En Liehinck betaalt wel! IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 30.' Bureau: Van Weedestraal 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 20 APRIL 1948. Het is een rare zaak, maar het onge looflijke feit is waar, dat Minister Lief- tinck heel veel uitgaven voor het be drijfsleven betaalt. Weliswaar doet hij dat niet uit vrije wil, maar het gebeurt toch, en het gebeurt juist, omdat hij zo veeleisend is. Wat toch is het geval? De belastingen zijn zo drukkend, dat het haast geen zin heeft meer winst te ma ken. Veronderstel, dat een onderneming met hard werken zijn winst met 10.000 gulden kan vergroten, dan komt de fis cus en hapt daar het grootste deel van op. Het ligt voor de hand, dat iedere on- nernemer dat buitengewoon spijtig vindt, maar daar het in de natuur van ieder bedrijf ligt steeds te streven naar grotere omzet, bestaat er altijd het „ge vaar" van toenemende winsten. En wat er onder die omstandigheden gebeurt, ligt voor de hand. De ondernemer be steedt die extra winst liever aan zijn eigen bedrijf en gaat dus gemakkelijk over tot tal van uitgaven, die op zich zelf wel nuttig zijn, maar toch ook niet strikt onvermijdelijk. Hij gaat verbou wen, zijn inrichting verfraaien, hij geeft meer uit aan publiciteit, hij neemt deel aan tentoonstellingen, aan beurzen, enz. Hij confereert ijverig met ambtenaren, bezoekt vergaderingen en daar al die kosten volkomen verantwoorde bedrijfs- uitgaven zijn, kan hij ze rustig in de boeken zetten en op die wijze zijn winst intern opsouperen. Steeds komt men dan ook weer het motief tegen: doe dit of dat, Lieftinck betaalt daar toch drie kwart van. D.w.z. als u deze uitgaven (bijv. voor verbouwingen, parketvloer tjes, extra schilderwerk enz.) nalaat, dan komt het alleen daarop neer dat u straks het grootste gedeelte van het bespaarde geld aan de fiscus kunt af staan en dan ziet u er helemaal niets voor terug. Kapitaalvorming ondermijnd. Nu zijn, zoals gezegd, die uitgaven'in zekere zin nuttig, want men moet zijn relaties uitbreiden en een behoorlijk in gericht bedrijf hebben. Het is zonder twijfel noodzakelijk reclame te maken en de verkoop te verbeteren, maar toch zit hier een addertje onder het gras. Want vroeger kon van de winst een be hoorlijk percentage worden gereser veerd voor de vorming van nieuw kapi taal en dit nieuwe kapitaal maakte het mogelijk de bedrijven te vergroten, of nieuwe te stichten. Nederland zou zon der twijfel nooit zo'n hoge levensstan daard hebben bereikt, als niet geduren de enkele eeuwen systematisch kapitaal gevormd was. Op het ogenblik is het echter vrijwel onmogelijk tot kapitaal vorming te komen en dat is een van de zwakste punten van onze tegenwoordige economische toestand. In onze gehele geschiedenis is er nog nooit zoveel ka pitaal vernietigd als in de vijf oorlogs jaren en daardoor is onze kapitaalbe hoefte groter dan ooit. Wij zouden dus, met alle macht, nieuw kapitaal moeten vormen, doch de belastingdruk maakt dat dit zelfs daar niet geschiedt, waar de bedrijfsuitkomsten goed genoeg zijn om besparingen (dit is het opzij leggen van geld) mogelijk te maken. Zelfs wan neer men geen „kapitalist" is, zal men moeten toegeven, dat dit een ongezonde toestand is. Kapitaal vormen is niet al leen een kwestie van geld oppotten door een kleine, doch machtige bezittende klasse, maar ook het bij elkaar sparen van vele kleine bedragen door honderd duizenden landgenoten, die daardoor ge zamenlijk vele millioenen weten over te houden. Wanneer deze millioenen dan weer