W. N. NIEUWENHUIS VOOR ONZE DAMES. LENSSEN! De laatste Europese Dictator. M Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Loodgieter - Eiecfriciën Distribuïienfeaiws. Plaatselijk nieuws. Wii vervolgen onze reeks ditmaal met een aardige eenvoudige japon. Eenvou dig en toch aparf enerzijds door de rok, die van voren bij de taille is inge haald, anderzijds door het slechts ge deeltelijk ingerimpelde lijfje. De rok bestaat uit drie delen: voorpand, achter pand ein midden voorbaan. Allereerst rimpelen we de voorbaan in. Dan worden de voorpainddelen aan de middenvoorbaan gestikt, met de goede kanten op elkaar. LIJFJE: Middenvoor de sluiting makein tot aan de op het patroon aangegeven radeerlijn. Vervolgens wordt hef inge- knipte bovendeel van het lijfje ingsrim- peld. Het bovenste gedeelte van de ingeknipfe onderstuk stikken we nu op het ingerimpelde gedeelte. Nu wordt de schouder ingehaald en met het achter pand aan elkaar gestikt; de goed© kan ten op elkaar. KRAAGJE: De revers worden vier maal geknipt. Twee delen met de goede kan ten op elkaar stikken. De halskant la ten we echter open. De revers omslaan en met de schuine bies aan de goede kant van de japen stikken. Het biesje overzomen aan de verkeerde kant van de japon. CEINTUUR: Deze wordt tweemaal van dubbele stof geknipt. De naden dichf- stikken, met de goede kanten op eikaar en de ceintuur omkeren met een pot lood. Alle naden worden omgeslingerd. Na het passen worden knoopsgaten gp- maakt en knopen aangezet- Het patroon van dit model is in de maten 40, 42, 44. 46 en 48 a f0.95 ver krijgbaar bij „Het Patronenhuis'. Mid denweg '100, Amsferdam-O. Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeld: No. 4753, maatwordt het patroon om gaand toegezonden. Van Weedestraat 29 - Soestdijk In het jaar 1926 werd op het hoofdkwartier van de Spaanse generaal Sanjurjo een nog jonge, corpulente officier ontboden. Zijn op dracht luidde een in de provincie Asturië uitgebroken mijnwerkersopstand te onder drukken. Na een bloedige strijd, die twee maanden duurde, meldde de officier zich weer bij de generaal. Luitenant Francisco Franco had zijn opdracht uitgevoerd en rust en orde in het bedreigde gebied her steld. Dit optreden zou het begin vormen van een roemruchte militaire carriere. Franco, die zich al jong tot het militaire leven aange trokken voelde, verliet in 1910 de Infante- riesehool te Toledo. Kort daarop werd hij naar Spaans Marokko gedetacheerd, waar hij zich al spoedig ontpopte als een eerzuch tig opportunist. Verbannen. In 1926, vlak voor zijn eerste openbare mi litaire optreden in Asturië, was hij aan de rand van zijn faillissement. Teneinde zijn speelschulden, gemaakt in de officiersclub te kunnen voldoen, wendde hij zich tot Senor Munehardo, een rijke inwoner van Madrid, die hem 26.000 peseta's leende. In deze periode moet hij eens tot een vriend hebben gezegd, dat hij in de politiek wilde gaan, waarin meer en op een gemakkelijker wijze geld te verdienen was, Tien jaren later, in 1936, werd Franco door de Volksfrontregering naar de Kanarische Eilanden verbannen in verband met de rol, die hij tijdens zijn militaire optreden in As turië had gespeeld. Franco, die toch op het punt stond zijn militaire loopbaan op te ge ven, kwam in contact met de Spaanse Mo narchistenleider, Calvo Sotelo, die hem be woog de leiding van de nationalistische op stand op zich te nemen. De Duitse Nazi leiders, die toen al grote invloed in deze nieuwe