WEERSPIEGEL. Voetbal. S.E.C. MAMPIOEN. Plaatselijk nieuws. stille omgang. V.V.O.G.— S-E.C. 1—6. Veirgezeld van een duizendtal supporters bond S-E.C. Zondagmiddag te Harderwijk1 de strijd aan tegen V.V.O.G. voor hef spelen van de laatste competitiewedstrijd waarvan de uitslag moest uitmaken of S.E.C. zich kampioen valn haar afdeling kon noemen, of dat dit alsnog in een beslissingswedstrijd met haar concurrent, het Utrechtse Voorwaarts, zou moeten uitmaken. Zover is het echter niet geko men. S.E.C. heeft haar aanhang niet te leurgesteld en mlet ee|n gecleoidlcierdia overwinning o,p V.V.O.G dat daarmede dit seizoen tevens op eigen terrein ce eerste nederlaag leed, het kampioenschap veilig gesteld. Reeds direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel open spel met S.E.C. hef gevaarlijkst en de wedstrijd was nog maar 10 minuten oud, toen de snelle S..E.C.-Iinksbuitcin Maaissen zijn tegen standers handig omspeelde en met een diagonaal schot S.E.C. de leiding gaf. 0-1- Hef spel golfde daarna snel van doiell tof doel, maar de beide vterdedigingein ga ven geen krimp. De aanvallen van S.E.C. waren echter gevaarlijker dan die van de thuisclub. Wel trachtte V.V.O.G- de ach terstand in te loper, maar er w-erd slecht geschoten. Na twintig minuten had S.E.C. wederom succes, toen de linkshalf Karei- se uit een vrije schop hard op doiel schoof. Wel sC;oeg de V.V.O.G-doelman enigszins verrast de bal uit 't doel, maar vlak voor de voeten van de topstormende S.E.C.-rechtsbuiten Klomptnhouwer, die keihard inschoot en daarmede de stand op 02 tracht. Enige minuten later werd het zelfs 30 toen bij een algemene S.E.C.-aanval etin der V.V-C.G.-achter- speler?, in het nauw gebracht, in eigen doel schoof. Even later geraakte de V.V.O.G.-doelman geblesseerd en moest zich laten vervanger. Tot de rust ging .daarna de strijd vrijwel gelijk op, zonder dat een der- partijen er verder in slaagde verandering in de stand te brengen en met eein nuttige 03 voorsprong voer S.E.C. werd van doel verwisseld. De tweede helft zette V.V.O.G. met enige snelle gevaarlijke aanvallen in en reeds na tmige minuien wist de V.V.O.G.- linksbuiten, D. Foppen, met 'n Maai schot te scoren. 13. De H.rderwijkcrs werden daarna echter door subliem spel van de S.E.C.-midden- linic wed,rom in de verdediging ge drongen. Het was wederom het werk van de S.E.C.-linksbuiten, die met ;een fraaie pass zijn midvoor Reijcrse in staat stelcp met een strak schot de sitainid op 14 te 'trengcn en 1 minuut later zond hij zelf een hard schot in, dat de V.V.O.G-- doelman achter de doellijn stopte en het was 15. V.V.O.G. gaf de strijd echter niet op en de S.E.C.-verdedigïng mo,esf alle zei len bijzetten om de fanatieke V.V.O.G. - aanval ion. het hoofd te bieden. Enige hoekschoppen op het S.E.C.-doel trach ten de Harderwijkers levenmin succes. De V.V.O.G.-achterhoede drong sterk naar voren om de druk op het S.E.C.- doel te vergroten, maar dat werd haar in de 37e minuut noodlottig toen de sntdi- le Maassen doorbrak en met de V.V.- O.G.-verdedigers op zijn hielen de Har derwijker doelman kansloos passeerde. 6-1. S.E.C. speelde daarna weer meer aanval lend, met als resultaat een 4-tal hoek schoppen, maar de V.V.O.G.-verdediging met de keeper aan het hoofd wist wer- der onheil te voorkomen en met S.E.C. in de aanval kondigde tenslotte de goed leidende scheidsrechter het einde aan van deze door beide partijen fair ge speelde wedstrijd aan. De voorzitter van V.V.O.G. was de eerste, die de S E.C.- aanvoerder met de overwinning on hef daaraan verbanden kampioenschap ge lukwenste en hem pen .tuil bloemen over handigde. Op de schouders van de en thousiaste supporters verdwenen de ge lukkige S.E.C.