op de vorming ener sterke economische regering der West Duitse dubbelzone. Ook de vakbeweging heeft zich weer in de politieke situatie gemengd. De vakbonden hebben, nu de distributie van levensmidde len, evenals in het voorjaar van 1947, in het ongerede geraakt, gedreigd met een al gemene staking, waar men de communisten achter zoekt, die als uitvoerders van Mos kou, het Roergebied in disorde moeten brengen om straks mee tegen het plan- Marshall te kunnen ageren. De vakbonden hebben nu de Westerse autoriteiten ge vraagd de boeren van Neder-Saksen, Slees- wijk Holstein en Beieren, te dwingen vlees en levensmiddelen te leveren. Een staking van 25.000 Duitsers werd door de bezetten de macht toegelaten. Iets wat onder Duits bewind niet mogelijk zou zijn geweest. De Britten en Amerikanen moesten eens be denken, dat dit dulden door het volk straks als zwakheid zal worden aangemerkt, ge woon als het reeds was aan dwang en aan dwingelandij, verklikkers en spionnage. Dit volk kan de democratische vrijheid nog niet verdragen en het is de vraag of* Frankrijk, bron der revolutie, hët ook kan. Dit land heeft wel anderhalve eeuw lang de leus „vrijheid" horen klinken, maar telkens met bloed moeten afkopen. En nu spitsen zich de ver houdingen toe. De communisten, door de verkiezingen tot een minderheid geworden, staan er op, de eens bezette plaatsen te be houden in het bureau der Nationale Verga dering en de Raad der republiek. Na een korte vacantie kwam de Nationale Verga dering bijeen tot verkiezing van het bu reau. Als voorzitter trad op het oudste lid, de 86-jarige Marcel Cachin, die in zijn ope ningswoord een partij-propagandarede hield, het misnoegen opwekkend van libe ralen, Gaullisten en radicalen, die dan ook de zaal verlieten, toen hij over gewapende conflicten sprak en Vietnam, Griekenland, Brits-Indië en Nederlands Indië noemde. Na de verkiezing van de radicaal socialist Edouard Herriot begon de herrie. De meer derheid der vergadering acht het niet ge wenst dat in de tegenwoordige omstandig heid en beducht voor Russische invloeden, communisten de sleutelposities in de Ka- merbureaux zouden innemen. Toen de lei ders der fracties de oude Cachin de voor drachten voor de lijst der vice-presidenten van de Assemblée overhandigden, werden deze door de tijdelijke voorzitter geweigerd, omdat de communisten op de 4e en 5e plaats stonden. Een verdaging der zitting bracht geen uitkomst. Verwijten over en weer werden gehoord, en het resultaat was dat de zaal ontruimd moest worden Vrijheid het is een woord, dat de com munist alleen als voor hem geschreven kent. De communisten in Italië strijden niet meer voor „brood", maar voor „vrijheid". D.w.z. de communis tische leiding heeft de leuze „brood" tijde lijk vervangen door de leuze „vrijheid" en haar aanvallen op de Ver. Staten versterkt. De Amerikaanse mariniers en het plan Marshall zijn de mikpunten harer propa ganda. De waarschuwing van de communis tische leider Togliatti „dat de communisten de steun hebben van tienduizenden jonge ren, die als partisanen geleerd hebben de wapens te gebruiken en bereid zijn deze, zo nodig, opnieuw te gebruiken tegen de re- volutionnaire provocateurs," wordt door neutrale waarnemers en door het kabinet- de Gaspari als ernstig bedoeld opgevat. Het uiterst-linkse kamp in Italië organi seert zich behalve in de communistische partij, ook in het z.g. „democratisch front van vrijheid en vrede," waaraan ook de links-socialist Nenni zijn steun geeft. Hier mee volgt Togliatti 't voorbeeld van maar schalk Tito, die in Joego Slavië ook buiten de partijen om richt tot de arbeiders van alle partijen. Anders botert het niet tussen deze'twee. Italië en Joego Slavië kunnen het niet eens worden over de te benoemen