Prinses Beatrix tien jaar. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK De moeilijkheden met Indonesië. Prinses Beatrix, die morgen verjaart. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG - No. 8. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 30 JANUARI 1948. TIEN JAAR GELEDEN leefde Neder land in grote spanning Tien jaar. Het is nauwelijks te gelovien, dat ons eerste en oudste prinsesje al zo groot geworden is. Hoe herinneren we ons nog die kille januari-dagen van 1938. De spanning, die toenam naarmate de dagen verstreken en het bericht uitbleef. Het bericht, waarop de hele wereld wachtte Soestdijk werd belegerd door binnen- en buitenlandse journalisten. Eein maand lang richtte vrijwel iedereen het oog op ons paleis, waar dé ooievaar voor het eerst verwacht werd. Negen en twintig jaren lang was er in Nederland geen prinsenkind geboren. Nu zou dan de ho pe vervuld worden. Angstig drukte de spanning, toen het eind van de maand in zicht kwam. Le peltjesfabrikanten vreesdien het ergste voor hun inscripties op de souvenirs: Ja nuari 1938. Zou het wel Januari blijven? Op de laatste dag van de maand' tradi tiegetrouw zoals ook Koningin Wil'hel- mina, prinses Juliana cm prins Berjnhard op het einde van een maand gleborem zijln, op 31 Januari 1938, zag 'n kleine Oran jetelg het licht. Beatrix. Zij, die gelukkig maakt. Zij bracht geluk in het Prinselijk gezin. Zij bracht geluk in heel Nederland. Zij bracht ook geluk in de harten der Ne derlanders, die ver van huis op de we reldzeeën of in verre landen toefden. De telex ratelde op de redactie-kantoren van alle bladen ter wereld. Die kanonnen bulderden. De radio riep 't uit door de luidsprekers van al die duizenden luis teraars. Beatrix maakte gelukkig! Nu is het tien jaar geleden, dat ons oud ste prinsesje geboren werd. Tien jaren van ondragelijke spanning, oorlogsru moer en leed. Beatrix moest niet haar ouders én haar Koninklijke grootmoe der het land ontvluchten. Ver weg, in de vreemde, werd haar een tweede zusje geboren. Een vergroot gezin kwam fciug iii uais land. Beatrix was geen kleuter meer, Het bleek een meisje geworden. Een echt prinsesje. Morgen wordt dat prinsesje tien jaapt;, We voelen ons 'n klein beetje mee jarig. We voelen ons mee gelukkig met het Prinselijk Gezin in ons Soestdijk. Want onze Beatrix viert feest. Hoezee! Het leek er zo aardig op, dat de Com missie van Goede Diensten op de „Ren ville" de twee partijen weer aan het praten zou krijgen, nadat ze een hele* tijd met erg kwade gezichten tegenover elkaar hadden gestaan. De C.G.D. van de V.N. was gekomen. Men kwam elkaar tegemoet, door op een Amerikaans schip te gaan zitten én de bemidde laars én de republiek én de Nederland se regering dachten, dat ze na al dat praten nu eens écht konden beginnmen te praten en daar was het weer zo. Zoals wij Linggadjati indertijd „aankleed- den'' zo schijnt nu een ander, de C.G.Du of de Republiek, die overeenkomst van de „Renville" te hebben aangekleed" Cn de poppen lijken weer aan het dansen te gaan. Het is echter niet de hoofdzaak, hoé er nu weer roet in het eten kwam, maar dét er roet in het eten kwam. Want het is immers zo, dat als men el kaar wil vinden, een verkeerd woord, een misverstand, niet zulke erge reac ties opwekt. Als men elkaar echter niiet wil vinden, dan is bij het minste en ge ringste Leiden in last. Doch een accoord kan nooit een werkelijke inhoud krij gen, als beide partijen er niet de best mogelijke oplossing in zien, een oplos sing, die voor beide partners de meeste baten biedt. Deze goedkope wijsheid is meteen de diepste wijsheid bij het bepalen van de wederzijdse houding: NederlandRepu bliek. Maar als wij er rekening mee hou den, dat er van weerszijden achter de onderhandelende partijen stromingen staan, die de andere kant niet als „par tij wensen te zien, dan is hef licht te be grijpen, dat er, wanneer er weer een-s een begin van een overeenkomst in de