VI W. N. NIEUWENHÜIS Hoe 't bij de buren gaat. Distributienieuws. LENSSEN! VOOR ONZE DAMES. Ik durf m'n schoe nen niet uitdoen... Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën Scandinavië in de klem. Plaatselijk nieuws. Het zijn voornamelijk de rede van de Engel se minister van Buitenlandse Zaken. Ernest Be vin, en de positie van het Franse geld, die in de achter ons liggende week de be langstelling genoten. De laatste nóg. De rede van minister Bevin, Donderdag en Vrijdag in het tweedaagse debat in het Lagerhuis gehouden, trok de aandacht en verkreeg wat men noemt een „goede pers". Er werden namelijk harde waarheden "ge zegd en spijkers met koppen geslagen. De tijd voor consolidatie (hecht, duurzaam, blijvend te maken) van West-Europa is. ge komen, begon Bevin, en als we zijn rede mogen samenvatten, dan bedoelde hij te zeggen, dat de opbouw van een „kern West- Europa" thans moest beginnen. Hoewel er nog geen officiële politieke eenheid met Frankrijk bestaat, zal Groot-Brittannië we gen en middelen moeten zoeken om de be trekkingen met de Benelux-landen te ont wikkelen. fComt deze tot stand, dan is daar de kern in West-Europa, waarop voortge bouwd kan worden en de overige zestien landen, betrokken bij het Marshall-plan, zich kunnen aansluiten. Deze samenwerking der West-Europese landen zou zich ook moeten uitstrekken over hun overzeese ge biedsdelen in het Nabije en Verre Oosten en Afrika. Wat onze regering gaat ondernemen, aldus Bevin, zal niet gericht zijn tegen de Sovjet-Unie, „maar wij hebben het recht, de verwante geesten in het Westen te organiseren, zoals de Sovjet-Unie de verwante geesten in het Oosten georganiseerd heeft." Minister Bevin's woorden, gewijd aan de samenwerking tussen Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, worden van grote betekenis geacht voor Europa en voor de gehele wereld. Men is het er reeds lang over eens, dat een bolwerk dient op geworpen te worden om de Sovjet-Unie een halt toe te roepen. Wel sprak de „Prawda", het strijd-orgaan, van een rookgordijn der Westerse landen, maar Churchill en Eden betuigden hun in stemming en de conservatieve partij had herhaalde malen door applaus de betekenis der rede onderstreept. In Amerika verwierf deze historische rede grote bijval. Senator Vandenberg noemde haar „geweldig" en één der meest hoop gevende geluiden uit Europa. Forster Dulks meende, dat de kansen van het Marshall plan in het Congres er door vergroot waren. Bevin's rede sluit dan ook aan op het Mars- hall-plan. Het.plan, dat aan Sovjetzijde de meeste tegenkanting ondervindt en waar van Molotow zeide, dat Engeland en Euro pa storm zullen oogsten als zij Marshall's hulp aanvaarden. Storm oproepen daar is Rusland druk mee doende. Denk slechts aan de samen voeging en -werking in Oost-Europa, de verkapte oorlog om Griekenland, het Yoego Slavische gewroet aan Triëst, en bovenal aan de communistische sabotages in alle conferenties, of zij in de Veiligheids raad, de Assemblee der Verenigde Naties of in die der „Grote Vier" gepleegd worden; dan wel de revolutionnairewerkzaamheid der communisten in West-Europese landen betreffen. Rusland moet het thans horen en Bevin's rede legde getuigenis af van werkelijkheids zin; deze heeft ook op een interruptie van de communisten in het Lagerhuis geant woord, dat Engeland aan dreigingen ge wend is en niet zich zou laten weerhouden te doen, wat het noodzakelijk acht. Zo ook: Het Marshall-plan is nodig voor Europa's herstel, de wereldtoestand brengt mee, dat een verdedigend verbond met nauwe economische samenwerking ge paard moet gaan. Dit zien de leidende figu ren in Amerika in, en daarom vindt Bevin's rede luide bijval. Hoe nauwer de band tus sen Amerika en West-Europa is, hoe beter, en deze wordt gevormd door het