gouverneur van Triëst, dat zaakje loopt al een half jaar en 't zal er wel mee eindigen, dat de heren tot de Veiligheidsraad zeggen: wij kunnen het niet, doet u het maar! Een woord, dat ook in Griekenland gehoord mag worden, waar „generaal" Markos aap de Albanese grens aanvallen op Grieken land doet. Amerika, dat dit land steunt in zijn strijd, wetende, dat de Amerikanen niet dan ongaarne buiten de grens van het eigen land strijden, steunt met geld en wa pens nu de Grieken zelf krachtig optreden en de vijand in Konitza in bedwang hou den. Militaire waarnemers van de Balkan-com- t missie der Ver. Naties, die de gevechten in de omgeving van Yannina en Konitza ga deslaan, verzekeren, dat de rebellen op Al- baans grondgebied zich terugtrokken en de Grieken op anderhalve km van de grens door artillerie beschoten. Dit land en ook Bulgarije loopt aan Sovjet hand. Dimitrovv dreigde negen parlementsleden met het lot van Petkof, toen deze de staatsbegroting be streden. Maar men vertelt, dat de socia listische fractie moed greep uit het feit, dat een Amerikaanse vloot in de Middellandse zee is en troepen klaar staan om Grieken land te helpen, doch wie op deze chantage vertrouwt, kan slechts zijn handen bran den, verkondigde Dimitrow. Donderdag 15 Januari 1948 te 11,45 uur heeft Djokja de voorstellen van de Commissie van Drie aanvaard, of anders gezegd: de republiek Djokja aanvaardde de voorstellen van de Commissie van goede diensten inzake het staken van het vuren, met de door de Ne derlanders voorgestelde amendementen. Het Nederlandse kabinet had zich al eerder met deze voorstellen één verklaard. De Van Mook-lijn zal nu basis zijn voor een te de militariseren zone tussen het Nederlandse en bet Republikeinse gebied. Verder bevat ten de voorstellen voorzieningen in het te rugtrekken van de troepen van beide par tijen uit het deel van de te demobiliseren zone van de andere partij, terwijl zij tevens een aantal politieke voorschriften bevatten, o.a, betreffende de volksstemmingen, die in elk gebied van Java, Sumatra en Ma- doera gehouden zullen worden. Zaterdag Is de overeenkomst giefcekend, maar de Mohammedaanse groep hoeft zich reeds uit het kabinet van Djokja teruggetrokken, omdat zij het „staakt het vuren" niet aanvaardt. Dat is de Arabische Liga, die ook in Palestina moord en dood slag voert en de nu nog strijdende guerilla- benden in een strijdend leger heeft omge zet. Voetbal. S.E.C.—ZWALUWEN VOORUIT 2—2. In ons overzicht van de vorige week schreven wij reeds, dat S-E.C. tegien het in degradatiegevaar verkerende Zwalu wen Vooruit op sterke tegenstand kom rekenen en j.1. Zondag heeft S.E.C. dat aan den lijve ondervonden. Wederom ging een kostbaar winstpunt verloren, hetgeen, indien met overleg e(n verstand gespeeld was, zeker njet het geval zou zijn geweest. Het zag er allesminst naar uit, dat S-E.G. met een gelijk spel tegen Zwaluwen Vooruit .genoegen moest nemen. Toen er nog 20 minuten te spelen waren, had die thuisclub een 20 voorsprong en de vele aanvallen op het doel der Utrechte naren wettigden het vermceden, dat een derde doelpunt in de lucht zat. Succes kwam echter aan de andere zijde, tpen bij een aanval der gasten, de rechtsbin nen met een prachtig geplaatst schcf de achterstand tot 21 terugbracht. Dït succes inspireerde de Utrechtenaren tot nog grotere krachtsontplooiing met als beloning de gelijkmaker. Direct na de aanvang ontwikkelde zich een snelle strijd. Na tien milnutien wijst de S.E.C- midvoor fraai en onhoudbaair in te schieten. 10. Het bleief een strijd met wisselende kansen met de flitsende S-E.C.-aanvallen het gevaarlijkst. Even voor het verstrijken van de eerste helft ontstond er bij een S-E.C-aaiwal) een klein misverstand in de Zwaluwen Vooruit-defensie, waarvan de S.E.C-mid voor handig wist te profiteren en de bal van dichtbij langs de paal in het doel' plaatste. 