Strijd om de democratie. Fantastisch plan wordt grimmige werkelijkheid. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 27. Bureaus Van Weedestraaf 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 9 APRIL 1948. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben internationaal zowiel ais nationaal in het politieke levlen een deining veroor zaakt, die overal z'n weerslag heeft ge vonden. Het was te voorzien: wat er in hielt land van Masarijk en Benesj gefcteurde, ligt in zulk een ander vlak dan waarin het politieke leven van West-Europa zich afspeelt, dat 't geen verwondering hoeft te wekken, dat ile Westerlingen veront waardigd, vertoornd of beangst zich te weer stellen om te voorkomen, dat hun hetzelfde zal overkomen. Ook 'in ons land. Willen die afweermiddelen doeltreffend zijn, dan moet men er zich ter d|ege op bezinnen, dat men gegn symptomen dient weg te nemien, maar dat men een remedie moet vindien, die het kwaad in de wortel aantast en veiel van wat er in de laatste weken is geventileerd wijst meer op het eerste dan op het laatste. Daar is dan allereerst het roepen om de communistische partij te verbieden. Principiële bezwaren daartegen zullen er niet veel zijn aan te voeren. Immers de democratie wordt beheerst door re gels, die de inzichten van anderen eer biedigen. Ook wanneer leen democratische partij een absolute meerderheid heeft, zal zij ook de kleinste toestaan voor haar inzichten te plpifen en haar geestelijk leven de volle vrijheid laten. Maar even zeer is hef te begrijpen, dat men de medespelers in- dit spie! van verdraag zaamheid en vertrouwen jegens anderen wanneer zij met valse kaartien komen, de deelneming ontzegt. Hef is echter een maatregel, die, hoe juist in principe, geen enkel effect sor teert, maar eerder een tegenovergestel de uitwerking heeft. Want ze zou de be trokken partij in de ogen van velen een aureool geven van martelaarschap. De toch al niet veel betekenende fracties zouden uit de openbare bestuurslicha men verdwijnen. Hef beleid der publieke zaak zou er niet veel door veranderen; hun publicifeitsorganen zouden worden verboden, maar de communisten zouden hun gezindheid behouden. Ben verbod zou ook hierom een averechte uitwerking hebben, omdat bij de a-s. verkiezingen niet zou blijken, hoe sterk ze in werke lijkheid zijn. Hun optreden zou alleen maar worden verplaatst, n.1. geheel ach ter de coulissen. Een klinkende neder- laag is leerzaam voor beide partijen. Anders staat de zaak omtrent de sa menwerking. De communistische afge vaardigden zijn volgens de democratische spelregels gekozen en volgens diezelfde spelregels in hef werk dat daar te doen is, betrokken. Maar wanneer deze zelf de afgevaardigden zich solidair verkla ren met metboden, die als twoe drup pels water lijken op die van Hitier, dan is het logisch, dat men hen niet mieer in dat werk betrekt. Hoe de trekpoppen van Moskou dat dictatuur kunnen noe men herinnert te veel aan de dief die „houdt de dief" roept om indruk de ma ken. Moet men nu partijen, die met de com munisten in colleges van B. en W. of Ged. Staten hebben gezeten, verwijten dat as met de C.P.N. hebben „samengewerkt"? Men kan ten hoogste zeggen, dat ze de democratische spelregels te consequent hebben toegepast- Er is nog een derde faoet aan de be strijding der communisten, dat van wij len de B.V.L., particuliere manschappen om op te treden ter handhaving van orde en rust. Welnu, daarvoor staan leger en politie ter beschikking. Wenst men die te versterken, dan doet men dat., maar hef gezagsapparaat blijve in handen van vakmensen en onder controle van de Overheid. Wij hebben op dat gfebied slechte ervaringen van nogal recente da- -tum. Ten slotte draait alles hierom of 'een volk een geestelijk niveau heeft waarop de democratie kan functionneren. Zakt het daaronder of heeft het dat peil nog niet bereikt, dan is elke .maatregel «en slag in de lucht. Handhaving der demo cratie is uiteindelijk gebaseerd op de dienst van rechtvaardigheid en verant woordelijkheid jegens zichzelf en zijn naaste- De positieve strijd daarvoor is vele keren moer waard dan de negatie ve strijd tegen hef verschijnsel, dat hier in West-Europa alleen gedijt in oen sfeer van bederf, het communisme is daar slechts één uiting van. Een plan, dat precies tien jaar geleden aan de wereld werd voorgelegd, is bezig op het ogenblik