Net Meisje IN 110.000 ter leen DAMES. Wolhoekje BROUWERS gejaagd? Ie huid JANNETJE BAKKER, H. van Dorssen, Tandarts Van Eek houdt weer SPREEKUUR 'savonds van 7 tot 7.30 uur,behalveZaterdags. OPROEPING. Nicolaas Legemaat, f 100.Beloning. Laatste reclame. P. van Hensbergen Naaimachine-dokter Leertouwer 6 Zn. Voetbal. Plaatselijk nieuws. 12.50. 10.22, 9.66. 6.17 '.50. 33.-. 27.15. 25.05 4 naast de Apotheek, nippatronen voorradig. iacht'' is een film, dia il maakt en hem zwij- doet verlaten als het i op het doek is ver- If, dat men een gro m heeft gezien, eten ie beste kan worden' toe vervaardigd- :n beslist moet gaan Zenuwtabletten leren Uw zenuwen. a:s- zal de afdeling ie Vereniging van [otel Zeiler te Baarn, uur, een modeshow ïgericht zal worden i „Paris Marcile", de !e fa. Roos en dd de heer Van Hall. waarborgen de be- roon fraaie collecties, il naast enige avond- oudige middagtoiüef- reren, zich aanpas- ïrheid van deze tijd. ie mannequins zullen naam hebben, terwijl zal worden aangege- irden nabesteld, ook n de gewenste kleur, centjes zullen in zig zijn, ook d.e en zomersnufjies. gelegenheid te stel- 0 vertui gen, dat men loeft te kopen, is de aag gesteld (f0.60 1.voor niet-leden). ït-leden is niet no en de mogelijkheid pje thee te drinken, Migenamie sfeer zor- dieerae medewerking er, aan wie de ver- iddag ten volle toe organisatie van de- een propagandistisch der afdeling wil nX in 't werk wil stel- op allerlei gjebied dienen. 1 onzuiverheden, leren. Doos 30 ct. ad product voor Doos 40 cent. ERNADETTE. wijzen wij naar een nende advertentie, svordt aangekondigd Burger uit Utrecht Piet lied van Rar- naai stond gisteren Mej. A. M. B. Men- n sympathiserend S.B. en het lezjero J. van Doorne., be- chuldig mocht zijn, /an al haar meubi- n voldoende ia ge- vervallenverkKaring vroeg, aan welk ribunaal werd voi- Heden overleed, zacht en kalm, na een kort stondige ziekte, onze lieve Vrouw. Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, geboren Boogert, in de ouderdom van 70 jaar F. J. T. Bakker. Hoorn, S. C Veeze-Bakker. Dr. 8. J. Veeze. Marijke. Soest. 8 Maart 1948. Van Lenneplaan 66. De teraardebestelling heeft plaats gehad Don- d2rdag 11 Maart, op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente teSoest. Arts, heeft voortaan spreek uur van 6.307 uur n.m. Vrijdags geen spreekuur. Spoed gevallen voor 7.30 uur 's morgens. CHAUFFEUR (tevens besteller) gevraagd, goed met publiek kunnen de omgaan. Wasserij „Soestdijk". Echtpaar met dochtertje. 14 jaar, zoeken ongemeub. KAMERS met gebruik van keuken; Br. No. 891 bur. S,C. TE KOOP mooie v.o baby-commode, f50.— Stadhouderslaan 31. Mevr. Smits, Stadhoudeis- laan 130. vraagt net MEISJE van 8.30—4.30 uur. Aangeboden kleine en gro te ongemeubileerde KAMER MET KEUKEN voor een echtpaar of dame alleen, omg. Nieuwerhoek. Br No 889 bur. S.C. PARTlj GAAS. 25 cent per M. Zaterdag van 2 4 uur Beetzlaan 9. BEKW, MONTEUR en aank monteur gevraagd. Aanmelden Garage A. J. Mol. Soest. Te koop prima KINDERWAGEN (ciême). t 40.Stadhou derslaan 35 (2 x bellen). HERENCOSTUUMS vanaf f 17.50, Damesmantels vanaf f6. Mantelpakjes van af f 9.50, Kinderjurkjes vanaf f4. Rooksioel .met kussens f 47.50, Boekenkast f 62.50, "O.H. tafeltjes 9.50, 2 fauteuils en 4 stoelen f 105. Crapeaux f 26.50, prima kolenfornuis f 18.50. Van Weedestr. 26-28. NET FLINK MEISJE gevraagd voor de morgenuren of tot drie uur. H. Muthert, Oranjelaan 30. De bekende en onbeken de schuldeisers van de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschap van nu wijlen 4 November 1946 te Soest, zijn laatste woon plaats, overleden, worden opgeroepen om tegen woordig te zijn op Don derdag 25 Maart 1948, voorm. 