20. Na de doelwisseling had S-E.C- het beste van het spel, maar de S.E.G.-voor- hoede wist deze meerderheid niet te be_ nutten. Slecht schieten, kort spel oin: doordachtzaamheid en egoisme waren oorzaak, dat het derde S.E.C. doelpunt uitbleef. De achterhoede der gasten met de doelman aan het hoofd stond haar mannetje en zag kaïns met veme trappen haar voorhoede aan het werk te zetten. 20 Minuten voor tijd slaagde de recht- binnen vain Z-V. er in het hierboven om schreven doelpunt te scoren. Wiel volg de toen wederom een geweldig S.E.C.- offensie'f, doch zonder resultaat. De gasten slaagden er zelfs nog in het spel naar de S E.C-helft te verplaatsen. De S-E.C.-verdediging werd toen danig op haar huid gezeten en begon zeer ze nuwachtig en onsamenhangend te spe len. Slecht wegwerken en plaatsen waren oorzaak, dat steeds meer gevaarlij ke momenten voor het S.E.C.-doel op doemden en toen even voor het ver strijken van de speeltijd een der S.E.C.- achterhoede spelers een bal voor de voeten van een der Utrechtenaren plaats te, accepteerde dezie dankbaar de kans de bal in 't onverdedigde S-E.Q.doeJ te plaatsen 22. In de laatste minuut forceerde zij nog een hoekschop, die door het laatstiei fluitsignaal van de goed leidende arbiter, geen onheil meer kon veroorzaken- De overige uitslagen waren: Zeist 3—S.E.C. 2' 5—7 S.E.C. 3Sperwer 2 120 Wegens afkeuring van het terrein gin gen de voor B.D.C. vastgestelde wed strijden niet door. Plaatselijk nieuws. AANRIJDING. Doordat een op de Birktstraat rijdende kleine vrachtauto moest stoppen voor een tegenligger, botste een achterrijddnr de luxe auto tegen bedoielde vrachtau to, waardoor de voorzijde der luxe auto danig werd beschadigd. GEVONEN VOORWERPEN. Witte want, grijze .glacé dameshandsch., rechter wollen handschoen, bruin gla cé handschoen, grijze wollen handschoen» riem met kompas, paar kelderwanten» geruite shawl, schaar, duimstok, bruine portemonnaie met 10 <;t-, bruine linker kinderhandschoen, wijnrode capuchon, Eng. foxterrier /reu), koplampring met glas, grijs breiwerk met 4 naalden, zwa,rt bruine smoushond, zilveren schakelarm band, groen kinderwamtje, schoenepbon, zilveren armband, wit kinderwantje gla cé dameshandschoen, bruine lederein portemonnaie met enige foto's, zwarta portemonnaie met een zilveren en pa pieren gulden. AUTO-ONGEVAL. Waarschijnlijk door slippen reed een au to op de Utrechtseweg een K-M.-paaï omver, om daarna in een haag tot stil stand te komen. BRAND. Gisterenmiddag te ongeveer half 4 brak brand uit in het meubel- en beddeWma- gazijn van de heer T. Beuken aam da Soesterbergse9traat. Een grote rookontwikkeling deed bet ernstigste vermoeden, waarom de brand weer met groot materiaal uitrukte. Men behoefde echter geen hulp te verlenen, daar de vlamm'en reeds door inwoners en burem waren gedoofd. Enige kleine meubelen gingen verloren- SOESTERBERG. PASSAGIERSLIJSTEN. De passagierslijsten van de m.s. „Willem Ruijs" en „Volendam'' liggen ter inzage op de Hulpsecretarie. Aankomst te Rotterdam vermoedelijk 23 en 26 Jan. WEDSTRIJDN E.H.&O» AFD. SOESTERBERG. In verband met het 10-jarig bestaan van de E.H.B.O., afd. Soesterberg, werd Za.- terdag j.1. in Hotel ,,'t Zwaantje" een dïstrictswedstrijcl voor nieuwelingen gehouden. Deze wedstrijd is voor "de ju bilerende vereniging eitm groot succes geworden daar zij met het grootst aantal punten beslag wist te leggen op de, ie prijs. De afd. Soest veroverde de 2e prijs en als bijzonderheid kunnen wij daar aan toevoegen dat de Soester plo,eg uit drie dames bestond en wel Mevr. Th. Rieg- nery-v. d. Hoek, Mej- Truus ten Broe- ke en Mej. Lida Verweij; de andere ploegen bestonden uit herein. