De ene hand moet de andere wassen* IN DE HOEK. Ingezonden stukken. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SQESTDIJK Abonn. p. kwart fl.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No. 17. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 2 MAART 1948 Het gaat met ons, Nederlanders, als met een familie, die aan lager wal is geraakt. De bezittingen worden verkocht, de vest zakjes worden omgekeerd om te zien of ergens nog een vergeten rijksdaalder huist en ten langen leste wordt de ene luxe ge woonte na de andere zuchtend prijs gege ven. Zover is het nu bijna drie jaar na de bevrijding met ons arme Europeanen geko men. Want wij zijn het niet alleen, die er zo voor zitten. De Engelsen zijn ons al voor gegaan en Frankrijk strompelt alleen nog maar een beetje voort op Amerikaans cre- diet. België maakt als staat een beter fi guur, maar de kosten van levensonderhoud stijgen daar zo snel, dat het land in onrust komt. Alleen het gezonde verstand van het volk, dat terecht vermoedt, dat de commu nisten in troebel water pogen te vissen, voorkomt dat België door enorme stakin gen geteisterd wordt. De reden van het duurder worden van het leven bij onze bu ren is dat de regering de subsidies op le vensmiddelen heeft afgeschaft. Daardoor moet men thans de volle kostprijs betalen. In Nederland durft men dat nog steeds niet aan. De regering brengt dus hier te lande de levensmiddelen tegen lagere prijzen in de handel dan zij haar zelf kosten. Daarvoor zijn 500 tot 600 millioen gulden per jaar nodig en die millioenen worden gehaald uit belastinggeld. Maar daardoor schiet er niet genoeg over om de noodzakelijke invoer te betalen. Dit is de reden waarom wij nog steeds goedkoper en beter leven dan wij eigenlijk betalen kunnen, want de schatkist is practisch leeg en als de duiten op zijn, wat blijkens de mededelingen van Minister Lieftinck in de Eerste Kamer zo ongeveer het geval is, dan is het moment nabij geko men, waarop de werkelijke toestand niet langer verbloemd zal kunnen worden. Dan zullen we duurder levensmiddelen krijgen bij schaarser distributie, indien men verder de zaken op de oude voet laat voortgaan. Handel zonder dollars. Intussen heeft de minister tegelijk aange kondigd, dat het noodzakelijk zal zijn in den vervolge onze buitenlandse aankopen zo veel mogelijk te doen in landen, waar wij niet met dollars behoeven te betalen. Dat zijn de Britse landen en onze gesjochten" Europese lotgenoten. Eigenlijk begrijpen wij niet, waarom men daartoe niet al veel eer der is overgegaan. Hoe eerder de arme lan den zich economisch aaneen sluiten en zo veel mogelijk elkanders behoeften dekken, des te spoediger zal de crisis overwonnen zijn en dat zal zelfs in het belang van Ame rika zijn, want de Amerikanen hebben geen belang erbij, dat Europa een werelddeel van steuntrekkers en stempelaars wordt, doch wel dat het welvarend genoeg is om de grootste afnemer van Amerikaanse goe deren te blijven. En dan niet met crediet, maar tegen contant zelf verdiend geld. Door middel van handelsverdragen heeft men reeds getracht in deze richting te wer ken, doch nog steeds voeren alle Europese staten het merendeel van hun behoeften v in uit of via de Verenigde Staten. Hieraan zal binnenkort noodgedwongen een einde moeten komen. Veel meer nog dan een con ferentie van 16 landen over de Marshall hulp is daarom een conferentie nodig over de mogelijkheid van die 16 landen om on derling de handel te vergroten. Drie moeilijkheden. De moeilijkheden, die daarbij opdoemen zijn de volgendeten eerste beschikken de Ame rikanen met de Britten samen over verre weg