Richard Tauber. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën De Nikaproba-avonden van achter de coulissen gezien. Voetbal. Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. Zilveren Brandweer Jubileum. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij LENSSEN! „Uw stem biedt weinig perspectieven." Koud en cynisch klinken deze woorden een jonge artist in de oren. Ze werden uitgesproken door de directeur van het groot conservatorium te Frankfort aan de Main en ze moeten Tauber als zweep slagen gestriemd hebben „Geef me nog eenmaal een kans en ik zal de wereld aan mijn voeten zien." „Gij kunt gaan", zegt Van Hoch. Richard Tauber aanschouwde 16 Maart 1892 te Linz aan de Donau het levens licht onder niet bepaald schitterende vooruitzichten. Door zijn vader, een on bekend revue-speler, komt hij reeds jong in de theatersfeer terecht, waar het blinken en het zinken tot de dagelijkse dingen van het leven behoren en het slechts enkelen gelukt de hoge trappen van het gedroomde geluk te bereiken. Zijn talent ontdekt. Wiesbaden is de stad, waar hij zijn schooljaren doorbrengt en vriendschap sluit met de sympathieke Heinrich Hen- sel, een man, die hij tot het einde van zijn leven oprecht vereert. Evenals de grote Joseph Haydn moet Richard ondervinden, dat wel velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Hij legt zich nu toe op dirigeren, volgt een toneelopleiding, gaat weer studeren te Freiburg en ontmoet hier Prof. Carl Beines. De prof is een mens met 'n ziel en liefde voor de muziek en hem komt de eer toe de bijzondere vocale talenten van Richard Tauber te doorgronden. Richard slaagt cum laude. In 1913 debuteert h^r voor het eerst als teiior in de beroemde opera van Mozart „De Toverfluit". Hij kan telefoneren aan zijn ouders, dat hij een aanbod voor een contract van vijf jaar heeft gekre gen van de Staatsopera te.Dresden. Hij snelt naar Dresden, succes op succes, schitterende recensies in de dagbladen, hij is ontdekt niets houdt hem tegen, omhoog gaat het, excelsior, steeds ho ger. Hij mag zingen, belangrijke rollen krijgt hij te vervullen, opera's (operet tes) van Mozart, Weber, Verdi, Richard Strauss, ja, Berlijn roept hem dringend op en in het jaar 1922 staat zijn ster in het zenith en op de middaghoogte in zijn leven is hij in de muziekwereld in binnen- en buitenland een allereerste kracht, een man van betekenis, een be genadigd mens, een kunstenaar, een be roemd zanger, een genie Geen harmonisch hnvvelijksduet. Drie jaren later trouwt hij, natuurlijk met een zangeres: Charlotte Vanconti. De pers feliciteert hem, hij heeft het ideaal bereikt, hij is gelukkig de we reld ligt voor hem open. Tauber gaat op tourneeLonden wenkt, Parijs roept, Wenen, Constantinopel, Pa lestina, Egypte, Amerika, overal wil men de zanger horen. Maar zijn huwelijk is niet gelukkig, de sopraan en de tenor kunnen geen harmonisch huwelijksduet zingen en het muzikale echtpaar gaat uit elkaar. Hij laat zich scheiden van de vriendin van zijn jeugd om te gaan trou wen met de Engelse filmactrice Diana Napier. 1939 het oorlogsjaar nadert. Richard Tauber is op het hoogtepunt van zijn carrière, hij groet beleefd dg nazi-heren in Berlijn, verdwijnt van het muziekpodium en laat zich in 1940 het Britse staatsburgerschap thuis bezor gen. Vanaf dit ogenblik is hij de toegewijde dienaar van Engeland en de lieveling van het Britse publiek. De B.B.C. moet of de directie al tien maal het hoofd schudde, het geeft niets op verzoek van duizenden luisteraars iedere week een Tauberprogramma inlassen. Tijdens de oorlog treedt hij als lyrisch zanger op in hospitalen en kazernes, in werk plaatsen en fabrieken en zijn succes is overweldigend. Wie kent niet zijn: „O Madchen, mein Madchen" en wie is in Amsterdam vergeten dat hij in de Hol landse Schouwburg zijn triomfen vierde met de grootste operarollen. „Zonder een woord van overdrijving mag men deze tenor tot de grootste kunstenaars rekenen", schrijft een re censent in een invloedrijk blad èn als operette- èn als concertzanger is hij dan ook nimmer overtroffen en heeft hij tienduizenden aan zich verplicht. In New York, waar hij gaarne vertoeft en ook in 1946 in de grootste concert zalen optreedt, boekt hij enorme succes sen. De directeuren van de gramofoon- industrie staan in de rij en verdringen zich om de eenzame figuur van Richard Tauber eens Oostenrijker, thans „the coming man" De zanger is uitgezongen. Donderdagmorgen, 8 Januari 1948. Een stille ziekenkamer in een drukke Londense verpleeginrichting. Richard Tauber is niet meer. Een groot kunstenaar gaat heen, de ,.Ca- ruso'' van de operette is de weg van alle vlees gegaan. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Een ieder zal begrijpen, dat wij, artisfien, de schrik op het lijf krijgen, ais er weer eens iemand komt vragen om welwillende medewerking voor een natuurlijk bijzon der goed doel. Al te dikwijls doen wij de ondervinding op, dat ons werk alleen geapprecieerd wordt, als men er geld voor moet neer tellen en te meer naar mate nnen er meer voor moet betalen. Het Nikaproba-bestuur kan daai-om niet genoeg waarderen, wat de heer Smit tot stand heeft weten te brengen. J We vonden hem eigenlijk erg lastig; hij liet niet los en wist je telkens wieier te pakken door je het werkelijk zeer .goe de van het doel' in het hart te griffen. Op het j£.atst had je het gevoel, of je geen fatsoenlijk mens was, als je niet meedeed! Zo ontstond dan dit gemengde program ma en juist omdat ik er van te voren tegenop zag als tegen een moeilijk en mogelijk onaangenaam karwei, wil ik nu nog eens even zeggen, hoe wie allen ge troffen zijn door de pracht stemming, die er heerste, zowel achter de coulissen als in de zaal. Enthousiasme werkt aanstekelijk. Ieder blaakte van ijver voor het goede doel en wel zeer zeldzaam is het feit, dat hierdoor alle kleinheid, alle hokjes- en kliekjesgeest verdween. Er bestond geen verschil in standje, geen verschil in ge loof; er was alleen samenwerking en ieder apprecieerde de ander en werd .op zijn beurt geapprecieerd. Goed zo Soest! Zo moest het altijd en overal gaan. Wat zou de wereld er dan veel beter uitzien! Er zijn nog wel een paar wensen, n.l. bij 'n eventueel volgende gelegenheid 'n verwarmde solistenkamer en een voor klassiek werk beter instrument. Eigenlijk had de avond moeten eindigen met een hoera-tje voor de heer Smit. Dat had "hij heus verdiend, na de stormen, die hij getrotseerd heeft. ELISABETH TE BOEKHORST- KOLKMEIJER. NASCHRIFT. Als secretaris van „NikaproEa"' verheug ik mij over bovenstaand schrijven, omdat het voor het bestuur aangenaam is te ver nemen, met hoeveel genoegen en groot enthousiasme de vele medewerkenden zich op beide avonden hebben gegeven voor het werk voor onze jongens overzee, waarvoor het bestuur, zuinig als het is op elke cent, wielke voor de jongens wordt ingezameld, niet m^eer kon bieden dan een bloemietje voor de dames en 'n rokertje voor de hieren. Minder leuk vind ik het, ook als redac teur van de courant, dait mijn naam daar in is genoemd, omdat hierdoor ieen ver keerde indruk zou kunnien ontstaan ten aanzien van mijn medebestuursleden, die niet minder hebben gezwoegd om de. avonden zo goed mogelijk te doen slagen en eeft zo groot mogelijk financieel suc ces te bereiken. Hierover hoopt het bestuur in het vol gend nummer enige mededelingen te doen. Thans reeds wil ik verklappen, dat een flink bedrag uit deze avonden is verkre gen, maar dit bedrag vormt slechts een deel van de gelden, welke nodig zullen zijn voor het werk van één jaar voor onze jongens. „Nikaproba'' zal daarom nog wel eens uw aandacht vragen en zij is overtuigd dat uw medeleven dan niet kleiner zal zijn. G. J. SMIT. Zondag J.1. waren hef eerste en tweede elftal van B.D.C. de gast van de V.V. „Naarden'. Öm half één werden de Soiesfenaren te Bussum door hun Naardense sporevrien den van de trein gehaald en per autobus naar Naarden gebracht. Eerst speelde de beide reserve elftal- ten. Hoewel hiet tweede elftal van Naar den in de competitie twee klassen ho- der uitkomt, n.l. in de Res. 2e kiasse, wisit hef slechts met 43 van B.D.C. 2 t|e winnen. Een alleszins verdienstelijk re- sulfaat voor de Soesfenanen. Om! 3 uur had de ontmoeting Naarden 1 B.D.C. 1 plaats. Al spoedig bleek, dat Naarden beter op het harde kleiweïd te recht kon dan Soest, dat vooral voor de rust nogal eens verrast werd door de onverwachte capriolen die de bal op het effectvolle terrein maakte. Naarden had het eerste succes, toen na oan kwartier spelen hun rrjjjlvoor met een keihard schot doelman Epskamp geen schjjn van kans gaf. 10. Nog voor hef verstrijken van de eerste helft wist B.D.C. uit een doelworsfeling te scoren en daarmede de stand op 1I te brengen. De tweede helft was nog maar nauwe lijks begonnen of de linksbinnen van de thuisclub wist met een schuiver in hef uiterste hoekjie Naarden weer de leiding te geven. 