W. N. NIEUWENHUIS VREEDZAME STRIJD. VOOR ONZE DAMES. Een lichtschip dobbert in zee» LENSSEN! Loodgieter - Electriciën Officiële mededelingen. Heelt U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Plaatselijk nieuws. Plaatselijk nlei ft VOOR DE VARIATIE. Er zijn heel' veel dames, die oen voorlief de voor een deux pièces hebben en al zouden wij nu niet onze gehele he laas nog zeer beperkte garderobe uit deux pièces willen laten bestaan, wij moeten toegeven, dat de dieux pièces ,n aardige variatie op het thema japon biedt. Deze deux pièces, welke voor u is ge tekend, werd met veel stikwerk vier- sïerd. Dit kan met de hand gebeuren, als rijgsteekïe kan de versiering worden aangebracht, doch als wij vlug klaar wil len zijn, kan de garnering ook op de machine worden gemaakt. Hieronder laten wij de naaibeschrijving volgen. LIJFJE: Allereerst wordt de voorpand sluiting gemaakt en dan op het voorpand gestikt. Op het heupstuk stikken wij de zakken. Lijfie en heupstuk aan elkaar zetten. Vervolgens de zij- en schoudter- naden van het lijfje en heupstuk sluiten. MOUW: De mouwnaad dichtstikken, van onderen omzomen en afwerken met een schuin biesïe. De ruimte in de kop gelijk verdelen en in het armsgat stik ken. KRAAGJE: De goede kanten op elkaar stikken omkeren qn stiksel maken. De kraagje wordt met een schuin biesje op het lijfie gestikt. Biesje aan de verkeer de kant omzomen. CEINTUUR: Met de goede kanten op elkaar stikken, doorhalen met een pot lood. De naad komt bij het persen aan de achterkant van de ceintuur. ROK: Middenachter en middenvoor sluiten. Zijnaden dichtstikken. 7\an dc linkerkant pl.m. 15 c.M. openlaten voor de sluiting. In plaats van de tailleband kunnen wij ook een band van dezelfde stof maken. Op de goede lengte de rok omzomen en alle naden van de japon „omslingeren Na het passen worden de knoopsgaten gemaakt en de knopen aangezet. Wanneer de stiksels in een afstekende kleur worden genomen, geeft dit aan deze deux pièces een bijzonder cachet. Patronen van dit model zijn voor onze lezeressen verkrijgbaar. Men zende postwissel a f 1.aan het Patronenhuis, Middenweg 200, A dam. Op het strookje vermelden No. 4752, als mede de verlangde maat. Dezie deux piè ces is verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46. Toezending geschiedt om gaand. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Ik ben eventjes geschrokken Van berichten in de krant, Want ik las met dikke letters: „Russen zijn in Nederland k Dacht direct: de communisten Vinden zoiets weer enorm. 't Is gelukkig nogal vredig, Maar 't is wel een „Kom-in-vorm"! Want het zijn een drietal schakers. Die hun krachten meten gaan Met een rustig Nederlander En nog een Amerikaan. Hier geen wapens of atomen, Geen geweren, gielein kanon; Hiér als wapens slechts een koning, Toren, lopers en pion. Hier geen veto, maar remise; Ook geen oorlog, wel schaak-maf. O, als Stalin of Gromyko Ook eens zin i,n schaken had! Als door 't schaken dan de onrust Uit de wereld werd gezet, Zop t voor óns remise worden. En god Mars werd mat gezet! Burgemeester en wethouders ,van Soest brengen ter kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd oen ver zoek met bijlagen van P. J. G. Smits, Van Weedestraat 53-57, Soestdijk, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande pottenbakkerij door bijplaat sing van vijf electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 7,7 P.K., vier elecfrische ovens en eein oliedagtank van 300 liter, in perceel Van Weiedie,straat 53-57, kadastraal bekend in Sectie H. nr. 6189. Op Dinsdag 9 Maart 1948 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brcngein. Daartoe zal op die dag des voormiddag® 11 uur ter secretarie zitting worden gehouden. Purol 30 cc. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. Met post en proviand naar de „Zee meeuw." Vier weken op een ontstui- mig dansend schip. „Dat duurt te lang, je moest om de veertien dagen worden afgelost." Verrastsingen voor vrouwlief. Gaarne niets dan lof voor de prestaties der Nederlandse Spoorwegen, maar toch voelde ik mij één met mijn overbuur in de coupé van het stoomtreintje, toen hij met gram storig gelaat van een uit fijne letterbeelden opgebouwd krantenartikel opzag naar het schemerlicht verspreidende gaspit je. Ach, waren wij niet verdwaald in die uithoek des lands? Nog geen twee uur later over viel mij een gevoel van heimwee naar die zelfde coupé en ik zuchtte: ,,Mijn blocnote, vulpen en schrijfmachine voor een stikdon ker hoekje in de dolste boemeltrein en dan mogen mijn medereizigers nog persen, du wen en trappelen naar hartelust." Deze bezinning werd geboren, toen twintig of nog meer paar ogen mij van alle kanten beloerden aan boord van het loodsvaartuig ,,De Zeemeeuw," die door de bemanning reeds bij de eerste oefentocht werd gedoopt tot „Springbok," „Biljartbal" en „Kange- roe." Zij loerden naar een overmoedige, al thans overmoedig geweest zijnde verslag gever, die zich een dag of zes tevoren tot de Directeur van het Loodswezen had ge wend met het verzoek een tocht mede te mogen maken naar een lichtschip. Waar liggen onze lichtschepen? Zij liggen voor het hol van de leeuw, voor de lange grijparmen van verschrikkelijk monsters in het soort van de „Razende Bol"Daar, waar altijd van woede een nimmer peilbare zee kookt op wandelende zandbanken en wat dies meer zij. Dood en verderf zaaiende grondzeeën, die zelfs een stoere loodsboot- met-mannetjesputters-aan-dek durven te belagen. En zelfs zo grommen tegen de af gezant van de Koningin der Aarde, dat deze als verlamd over de railing hangt, met vreemd-knipperende ogen boven van alle kleur beroofde wangen. Matroos had de schrik te pakken. „Probeert u het eens aan bakboord," raadt mij een zeebonk aan, „daar hapt u frisse wind." Maar ook daar geeft het wilde water mij geen rust. Het ketst ineens krachtig tegen de boeg en stort zich vervolgens op een el lendig hoopje mens-zonder-zeebenen. Toen dacht ik met diep respect aan de mannen van het lichtschip, die vier weken lang zijn overgeleverd aan de grillen van de zee. Vier weken van huis en haard, van vrouw en kroost. „U had hier vorige maand moeten zijn," zegt een lichtwachter, die een makker gaat aflossen, „toen hadden wij windkracht elf: twaalf is een orkaan. Een van de jongens, die voor het eerst op ons lichtschip zat, kreeg het benauwd, toen hij niets dan wa ter achter de patrijspoortjes zag. Na zijn verlof is hij niet meer teruggekeerdEn die was toch al jaren bij de marine." En hoe is de windkracht nu? Tien? „Tien, haha, nog geen drie." Wij varen verder. De kist trekt weg in een heiige verte, een laatgestarte vogel schiet snel naar het Zuiden; overigens is hier niets dan een wereld van vijandig water on der een grauw wolkendek. Maar op eenmaal zien wij een lichtje pin ken, niet sterker lijkt het dan het schijnsel van een zaklantaarn-batterij, die zijn laatste diensten bewijst. Het lichtschip zendt groe ten en tevens hebben ze daar de lamp ont stoken om ons het oriënteren te vergemak kelijken: hoe vlugger de loodsboot zijn plaats van bestemming heeft bereikt hoe liever, want zij heeft proviand aan boord enpost van huis. Hoe maakt de familie het? Hoe is „haar" verjaardag gevierd? Wat denkt zijn verloofde van zijn voorstel inzake het uitstapje, dat hij op het pro gramma heeft willen plaatsen, als hij met verlof gaat? Hoe is het met Jantje's ziekte? De lichtschippers staan al op de uitkijk. Zij strijken een sloep en komen met forse riem slag aanroeien. „Springen." De commissaris, die de tocht ook mee maakt, klimt op de railing en springt met grote behendigheid in de heftig op en neer dansende sloep. Dat is geen kinderwerk. Een moment aarzel ik, wat een ongeduldige zeerob de opmerking doet maken: „Toe, springen, laat je niet kennen." Het lichtschip blijkt geen oase, het rukt met geweld aan zijn ketting als een vast gesjorde boerderijhond, die jankt van vrij heidsdrift. „Hoe houden jullie het hier uit „Dit leven bevalt mij best," zegt een ma troos met dikke wangen. „Wij hebben een prima kok en het eten is hier even goed als bij de marine." ,Dat is wel eens anders geweest," zegt de machinist van de