W. N. NIEUWENHÜIS Hoe 't bij de buren gaat. Ingezonden stukken. LENSSEN! Plaatselijk nieuws. VOOR ONZE DAMES. Loodgieter - Electriciën Het ïs weer ruim een week geleden, dait Gandhi door moordenaarshand viel. Ongeveer een uur na de aanslag sprak, met een van droefheid verstikte stem, de In dische premier Pandit Nehroe: ,,Ik weet niet hoe ik het u zeggen moet, de vader der natie is niet meer." Was Gandhi een persoonlijkheid? In zekere zin: ja, dat hij, geen staatshoofd zijnde, toch door staatshoofden werd geëerd, be wees dit. Bij zijn gewelddadige dood gaven zij uiting aan hun afschuw over de gepleeg de moord, en staken de loftrompet, omdat hij in deze ontwrichte en verwarde wereld als eis des vredes de geweldloosheid predik te. Dit is hem, die hierin van zijn ras af week, door een groep Maratha Hindoes kwalijk genomen en de oorzaak van zijn dood geworden. De betekenis van Gandhi voor zijn volk en de uitzonderlijk plaats die hij innam, wordt het best gezien in de eretitels die zijn volk hem gaf: Mahatma, de grote ziel, de Vader der bevrijding van India en Pakistan. Dat is zijn levensstrijd geweest: de onafhankelijkheid, de bevrijding van India, die hij in Augustus van het vorig jaar mocht zien tot stand komen. Wat hij, de man der geweldloosheid, niet heeft kun nen voorkomen is, dat dadelijk na de bevrij ding de sluimerende tegenstellingen tussen Hindoes en Mohammedanen werden aange wakkerd en tot bloedige botsingen kwamen. Het Britse gezag, dat zonder wapengeweld deze hartstochten in bedwang hield, was weg. Sinds Augustus heeft Gandhi onafge broken gewerkt, gepreekt en vastendagen gehouden om die twee religies (d.w.z. hun aanhangers) in vrede te doen samen leven. En nu is hij niet meer. Zal, nu hij zijn stem niet meer kan laten horen, nu hij niet meer zich tot vasten om het te verkrijgen doel kan neerzetten, zal zijn invloed nu nog na werken, zijn leer van geweldloosheid blijven doorwerken, of als een strovuur uitbran den? Gandhi was volksleider, man met een hoog ideaal een die zich en zijn volk zelf wilde verlossen, die eertijds Veelvuldig met zijn overheid in botsing kwam, omdat hij van de goddelijke ordening van het recht met het zwaard, gedragen door de overheid, niet wilde weten. Thans hoort men van zelf moord troepen in Hindoestan, waartegen de regering van dat land krach tig wil optreden. Pandit Nehroe houdt het leger klaar en treft maatregelen om een burgeroorlog te voorkomen, die sinds de aanslag op Gandhi dreigt uit te breken, als gevolg van het zich steeds meer toespit sende extremisme, dat al een hoogtepunt bereikte in de moord op de leider. Deze linkervleugel van de al-Hindoe Ma: hasabha (d.i. „grote organisatie" en be doeld als tegenpartij der Mohammedaanse Liga) wil met wapengeweld heel Voor-Indië onder de overheersing der Hindoes brengen. Daarvoor beroept hij zich op de adel van het land, afstamming en cultuur, en ver toont daarmee haar nauwe verwantschap met de fascistische opvattingen van het Hitler-regime (bloed en bodem). Volgens de „Hindustan Times" is deze organisatie be zig zelfmoordtroepen te organiseren, de haat tegen de Moslems aan te wakkeren en de openbare mening voor te bereiden op een gewapende actie. Vandaar, dat Pandit Nehroe de extremisten heeft gewaarschuwd dat een leger-afdeling klaar staat om in te grijpen. De Veiligheidsraad is ook in het conflict Hindoestan en India met betrekking tot de Casjimir-onlusten in geschakeld, en waar beide partijen nog ge wapenderhand optreden, ondervindt de vrede geen voortgang. Dit lichaam zit met vele moeilijkheden, zoals het Palestijnse vraagstuk, waar Joden en Arabieren elkander