Een tweede slag om Normandië* Mgr* G* Wantenaar IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK in zijn geboorteplaats tot Bisschop gewijd. Ingezonden stukken. Officiële mededelingen. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 29. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per posf fl.75 VRIJDAG 16 APRIL 1948. Zó werd het dus uit de doeken gedaan door minister Lieffinck: Als de Marshall hulp niet was gekomen, dan waren we hier in Nederland naar de haaien ge gaan. Financieel, economisch, politiek. Maar als de nood1 het hoogst isnee, dan is de redding niet altijd nabij, ook niet in dit geval. Het Marshall-plan geeft geen redding, het geeft alileipn red- dingsmogelijkheden. Wanneer die moge lijkheden van het Marshallplan niet waf ondenkbaar is of niet goed worden gebruikt, welnu, dan is de red ding pven ver weg als vóór dien. Laten we zeggen, dat hef schip-Europa op een zandbank is terechtgekomen. Maar met de hulp van Amerika kan het vlot komen en weer zee kiezen. Maar die zeie zal geen kalme zijn ©n stuurmanskunst en grondige kennis van de navigatie zui len nodig zijn, om het, ook dan nog, in behouden haven te brengen. Eigen stuurmanskunst en eigen kennis van na vigatie. Want wanneer dat schip Europa weer vlot is, zai het niet onder konvooi naar de haven varen,, maar op eigen gele genheid, zij het ook, dat er schepen in de buurt blijven, pm nog eens bij te staan als hef nodig is en om van goede raad te dienen. Maar er komt géén vreemde loods' aan boord en we blijven varen voor eigen rederij. Nu mag het waar zijn, dat die bergings pogingen van Amerika maar een paar procent kosten van het nationale inko men van dat land, vast staaf ook, dat een hulpverlening op zulk een grote schaal tot nu toe enig in de geschiedenis is ge weest. Vast staat echter ook, dat nog nooit enig werelddeel zulke grote aanspraken mocht maken op hulp bij zijn wederop bouw als Europa. Een belangrijk productiegebied is prac- tisch weggevaagd: West Duitsland. Die Duitsers mogen het aan zich zelf te wij ten hebben, maar als actieve post op Europa's balans is hun land de eerste decennia afgeschreven. Geen kolen, geen staal uit het Ruhrgebied en we zitten er om te springen. Tot de laatste droppel heeft Europa de lijdensbeker moeten ledigen, die hem door de nazi-agressie werd voorgehouden. Met een bewonderenswaardige organisa tie rolden in '44-'45 de trossen van de geallieerde legers naar de fronten van het ineenstortende Reich, alles meevoe rende wat het vechtende leger nodig had. Het gehele machtige Amerikaanse pro ductie-apparaat was gemobiliseerd om de oorlog te winnen ien de soldaten van dat gene te voorzien, wat ze nodig hadden. De pienterste hersens bouwden een sy steem, dat alles op de juiste tijd en pp de juiste plaats bracht. Maar hst was of met de handtekeningen van het wa- pensfilstandsverdrag deze gehele organi satie werd lam gelegd. Tot het nu met de doorvoering van hef Marshallplan tot nieuw leven komt. Zij het dan, dat de aard van de goederen .een andere is, evenals hun bestemming.. Eén ding hebben zij gemeen: Zoals de legertrossen de materialen aan voerden om hef de soldaten mogelijk te maken de oorlog te winnen, zo zai de nieuwe goederenstroom, die over de oceaan komt, het de burgers mogelijk maken de vrede te winnen. En in alle twee gevallen hangt hef ook af van het moreel' van degenen, die het ma teriaal gebruiken, of hun dat lukken zal of niet. De eerste ontschepingen van de Marshall - goederen betekenen hetzelfde ais de inva sie in Normandië. Maar wee ons, als we deze slag om de vrede verliezen, want dan is Europa er erger aan toe dan wanneer het alleen maar de oorlog had verloren. Voor onze gemeente en vooral voor het Katholieke volksdeel was het Woensdag een zeer bijzondere dag. Zoals reeds door ons geméld, had