maak is, er niet veel nodig is om bei den weer een eind achteruit te doen stuiven. We hebben dat gezien vóór Linggadjati, na Linggadjati en leek 't er wéér op. Om tureluurs te worden en er maar een eind aan te maken? Laten we vaststellen, dat we met al on ze pogingen tot onderhandelen toch al Wij allen feliciteren onze ,,Trix" van harte en voor haar gaan morgen onze vlaggen uit. een eind de goede kant zijln opgegaan - niet uit vrije wil, maar onder de druk der omstandigheden. Laten we in vre desnaam en dat „vrede" liefst maar zo letterlijk mogelijk opgevat de zaak nuchter bekijken. Welnu, terwijl Dien Haag <en Djocja kibbelen, blijft een rijk en vruchtbaar grondstoffengebied, om wiens producten de hele wereld zit te springen, braak liggen. Meeint u, dat de wereldopinie dat „neemt"? Denk maar eens aan de redactie van de we reldpers op het politiële optreden en wat de U.N.O. er van zei. Maar ook aan de kant van de Republiek hebben de „omstandigheden" gewerkt. Zichtbaar is dat bij voorbeeld aan de onderhandelaars van Nederlandse zijde bij Linggadjati Schermerhorn en de zijnen en op dc „Renville" me;t vele Oost-Indonesiërs. Meer en meer wordt de Republiek een stukje van In donesië en is niet meer wat het graag wou zijn, gehéél Indonesië. De loop der gebeurtenissen heeft ons doen voelen, dat de kwestie Indonesië cr een is, die de gehele wereld raakt; het heeft de Republiek doen beseffen, dat ze slechts een deel is en geen geheel. Waarlijk, de ontwikkeling was en is vaak verward, vaak vertroebeld,, tra ger dan de meesten wensten- Maar die traagheid heeft tenminste dit voordeel, dat onnutte ballast moet worden afge worpen en de „partijen"daartoe meer „partij" werden. Wat alleen maar be- i voi-dcilijk kan z,ijn voor het vindein van een goede oplossing. M. de R., Op de voorpagina van de Soester Bode van 23 Dezer wordt onder de titel „Sluip- aanval op onze Soldaten" de inhoud weergegeven van ieen artikel uit de Och tendpost. Vanwege het mïsleidiende ver haal, dat hier gedaan wordt en de ver strekkende consequenties die er aan verbonden worden, is dit artikel enige duscussie waard. In het kort komt hef hierop neer, dat die Ochtendpost volgens relaas van een recruut, beweert, dat van 10 soldaten te Gorkum, 2 dagen na hun opkomst voor eerste oefening, tien behoeve van de Bloedtransfusiedienst bloed werd afge tapt (als bloedgever voor transfusie- bloed), tengevolge van welke bewerking deze 10 soldaten bewusteloos werden, terwijl bovendien nog lichamelijke in spanning van hen werd gevergd. Blijkens enkele in het artikel voorkomein de uitdrukkingen, is de schr. niet in 'f leger van heden ten dage, anders had hij, evenals ik, dadelijk begrepen waar het hier om ging. Na 1945 heeft men in ons l^ger de maat regel^ ingevoerd van iedere militair de bloedgroep te bepalen. Dit gebeurt door de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis, in samenwerking met de In spectie van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht. Hiertoe reizen enkele artsen met assistenten re gelmatig de onderdelen af. Daarbij wordt dan van ieder militair, waarvan nog geen bloedgroep werd bepaald, met een gewone injectienaald enkele c.M.3. bloed afgetapt. Dit bloed wordt in reageer buisjes naar de laboratoria van de Bloedtransfusiedienst vervoerd voor on- derzoek. Zo'n reizende ploeg, die meest al reist in een militaire Rode-Kruis-aufo, voorzien van het opschrift „Ned. Rode Kruis, Afd. Bloedtransfusiedienst", ver werkt ongeveer 200 man per uur. Het resultaat van het onderzoek wordt vermeld op een op naam gestelde kaart. Deze kaarten gaan naar de onderdelen en worden in het zakboekje vajn de mili tairen gehecht, zodat dus iedere mili tair zijn bloedgroep-bepaling bij zich draagt. Komt nu zo iemand in de om standigheid, b.v. door ernstige verwon ding, dat bloedtransfusie op hem moet worden toegepast, dan weet men direct welk bloed men moet gebruiken. Het is n.1. zo, dat slechts