De laatste en de eerste dollar* NIKAPROBA* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK De Nikaproba-avonden een groot succes. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 28. BureauVan Weedestraat 36 - Teteloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 13 APRIL 1948. U en ik zitten misschien wel eens krap aan het eind van de maand of het eind van de week, maar wij zullen er zelden zou benauwd voorgestaan hebben als die arme minister Lieftinck, die in Jan. van dit jaar nog maar 15 millioen dollar in zijn portemonnaie had om inkopen te doen in de winkel van Uncle Sam. Vijf tien millioen dollar is voor een minister van financiën zo iets als 15 centen voor een burger. Maar al was er dan nog maar zo'n bedroevend klein beetje in kas, de regering heeft toch in de eerste drie maanden van 1948 voor 100 mil lioen dollar gekocht, d.w.z. dat wij nog steeds op de pof leven. Wij waren dus lelijk platzak en hadden in waarheid ons laatste oortje ver snoept. Maar gelukkig heeft de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging haast gemaakt met het plan-Marshall en zo kan dit reeds deze week in werking tre den. Nauwelijks is dus de laatste dollar opgeteerd, of een nieuwe voorraad komt ter beschikking. Wij mogen daarom met vertrouwen verwachten, dat onze fabrie ken weer spoedig genoeg grondstoffen zullen krijgen, waardoor stilstand der bedrijven, werkloosheid en schaarste aan goederen worden voorkomen. Wij moeten het plan-Marshall niet zien als een vorm van liefdadigheid van de kant van de Amerikanen, want zo is de hulp niet bedoeld, maar als het bewijs, dat de Amerikaanse en de Europese economie zonder elkander niet kunnen bestaan. Daar is nog bijgekomen, dat Amerika en het democratische deel van Europa ook elkanders steun nodig hebben om de vloedgolf van 't Russische despotis me te keren. Geestelijke en materiële vrijheid staan thans beide op het spel. Het grote Engelse blad „The Times" drukte dit scherp en scherpzinnig uit in de volgende formulering: „Niets, behalve de wederkeer van de welvaart kan een duurzame bescher ming tegen het communisme leveren. Het is om deze reden, dat de slag om de Westerse beschaving zal worden uitgevochten in de fabrieken. De Marshall-hulp moet niet worden be schouwd als een middel om een adem pauze te verkrijgen, maar als nood voorraad, die in allerijl naar de front linie wordt gestuurd om de productie- legers in leven te houden, terwijl zij de economische onafhankelijkheid van Europa herstellen. Europa's antwoord op het communisme moet zijn: arbeid, zonder onderbreking en zonder ver toon van heldendom. Het is een race tegen de tijd. Iedere nieuwe stap in de richting van de eenheid van het wes ten, doet de communistische campag ne om de Marshall-hulp te verijdelen, in intensiteit toenemen, omdat Mos kou hoopt daardoor de ontevreden heid uit te zaaien, waarop het commu nisme bloeit." Inderdaad, vergroting van de productie, mits deze gepaard gaat met toenemende welvaart van' de bevolking en een her stel van de financiële positie der re geringen, is het beste middel om wan hoopsdaden te voorkomen. Maar intus sen is het geallieerde machtsapparaat nodig om de gelegenheid te krijgen on-' gestoord de productie op te bouwen. Hoe rustiger West-Europa kan doorwerken, des te groter de kans, dat de Westerse democratie het pleit zal winnen. De achttiende April nadert. Inmiddels nadert de 18e April. Dat is de dag, waarop in Italië verkiezingen zullen worden gehouden en de Russen hopen nog steeds, dat zij daarbij de gelegen heid zullen krijgen een zware knuppel in het Europese hoenderhok te werpen. Worden de communisten in Italië bij de stembus verslagen, dan zal dat een grote ontspanning in West-Europa met zich meebrengen, tenzijvoor die tijd in Berlijn de bom mocht barsten. De geallieerden hebben het hunne ge daan om de naam der democratieën in Italië te verbéteren door grote materiële hulp te verlenen en door Triëst weer bij Italië te willen voegen. Frankrijk helpt nu een handje door