elke duim gronds betwisten. Het Joods Bureau voor Palestina heeft nu bij de Palestina- commissie een voor de Veiligheidsraad be stemd memorandum ingediend, waarin ge vraagd wordt om handelend op te treden tegen het Arabische complot om het verde lingsplan der Ver. Naties met geweld ge heel krachteloos te maken. Deze commissie wordt op haar beurt gehandicapt door En geland, dat niet bereid is ae commissie eer der dan twee weken vóór het einde van het mandaat (15 Mei) in Palestina toe te laten. De commissie vroeg wijziging van dit be sluit en besloot met of zonder vergunning alvast een staf van secretariaatsleden bin nen tien dagen vooruit te zenden. Deze houding van Engeland doet vreemd aan. Waarom weigert het ver tegenwoordigers van de Veiligheidsraad de toegang? Het schermt wel met het woord „democratie," maar als het op daden aan komt, toont het zich tot activering niet be reid. Dat het niet richtig in Palesina is, dat de verdeling wrijving brengt, de Ara bieren de Joden niet willen en zich beschou wen als erfelijke bezitters, het zijn even zovele aanwijzingen, dat de aanwezigheid ener Commissie van Goede Diensten hier nodig is, mischien wel dringender gevraagd mag worden dan een bepaalde Commissie, die aan ons land werd opgedrongen. Moei lijkheden vindt Engeland overal op haar weg. Men weet, dat Engeland en Irak een overeenkomst hadden aangegaan van wederzijdse steun, die door het Irakse par lement niet gewild werd, en het kabinet Djaboer aftrad, nadat onlusten in Bagdad hadden plaats gehad. Bij deze onlusten wer den 15 studenten gedood en 300 personen gewond. De begrafenis der slachtoffers werd door een menigte van 100.000 perso nen bijgewoond en is een demonstratie ge worden voor de vrijheid en onafhankelijk heid van Irak. Een nieuw kabinet is opge treden onder leiding van Mohammed El Sadr, van wie verwacht wordt, dat hij het gesloten verdrag zal verwerpen. Zal de nieuwe koers in Irak gaan in de richting der Sovjet Unie? Dit mag, gezien de veel vuldige Sovjet-protesten tegen Irak niet dadelijk worden aangenomen. Het jong ste protest zegt dat Amerikaanse militai ren grote activiteit betonen op de grenzen der Sovjet Unie, hetgeen in strijd is met het Russisch-Iraanse verdrag van 1921. Niet alleen Irak kreeg zulke protesten, doch ook Denemarken schijnt zo iets te wachten. De „Rode Ster," het Sovjet legerorgaan, maakt melding van een netwerk van vlieg velden en landingsbanen, die onder leiding' van Britse en Amerikaanse deskundigen worden uitgebreid. Ook zou, volgens dit blad, de luchtmacht zijn gereorganiseerd en natuurlijk onder Amerikaanse leiding staan en naast Denemarken krijgen Japan en Italië een beurt. De Sovjet ziet zich ook hier be laagd door Amerika, dat zijn vliegtuigen over en boven de Gele en Japanse zee de Russische vloot zou doen waarnemen, en in de voormalige Italiaanse kolonie Tripolis heeft Amerika een vliegveld heropend en in Italiaanse havens oorlogsbodems. Ongegrond, zegt Amerika zijn de klachten, in Iran zijn vijftig Ameri kaanse ambtenaren, en die over Italië wor den eveneens afgewezen en ongegrond ge noemd, daar de aanwezigheid van Ameri kaanse schepen in Italiaanse havens geheel in overeenstemming is met de beleefdheids- regelen, geldend tussen bevriende mogend heden. Ja maar wat baat een uil de bril, als hij niet zien wil! Het gaat er maar om, een stok te vinden om te kunnen slaan. De Amerikaanse regering heeft nu op haar beurt een protestnota gezonden aan Koemenië, waarin verklaard wordt, dat de onder com munistische leiding staande Roemeense re gering de clausules van het vredesverdrag heeft geschonden, in het bijzonder