het grootste deel van de petroleum- en benzineproductieten tweede levert Ame rika het meeste staal en de meeste machi nes en ten derde wordt de wereldhandel in levensmiddelen vrijwel door Noord-Ame rika beheerst. De vraag is of Engeland zich voldoende los kan maken van de Amerikaanse belangen om zijn lot in de schaal te werpen met dat van de andere Europese landen. Alle zou den bovendien bereid moeten zijn een vrij lange tijd zich allerlei te ontzeggen, dat het leven veraangenaamt en dat is iets, waar mee vrijwel geen enkele regering voor het voetlicht durft te komen. Bij inter-Europese hulp kan echter de ene hand de andere wassen en dat kan het slik ken van de bittere pil aanmerkelijk gemak kelijker maken. Geachte Redactie, Uw verslag over de vergadering van de Gemeenteraad doet mij nieerzitfein ©n uwie plaatsing vragen voor het volgende: De agenda van 15 punten had een vlot verloop en het bepaalde zich tot: goed keuringvoor kennisgeving aangekomen; conform besloten. De goede Gemeen te is nu nog' even wijs als te voren en wordt van al die voorstellen en gehei me schrifturen in 't geheel eiiets gewaar en kan het dus evengoed zonder gemeen teraad stellen. De beschouwingen over de begrotingen maken ons ook al niet wijzer en al kun nen we ons dit jaar dan wel bedruipen, is afwachting van e.v. besnoeiing nog de boodschap. De woningbouw was reeds en is ook thans een groot zorgenkind, zoals een Oude Rot zeer terecht opmerkte: we leven in een waanzinnige tijd. Het prij- zenbureau slelt afbraak-prijzen vast voor de verkoop van eigen huizen. Die weder opbouw bouwt woningen onder archi tectuur zó duur en minderwaardig, dat zeer zeker kan worden verwacht, dat dcor het bewonen van deze nieuwe pan den, het spoedig tot een afbraak zal ko men. De geheimzinnige sluier is over deze ge schiedenis schijnbaar weer neergeslagen. Rijk en gemeente zitten straks miet de brokken. Met de vermakelijkheidsbelasting zal het nog wel loslopen. Inderdaad, die bat wensen uit te geven, doen zulks wel. Beluister de radio en l,ees advertenties in diverse bladen. Alle avonden zijn uit verkocht. Het ene feest met bal na, ge volgd door vele anderen, vinden trouw aftrek. Wie zijn de dupe eigenlijk? Im mers de minder bedeelden, renteniers, gepensioninserden miet lage pensioenen» niettegenstaande de toeslag. Dieze catego rie wordt steeds teruggedrongen en' vergeten en moet nu van diezelfde inkomsten of minder leven. Getuigt het aanbrengen van de mooie trottoirs langs de Emmalaan wel van een juist beleid? Waarom deze niet een of twee tegels smaller ge maakt aan beide kanten en het verkeer had een betere passieter-ruïmte gehad. Wat een zonde van de tijd met gesloten deuren doorgebracht, het resultaat was niet vruchtbaar, het bleef 9-9. pn wat een hulde voor het politiecorps zonder hoofd- Het kan dus op een ander© wijze ook goed gaan. Een badhuis blijft toekomstplan, wellicht zou hiervoor een stuk van „Braamhage" dienstig zijn geweest. In ieder geval was het onder de pannen. Men hiqeft hieraap bepaald niet gedacht; doch nu is hef te laat. Neen, het is niet zo gemakkelijk om een gemeente nam ied'êïs witins te besturen. In ieder geval hebben we gelezen, dat Soest heeft een hard werkende Burger vader en een puike wethouder vain open bare werken. Laat ik besluiten met: We zijn er nog niet, doch we hopen er wel te komen! Dank voor de plaatsing. OPMERKER. DE KLEINE HUISEIGENAAR. Naar aanleiding van een artikel „Wer keloosheids-verzekering', zomedie een bijdrage van een uwer medewerkers,, waarin een huiseigenaar in het gieding komt, n.1. „Zo eentje, die er voor die oorlog net van komen