de grote water krachtinstallaties van de Mont-Cenis, die oorspronkelijk Italiaans bezit waren, weer terug te geven. Door deze daad zal Noord-Italië meer electriciteit krijgen en de werkloosheid afnemen. Tussen haak jes zij opgemerkt, dat Frankrijk deze edelmoedige houding thans kan aan nemen, omdat zijn eigen afdamming van de Rhöne-vallei, waarvan wij vorige week melding maakten, onlangs produc tief is geworden. Zo worden alle krachten in het werk ge steld om de West-Europese economie niet te laten verschrompelen. Wij menen vertrouwen te mogen hebben in het ge zonde verstand en de bekwaamheid van de Westerse landen om de crisis van heden te kunnen doorstaan. De twee grote kunst- en bonte avonden, welke door Nikaproba Donderdag- en Vrijdagavond in het Sint Jozefgebouw werden gegeven, ten bate van het werk voor de Soester militairen overzee, zijn een groot succes geworden. Beide avonden werden geopend met eie.n kort woord van welkom door de voor zitter, waarna onze burgem.Aster, tevens ere-voorzifter van Nikaproba, sprak over onze Soester jongens in de tropen, hef werk voor hen door de verschillende plaatselijke afdelingen en de goiede sa menwerking van deze afdelingen in hief nieuwe lichaam „Nikaproba,,. In een verrassend snel tempo werd daar na het programma afgewerkt, waarvan men het eerste deel kan zien als een klein maar fijn klassiek concert en het werk na de pauze als 'een bonte menge ling van goede kleinkunst. Als eerste liet zich aan de vleugel horien Mej- Elfride Pilon in „Nocturne in Dies'' van Chopin, „Paganini etude'' en „Sos- piro" van Liszf, Mej- Pilon, die voor velien nog onbekend was, toonde zich een pianiste van groot formaat en vooral voor de muziekkenners werd zij een openbaring. Ook Mevr. Elisabeth te Boekhorst, so praan, algemeen bekend als concertzan geres en zang-paiedagoge, werd door ve len voor het eerst beluisterd, omdat zij in haar oude woonplaats (Den Haa.g) nog de gewilde zangeres is en door het Haagse publiek steeds weer wordt opge ëist. Een onuitsprekelijk genot was het haar te horen in „Soloengs Lied „lm Kalme" en „Johannesnacnt" van Grieg ein een aria van Agathe uit „Der Freischütz" van Von Weber. De tenor, de heer Roodfc'ergien, liiet zich horen in een aria van Ta- mino uit „Die Zauberflöte" van Mozarf en een aria uit „Fausf' van Gounod. Evenals Mevrouw Te Boekhorst beschikt hij over een glasheldere stem; zijn zang is vloeiend en hij weef zijn volume tof een grote hoogte te ontwikkelen. Het grote kunnen van beiden kwam bij zonder goed uit in de aria's van Rodolfo en Mimi en het slotduef uit de le acte van „La Bohème De pianiste Mevr. Amé Benning-Horse- lenberg toonde zich een uitnemend be geleidster, die de zang o.p voortreffelijk© wijze wist te ondersteunen. Naast het applaus, dat na elk optreden opsteeg, hadden die drie dames en de heer Roodbergen aan het einde ©en wa re ovatie in ontvangst te nemen. Na een korte pauze, waarin, als gevolg van een gehouden tombola, op beide avonden niet minder dan 7 taarten, meerdere fruitmanden en nog ieien paar honderd andere luxe en gebruiksvoor werpen naar de aanwezigen verhuisden, werden de avonden voortgezet met ;e®n bonte parade, waaraan niet minder dan 6 artisten medewerkten, waarvan naar hartelust is genoten. Onze Soester dichter-zanger Ed. van Eeden, die het bonte gedelelte open de, bezong in enige gevoelige liedjes de jongens in de tropen en hum moeders die verlangend uitzien naar de terugkomst van hun zoon, hij had een goed woord voor Nikaproba en gaf daarnaast enige liedjes van meer algemene strekking, waarin hij ook de aanwezigen op ver schillende manieren betrok. We hebben hem meermalen in zijn werk gehoord, maar nu het om de Soester jongens ging was hij onverbeterlijk. Hans Kraal, die Van Eeden's liederen op muziek zette, de zang begeleidde en zich op uitnemende wijze liet honen in een potpourri van moderne melodiën, ken merkte zich als een kunstenaar in hef lichtere genre. Piet Ekel, in het programma wandelend radiotoestel genoemd, is eien