Spaanse beweging hadden, steun den het zaakje met meer dan 500.000 pe seta's. In feite vormde het herstel van de' monarchie door Franco c.s. maar de vlag, die de lading, n.1. de staatsgreep, moest dekken. De feiten zouden uitwijzen, dat de later optredende koning Alfonso II niet meer dan een marionet in handen van de Franco-regering betekende. Na de capitulatie van Duitsland in Mei 1945 besloten een vijftigtal officieren, onder wie ook enige generaals, het Franco-regiem omver te werpen. In allerijl werd overleg gepleegd niet de Franse en Engelse rege ringen. In de hierop volgende maand vond een geheime bespreking plaats met Chur- chill. die toevallig enkele dagen aan de Baskische kust met vacantie vertoefde. Op het voorstel van de officieren, in Spanje een tijdelijk monarchistisch bewind te ves tigen, antwoordde de Engelse staatsman, dat hij eerst de conservatieve verkiezings overwinning in Engeland wilde afwachten. De onverwachte overwinning van Labour maakte echter een eind aan de grootscheep se aspiraties van deze vrijheidsstrijders. Van hen heeft men nadien ook nooit meer iets vernomen. De Amerikanen, aie wel begrepen, dat zij de „praalzieke caudillo" bij de ophanden zijnde Duitse nederlaag naar hun hand zou den kunnen zetten, verwierven zich in De cember 1944 reeds enige haven- en lucht- bases, o.a. de haven en het vliegveld van Vigo, een belangrijke basis voor Atlantische vlootonderdelen. „Een onbeduidende blaaskaak." In het Franse tijdschrift „Point du Vue" vertelt André Guerber iets over het privé- leven van de dictator. De Spaanse propa ganda omhult de alleenheerser van- het Spaanse Rijk bij voorkeur met een waas van geheimzinnigheid. Men stelt Franco als voorbeeld van de ideale echtgenoot. Meestal ziet men hem dan ook op alle niet-officiële foto's afgebeeld met zijn schone vrouw en dochter. De verering rondom het gezinsle ven van de familie Franco gaat zelfs zover, dat men dit ideale huwelijk in de laatste regel van het Phalangistenlied heeft willen bejubelen, door te zingen: „Viva Franco, su hyo y su mujur" (Leve Franco, zijn doch ter en zijn vrouw). Is Franco werkelijk zo'n trouwe echtge noot? Een vluchtig kijkje in het leven van deze gezette dictator leert ons anders. Zijn eerste maitresse was Carmen Salvator, een Andalusische schone, die kort voor het uit breken van de Spaanse burgeroorlog eens tegen hem gezegd moet hebben: „Het zou beter zijn, als je eens wat probeerde te be reiken. Je bent nog zo'n onbeduidende blaaskaak." Franco was toen nog hoofdofficier in dienst van het republikeinse gouvernement en reeds getrouwd met zijn tegenwoordige vrouw. De nabije toekomst zou uitwijzen, dat Fran co zich deze vernederende woorden had aan getrokken, want een jaar later wierp hij de republikeinse regering met behulp van de Duitse en Italiaanse troepen omver. Dat hij toen nog een blaaskaak was, zou niemand durven te beweren. Toen hij kort daarop de wens te kennen gaf met haar in het hu welijk te treden, stak de Aartsbisschop van Toledo een spaak in hef wiel. „De Kerk zo zei hij hem, „zal nooit het hoofd van de Spaanse Staat toestemming verlenen te scheiden." Dat hij niet alleen van Spaanse vrouwen wel uit zijn verhouding met b nda Baumwerter, een agente van de Duit se Inlichtingendienst gedurende de laatste oorlog. Uitgezonden met de speciale missie franco te bewegen de Duitsers toe te staan Spaans grondgebied te betreden om de En gelse vesting Gibraltar aan te vallen, ont