loodsboot. „Toen ik op de Doggersbank zat, namen wij voor vier we ken brood mee, tussentijdse verversing ken den wij niet. Na een paar dagen smaakte de boterham je niet meer en dan moest je aan de erwten en de bonen en aan het blikvlees. Nu hebben ze zelfs een kok die voor -het verse kadetje zorgt." „Het moest geen vier weken duren; wij krij gen weliswaar telkens twee weken vacantie, maar ik wou, dat je om de twee weken naar de wal mocht voor een week." „Is het Jeven hier niet oer-vervelend?" „O neen, wij hebben allemaal ons werk. Tweemaal per dag zenden wij weerberichten naar de kustwacht, die ze doorzendt naar De Bilt. Wij vermelden daarbij ook de toe stand van de zee. Bij mistig weer moet de misthoorn worden .ingeschakeld, vier maal per uur, en bij ongunstig weer moet het radiobaken in actie komen, het schip moet grondig worden nagezien en onderhouden. En als u eens in de buurt komt moet u eens een kijkje nemen bij me thuis: in onze vrije uren zitten wij druk te vlechten. Wij maken matten en zo van manillatouw. "Wanneer wij van boord gaan, nemen wij altijd een of andere verrassing mee. Vorige week had ik pantoffels bij me voor mijn vrouw en dochter. Ze waren er erg blij mee." De Hollandse zeeman is trots op zijn schip. De hoogste autoriteiten kunnen er ieder uur van de dag een kijkje gaan nemen. In de hutten kun je van de vloer eten. Altijd ruwe zee. „U had dit schip moeten zien, toen het pas terug was uit de Oostzee. De Duitsers had den het weggesleept. Ons eerste v/erk was: ontluizing." „Hebt u nog contact met andere schepen?" „Vaak. Vroeger kwam hier iedere Zondag ochtend een Noors passagiersschip langs. Zondags komt er ook wel eens een Katwij- ker of een Scheveninger op bezoek en dan kun je altijd op een partijtje vis rekenen. Een jaar of wat geleden heeft een journa list acht dagen lang op het lichtschip ge zeten. Het was hartje zomer, wij liepen in een sportbroekje over dek en in plaats van vlechten kropen wij te water." „Bent u in pikdonkere nachten bij vliegend storm v/eer niet bang voor mijnen?" „Wij hebben geen last; het schip is immuun gemaakt. Maar aan slecht weer hebben wij een hekel, want dan gebeurt het wel, dat het aflossingsvaartuig wegblijft. En die da gen verlies je van je verlof. Dat kan niet anders, want het rooster moet tevoren voor een heel seizoen worden opgemaakt." „De zee is hier altijd ruw," vervolgt de ver teller. „Het wordt wel eens zo erg, dat de borden in de kast moeten blijven, dan eten wij uit het pannetje. Geen nood. In de prachtige zomer van het vorige jaar konden wij het maar tweemaal zonder sloep stellen bij de aflossing." Neen, wegslaan is uitgesloten, wij lig gen aan een z.g. parapluie-anker. Wij heb ben eens een schok op de ketting gemeten, van veertig ton." Ja, de meesten aarzelen niet als ze kunnen solliciteren naar de betrekking van vuurtorenwachter of iets dergelijks, al is het maar om vrouw en kinderen. Bij een vacature aan de wal komen wij eerst aan bod." Hartelijk nemen wij afscheid van deze wak kere mannen, die bij nacht en ontij waken over het leven van ons zeevarend volk. Waken op plaatsen, waar het altijd spookt en waar iedere kapitein een zucht van ver lichting slaat, als hij door brede lichtbun dels in staat wordt gesteld zich opnieuw te oriënteren, zodat de grimmige gronden geen kans krijgen voor hun luguber spel. Van Weedestraat 29 - Soestdijk DE BEULSHONDEN VAN SOESTERBERG. Voor hef Bijz. Gerechtshof fe Utrecht diende de zaak tegen drie lieden van het z.g. „Wachkommandoeen troep gevangenbewakers van Nedierlandsp hui ze, die in de jaren 1943- 44 waren fcia- last met de bewaking van de menen- deels politieke gevangenian uit het kamp te Amersfoort, die dwangarbeid moesten verrichten op het vliegveld Het drietal werd gevormd door W. G. van Soest, afkomstig uit Soesterberg, A. van Dam uit Soest en J. H. vain Wingen uit Ede. Het proces tegen laatstgenoemde duurde slechts kort. Deze man erkpndie wel destijds gevangenbewaker te zjjn geweest, maar verklaarde, dat de wan daden, welke men hem verweet, moes ten geëndosseerd worden op de rekening van zekere Van Iingen of Van Ringep, een collega, die zich inderdaad onhebbe lijk zou hebben gedragen. Zijm zaak werd opgeschort, totdat de betichte col lega zal zijn gevondqn. Moeilijker was de berechting van W. G. van Soest. Een gedeelte van de gehoorde getuigen verklaarde, dat deze N.S.B.