die dag in de katholieke kerk van Soest-Zuid, de Bisschopswijding plaats van onze oud-plaatsgenoot, Z. Hoogw. Exc. Mgr. G- Wanfenaar, die reeds 20 jaar in Bel gisch Congo verbleef ais lid van de Sf. Jozeph's Congregatie der Missionarissen van Mill-Hill en door Z. H. de Paus was benoemd tot Titulair Bisschop van Uza- lis (Noord-Afrika) .en Apostolisch Vica ris van Basankusa (Belgisch Congo). Dinsdagavond werd Mgr. Wantenaar door een dertigtal ruiters van de Jonge Boeren Bond afgehaald aan Nieuw-Mariénburg, alwaar veie gemieenfenaren waren samen gestroomd. In een tweetal auto's, waarin ook Z. Koogwaardige Exc. Mgr. N. Stam was gezeten, were'j voorafgegaan en gevolgd door genoemde ruiters, langs de hoofd weg naar de pastorie in Soest-Zuid ge reden, alwaar de stoiet werd opgewacht door de Muziekvereniging „Door Wils kracht Stern'' uit Achterveld, terwijl hon derden ingezlelenen zich naar de plaats van ontvangst hadden begeven. De hoge gasten wierden verwelkomd door pastoor R. Lommerse van Soest-Zuid, die zich er over verheugde Mgr. Wan fenaar te mogen ontvangen. Spr. zeide zeer verrjeugd te zijn over de keuzie van Mgr. Wantenaar, om het kleine, nieuwe kerkje van Soest-Zuid de Bisschopswij ding te willen ontvangen. Spr. besloot zijn woorden van welkom met cie wens, dat het Z.H.E. gegevien mocht zijn Gods zegen deelachtig te worden. Mgr. Wanfenaar. pm in 't kleine, nieuwe hartelijke ontvangst en stelde het op hoge prijs, dat de Soester bevolking zo n groot blijk van medeleven had gegeven. Mgr. Stam gaf hierna alie aanwezigie ka tholieken zijn Bisschoppelijke zegen, waarna Mgr. Wanfenaar nog gelegenheid kreeg, via de Phohi-zender, zijn mede- missionarissen in de Congo toe te spre ken. Maandag 26 April, des avonds kwart voor negen wordt over de wereldow- roep, over de 31 M. band, een radiore portage gegeven van deze intocht en hul diging. Hei kerkplein was fraai miet vlaggen ver sierd, terwijl ook vele gemeientenanera de driekleur hadden uitgestoken. Woensdagmorgen te 10 uur had in de kerk de plechtige wijding plaats- De kerk en 't hoofdaltaar waren voor dit doel' fraai met bloemen pn planten versierd. Namens het gemeentebestuur waren aan wezig de Burgemeester, S. P. Baron Ben- finck; de heer J. G. A. Batenburg, ge- meenfe-siecretaris en de beier v. d. Arend, wethouder. De eerste plaatsen ter rechter zijdie wer den ingenomen door vele familiereden van Mgr. Wanfenaar, terwijl aan de lin kerzijde hadden plaats genomen vele Geestelijken, van wie wij speciaal noe men Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van hef Aartsbisdom; Mgr. F. v. d. Loo, official van het Aartsbisdom, Oud-plebaan kanunnik J. J. A. Baten- Burg en de hoofdaalmoezenier van het leger, Mgr. J. J. M. van Sfraelen. Speciaal uit Frankrijk was overgekomen Pasfoor Messire Corn. v. Doorn, ridder van Sf. Lavére uit Sancy les Provins. De assistentie bij de plechtigheid was als volgt geregeld: Pastoor W. M. Vo.ss uit Soest als presbyter-assisfensfroondia- ken waren: de deken A. C. Smit uit Amersfoort en pastoor H. W. A. de Bruïjn uit Amersfoort. Diaken was Fa- _fher Dr. J. v. cl. Eries van Mill-Hill en subdiaken Fafher W. Lamers. Aan de pastorie afgehaald door een groep bruidjes en meerdere geestelijken, werd Mgr. Wanfenaar de kerk binnen ge leid en door de middengang naar het hoofdaltaar gebracht, gevolgd door Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht en Zijne Hoog waardige Excellenties Mgr. N. Stam, Ti tulair Bisschop van Cedia en Apostolisch Vicaris van Kisumu (Oost-Afrika)Mgr. W. Bouter, Bisscnop van Neliore (India) en Mgr. J. W. J. Panis, Titulair Bisschop van Trisipa, Assistent Bisschop bij de Pauselijke troon en Oud-Apostolisch Vi caris van Menado (Celebes). Nadat de Kardinaal aan de linker zijde van het hoofdaltaar had plaatsgenomen en