figuur op zich zelf- Op meesterlijke wijze wieiet hij zijn radio-talenten aan het toneel dienst baar te maken. Schitterend was zjjn uif- deelding van de vier personen, die nog juist een toegangskaartje weten te be machtigen voor een opvoering van de Gijsbreght van Aemstel en verbluffend waren zijn vele imitaties van evenzoveel bekende radiosprekers en -spelers. V'e hebben genoten van zijn aparte kunst en vaak moesten wij onze lach afbreken om toch maar niets te missen. Van weer geheel andere strekking was het werk van Jaap Veenstra. Hij zingt oude en nieuwe liedjes, waarbij hij zich zelf aan de vleugel begeleidt en hij doet dit met zoveel gevoel en voordracht, daf wij hem de Soester Pisuisse, de Soes ter zanger van het levenslied zouden wil len noemen. Een gehele avond zouden wij naar hem kunnen luisteren, mede om dat het zo verfijnd en beschaafd wordt gebracht. De vijfde persoon in de parade was Ton Cup, de Bussumse goochelaar :en buik spreker, die pas kort geleden eerste prijs winnaar werd in het grote concours 1948 te Hilversum en winnaar van de grote wisselbeker op het nationaal concours 1948 te Amsterdam. Mede hierdoor waren onze verwachtingen hoog gespannen en laten we het maar dadielijk zeggen, hij heeft onze Verwachtingen ver overtroffen. Fenomenaal was hij als buikspreker en als goochelaar onverbeterlijk. En welk een slot weiet hij aan zijn optreden te ge ven als hij het grote podium in ©en kleurrijke bloementuin omtovert met bouqueften van zelfs 1 M. hoogte. Hef was alles groot en groots. De man van de lach was Cor Galis, ©en kei van een conferencier. Door de zeer vele programmanummers moest hij vele gaatjes met een praatjie vullen, hetgeen geen gemakkelijk© taak was. Galis zou echter Galis niet zijn, als hij daar moeite meie had. Van begin tof eind liet hij de zaal brullen van de lach. Zijn moppen en grollen war'en origineel en hoogst beschaafd. Zijn werk smaakt naar meer. De klok had reeds heel even zijn twaalf slagen laten horen, toen de voorzitter hef podium beklom om alle medewerkenden hartelijk dank de zegglen voor het vele goede, dat zij de aanwezigen hadden ge boden. De dames ontvingen bloemen en de heren een rokertje, waarmede zij zich, terwille van de jongens, voldoende be loond achtten. Hef waren mooie avonden voor een mooi doei. (Een der liederen, gezongen door de heer E. van Eeden op de Nikaproba-avonden.) In Soest bestaan vier comité s, Die werken vóór één doel, Voor jongens, die zijn ver van liuis, Voelt men een helleboel. Tweehonderd vijftig jongens zijn Uit Soest naar 't verre land; Voor hen is 't nodig dat men houdt Contact met 't Vaderland. Refrein. In Soest ontstond een prachtidee, Het NIKAPROBA-comité. Wij doen er allemaal aan mee Voor onze jongens-over-zee! Hef Comité stuurt eens per jaar Een pakje met de boot; Als een soldaat zo'n zending krijgt Dan is zijn vreugde groot. Doch ook de hechte vriendenband, Die aan zijn woonplaats bindt, Voelt hij, als bij de post zich weer De Soester krant bevindt. Soldaat in Indonesië Je hebt een zware taak; Gevaren dreigen er rondom; Dat hoort men al te vaak. Je doet je plicht, je staat op post, Ver in de eenzaamheid; Een vriendelijke groet uit Soest Is wat je hart verblijdt. Wanneer je tijd is uitgediend, Je stapt weer op de boot, Dan is bij aankomst in ons dorp Ons alfer vreugde groot. Dan komen wij je tegemoet Met uitgestrekte arm, Want voor de jongens-over-zec Klopt aller harte warm. Hef Nikaproba-comité Voelt dat er komen moest Iets, dat historisch waarde heeft Voor de Gemeente Soest. De naam komt in een „ereboek", Van iedere soldaat En zelf krijgt hij' bij aankomst thuis; Een schoon certificaat! Zo zie je, jongens, dat ons hart Altijd bij jullie is; Want je verblijf in Indië Is ons een groot gemis. Wij wensen je het beste 4g>e En hopen dat je gauw Weer zult terug zijn hkir in Soest Bij Moedertje-de-vrouw! E. v. EEDEN. De week, di|e achter ons ligt, had eigen lijk een feestweek moeten zijn. Nu bedoel ik met feestweek niet een Koninginne„dag'' van 7 dagem of