kon met cowboy- allures', verzoek ik u beleefd enige plaatsruimte in uw blad. Het is mij niet te doen om crifiek uit te oefenen pp de inhoud van beide artikelen, waar ik vol komen mee instem (behoudens dan, dat volgens regeringisbeschikking het ondier- houd op enkele uitzonderingen na voor rekening der huurders is); maar om ern toestand te belichten, die nauw samen hangt met beide bovengenoiemde. bijdra gen; een toestand die zo onrechtvaar dig is, zo indruist tegen elk sociaal gevoeg dat, het onbegrijpelijk is, dat juist deze regering, die toch links georiënteerd is, nog niets deed voor deze categorie .van belastingbetalende 'burgers, n.1, die kleine huiseigenaar, die langzaam maar zeker wordt „uitgebeendÖp qen verga dering van de bond van huiseigenaren, gehouden in de dierentuin te Den Haag', bleek, dat 40 °,'o een inkomen geniet van minder van f2000.waarvan de helft minder dan f1000.per jaar honoreren. Deze mensen, meest giewezietn kleine am bachtslieden en zakenlieden, nering doenden en spaarders, wier werkkring niet in aanmerking kwam voor pensioen- kochten voor de oorlog van hun over gespaard geld, onroerend goed. Wat is thans van deze illusies geworden. Een ouden dag vol zorgen, levetnd van de ene dag in de andere, textielpunten kun nen miet besteed, hiet levensmiddelenpak ket amper gekocht worden. De staat be kommert zich om deze middenstanders niet, mogelijk behoudens enkielle uitzon deringen. De sociale wetten zijn op hen niet van toepassing, betreffen alleen ar beiders, ambtenaren, overheidspersoneel enz-, die in hun vakbonden en afgevaar digden der Tweede Kamer een gemakke lijke spreekbuis bezitten. Dieze kleine be zitters met inkomens, waarvoor arbei ders of ambtenaren niet zouden willen werken, worden ander de z.g. kapitalisten gerangschikt en vertegenwoordigen geza menlijk inderdaad een groot bezit aan onroerend goed, dus een enorm kapitaal. De volle 100 °/o zou ik niet durven taxe ren, maar loopt ihisschien in de milliar- den. Dit groot-kapitaal nu vertegenwoor digt niet de hedendaagse zwevende gul den, maar de gave vooroorlogse gulden, zo wordt ten minste geredeneerd, of f waar is zal de toekomst leren. Onder houdskosten en verval spreken ook een woordje mee. Zeker is bet echter, dat de Duitse overheid een gretig oog liet vallen op dit bezit met als resultaat: huurstop, prijsstop, dubbele grondlasten. Men zou zo zeggen, dat onze regiering deze Germaanse matregiel direct te nie.t zou doen, immers het devies was: „Weg met alles, wat zweemt of riekt naar de gehate Duitsers Jammer genoeg, niets is minder waar. Alles wat de Heren ach terlieten is er nog. Hun wetten, verorde ningen, besluiten, zelfs het geld. Die mof fen schijnen dus nog matig en geen suf fers geweest te zijn, ^ant wat ergier is, Vadertje Staat zet de zaak op dezelfde voet voort, hamert op het Duitse aam beeld en gooit nog een extra schopje op het vuur der Germaanse smidse miet als resultaat: De kip wordt grondig kaal geplukt'. De onderhoudskosten zijn der mate gestegen, dat vele bouwwerken verwaarlozen en vam een rendabel bezit nauwelijks gesproken kanworden. De schade, die aan het volksbezit, dit natio naal bezit ontstaat, Is nief te overzien, maar zal de kosten van wederopbouw in de toekomst met glans overtreffen. D>e kleine bezitters (de grotere bezitters, de 60 °/o blijven buiten beschouwing, hoewel' die het ook zwaar te verduren hebben) zonder pensioen, dubbel pensioen, pan- sioenverhoging, consurnentencrediet, kin dertoeslag, duurtetoeSlag, ouderdomspen sioen, drie maanden extra pensioen, overbruggingsgeld, gaven uit Amerika, zonder wat niet al, maarmet