allen ge- meenschappelijK bedreigende gevaar uit de Sovjet-Unie. Zij wil het oude romeinse de vies: „verdeel en heers" toepassen om zelf met de vette brokken te gaan strijken; daarom keert zij zich tegen het Marhall- plan, dat uitgaat van de eenheidsgedachte: één gemeenschappelijk leed en lijden en daartegenover één gemeenschappelijk po gen, economisch en politiek om onder het worgende gevaar uit te komen. Aan het schipperen, het blijven praten, is nu een eind gekomen. Rusland weet nu, dat een vastberaden politiek gevolgd kan of het zal worden is een vraag worden tegen zijn steeds meer eisende leiders. Daar heeft Frankrijk het bewijs van ge leverd, waar in de drie Commissies uit de Assemblée de communistische voorzitters zijn vervangen door een radicaal-socialist, een uit de Christ. democr. partij en een uit de socialisten. Frankrijk mag dan bij deze verkiezingen zich tegen de communisten te weer stellen, de Franse franc onderging een devaluatie, vermoedelijk onder de druk der communis ten, die er alles op zetten om het Marshall plan te doen mislukken. De Engelsen waren over het plan tot waardevermindering van de franc niet bijster goed te spreken. Het onderhoud van Stanford Cripps met zijn Franse collega May er heeft weinig mogen baten. Frankrijk, dat niet mee kon concur reren op de wereldmarkt, verbrak nu de samenhang, die er op het ogenblik tussen de verschillende munteenheden bestond, om, kon het, op de internationale markt een extra-dollartje te winnen. Zulks is nu het Marshall-plan moet gaan werken op zijn zachtst gezegd: onverstandig, want de plannen, zo van Marshall als Bevin, hebben internationale financiële en economische vastheid nodig, inplaats van wat Frankrijk nu doet: nationale lcaperij. Monetaire wanorde is nergens goed voor dan om de communisten in de kaart te spe len en zwarte handel te doen groeien. Van daar, om dit te voorkomen, dat de Franse ministerraad besloot om alle banken voor een bepaalde tijd te sluiten en de biljetten van 5000 francs aan de omloop te onttrek ken. Dit besluit stond in verband met de verwerping door de financiële commissie uit de Assemblée van het plan van minister Mayer om een vrije wisselmarkt in te stel len. De soclialisten en communisten stem den tegen. Hierdoor kwam het hele deva luatie-program op losse schroeven te staan en werd het risico te groot. Donderdag is de overeenstemming bereikt tussen het ka binet en de socialisten, waarbij de laatsten er op aandrongen het decreet betreffende de onttrekking van de 5000 francs biljetten in te trekken. Schuman bleek hiertoe bereid en acht zich nu verzekerd van een meerder heid, waardoor de devaluatie-wet zou wor den aangenomen. Terwijl dit alles in het kabinet zich afspeelde, waren vertegenwoordigers van de Franse en Engelse socialistische partijen begonnen met een be spreking en gemeenschappelijke studie van de internationale, financiële en monetaire problemen. Als studiecommissie kwamen in Luxemburg bijeen vertegenwoordigers der Benelux om de a.s. tol-unie en wat er mee samenhangt, te bespreken. Deze bespreking is als een voorbereiding te zien voor de ko mende ontmoeting met vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, en wel in ver band met het Marshall-plan. Zo men weet, heeft het Labour-kabinet in het Lagerhuis een wetsontwerp weten door te drijven, waarbij het vetorecht van het Hogerhuis in het gedrang kwam. Regel was, dat het Hogerhuis een wetsontwerp twee jaar kon uitstellen, eer het in behandeling- kwam. Werd het dan niet behandeld, dan was het afgewezen. Het Lagerhuis nam het kabinets-voorstel aan, om deze termijn tot één jaar te beperken. Hevige oppositie was er in het Lagerhuis tegen, gerezen, en van de week was het Hogerhuis zo vol als een bijenkorf. De Lords verdrongen zich. Het