werkelijkheid te worden. Niet om dat men uit vrije wil een mooi plan aan vaardt, maar omdat de loop der gebeurte nissen het ons eenvoudig opdringen. Het be treft niet meer of minder dan de samen voeging van alle democratische landen tot één federatie. Het was in 1938, dat in Engeland een hoek verscheen van W. B. Curry, „The Case for Federal Union", welke titel men ongeveer kan vertalen met: „Pleidooi voor een Fede rale Unie". Dit boeje was op zichzelf weer voor een groot deel tot stand gekomen on der invloed van het iets eerder in Amerika verschenen werk van Clarence K. Streit, „Union Now" (Een Unie mi!). Beide schrijvers betoogden, dat de demo cratische landen van de wereld zich aaneen moesten sluiten en dat een dergelijke ver eniging het enige middel was om een oorlog te voorkomen. Het ging ermee als met zo vele andere mooie plannen, het werd toe gejuicht. en er gebeurde niets. Het was al te fantastisch voor de harde werkelijkheid van die dagen en toen een jaar later de oor log uitbrak, was hét geheel van de baan. Na het beëindigen van de strijd heeft men aanvankelijk gemeend, dat de Verenigde Volken de federatie van de democratische landen overbodig zou maken. Terwijl we reeds lang wisten; dat dit een illusie was, is het de „koude revolutie" in Tsjec'ho-Slowakije geweest, die ons plotse ling heeft duidelijk gemaakt, dat het be staan der democratische landen in Europa aan een zijden draadje hangt. Thans zijn in ternationale maatregelen tot bescherming van onze zo moeilijk verworven en herwon nen vrijheden volstrekt noodzakelijk gewor den. Het plan-Bevin tot samenwerking der West-Europese landen en het plan-Marshall, dat ons Amerikaanse hulp moet brengen, zijn stappen in deze richting, doch we weten reeds, dat een veel verder gaande samen- voeging der democratische krachten nodig is om iets van voldoende sterkte tegenover de nieuwe dreiging der dictatuur te kunnen stellen. Rondom de Atlantische Oceaan. De gedachte van de federale unie hield in, dat in een democratische statenbond zou den worden opgenomen de West-Europese landen, Noord-Amerika en de Britse domi nions. De deelnemers zouden dan zijn: De Verenigde Staten, Canada, Groot Brittannië (Engeland), Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken en Finland, Ierland, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika. In totaal tellen j deze landen 'bij elkaar 280 millioen inwoners. Daartegenover werden de dictatuur-staten uit die tijd gesteld, Japan, Duitsland en Italië, die gezamenlijk 188 millioen inwoners hadden, terwijl Sovjet-Rusland met 175 mil lioen en Zuid-Amerika met 127 millioen noch bij de democratieën, noch 'bij de dicta turen werden ingedeeld. De Aziatische vol ken werden verder buiten beschouwing ge laten. De hier genoemde democratische lan den liggen in hoofdzaak rondom het noor delijke deel van de Atlantische Oceaan, zo dat m.en van een Atlantische Federatie zou kunnen spreken. Beide schrijvers merken op, dat deze ligging met een Oceaan in het midden bij de tegenwoordige verkeersmid delen minder bezwaren ontmoet dan het Ro meinse Rijk ondervond van zijn groepering rondom de Middellandse Zee. Eeuwenlang is het Romeinse Rijk toch een goed georga niseerd en goed bestuurd rijk geweest. Dergelijke plannen worden nooit door over reding der volkeren aanvaard, doch uitslui tend door de geschiedenis opgedrongen. We zien op dit ogenblik, dat de hierboven ge noemde democratische landen thans ge dwongen zijn, steun bij elkander te zoeken om het gevaar van overweldiging te ont gaan. Het is de bittere noodzaak, die het tien jaar oude plan thans tot uitvoering zal brengen. Deze federatie zal overigens zeer sterk zijn. In handen der democratieën zijn de volgen de producten: nikkel 95,8 pet., rubber 95,2 pet., automobielen 90,2 pet., grondnoten 90 pet., goudvoorraden 89,6 pet., zwavel 82,2 pet., houtpulp 76,2 pet., ruw ijzer 72,7 pet., tin 72,2 pet., goudwinning 72,2 pet., boter 71,2 pet., petroleum 66,6 pet., steen kool 65 pct„ katoen 64,7 pet., fosfaten 64,2 pot., wol 63,0 pet., lood 61,6 pct„ staal 60,6 pet., tarwe 42,6 pet. en kali 25,2 pet. De toestand van heden is natuurlijk anders, doch doordat 'half Duitsland, geheel Italië en Japan met bijbehorende gebieden onder BritsAmerikaanse conitrole zijn gekomen, is de verhouding niet slechter geworden, terwijl bovendien de Zuid-Amerikaanse pro ductie