WEERSPIEGEL, JAARLIJKSE winteruitvoering P.V.O. De Soester Muziekvereniging „PatKntia Vincit Omnia gaf Zaterdagavond in de zaal van Eemland voor haar leden en donateurs haar jaarlijkse winteruitvoe- ring" Voor deze uitvoering bestond eejt enor me belangstelling en de zaal bleek dan ook veel te klein om aiBen eén behoor lijke plaats te kunnen aanbieden. De voorzitter, de heer Besselsen, opende de avond met een welkomstwoord en stelde de aanwezigheid van de le burger onzer gemeente, burgemeester S. P. ba ron Bentinck, tevens beschermheer der vereniging en van wethouder K. die Haan op hoge prijs. Spreker memoreerde tevens het feit, dat in 1949 P.V.O. haar 50-jarig^ bestaan zou herdenken en spoorde de leden xen donateurs aan eik een nieuwe donateur in het komen de ï'aar te verwerven; dit zou eten mooi geschenk zjjn bij hef gouden jubi leum. Het eerste gedeelte van hef programma bevatte een zevental muziekwerken, wel ke door hef corps correctvol en onder aandachtig gehoor werden uitgevoerd. Het applaus na elk nummer bewees» dat het Soester publiek goede muziek weet te waarderen. Met een extra num mer en een daverend applaus werd hef muzikale optreden van P.V.O. besloten. Na een lange .pauze werd aan hef 2e gedeelte van de avond begonnen en wel met de opvoering van de klucht in drie bedrijven „De Verliefde Beeldhouwer Dit aardige stuk werd vlot gespeeld, de rollen werden heel aardig vertolkt en het publiek heeft zich kostelijk geamu seerd. Aan 't slot ontvingen de medewerkende dames bloemen. HET LEVEN DER BIJEN. Vrijdagavond hield de heer Th. Pol et voor de belangengroep Soesfduinen een zeer leerzame en aardige voordracht over „Het leven der bijen We kunnen ande re groeperingen m Soest ten zeerste aan bevelen eens nader kennis te maken met dit onderwerp, door hem op zeer po pulaire wijze belicht. BILJARTEN. De uitslagen van de jgespeelde competi tiewedstrijden voor de N.B.B„ district Eemland, in de week valn 1 tot en met 7 Februari, zijn: Caóre klasse: Verg. Wagen 1N.-Bra- bant 1 6—0- N.-Brabant 3Tolsteeg 2 42. Toistceg 1Gouden PI. 1 24. 3e Klasse libre: D.O.S- 1—Leusaerkw. 3 2—6. Gouden PI. 3—Verg. Wagen 5 0—8. Tavenu 1Mïddelw. 1 26. D.O.S* 1—O.D.L. 1 6—2. 4e Klasse libre: Ons. Gen. 3Centraal 3 0—8. Eemlusf 1Tavenu 2 6—2. Tavenu 3—Animo 2 44. K.O.T. 2Soestdijk 2 8-0. 5e Klasse libre: Leusderkw. 4O.D.L. 2 6—2. Middelwijk 2K.O.T, 3 80. D. O-S. 2—Metropoie 4 2—6- De Pauw 2— Leusderkwartier 4 44. O.D.L. 2 Soestdijk 3 44. öe Klasse libre: Ons Gen. 4—Tavenu 4 2—6. Zonneheuvel 3Oosterpark 2 44. Eemlust 2—Centraal 4 uitgesteld. Verg. Wagen 6Animo 3 44. Op een enkele wedstrijd na zijn de li bre klassen van de N-B.B-, district Eem land, uitgespeeld en de volge/nde teams hebben beslag op de kampioenstitel ge legd: le Klasse libre: Zonneheuvel' 1- 2e Klasse libre: Leusderkwartier 2. 3e Klasse libre: Leusderkwartier 3. 4e Klasse libre: K.O.T. 2. 5ê Klases libre: Middelwijk 2- óe Klasse libre: Animo 3- Het programma voor de week van 8 tot en met 14 Februari vermeldt de volgten-- de wedstrijden. Cadre klasse: 9 Febr. Verg. Wagen 1— Tolsteeg 1- 10 Februari N.-Brabant 1— Tolsteeg 2. 10 Febr. N.