gaat hier om een eeuwenoude traditie af te breken. De leider der conservatieven, lord Stra- bolgé, wees op de buitengewoon ernstige toestand van het land, en meende, dat het parlement al zijn krachten nodig had om deze te boven te komen. Het enige doel van het wetsontwerp zag hij hierin, om binnen twee jaar een wetsontwerp tot nationalisa tie van de ijzer- en staalindustrie er door te jagen. Een deel van het kabinet meende, dat dit de economische crisis ten goede zou komen, een ander deel van het kabinet was er tegen. Het is niet tot stemming geko men, deze werd uitgesteld; was er wel ge stemd: het ontwerp zou verworpen zijn, een risico, dat het kabinet blijkbaar niet wilde, gezien de huidige omstandigheden. Het is dus bereid tot overleg, waartoe de week dienen kan en het prestige van het kabinet ten goede komt. Dit heeft door de rede van minister Bevin wel een goed cijfer gekregen, maar anders: het Irakse kabinet is afgetreden omdat het de volkswil niet kon winnen voor het door het Kabinet gesloten verdrag van wederzijdse verdediging. Dit verdrag met Engeland had groot misnoegen verwekt, met het gevolg, dat het kabinet aftrad, na dat te Bagdad hevige gevechten tussen bur gers en politie hadden plaats gehad. In zijn buitenlandse politiek, men denke aan Pa lestina, aan Brits-Indië, van twee dominions waar hevig gestreden wordt, is het kabinet niet gelukkig. Ook deze strijd is voor de Veiligheidsraad gebracht, evenals het Pa lestijnse geding, dat zowel voor Engeland als Amerika van groot belang is. Te Tel Aviv heeft men de haven voor Amerikaanse schepen gesloten; naar het heet omdat het schip illegale Joden aan boord had. Dit zal wel een praatje zijn, maar het is wel ty perend, dat een Joodse stad een dergelijk motief aanvoert! VOORINI.EVERINGSBON VOOR BANANEN. In de bonnen-lijst van Vrijdag a.s. zal voor kinderen tof 5 jaar opnieuw eejn bon voor 500 gram bananen bekend wor den gemaakt. Aangezien de verstrekkilng van bananen. afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodza kelijk, dat ook de nieuwe bon voor eien lange periode wordt aangewezen, waar op dan naar mogelijkheid zal worden af geleverd. Uiteraard zal, zodra bananen beschikbaar komen, de afwikkeling van de begin Oc- tobcr aangewezen bon voorgaan. EIEREN VOOR RESTAURANTS. De eierenproductie laat evenals hef vorig jaar toe, dat omstreeks half Fe bruari aan restaurants in bescheiden ma te eieren of eiproductien worcten toege wezen. De toewijzing zal telkens voor een be- Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk paalde periode geschieden en het zal van de omstandigheden afhangen of de verstrekking onondtrtroken en in gelij ke mate wordt voortgezet Uiteraard blijft tot genoemde datum het bestaande z.g. serveringsverbod on verminderd van kraent. KEUZEBON BOTER MARGARINE VERRUIMD. Rekening houdende met de tengevolge van de instelling van de keuzebon op tredende verschuiving van de boter- naar de margarineconsumptie en ter verrui ming van de voorraad koeihuisboter, is bepaald, dat bij de eerstvolgende bon aanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voedingsvetten (500 gram voer 14 dagen) naar keuze opgenomen kun nen worden :'in boter of marge,rine. Het is de bedoeling deze mogelijkheid van opnemen van hef rantsoen voedings- vetfen in boter of margarine naar keuze voorlopig te handhaven. Duidelijkheids halve zij hieraan toegevoegd, dat het niet mogelijk is, hef rantsoen voedings- vetten te verhogen. Ja, en eerst hebt U ze niet durven aandoen Daarna heeft de voet zich geschikt onder de 'druk. Toen hebt U een wandelingetje gemaakt, maar U bent gauw teruggekeerd van de pijn. En nu durft LI de schoenen niet uitdoen, omdat U uit ondervinding weef, daif dat een adembenemende pijn ver oorzaakt. Waarom lijdt U zoveel