stond al spoedig een liaison tussen haar en de caudillo, die twee jaren duurde. Ook aan de Italiaanse Cecilia Careschi heeft hij lange tijd zijn liefde gegeven. Toen hij deze verhouding op aandrang van zijn biechtvader, Vader Herrera, moest beëindi gen, schonk hij haar een jaarlijkse toelage van 200.000 peseta's en een villa. Evenals Hitier gelooft Franco aan zijn in tuïtie. Zijn residentie is het Prado-paleis, enige kilometers buiten Madrid. Van nature is hij een liefhebher van de eènzaamhed. De mogelijkheid is echter ook niet uitge sloten, dat hij bevreesd is voor moordaan slagen. Duitsers in Spanje. Toen in het voorjaar van 1945 het Groot- Duitse Rijk onder de mokerslagen van de geallieerde legers in elkaar stortte, kozen vele prominente Nazi's eieren voor hun geld en namen de wijk naar Spanje. In Augustus 1945 arriveerden er in Spanje drie Duitsers, die zich uitgaven ais journa list. Hun taak was echter niet artikelen te schrijven, maar een geheime Nazi-organisa tie op te bouwen. De geruchten over een geheime Nazi-activiteit zijn dan ook niet van alle grond ontbloot, vooral als men weet, dat voor dit doel door de toenmalige Deutsche Reichsbank een bedrag van ruim 300.000 Zwitserse francs aan de Duitse ambassade te Madrid werd overgemaakt. Ook Duitse geleerden hebben in Spanje een welkom onderkomen gevonden. Het is zo goed als zeker, dat in Barcelona enige Duit se technici zich na de oorlog 'bezig hebben gehouden met het atoom-onderzoek. In ver band hiermee wordt zelfs de naam genoemd van Martin Bormann, een der Nazi-promi nenten, op wiens hoofd door de geallieerden een grote prijs is gezet. Hoe men overigens over het aanblijven van Franco moge denken, vast staat nu wel, dat Amerika en Engeland dit „enfant ter rible" uit de laatste wereldoorlog bijna on gemerkt de hand boven het hoofd houden. Redenen daarvoor? De grote tegenstellin gen tussen de westelijke demoeratiën ener zijds en het Sovjet-Russische bloc ander- zijdse wijzen er op, dat de Spaanse buiten landse politiek thans haar definitieve keuze heeft gemaakt. En het is niet moeilijk te raden aan welke zijde de eenzame bewoner van het Prado-paleis zich geschaard heeft. Hierin moet men waarschijnlijk dan ook de reden voor zijn aanblijven zoeken. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 DISTRIEBUTIEDiENST A'FOORT. BIJKANTOOR SOESTERBERG. De na-uitreiking van bonkaarten 804 en textielkaarten 804 zal plaats hebben op 18 Maarf. De uitreiking van bonkaarten 806 en crancistoffêjnkaarten TA 806 zal geschie den volgens onderstaande regeling. Donderdag 25 Maart A f.m. F. Donderdag 1 April G t.m. J. Donderdag 18 April K t.m. M. Donderdag 15 April N t.m. Q. Donderdag 22 April R t.m. T. Donderdag 29 April U f.m. Z. FEESTAVOND ALG. NED. BOUWARBEIDERS,BOND. Wij herinneren hierdoor nog evein aap. de feestavond vain de Alig. NiSd'. Bouwar- belderstond op Zaterdag 20 Maart a.s., in de zaal van Eemland. Charles Aertz zal datr zijn revue „Hallo aansluiten'' opvoeren. Enkele toegangsbewijzen zijn nog ver krijgbaar op de volgende acressfin: Braamweg 102, Molenstraat 76, Viinken- weg 9, Heilweg 7, Beckeringhsiraat 15 ,en 6 en Beefzlasn 26. BOEREN MOETEN VETGEHALTE OPVOEREN. Uit een samenwerking van die Christe lijke en RK. stands organisaties is onlangs een vereniging geboren, die zich te|n, doel stelt op landbouwgebied voorlichting te geven, teneinde tot betere bedrijfsvoering te komen. Dezer dagen word een leden vergadering