NEE MAAR! BEHANG Meubelfial Plaatselijk nieuws. VocïbaS. Welke datum is voor U? Uit de Kippenwereld. BOERENBEDRIJF MEER RENDABEL. Op initiatief van de .Commissie Inten sivering Boerenbedrijven te Soesf' werd in de zaal van „De Goudein Ploetj" een landbouw -voorlichtingsavanid gehouden, waarvoor niet alleen de boerenbevolking grote belangstelling had, maar ook hef gemeentebestuur van Soejst. De burgemeester, Mr. S. P. baron Ben- tinck, sprak een kort openingswoord en wees er op, hoe voor Soest, door een betere bedrijfsvoering, in het bijzonder de kleine bedrijven, economischer kun nen worden opgezet en daardoor gro tere -bestaansmogelijkheden bieden. Aansluitend hield de Rijkslamdbouwcon- sulenf, Ir. Penders, een inleiding, die speciaal was afgestemd op de landbouw bedrijven van Soest. De kernvraag van zijn betoog was: „Hoe wordt het boerenbedrijf, het kleine zo wel als het grote, meer rendabel?" Hier voor zal op de eerste plaats, zonder van het boerenbedrijf een specifiek tuin bouwbedrijf te maken, een intensiever bewerking nodig zijn. Spreker legde er de nadruk op, dat op deze wijze de boer zijn voortbestaan in de hand heeft en zijn zelfstandigheid beter kan bewa ren. Het bouwland in de gemeente Soest, zowel het hoger als het lager gelegene, is uitmuntend geschikt voor intensievere voederbouw. In de practijk zal hiervoor een veel hogere .productie verkregen wor den dan uit grasland. Samenvattend kwam spreker tot de conclusie, dat voor Soest geldt: scheuren van grasland, min der graan verbouwen em bijzondere teel ten bevorderen. De heer P. van Stralen, directeur van de fruit- en groenfenveiling te Amers foort behandelde hierna hetzelfde on derwerp vanuit een ander gezichtspunt. Speciaal wees hij op de afzetmogelijk heden van fruit en! groenten. Soest draagt de mogelijkheid in zich de fruit- en groentetuin van Gooi- en Eemland te worden. BEKEURD. Naast een belangrijk aantal verkeerszon- daars, die zich niet hielden aan het in- haalverbod en andere voorschriften, werd procesverbaal tegen P. te Hamersweld cpgemaakt, wegens het laten verrichten van werk door een kreupel paard en te gen twee personen terzake het lopen langs de spoorlijn. EILJARTEN. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van de N.B.B., district Eem land, werden de afgelopen waak voortge zet met de voorwedstrijden d|er vierde klassen.. Deze wedstrijden vonden plaats bij „Ons Genoegen' te Baarin en „Soestdijk',,D>e Gouden Ploeg' en „Centraal" te Soest. De wedstrijden worden deze week voort gezet. KATH. ARBEIDERS BEWEGING SOESTDIJK. Donderdagavond hield de K.A.B., af deling Soestdijk, haar jaarvergadering in het Parochiehuis „Sint Ludgardis wel ke zeer goed bezocht was. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aam 't vele werk, dat de K.A.B. in hef afgelo pen jaar heeft verricht en aan de resul taten, die bereikt werdien. Hat ledental stijgt nog steeds en bereikte, 1 Oot. '47 de 264.600.' In de Utrechtse Bond volgde Jac. ALders Nijkamp op als voorzitter. De laatste moest wegens gezondheidsradenen be danken. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden ongewijzigd goedge keurd, evenals de verslagen der onder afdelingen. Bij de periodieke bestuurs verkiezing werden de herein Steman, De Rijk en Vonk herkozen. Het dagelijks bestuur ziet er thans als volgt uit: voor zitter R. Hilhorst, secretaris J. A. Vonk en penningmeester N. d,e Rijk. Voor het komende jaar hebben vooral de drie volgende punten de bijzondere be langstelling der K.A.B.le. Het thans bij de Staten-Generaal ingediende wetsont werp Werkeloosheids-verklaring. 2a. De waarschijnlijk dit jaar te verwachten Wet op de Publ. Bedrijfsorganisatie. 