ver mogensheffing, aainwasbelasting, inkom stenbelasting, personele belasting, vermo gensbelasting, dubbele grondlasten, straat- lasten, aantegbelasting, hoge assurantie premies, premie molest, omslag molest zonder uitkering, geblokkeerd geld, le en 2e hypothecaire schulden, waaronder nog van 41/) tot 6 °/'o, in wording zijnde huurbelasting, toekomstige extra belas tingen, piet uitbetaalde bezetfings- en oorlogsschade, met verwaarloosde, vol gepropte, dubbel bewoonde pandiefn; wor den langzamerhand stadskind gemaakt. Deze middenstander® met iagp inkomens, stellen de Staat der Nedierlandiein mede in staat met milde hand qn groot gebaar een andere beter gesalarieerde categorie onzer bevolking met sociale voorzienin gen en wetten te bevoorrechten, terwijl zijzelven van alle steuin ontbloot blijven. Wat drommel als dan de loon- en prijs stop zo afhankelijk is van de schamele huurtjes dezer kleine lieden, waarom geeft de staat dan geen subsidies b.v. aan inkomens vain f 500 tot f 1500 per jaar? Waarom moeten deze mensen, die voor de oorlog zoveel bijdroegen aan Nieiar- lands welvaart ten onder gaan? Uit hoof de van mijn maatschappelijke positie ken ik hun wel en wee, hun noden en klach ten en denkt u eens in hoie sommigen hunner het pensioentje,huurtjp binnen krijgen. Wilt u enkele uit de velt toestart- standen? Hier zijn ze: Het oude heertje met bolhoed, ver schoten pandjesjas, voortschuifelend op gesleten schoenzolen, met nog fekenein van de hongerwinter op het gelaat. Kwi tantie geweigerd. Een zwarp Noordwes ter sloeg een nalatig opestgplaten schuur deur stuk. Eerst een andere deur werd glesommeerd. Behoedzaam sluit hij hief wankiele houten hekje achter zich dicht, bang als hij is^ dat ook"* dat bezwijken zou'. De weduwe met neepjesmuts, ver kleurd jak en rok, betraande ogen. Kwi tantie geweigerd. Wastafel verstopt. Kin deren der bovenburen mikten een knik ker in de afvoer. Eerslt leiding ontstop pen. Ouder echtpaar, arm in arm, keuve lend.. en als we het huurtje binnen krij gen geven we kleine Piet van onze Frans een bouwdoos. Zinkput verstopt. Kwi tantie geweigerd. Nalatige huurder heeft jarenlang niet naar het geval' omgekeken, De statige oude dame, achteruit ge gaan, haar spraak en omgangsvormen ge tuigen van haar afkomst. Haar man liet een huisje na voor levensonderhoud. Kwitantie geweigerd. Drie vrouwen, dik in de schapenwol ein „in. de Hark'' schreeuwen om het hardst. Eerst iaën nieuwe pot. De deur wordt dichtgekwakt- Kinderen der medebewoners bewerkten de closetpot met een hard voorwierp, re sultaat: de zaak in diggelen''. Het bedeesde schuchtere vrouwtje, kwitantie ad f43.90 in de hand, oorlogs schade. Men verplichtte haar de ruiten te laten zetten. Wederopbouw weigerde op hoog bevel terugbetaling. Alleen schaden boven f 50.per perceel wor den vergoed. De weduwe met zieke dochter. Steun geweigerd. Eerst zwaar verhypofhejckt huisje verkopen. Restant geld opsoupe ren. Daarna terugkomen: Het kleine baasje, dwangbevel i,n de HET VALT PERSé NIET MEE. Vorige week zijn we, voor zover dit nog nodig was, voor de zoveelste maal sedert Mei 1945, weer eens wakker ge schud uit onze droom, dat er op zon vreselijke oorlog als we pas achter de rug hebben, een tijd zou volgen, dat de vol ken elkaar beter zouden verstaan en res pect zouden tonen voor eikaars vrijheid en zelfbeschikkingsrecht. Maar 't lijkt er weinig op en pessimisten zien een herhaling van de gebeurtenissen 1936-39. Zóver wil ik niet gaan, nóg niet, maar het zal wel zaak zijn op onze tellen te passen. Wanneer we om ons helen zien is het agitatie en verstoring van normale toestanden