-Brabant 3—Verg. Wagen 1. T 5e Klasse libre: 9 Febr. K.O.T. 3 Leus derkwartier 4. „HET LIED VAN BERNADETTE Franz Werfel, de bekende Duitse roman schrijver, die tijdens de oorlog te Lou,r- des ondergedoken was_, beloofde een boek te zullen schrijven over het leven va» Bemadette Soubirous, het meisje, dat in de laatste helft van de vorige eeuw vele verschijningen van Maria kreeg, indien hij zou ontkomen aan de Duitse bezetters- Hij ontkwam hieraan inderdaad en schreef het boek „Het Lied van Ber- nadette", dat al spoedig tot de wereld literatuur beoorde. De 20fh Century Fox nam dit boek tot een gegeven voor een film van dezelfde naam en droeg regisseur Hentry King op de filmische realisatie voor ayjn verant woording te nemen. Hij heeft deze opdracht met zorg en gewetensvol uitgevoerd en een film af geleverd, waarbij men terecht zijn ver wondering kan uitspreken, dat Hollywood mentaal in staat was een zo sober en ge voelig (niet sentimenteel} beeld te geven van «de in Lourdes plaats j*ehad hebbende feiten, die de hele wereld in beroering brachten. Henry King schiep een filmisch meester werk, dat weliswaar niet los van de ro- mai te denken is, maar desondanks eiejn vormgeving kreeg, die door haar eenvoud en simpelweg vertellen van een ver overende eerlijkheid is. Wij hebben meermalen een film aange prezen, maar zelden hebben wij het met zo n aandrang en zo van harte gedaan als met dit „Lied van Bemadette". Ook zij, die gewoonlijk niet zoveel de bioscoop bezoeken, moeten deze film gaan zien. Men denke aan de gewijzigde aanvangstijden'. De film heeft een ver- toningsduur van ruim twee en een half uur. LOOP DER BEVOLKING IN 1947. Omtrent de loop der bevolking onzer gemeente over het afgelopen jaar kan het volgende worden medegedeeld: Het inwoneraantal op 1 Januari 1947 be droeg 10305 mannen en 11161 vrouwen. Géboren werden 332 mannen ein 315 vrouwen. Er overleden 117 mannen en 88 vrouwen, zodat het overschot 444 is. Vertrokken zijn 841 mannen en 1119 vrouwen. In het geheel vestigden zich 879 mannen en 1172 vrouwen. Door geboorte en vestiging is het aantal inwoners dus vermeerderd met 535 per sonen, zodat op 1 Januari 1948 hef aan tal inwoners van Soest 22001 bedroeg. TER INZAGE. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het stoomschip „Zui derkruis", dat 17 Febr. a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Met dit schip keren u;,f de tropen terug Sergeant Starink, Nieuweweg 39; Sold. le KI. H. P. Majoor, Kampweg 64, Soes- terberg; Sold. le kï. A. G. Knoops, Verf. Schoolw. 65» Soesferberg; Luit.-Kol. der vaste Staf J. T. H. v. Weeren, Amers- föortsestraat 87» Soesferberg. Met de „Johan van Oldebarnevelt", wel ke 15 Februari te Amsterdam wordt ver wacht, keert terug de 2e Luit. der Vas-te Staf J. Kater, Stadhouderslaan 148. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. ROMANS: Hobart, Al- - De paauw legt zijn staart af. Koops, G. - De familie Kornalijn. Lola, K- - Eien stofje in de zonnestraal. Philips, M- - De doolhof. Rawlings, J. - Oogst. Rossum, R. van - Cinderella. Salminen, S, - Lars Laurillla. Togeby, S, - Irene bepaalt hef. STUDIE: Adriani Engels - Voetbalprestaties in oranjeshirt. Bont, D. - De katholieke kerk. Burbridge, O. - Van luchtballon tot bommenwerper. Duim, J- van - Onder de bloedvlag O 21. Groskamp ten Have, Ei. - Hoe hoort hef eigenlijk. Kampen, A- van - Ik val aan volg mij. (Karei Doorman}. Kravchenko - Ik verkoos de vrijheid. Moermann, J. - Merkwaardige tochten van Nederlandsche Schipvaerders. Neverman, H. - Onder koppensnellers en moerasmensep. Schiabrendorff, F. van - Officieren te gen Hifler. Sevensma, T. - Nederlandsche bielden der wetenschap. Shackleton - Mijn Zuidpooltochf. JEUGD: Amstei, H. van - De laatsjte der Wajari- koeles. Jongens 16-18. Baker, N. - De gordel van Isis. M. 14«16. Franken, L. - Met vallqn en opstaan. ~M. 16-18. Gross, M. - Naar de zwarte toren. J. 16-18. Molenkamp, N. - Hollandse jongens in Australië. J. 14-16. Renes Boldingh - Ik kom terug zegt Loes. M. 16-18 Sfelli - Kafrientie. M. 10-12. Verschoor, L. - Groentjes in hef blauw. M. 16-18. Woiffenbuttel Van Rooyep, E. - «Olie van Tol. K. 10-12. KEUZEBON BROOD BLIJFT GEHANDHAAFD. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, deelt, in verband met geruchten ais zou de keuzebon voor brood/meelproducten komen te verval len, mede, dat het niet in het voomjemen ligt deze keuzebon af te schaffen. Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereenvoudiging van het systeem van boinaanwijzing. BEKEURD. Op de bon gingen1 meerdere wKeirijders wegens het rijden zonder licht, automo bilisten terzake overtreding van het in- haalverbod en een broodverkoper, wieJ- ke voor 10 uur 's morgens reeds brood afleverde. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL „KERKEBUURT De belangstelling voor deze avond was zo groot, dat het hiervoor gébruikte les lokaal nauwelijks plaats genoeg bood. Na het openingswoord door het hoofd der school werd Mevr- Mol gekozen als lid van de ouder commissie. Na bespreking van de verschillende on derwerpen de school betreffende, werd gepauzeerd ten einde de ouders in: de gelegenheid te stellen kennis ,te nemiep van het schoolwerk der kinderen1 (en het onderwijzend personeel te raadple gen over de vorderingen der leerlirgen. Nadat thee geserveerd was, werd spe ciaal door de heer Van Ieperen de aan dacht gevestigd op hef feit, dat hetleer- Iingenfal zich momenteel' bevindt op de door de regering gestelde grens voer handhaving van zes leerkrachten. Indien het aantal leerlingen verder mocht dalien» bestaat er gevaar, daf voor de 6 klassen slechts 5 leerkrachten kunnen overblijven. Als redenen voor het zakken van het leerlingenaantal, werden genoemd de steeds wisselende bevolking en de lig ging van de school, die hef noodzakelijk maakt, daf de kinderen iedere dag over de drukke verkeersweg moeten om de school te bereiken, waarvan het gevaar vele ouders weerhoudt om de kinderen naar deze school te zenden- Na vertoning vanl een drietal schoolfillmp- ies2 die door de ouders met zeer glrote belangstelling werden gevolgd, kwam bij de rondvraag het verzoek naar veren, om weder over te gaan tcf meikverstrek king tijdens de schooluren. Deze geanimeerde vergadering werd hierna door de heer Van Ieperen beslo ten. GEVONDEN VOORWERPEN. Grijs-rode want, br. gefcr. handsch., bo- vengébif, rol sfaalwol, 3-wicI. kinder fietsje, zw. kinderschoentje, b 1. wolL das, gr. tasje inh. kam en rode porfemorm., vulpotlood, motorbril, bl. kinderwang, br. gebr. herenhandsch., combinatiefang, br. dameshandsch., rood-wït-'blauw gestr. woll. kindermuts, br. beige damesmantel- ceintuur, kleine br. portefeuille iinh. f5-90, enige text.punten en bonnen, kl. br. portefeuille inh. f 0.50, fextielkaarf en broodbem. CONTACTAVOND B.D.C. Zaterdagavond hield de R.K. Voetbal vereniging B.D.C. voor leden, ouders en genodigden een contactavond ijlt hef St. Jozef gebouw. De zaal was geheel met belangstelLendieb gevuld, toen de voorzitter, de heer A. Hilhorst met een geestig welkomstwoord allen hartelijk welkom heette. Spreker noemde het een verheugend ver schijnsel, dat Soest en met name katho liek Soest zich in 1947 voor B.D.C. is gaan interesseren op epn wijze, die hoop geeft voor de toekomsf. Van alle kan ten kwam de medewerking. Vroeger bleef de belangstelling voor de wedstrij den tot 'n handjevol toeschouwers be perkt; in 't afgelopen jaar trok B.D.C. soms zeer veel betalend publiek. Enige jaren geleden werd een poging gewaagd te komen tcf de uitgave van een club blad, het liep echter op niets uit- Thans heeft B.D.C., dank zij de royale mede werking van de Soester middenstanders, een clubblad, dat er zijn mag. De heer Hilhorst dankte de heren adverteerders en ook alle stille weldoeners, dip op kritieke ogenblikken steeds weer hulp verleenden. De verstandhouding met de zustervereni ging S.E.C. was bij voortduring van aan gename aard. Spr. hoopte, dat de samen werking van beide verenigingten besten digd mag blijven. B.D.C. heeft een bloeiend verenigingls- leven, maar met één zwakke zijde, de financiële zijde. Oude schuld viel te bestrijden uit inkomsten van de wedstrij den en contributies. De verhuizingen der laatste jaren, 'hef egaliseren van 't ter rein door de Ned. Heide Mij., waf alleen al f 600-kostte, de aanschaffing vani omrastering enz. hebben deze schuld doen ontstaan. Spr. hoopte, dat B.D.C. ook in de toekomst op de aanwezige,!