11 uur, ten kan tore van Notaris A. O. Dammers te Soest, Van Weedesfraat 27, alwaar door de erfgenamen re kening en verantwoor ding van hun beheer zal worden afgelegd. A. O. DAMMERS, Notaris. TE KOOP prachtig theeservies;, ,eet- en ontbijtservies, eikejn tafel, grote keukentafel en pr. nw. werkschoenen. Soesterb.sitr. 13a. MEISJE gevr. v. opl. in de huis houd., v. d. morgenuren^ in gez. met 2 kinderen in Soest-Z. Br. no. 5802 Visser s Boekhand., Kerk straat 20a. WON1NGRUIL. Gezocht in Soest of om streken een eenv. woon huis met tuin, in ruil voor een huis met tuin, bev. 5 kamers, keuken, W.C., badkamer en grote kelder (huur t 30.p. mnd.) te Amstelveen, of 3e flatwo ning met centr verw., bev. 3 kamers en keuken, bad- cel, W.C. en rijwielbox, voor klein gezin (huur f29. verwarming en heet water f 10 50 p mnd.) te Amsterdam (W), of een hoekhuis, bev 5 kamers, grote keuken, badkamer en zolder, voorlangstuin, ach ter betegelde plaats met schuurtje (huur f 7.— per week) te Zaandam. Brieven letter T bur. S.C. TE KOOP electr. wasmachine, petro leumkachel. pracht kinder wagen. motorduo en een divan Van Lenneplaan 22. TE KOOP GEVRAAGD jonge en oude konijnen. Koninginnel aan 85 Te koop z g.a n. RADIOTOESTEL. Korteweg 15. Gevr. in ruil voor punten HERENCOSTUÜM (48 50). lang persoon, i z. g. st.. ook met plusfour, Adc. te vernemen bur. S.C. DEGELIJK DAGMEISJE gevraagd, klein gezin, gro te was buitenshuis. Mevr. Daleooort, EmmaJaan 9, Telefoon 2759. TE KOOP dressoir, 2 keukenstoelen, wastafel, wasstel. bloem- tafel. bandtas, wollen trap loper. Talmalaan 24 Ik zoek voor mijn dochter een ACCORDEON. Brieven met prijs en om schrijving Nieuwstraat 35A. Soes'dijk. Telefoon 28?8. PLUIS MEST te koop. W. Verweij, Ver lengde Kolonieweg 7, KINDERWAGEN te koop, Gevraagd wan delwagentje, eventueel te ruilen. Torenstraat 11. WON1NGRUIL. Aangeboden te Hilversum vrije woning, bev. ben. 2 kamers, keuken, kelder bov. 3 slaapkamers, Gevr. te Soest grotere woning, Br. Anemonestraat 6, Hil versum. HUIZEN aangeboden te Doorn, Rot terdam, Den Haag en Zut- phen, in ruil voor woning te Soest of ruim gedeelte van woning Br. Bureau Huisvesting. Steenhoffstr. 5. AANKOMENDE RIJWIELHERSTELLER gevraagd. Rijwielhandel ..De Kampioen", Van Wee- destraat 51—53, Tel. 2678 KINDERRIJWIEL aangeboden. Steenhoffstr. 6 KINDERWAGEN te koop, f25. Tevens borduurwerk gevr. Van Straelenlaan 4. TE KOOP servieskist 80 x 50 x 50 cM. en een hutkoffer. Birkt- straat 51a. Soestdijk. aangeb. Huis, 2 giote en 2 kleine kamers, keuken, kelder, tuin met garage, f4.— p, week. Ge vraagd groter huis. Brieven onder No. 880 bur. S, C, gevraagd van 8 tot 12 uur. Aanmelden H. J. Stroband, Kerkstraat 57. Rendabel, bekend bedrijf vraagt op aantrekkelijke condi ties. Br. No. 890 bur. S.C 50 Gladiolen in 5 kleuren, 50 Anemonen. 50 Oxallssen, 50 Ranonkels, 50 Mont- bretia's, f 3.50 n. fr. Bloemist Hillegom. Nu de schoonmaaktijd nadert, hebben wij ga ren voor gordijnen te haken. Borduurgarens in diver se kleuren. Vanaf volgende week weer nieuwe knippa tronen. Braamweg 25 - Soest-Z. repareert alle merken. In- en Verkoop. Molenstr. 137 - Tel. 2106 ion en zijn man- chuilplaaÉs, otifoe- t Mary bedreigde. VOETBALPROGRAMMA. Zondag vindt te Antwerpen de landen- wedstrijd België-Nederland plaats en hoewel voor deze dag de competitie van de K.N. V.B. niet is stopgezet, zal de meeste belangstelling toch wel naar de ze eerste interland-wedstrijd van dit l'aar uitgaan. De ware club-enthousiasten zuilen ech ter hun club bij evenf. kampioens- of degradafiekansen niet in de steek laten, zodat wij ook bij de laatste competi tie-wedstrijd van S.E.C., waarbij het kampioenschap van de 4e Klasse K op het spel staat, grote belangstelling van de zijde der Soester voetballiefhebbers verwachten. Het zal de S. E.C.