pijn? Laat ons uw voeten pedicuren en U voelt ze niet meert LAAN5TR.47 BAARN TELEFOON 2672 ERNSTIGE AUTOBOTSING. Donderdagavond omstreeks half elf, had op de Middelwijkstraat, ter hoogte van de zuivelfabriek, een ernstige autobot sing plaats. Aldaar stond in de richting Amersfoort een militaire \rachtauto ge parkeerd. Uit de rienting Soestdijk na derde een vrachtauto, beiaden met rode kooi, die de geparkeerde auto wilde pas seren. Toen de bestuurder, E.J.B. uit Apeldoorn, met zijn vrachtauto naait de geparkeerde auto was gekomen, werd hij plotseling aangereden door oen luxe au to, komende uit <ie richting Amersfoort. Door de hevige botsing werd.de luxe auto stuurloos en werd gian de linker voorzij de zo ernstig "beschadigd, dat zij later moest worden weggesleept. De bestuur der, H. uit Amsterdam, die naar sterke drank rook, kwam met de schrik vrij, maar een naast hem zittende dame, die met haar hoofd tegen de voorruit was gebotst, moest zien onder geneeskundige behandeling stellen. De luxe wagen werd door de politie in beslag genomen en procesverbaal werd opgemaakt. De vrachtauto mot rode kool kon met ernstige bumperschade de reis voortzetten. BELEDIGING. Tijdens controle van politie eln C.C.D. werd een auto aangehouden, welke ble«k bestuurd te worden door een militaire arts. Deze mijheer was zó verontwaar digd, dat zij „hem" durfden aan te hou den, dat hij zich niet ontzag de amfofccina- ren van de C.D.D. op ergerlijke wijzje te beledigen. Wegens belediging van amb tenaren in functie ging hij evenwel nu toch op de bon. NATIONALE AVOND. Ter viering van de verjaardag van Prin ses Beatrix heeft de Christelijke Natio nale Oranjevereniging „Beatrix" in Eem- land een Nationale Avond georganiseerd, waarvoor grote belangsteliilng bestond. Muzikaic medewerking vermeiende die Chr. Muziekvereniging „Hosanna" uit Amers foort. Dc heer Scheurwater, voorzitter van de Oranjevereniging sprak eein welkomst woord, waarbij hij wees op de betekenis van het Huis van Oranje voor hef Ne derlandse volk. Met begeleiding van het genoemde Mu ziekgezelschap werden daarna tal van nationale liederen gezongen. Vervolgens voerde „De Öranjie-gleshelltem" uit Utrecht een historie-spel op, gefti- teld „Hef geheim van de witte veer". DM stuk, spelende tijdens het belieg en ornjt- zet van Leiden, werd goed vertolkt en met spanning door de aanwezigen ge volgd. WE MAKEN EEN PYAMA. Het eenvoudige model van deze pya- ma kan van geruite, gestreepte ,of ef fen stof gemaakt worden. Gebruikt u effen stof, dan staat het heel aardig, bij wijze van garnering, ceintuur, kraag en biezen in een afstekende kleur ie nemen- Bij bewerkte stof kiest u effen garnering. Het model dat wij u hier geven is zeer gemakkelijk zelf te maken. Voor Lejf jasje gaan wij als volgt te werk: Eerst worden de belegstukken van het voorpand tegengesrikf. Daarna sfikkoni wij de zij- en scnoudernaden dicht. Voor de zakken op het jasje gezet worden, voorzien we deze eerst van de bies. Is die opgestikt, dan stikken we de zakken op het jasje. Ook op de mouwen wordt eerst de bles gezet en daarna de mouw naad gesloten. De broek: De bies onder aan ce pïjf- pen wordt eerst aangesfikt en op cle goede kant nog eens overge-stikf. Daarna worden de middenvoor- en achternaad dichtgestikt en de pijpnaden gesloten. Aan de linkerkant van de broek knipt men een split van pl.m. 20 c-m- ltngte voor de sluiting. Wordt door de bovenkant van de broek een elastiek geregen, dan behceff er geen sluiting te worden gemaakt. Het patroon van dit model is in de maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar a f 1-bij het „Pafronenhuis", Midden weg 200, Amstcrdam-Ocsf. Na ontvangst van een postwissel, waar op vermeld: No. 4727, maat wordt het patroon omgaand toegezonden. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 Aan het slot dankte de voorzitter de medewerkenden voor hef gebodene- De ze nationale avond was een waardjge her denking van de verjaardag van onze oud ste Prinses. AFSCHEID VAN EXCELSIOR. De heer J. van 't Erve heeft vorigö week afscheid genomen als actief lid van de Koorvereniging „Excelsior". Het viel de bijna 74-jarige zwaar dit be sluit te nemen. Vanaf de schoolbanken koesterde hij grote liefde voor de zang en waar hij ook' zijn woonplaats had, steeds vond hij gelegenheid zich bij een zangkoor aan te sluiten. Sedert de op richting van de koorvereniging „Excel sior'' was hij hiervan lid. De heer J. H. Litfooy vertolkte die ge voelens van het koor en bood hem uit erkentelijkheid het ere-lidmaatschap der vereniging en een geschenk aan. De liefde voor de muziek en zang is groot in zijn familie. Zijn dochter, Lucie van 't Erve, is lerares aan hef conserva torium te Amsterdam, evenals haar echt genoot, de bekende cellist Piet Lens. WIELERSPORT. Zondag j.1. vond te Utrecht een home trainer wedstrijd plaats van de Wieler federatie Midden-Nederland. Pe uitslag was: 1. Volharding, Utrecht. De Adelaar, Hilversum, 3. Pedaairid- ders, Amersfoort. I Opvallend was het uitstekende rijden van J. Schans uit onze gemeente, diie in het individuele klassement de derdie plaats bezette. JAARVERGADERING ALG. NED. BOUWARBEIDERSBOND, AFD. SOEST. De Algemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond, afd. Soest, houdt Vrijdag 6 Fe bruari a.s. haar jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke agenda, w.o. jaarverslagen, bestuursverkiezing enz-, staat op de agenda hef houden van een feestavond in Maart. De bestuurs-assisfent van het N.V.V., de heer J. Roukema, zal een inleiding hou den over D.U.W. en Heide-Maatschappij en bovendien vragen die ons bezig hou den beantwoorden. Zweden en Denemarken hebben de laatste maanden in stijgende mate te kampen met een duurder worden van het leven. Vooral de Denen kijken met een sip gezicht naar de bodem van hun schatkist, want deze is niet alleen leeg, maar zij hebben zelfs een tekort op hun buitenlandse betalingen, dat over de eerste negen maanden van 1947 al 680 millioen kronen beliep. Het land heeft vrijwel geen kans op nieuwe leningen uit het buitenland en moet nu voor zijn hoog nodige invoer uit Amerika al zijn hoop ves tigen op een spoedige uitvoering van het Marshall-plan. Daar komt nog bij, dat de handel met Engeland moeilijkheden ont moet. In de loop van 1947 hebben de invoer en de uitvoer naar Engeland elkander vrij wel gedekt, maar met de besprekingen voor 1948 wil het nog niet vlotten. Beide par tijen zijn van oordeel, dat de ander te hoge prijzen vraagt en hierbij staat Engeland.in liet voordeel, omdat het desgewenst ook boter, bacon en eieren uit Canada kan krij gen, terwijl Denemarken niet zo gemakkelijk een andere markt voor zijn producten vindt. Wel is de industriële productie in de loop van 1947 met omstreeks 10 pet. gestegen, doch door de droogte was de melkproductie met evenveel gedaald. Nieuwe hoop vestigt men thans op een plan om electrische stroom, die in Noorwegen bij de waterval len zeer goedkoop en overvloedig wordt op gewekt, naar Denemarken over te brengen, hetgeen de behoefte aan steenkool-import belangrijk zou bunnen verminderen. Het zal echter vier tot vijf jaar kosten om dit plan, waar meer dan 30 millioen gulden mee ge moeid is, te verwerkelijken. Het-eigenaardige van de situatie van het ogenblik is, dat het publiek door het dollar tekort meer geld heeft dan het besteden kan, aangezien er geen gebruiksgoederen genoeg ingevoerd kunnen worden. Daar door richt zich de vraag op de schaarse aanwezige artikelen en het gevolg is de bo vengenoemde prijsstijging. Ditzelfde ver schijnsel doet zich