wat de klok slaat. Onrust en wanorde overal en aangestookt vanuit één punt, met de bedoeling de massa in een ontevreden stemming te houden of te brengen, omdat hef nu eenmaal een waarheid is als .een koe, dat men het beste kan vissen in troebel water. In dit opzicht heeft men momenteel de wind mee, want in een werield, die zo tot in haar nerven is aangetast door de wereldoorlog en ons financieel uitgemer geld heeft tot de laatste sou, is het nu eenmaal voor geen enkefte regiering moge lijk, in een vloek en een zucht weer toe standen te scheppen, die w«er lijken op verhoudingen zoals we die gewieind warlen. Nu weer is het scherm gevallen ovier hef land van Masarijk en Benesj. Daar gaan nu weer toestanden heersen, zoals ook ze hebben meegemaakt in 1940-45. Slapeloze nachten krijgt men als men denkt aan de mogelijkheid, dat weer te moeten meemaken. Wij zullen ons er tegen moeten wapenep en goed uit onze ogen moeten kijken. Niet spreken, zoals ik deze wieek iemand hoorde beweren: „ach, misschien valt hef allemaal nog wel mee, misschien stel len we het ons erger voor als bet is. Per slot weten we er niet vieel vanaf en valt de praktijk wel mee Maar, moet men dan persé cholera of pest hebben gehad, om te weten, dat het een dodelijke ziekte is? Gelooft u dat zonder het zelf door t«e maken ook niet? Hebben we niet pas 5 bange, lange ja ren aan de lijve gevoeld wat dictatuur is? Hebben we niet gedacht ein gehoopt, dat de democratie voor tenminste enige ge neraties veilig was gesteld? En zouden dain al die honderdduizen den, die voor vrijheid en recht hum le ven hebben gegevqn, dit voor niets heb ben gedaan. H. OEKMAN. hand. De straat is tot voorbij de trot toirband volgens kadaster zijn eigendom. Hij zou er prikkeldraad in kunnen zetten. De straat werd wegens constructiefout tweemaal verhard. Aanlegbelasting w.erd geheven. Protesten hielpen niet. Hiet baasje betaalt sedert jaren aanleg- en straatbelasting. Zo zou ik door kiPuien gaan op straffe van eentonig te worden. Alleen al die ge vallen, waarin de huurder met de beste wil van de wereld niet bij machte is te betalen, verschaft overvloedig stof tot denken en schrijven en alweier is de kleinbezitter de dupe van die historie. Men zal mij vragen: wenen deze mensen in Soest? Mijn antwoord is: Deze stille armen wonen overal. Zij wonen ergejps Ln Nederland'. Hebben zij dam werkelijk geen steun? Sommigen niet noemens waard, anderen niets; weer andönan te ren, zolang alte het duurt, op oud bezit. De contrasten zijn echter groot. Grote concerns, met vanaf de bevrijding enor me winstmarges, ontvangen millioenen oorlogsschade. Een arm vrouwtje wordt f43.90 geweigerd. Is het wonder, dat de ze mensen met Multatuli kunnen uitroe pen: „Stik in koffie en verdwijn Is het wonder, dat hier een vruchtbare voedingsbodem gekweekt wordt, waarop radicaal socialisme, communisme, anar chie welig tieren. Waar is de handige kosteloze deurwaarder, die hier ingrijpt; waar het overheidsapparaat, dat fea plaatse nauwlettend toeziet iön dit volks bezit voor verwaarlozing tui uitwoning vrijwaart; waar de kamerfractie, die voor deze mensen in de bnes springt voor het te laat is Met dank voor de plaatsruimte. C. HOFMAN. STUDIECLUE VOOR PARAPSYCHOLOGIE. Volgens een in dit blad voorkomende advertentie houdt de heer Van Raalte Donderdagavond a.s. eein wetenschappe lijke beschouwing over: Werkelijke en heariegelijke helderziendheid- Daar deze spreker bij uitstek fcevojegd is dit onderwerp te belichten, belooft hef voor belangstellenden een zeer interes sante avond fe worden.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1