-er zich inderdaad aan ernstig wangedrag ij jegens de gevangenen had schuldig ge- i maakt, o.a. door hen te stompen met J een geweerkolf enz. Andere getuigen verklaarden daar nooit iets van bemerkt te hebben en zelfs ontkende v. S. ten stelligste zich aan misdragingen fe heb ben schuldig gemaakt. In één opzicht waren de getuigen het echter volkomen eens, n.1. dat het er zeer ruw aan toe ging, wanneer de gevangenen des avonds na de arbeid per tram of autobus naar het kamp Amersfoprt worden terugge bracht. Vooral bij het inladen, juister ge zegd indrijven van de gevangenieln iin bo vengenoemde vervoermiddelen, werden de gevangenen met geweerkolven en gummiknuppels door de bewakers toe getakeld om het transport zo snel moge lijk' te doen verlopen. Volgens de verkla ringen van verschillende gevangenan overtrof de ruwheid van de Ned. be wakers zelfs die van de Duitse SS-man- nen. De procureur-fiscaal achtte de schuld van Van Soest bewezen en nequireerde tegen hem zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Nog enige graden erger was hef optre den van A. v. Dam uit Soest geweest. Deze gewezen onderoffiecier bij het Ned. leger, had zich een waardig navolger van de Duitse S.S.-methoden betoond. Verschillênde gevangqnlen waren door hem min of meer ernstig mishandeld, zelfs had hij met een hunner het wie- de spel van „gramofoonplaaf jeis draaien'" uitgevoerd. Verdachte, die vóór zijn func tie als gevangenbewaker ïn bezettings tijd als N.S.B.-er samen met de beruchte Lomme een ware terreur op de goodge- zinde bevolking van: Soest en Soestdijk had uitgeoefend, bekende het hem fe;n laste gelegde bijna geheel. Tegen hem eiste die Procureur-fiscaal twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de bur gerrechten. Het Hof zal 11 Maart vonnis wijzen. VLAAMSE AVOND. A.s. Vrijdagavond geeft 'f Nut van 't Algemeen, in de zaal van Eemland, met Julia de Gruyter en Rien van Noppen een vrolijke Vlaams-Nederlandse avond. Dit belooft dus iets goeds te worden. JAAP VEENSTRA IN „DE HAVERKAMP Zaterdagavond heeft Jaap Veensfra zijn eerste repertoire levensliedjes gezongien in „De Haverkamp alhier. Hij begeleidde zich zelf aan die vleu gel op bewonderenswaardige wijzp. Door zijn uitstekende e n uiterst gevoelige voor dracht wist hij zijn hoorders van 'begin tot eind te boeien. Hij heeft ean sympa- tieke stem en de genoeglijkheid, waarmee hij, tussen de nummers door, ook nog als conferencier optreedt, doet u ver geten, dat deze artist de gehele avond eigenlijk een drievoudige rol speelt. Geen zweem van vermoeidheid of icnigie In zinking dedein iets van de frisheid inboe ten. Wij zullen de nummers van zijn uitge breid repertoire niet stuk voor stuk noe men (zij waren met zorg gekozen en oogstten veel bijval), maar de liedjes door zijn moeder (de zuster van Dirk- Witte) geschapen, verdiepen extra ver meld te worden. Deze beschaafde vrouw weiet met haar le vensliedjes, die zij voor haar zoon oom- poneert, zó de juiste snaar te tneffein, dat wij van haar, evenals van haar zoon, moeten zeggen: dat zit in 't bloed. De heer Veensfra deelde ons miede, dat hij binnenkort met een volgend rieperfoir in „De Haverkamp'' terugkomt, hetgeen velen een genoegen zal doen. RECTIFICATIE. In de advertentie van Boekhandel Adri- aansen in ons vorig nummer, stond de boekenweek aangekondigd tot 3 Maart. De lezer zal hebben begrepen, dat dit moest zijn tot en met Zaterdag 6 Maart, daar anders de Boekenweek geen week zou zijn. OVERTREDING BOUWVOORSCHRIFTEN. J. v. d. K., afkomstig uit Bilthoven. moest zich voor de Utr. Politierechter verantwoorden wegens het feit, dat hij zonder vergunning een bouwwerk had la ten uitvoeren. Verdachte bezat n.L een boerderij al hier, welke oorlogsschade had opgelo pen en om deze te Eerstellen zou volgen® de architect een bedrag van c.a. f9000.