-spelers daarna in optocht in de kleedkamer. De terugtocht naar Soest met een: 12- Éal autobussen, enige volgeladen vracht wagens, tientallen motorrijwielen en au to's was een ware zegetocht. In intieme kring werd des avonds, in de grote zaal van Eemlaind, het (elftal met het ongeslagen kampioenschap ge huldigd. Het gemeentebestuur gaf, bij monde van de burgemeester, ook van haar belang stelling tlijk. De burgemeester wenste S.E.C. met het behaalde kampioenschap geluk en tevens veel succes bij de ko mende promotie-wedstrijde|n, waarna hij aanvoerder Hommers e,e|n fraaie krans overhandigde- De heer J. Batenburg conrplimiejnifeerde de club in zijn kwaliteit van voorzitter van de V-V.V. „Soesf-vooruit'" en schonk een enveloppe met inhoud voor hef fonds „Reis naar Engeland'', terwijl de wnd. hoofd-inspecfeur van politie, de heer Schottmeijer, namen/s de Politie Sport Vereniging enige waarderende woorden sprak en bloemen aanbood- B.D.C.—SCHERPENZEEL 0—4. B-D.C., nog steeds gehandicapt door het niet k;urnen medespelen va» W. Huur den Km en A. Heeeemans, verschoen in een gewjjzigde ppsteïïing, hetgeen even wel niet tot enig resultaat heeft geleid. Dit kan ook niet, wanneer mQn eca uit gesproken achferspeller als P. v. d. Berg op de midvoorplaats opstelt, zoals Zon dag het geval was. Hierdoor was de achterhoede sterk verzwakt, terwijl de ze speler er in de voorhoede weinig van terecht bracht. Invaller B. Rademakier, die rechtsbuiten liep, heeft, zonder tof opvallende dingen te komen, toch wel voldaan. Een pluim verdient Joop v. d. Berg, die voor hef eerst in een hoger elftal speelde. Hoewel technisch inog onvoldoende, was hij de enige speler, die door verre trappen hief spel mooi open gooide, hefgeaji wjj bij B.D.C. zelden zien- In de eerste helft van de wedstrijd was' Scherpenzeel voortdurend in de meer derheid, zodat de 03 stand met dB rust wel verdiend was. De leierste goal' viel na 15 minuten spelen, toien na eer» corner de Soesfer achterhoede weer eens slecht wegwerkte, waardoor de midvoor van Scherpenzeel gelegenheid kreeg onhoudbaar te doelpunten. 01. Tien minuten later greep doelman Eps- kamp een hard ingeschoten bal niet klem- vast en wederom was het die snelle mid voor der gasten, dié hiervan handig profiteerde. 02. Even voor de rust kreeg Schirpenzeei cem strafschop toe gewezen, die in een doelpunt werd om gezet. 03. Na de rust kwam B.D.C. sterk opzetten, geregeld zaten ze voor het doel der gas ten. Nu had de thuisclub zeker een paar doelpunten verdiend, doch het geluk zat hen_in deze periode niet mee en toiö fer eindelijk eens gescoord werd, keurdje de scheidsrechter dit doelpunt terecht af wegens hands'. Een kwartier voor het einde bracht Scherpenzeel de staind op 04 en daar B.D.C. zelfs geen kanis zag de eer te redden, kwam hef einde met een eer- diende 04 overwinning voor Scherpen zeel, die door deze overwinning feviens hun le klasseschap veilig stelden- In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het genootschap „Die Stille Om gang'" deelgenomen aan die jaarlijks be degang door Amsterdam. Dit jaar werd, wat het aanta! deelnemers aangaat, een reccrd gevestigd. Vierhonderd mannen uit deze gemeente, waarender e-en gedeel te uit Hoogland, maakten per autobussen de reis naar de hoofdstad, 's Morgens om 7 uur was het gezelschap wem in Soest terug. SADISTISCHE BEWAKERS VEROORDEELD. De gewezen bewakers van de politieke gevangenen op hef vliegveld Soesferfcierg, A van Dam en W. G. van Soest, die zich aan beestachtige mishandelingien hebben schuldig gemaakt, werden door hef Bijz. Gerechtshof te Utrecht veroordeeld. Conform de eis kreeg A. van Dam