wordt hierbij gewezen op de veroordeling van de oppositieleider dr. Jules Manioe. Het zal wel niet veel baten, waar de band met de Sovjet bijzonder sterk is. De minister-presi dent Groza en de minister van buitenlandse zaken, mevr. Anna Pauker, zijn in Moskou, waar zij vriendschapsverdragen sloten, zo dat de Zuid-Oosthoek van Europa nu een hecht Russisch bolwerk is geworden, waar aan Griekenland nog ontbreekt, dat het stootkusen vormt tussen Rusland en Tur kije en Amerika als beschermer der laatste. Hoewel Engeland dit alles weet en ook de invloed der Sovjet-tegenwerking kent, Be- vin in zijn rede de Sovjet een halt toeriep, lonkt minister Shinwell. Deze acht samen werking met Oost-Europa noodzakelijk om het Marshall-plan te doen slagen. Hij is be reid te geloven, dat de Sovjet-Unie niet an ders dan te winnen heeft bij een herstel van West Europa, dat sterk genoeg is om op eigen benen te staan.% Maar v/aarcm dan nog, nadat de Sovjet zo duidelijk en demon stratief zich afwendde, zo gehengeld? Daar mee wint niemand iets, en allerminst de in het brandpunt der belangstelling staande Benelux. De Benelux-landen zullen worden uitgeno digd tot bijwoning der drie landen-confe- rentie over Duitsland. De Engels-Franse commissie wil met de Benelux een werk- commissie vormen over de samenstelling en taak der landen, die voor het Marshall-plan zijn. Zweden wenst zich niet bij een staten blok aan te sluitenDenemarken voelt niets voor een politieke aansluiting bij het Wes ten, wel voor een breed opgezette en wel overwogen samenwerking met Noorwegen en Zweden, terwijl in de Benelux zelve, hoe gaarne ook aan een Westelijke unie mee werkend, men weinig heil ziet om zulk een unie te vestigen op de aansluiting der drie landen bij het verdrag van Duinkerken. Laat ons vaststellen, dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is, en we er volgende week wel op terug komen. VoeSbal. S.E.C. 3 KAMPIOEN. Het terrein van B.D.C. heeft het vele regenwater van de laatsite dagen mjet kunnen verzwelgen en fcl/eek dam ook Zondagmorgen onbespeelbaar, zodat de ontmoeting B.D.C.Scherpelnzeel geen doorgang vond. S.E.C. 2 versterkte haar positie op de ranglijst door Amersf. Boys 2 met een 4—1 nederlaag naar de Keistad te la ten terugkeren. De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd S.E.C 3—A.P.W.C 3, de wed strijd, die tenslotte de beslissing moest brengen, welk van beide elftallen beslag op het kampioenschap van de Res. 2e klasse C van de afd. Utrecht kon leggen, is in een 21 overwinning voor S.E.C. 3 geëindigd. Het heeft in deze wedstrijd anders danig gespannen; de Amersfoor- ters hadden regelmatig enig veldover- wicht, maar de snelle S.E.C.-aanvalkii? waren gevaarlijker. Voor de rust wist de S.E.C.-midvoor 2 fraaie doelpunten te scoretn, zodat S.E.C. met een nuttige 2—0 voorsprong aan de tweede helft begon. A.P.W.C. 3 neeft in die tweede helft he;f beste van het spel gehad, maar wist slechts éénmaal >6e scoren, zodat het einde kwam met 21 voor S.E.C. 3, dat daarmede beslag legde op de kampioenstitel. Nu volgen nog twee moeilijke uronio- tiewed9trijden tegen de kampioeini van de Res. 2e Klasse D, vermciedielijk A. P.W.C. 2. De stand van de Res. 2e klasse ziet er als volgt uit: S.E.C. 3 15 12 2 1 26 63-13 A.P.W.C. 3 16 11 3 2 25 64-26 Baarn 3 14 7 4 3 18 46-20 A.W. 3 13 7 2 4 16 35-21 L.V.V. 2 12 5 2 5 12 30-36 E.M.M. 3 14 4 1 9 9 26-36 Laren 3 14 2 3 9 7 19-45 Sperwer 2 14 2 3 9 7 18-73 Hilversum 6 14 2 2 10 6, 18-47 Peau de Pêche Jongensbroekjes. Gummi dames Regenmantels. Overhemden (los en vast boord). J. HOPPENBROUWERS v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. Geachte