WEERSPIEGEL* Scandinavië in de klem. Plaatselijk nieuws. op de Keuzebon op de Snoepbon CAROL MINEUR Distributiedienst Soest. ESPERANTO. Zweden en Denemarken hebben de laatste maanden in stijgende mate te kampen met een duurder worden van het leven. Vooral de Denen kijken met een sip gezicht naar de bodem van hun schatkist, want deze is niet alleen leeg, maar zij hebben zelfs een tekort op hun buitenlandse betalingen, dat over de eerste negen maanden van 1947 al 680 millioen kronen beliep. Het land heeft vrijwel geen kans op nieuwe leningen uit het buitenland en moet nu voor zijn hoog nodige invoer uit Amerika al zijn hoop ves tigen op een spoedige uitvoering van het Marshall-plan. Daar komt nog bij, dat de handel met Engeland moeilijkheden ont moet. In de loop van 1947 hebben de invoer en de uitvoer naar Engeland elkander vrij wel gedekt, maar met de besprekingen voor 1948 wil het nog niet vlotten. Beide par tijen zijn van oordeel, dat de ander te hoge prijzen vraagt en hierbij staat Engeland.in het voordeel, omdat het desgewenst ook boter, bacon en eieren uit Canada kan krij gen. terwijl Denemarken niet zo gemakkelijk een andere markt voor zijn producten vindt. Wel is de industriële productie in de loop van 1947 met omstreeks 10 pet. gestegen, doch door de droogte was de melkproductie met evenveel gedaald. Nieuwe hoop vestigt men thans op een plan om electrische stroom, die in Noorwegen bij de waterval len zeer goedkoop en overvloedig wordt op gewekt, naar Denemarken over te brengen, hetgeen de behoefte aan steenkool-import belangrijk zou bunnen verminderen. Het zal echter vier tot vijf jaar kosten om dit plan, waar meer dan 30 millioen gulden mee ge moeid is, te verwerkelijken. Het-eigenaardige van de situatie van het ogenblik is, dat het publiek door het dollar tekort meer geld heeft dan het besteden kan, aangezien er geen gebruiksgoederen genoeg ingevoerd kunnen worden. Daar door richt zich de vraag op de schaarse aanwezige artikelen en het gevolg is de bo vengenoemde prijsstijging. Ditzelfde ver schijnsel doet zich voor in Zweden, waar eveneens een dollartekort heerst. Toch is de begroting van dit land voor 1948 gunstig; er zal zelfs een overschot zijn van een half milliard kronen. In normale tijden zou dit geleid hebben tot een verlaging van belastingen, thans echter door de ontwrich ting van de wereldverhoudingen zal de be lastingdruk nog verzwaard worden met een gedwongen lening voor alle loon- of salaris- trekkende Zweden. De Minister van Financin redeneert, dat er te veel koopkracht is voor de aanwezige goederen .hetgeen tot prijsstijgingen leidt. Zweden beschikt nu wel over voldoende kronen, maar niet over voldoende dollars en kan daardoor met zijn geld geen Ameri kaanse artikelen kopen. De Minister van Financiën, Wigforss, is thans voornemens iedereen te verplichten een deel van zijn in komen te besteden voor de aankoop van obligaties in een lening, hetgeen dus bete kent, dat de staat alles opvordert boven hetgeen men strikt nodig heeft voor zijn levensonderhoud. In feite komt dit plan ongeveer overeen met de gedwongen spaarregeling, waarvoor men hier te lande enige tijd geleden propa ganda maakte, doch dat thans geheel op de achtergrond is geraakt. Het leven is in Ne derland te duur om sparen voor grote groe pen der bevolking mogeh te maken. Ook het Zweedse publiek toont zich niet enthou siast voor de gedwongen lening; als echter de Minister kan aantonen, dat hij het geld zal gebruiken voor aankoop van noodzake lijke gebruiksgoederen, is er dunkt ons een goede kans, dat het plan toch nog succes zal hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Rood kinderwantje, licht br. damespor- temonnaie, inh- levensmiddelen bonjnen. sokophouder, bankbiljet van f 10.rij wielsleutel, nummerpaat GZ 26257, DKW velg met band, 16 inch; rode