NIKAPROBA. Zoek de zonzij op! IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Officiële mededelingen. Plaafselifk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 20 Bureau: Van Weedestraat 35 Tcleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 12 MAART 1948. r Zo, de storm, naar aanleiding van het gebeurde ïn Tsjecho-Slowakije is wat geluwd en in West-Europa mrnisn we weer met zoveel te meer zekierh-eid te weten, dat er nu wel oorlog zal ko men. Ongelijk kunnein we die zwartkij kers niet helemaal geven. Optimistische pessimistenmenen, dat het nog wel een half jaar zal duren, voordat het derde „feest'" begint en de ware pes simisten verwachten die totale oorlog bij wijze van spreken morgen al. Maar ook de optimistische klanken over een derde wereldconflict zijn niet zó optimistisch als men wel van een optimist mag vermachten. „Er behoeft niet bepaald een oorlog te komen zeggen ze. Als iemand, die de wereld' alleen maar door het rose glaasje bekijkt, om de zachte kleuren ervan te zien, zoiets zegt, is het dan wonder, dat een oor logsverwachting algemeen is? En dat we in deze hoek van de wereld alle kans lopen, de eersfce klappen op te vangen stemt ook niet bepaald vreug devol. Maar, laten we ons deze keer eens niet leiden door zwartgalligheid en de generaals de generaals laten- Er zijn immers lichtpunten? Toen in December van bef vorige jaar de vier ministers van Engeland, Ame rika, Frankrijk en Rusland in Londen uiteengingen, omdat ze bet niet eens konden worden over Duitsland, sloten Rusland en Engeland in diezelfde tijd een handelsverdrag met aanzienlijke wederzijdse leveringen. Maar dat ver drag staat niet alleen! Tussen alle lan den van Europa aan deze zijde van het „IJzeren Gordijn.(Spanje, Portugal en Griekenland uitgezonderd) zijn het liefst 71 handelsverdragen tot stand ge komen met alle landen be-oosten het rolscherm. Stoutigheden? Kom, we weten wol be ter! Jozef heeft z'n kleintjes veel te goed onder de duim, dan dat ze aan stoutigheden zouden durven denken. Zijn we dan hier in hef Westen on deugend geweest? Het is waar, dat speciaal het verdrag Engelanu-Rusland in sommige Amerikaanse kringen met een scheel oog is aangezien. Het komt hierop neer, dat Engeland graan ont vangt en machines levert. Amerikaans graan moet Engeland betalen -met du re dollars en die dollars kan Engeland krijgen, wanneer het daar, vroeger of later machines voor levert. Welnu, voor die Engelse machines levert Rusland meer graan dan Amerika. Waarom? Om dat het die machines harder nodig heeft. Daar komt nog bij, dat het zich laat aanzien, dat de Russen die En gelse macnineis langer zullen blijven be-0 trekken dan de dollargebieden. Trouwens, het Mar.shail-plan is voor 'in deel gebaseerd op goederenruil met Oost-Europa. De zestien Europese lan den, die er aan deelnemen, rekenen er op, dat bij voorbeeld voor het graan de invoer uit Oost-Europa naar hier in 1951 het peil van 1938 zal hebben bereikt. Truman verklaarde in het Amerikaan se Congres dat in de Jaren 1951- '52, wat betreft het graan, voor 12 procent op Oost-Europa wordt gerekend, voor hout op 66 procent en voor steen kool zelfs op 75 procent. Levensmidde len en grondstoffen dusi, die aan West- Europa worden geleverd, wanneer het die betaalt met producten, 'die het Oos ten niet heeft of nief kan maken. En wanneer het Marshall-plan daarvan uit gaat, ligt het in de lijn, dat de han delsbetrekkingen tussen Oost en West steeds meer zullen worden uifgebreid. Waarbij we dan het wondere beeld krijgen, ,dat de politieke betrekkingeni, als het doorgaat zoals nu, met hun oor logsdreiging op de achtergrond, zich hoe langer hoe meer toespitsen en de eco nomische hoe langer hoe inniger wor den. En laten we nu ons voor één keer de weelde eens veroorloven optimistisch te zijn en hopen, dat de laatsfen het winnen* Hebben beide partijen per slot van re kening niet méér belang bij hef hout voor de wederopbouw dan bij de ge neraals, die de boel' stuk slaan? Als wij de vraag zouden stellen „Weet U wat Nikaproba is?'" dan zouden velqn antwoorden: „Dat is een nieuw poets middel en te oordelen naar de tot hu toe hiervoor gevoerdereclame, een product dat in Soest wordt gefabriceerd, een specifiek