21. Dit doelpunt bracht B.D.C. een tijd lang uit haar evenwicht, waardoor de gasthe ren enige tijd het spel in handen namen, doch door het resoluut optreden van de B.D.C.-defensie, dit niet door een doel punt tot uitdrukking kon brengen. Langzaam maar zeker herstelde B.D.C. zich en de strijd ging nu weer .gelijk op. De Soesfenarien werkten hard voor de gelijkmaker en (een kwartier voor tijd zagen zij hun zwoegen beloond. 22. Met deze stand kwam ook hst einde- Na afloop had nog een gezellig samen zijn in het clubhuis "van de gastheren plaats. Alles bijeen een geslaagde, spor tieve dag. In de maand Mei hoopt Naar den met beicie elftallen een tegenbe zoek te brengen. Een S.E.C.-elftalbestaande uit spelers van hef 2e elftal, aangevuld met enige nieuwe leden, bond Zondagmiddag de strijd op Birkhoven aan met H.V.C. 2. Het werd eien prettige en sportieve ont moeting, die uiteindelijk door S.E.C. met 12 werd gewonnen. S.E.C. 4 besloot het ^competitie-seizoen door met 41 van Patria 3 te winnen. De raad onzer gemeente is in openbarp vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 16 April 1948, te 7 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de ver gadering van 20 Februari 1948. 2. Ingekomen stukken en mededelingien. a. Jaarverslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim te Soest over 1947. b. Schrijven van de Burgemeester van Bfjarn, betreffende de aanvaarding van de betrekking als schoolarts van de heer W. Hözenspieis, per 1 April a.s. c. Schrijven van Burgem. en Wethou ders van Doorn, verzoekende adhaesie te betuigen aan het besluit van de Raad dier gemeente, verzoekende te bevor deren, dat niet overgegaan wordt tot de opheffing der tramlijn Amersfoort-Zei&t- Rhenen, met afwijzend voorstel van B. en W. d. Schrijven van Burgemeester en Wet houders van Zeist, inzake gasprijsverho- l*ng. e. Adres van A. van Beek, Birktstraat 10a, alhier, met voorstel van B. en W., dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Stemming over het voorstel van B. en W. om voor het Bureau Woningvoor ziening een leider in vaste dienst aan te stellen, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. 4. Adres van de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.V., verzoeken de ontheffing van het verbod om in de kom der gemeente een ondergrondse fcen- zinebewaarplaats van meer dan 6000 li ter inhoud te mogen oprichten, met voor stel van B. en W. 3- Credietaanvrage voor huldiging van de beide vrijwillige Brandweerverenigingen ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaan. 6. Voorstel tot wijziging der Bouwver ordening. 7. Voorstel tot intrekking van het raads besluit d.d. 30 December 1947, tot wijzi ging van de gemeentebegroting 1947, in zake crediet voor verbetering der Bicietz- laan. 8. Voorstel tof wijziging van de Veror dening pp de Verzorgingshuizen. 9. Vaststelling van besluiten tot toeken ning van voorschotten aan bijzondere scholen op de vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920, alsmede tot vaststelling van het bedrag per leerling voor beloning van vakonderwijzers. 10. Vaststelling van een besluit tot hef verlenen van medewerking: a. voor de aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening, te geven in het gymnastieklo kaal der Chr. U.L.O. School. b. voor de aanschaffing van nieuwe leer methodes voor boekhouden en handels- rekenen ten behoeve van de R.K. U.L.O. School. 11. Prae-advïes van B. en W. naar aanlei ding van het voorstel van Mevr. Th. J. Bungener-Odinot en de Heer G. Burg wal, inzake melkversfrekking op de scho len. 12. Voorstel tot verhoging van de subsidie van de R-K. Openbare Uitibenbibliothciak. 13. Voorstel tot intrekking der wijziging van de verordening op de openbare wa gen inzake verplicht mea'egievjein van as en vuilnis. 14. Voorstel tot verhoging van de toege stane ere die fien voor herstel oorlogsscha de van de woningen dier woningbouwver enigingen „Ons Belang'' afn ,,St. Jozeph' 15- Voorstel tot verlenen ener bijdragja aan de Utrechtse Bosbrandwe.erweiri?fniging in de tekorten van bestrijding van bos- en heidebranden. 