Mgr. Stam, die de wijding verrichtte, in hef priesterkoor en Mgr. Bouter en Mgr. Panis, die als medecon soera foren fungeerden, voor een der zijaltaren waren gekleed, las de secnefaris van óe oudste mêdeconsecrator de lastbrief van Z- H. de Paus voor, waarin Mgr. Wantenaair tot het opperste apostolaat wordt verheven. In deze lastbrief wordt aan Z. H. Exc. de vrijheid gelaten zich buiten Rome te doen w.ijden, als gevolg waarvan Mgr. Wanfenaar de wens te kennen gaf de wijding te doen plaats hebben in de kerk van Soest-Zuid, in welke parochie ook zijn familie en zjjn geboortegrond is opgenomen. Als de wijdeling hierna ook is bekleed met de pontificale gewaden, begint de plechtige H. Mis, waaronder de opleg- üing der handen door de drie bisschop pen, de zalving en de overreiking van de staf, de ring en het evangelieboek plaats heeft Tijdens de dankzegging volgde de over- reiking van de mijter en de handschoe nen, waarna de wijdeling zich door de kerk begaf om de gelovigen zjjn zegen te geven. Aan het einde der plechtigheid trokken de vijf Bisschoppen, wederom voorafge gaan door de bruidjes en de .geestelij ken, die bij de plechtigheid assistentie hadden verleend, door de kerk en over het kerkplein naar de pastorie, waaron der de Kardinaal de aanwezigen zegende- Dc gezangen der plechtigheid iverden Gregoriaans gezongen. De vaste gezangen der H. Mis waren genomen uit de Mis,sa „Te rogamus Dominevoor 3-stemmig gemengd koor en orgel van Thermignon. Van 5 tot 6 uur "in de namiddag had in de pastorie een receptie plaats, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. To 7 uur werd voor Mgr. Wantenaar een défilé gehouden, waartoe de nieuwie bis schop had plaatsgenomen voor het kerk gebouw, terwijl zich bij hem hadden ge voegd de pastoors Vos, Lommerse en Smit, resp. van de parochies Soest, Soest-Zuid en Soestdijk, de kapelaans Hartman en Kuipers ®n het gemeentebe stuur. Aan dit défilé werd naast een groep bruidjes en een muziekgezelschap uit Amersfoort, deelgenomen door die Ka- jotters, R.K. Jonge Middenstanders, Jon ge Boeren Bond, de Gidsen, Verkenners, Gymnastiekver. „Crescendo R.K. Mid- densfandsver., R.K. Werklieden vereni gingen van Scest en Soestdjjk, R.K. Bouw vakarbeidersbond R.K. Metaalbewerkers- Bond en Sportvereniging B.D.C.- Daarna werd door Z. H. E. een plechtig lof gecelebreerd, waarin door hem een korte toespraak tot de gelovigen werd ge houden, waarin hij vooral bedankte voor de hartelijke ontvangst en hef groot me deleven der gemeenfenaren. Evenals des morgens was ook ditmaal de kerk tot in de hoeken gevuld, terwjjl ook nu weer aanwezig' waren onze Bur gemeester, de gemeente-secretaris en de wethouders v. d. Arend en De Haan. Met het zingen van een sluitingslïed door de aanwezig'.en, hetwelk werd ondersteund door hef muziekgezelschap, werd de plechtigheid besloten. Geachte redactie. Ik heb nooit geloofd, dat in ons dicht bevolkte land nog „witte plekken'' op de kaart overblijven, die wellicht niet onfginbaar zijn. Ook had ik niet ver wacht, dat ik eens zelf op zulk een „witte plek'' zou wonen en de nadelen daarvan ondervinden. Deze witte plek van Soest is de Stad houderslaan, eigenlijk de hoofdverkqer.s- weg van Soest-centrum naar Baarn, be staande uit een drukke, goede rijweg in het midden, volkomen ongeschikt voor voetgangers en twee zijpaden, die die|s winters bij nat weder in alle opzichten gelijken op rivieren. Z.H.E. Mgr. G. Wanfenaar (midden) verlaat de kerk, na afloop der plechtigheid. „Ach zei m'n vriend, „loop even met me mee. M'n vrouw is aan de schoon maak en heeft niets eens tijd om eten klaar te maken, laat staan naar de krui denier te gaan. Ik heb de hele bonnienra- taplan meegekregen, want er zijn bonnen bij, die aflopen. Aan niets heb ik zon hekel als aan boodschappen doen en als je nu even