Soester maaksel dus". Het laatste is juist, hef eerste niet. Het is zuiver een Soester maak sel, maar verre van een poetsmiddel. Maar waarom zullen we langer met vraagtekens werken? U hebt immers reeds lang begrepen, dat Nikaproba ver band houdt met datgene, wat alle Ne derlanders dag en nacht bezig houdt en wat zou dit anders kunnen zjjin dan de welzijns-verzorging van onze jong;ep9 overzee. Had U niet verwacht, dat dit de ont knoping zou zijn? Toch heel eenvoudig. Ni zijn immers de eerste letters van Niwin, ka van Kafh. Thuisfront, pro van Protestants Thuisfront en ba van Band Nederland-Indië* Nikaproba is een nieuw lichaam i'ni Soest, geboren uit de plaatselijke af delingen der hierboven genoemde lan delijke organisaties. Nikaproba is dus niet een samenvoe ging van bedoelde instanties, welke in de toekomst op dezelfde wijze zullen blijven werken als tof nu toe, maar wel is het een lichaam voor samenwer- werking, >vanneer het gaat om de be langen van ALLE en hierop leggen wij de nadruk, van ALLE Soester militai ren overzee. Het vele, wat voor dezie jongens moet worden verricht, maakt samenwerking wenselijk, maar het is tevens nodig, om dat nieuwe problemen opdoiemen. Er komt immers een ogenblik, dat onze iongens naar Soest zullen terugkeren en de moeilijkheden zullen dan niet minder groot zijn. Het is tl bekend, dat van regeringswe ge reeds belangrïjkie maatregelen worden getroffen om de militairen zo goed mo gelijk in het normale leven terug te brengen, maar dat daarbij ook plaat selijk veel moeilijkheden zullen moe ten worden opgelost, laat zich denken. Nikaproba zal zich ook met dit werk belasten. Bovendien past ops, Soesters, dat wij onze iongens, bij hun thuiskomst, har telijk verwelkomen, zodat zij zullen weten, dat wij met hen medeleven^ dat wij hef betreuren, dat zij lenige van hun beste jaren hebben mcetein offeren voor het vaderland en voor ons en dat wij het zo moeilijke werk, dat zij in de verre tropen hebben verricht, op prijs stellen. Dat er een instantie moet zijn, die dit namens alle gemeenfenarein doet* zal ieder duidelijk zijn en wij vragen,, wel ke personen zullen dit beter kunnen doen dan zij, die steeds de belangen der iongens hebben behartigd, waar door een band van .grote vriendschap is gegroeid. Met goedkeuring van het Gemeentiebie- bestuur zal Nikaproba zich ook met de ze, ditmaal minder zorgelijke bezigheid belasten en ook het medeleven van on- Burgemeester met al deze plannen is zo groot, dat hij in de bijeenkomst, waarin tof de oprichting van Nikapro ba werd besloten, direct hef ere-voor- zitferschap heeft aanvaard. Nikaproba heeft niet het voornemen de begroefing der jongiqns bij thuis komst te doen plaats hebben mief mu ziek en mooie woorden. Zij mleeinf daarvoor een andere weg de moeten volgen. Met hef Gemeentebestuur werd n.L overeengekomen, dat een fraai ere-bo;ek zal worden aangelegd, waarin de namen van alle gemeentenaren zuljqn worden opgetekend, welkje werden uitgezonden tot het scheppen van recht en orde in de tropen, alsmede van die personen, eveneens afkomstig uit oinze gemeente, welke aan de oorlog aldaar hebben deelgenomen. Aan deze personen zal, bij hun terug komst en begroeting door Nikaproba, een certificaat worden uitgereikt, het geen bedoeld is alsi bewijs van inschrij ving in bedoeld ere-boek, welk certifi caat, ondertekend door het gemeentebe stuur en door Nikaproba namens de gemeentenareln, een waardig aandenken zal zijn, waaraan door de houders gro te waarde zal worden gehecht. Dat aan de enkele reeds teruggekeer de militairen alsnog een certificaat zal worden uitgereikt, spreekt vanzelf. Zowel ereboek als certificaat, ontwor pen door de bekendle Soester calligraaf D. Hornsveïd, zijn juweeltjes van te kenkunst. Voor de inschrijving in hef ere-boek, waarmede direct een aanvang zal wor den gemaakt, wordt de hulp ingeroe pen van familieleden, verloofden en allen, die gegevens kunnen verstrekken van bedoelde militairen., behorende tof de land-, lucht- en zeemacht, alsme de tot onderdelen van het Indise le ger. Daar zeer begrijpelijk ook de personen uit Soesterberg in deze hulde worden betrokken, worden ook uit Soesterberg bedoelde gegevens tegemoet gezien. Deze gegevens worden