- gemoeid zijn. De controleur van de We deropbouw raamde de werkzaamheden op f 2500.- hetgeen dus nogal belangrijk lager was. De heren kondein hef over 't prijsverschil niet eens worden en zo doende bleef de vergunning tot het uit voeren van het werk achterwege. Vol gens v. d. K. had de gemeente Sofist er op aangedrongen, dat de boerderij zo spoedig mogelijk bewoonbaar zou zijn en daarom was men met de werkzaam heden begonnen zonder dat toestemming hiervoor was gegeven. De Officier van Justitie meende, dat zowèl de architect als beklaagde had den moeten beseffen, dat zjj zonder ver gunning geen bouwwerk mochten uit voeren en eiste tegietn v. d. K. eien geld boete van f750 of 3 maanden hechtenis- De Politierechter maakte er f400 van of 2 maanden hechfejds. BOERENBEDRIJF MEER RENDABEL. Op initiatief van de „Com sivering Boerenbedrijven te in de zaal van „De Goudet landbouw-voorlichtingsavoinii waarvoor niet alleen de boi grote belangstelling had., n Gemeentebestuur van Soest. De burgemeester, Mr. S. P tinck, sprak een kort open wees er op, hoe voor Soe betere bedrijfsvoering, in 1 de kleine bedrijven, econo nen worden opgezet en d tere ■bestaansmogelijkheden Aansluitend hield de Rijksl sulent, Ir. Penders, een i speciaal was afgestemd op i bedrijven van Soest. De kernvraag van zijn betot wordt hét boerenbedrijf, h wel als het grote, meer r,en< voor zal op de eerste plaat: het boerenbedrijf een spec bouwbedrijf te maken, eei bewerking nodig zijn. Spre de nadruk op, dat op dc boer zijn voortbestaan in d en zijn zelfstandigheid bete ren. Het bouwland in de genn zowel het hoger als het la is uitmuntend geschikt voor voederbouw. In de practijk een veel hogere .productie v: den dan uit grasland, f kwam spreker tot de conch Soest geldt: scheuren van g der graan verbouwen en bij ten bevorderen. De heer P. van Stralen, c de fruit- en groentenveilin foort behandelde hierna t derwerp vanuit een ander Speciaal wees hij op de a heden van fruit en groenten, de mogelijkheid in zich dc groentetuin van Gooi- en worden. BEKEURD. Naast een belangrijk aantal daars, die zich niet hielden haalverbod en andere voorsc procesverbaal tegen P. te opgemaakt, wegens het late van werk door een kreupel gen twee personen terzake langs de spoorlijn. BILJARTEN. De wedstrijden om het pers pioenschap van de N.B.B., i land, werden de afgelopen v zet met de voorwedstrijdei klassen.. Deze wedstrijden vonden ph Genoegen te Baann en „So Gouden Ploeg' en „Centra; De wedstrijden worden deze gezet. KATH. ARBEIDERS BEW SOESTDIJK. Donderdagavond hield de deling Soestdijk, haar jaarvi het Parochiehuis „Sint Lud ke zeer goed bezocht was. 1 herinnerde in zijn openlngs vele werk, dat de K.A.B. ii pen jaar heeft verricht en taten, die bereikt werden, stijgt nog steeds en bereikte 264.600.' In de Utrechtse Bond volgd Nïjkamp op als voorzitter moest wegens' gezondheïdsri danken. De jaarverslagen van secrei ningmeester werden ongewij keurd, evenals de verslagei afdelingen. Bij de periodie verkiezing werden de heren Rijk en Vonk herkozen. 1 bestuur ziet er thans als vo zïtter R. Hilhorst, secretari: en penningmeester N. de K Voor het komende jaar hebl drie volgende punten de b langstelling der K.A.B.: le. de Staten-Generaal ingediie werp Werkeloosheids-ver De waarschijnlijk dit jaar t Wet op de Publ. Bedrijfsor De a s. Kamerverkiezingen. Na de medewerking te hel pen van alle leden voor h K.A.B. en zijn dank te hebb ken voor de goede opkon voorzitter de vergadering. NAAR HUIS. In onze gemeente werd een, Amersfoort in overspannen getroffen. Hij werd «aar woning overgebracht. PROPAGANDA FEESTAVl VOLKSONDERWIJS. Donderdag 4 Maart zal doe Soest van Volksonderwijs i Eemland een propagam worden gehouden. Op deze avond komt de Gaasbeek, oud-inspecteur 1; wijs, 'n rede houden met h Bevrediging, Verwording, l Dearna zal het toneelclub! onderwijs, dat het vorige j£ succes oogstte met het „Betje regeert het toneel: bedrijven „Zonsopgang'" va Eekelen opvoeren.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2