5e. De a.s. Kamerverkiezingen. Na de medewerking te hebben ingeroe pen van alle leden voor het werk der K.A.B. en zijn dank te hebben uitgespro ken voor de goede opkomst, sloot de voorzitter de vergadering. NAAR HUIS. In onze gemeente werd eenjongeman uit Amersfoort in overspannen toestand aam getroffen. Hij werd naar de ouderlijke woning overgebracht. PROPAGANDA FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Donderdag 4 Maart zal door de afdeling Soest van Volksonderwijs in de zaal van Eemland een propaganda-feesta4ond werden gehouden. Op deze avond komt de heer R. van Gaasbeek, oud-inspecteur lager ondier wijs, 'n rede houden met het onderwerp Bevrediging, Verwording, Vernieuwing. Dearna zal het toneelclubie van Volks onderwijs, dat het vorige jaar reeds zo n succes oogstte met het toneelstuk „Befje regeert', het toneelspel in drie bedrijven „Zonsopgang" van Joh. van Eeketen opvoeren. DE JONGE KERK. Vrijdagavond hield de vereniging „De Jonge Kerk" in het zusterhuis van hef sanatorium „Zonnegloren" een goed be zochte bijeenkomst. Na het zingen van Psalm 95 opende de voorzitter met gebed en een welkomst woord. De spreker van deze avond, de in deze kringen welbekende Ds. Koolhaas uit Amersfoort, behandelde daarna op dui delijke wijze het belangrijke en omvang rijke onderwerp „Kerk en huwelijk Aan het slot gaf spr. de gelegenheid be treffende het behandelde onderwerp vragen te stellen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Na gezamenlijk zingen besloot Ds. Kool haas deze leerrijke bijeenkomst met ge bed. IN ARREST. P. van R., die nog 6 maamden vrij logies tegoed had, werd voor het ondergaan hiervan gearresteerd en maar Utrecht overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Zwart hondje, rubber laars, 2 sleutels en knipmes, groen witte want, glacé dames- handsch., 2 jonge honden, 2 sleutels, bi kindermanteltie, bl. gr. geruite das, paar zw. gym.schoenen, paar rood-witte hand schoenen, Friese linker schaats, m.e.sjL', bl. kinderwanten, inlegvel, d. bl. ceintuur, dop v. vulpenhouder, br. glacé hand schoen, paar gr. groene wollen handsch., damesportemonnaie inh. f 1.58 en groen zakkammetje, Lips-sléufel, pr. br. wan ten, paar zw. wanten,, rubber kinderlaars, rood-br. dameswant, inlegvel ino. 12877, br. porfemonnaie inh. f 2.54 en een kaas- en suikerbon, paar glacé dameshandsch., kinderwanf, denker-rood kinderwantje, gr. damestas, inh. f4.textielpunten en vergunning voor bedsfel. BRANDEN. In de nabijheid van de Foekenlaan ont stond een bos- ein heidebrand, waardoor een oppervlakte van pl.m. 2500 M 2. ver loren ging. Verder werd kennis gegeven van een heidebrand aan de Bosstraat, alwaar, zo als later bleek, zekere H., zondier toe stemming, een perceel grand schoon- brandde, hetgeen hem een procesverbaal kostte. GEVAARLIJK. De benedenbewemets van perceel Vre- cehofstraat 10 stelde de politie er mtede in kennis, dat in de woning een sterke gasiucht werd waargenomen, waarvan de oorzaak waarschijnlijk moest worden ge zocht in de bovenverdieping, waarvan de bewoners afwezig waren. Toen de politie een ondierzoiek instelde, bleek een gaskraan opein te staan. OP DE THUISREIS. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje welke morgen, 3 Maart, te Amsterdam wordt verwacht. Met ce „Oranjekeert o.m. terug C. Strumpel van de K.N.I.L., met gezin. Alk toekomstig adres wordt vermeld Beatz- laan 33. SOESTERBERG. AANHOUDINGEN. Op verzoek der politie werd te Eindho ven een vrouw aangehouden, die zich te Soesterberg aan diefstal van geld had schuldig gemaakt. In verband met het zich schuldig maken aan flessetrekkerij, zo had zij in een hotel gelogeerd zon der te betalen werd zij ook door poli tie van andere plaatsen, gezocht. Boven dien had zij nog een voorwaardelijke gevangenisstraf vam 3 maanden tegoed. Zij werd voor de Off. van Justitie te Utrecht geleid en aldaar ingesloten. Op verzoek der politie van Roermond werd een zekere v. D. fie Soesterberg aangehouden, die nog 1 maand gevange nisstraf tegoed had. Hij werd ter be schikking van de Officier van Justitie te Utrecht gesteld. Het Soester sportminnende publiek heeft Zondagmiddag wel van het voetbalspel kunnen genieten. De middag begon raet een wedstrijd voor de jeugd-competitiie tussen de junioren-elftallen van S.E.C. en A. W. te Bussum. Deze knapen hebben het talrijk aanwezi ge publiek op aardig en enthousiast spel vergast en ook de gescoorde doelpunten waren van goede kwaliteit. Vooral hef eerste doelpunt van S.Ê.C. was eem ju weeltje. Na veel' spanning slaagde die S.E.C.-jgeud er in deze ontmoeting met 21 te winnen en daarmede het leiden de A.W. van de kopplaats te verdringen om deze nu zelf met 1 punt voorsprong te bezetten. Dus ook in deze afdeling is vermoedelijk 'n S.E.C.-kampioenschap in zicht. Daarna betraden de elftallen van S.E.C. en B.F.C., eveneens uit Bussum, 't veld om eikaars krachten te meten. Het elftal van S.E.C., waarin slechts 4 spelers uit het eerste elftal waren opge steld, bestond verder uit de drie nieu we leden B. van Diermen, J. Belt en M. Maassen en cjiige jonge spelers. Hoewel dit elftal zich tegen de Bussumse 3e kl. volkomen heeft gehandhaafd en zelfs door begane blunders in de S.E.C.- verdediging met 2-0 won, heeft deze opstelling, hoe goed ook bedoeld, ons niet kunnen bevredigen. De verdediging was met de opname van J. Belt zeker versterkt en vooral in de tweede helft, toen B.F.C. door goed veld werk zich een licht overwicht verschafte, heeft de S.E.C.-verdediging zich kranig geweerd. De kunst om doelpunten te maken ver stond de Bussumse aanval echter niet; het schieten was bepaald slecht. Aan hetzelfde euvel ging de S,.E.C.-aan- v&l mank en een bepaald gevaarlijk schot hebben wij in deke ontmoeting niet zien lossen. Er werd te kort gespeeld, waardoor de B.F.C.-achterhoede steeds weer tijdig ingreep. Zowel Maassen als Van Diermen ont popten zich als spelers met een behoor lijke baltechniek, met een goede dosis enthousiasme, maar hun schot 'was zoek. De kwaliteit van hun spel had b.v. met een Post, Reijerse en Klompenjhouwer beter tot haar recht gekomen. De middenlinie was een goede schakel tussen voor- en achterhoede maar anjel ier en beter plaatsen had zeker het spel der voorhoede ten goedie .gekomen. In tussen was deze ontmoeting voor de elf S.E.C.-spelers een goede oefening ien wij hebben het vertrouwen, dat hqt S.E..C- elftal in de volgende competitie aanmer kelijk in kracht zal toenemen- Na deze oefenwedstrijd speelde S.E.C. 2 en R-U.C. 2 uit Utrecht voor de oom petitie van de Res. 3e Klasse H. Zoals wij in onze voorbeschouwing reeds aan haalden, heeft S.E.C. 2 door deze ontmoeting met 41 te winnen haar po sitie op de ranglijst aanmerkelijk ver sterkt. In deze ontmoeting was het te vens een lust om te zien hoe enige reeds; laten wij maar zeggen bejaarde spelers, blijk gaven het spel nog niet verleerd te zijn en zelfs voor vele jongere spelers een voorbeeld waren in balbehandeling en uithoudingsvermogen. SCHERPENZEEL—B.D.C. Voor dé tweede maal ging deze wed strijd wegens terreinafkeuring hiiet door. B.D.C. met haar 13 gespeelde wedstrij den, raakt hierdoor steeds méér in deze competitie achterop. Enige elftallen lp deze afdeling zijn zelfs al uitgespeeld- UITREIKING BONKAARTEN 804, TEXTIELKAARTEN V A 804 EN SCHOENENBONNEN. Bovenstaande kaarten en bonwen wor den uitgereikt tegen imnamte van de itn- wis9elingsbon van de lopende bonkaart met overlegging van de stamkaarten en inlegvellen. De inwisselingsbonnen moete(n afge knipt worden aangeboden. De uitreiking heeft plaats in het gemieieni- tehuis voor ben wier geslachtsnaam be gint met de letters: R t.m. Sa op Woensdag! 