fejn spoedigste in gewacht en moeten gleadresseerd wor den aan: Secretariaat „Nikaproba Van Weedestraat 35, Soéstdijk. Men gelieve te vermelden naam en voornamen voluit, rang, legernummer, froepenon der deel, veldpostkantoor in de tropen, adres te Soest of Soesterberg, datum van vertrek en indien i^eds te ruggekeerd, pok de datum van terugkeer. Zij of hij, die de gegevens verstrekt, wordt tevens verzocht haar of zjjn naam en adres onder hef schrijven te vermelden. Dat voor het werk van Nikaproba veel gelden nodig zijn, zullen we niet be hoeven te zeggen. Daarvoor zijin plan nen iin bewerking. Over hef eerste plan, dat zeer spoedig tot uitvoering zal ko men en groQts van opzet zal zijn, zul len in dit blad van Dinsdag a.s. nade re mededelingen volgetn. Met betrekking tot de financiën kan nog worden medegedeeld, dat reeds thans twee giften van f 100.zijn in gekomen. De eerste gift werd geschon ken door een dame, die onbekend wenst te blijven, terwijl de andere f 100.bij een gebracht werd op de feestavond van de Vrijwillige Brandweer alhier. Voor beide giften zegt Nikaproba har telijk dank. Aan hen, die eLn gift voor het werk van Nikaproba wensen te schenken', wordt tevens medegedeeld, dat hef adres van de penningmeester is B. v. d. Feijsf, Hartmanlaan 106, Soest. Het bestuur van NIKAPROBA. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algempire kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is .ge legd een verzoek met bijlagen vain H. Schuur, Wilhelminalaan 30 te Soéstdijk, om vergunning ,tot het oprichten van meubel vervaar dligingsbedrïjf, waarin ge plaatst zijn 8 electromotoren met een gezamenlijk vermogen va!n 20,5 P.K., in het perceel Korte Brinkweg No. 36, ka dastraal bekend Sectie A. No. 2926. Op Dinsdag 23 Maart 1948 zal gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoie zal op die dag des voormiddags elf uur ter secre tarie zitting worden gehouden. NIEUWS VAN „SOEST-VOORUIT Binnenkort verschijnt de nieuwie pepr siongids en naar hef zich laat aanzien betekent het een flinke stap vooruit in de goede richting, n.L om te komen tot een fraai geïllustreerde jgids. Zover is het thans nog «iet, maar verge leken met het vorige jaar is thans een aanmerkelijk fraaier geheel verkregen. Voor de Soester zakenlieden komt over enkele wieken een ziepr bijzonde re avond. Het is n.1. gelukt Dr. Zeyl- mans van Emtmichov-en, die op het grote A.N.V.V. congres te Utrecht kort geleden de meest interessante lezing van het gehele congres heeft gehouden, hier te krijgen. Hij behandelt dan een onderwerp, dat zeer de aandacht hpeff getrokken, n-L „De kleur in de reclame U 'hoort hier binnenkort meer van. Verder zijn er plannen om te komen tot een modern verkieershuisi, hetgpen geen overbodige luxie is. Soest kan een centrum worden van Vreemdelingenvierkeer, maar dan moe ten vooral de zakenmensen, die daar toch in de eerste plaats belang bij hebben, zonder uitzondering voor een behoorlijk bedrag lid zijn en dat laat thans nogal te wensen over. Hoe groter de inkomsten, hoe meer kan een V.V.V. doen en het werpt des zomers dubbel en dwars de rente af. Wij praten daar f.g.t. nog wel eens over. N1WIN-NIEUWS. Sinds Dinsdag j.1. staat naast hef ge meentehuis een speciale NIWIN®Iiectuur- bus, waarin de bevolking lectuur kan deponeren, die regelrecht naar de Oost gaat voor de jongens overzee. Wij rekenen er op, dat voortaan alle gelezen tijdschriften in deze bus wor den gestopt, terwijl verder boeken op hoge prijs worden gesteld. Dit is nu eens een mooie gelegenheid om zonder dat het directe uitgaven vraagt daadwerkelijk mede te werken aan de we 1 z ijn s verzorg ing van allen, die hun plicht voor het vaderland ver vullen. Inwoners van Soest. Eenmaal per week wordt de bus geledigd. Zorgt er voor, dat het nodig is vele malen tussentijds tof lichting over te gaan. OPENING WANDELSEIZOEN. De wandeltochten, georganiseerd door de Soester Wandelsportviereniging „De Eemkanters'" in samenwerking miefde „Soester Politie Sport Verjetniging die op Zaterdag 20 en Zondag 21 Maart a.s. zullen plaats vinden en waarmede officieel het wandelseizoen van de Sficht-Gooise Wandelbond zal worden geopend, beloven een groot succes te worden, daar reeds tal