voor in Zweden, waar eveneens een dollartekort heerst. Toch is de begroting van dit land voor 1948 gunstig; er zal zelfs een overschot zijn van een half milliard kronen. In normale tijden zou dit geleid hebben tot een verlaging van belastingen, thans echter door de ontwrich ting van de wereldverhoudingen zal de be lastingdruk nog verzwaard worden met een gedwongen lening voor alle loon- of salaris- trekkende Zweden. De Minister van Financin redeneert, dat er te veel koopkracht is voor de aanwezige goederen .hetgeen tot prijsstijgingen leidt. Zweden beschikt nu wel over voldoende kronen, maar niet over voldoende dollars en kan daardoor met zijn geld geen Ameri kaanse artikelen kopen. De Minister van Financiën, Wigforss, is thans voornemens iedereen te verplichten een deel van zijn in komen te besteden voor de aankoop van obligaties in een lening, hetgeen dus bete kent, dat de staat alles opvordert boven hetgeen men strikt nodig heeft voor zijn levensonderhoud. In feite komt dit plan ongeveer overeen met de gedwongen spaarregeling, waarvoor men hier te lande enige tijd geleden propa ganda maakte, doch dat thans geheel op de achtergrond is geraakt. Het leven is in Ne derland te duur om sparen voor grote groe pen der bevolking mogel.v te maken. Ook het Zweedse publiek toont zich niet enthou siast voor de gedwongen lening; als echter de Minister kan aantonen, dat hij het geld zal gebruiken voor aankoop van noodzake lijke gebruiksgoederen, is er dunkt ons een goede kans, dat het plan toch nog succes zal hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Rood kinderwantje, licht br. damespor- temonnaie, inh. levensmiddelen bonjnen. sokophouder, bankbiljet van f 10.rij wielsleutel, nummerpaat GZ 26257, DKW velg met band, 16 inch; rode sjaal, d. gr. herenhoed, bl. ceintuur, foxterriet, bl. bonte postduif zonder ring, postzak, inh. 25 boeken, bl. kinderwanfje, bos sleu tels, br. portemonnaie m. vorsnaperin- genkaart, ring met sleutels, zakmesje, kindermutsje, zakje en 2 st. scheerzeep, glacé linker herenhandsch., d. bl. cein tuur, motorwant, bruin kinderwantje, he renjas met motorkapje, rozenkrans, da meshoed, paar kinderwantjes* rode por temonnaie met f3.20, zilverbon fl,le dige .actetas, bruin lederen handschoen. BAND NEDERLAND-INDIc. Leden en donateurs der Band Ne derland-Indi- worden herinnerd aan de contact-avond, welke gehouden wordt op Zaterdag 6 Februari a.s., 's avonds te 7.30 uur, in Eltheto. Op deze avond zal Majoor Da Costa een lezing houden over „Onze jongens in Indie", terwijl onze plaatsgenoot, de heer T. Hilhorst, kort geleden uit de tropen teruggekeerd als O.V.W. <cr, zal vertellen over zijn ervaringe{n. Verder deelt men ons nog mede, 'dat voer de Band de navolgende giften zijn inge komen: N.N. f 15.G. te Soesfduinen f5.Middelman, Soest, f25.Noor- denne-Verloop f20.Van Zuilen f2. BUURTVERENIGING „WEST". Zaterdag gaf de Buurtvereniging „West" in „Bos en Duin" een feestmiddag voor de kinderen, welke werd gegeven door da imitator Van Wijk en de goochelaar Mr. Presto, alsmede een poppenkast. Het programma en de versnaperingen vc, den voor de kleuters een onvergete feest. Speciaal de poppenkast viel bij kleuters erg in de smaak. Des avonds was er een feestavond v de ouderen, welke werd verzorgd d het trio Van Wijk. Dit gezelschap he de aanwezigen op eminente wijze be gehouden. Speciaal de imitator en I Presto met zijn thelepafisch experim werden door het talrijke publiek met - verend applaus beloond. Het bestuur van „West" kan op geslaagde feestdag terugziien. OPERA-CONCERT. De heer Wim van Boxel hoeft hef aan; durfd met de R.K. Gemengde Zangv eniging „Hoger Streven" Zcmdagavo een Ópera-concert te geven, dat als i heel goed geslaagd mag heten. Solisten waren Ria Outhuysen-Bedyk, praan, de