gehouden in „Die Gouden Ploeg'' waarbij het definitieve bestuur werd gekozen. Aan het huishoudelijk gedtieljfe van de agenda ging een inleiding vooraf vtji Ir. Swierstra, Rijksveeteelfconsulent, over veeverbetiering. Hij 'begen met or op te wijzen, hoe bij aanfokking van goed melkvee moet worden gelet op een aantal technische punten. Bij de becrïjfsvotring spreekt de melk prijs een voorname rol. Deze is vast gesteld op hef gemiddelde van het vet gehalte. Alles moet er op gezet worden dit gemiddelde te verhogen. De kwali teit van het 'vee houdt hiprmede fen nauwste verband. Spreker gaf nog verschillende wenken en raadgevingen voor het fokkfen qn aankopep van vee. Voor Soest geldt het adagium met eigen materiaal het grootsite resultaat te bereiken. Met applaus dank te de vergadering de inleider voor zijn leerzaam betoog. Verschillende aanwezi gen gaven zich staande de vergadering als lid op. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan dc orde. Gekozen werden P. J. van Romen, Joh. v. d. Heuvel, P. Hilhorsf en K. Lam. Gewezen werd nog op het gróte belang van gronaanalyse. Er is thans ook een bureau voor oogsfvoorziening ingesteld. Zij, die in de oogstcampagme werkkrach ten nodig hebben, kunincn, tegen norma le vergoeding, hiervan gebruik maken. IN ARREST. In arrest werden gesteld J. v- d. B. en J. B. terzake clandestiene, slachting. i „INDIë WERKT WEER Op initiatief der Gereformeerde Jeugd verenigingen werd Vrijdagavond voor 'n stampvolle zaal in de Juliamakerk te Soestdijk, met medew.qrking van de af deling Cultureel Contact van het Minis terie van Overzese Gebiedsdelen de film „Indië werkt weer'" vertoornd. Deze boeiende documentaire film over Indië heeft de talrijke aanwezigen een heldere kijk op hef rijk gevarieerde le ven en de machtige natuur van dit land gegeven. Ook het Rode Kruis-werk' in Indië, direct na de bevrijding verricht, gaf een duidelijk baeïd van de grote el lende, veroorzaakt onder de bevolking door de Japanse bezetting. De film, waarin wij Prinses Juliana tij dens de ocrlqgsjaivin, een bezoek aan Suriname zagen brengen, was svqneejjs zeer interessamf. BELANGENGEMEENSCHAP SOESTDUINEN. Vrijdagavond heeft de heer Gorter te Soesfduinen een voordracht gehouden óp muziekgebied aan de hand van gramo- foonplatein. Het programma bestond uit muziek van Rossini, Mozarf en J. Haydn en tia de pauze Zöltan Kodalky. De belangengroep Soesfduinen heeft ©ra genoten van de geestige en eerzame voordracht en prijst zich gelukkig zulk een muziekkenner in haar midden te hebben, vooral ook voor de jongenen, waarvan er verscheidene aanwezig waren. Met verlangen wordt naar een volgende avond uitgezien. WASGOED ONTVREEMD. Ten nadele van de dames V. en D. werd in de nacht een hoeveelheid wasgoed van de lijn ontvreemd. OP DE THUISREIS. 24 Maart a.s. wordt te Amsterdam uit de tropen terug verwacht het m.s. „Ta- binta'", waarmede o.m. terugkeren sol daat J. Hogeveen, ILrfman'aan 58, Ser geant-Majoor J- J. H. A. Hoppenibrau- wers, Emmalaan 7 en Korporaal C. v. Wilgcnbrrg, Lapge Brinkweg 17. De volledige passagierslijst is voor be langstellenden gratis aan ons bureau ter inzage. VOLKSUNIVERSITEIT IN OPRICHTING. Vrijdagavond vergaderde het bestuur van de Soesfer Kunstkring om de mogelijk heid te bespreken in onze gemeente ieqn volksuniversiteit op te richfejn. Een twin tigtal genodigden hadden aan de oproep gehoor gegeven. Na een inleidend woord door de heer J-. Stokhof de Jong, verkreeg- die