* zou mogen rekenen, wanneer er moge lijk eens een beroep op hen gedaan zou worden. Het toneelgezelschap „Maskerade" uif Soesferberg voerde daarna op „Loods aan boord" van J. Fabricius. De opvoe ring was ook' ditmaal af en een ieder was vol waardering voor hef vertoonde spel. Een verloting besloot deze geslaqgde contacfavond. SOESTERBERG. JEUGDORKEST OP TOURNEE. Dinsdagavond 10 Februari a.s., zal iini het reconvalescenten Tehuis „Aardenburg" te Doorn het leerlingeinorkest o.l.v. de heer G. Rooda, met welwillende medewerking van Mevrouw Mary Druyf-Richfer» piano,- een uitvoering geven voor de jgewomde militairen. PASSAGIERSLIJST. De passagierslijst van het m.s. Zuider Kruis" ligt ter inzage pp de hulp-secre tarie. Aan boord bevinden zich 2 militai ren uit Soesferbegr, tw.: A. G. Knoops» Veldm. Monfgomeryweg 56 en H. P. Ma joor, Kampweg 64. Aankomst fe Rof- terdam, vermoedelijk 17 Februari a.s. FEESTAVOND R.I.M.I.-PERSONEEL. Ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan der R.I.M.I.-Rayonwerkplaafs te Soesfer berg .werd Donderdagavond door de personeelsvereniging in „Huis ten Halve" een feestavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. In zijn openings woord richtte de voorzifter, de heer P- v. d. Weerd, zich o.m. tot Majoor Bou- dewijn, Majoor Schuilman, als vertegen woordiger van de garnizoenscommandant» kapitein Veenendaal, commandant der werkplaats, Luit. Nefkens, oud-comman dant en ere-Iid der vereniging, onder wiens leiding de werkplaats fot een der beste is uitgegroeid, segeanf-majoor Van Tol, de spü, waar alles om draait- Hem werd namens hef personeel een Merce- des-aufcomodel aangeboden, aam kapitein Veenendaal een nieuwe vlag. Vervolgens sprak' Majoor Boudewijtn, als vertegenwoordiger van Luitenant-Kolonel Brefhouwer enige waarderende woorden tot hef personeel en leiders van de werk plaats. Daarna werd door de R.K. Toneelver eniging „Hoger op" uit Soest opgevoerd de revue „Wij zijn niet bang", gemon teerd door Gerrït van Hasselaar. De lieflijke zang van de zingende zusje/s, het optreden der beide komieken, alsme de de kluchtige toneelschetsjes hadden enorm veel succes. Er heerstte de ganse avond een echte feestitemmiing, die ook op peil gehouden werd door de radio accordeonist Willems en de pianist C. van Daalen, organisator van deze avond en zijn medewerkers, die op loffelijke wijze populaire muziek ten gehore brach ten. Na afloop had er in café ,,'f Centrum'" nog een gezellig samenzijn plaats. DE FRANSE FRANC IN DE NEVELEN De Franse regering doet krachtige pogin gen om de financiële en economische ver warring in het land meester te worden, maar het is een dubbeltje op zijn kant. De maatregelen, die zij thans heeft genomen, zijn voor velen zo onbegrijpelijk, dat wij willen trachten een en ander te verduidelij ken. Sinds de bevrijding heeft men in Frankrijk veel te veel papiergeld gedrukt. Dat was de eenvoudigste manier om de staat middelen te verschaffen tot betaling van de steeds stijgende uitgaven, maar het is, bankroetierspolitiek. Hoe meer papier er in omloop komt, des te minder waarde hecht men er aan of, met andere woorden, hoe meer