te Soestdijk 12 jat r gevangenisstraf met af trek van voorarrest- De bewaker W. G. van Soest te Soester- btrg, (tegen wie 7 jaar. gevangenisstraf was geëist, werd vcroordtpld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. OP DE BON. Bekeurd werd J. B., wegens hef maken van nachtrumoer en J. v. F. en J. v- B. terzake openbare dronkenschap. GEVONDEN VOORWERPEN. Pcriemannaie, leesboek, voet-versnielling- handle, geruite sjawJ, grijs wollen hand schoen, zilveren oorbelletje, rode want, zwarte pluche mof, pak karton, slot met ketting, gebreide mufs, f2.handwar mer, duimstok, grijs kindercolberfjasje, portemonnaie inh. gelid, kruisje en en treebewijs, Sleute1, glacé handschoen, zw. lederen portemonnaie inh. f10.geel- filter in etui, bruin lederen rechter he renhandschoen, zonnebril, rood-groema wanten. SOESTERBERG. GESLAAGD. De heer H. J. de Bruin, van Maarien- renstraat, slaagde dezer dagen voor hef diploma instructeur van de K.N.A.C. Gevraagd een FLINKE fONGEN om in het slagersvak te worden opgeleid. Slage rij De Tijdgeest, Sges- f terbergsestr. 12, tel. 2764 TE KOOP 2-persoons spiraalmatras, weegschaal (draagkracht 15 kilo) met koperen en ijzeren gewichten, tuin slangwagentje, groot blauw bord en gastafel- tje. Celebesstraat 11, Baarn. Te koop PRIMA KACHEL Hartmanl. 3, 2 x bellen. Heer, b.b.h.h. vraagt een DEGELIJK KOSTHUIS omg. Soestduinen. Week end afwezig. Circa f 15.- p.w. Brieven Eigendom weg 100. DE ECONOMISCHE BETEKENIS VAN DE GEBEURTENISSEN IN TSJECHO SLOWAKIJE De machtsaanmatiging der communis ten in Tsjecho Slowakije zal niet nalaten een ernstige terugslag te hebben op de economische toestanden in West Euro pa. De Tsjechen zijn het enige hoog ontwikkelde Slavische volk en zij be schikken over een gebied, dat zowel rijk is aan ertsen en industrieën, als aan landbouwbedrijven. Na de oorlog heb ben de Tsjechen zich er met succes op toegelegd de plaats in te nemen, die door de verwoesting van vele Duitse in dustrieën opengekomen was; vooral doordat Saksen „achter het ijzeren gor dijn" is komen te liggen, richtte de West Europese vraag zich dan ook meer en meer op Tsjecho Slowakije. Het name de Nederlandse handel nam in de laat ste twee jaar hand over hand toe. Wij leverden o.a. vis, landbouwproducten, radio- en electrische apparaten en ont vingen textiel, aardewerk, glas, hout en tal van andere producten terug. Nog be trekkelijk kort geleden besloten de Tsjechen Rotterdam te gebruiken als hun invoerhaven. Ook ten aanzien van de gehele handel der Beneluxlanden le verden de betrekkingen met Tsjecho- Slowakije gunstige resultaten op. Het is te vrezen dat deze ontwikkeling thans in zijn tegendeel zal omslaan. Tsjecho- Slowakije zal ingelijfd worden bij het door Rusland beheerste gesloten Oost- Europese verkeer en daardoor evenzeer de Russische economie versterken als de West Europese verzwakken. Zo slaan de Russen twee vliegen in één klap, waarvan de bedoeling is het herstel van West-Europa te belemmeren. ALLES IS VIER MAAL ZO DUUR Zoals bekend levert onze uitvoer lang niet genoeg op om onze invoer te betalen. Vóór de oorlog was dat ook wel zo, maar toen was de verhouding niet zo ongunstig en bo vendien had ons land toen grote andere in komsten uit buitenlandse beleggingen, scheepvaartdiensten, e.a., die nu groten deels weggevallen, zijn. Maar het is niet zo, dat wij thans veel meer invoeren dan vóór de oorlog, integendeel, de invoer is veel kleiner. De maandstatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft daar onlangs enkele cijfers over gegeven. Het Bureau vergelijkt daartoe de eerste 10 maanden van 1939 met de eerste 10 maan den van 1947 en dan blijkt het volgende De