Redactie. Met instemming zulltfn veel van uw le zers hebben kennis genomen van uw be richt over het spoedig in gebruik nemen van de wandel- to rijwielpaden langs de hcofaweg vanaf Nieuwerhoek tot aan de spoorweg-overgang. Voorwaar een grote vooruitgang. Het is maar te hopen, dat alles naar wens zal gaan ein aan de politie de taak om opvoedkundig dit nieuwe ver keer in goede banen te houden door: le Het parkeren of dwars over de nieu we paden plaatsen van auto's te verbie den. 2e. Niet meer dan twee fietsen naast elkander te doen rijden en daarmee voor al rekening te houden, wanneer de tijd voor de trekkers weer aanbreekt. Alsdan de breed afgeiaden fietsen achter alkaar te doen gaan. 3e. Wandelaars te verbieden hef linker 3wandelpad te gebruiken. 4. Kinderen te verbieden met écn of meer passagiers te rijden. 5e. Fietsenrekken van de wandelweg te houden. Wellicht zijn er nog meer belemmerin gen, doch zulks moet worden overgela ten aan de gezagsdragers. •Ons dorp heeft infussein een geheel an der aanzien gekregen, nu de obstakels bijna allen zijn weggenomen. Hiermede ïs echter 12 jaer gemoeid gewüest en nog zijn de laatste dwarsdrijvers niet tot de orde geroepen. De Gemeente mcoc [thans in kort geding ingrijpen; doch de inwo ners kunnen met véél ketel-muziek be ginnen! Hier en daar moge gemeentewerken lenigs revisie toepassen van gedeelten der pa den, welke thans slecht liggen, zodat we kunnen zeggen: Soest is inderdaad voor uitgegaan. Welk gedeelte krijgt nu 'n beurt? Wordt er nu achter elkander doorgewerkt aan de Steen ho ff straat en hef verdcre_gedié)sl- fe van de hoofdweg? Hartelijk dank voor de opname. OPMERKER. Heeft U toekomst-wensen? Siuit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk VERKEERDE MANIER. Om zich te vrijwaren voor tewerkstelling in Duitsland' nam de 48-jarige J. D. IJ- kelensfam alhier in Mei 1943 dienst bij de landstorm Nederland te Amersfoort. Hij was daar eerst als monteur en la ter als kok werkzaam. Ter zitting van het Bijz- Gerechtshof te Utrecht, waar verdachte zich te ver antwoorden hact, merkte de procureur fiscaal op, dat hef motief van verdachte niet houdbaar was; hij noemde hem eem fanatiek N.S.B.-er, die sinds 1940 lid van de partij was en eiste tegen IJ. 8 iaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en ontzetting uit alle rech ten voor de duur van het leven. De verdedigster van verdachte vroeg hot Hof uiterste clementie te betrachten en in aanmerking te nemen, dat haar cliënt de eed op de Führer niet beeft afgelegd. Uitspraak 12 Februari a.s. DIERENBESCHERMING. Kef rapport van ae inspecteur over de maand Januari vermeldt o.m.: Een woonwagenpaard bleek bij controle slechts één hoefijzer te hebben. Bij een ander paard was de huid doorgeschuurd onder het tuig. Buksen werden ontnomen aan een .per soon, die een hond had aangeschoten en aan een jonge man, die zich in ^ijn vrije tijd vermaakte door op vogels te schieten. EEN VLOTTE JONGENSREGENJAS. Ditmaal geven wij een eien jongjensre- genjas. Een vlot model, echt voor de schoolgaande jeugd. Van een oude re genjas van vader gemaakt, zal de nieu we jas van broer u niet duur komen- Nadat de verschillende dellen zijn ge knipt, worden et'jrst de zakkein gemaakt De zakken knippen we uit voering. Ver volgens voering tin stof dér zakkleppien op elkaar naaien ein pp de aangegleden plaats stikken. Schouder- en zijnaden sluiten. Het be legstuk van de revers wordt nu aamge- stikf. Het aangeknipte belegstuk van hef voorpand terugslaan, vasfzomen en be legstuk van revers en die van bet voor pand aan elkaar sfikke,n. De kraag delen met de goede kanten