papiergeld, des te harder stijgen de prijzen. Doch krachtens de internation- nale overeenkomsten lag de wisselkoers van de franc ten opzichte van dollar, pond, gul len, enz. vast. De dalende waarde van de franc kon dus niet tot uitdrukking komen in het internationale verkeer. Daardoor werden de Franse producten voor het bui tenland vpel te duur, zodat de uitvoer vast liep. Door nu de wisselkoersen te verande ren en de waarde van de franc te verlagen van 2*4 Nederlandse cent op l1/* cent, wordt die uitvoer opnieuw mogelijk en aan trekkelijk gemaakt. Maarer is een heel grote „maar" aan verbonden! Want alle in voer wordt in dezelfde mate duurder; de Fransen moeten voortaan voor een dollar 214 inplaats van 119 frapc geven, zodat de Amerikaanse import voor de Fransen bijna in prijs verdubbeld wordt. Dit zal dan weer zijn invloed hebben op de kosten van het levensonderhoud en dus weer aanleiding geven tot nieuwe eisen van loonsverhoging. Blijkbaar hoopt de regering, dat onder deze omstandigheden de invoer zal worden ver minderd, terwijl de eigen productie voor uitvoer geprikkeld wordt. De vrije dollarmarkt. Tot zover is alles nog duidelijk. Maar nu komt de instelling van een vrije markt voor de Amerikaanse dollar (en voor de Portu- geese escudo, die echter van weinig bete kenis is). Dit komt hierop neer, dat de ex porteurs de helft van hun ontvangsten aan dollars aan de staat moeten afdragen en daarvoor de officiële koers betaald krijgen, doch de andere helft vrijelijk mogen verko pen. Hun export brengt hun daardoor nog meer op, dan de devaluatiewinst bedraagt. Kennelijk is de bedoeling hiermee de zwarte markt in dollars te onderscheppen en tege lijk de franc te laten zoeken naar een reële wisselwaarde. Over een half jaar of zo wil men dan op grond van deze vrije koers de definitieve wisselkoers vaststellen. Om nu tegelijkertijd een windhandel op de vrije markt te voorkomen, heeft men de bankbiljetten van 5000 frs ongeldig ver klaard en daar er 66 millioen van deze bil jetten in omloop waren, wordt daarmee een bedrag van niet minder dan 33 milliard franc papiergeld uit de circulatie genomen. De bedoeling hiervan is de papieren franc schaarser te maken, waardoor de prijs van de dollar niet te veel zal oplopen. Of dit wonderlijke experiment zal lukken, hangt in de eerste plaats af van de vraag of de kosten van levensonderhoud niet te veel zullen stijgen, of de productie inder daad groter zal worden en of de staat het zal klaarspelen uitgaven en inkomsten met elkander in evenwicht te brengen. Het sla gen van deze finantiële operatie hangt dan ook geheel af van de vraag of het Franse volk zijn nationale discipline zal kunnen herstellen, ja dan neen. Alleen op een ge zonde economie kan een gezond muntstelsel gebouwd worden. Wie is uw naaste? In Kerkrade (Zuid Lim burg) is een comité opgericht, dat een hulpactie op touw zal zetten voor Aken en omgeving. Toch Kunst? Te Amsterdam brachten en kele schilderijen van Van Meegeren resp. f 5500, 4500 en f 4000 op. Grote order. Nederlandse scheepsbouwers hebben van de Poolse regering een order ontvangen voor de bouw van 22 sleep boten. Het „Mica-huisje." De fa. de Boer te Am sterdam heeft een huisje uit een soort mica vervaardigd, een bouwstof, die tot op heden Europa niet kende en in Zuid- Amerika wordt gedolven. Veiliger afsluiting? De Spoorwegen gaan in het najaar een proef nemen om de op af stand bediende overwegen te sluiten met z.g. Amerikaanse afsluitbomen, zonder hangwerk, maar voorzien van twee beur telings uit- en aangaande flikkerlichten, Truman erelid. President Truman is be noemd tot erelid van de „Maastreechter Staar."

Soester Courant | 1948 | | pagina 3