meeloopt, voel ik me niet zo ongelukkig tussen al die vrou wen.'" We hebben onze ziel een tijd in lijdzaam heid bezeten en zagen als maar moer boodschappen opstapelen; tot de bon nen, die de weg vanzslf wezen, ver werkt waren. Toen kregen we de keuzebonnen. Wat hef moest wezen, havermout, gort of grut jes? „Geelt u maar grutjes', zei m'n vriend', dat klinkt nogal gezellig". Ik heb er geen idee van waf grutjes zijn en informeerde waf hij met grutjes deed. „Wéét ik dat was z'n antwoord, „ik1 zal toch iets moeten kiezen''. Ik kén zijn afkeer voor alles waf an ders is dan Hollands eten, dus was m'n gezicht één vraagteken, toen hij even la ter besloot fo( spaghetti en daarvan een hoeveelheid kreeg, om leien heel Italiaans legerkorps te voorzien van die draden- boel. Hij ontving nog een hoeveelheid waspoeder, voldoende voor een middel matig stoomwasserijtje fin nóg zo het een en ander. De te betalen rekening vroeg ,eien klein weekloontje en belast ien beladen zjjn we met een hoop gemopper huiswaarts getogen. We hebhen lopen filosoferen ovier het dure leven en ik vroeg hem, waarom hij grutjes en spaghetti koopt, wanneer hij hef tóch niet eet. En wat hij deed midt 12 ons snoep „Nou ja, die snoep, dat is natuurlijk geen Vraagstuk, daar zorgen de kinderen wel voor. Wel zou ik het gezicht van mijn moeder eens wilien zien, als ik haar ver telde, dat haar kleinkinderen het met 12 ons snoep in de veertien dagen moetent doen. Wij mochten vroeger 1 ons bal letjes kopen, 's Zaterdags, en daar deed mijn Moeder een hele week mee. En die grutjes en spaghetti, man, dat wéét ik niet. Er zijn nu eenmaal bonnen voor en dan gaat het net als miet die snoep, nodig of niet, je koopt het Bon nen laten verlopen doe je nu eenmaal niet. Ik ben in gepeins naar huis-gelopen. Dat klopte eigenlijk niet helemaal. Ik was blij, dat mijn vrouw er andere economi sche inzichten op na hield. Maar van de week kwam ik, op zoek naar paperassen, in een kasf, die tot hef domein van mijn vrouw behoort pn ik stuitte op de bovenste plank op batte rijen, zakken en dozen. Qp mijn infor matie wat dat allemaal wel wezen mocht, lei mijn vrouw: „In die zakken? O, dat zijn grutjes, spaghetti en zo. Je kan nooit weten he? En hef is zonde om die bon nen te laten verlopen. H. OEKMAN. Eén daarvan is rijwielpad volgens het opschrift, maar wordt om zijn eigenschap pen door alle wielrijders gemeden, die nu de rijweg voor hun doel gebruiken en het gebruik daarvan door voetgangers nog des te moeilijker maken. Ik heb eens gehoord, dat als er een rij wielpad is, het rjjden met rijwielen op de "rijweg verboden is, maar wellicht komt de Sfadhouderslaan in dit opzicht onder de uitzonderingen vóór. Wie weet het? Eindelijk is de andere rivier, die alleen in zeer droge tijd geen water bevat, ver sierd met de titel „Wandelpad Tegen deze titel moet ik opkomen en stel voor deze te veranderen in „sfiruikel- pad nu deze strook, na de werkzaamhe den aan de hoge-druk-gasleiding in het vorige jaar, even oneffen is als een ri vierbodem en waar voetgangers, zoals mij bij ervaring bekend, overvloedig gelegen heid hebben om te vallen over wortels en andere oneffenheden en bij die gele genheid ook een deel „gemeentegrond" ontvreemden, die aan hun klederen blijft hangen. Zou het helpen kunnen, geachte redactie, als U door uw blad de desbetreffende overheidsorganen op deze toestand op merkzaam maakte? N- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door hen, bij hun besluit van 1 April T948, is ingeschreven op de lijst van Instellin gen van Weldadigheid als bedoeld in art. 3 der Armenwet de Diaconie der Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Soest en bedoelde instelling te hebben gerang schikt onder die, bedoeld in art. 2 sub b der Armenwet.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1