heer W. van Zadelhoff, wethouder, het woord e,et stelde voor, de zieltogende Soaster Kunstkring te wijzigen in een cultuurge meenschap of volksuniversiteit. Behalve ontspanningsavonden kurlnien ook ontwïk- kelingsavonden van allerlei aard worden georganiseerd. Met <ee|n dergelijke wijzi ging kan aan de bestaande behoiefte wor den voldaan. Met enkele groepen, dia reeds op eigen gelegenheid experimen teerden, werd contact gezocht met gun stig resultaat. De volksuniversiteit, die reeds in ver schillende plaatsen van ons land haar bestaansrecht heeft bewezen, zal ook in onze gemeente vruchtbaar kunnen wer ken. lm, tegenstelling met elders werd geen neutrale, maar ieen meer positief christelijke grondslag bepleit. Er werd besloten een voorlopig bestuur te benoemen, dat voorbereidingen zal treffen voor een definitieve oprichting. In dit bestuur hebban zitting personen van verschillende godsdienstig® en socia le groeperingen. Met belangstelling wordt het resultaat van dit voor Soest belangrijke initiatief afgewacht. OPENBARE VERGADERING. Beiliangsfeltenden verwijzen vvij naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende -een door de C.P.N. te hou den openbare vergadering, waarin Hank Gortzak zal spreken over het gebeurde in Tsjecho-Slowakije. GEDECIMEERDE DAGVAARDING. Een vrij groot aantal nationaal socia listische activiteiten was aan de gewezen Indische ambtenaar J. W. Teilïtcs al hier ten laste gelegd. Van dit alles bleef bij de behandeling door het Tribunaal niet veel andiers over dan hef begunstigend lidmaatschap van de N.S.B. en lidmaatschap van hef Ge- sellschaff für Ost Asiatische Kunst. En zelfs dat „begunstigend lidmaatschap van de N.S.B. was volgens de verdediger, Mr. J. van Doorne, nog twijfelachtig en aanvechtbaar, want „begunstigende leden kende de N.S.B. niet, wel „sympathise- renden Deze uitdrukking in de dagvaar ding kwam volgens pleiter waarschijnlijk hier vandaan, dat de N-S.B. destijds ook donateurs kende. Welnu, als zodanig stond de inmiddels overleden vrouw van verdachte aangemerkt, die er behagen in schepte allerlei mogelijke en onmogelij ke sociale- en charitatieve instellingen te steunen. En voor zo'n nuttig of lief dadig instituut had hef goede mens ook de N.S.B. aangezien. Volgens pleiter was ex alle reden om de dagvaarding nietig te verklaren en ze ker waren er z.i.. geen termen voor teen boete van f26.000..zoals de procureur- fiscaal die had geëist bij de voorwaarde lijke invrijheidstelling van Teillers in Ju ni 1945- Het Tribunaal zal 19 Maart a.s. advies uitbrengen. BAND NED.-INDIE. Morgenavond houdt de Band Neder land-I,mdië wederom een bijzonder© con- factavond in het Sint Jozephgebouw- Ook voor deze avond staan weer enige bijzondere nummers op het programma. P.T.T.-KABEL ONTVREEMD. In Maart van hef vorig jaar ontdekten J. A. M. en N. van E- alhier een haspel met kabel, die langs de Montgomppyweg Lig- TJj haalden het voorwerp met toen vrachtwagen weg, gingen er mee naar Amersfoort en verkochten hem voor f 171.50. Wegens diefstal ten nadele van de P.T.T. moesten de beide mannen zich voor de Utr. Politierechter verantwoor den. Gezien het grote aantal diefstalten. dat ifeigenwoordig ten nadele van |de Staat wordt gepleegd, achtte de Officier van Justitie een sfreng!e straf gewenst en pis te tegen belde verdachten 3 maanden ge vangenisstraf. De poli|tierechte(a maakte er twee maanden vam.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2