sjaal, d. gr. herenhoed, bl. ceintuur, foxterrier, bi. bonte postduif zonder ring, postzak, iinh, 25 boeken, bl. kinderwantje, bos sleu tels, br. portemonnaie m. versnaperin- genkaart, ring met sleufels, zakmesjie, kindermutsje, zakje, en 2 sf. scheerzeep, glacé linker herenhandsch., d. bl. cein tuur, motorwant, bruin kïnderwanitje, he renjas met motorkapje, rozenkrans, da meshoed, paar kinderwantjes» rode por temonnaie met f 3.20, zilverbon f 1. le dige .actetas, bruin lederen handschoetn. BAND NEDERLAND-INDL-. Leden en donateurs der Band Ne- derland-Incik worden herinnerd aan de contact-avond, welke gehouden wordt pp Zaterdag 6 Februari a.s., 's avonds te 7.30 uur, in Eltheto. Op deze avond zal Majoor Da Costa een lezing houden over ,,Onze jongens fri Indie", terwijl onze plaatsgenoot, de heer T. Hilhorst, kort geleden uit de tropen teruggekeerd als O.V.W. rr, zal vertellen over zijn ervaringqn. Verder deelt men ons nog mede, 'dat voer de Band de navolgende giften zijn inge komen: N.N. f 15.G. te Soestduinen f5.—. Middelman, Soest, f25.—. Noor- denue-Verloop f20.Van Zuilen f2. BUURTVERENIGING „WEST". Zaterdag gaf de Buurtvereniging „West" in „Bos en Duin" een feestmiddag voor de kinderen, welke werd gegeven door da imitator Van Wijk en de goochelaar Mr. Presto, alsmede een poppenkast. Hef programma en de versnaperingen verm elen voor de kleuters een onvergetelijk feest. Speciaal de poppenkast viel bij de kleuters erg in de smaak. Des avonds was er een feestavond voor de ouderen, welke werd verzorgd door het trio Van Wijk. Dit gezelschap heef|t de aanwezigen op eminente wijze bezig gehouden. Speciaal de imitator en Mr. Presto met zijn thelepajisch experiment werden door het talrijke publiek m'qt da verend applaus beloond. Het bestuur van „West" kan op een geslaagde feestdag terugzien. OPERA-CONCERT. De heer Wim van Boxel heeft het aange durfd met de R.K. Gemengde Zangver eniging „Hoger Streven" Zondagavond een Ópera-concert te geven, dat als ge heel goed geslaagd mag heten. Soiïsten waren Ria Outhuysen-Bedyk, so praan, de heer Tïemens tenor en de le den van het koor Ans Sehalkx, sopraa/ni, Jo Hilhorst, mezzo, sopraan en de heer Van Deijssel, tenor. Medewerking werd verleend door een knapenkoor, het ge mengd koor en orkest. Na een kort openingswoord door de voorzitter zong de heer Tiemiens het Smartlied uit de opera Paljas van Leon- cavailo, hetgeen met veel gevoel werd vertolkt. Jammer is het, dat hij, waar nodig, geen krachtiger geluid kan ont wikkelen. Ria Outhuysen-Bedyk vergastte ons daarna op een uitnemend gezongen Un- beldi Vedrome, uit de Opera Madame Butterfiy van Puccini en Ah! Forsé E'Lui, uit de Opera La Traviafa van Verdï. De Wiegenliedjes van B. Files en F. Schubert, gezongen door hef Knapen koor, deden het' eveneens goed. Onder deze knapen schuilen vele goede stem men. Ook de jongens-sopraan Jack Meeder was in Madonnakiindje van Cath. van Rennes, een lust om te beluisteren. La Donna E. Mobile, uit de Opera Ri- goletfo van Verdi, werd klankvol en met groot volume gezongen door de te nor, de heer Van Deijssel, welke zanger nog wel iets belooft voor de toekomst- Nadat Ria Outhuysen-Bedyk het Mon- coeur S'oevre ata voïx uit de Opera Samson et Dalïla van C. Saint Saémis en Stride la Vampa uit de Opera II Trovato- re van Verdi wederom met giroof talent had gezongen, besloot het Gemengd Koor het eerste gedeelte van hqt programma met hef Zigeunerkoor uit de Opera II Trovatore van Verdi. Met een krachtige inzet van de bassen ein tenoren werd dit werk gedurfd en goed gezongen, zowel door ae dames als de heren. Na de pauze liet de vereniging zich ho ren in een fragment uit de Opera „Ca- valleria Rusticana" van P- Mascagnï. Dit werk werd op lofwaardige wijze uit gevoerd met als hoogtepunt hef duet Santuzza en Turiddu door Mej. Ans Sehalkx en de heer Tïemens. Heerlijk en krachtig was hierin de zang van Sainfuzz.a. De costuums en décors waren goed ver zorgd. Als wij een opmerking zouden makem, dan ïs het, .dat de muziek vaak te sterk was, hetgeen vooral afbreuk deed aan de solisten. BILJARTEN. De uitslagen der voor de competitie ge speelde wedstrijden van de N.B.B., dis trict Eemland zijn: Cadre klasse: Tolsteeg 1Centraal 1 24. Verg. Wagen 2Tolsteeg 2 24. De G. Ploeg 1N.