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs Soesterberg met 587 punten. 2e prijs Soest niet 521 punten. 3e prijs Zuilen 1 met 452 punten. 4e prijs Zuilen 2 met 452 punten. Daarop volgde Utrecht met 346 punten, Amersfoort 2 met 260 punten en Amers foort 1 met 201 punten. Tevens legde de afd. Sciesterberg met 77 punten beslag opl de le leidersprijs en de afd. Soest met 71 punten pp de 2e leidersprip. NATIONALE MONUMENTEN COMM. Even als elders is ook te Soesterberg de Nationale Monumenten Commissie met haar werk begonnen. Het doel van deze commissie is, zoals bekend, bet oprichten van monumenten voor de ge vallenen en het verzorgen van de na gelaten betrekkingen van al diegenen, die hun leven he'bben geofferd voor het Vaderland. De certificaten zijn te Soesterberg verkrijgbaar aan de navolgende adressen: Hulp-secretarie, V. Montgomctryweg 82. Boekhandel C. v. Baaren, Rademakerstr il. Sigarenmagazijn van Beest, Radema- kerstraat 14. Boekhandel Van Leeuwen, Rademakerstraat 12. Galanteriewinkel Spronk, V. Montgomeryweg 90a. Siga renmagazijn Struve, Rademakerstraat 4. Kruidenierswinkel H. Tammer, Radema kerstraat 16. Sigarenmag C. Tap, Amers- foortsestraat 2. Kruidenierswinkel A. v. Vark, Amersfoortsestraat 42. een zakje wasgoed, onr gev. Laanstraat-Dorrest- weg. Terug te bezorgen of bericht te zenden te gen beloning aan A. Ebing, Soesterbergse- straat 4, SoestBetrok kene ernstig gedupeerd. Alles internationaal. Deze zomer zal van 5 tot 13 Juni a.s. te Amsterdam het Inter nationale Muziekfeest, de ISCM, worden gehouden. In 't platina. Het echtpaar Jansenvan Kempen uit Nijmegen hoopt half Febr. zijn zeventigjarige bruiloft te vieren. Nog even geduld. Het onderzoek in de zaak Geelkerken, de plaatsvervanger van Mus- sert, zal vermoedelijk nog wel twee of drie maanden vergen. Op één na. Met ongeveer 74 landingen en starts per dag is Schiphol op één het drukst bevlogen vliegveld van Europa. Elke dag een blaadje. Het comité Belgisch- Nederlandse-Luxemburgse samenwerking heeft een geïllustreerde kalender voor 1948 uitgegeven. Zijn geweten knaagde. Een onbekende Utrechtenaar stuurde onlangs de wethou der van Financiën een bedrag ter ver goeding van de bomen, die hij in de hongerwinter had gekapt, en Zaterdag jl. werd een „gewetensgeldboom" aan de hoofdingang van het Majellapark te Utrecht geplant. De helden der Spoorwegen. De Nederlandse Spoorwegen zullen op 112 stations ge denkplaten aanbrengen ,als herinnering en nagedachtenis aan hen, die in de oor logsjaren bij de Spoorwegen hun leven lieten. Amsterdam de voorkeur? Vermoedelijk zal de zetel voor Europa van de Internatio nale Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling in Amsterdam worden geves tigd. Slagers stellen ten toon. Tijdens de voor- jaarsbeurs zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan de „Eerste Nederlandse Slagersvakschool" te Utrecht een inter nationale slagerswedstrijd en vaktentoon stelling organiseren. Wij maken ze nu zelf. Een fabriek te Brum- men heeft zich het alleenrecht verzekerd van een Zwitsers systeem om messing staven te fabriceren. Geen Salomons oordeel. De politierechter te Zwolle, die een aantal automobilisten, die niet stopten voor het rode verkeers licht, moest berechten, koos tot ieders verbazing de zijde der overtreders, die van rechtsvervolging werden ontslagen. Vrede door muziek. Onder erevoorzitter schap van Prins Bernhard is een comité gevormd, dat wil komen tot de bouw van een nationaal vredesorgel. Keuze viel op 't Prinsenhof. Voor de ten toonstelling bij de herdenking van de vrede van Munster (16481948) in Juni heeft men het Prinsenhof te Delft ge kozen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3