op elkaar stikken en omslaan- De onder- kraag aan de jas stikken de boven- kraag aan de binnenkant van de jas rijgen. Allereerst wordt de klep op die boven- mouw vastgespeld. Onder-en bovenmouw aan elkaar bevestigen, waarbij de kliep wordt meegesfikt. Met de hand wordt nu onderaan een zoom genaaid. Vervol gens de voering vain de mouw inzetten en aan de manchef vasfzomen. Dan zet ten wij de mouwen in. Op de .goede lengte de onderkant van de ïas omzomen. Langs de gehele jas wordt de voering gestikt, uitgezonderd van onderen, waar een zoom wordt aan gebracht. De ceintuur tweemaal van stof knippen. Het patroon van dit model is voor de leeftijd 8-10, 10-12 en 12-14 Jaar a f 1-05 verkrijgbaar bij bet „Patronenhuis", Mid denweg 200, Am sterdam-Oost. Na ont vangst van eer postwissel, waarop dui delijk staat vermeld No. 4754, leeftijd wordt het patroon omgaand toegezonden. Van VVeedestr. 23 Tel. 2577 Diverse kettinghonden werden gecontro leerd. Twee lagen aan -een ketting, kor ter dan de wettelijk voorgeschreven maat van l1/» meter. Verschillende kaften en honden kregen door toedoen van de inspecteur leen goed tehuis. Verder verleende hij zijn bemiddeling in tal van gevallen van overreden, gewonde» vermiste en zwervende honden. GEEN SPREEKUUR. Medegedeeld wordt, dat de burgemeester verhinderd is morgen .(Woensdag) zjjn gewone wekelijks spreekuur fe hou den. OUDERS OPGEPAST. Er blijkt zich in onze gemeente wederom een persoon op te houden, die kinderen tracht te lokken met minder eerbar» be doelingen. Zij', die inlichtingen omtrent deze per soon kuninen verstrekken, worden "ver zocht ten spoedigste mededelingen te doen aan de politie. HUISSLACHTINGSREGELING 48-'49. Het Bedrijfschap voor Vee en Vfeies deelt mede, dat de zelf verzorgers voor vlees thans in de gelegenheid worden ge steld varkens op te leggen voor huisslach ting in het seizoen 1948-1949. Voor opname in deze zelfs verzorgers- regelïng gelden dezelfde richtlijnen als hef vorige jaar. Aanvragen om vergun ningen tot het aanhouden van een huis- slachtingsvarken moeten vóór 15 Maart a.s. bij de plaatselijke bureauhoudqr in gediend worden. Aam personen, op wier aanvrage gunstig wordt beslist dn die zelf geen biggen hebbein gefokt, wordt een aankoopvergumning voor eca big verstrekt. JAARLIJKSE WINTERUITVOERING P.V.O. De Soester Muziekvereniging „Pat kilt ia Vincit Omnia" gaf Zaterdagavond in de zaal van Eemland voor haar leden en donateurs haar jaarlijkse winter uitvoe ring. Voor deze uitvoering bestond een énor me belangstelling en de zaal bleek dan ook veel te klein om allllen eén behoor lijke plaats te kunnen aanbieden. De voorzitter, de heer Besselsen, opende de avond met een welkomstwoord en stelde de aanwezigheid van de le burger onzer gemeente, burgemeester S. P. ba ron Eentinck, tevens beschermheer dar vereniging en van wethouder K. de Haan op hoge prijs. Spreker memoreerde tevens het feit, dat in 1949 P.V.O. haar 50-jarig^, bestaan zou herdenken en spoorde de leden en donateurs aan elk een nieuwe donateur in het komen de jaar te verwerven; dit zou een mooi geschenk zjjn bij hef gouden jubi leum. Het eerste gedeelte van hef programma bevatte een zevental muziekwerken, wel ke door het corps correctvol en onder aandachtig gehoor werden uitgevoerd. Het applaus na elk nummer bewees, dat het Soester publiek goede muziek weef te waarderen. Met een extra num mer en een daverend applaus werd hef muzikale optreden van P.V.O. besloten. Na een lange pauze werd aan hef 2e gedeelte van de avond begonnen en wel met de opvoering van de klucht in drie bedrijven „De Verliefde Beeldhouwer", Dit aardige stuk werd