-Brabant 3 24. 3e Klasse libre: G. Ploeg 3Leusderkw. 3 26. Oosterp. 1De Pauw 1 71. Oos terpark 1Tavenu 1 62. Verg. Wagen 5—O.D.L. 1 4—4. 4e Klasse libre: Ons Genoegen 3Ta venu 3 44. Tavenu 2K.G.T. 2 8 Metropole 3Centraal 3 44. Eemlust 1 Soestdijk 2 08- 5e Klasse libre: D-O.S- 2—De Pauw 2 44. Metropole 4—Soestdijk 3 62. Zonneheuvel 2Middelwijk 2 26. L.~ kwart. 4O.D.L. 2 uitgesteld. 6e Klasse libre: Zonneheuvel 3Tavenu 4 80. Ons Genoegen 4Centraal 4 i80. De Verg. Wagen 6—Animo 3 uitgesteld. REPSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. Voor het persoonlijk kampioenschap van de N.B.B., district Eemland, waarvoor tof en met 31 Januari j.1. gelegenheid be stond om zich voor deelname op te ge ven, hebben ruim 80 inschrijvingen plaats gevonden. PRINCIPIEEL BEZWAAR TEGEN DIENSTPLICHT. De 20-jarige student H. N. alhier, po litiek, économische sfudie9 volgend aan de Universiteit van Amsterdam, had, wijl hij dienstplichtig was, een oproep gekregen zich voor de militaire dienst te melden en zich aan een medische keu ring te onderwerpen. Hiertegen had de jongeman ernstige principiële bezwaren en daarom was door hem aan de oproep geen gevolg ge geven. Daardoor maakte hij zich schul dig aan overtreding van de Dienstplicht wet en werd derhalve proces-verbaal' te gen hem opgemaakt. Vrijdag j.1. diende deze zaak voor de Utr. Politierechter, (tegenover welke magistraat beklaagde in 't kort zijn prin cipiële bezwaren uiteenzette. Had hij zich aan de medische keuring onderwor pen, dan zou dit, aldus beklaagde, de eerste stap zijn geweest op de weg naar de militaire dienst, waartegen hij ernsti ge gemoedsbezwaren zeide te hebben. Voorts deelde hij mede, zich met een request tot de Minister van Oorlog te hebben gewend_, waarop hij door een door diens departement aangewezen com- sie is gehoord. Deze had zijn bezwaren als aannemelijk erkend en hem voorlopig voor een jaar uitstel van dienst verlleeirud. mede om hem in staat te stellen eerst zijn candidaats-examen te kunnen doen. In verband met hef feit, dat beklaagde zijn bezwaren gegrond zijn bevonden, zei de Officier van Justitie zich te wtillen bepalen tot het vragen van een geldboe te en eiste hij f 60.boete subs. 20 da gen hechtenis. De uitspraak luidde: f40.boete sub sidiair 20 dagen hechtenis, wat beklaagde deed opmerken, deze moeilijk te kunnen betalen. POLITIEVARIA. Mevr. v. O., wonende aan de Schriks- laan, stelde de politie er van in kiennis, dat door een hond bij haar een konijn van 20 pond uit hef hok was ge haald. Een onderzoek wordt ingesteld. Wegens openbare dronkenschap moest de 23-jarige D. D. ter ontnuchtering worden ingesloten. Verscheidene automobilisten gingen weder op de bon wegens het niet nako men van de verkeersvoorschriften, ter wijl een Soester ingezetene werd verba- Iiseerd wegens overtreding van de ar beidswet. VRIJDAG EN ZATERDAG volop Koekjes, Speculaas, BisJkwie, Ontbijtkoek en Beschuit, grote sortering Chocolade en Sui kerwerk. ZONDER BON diverse soorten DROP. BE VOORDELIGE KRUIDENIER Soesterbergsestraaf 32A Soesf-Zuid. UITREIKING BONKAARTEN TE SOESTERBJERG. De uitreiking in het bijkantoor aan de Rademakerstraat van bonkaarten 804» textielkaarfen 804 en schoenenbonnein op cijferaanwijzing 0 of op het cijfer 4 voor zover de laatste 2 cijfers 54, 64, 74, 84 of 94 zijn, zal als volgt plaatsvinden: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. F