3 Maart. Sch t.m. Sij op Dinderdag 4 Maart. T t.m. V op Vrijdag 5 Maart en Zater dag 6 Maart. Wat is die kamer opgeknapt. Zelf gedaan? Ja en voor een paar centen. Bij wie heb je dat gehaald Wel in de O, ik weet het al, in de Laan straat tegenover de Dorre- steijnweg. Ik ga er direct heen voor het dessin uitverkocht is. Fruit en kippen. Op een perceel beplant met pyramide- vruchtbomen kan men met voordeel kippen houden. Deze vraag werd mij gedaan. De bodem moet echter een gras- of klaverbe dekking hebben. Is de grond kaal, d.w.z. groeit er niets op, dan zullen de dieren de onderste bladeren en bloesems wegpikken. Raadzaam is geen vlieglustig ras te nemen, doch alleen kalme dieren als Wyandottes, Reds, Orpingtons, Plymouth-Rocks e.d. Maar nog eens: de bodem moet begroeid zijn, zodat de dieren geen gebrek aan groen voer hebben. Verkeerd kippen houden. Een massa kippenhouders beginnen met een mengelmoesje dieren van allerlei slag, die niet in een ren, een hok thuis behoren. Ko men ze op een tentoonstelling, dan worden ze bekoord en de „rommel" moet weg. De verleiding was te groot. Het opruimen be tekent steeds: tegen lage prijs weg doen. Men zoekt dan in een pluimveeblad waar mooie dieren te koop zijn en bestelt daar. Zodoende vervalt men van het ene uiterste in het andere, wat steeds op schade zal uitlopen. De liefhebberij verflauwt gaande weg en komt al spoedig beneden het vries punt. Ik ken verscheidene kippenhouders, die aldus te werk zijn gegaan. Neen, dan is het verstandiger eerst eens om raad te vragen bij iemand, die reeds jaren met suc ces kippen houdt en vragen wat hij er van denkt of anders de hulp inroepen van de medewerkers aan het pluimveeblad, waarop men geabonneerd is. Weinig eetlust. Het komt meer voor, dat de hoenders hun ochtendvoer zeer traag eten, doorgaans mankeert het dan aan de kwaliteit of soms meer nog aan de manier van aanmaken, dit moet met zo weinig vloeistof als maar mo gelijk is, dus na veel omroeren, eventjes vochtig, meer niet, zodat de massa kruime lig blijft. Ook in deze koude tijd van het jaar een beetje warm. Raadzaam is ook enige dagen geen zachtvoer te geven, maar daarvoor in de plaats stukjes brood of an ders alleen groen en graan. Dit doet men totdat ze meer eetlust tonen. Ochtendvoer moet altijd koel en fris bewaard blijven. Als aan 't eten een luchtje is, Laat U 't zeker staan. Zo gaat het ook met kippen, Dan raken ze 't niet aan. MOEILIJKHEDEN IN DE HOUTHANDEL Hout is nog altijd zo schreeuwend duur, dat de afzet van hout en van houten artikelen toenemende moeilijkheden ondervindt. De meubélhandel merkt al heel goed, dat de tegenwoordige prijzen voor het publiek te hoog zijn. Verschillende prijsvei lagingen zijn tot nu toe onvoldoende gebleken om de verkoop belangrijk te vergroten, zodat de meubelfabrikanten tot de overtuiging zijn gekomen, dat in de eerste plaats de hout- prijzen omlaag moeten. Dat is de eerste voorwaarde om de meubelen goedkoper te maken. Nu bovendien de fietsen vrijgeko men zijn, verwacht men, dat het publiek eerder een fiets dan een meubelstuk zal ko pen, hetgeen nogmaals de positie van de mëubelhandel slechter maakt. Het is echter buitengewoon moeilijk, de houtprijzen lager te krijgen. Blijkens een mededeling van de heer F. van Monsjou in het jongste nummer van „Groothandel", kan men op het gebied van de houthandel spreken van een kopersstaking. De houtim