bepaalde bloed groepen met succes samengevoegd kun nen worden. Doordat nu de bloedgroep van de patiënt bekend is, terwijl men dit van het transfusiebloed (dat in ge droogde vorm wordt bewaard) van te voren reeds heeft bepaald, kan direct handelend worden opgetreden en dus be langrijke tijdwinst worden bereikt, een tijdwinst, die hef leven van de patiëni'- kan redden. Om begrijpelijke redenen worden mili taire in het algemeen niet als bloedgever gevraagd; gedwongen afgifte van bloed komt nooit voor. Men kan zich voorstellen, dat in een bepaald noodge val toch een beroep gedaan zou worden op collega's van een militair; ook dan weet men direct wie wel e,n wie niiet ge schikt is als bloedgever. Het komt herhaaldelijk voor, dat bij de prik met de injectienaald mense|n over vallen worden door een lichte flauwte. Dit is een reactie van het lichaam op de prik zelf, gestimuleerd door lucht van aether en andere ontsmettingsmiddelen, die niets uitstaande heeft rneit de inspui ting of aftappïng, volkomen onschuldig is en binnen enkele ogenblikken ver dwijnt. Ik zelf heb in m'n militaire diensttijd talrijke malen injecties Jof bloedaftapping ondergaan zonder de minste schadelijke gevolgen, maar krijg nog altijd de zojuist vermelde flauwte, die ondervangen ka;n worden door tij dig bloed naar het hoofd te laten stro men. Werkelijke gevolgen treden eerst na uren in. Een bloedgever wordt niet bewusteloos, als hij 1 liter bloed in kor re tijd afgeeft. Dit gehele relaas kan iedere militair doen, die iets langer dan 2 dagen in dienst is, terwijl iedere m'edicus de juist heid zal bevestigen. Nu de conclusie. Het artikel in de Ochtendpost (zo grif overgenomen door de Soester Bode) geeft niet alleen onjuiste, maar geheel valse voorlichting. De schrijver had behoren te onderzoeken of het opgewonden verhaal dat hij te horen kreeg juist was. Dat hij dit niet deed, geeft hem al een brevet van onbe kwaamheid. Dc lezer oordele zelf maar wat te denken van schrijver's verders fraaie opmerkingen. Zulke journalisten zijn een gevaar voor het algemeen wel zijn en dan neem ik nog iniet eens aan, dat hier bewust een valse voorstelling van zaken werd gegeven. R. A. MUYLAERT. BILJARTEN. Het competitieprogramma van de N.B.B-, district Eemland, vastgesteld voor de week van 1 tot en met 7 Februari a.s., vermeldt de volgende wedstrijden: Cadre klasse: 2 Febr. De Verg. Wa gen 1-Noord-Brabant 1. 3 Febr. Noord- Brabant 3Tolsteeg 2. 5 Febr. Tolsteeg 1Gouden Ploeg 3e Klasse Libre: 3 Febr. D.O.S. 1Leus- derkw. 3. 3 Febr. Gouden Ploeg 3De Verg. Wagen 5. 4 Febr. Tavenu 1Mid- delwijk 1. 6 Febr. D-O.S. 1O.D.L- 1. 4e Klasse Libre: 4 Febr. Ons Genoiegen 3Centraal 3. 4 Febr. Eemlust 1Ta- vanu 2. 4 Febr. Tavenu 3Animo 2. 5 Febr. K.O.T. 2—Soestdijk 2. 5e Klasse Libre: 2 Febr. Leusderkw. 4— O.D.L. 2. 4 Febr. Middelwijk 2K.O. T. 3. 5 Febr. D-O.S. 2—Metropole 4. Febr. De Pauw 2Leusderkw. 4- 6. Febr. O.D-L. 2Soestdijk 3. 6e Klasse Libre: 3 Febr. Ons Genoegen 4Tavenu 4. 4 Febr. Zonneheuvel 3 Oosterpark 2. 5 Febr. Eemlust 2Cen traal 4. 6 Februari Verg. Wagen 6—Ani mo 3. 1 De laatste wedstrijd voor de 5e Klasse Libre, die tussen K.O.T. 3 en Leusdier- kwartier 4, zal op Maandag 9 Februari a-s. gespeeld worden. 4e REBUS PRIJSVRAAG. Een week geleden kwam rn ons blad een afdruk voor van een prijsvraag, uit gaande van het comité tof herbouw van het Diaconessenhuiis te Arnhem. Mogen wij onze lezers er even aain her inneren, dat morgen de termijn van in zending der oplossingen sluit? Met een nijdige beweging, die me op m^i hoede deed zijn, gooide hij met z'n duim zijn hoed op z'n achterhoofd. Cowboys willen in „knokfilims" die beweging nog wel eens maken voor de klapp/en gaan vallen. Hij is huiseigenaar, niet zo'n grote, maar zo eentje, die er voor de oorlog met veel moeite net van kon komein. Ik had beweerd, dat het uitgesloten was, dat in deze tijd de huishuren verhoogd zouden mogen worden, omdat het cata- strophaal