op Donderdag 5 Februari. G t.m. J op Donderdag 12 Februari. K t.m. M op Donderdag 19 Februari. N t.m. Q op Donderdag 26 Februari. R t.m. T op Donderdag 4 Maart. U t.m. Z df> Donderdag 11 Maart. Zelfverzorgcrs zullen oproep ontvangen. In de Ver. Staten vindt Esperanto meer en meer ingang. Een uitvoerig artikel in „Congressional Record" beveelt Esperan to aan als officiële taal voor de U.N.G. De bekende Italiaanse luchtvaartmij. „Airone" heeft besloten Esperanto te ge bruiken voor internationale correspon dentie. Het Hongaarse Min. van Onder wijs heeft speciaie Esperanto-cursussen aangekondigd voor leraren ein onderwij zers, waarvan de kosten door de Staaf zullen worden gedragen. Voor het Ned. nummer van „Inferlïgo", een internationaal orgaan van P.T.T-» schreef Min. L. Neher een voorwoord, waarin hij er o.a. op wees, dat hèf stre ven der Esperantisten hem sympathiek ïs, aangezien het onafscheidelijk is ver bonden aan de gedachten, die ook aan cve .PT.T. ten grondslag liggen. Hoe zou uitwisseling van gedachten beter fcat stand komen dan door Esperanto? Voor een Esperantist bestaan geen taalgrenzen! WAAR BLIJFT ONZE BLIKINDUSTRIE? Een van de merkwaardigste verschijnselen in de vooroorlogse industrie was, dat ons land wel een zeer groot blikverbruik had, doch zelf geen blik fabriceerde. Wel bezaten we in IJmuiden ijzerindustrieën, die inge richt zouden kunnen worden voor de pro ductie van het dunne plaatijzer, dat voor de vervaardiging van blik noodzakelijk is, terwijl de Indonesische eilanden Banka en Billiton, die grote tinleveranciers zijn, meer dan voldoende tin opleverden voor de ver tinning van dat plaatijzer, waardoor blik ontstaat. Hoewel de Billitonmaatschappij zich destijds reeds voor een Nederlandse blikindustrie interesseerde, is het toch nooit tot het stichten van een dergelijk bedrijf gekomen, hoewel de zuivel- en conserven- industrie in Nederland veel blik gebruikte. 60 pet. van het totale verbruik aan blik1 in Nederland werd verwerkt voor de fabricage van gecondenseerde melk. Het restant was nodig voor groenten-, vlees- en visconser- venindustrieën, de biscuitfabrieken en voor kleine emballage. Thans gaan er stemmen op om in samenwerking met Belgische en Luxemburgse ijzerindustrieën te komen tot een blikfabriek, die geheel Nederland, Bel gië en Luxemburg kan voorzien, waardoor onze landen onafhankelijk zouden worden van Amerika. Het is niet onmogelijk, dat de Amerikaanse blikindustrie, die ook in Nederland belangen heeft bij verschillende blikverwerkende bedrijven, hiertegen ge kant zou zijn, doch anderzijds is het ook mogelijk, dat Amerikaans kapitaal zich zou interesseren voor een grote Benelux-f&- briek. KOOPKRACHT EN LUXE-PRODUCTEN Wij zijn de enigen niet, wie het opgevallen is, dat deze winter bij lange na niet zoveel diepgevroren groenten en vruchten worden verkocht als vorig jaar. Nu is dat geen won der Het vorige jaar wa$ de voorziening met verse groenten uiterst schaars en legde bo vendien de langdurige winter grote moei-* lijkheden aan de aanvoer in de weg. Toen vlogen de bevroren groenten de winkels uit en op grond daarvan meende men, dat dit wel dure, maar bijzonder aantrekkelijke pro ducten hiermee met één slag een belangrijke markt had verovërd. Thans blijkt echter, dat deze tijdelijke vleug geen blijvende vraag heeft opgeleverd, want zowel de af zet van bevroren groenten als van bevroren fruit verloopt heel traag. Zonder twijfel is hierop van bijzondere invloed, dat de koop kracht van het publiek in de loop van- het jaar belangrijk is gedaald, zowel door de stijging der prijzen als door de verbreding van het aanbod. Nu langzamerhand weer meer huishoudelijke goederen te koop zijn besteedt men meer aan textiel, meubels en herstel van de keukenuitzet, hetgeen onver mijdelijk veroorzaakt, dat naar verhouding minde? geld