worden aangewend voor het stich ten van nieuwe bedrijven, komt ook de vrucht van dit geld rechtstreeks aan het gehele volk ten goede. Op het ogenblik wordt er echter nau welijks gespaard en dus maar heel wei nig kapitaal aangekweekt. Ook uit een oogpunt van overheidsfinanciën is dat een verkeerde toestand, want de rege ring moet daardoor steeds meer geld van het buitenland lenen. Veel eerder dus dan een verzwaarde belasting op gespaard geld zou er een premie gesteld moeten worden op kapitaalvorming. In sommige kringen meent men, dat een enkele verhoging van de rente daarvoor voldoende zou zijn, doch wij wagen dit te betwijfelen, omdat het niet de lage rente is, die tot overbodige uitgaven aanzet, doch het gevaar van confiske- ring van bedrijfsoverschotten door de fiscus. Een herziening van de belasting- politiek, speciaal dan ten aanzien van het sparen en kapitaalvorming, zou daarom naar onze mening veel meer in de lijn liggen. Men zou dit kunnen be reiken door belegging van winsten en spaargelden in een speciaal fonds voor investeringen geheel of gedeeltelijk be lastingvrij te maken. Zoals de situatie op het ogenblik is, blij ven we ronddraaien in een fatale cirkel, omdat de staat extra veel geld nodig heeft tengevolge van kapitaalvernieti ging tijdens de oorlog en de vorming van nieuw kapitaal wordt belet door de hoge eisen van de fiscus. Zo lang Minis ter Lieftinck deze cirkel niet weet te doorbreken, zal de economische positie van Nederland weinig beter worden, want dan blijft men tal van betrekkelijk overbodige uitgaven doen met de ver zuchting: „Lieftinck betaalt er toch hef grootste deel van.'' De Burgemeester van Soest roept gezags- getrouwe ingezetenen op, die bereid zijn deel uit te maken van de in oprichting zijnde NATIONALE RESERVE. Gegadigden moeten: 1. de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt; 2. een militaire diensttijd van tenminste zes maanden hebben volbracht. 3. wat officieren of oud-officieren be treft, niet ouder zijn dan 60 jaar en wat de overigen betreft, niet ouder dan 50 jaar. In beginsel kan geen verbintenis bij de Nationale Reserve worden gesloten door: a. dienstplichtigen van de lichting 1945 en jongere lichtingen; Jb. hen, die afgekeurd zijn voor de mili taire dienst; c. hen, aan wie op grond van de bestaan de bepalingen gedwongen ontslag of nïet- eervol ontsiag uit de militaire dienst of uit een Overheidsbetrekkïng is verleend. In de sociale verzekering van de vrijwil ligers wordt voorzien. Aanmelding dient te geschieden ter Ge meentesecretarie, Afdeling Militaire Za ken, alwaar een aanmeldingsformulier;, te- samen met nadere voorwaarden en in lichtingen, aan belanghebbenden zal wor den uitgereikt. Deze aanmeldingsformulieren dienen vóór 15 Mei a.s,, ingevuld en ondertekend op bovengenoemde afdeling ter Gemeien- teescretarie te worden ingeleverd. De afdeling is voor aanmelding geopend: elke werkdag van s morgens 8.30 uur tot 12-30 uur. NIEUWS VOOR VOETBAL-MINNENDEN. Op Zaterdag 24 April a.s., te 3 uur pre cies, wordt op het K.P.S.