van groepen, be- Al sedert jaar en dag horen we in Soest jammeren om en over ee® sport veld en sedert de bevrijding gaat er haast geen raadszïtteng voorbij of er wordt „verzocht'' of „aangedrongen" op spoedige afdoening va® deze zaak. Dit schijnt een „zwaar geval te zij®, maar intussen blijven sportverenigingefl doorwurmen met 1 terreintjie voor 150 leden of meer en hebbe® andere® he lemaal niet de beschikking over iets, dat op een sportveld lijkt. O ik weet wel, dat er in onze gie- meenfe, zoals ook elders, mensen hun schouders ophalen over de noodzake lijkheid van sportvelden ein andere din gen kunnen aanwijzen, die veel urgen ter zijn. O zeker, er zijn meer nijpender zaken dan sportvelden, maar ik voel er toch veel voor om de aanleg van één of meer sportterreinen héél hoog op de lijst van noodzakelijke, maatschappelij ke spoedgevallen te plaatsen. Ik laaf het daarbij aan Uw eigen fan tasie over, te bedenken, waarmee on ze jeugd vaak de tijd zoek brengt. En dan heb ik het nog niet e,e®s over de goede eigjensciiappen die sportbe oefening aankweekt. Natuurlijk kunnen we geen ijzer met jianden breken en ee® sportveld is geen sjoelbak, die je kant en klaar in een winkel koopt. Maar het behoeft toch voorlopig niet een tot in de .perfeafie uitgevoerde gelegenheid te z'ijn? Laat onze gemeente daarnaast de ver enigingen eens de kans geven, om mief hun eigen leden, iets van e^n toe te wijzen stuk grond te maken. Dat kosit de gemeente niets en als het niet an ders kan, zullen de verenigingen nog graag een kleine gromdhuur betalen ook. Als het zover mocht komen, Soester sportlui, laaf dan Oekman niet in de kou staan, maar grijp de kans. Toen Oekman begon te voetballen, moesten wij er uren voor de wedstrijd met schoppen op uit om de ergste ga ten met zand te vullen len zette® wij zelf de doelpale® op. Ze stonden mis schien niet altijd volgens voorschrift, maar wij voetbalden en voelden ons een Ajax en H.F.C. Bewijs Soester jeugd, dat je wilt spor ten en dat je er niet zo eentje bent, die in de watten verpakt moet worde® en alleen aan sport „doet alis alles voor je klaar wordt gezet, van doelpalen af tof masseur toe. H. OEKMAN. staande uit militairen, burgers], brand weer, politie en bewakingstroepen voor deelname inschreven. Hef gemeentebestuur van Soest en V.V.V. „Sioest-Vooruif stelden voor dezie tochten prachtige prijzen beschikbaar. Iedere deelnemer, die de tocht volhïpngf» ontvangt een fraai uitgevoerd® herinne ring, terwijl ook groepsprijzen worde® toegekend. Het met veel zorg gekozen parcours, dat dank zij de welwillende medewer king van de heer Insinger, eigenaar va® het uitgestrekte landgoleid „Pijnenburg', over prachtige wandelweg®® ook door dit landgoed voert, stelt de deelnemers in staat van prachtig natuurschoon te genieten. De afstanden zijn voor Zaterdag en Zon dag1 respectievelijk 15 en 25 K.M. Start en finish zij® op de Korte Brink- weg bij Eemland, alwaar ook de kleed, gelegenheid is. Het 25 K.M. parcours is als' volgt uit gezet: Korte Brinkweg, .Stadhouderslaan, Ko- ningslaan, Amsterdamsestraatweg, Ufr.- weg, Staaiwijklaan dwars door land goed „Pijnenburg', Berkenlaantje, Beau- forfiaan, Van Lijndenlaanj Schapen/drift, rijwielpad naar Foekenlaam, Den Bliek- laan, Bosstraat, rust hij Bos e® Dui®, Bosstraat, wandelpad naar Heidewegi Soesterbergsestraafbij Zonnegloren links het bos in, langs de Zevenspar naar de Birktstraat, Van Lenineplaan, Ferd. Huijcklaan, P. v. d. Bremerweg, Eem- straat, Lange Brinkweg, Korte Brinkweg, finish. Het 15 K.M. parcours leidt langls del volgende wegen Korte Brinkweg, F.C. Kuijperstraaf, v. Weedestraat, Prins Bernhardlaam, Soes ter Engweg, Molenweg, langs trein 8.28 naar Parklaan, Nieuweweg, Bosstraat, Den Blieklaan, Rijwielpad langs de spoorbaan, Berkenlaantje, Beaufortlaan, Sioesferbergssstraat, rust te Soestduinen» Soesterbergsestraaf, bij Zonnegloren rechts het bos in, langs Zevenspar naar Birktstraat, verder langis de 25 K.M. route naar de finish bij Eemland. Hef secretariaat voor inschrijving is gevestigd voor „De Eemkanters'' Van Weedestraat 36, Soéstdijk en voor de Soester Politie Sport Vereniging Va® Lijndenlaam 30, Soestduinen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1