invoer in 1947 was in hoeveelheid maar tweederde van de invoer van 1939, maar die kleinere hoeveelheid kostte ons ruim vier maal zoveel. De export van 1947 was nog geen 40% van 1939, maar bracht eveneens vier maal zoveel op. Het zijn dus niet de bedragen, die verontrustend zijn, maar wel het feit, dat de export zich nog niet in vol doende mate heeft kunnen herstellen en dus in verhouding tot de invoer te gering is. Daar echter ons bedrijfsleven steeds pro ductiever wordt en met vertrouwen mag worden verwacht, dat de landbouwproduc tie dit jaar belangrijk hoger zal zijn dan nadelige verschil in de loop van 1948 aan- vorig jaar, kunnen wij aannemen, dat het merkelijk kleiner zal worden. HOOGCONJUNCTUUR IN DE DIAMANTINDUSTRIE Gewoonlijk heerst in de laatste weken van het jaar slapte in de diamantindustrie. De juweliers hebben reeds lang voor de feest dagen hun inkopen gedaan en daarna zakt de vraag doorgaans in. Dit jaar echter was overal een stijgende vraag waar te nemen. Zowel in België als in Nederland en Pales tina draait de industrie dan ook op volle toeren en de productie wordt alleen beperkt door het tekort aan ruwe diamanten en aan geoefende slijpers. De grote vraag heeft de prijzen belangrijk doen stijgen, zodat ze thans 20 tot 30% hoger liggen dan een jaar tevoren. Voor een deel heeft men hier te doen met ,,paniek"aankopen van mensen, die bang zijn voor waardedalingen van de dollar en het pond sterling. Zij kopen daar om diamanten om hun geld veilig te stel len. Maar toch ook schijnt de normale vraag zeer hoog te zijn. Nog steeds nemen de Verenigde Staten 80% van alle geslepen diamanten af en vinden de juweliers hun kopers over het gehele land verspreid. Bo vendien legt Amerika grote voorraden in dustriediamanten aan, om in geval van oor log niet onthand te zitten. Onder deze om standigheden wordt met grote spoed ge werkt aan uitbreiding en verbetering van de Zuid-Afrikaanse mijnen. In twaalf tot achttien maanden hoopt men deze op volle productie te hebben door middel van nieuwe installaties en waarschijnlijk zal dan aan de vraag naar ruwe diamant geheel kunnen worden voldaan. DURE OLIE! DUURDER MARGARINE? Voor het eerst zal Ned. Indië weer een bijdrage gaan leveren in onze voedsel voorziening. De H.V.A. heeft nl. 10.000 ton palmolie, afkomstig van haar plan tages op Sumatra, aan de Nederlandse regering verkocht voor 1600.per ton. In 1939 leverde dit product slechts 87.20 per ton op, waaruit men zou kunnen opmaken, dat er thans grof op verdiend zou moeten worden. Een der directeuren van de H.V.A. heeft echter verklaard, dat de onkosten zo hoog zijn, dat men niet op een te hoge winst mag rekenen. De fantastisch hoge prijs is een gevolg van het wereldtekort aan vetten. Daar echter overal oliehoudende pro ducten in steeds grotere oppervlakt worden verbouwd, mag o.i. niet worden verwacht dat deze prijs zo hoog zal blij ven. Maar wat betekent deze olieprijs voor ons volk? 1600.per ton wil zeggen 1.60 per kg. De prijs van ruwe walvis traan komt op ongeveer 1.per kg en die van koolzaadolie ongeveer tussen beide prijzen in. De gemiddelde grond- stofprijs van margarine zal men dus kunnen stellen op ongeveer 1.35, ter wijl de margarine 1.36 per kg in de kleinhandel kost. Daar moeten dan de raffinerings- en verwerkingskosten nog af, plus de handelsmarge, zodat de rege ring op de margarineprijs een vrij aan zienlijk bedrag moet toeleggen. Gezien de moeilijke financiële positie van ons land zou het ons daarom niet verbazen, als in de loop van dit jaar de margarine- prijs zou moeten worden verhoogd tot omstreeks 1.80 per kg. Het voordeel van deze Indische aankoop is echter, dat er geen dollars