-spelers Zondag te Harderwijk bij de beslissende strijd tegen V.V.O.G. niet aan aanmoe digingen ontbreken. indien S.E.C. haar ongeslagen record weet te handhaven, daar achtetn w ij haar zeker toe in staat, dan is hef kam pioenschap een feit. Spelers en supporters vertrekken om X uur per autobus vanaf garage Ton se n- B.D.C, krijgt bezoek van Schcrpenzeef. Deze club verkeert nog in degjradatiegie- waar, aodaf zij er alles op zal zetten de winstpunten te veroveren en zich daarmede tevens veilig te stelten. Doet B.D.C. echter haar sportieve plicht, dan zien wij hef zover niet komen. S.E.C. 2 moet op eigen terrein de strijd aanbinden tegen B.V.C. 2 uit Bilthoven en in de vorm van; de laatste wedstrij den achten wij een gelijk spel niet uit gesloten. De ontmoeting S.E.C. 4Patria 3 is uitgesteld, terwijl B.D.C. 2 te Amersfoort van Amsvorde 4 moet kunnen winnen- Het volledige programma ziet er voor de Soester clubs als volgt uit: V.V.O.G.S-E.C, te Harderwijk, 2.30 u- B.D.C.Scherpenzeel te Soest, 2 uur. S.E.C. 2B.V-C. 2 te Soest, 2.30 uur. Amsvorde 4B.D.C. 2 te A'foort, 2 uur- D.V.V. De Voetbalvereniging D.V.V. organiseer de deze winter niederlaagwedstrijden, waaraan werd deelgenomen door Apollo, Hees, Den Dolder, W.A.& (den Dolder), P.T.T. (Soest) en K.P-S- K.P.S, die D.VV. de enige nederlaag (31) .toebracht, werd winnaar van de- zie wedstrijden en behaalde daarmede de beschikbaar gestelde medaille. Zaterdag werd door de voorzitter van D.V.V. de medaille met een toepasse lijk woordje aan de aanvoerder van K.P.S. overhandigd. Ter gelegenheid hiervan werd die mid dag nogmaals een wedstrijd tussen K.P.S. en D.V.V. gespeeld op het veld van KP.S. To half drie bracht de midvoor van K.P.S. de bal aan het rollen en K.P S, had direct het beste van hef spel, met hef gevolg, dat zij na een kwartier de leiding had. Langzamerhand kwam ook D.V.V. los, waardoor na een half uur spelen de rechtsbuiten van D.V.V. de stand .gelijk wist te maken en waar mede de rust inging. Na rust maakte de rechtsbinnen van D.V.V. al spoedig een juweeltje van een doelpunt (12) ejn tien minuten la ter was 't de D.V.V.-midvoor, die er met de bal van door giing. Zijn schot ging echter tegen de paal, maar de linksbuiten sfomd1 op zijn plaats en maakte geen fout (13). D.V.V. maakte hierna wel een fout door zich in de verdediging terug tia trekken, waardoor hef laatste kwartier voornamelijk op de D.V.V.-helft werd gespeeld. K.P.S. trok toen danig van leer. Met nog ongeveer 10 minuten te spelen maakten zij er spoedig 23 van en fw©e minuten voor het einde wist die rechts buiten van K.P.S. de partijen zelfs op gelijke voet (33) te brengen, met welke stand ook het eindie kwam. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tot 9.30 uur, heeft aan het slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor de nummers 3401 tof en met 3600. RUNDERHORZELBESLUIT. Veehouders worden herinnerd aan hef Runderhorzelbesluif, waarbij het verbo den is voor 1 Juni vee in de wielde te brengen met bulten of uiterlijke ken tekenen, welke wijzen op de aanwezig heid van larven van runderhorzelvljegen. Bij voorkomen moet direct kennis giege- ven worden aan de Prov. Gezondheids dienst voor dieren, Cafharijnekacle 5 te Utrecht. Op naleving van dit besluit zal door de politie streng worden galet. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN.' Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk'', Van Weedestraat 46. AUTO-ONGEVAL. Doordat de bestuurder van een in de richting Amersfoort rijdende vrachtau to drie voor hem rijdende luxe auto's wilde passeren, had op de Birkfsfraat een aanrijding plaats. Van de andere zij maderdie een 10-wie- lige vrachtwagen met opfegg'er en om een aanrijding .te voorkomen haaldie de bestuurder van deze auito zover uit, dat de wagen tegen een der bonnen 'botste, met het gevolg, dat de auto aan de voorzijde zwaar .gehavend werd. TERUG UIT DE TROPEN. 22 Maart a.s. wordt te Amsterdam ver wacht het sjs. „Grote Beer Met dit schip keren naar Nederland terug de navolgende personen van de Koninklij ke Landmacht: Soldaat le klas J. Berk hof, Eikenhorsfweg 14; Soldaat le klas A. Gaasbeek, Dorresfeinwieg 4; Sergt.- Majoor N. d. v. Meeberg, Vinkenw. 38; Korp. G. J. Ribbelrink, Birktstraat 97; .Soldaat W. C. Meerveld, Molenweg 6; Sergeant J. Borstel, Luit. Kqppenlaan 5, Soesterberg en van de Kon. Ned. Ind. Landmacht- Soldaat H. J. Corbeij, Prins Bernhardlaan 39. Met het m.s. „Johan de Wit1', welk schip 26 Maart te Amsterdam wordt ver wacht, keert terug de heer B. Kerkhof» van het Kon. Ned. Ind. Leger, Lange Brinkweg 49 E. De passagierslijsten liggen aain ons bu reau gratis ter inzage. MANNENKOOR „APOLLO Donderdagavond concerteerde het Man nenkoor „Apolilb'' ini de Wilbelmïnakcrk te Soest, voor een zeer talrijk publiek. Na de opening door de voorzitter, de heer E. van Eeden, bracht het koor 2 nummers ten gehore, in.1. „O Bonje Jesu1' en „Ecce quomodo morifur waarbij de zuiverheid van toon zeer opviel. De sopraan, Mej. M. Kopperf uit Bilt hoven en de heren Alb. v. d. Riji, viool' en Wim Dijkstra, orgel, verzorgden aeji rijk programma. De sopraan zong vooral het „Piëta Sig- norevan Siradella op voortreffelijke wijze. De violist vertolkte zijn programma op een sublieme manier eni de organist Wim Dijkstra paste zich op ongeëvenaarde wij ze aan. Apolllo heeft met deze drie solisten van klasse een goede keuze gedaan. Wat het Mannenkoor betreft, noeSmen wij verder „Heimwee'' van J. R. Weber, dat op veler verzoek na de pauze gebi- seerd werd. In „Sancfus ein „Avondlied" kwam het koor tot grote hoogte. Het Mannenkoor „Apollo1" mag met gro te voldoening qp dit prachtige concert terugzien. BEROEPEN. In de 4e predikanfsplaafs der Ned. Her vormde gemeente, ten behoeve vam Sana torium „Zonneglorenis door de Ker- keraad een beroiep uitgebracht op Ds. L. J. C. Visbeek te Vlissingen. EINDLES 3-JARIGE RIJKS-LAND BOUWCURSUS. In tegenwoordigheid van de Rijksland- bouwconsulenf, de heer Ir. Stoker, vond Donderdagavond in de Mariaschool de eindles plaats van de 3-jarige landbouw- winfercursus, georganiseerd door de af deling Soest van de A.B.T.B. Nadat de leraar van deze cursus, dd heer G. L. A. Nijhuis, de genodigden had begroef, werd de opgedane kennis van de cursisten getoetst. Allen gaven, blijk deze 3-jarige cursus met ambitie en vrucht te hebben gevolgd. Alvorens wethouder Van de Arainid tot de uitreiking van de diploma's overging, sprak Lr. Stoker de cursisten toe. Spre ker hoopte, dat zij de verkregen kennis in de pracfïjk zullen toepassen en gaf hen de raad de literatuur goed bjj te houden. Spr. dankte hierna de teraar voor het met zoveel vrucht gegeven on derwijs; de A.B.T.B. voor het steeds weer organiseren van deze lessen en het ge meentebestuur voor het medeleven en de belangstelling. Met enige toepasselijke woorden reik te daarna wethouder Van de Arqnd de diploma's uit aan: A. Roest en W. Wijn tjes (met zeer veel vrucht); J. W. Hil- horsf, ,W. v. d. Heuvel, G. Kok, B- Over- goor en A. de Bruin (met veel vrucht); J. Hilhorst, G, van 't Klooster, H. Bee- raer, J. Hofslot, W. van 't Klooster en C. van Wijk (roef vrucht). Een der leerlingen dankte de heer Nij huis voor hef genoten onderwijs, wielk dankwoord hij, nameinis allen, "Vergezeld liet gaan van een geschenk. SOESTERBERG. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3» Soesterberg, zal Zondag 22 Februari voor de buurtschappen Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder de art- sendienst waarnemen. VESTIGING ZONDER VERGUNNING. Tegen zekerie 'f S„ die zonder toestem ming, ook na het verwijderen dar meu belen, nog steeds in de gemeente geves tigd bleef, werd wederom procesverbaal opgemaakt; eveneens tegen de bewoner van het perceel. ANDERHALVE EETJW ALUMINIUM Dit jaar is het 150 jaar geleden, dat de Engelse scheikundige Davy de voorspel ling deed, dat een nog onbekend metaal aanwezig moest zijn in aluin. Dit metaal dat dus nog niemand gezien had en waarvan nog niemand de eigenschappen kende noemde hij bij voorbaat „alu minium". Dit woord is afgeleid van de Latijnse naam „aluinen" voor aluin aarde, welke stof sinds vele eeuwen wordt gebruikt voor de bereiding van verfstoffen en bij de leerlooierij. Davy is er echter niet in geslaagd, zijn bewe ring waar te maken, het was de Duit ser Wöhler, die in 1827 zeer kleine hoe veelheden zuiVer aluminium wist te win nen en de eigenschappen van de nieuwe stof in een rapport beschreef. De ont dekking raakte echter in het vergeet boek en eerst goed 20 jaar later richtte een Franse scheikundeleraar zijn aan dacht weer op dit onwaarschijnlijk lichte metaal. Het was Henri St. Clair Deville, die met steun van Napoleon III te Ja- velles een klein fabriekje stichtte, waar hij omstreeks 1850 twee kilogram alu minium per dag kon maken. De belang stelling van Napoleon II sproot hieruit voort, dat hij meende van aluminium kurassen te kunnen maken voor zijn dragonders, terwijl hij tevens overwoog het zilvergeld door aluminium te ver vangen. De kostprijs was echter nog zeer hoog; aanvankelijk 3000.per kg, enkele jaren later 450.in 1859 120.— en in 1867 éo.— per kg. Het nieuwe metaal kreeg echter zijn grote kans, toen men een kleisoort ont dekte, een geelbruine aarde, die bijzon der rijk aan aluminium bleek te zijn. Deze klei werd het eerste ontdekt bij het plaatsje Baux in Zuid-Frankrijk en naar die plaats bauxiet genoemd. Nu brak een ware aluminiumrage uit; bau xiet werd in vele delen van de wereld in dikke lagen aangetroffen en nadat de Duitser Robert Bunsen winning van alu minium langs electrolytische weg mo gelijk had gemaakt, legden de Ameri kaan Charles Martin Hall en de Frans man Paul Héroult de grondslagen der moderne aluminiumindustrie. Vooral toen met waterkracht goedkope electriciteit kon worden opgewekt, kreeg de aluminiumwinning een grote vlucht. Bij het uitbreken van de oorlog van 1914 was de prijs gedaald tot 2.45 per kg en bij het losbarsten van de 2de wereldoorlog zelfs tot 0.92. Op dit ogenblik zijn de prijzen en kosten nog te veel ontwricht om een juist beeld van de werkelijke kostprijs te kunnen ma ken. Dat echter het lichte metaal nog steeds in belangrijkheid zal toenemen, behoeft niet te worden betwijfeld. Reeds het feit dat de grondstof zo overvloedig voor handen is, maakt dat aluminium is voor bestemd tot het innemen van een steeds grotere plaats in de metaalnijverheid.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3