vlot gespeeld, de rollen werden heel aardig vertolkt en het publiek heeft zich kostelijk geamu- seerd. Aan 't slot ontvingen de medewerkende dames bloemen. HET LEVEN DER BIJEN. Vrijdagavond hield de heer Th. Polef voor de belangengroep Soesfduinen een zeer leerzame en aardige voordracht over „Het leven der bijen". We kunnen ande re groeperingen iin Soest ten zeerste aan bevelen eens nader kennis te maken met dit onderwerp, door hem op zeer po pulaire wijze belicht. BILJARTEN. De uitslagen van de gespeelde competi tiewedstrijden voor de N.B.B., district Eemland, in de week va|n 1 tot en met 7 Februari, zijn: Cadre klasse: Verg. Wagen 1N.-Bra- bant 1 60. N.-Brabant 3Tolsteeg 2 42. Tolsteeg 1Gouden PI. 1 24. 3e Klasse libre: D.O.S- 1Leusaerkw. 3 26- Gouden PI. 3—Verg. Wagen 5 08. Tavenu 1Middelw. 1 26. D.O.S.. 1—O.D.L. 1 6—2. 4e Klasse libre: Ons. Gen. 3Centraal 3 0—8. Eemlust 1—Tavenu 2 6—2. Tavenu 3-Animo 2 4—4. K.O.T. 2—Soestdijk 2 8—0.' 5e Klasse libre: Leusderkw. 4O.D.L. 2 6—2. Mïddelwijk 2—K.O.T, 3 80. D. O-S. 2Metropoie 4 26. De Pauw 2 Leusderkwartier 4 44. O.D.L. 2 Soestdijk 3 4—4. 6e Klasse libre: Ons Gen. 4Tavenu 4 2—6. Zonneheuvel 3—Oosterpark 2 44. Eemlust 2Centraal 4 uitgesteld. Verg. Wagen 6Animo 3 44. Op een enkele wedstrijd na zijn de li bre klassen van de N.B.B., district Eem land, uitgespeeld en de volgende teams hebben beslag op de kampioenstitel ge legd: le Klasse libre: Zonneheavel' 1- 2e Klasse libre: Leusderkwartier 2. 3e Klasse libre: Leusderkwartier 3. 4e Klasse libre: K.O.T. 2. 5e Klases libre: Middelwijk 2. 6e Klasse libre: Animo 3. Het programma voor de week van 8 tof en met 14 Februari vermeldt de volgien-- de wedstrijden. Cadre klasse: 9 Febr. Verg. Wagen 1— Tolsteeg 1. 10 Februari N.-Brabant 1 Tolsteeg 2. 10 Febr. N.-Brabant 3—Verg. Wagen 1. 5e Klasse libre: 9 Febr. K.O.T. 3—Leus derkwartier 4. „HET LIED VAN BERNADETTE Franz Werfel, de bekende Duitse roman schrijver, die tijdens de oorlog te Lou;r- des ondergedoken was, beloofde een boek te zullen schrijven over het leven vam Bernadette Soubirous, het meisje, dat in de laatste helft van de vorige eeuw vele verschijningen van Maria kreeg, indien hij zou ontkomen aan de Duitse bezetters. Hij ontkwam hieraan inderdaad en schreef het boek „Hef Lied van Ber nadette", dat al spoedig tot de wereld literatuur beoorde. De 20fh Century Fox nam dit boek tot een gegeven voor een film van dezelfde naam en droeg regisseur Heniry King op de filmische realisatie voor zjjn verant woording te nemen. Hij heeft deze opdracht met zorg en gewetensvol uitgevoerd en een film af geleverd, waarhij men terecht zijn ver wondering kan uitspreken, dat Hollywood mentaal in staaf was een zo sober en ge voelig (niet sentimenteej) beeld te geven van de in Lourdes plaats gehad hebbende feiten, die de hele wereld in beroering brachten. Hemry King schiep een filmisch meester week, dat weliswaar niet los van de ro- mai» te denken is, maar desondanks eejn vormgeving kreeg, die door haar eenvoud en simpelweg vertellen van een ver overende eerlijkheid is. Wij hebben meermalen een film aange prezen, maar zelden hebben wij het m(et zo n aandrang en zo van harte gedaan als met dit „Lied van Bernadette". Ook zij, die gewoonlijk niet zoveel de bioscoop bezoeken, moeten deze film gaan zien. Men denke aan de gewijzigde aanvangstijden- De film heeft een ver- fconingsduur van ruim twee en een half uur. LOOP DER BEVOLKING IN 1947. Omtrent de loop der bevolking onzer gemeente over hef afgelopen jaar kan het volgende worden medegedeeld: Het inwoneraantal op 1 Januari 1947 be droeg 10305 mannen en 11161 vrouwen. Geboren werden 332 mannen en 315 vrouwen. Er overleden 117 mannen en 88 vrouwen, zodat het overschot 444 is. Vertrokken zijn 841 mannen en 1119 vrouwen. In het geheel vestigden zich 879 mannen en 1172 vrouwen. Door geboorte en vestiging is het aantal inwoners dus vermeerderd met 535 per sonen, zodat op 1 Januari 1948 het aan tal inwoners van Soest 22001 bedroeg. TER INZAGE. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage dc passagierslijst van het stoomschip „Zui derkruis", dat 17 Febr. a.s, te Rotterdam wordt verwacht. Met dit schip keren uit de tropen terug Sergeant Starink, Nieuweweg 39; Sold, le KI. H. P. Majoor, Kampweg 64, 'Soes- terberg; Sold. le kl. A- G. Knoops, Verl, Schoolw. 65, Soesterberg; Luif.-KoL der vaste Staf J. T. H. v. Weeren, Amers- foortsestraat 87» Soesterberg- Met de „Johan van Oldebainevelt", wel ke 15 Februari fe Amsterdam woraf ver wacht, keert terug de 2e Luit. der Vasfei Staf J. Kater, Stadhouderslaan 148. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. ROMANS: Hobart, A:- - De paauw legt zijn staart af. Koops, G. - De familie Kornaljjn. Lola, K. - E/en stofje in de zonnestraal. Philips, M. - De doolhof. Rawlings, J. - Oogst. Rossum, R. van - Cinderella. Salminen, S- - Lars Lauril'la. Togeby, S - Irene bepaalt het. STUDIE: Adrïani Engels - Voetbalpresfaties in oranjeshirt. Bont, D. - De katholieke kerk. Burtridge, O. - Van luchtballon tot bommenwerper. Duim, J. van - Onder de bloedvlag O 21. Groskamp ten Have, Ei- - Hoe hoort het eigenlijk. Kampen, A. van - Ik val aam volg mij. (Karei Doorman). Kravchenko - Ik verkoos de vrijheid. Moermann, J. - Merkwaardige tochten van Nederlandsche Schipvaerders. Neverman, H. - Onder koppensnellers en moerasmensein. Schlabrendorff, F. van - Officieren te gen Hifler. Sevensma, T. - Necerïandsche hielden der wetenschap. Shackleton - Mijn Zuidpooltocht. JEUGD: Amsfei, H. van - De laafsjte der Wajarï- koeles. Jongenis 16-18. Baker, N. - De gordel van Isls. M- 14*16. Franken, L. - Met vallcin en oostaan. "M. 16-18. Gross, M. - Naar de zwarte toren. J. 16-18. Molenkamp, N. - Hollandse jongens in Australië. J. 14-16. Renes Boldingh - Ik kom terug zegt Loes. M. 16-18 Stelli - Kafrienije. M. 10-12. Verschoor, L. - Groentjes in hef blauw. M. 16-18. Wolffenbuttel Van Rooyein, E- - Olie van Tol. K. 10-12. KEUZEBON BROOD BLIJFT GEHANDHAAFD. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, deelt, in verband met geruchten ais zou de keuzebon voor brood meelproducfen komen te verval len, mede, dat het niet in het voornemen ligt deze keuzebon af te schaffen. Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereenvoudiging van het systeem van bomaanwijzing. BEKEURD. Op de bon gingen meerdere wielrijders wegens hef rijden zonder licht, automo bilisten terzake overtreding van het in- haalverbod en een broodverkoper, wel ke voor 10 uur s morgens reeds brood afleverde. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL „KERKEBUURT". De belangstelling voor deze avond was zo groot, dat het hiervoor gebruikte les lokaal nauwelijks plaats genoeg bood. Na het openingswoord door het hoofd der school werd Mevr. Mol gekozen als lid van de oudercommissie. Na bespreking van de verschillende on derwerpen de school betreffende, werd gepauzeerd ten einde de ouders in de gelegenheid te stellen kennis fe nemietp van het schoolwerk der kinderen ien het onderwijzend personeel te raadple gen over de vorderingen/ der leerlingen. Nadat thee geserveerd was, werd spe ciaal door de heer Van Ieperen de aan dacht gevestigd op hef feit, dat hetlaer- lingental zich momenteel bevindt op de

Soester Courant | 1948 | | pagina 2