ter beschikking van de democratieën staat en niet, of althans voor slechts een gering deel, aan Rusland wordt geleverd. Materieel kan een democratisch federatie dus gemakkelijk op tegen Rusland. Het zwakke punt is de verwarring van Europa zelf. Wat ons bedreigt is niet in de eerste plaats onze zwakheid, doch onze stuurloos heid Hoe eerder deze wordt vervangen door een doelbewuste concentratie van ons weer standsvermogen, des te minder gevaarlijk zal de Russische bedreiging blijken te zijn. „ALS DE DOOD VACANTIE NEEMT." Naar wij vernemen stelt de toneelgroep „De Hoveniers" uit Bilthoven zich voor om op 26 April a.s. in hotel Eemland een Italiaans toneelstuk van A. Casella, ge titeld „Als de dood vacanfie neenijt, op te voeren. Het initiatief en doorzeiftingsvlermogen van dit troepje hard werkende amateurs dwingt onze bewondering af. Immers in December van 't vorig jaar waren wij genoodzaakt in onze kolommen ons leed wezen uit te drukken over de geringe opkomst van het Soester publiek bij ieen kunstzinnige, goed verzorgde, subliem ge speelde toneeluitvoering. Laten wij ho pen, dat er thans sprake zal zijn van oen volledige revanche. Het onderwerp, dat dit foneielsfuk be handelt, geeft genoeg stof tof nadenken. Wat kan er al niet gebeurpn als Zijne Majesteit de Dood zijn „arbeid" tijde lijk neer zou leggen? De regie wordt door niemand minder gevoerd dan door de bekende actrice Vera Bondam. Het belooft een interessante avond te worden en wij wensen „Die Hoveniers" van harte veel succes en een goiedgjevuldie zaal toe! FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDSVER. Dinsdagavond organiseerde de R.K. Mid denstandsvereniging in het St. Jozefge bouw een feestavond voor baar leden, waarvoor groje belangstelling bestond. In zijn openingswoord riep de heer W. Butzclaar, voorzitter der vereniging, de aanwezigen, w.o. de Eerw. Heren Pastoors der drie parochie's, een hartelijk wel kom toe. Voorts memoreerde spr. het grote be lang, georganiseerd te zijn in een Mid denstandsvereniging. Daarom spoorde spr. alle aanwezigen aan zoveel mogelijk de vergaderingen te biezceikletn en ande ren van de belangrijkheid van de vereni ging te overtuigen. Na dit welkomstwoord trad hef ensemble „Krik én Krak" voor het voetlicht, dat zich wel heel bijzonder van haar taak kweet en de aanwezigen d:n zeer gevarieerd programma bracht, waarin de tenor Cantare heel goed voldeed. Bijzondere vermelding verdient nog het optreden van het duo Krik en Krak in de creatie van .„Die tweie jjeworue bur gers." Een prachtige feestavond, die naar meer smaakt. FEDERATIE BUURTVERENIGINGEN. Woensdagavond gaf de Federatie van Buurtverenigingen pen ontspanningsavond in de zaal' van Eemfend", welke een groot succes is geworden. Na een kort openingswoord door die voorzitter, de heer Priem,, werd 'n zeer gevarieerd programma afgewerkt. Aan dit programma werkten 7 Buurt vereniging daadwerkelijk mede, terwijl het publiek bestond uit vertegenwoordi gers van 13 buurtverenigingen. Het was 'n uitgebreid en gevarieerd pro gramma, dat, dank zij de goede organisa tie, in een vlot tempo werd uitgevoerd. Voor de amafeur-artisten niiets dan lof. Speciale vermelding verdienen die Zin gende Broertjes en de declamatricie, die wel bijzonder goed wierk hebben verricht. Ongetwijfeld zullen vielen van de gjelle- genheid gebruik maken dit mooie pro gramma op 14 April a.s. te gaan zien. SOESTER SCHAAKCLUB. De uitslagen van de club-competitie zijn als volgt: Groep 1: J. van DaalJ. Thomasze 1—0 H -SchreuderW. Benschop 10 J. C. Thomasze-w .Benschop 1/2-1/2 J- van DaalH. P. Gooasens 10 B, KanforowiszW, Benschop 10 J. C. ThomaszeJ. van Emden 1/2-1/2 Groep 2. J. M. Beij—G. Gerritsma 1—0 N. de Bruin—J. J. W. Blom 1/2-1/2 Groep 3. J. ReindersRoose 0—I Groep 4. v. d. SchoofPilon 1 0 BILJARTEN. Dinsdagavond werden de laatste partij en gespeeld om het persoonlijk kampi oenschap cadre klasse van de N-B-B., district Eemland. Er is fel om de titel gestreden, de par tij tussen L. Koppel en H. Steffen moest uiteindelijk de beslissing brengen. Kop pel toonde zich in deze partij onbetwist baar de sterkste en met beheerst len wel overwogen spel wist Koppel zijn tegen stander ver achter zich te laten en te vens de beste partij van hef gehete fout"- nooi te spelen en beslag te leggen op de titel: kampioen cadre klasse van het di strict Eemland. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, nam de heer v. d. Linden, voor- zifter van B-V. ^Centraal het woord. Spreker bracht de spelers hulde voor het sportieve verloop van dit tournooi en dankte de verdere aanwezigen voor hun belangstelling. Spreker complimenteerde de h'eier Ver kerk met zijn uitstekende organisatie en stelde het op hoge prijs, dat de beer Dit jaar was wel heel erg arm aan 1 April-moppen. De dag- en nieuwsbladredacfie,uren heb ben niet geprobeerd ons hier of daar heen te sturen, ondier het voorwendsel;, dat er iets bijzonders was te bléleven of te zien. De tijden zijn schijnbaar niet moppig genoeg. Ook m'n zoon was dit jaar niet in de ware moppenstemming, want nadat bij een vergeefse poging had gedaan z'n va der het dak op te sturen, omdat de an tenne los hing, heeft hij bet verder maar geloofd. Alleen de Inspecteur van de Belastingen meende uit de toon tje moeten vallen en zond me op 1 April een aanslagbiljet, maar dat is helaas1 geen mop. Ik bad het ding kunnen terugzenden met de aantekening: 1 April vertrokken zon der adres achter te laten, maar ik vind die heren op het belastingkantoor er niet de mensen naar, om zo n mop op zijn juiste waarde te schaffen, dus liet ik dat grapje maar achterwege. Ze zouden het kunnen uitleggen als: in de maling nemen van een ambtenaar in functie en daar heb ik m'n bekomst van. We zullen het geval maar bij m'n ver zameling opleggen en de aanmaningen afwachten. Neen, hef is geen tijd geweest voor 1 April-moppen, al zouden we er genoeg hebben kunnen bedenken. Bijvoorbeeld, dat Braamhage pp 1 April met enig ceremonieel' in gebruik zou wor den genomenOf, da f, door pen uit vinding van onze Wethouder, het mo gelijk was geworden in één dag de fiets en wandelpaden langs de Sfaenhoffstraaf, Middelwijkstraat, Torenstraaf, Kerk straat en Birkfsfraat aan te leggen isn dat met deze wonderbaarlijke ontdek king pp 1 April een proef zou worden genomen. Om de „Redt de bomen-club" d;e stuipen op .hef lijf te jagen zouden we hebben kunnen aankondigen, dat alle in de weg staande bomen op 1 April zouden wor den gepooid. Och ja zo zijn er nog zoveel onderw,er- pen, die we hadden kunnen aangrijpen. Hier is er b.v. nog een: Dat op 1 April aan een brandweerman, met dank voor alle brandende kwesties, die hij heeft geprobeerd op te lossen, op eigen ver zoek ontslag was verleend voor de LUd van 10 jaren. H. OEKMAN. Disfributiedienst. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten 806 *n brandsfoffenkaarten TA 806 zal plaats hebben in het, tijdvak van 12 April tot en met 7 Mei in hef gemeentehuis. Het aanvraagformulier voor brandstoffen MD 325-17 dient te worden medegebracht, be nevens de brandstoffenkaartlen Ta 107. Tc. Soesterberg zal gedurende dit tijdvak de uitreiking van bonkaarten uitsluitend op Donderdag plaats hebben. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de Uiwissdïngsbon van de vori?"bon kaart lot moet worden aangeboden. Bosje, wedstrijdleider van de Ned. Biljartbond, deze avond met zijn tegen woordigheid vereerde. De voorzitter van het district Eemland, de heer Spijker, memoreerde in 't kort de propaganda, welke van dit toumooi uitging en wiensife de spelers glel'uk met de behaalde resul taten. Vervolgens reikte de heer Bosje als vertegenwoordiger van de Ned. Bil jartbond met 'n opgewekte en geestige speech de prijzen aan de winnaars uit. Als kampioen cadre klasse ontving L. Koppel van de Amersfoortse vereniging „De Vergulde Wagen" een fraaie beleer, terwijl de heer R. Stalenhoef van „Dfl Gouden Ploeg" voor de beste prestatie als Soester speler eveneens een fraaie beker werd aangeboden. Tevens^ ontvin gen alfe spelers als aandenken een nut tige surprise. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soesf- dijk'*, Van Weedestraat 46. SPEELTERREIN BUURTVERENIGING „WEST Naar wij vernemen zijn ter bij de Buurt vereniging „West" lernsfige plannen in voorbereiding om te komen tof de stich ting van een speelterrein voor de jeugd. Hiervoor is het oog gevallen op eien ter rein aan de Klaarwaferwpg, terwijl) wat de benodigde materialen betreft, reeds verschillende toezeggingen zijn gedaan. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Openb. Werken brengt ter kennis, dat hij tot nader order geen spreekuur zal houden en geen besprekin gen zal voeren.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1