eert week rondlopen in leen stemming alis we op 5 Mei 1945 deden, toien we onze kelen rauw schreeuwden achter de „Sqesfcetc Harmonie'" met als maar: „laat ons-hons, laat ons-hons, vreugde maken" lenz. enz. O nee, zo erg bedoel ik niet. Maar eigen lijk had het toch ook niet mogen gebeu ren, dat we vorige weck op een och tend kalmpjes tegen elkaar zeiden; „Hj©t Marshallplan is er nu doorheen hè?" En verder niets. Nee, ondanks de geweldige verstrekken de uitwerking, die hef Marshallplan voor onze vrijheid en die toekomst van ons land en geheel Europa heeft, was er toch niet die - vreugde en dankbaarheid, die eigenlijk te verwachten was. Van bepaalde politiek gieoriënteierden was dit te verwachten, maar zeker niet'van het allergrootste gedeelte van behoorlijk denkende mensen. Het zal wel komen doordat er zo veel en lang over gesproken en geschreven is. Misschien wel, omdat het vaak ging als in dat liedje over lijn 5: Hij komt wel, hij komt niet. Toch vind ik hef jammer, dat njef op een of andere manier de dankbaarheid, die wij toch eigenlijk allemaal voelen tegenover hiet Amerikaanse volk, wat meer tot uiting is gekom'en. O ja, zeker, Minister Lieftinck heeft in zijn radiotoespraak hartelijk bedankt, maar als onze penningmeester het niet zou hebben gedaan, was het wel erg droef geweest. Erger nog dan het achterwege laten van openbaar dankbetoon vind ik houding van enkelen, gelukkig niet velen, die hief Marshallplan niet anders kunnen com mentariëren als: „het is toch alleen maar eigenbelang van Amerika Aan de dame met de nylonbenen, die dit kortzichtige relaas ten beste gaf, zou ik willen zeggen: „Mevrouw, steekt u uw gepoederde neusje eiens héél ver naar het Oosten, zodat u uw verzorgde voo«je- veltje stoot tegen hef IJzeren gordijn, dat daar ergens moet hangen en haalt u dan eens een flink neusje vol, als dat ten minste mag.' Met dat luchtje in uw neusje moet u nog eens goed nadenken over hef Mar shallplan. Misschien, dat u dan iets, van het Marshallplan gaat begrijpen. H- OEKMAN. WIJKVERENIGING KERKEBUURT. In de versierde zaal van hef gebouw Elfbeto werd Donderdagavond het 12J/j- iarig bestaan van de Wijkverenïging Ker- kebüurt herdacht. Onder de velie aan wezigen merkten wij op Ds. I. v. Schaick en echtgenote; Dr. Berghausef Pont, di recteur van „Zonnegloren'', verschilliendie dokforen van genoemd sanatorium, d© van Ieperen, hoofd der Ulo-school Ker- kebuurf en het bestuur van de Kleu terschool. Ds. Van Krugten opende deze avond met 't zingen van Gez. 150 en heette de aanwezigen welkom. Spr. stelde het op hoge prijs dat Ds. Van Schaick met zijn vrouw de verre reis van Chaam had ondernomen, om dit herdenkingsfeest bij te wonen. Spreker dankte tevens de afgevaardig den van de kleuterschool voor de fraaie bloemen. Dr. Veltkamp en enige zusters van „Zon negloren" zongen daarna enige fraaie liederen en Mevrouw Muurling las en kele gedichten voor. Een schets, op hu moristische wijze door mevrouw Prins voorgedragen, viel bij die aanwezigen zeer in de smaak. Na de pauze, waarin thee werd geser veerd, sprak Ds. Van Schaick de aan wezigen toe. Spreker was verheugd uit genodigd te zijn dit feest bij te wonen en dankte tevens voor de vriendelijk© ontvangst. De tijd gaat snel, aldus spr., en een 2- jarige afwezigheid is lang genoeg om vreemdeling te worden. Twaalf en een half jaar geleden wierd dit wijkgebouw geopend en spreker is blij, dat "het werk wordt voortgezet. Wij hebben met grote liefde dit glebouwtj» zien verrijzen, maar tijdens de bezetting ook wel eens gedacht, dat het in de as zou worden gelegd, hetgeen gelukkig niet gebeurd is. „Eltheto (Uw Koninkrijk Kome). 'f Gaat er dus om, dat Chris tus in uw harte woont; God zal U ze genen. ue medewerkende dames, evenals mevr. Van Schaick, ontvingen bloemen ©n ten- slofte sprak Ds. Van Krugten een dank woord. GEEN SPREEKUUR. Wegens verhindering van de Burgienvtiee- fer zal het wekelijkse spreekuur a.s. Woensdag niet worden gehouden.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1