16. Voorstel tot voorlopige vaststeUng van de gemeen ter ekening ie,n de fcbdrijfs- rekenïnen over 1946. 17. Voorstel tot tijdelijke renteverlaging van 'n geldlening aangegaan met R.V.S. 18. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van keurlonen voor vee en De zeer actieve Soester Brand we! ar Gaat jubileren binnenkort En alle Soesfenaren voelen, Dat 1 Juni een feestdag wordt. Een feestdag voor de kloekfe kerels, Die lange jaren, dag en nacht, Voor Soest, Soestdijk en de omgeving Het safety-first hebben betracht. De Soester brandwiaer mag er wezen, De Soester brandweer is paraat; Zij blust de brand vóórdat uw woning Totaal in lichter-Iaaie staaf. Als de sirene op het Raadhuis Zo angstig-onheilspellend loeit, Dan is het tijd, dat onze brandweer, Zich spoedig met de zaak bemoeit. Dan smijten onze brandweermannen De eigen arbeid er bij neer; Er dreigt gevaar en zij beseffen, Dat algemeen belang is meer! 't Verleden heeft reeds vaak bewezen, Dat onze brandweer resoluut Bij elke brand weet in te grijpen Onder het motto: „Haal de spuuf!'" Denk aan de brandend-hete kwestie, Die in Soestduinen is geschied; Als Soest geen prima brandweer rijk was, Besfond vandaag Soestduinen niet. De vlammen sprongen onmedogend Van huis tot huis in snel tempo; Toen kwamen Groarf en zijn mannen En riepen aan het vuur -een ,,ho'! Bedenk eéns waarde medeburgers, Waf onze brandweer steeds presteert, Heeft zij niet vijf en twintig jaren Uit Soest de rode haan geweerd? Zijn alle Soester medeburgers Zich van dit feit wel goed bewust, Dat onze brandweer dag en nacht steeds, Ons geeft vertrouwen, ons geeft rust? Het is een pracht-organisafic; 't Zijn mannen, waar we trots op zijn; Wij gunnen hun daarom van harte Dit prachtig zilveren festijn. Een kwart eeuw zwoegde onze brandweer, Een kwart eeuw lang was zjj present. Wie werkt er vijf en twintig jaren Zonder te zien ooit ene cent? Het antwoord is aan de bevolking: Bewijst, dat gij dit werk waardeert; Dat kunnen alle Soesters tonen Nu onze, brandweer jubileert, De Soesfenaren voelen allen Zich met haar brandweer méér dan rijk En is er dan een beter denkbeeld. Dan 'n waardig, passend huldeblijk? Ik hoop, als er bij u gebeld wordt. Dat u de bus behoorlijk vult. De brandweer gaaf nu jubileren En Soest voldoet een... ereschuld! E. VAN EEDEN. Van Weedestraat 29 - Soestdijk vHcs. 19- Voorstel tot instelling van een Wo ningbedrijf en vaststelling van leem be- heersverordiening voor dat bedrijf. 20. Voorstel tot vaststelling: a. Ener verordening inzake salariëring van gemeenfepersoneel. b. Van een wijziging instructie Keurings- veearts. c. Van een wijziging instructie Hulpkieur- meester. d. Ener verordening inzake verplaatsings kosten. e- Van een wijziging van het Ambtena- renreglemienf. 21. Voorstellen inzake gemeente-eigen dommen: a. Tot het overdragen van de bevoegd heid tot verkoop van goederen van gerin ge waarde. b. Tot verkoop van toekomstig grasgewas op de bermen van enige wegen. c. Tot huur van het perceiel Amersfoort- sesrraat 12 voor politiebureau. d. Tot verhuur van een perceel grond aan de Buntweg aan de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Soest. e- Tot onderhandse verpachting van eni ge percellen weiland aan de Lange Brink - weg- f. Tot kosteloze ingebruikgeving van een perceel grond, gelegen aan de Leieuwerik- weg, aan H. Keiman. UIT HET POLITIERAPPORT. Wegens het clandestien slachten van ,ni schaap werd een ziekere K.R. alhier, aan gehouden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j-1. werden door surveillerende politie mannen op de Laansfraat twee pakken textielgoederen .gevonden. Een onderzoek naar de herkomst wordt ingesteld. Een inwoner van Soest kreeg een pro cesverbaal wegens het hebben van eten opslagplaats van afvalstoffen, zonder daarvoor een vergunning te bezitten. Vermoedelijk door onoplettendheid botste op de Birktstraat een uit de rich ting Amersfoort komende luxe-auto op een 6-wielig motorrijtuig van D.B., ko mende uit Soest, toen dit laatste voer tuig een erf wilde oprijden en daarvoor iets afremde. De luxe-auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Wegens het zich door ieen auto (jatien voorttrekken werd ieen wielrijder ble- keurd, terwijl er twee qp de bon gingen voor het rijden zonder licht.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2