porteurs hebben bijv. bij onderhandelingen met Noorwegen de conditie gesteld, dat de prijzen met minstens 10% verlaagd zullen worden. Gebeurt dat niet, dan zal de invoer door de Nederlandse autoriteiten niet wor den goedgekeurd. De Noren weigeren ech ter iedere prijsverlaging, omdat nog on langs de Noorse lonen en spoorwegtarieven zijn verhoogd. De onderhandelingen zijn daarmee op het dode punt gekomen. Ook in Zweden zijn de besprekingen vast gelopen, terwijl met Tsjecho Slowakije en Zuid-Slavië evenmin overeenstemming kon worden bereikt. Wij zijn echter niet het enige land, dat niet bij machte is hoge prij zen te blijven betalen en wanneer de kopers nu maar eensgezind weigeren duur te kopen zal het buitenland over enige tijd wel met lagere prijzen genoegen moeten nemen. BETERE KANSEN VOOR ONZE HAVENS Sinds Duitsland in stukken is gescheurd en de zware industrie, evenals de chemische bedrijven voor een groot deel zijn afgebro ken, moet Wes,t-Duitsland het in het bij zonder hebben van de verwerking van bui tenlandse grondstoffen. In 1947 zouden dan ook voor 350 millioen dollar grondstoffen v/orden ingevoerd, waar tegenover, een ex port van eenzelfde bedrag zou staan. Ter wijl deze export 230 millioen dollar heeft bereikt, is de invoer van grondstoffen (in clusief 4 millioen voor mijnwerkerskleding, doch ongerekend levensmiddelen) niet ho ger geweest dan 35 millioen dollar. Dit hoge uitvoerverschil kon alleen worden be reikt door hoofdzakelijk steenkolen uit te voeren. Hiervan kan Duitsland echter niet bestaan en wil de westelijke helft van Duitsland weer in eigen onderhoud kunnen voorzien, dan is het nodig, dat invoer op grote schaal plaats vindt. Voor 1948 heeft men nu een uitvoerprogramma opgesteld tot een bedrag van 500 millioen dollar, ter wijl maandelijks 50 millioen dollar grond stoffen moetên worden ingevoerd. Verwe zenlijking van dit programma zal beteke nen, dat Rotterdam voor een groot deel zijn normale functie terug zal krijgen, want zo wel invoer als uitvoer van West-Duitsland zal in belangrijke mate over onze grote Rijnhaven moeten lopen. Ook voor Neder land is het dus een levensbelang, dat West Duitsland onder geallieerd toezicht weer tot productieve arbeid komt. RADAR ALS HOOGTEMETER Op het radar-principe is een nieuwe hoogte meter voor vliegtuigen geconstrueerd. De gebruikelijke hoogtemeters werken, evenals een barometer, op grondslag van de lucht druk, die afneemt naarmate men hoger komt. Een dergelijke hoogtemeter houdt echter geen rekening met oneffenheden in de bodem. De radar-hoogtemeter zendt ech ter radio-golven uit, die door de oppervlak te van de aarde worden teruggekaatst. Daardoor geven deze hoogtemeters de wer kelijk afstand tussen vliegmachine en de grond aan. Het is zelfs mogelijk met behulp van deze instrumenten te zorgen, dat het vliegtuig voortdurend op een bepaalde mi nimumhoogte boven de grond blijft. Stelt de piloot bijv. de minimumhoogte op 300 meter, dan gaat automatisch een rood lampje branden, wanneer het vliegtuig op een geringer afstand van de grond komt. Een geel lampje geeft aan, dat de minimale hoogte wordt genaderd en een groen, dat de hoogte voldoende is. Daardoor wordt met toepassing van deze instrumenten veel minder van de aandacht van de piloot gevraagd en wordt de be scherming tegen verrassingen kleiner. Na dert het vliegtuig een berg, dan waarschu wen de lampjes dadelijk, dat de machine klimmen moet, omdat de voet van de berg reeds een steile helling aankondigt. Van deze apparaten, die slechts 15 kg wegen, heeft een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij er thans 200 besteld.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3