kan worden besteed aan voe ding. Dit doet de vraag verschuiven van de dure naar de goedkope levensmiddelen. Daarbij komt nog, dat de aanvoer van hard fruit bijzonder groot is, ook al door invoer uit België, zodat de noodzaak om bevroren vruchten te kopen in even sterke mate is afgenomen. Een soortgelijk verschijnsel zien we bij de boterdistributienu de roomboter zo duur is geworden, kan men desgewenst van zijn winkelier op vrijwel alle bonnen roomboter krijgen, hetgeen wil zeggen, daf het merendeel van het publiek uitsluitend of bijna uitsluitend margarine koopt. Het leven wordt te duur en daarvan ondervin den de luxe-producten het eerst en het sterkst de terugslag. WAARDEVOL HOUT UIT SURINAAMSE OERWOUDEN Hout is een van de grote rijkdommen van Suriname. Zoals bekend, heeft de firma Bruynzeel uit Zaandam belangrijke conces sies in het Surinaamse woudgebied verwor ven en er mag verwacht worden, dat deze houtexploitatieniet alleen materiaal voor Nederland zal opleveren, doch ook waarde volle exportproducten, die met dollars be taald worden. Een belangrijk percentage van de bossen bestaat nl. uit een houtsoort, die buitenge woon goed bestand is tegen termieten (tro pische mieren), doch ook tegen boormossels en zout water. Het is deze laatste eigen-» schap, die dit hout zo bijzonder geschikt maakt voor beschoeiingen, aanlegsteigers, houten schepen, enz. Bovendien komen er nog andere waardevolle timmerhout-soorten voor, terwijl de Wallaba-boom de merk waardige eigenschap vertoont van nature doortrokken te zijn met alcaloïden. Dit is een chemische stof, die het hout van deze boom onaantastbaar maakt voor insecten, zodat bijv. meubels van dergelijk hout ge maakt, niet door houtworm aangevreten worden. Ook voor verpakking, in het bijzon der van kostbare tropische producten, is dit hout van grote waarde. Onze buren in Su riname, de Engelsen, die daar een nagenoeg even grote bezitting hebben, die Brits Guya na heet, beginnen daar dit jaar op grote schaal eveneens met de exploitatie van de bossen, vooral om de Amerikaanse industrie van hout te voorzien. Waarschijnlijk zal de aankap der oerwouden dus grote invloed hebben op het herstel van de welvaart in West-Indië. Toekomstmuziek. In 1950 zullen de cokes- en stikstoffabrieken te Sluiskil weer vol ledig in bedrijf zijn. De Benelux congresseert. De Benelux zal in Februari te 's Gravenhage een sociaal congres houden in Mei gevolgd door een economisch congres te Amsterdam. Ministerraad geheime raad. De Eerste Kamer onthield haar goedkeuring aan het voorstel tot wijziging der Enquête-wet, waardoor de ook in de Londense tijd in de ministerraad gevoerde besprekingen geheim blijven. Lang geen koopje. De schade, die het Ne derlandse volk alleen al door de oorlog met Duitsland direct heeftgeleden, be draagt 25.725.000.000 gulden. Voor allen bestemd. De Vereniging van Re- classeringsinstellingen heeft besloten, de nationale collecte ten bate van het reclas- seringswerk, in de eerste week van Juni, voor alle gezindten te doen houden. Een boek over onze Prinses. Over de jaren, die Prinses Juliana tijdens de oorlog in Engeland en Amerika doorbracht, zal binnenkort van de hand van mevr. R. Marsman, echtgenote van de overleden dichter H. Marsman, een boek verschij nen. Werkzaamheden hervat. In de eerstvolgen de maanden zal het burgerlijke deel van de Nationale Landstorm weer worden ge organiseerd. Stijging. Eind December van het afgelopen jaar bedroeg het aantal geregistreerde werklozen ruim 30.000, dat is 6000 meer dan eind November. Geen duurder bioscoopkaartjes. Niettegen staande de verhoging der vermakelijk heidsbelasting tot 35 percent, zullen de bioscoopkaartjes ongeveer even duur blij ven, daar per 1 April de bioscooptarieveu met 12 percent zullen worden verlaagd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3