heer Tiemens tenor en de den van het koor Ans Schalkx, sopra; Jo Hilhorst, mezzo, sopraan en de h< Van Deijssel, tenor. Medewerking we verleend door een knapenkoor, het j mengd koor en orkest- Na een kort openingswoord docr voorzitter zong de heer Tiemens f Smartlied uit de opera Paljas van Lee cavaïlo, hetgeen met veel gevoel we vertolkt. Jammer is het, dat hij, wa nodig, geen krachtiger geluid kan cm wikkelen. Ria Outhuysen-Bedyk vergastte o daarna op een uitnemend gezongen U fceidi Vedrome, uit de Opera Madar Butterfly van Puccini en Ah! Forsé E'Li uit de Opera La Traviafa van Verdi. De Wiegenliedjes van B. Flies en Schufcert, gezongen door het Knapt koor, deden het' eveneens go(ed. Ond deze knapen schuilen vele goede ster men. Ook de jongens-sopraan Jack Meed was in Madonnakindje van Cath. v< Rennes, een lust om te beluisteren. La Donna E. Mobile, uit de Opera R goletto van Verdi, werd klankvol t met groot volume gezongen door de t nor, de heer Van Deijssel, welke zang. nog wel iets belooft voor de toekomst Nadat Ria Outhuysen. Bedyk het Moi coeur S'oevre ata voix uit de Opei Samson et Dalila van C- Saint Staums Stride la Varnpa uit de Opera II Trovat. re van Verdi wederom met groot falei had gezongen, besloot het Gemengd Kol j het eerste gedeelte van hef programn met het Zigeunerkoor uit de Opera Trovatore van Verdi. Met een krachtij; inzet van de bassen ein tenoren werd d werk gedurfd en goed gezongen, zow door de dames als de heren. Na de pauze liet de vereniging zich h< ren in een fragment uit de Opera „C; valleria Rusticana" van P. Miascagni. Dit werk werd op lofwaardige wijze ui gevoerd met als hoogtepunt hef du. Santuzza en Turïddu door Mej- Ai Schalkx en de heer Tiemens. Heerlijk e krachtig was hierin de zang van Santuzz De costuums en décors waren goed ve. zorgd. Ais wij een opmerking zouden maken dan is het, .dat de muziek vaak te ster was, hetgeen vooral afbreuk deed aa de solisten. BILJARTEN. De uitslagen der voor de competitie g< speeide wedstrijden van de N.B.B., dis trict Eemland zijn: Cad're klasse: Tolsteeg 1—Centraal 24. Verg. Wagen 2Tolsteeg 2 2 De G. Ploeg 1—N.-Brabant 3 24. 3e Klasse libre: G. Ploeg 3Leusderkw 3 26. Oosterp. 1De Pauw 1 71. Oos terpark 1Tavenu 1 62. Verg. Wagei 5-O.D.L. 1 4—4. 4e Klasse libre: Ons Genoegen 3Ta venu 3 44. Tavenu 2K.O.T. 2 80 Metropoie 3Centraal 3 44. Eemlust I Soestdijk 2 08- 5e Klasse libre: D.O.S- 2De Pauw I 44. Metropoie 4Soestdijk 3 62. Zonneheuvel 2Mïddelwijk 2 26. L. kwart. 4O.D.L. 2 uitgesteld. 6e Klasse libre: Zonneheuvel 3Tavent 4 8Ons Genoegen 4Centraal 4 (80 De Verg- Wagen 6—Animo 3 uitgesteld REPSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. Voor het persoonlijk kampioenschap var de N.B.B., district Eemland, waarvoor tol en met 31 Januari j.1. gelegenheid be stond om zich voor deelname op te ge ven, hebben ruim 80 inschrijvingen plaats gevonden. PRINCIPIEEL BEZWAAR TEGEN DIENSTPLICHT. De 20-jarige student H. N. alhier, po- litiek-èconomische studies volgend aan de Universiteit van Amsterdam, hads wijl hij dienstplichtig was, een oproep gekregen zich voor de militaire dienst te melden en zich aan etin medische keu ring te onderwerpen. Hiertegen had de jongeman ernstige principiële bezwaren en daarom was ctoor hem aan de oproep geen gevolg ge geven. Daardoor maakte hij zich schul dig aan overtreding van de Dienstplicht wet en werd derhalve proces-verbaal te gen hem opgemaakt. Vrijdag j.1. diende deze zaak voor de Utr. Politierechter, tegen over welke magistraat beklaagde in 't korf zijn prin cipiële bezwaren uiteenzette. Had hij zich aan de medische keuring onderwor pen, dan zou dit, aldus beklaagde, de eerste stap zijn geweest op de weg naar de militaire dienst, waartegen hij ernsti-

Soester Courant | 1948 | | pagina 2