zou zijn voor de arbeidende klasse. Daar is hij kwaad over geworden. Niet omdat hij hef niet met mij eens was, dat de kosten voor het levenson derhoud op de uiterste grens van bet mogelijke staan, maar er zaten hem an dere dingen dwars. De huishuren kunnen, zonder spannin gen te veroorzaken, absoluut niet om hoog, meent de Regering, maar bet ei gen distribufiepakket is in de laatste twee jaar toch wel behoorlijk omhoog geschroefd. Eerst het een en dan hef an der. Nu weer de thee, straks weer de belasting. Huren niet omhoog, zegt hij- O.K. Hef huis staat er, dus doe ik maar niets aan het onderhoud. Dat is op de duur wel funest voor het huis, maar soedah; het duurt mijn tijd wel uit. Maar ik vraag me toen af, waarom aan de huiseigenaren dit pertinent wordt ont zegd, hetgeen aan anderen, b.v. de P.U.E.M., wordt toegestaan. De huurders van een warmwaterinstalla- tie krijgen een laconiek briefje thuis, waarin hun wordt meegedeeld,* dat bet kostenniveau sedert 1940 zo sterk is gestegen, dat ze zich tot hun spijt ge noodzaakt zien de huurprijzen voor de warmwaterinsfallafies te verhogen. Dit geschiedde in overleg miet bet Directoraat Generaal voor de prijzen en mlet im- gang van de nieuwe contractperiode wordt de verhoogde huur in rekening gebracht. Punt! Uit! Ik ken families, die 10 jaar en langer zo'n warmwaterïnstaljatie in huur heb ben. Onderhoud is er practisch nooit aan geweest. Ze betaalden iedere maand hun huur, wat bij elkaar in die tijd wel meer dan de kostprijs van hef ding zal zijn. Toch geeft het Directoraat Gene raal toestemming tot huurverhoging en liefst met ongeveer 25 procent. Ik kan het niet anders ziein dan metten: met twee maten. Ik laat, aan de hand van winstcijfers, maar in het midden, aan wie in de eer ste plaats toestemming ,to,t huurverho ging had moeten worden gegevejn. Maar we zitten nu eenmaal iin een tijd, dat er geen huurverhogingen kunnen worden toegestaan zult u zeggen. Goed, maar laten we dan bij het pluk ken en kaal knippen voor allen dezelf de schaar gebruiken. H. OEKMAN. SURINAME, EEN TROEF IN NEDERLANDSE HANDEN De moeilijkheden in Indonesië brengen met zich mee, dat meer aandacht dan vroeger wordt besteed aan ons West-Indisohe ge bied Suriname. Suriname komt in opper vlakte overeen met Java, het is n.1. even eens meer dan vier keer zo groot als Ne derland. Wat echter de ontwikkeling van dit gebied lange jaren heeft tegengehouden is de -uiterst dunne bevolking, die trouwens voor geheel Zuid-Amerika een grote belem mering is en die in dit Nederlandse over zeese gebied werd verergerd door het zeer slechte klimaat van verschillende kuststro ken. Met moderne hulpmiddelen kan men echter de malaria onder de knie krijgen en industriële en landbouwbedrijven stichten. Reeds is Suriname een der belangrijkste wingebieden van bauxiet, de grondstof voor aluminium, doch de bergen verder van de kust af zijn ook rijk aan andere ertsen. Ook is de vondst van petroleum lang niet onmogelijk. De grote onmiddellijke rijkdom van het land bestaat in de eindeloze bos sen, die thans voor een deel in gebruik worden genomen door Bruynzeel. (Deze fa briek heeft ook op Borneo een begin ge maakt met systematische houtexploitatie, waartoe daar de grootste zagerij ter wereld gebouwd zal worden). Voorts kan de vee teelt uitgebreid worden, de bananencultuur, de productie van sinaasappelen en citroe nen, van cacao, van rijst, en zo nodig van suiker. Daartoe zijn meer mensen, maar vooral meer machines nodig. De regering heeft thans een belangrijk crediet ter be schikking gesteld, zodat we mogen hopen, dat een snel toenemende betekenis van Su riname voor onze nationale economie ertoe zal bijdragen de positie van Nederland te versterken. Als een der belangrijkste on derdelen van het in exploitatie brengen is thans de KLM bezig met het in kaart bren gen Van het gehele land door middel van luchtfoto's.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1