voor nodig zijn. ECONOMISCHE DWAASHEDEN Onder de vele zotheden, die men dagelijks kan constateren, is er een, die wel 'bijzonder tot de verbeelding spreekt, nl. de aanbie ding van zgn. „inslagwol". Dit is een weef sel, stof kan men het nauwelijks noemen, dat bestaat uit een wollen draad gesponnen over een en'keldradige katoenen ketting. De stof wordt niet verkocht om als zodanig te worden gebruikt, doch uitsluitend aangebo den „om uit te halen". Vraagt men naar de waarde van die stof, dan zegt de winkelier uit een meter van deze stof, die 14.tot 18.kost, kan men 5 tot 7 knotten wol halen. Wol is op punten, doch deze stof wordt zonder punten verkocht. Ra, ra, hoe is dat mogelijk! Het blijkt dus, dat wol, die een distributie-artikel is, eerst versponnen moet worden, wat materiaal en arbeidsloon kost, om vervolgens puntenvrij te worden verkocht en dan weer te worden uitgehaald tot de oorspronkelijke wol. Kan het nog gekker Dan houden wij het zelf maar. Voor bepaal de artikelen wordt de afzet op de wereld markt reeds moeilijker en zo is het de laatste tijd lastiger confectie in het bui tenland af te zetten, dan een jaar ge leden. Komt er wat los? Binnenkort zullen bespre kingen beginnen over de Hongaarse schulden aan Nederland. Nieuwe fabriek. In Den Haag is een nieuwe kunstharsfabriek opgericht, „Synthese" genaamd. De Prijzenindex. In Januari liep het groot- han'delspeil ten opzichte van December 1947 onbetekenend weinig terug, n.1. 0,4 pet. Weer open. In het Amsterdamse Rijksmu seum zal einde Maart de historische af deling, die een overzicht geeft van de Vaderlandse Geschiedenis, weer worden opengesteld. Dat is nog te bar. De minister van Justitie is nog steeds van oordeel, dat het niet wenselijk is een gehuwde vrouw tot rech ter te benoemen. Frieslands geschenk. In Friesland is het plan gerijpt, H.M. de Koningin ter ge legenheid. van Haar regeringsjubileum als huldeblijk aan te bieden een bescheiden en sober eerherstel van de plaats het voorportaal der „Grote Kerk" te Leeu warden waar zestien leden van het Huis NassauDietz zijn begraven. Een nieuw kleed. De handweverij „De Knip- scheer" te Laren heeft een tapijt van 2y3 bij 3% m. in bewerking, dat voor de Tweede Kamer is bestemd. De „Oranje" krijgt Radar! De „Oranje", die wegens de zware mist buiten IJmuiden moest blijven liggen, zal voor de volgende reis van een moderne radar-installatie worden voorzien. Bedrijfsleven weer zuiver. Het is de bedoe ling, dat de zuiveringsraden voor het be drijfsleven op of omstreeks 1 Juli hun taa'k zullen hebben beëindigd. Op z'n Zweeds. Binnenkort zal men in Vel- sen beginnen met de bouw van 28 Zweed se woningen, als onderdeel van 172 Zweedse huizen, die daar zullen verrijzen. Een zeldzaamheid. In de Rotterdamse die rentuin heeft een Boa-constrictor zeven tien jongen ter wereld gebracht. Nobele geste! De twee auteurs, Betty Mac- donald en Arthur Koestier, stellen het ihun toekomende gedeelte van een specia le editie van 10.000 exemplaren van hun iboeken: „Het ei en ïk" en „Nacht in de middag" ter beschikking van de Stichting 19401945 en de Stichting Nederlands Oorlogsgraven Comité. De internationale hulpactie. Prinses Juliana heeft het ere-voorzitterschap van het Ne derlands comité „United Nations Appeal for Children" aanvaard. Minder koffie? De koffievoorraden in ons land zijn op het ogenblik zodanig, dat men overweegt om het rantsoen van 125 gram per vier weken te verlagen. Altijd zomer tijd. De wettelijke regeling van het vorige jaar, waarbij werd bepaald, dat de West-Europese zomertijd het ge hele jaar wordt gehandhaafd, is nog steeds van kracht.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3