-ti'rrt'in aan de Praamgracht een voetbalwedstrijd ge speeld. Dieze wedstrijd zal de oj>ening zijn van een competitie, de z.g. ,.Beka-zomer- avond-compefitie waaraan door een 10- tal bedrijfsvoetbal-verenigingen uit die omtrek zal worden deelgenomen. Deze competitie wierd georganiseerd door de Voetbalvereniging „BeKa'' (van Bosch Keuning N.V., te Baarn). Deze openingswedstrijd heeft bovendien een extra attractie, want voor de winnaar van deze wiedsfrijd,. die gespeeld wordt door K.P.S. te Soestdijk ien BeKa te Baarn, is een zilveren medaille beschik baar gesteld door de heer J. J. Wiersma, Koninginnelaan 44, Soestdijk. Vele kijkiers worden verwacht, want de toegang is vrij voor iedereen. Dit zal trouwens ook het geval zijn bij de volgen- wedstrijden. De deelnemende clubs zijn de navolgen de: Apollo, Soest. Strabio, Dien Dolder. Gemeente-ambtenaren, Soest. Rijksamb tenaren, Baarn. Politie, Soest. Willem Arnfsz Stichting, Den Dolder. Politie, Baarn. PTT, Soest. PTT, Baarn, K.P.S., Soestdijk en BeKa, Baarn. De opzet van de competitie is, dat elk van deze clubs éénmaal tegen een der anderen zal uifkomien, Het zal dus een z-g. halve competitie worden. De door de organiserende vereniging be schikbaar gestelde prijzen zullen onge twijfeld de spanning er in houden, want deze zijn: voor de winnaar van de com petitie een zilveren beker; voor no. 2 qcn zilveren lauwierfak en voor no. 3 een zil veren medaille. Over de verdere wedstrijden (allen in de avonden) zullen geregeld aankondi gingen en uitslagen volgen. NIKAPROBA. Men verzoekt ons plaatsing van het na volgende De laatste wieken is deze naam al heel wat malen gelezen en besproken. On langs zijn een twieetal cabaretavonden gehouden niet het doel gelden te verkrij gen om het wierk van dit instituut moge lijk te maken. Heel wat geld is daarvoor nodig. Alhoewel de avonden een succes zijn geworden, meende hef bestuur van de Bridge Club Sotesf, dat zij ook iets zou kunnen bijdragen. Het besloot daarom de gelden, welke op een van haar speelmiddagen binnen kwamen, af fe dragien voor dif doel. Zo is het mogelijk geworden een bedrag van f 16.04 af fe dragen. De beheerder van „De Boschvïjverwas zo welwillend de zaal, waarin gespeeld werd, gratis beschikbaar te stellen. Al is het bedrag niet zo groot als bijeen kwam op bedoelde feestavonden, ver- •trouwt de Bridge Club Soest, dat het ge zien zal worden als >een bewijs van groot medeleven met het werk voor onze jon gens overzee. EMMABLOEM-COLLECTE. Morgen, Woensdag 21 April, de dag, waarop wijlen H. M. de Koningin-Moieder haar intrede dieed in de hoofdstad van het Rijk, zal in onze gemeente de alom in den lande zo populaire Emmabloem- collecfe weer worden gehouden. Koopt dan allen weier een Emmabloieni- pje, koopt er veel, betaalt ze duur. Ze zijn toch nooit te duur, uw gift helpt toch mee de tuberculose als volksziekte te bestrijden. Dank zij honger en ellende, geholpen door slechte woningtoestanden en gebrek asn frisse lucht de jonge mensen durf den zich vaak niet buiten te vertonen is gedurende de oorlog de verbreiding der t.b.c. sterk toegenomen, evenals de sterfte aan de zo gevreesde ziekte. Gelukkig gaat het weer in dalende lijn- We hebben echter in de strijd tegen die zo verraderlijke vijand, die vandaag een ander, morgen u, of diie u lief zijn, kan aanranden, nog aller hulp nodig. De opbrengst komt geheel ten goede aan de bestrijding dier tuberculose te Soest. Stelt de verkoopsters en verkopers niet teleur, koopt die Emmabloempjes, koopt er veel en betaal ze duur! BILJARTEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE LIBRE. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap 2e Klasse Libre werden de vorige week voortgezet. Met de organisa tie was „Ons Genoegen'' fe Baarn belast. De stand ziet er als volgt uit: Van Straten, Zonneheuve] 3.54. Ten Hoe ve, Leusderkwartïer, 3.14. Hopstaken. Leusderkwartïer, 3.10, Schuijt, Gouden Ploeg, 3.02. Klinkhamer, Vergulde Wa gen 3.64. v. d. Burg, Leusdierkwartier, 2.98. ue Vries, Ons Genoegen, 2.95. Onrust Animo 2.91. TONEELVERENIGING „SOESTDIJK'. Voor een uitstekend bezette zaal voerdie de Toneelvereniging „Soestdijk'" Zater dagavond in Eemland de klucht in dri® bedrijven „Eien huis vol herrie'' op. De rollen in dit werkelijk vrolijke stuk werden door de medespelende damies ein heren uitstekend vertolkt en de aanwezi gen hebben zich dan ook kostelijk ge amuseerd. Het muziekgezelschap „The Keart Boys'' verzorgde het muzikale ge deelte. VOORTUINTJES-WEDSTRIJD. In verband met het a.s. regeringsjubi leum van onze koningin en hef feit, dat de Tuin bouw vereniging Soest dit jaar 10 iaar bestaat, hoeft het bestuur van deze vereniging gemeend iets fe moeten doen, waardoor het aanzien van Soest verfraait. Een bijeenkomst werd reeds gehouden van afgevaardigden van de besturen van „Soesf-Vooruit" de Bloemist-Hoveniers vereniging, de Bijenvereniging, Floralia en de Federatie van Buurtverenigingen om een en ander te bespreken en uit te wer ken. Getracht zal wordien nog andere or ganisaties over hjet plan te polsen. Binnenkort zullen die inwoners hierover meer vernemen. Verwacht wordt, dat all-e inwoners van Soest, diie een voortuin be zitten, zullen deelnemen aan deze wed strijd. Waar aan de organisatie van dit plan kosten zijn verbonden, zullen de deel nemers aan die wedstrijd een kleine bij drage moeten storten. Dit inleggeid zal echter hieel laag zijn. Laat men nu alvast beginnen met het in orde maken van de tuin, want de tijd schiet al op. Een jury, bestaande uit neutrale perso nen, zal worden aangekocht een uitspraak te doen. Indien er voldoende belangstelling be staat zal getracht worden 'n deskundige aan fe stellen om hef publiek enige aan wijzingen te geven in het aanleggen va,n een tuin. Van de zijde van hef gemeentebestuur werd reeds bericht ontvangen, dat men het plan zeer toejuicht en gaarne zal steunen. Hef niet verstrekken van melk op de scholen komt in feite eigenlijk hierop neer, dat kinderen, die wél melk nodig hebben, dit niiet krijgen, omdat er op de scholen, gelukkig, ook kinderen zijn. die géén melk nodig hebben. U zult me geen pietluttige vent kunnen noemen, als ik beweer, dit geen steek houdend argument te vinden. Dat de melk in de huidige samenstelling niet ideaal is, weten we, maar we hoeven toch niet zonder meer te geloven, dat bet „nauwelijks wenselijk is die melk te verstrekken''. Zoals ik vorige keer al eens schreef, is hef een riskante onderneming voor een leek met een dokter van mening fe ver schillen. Maar ik ben toch zo vrij dit fe doen. Wanneer hef Ministerie van Landbouw en Visserij toestemming geeft melk te verstrekken op scholen, ook in gemeen ten met minder dan 25.000 inwoners en er is oen groep kinderen, die hef mis schien niet zo nodig hebben als een an dere groep die het wél nodig heeft, mo gen we hef de laatsfen niet onthouden, omdat de eersten gelukkiger zijn. En als een gemeentearts zegt, dat de gezondheidstoestand van de kinderen van „vrij'goed tot goed is, dan zeg ik: Dokter, dat klinkt mij niet prettig ge noeg in m'n oren. Als de toestand „vrïj'goed is, moeten we daar zeker waf aan doen. En ik zou niet eerder in m'n handen willen wrijven en zeggen dat wie het voor elkaar hebben, wanneer die gezondheidstoestand zou zijn van zéér goed tot uitstekend. Laten we daarom alsnog proberen de zwakke kindenen te helpen. Hiervoor is toch wel een weg te vinden, die tevens bevrediging schlenkt aan hen, die pm prin cipiële redenen de verstrekking van melk op school niet voorstaan. H. OEKMAN. LEERLINGENAVOND. De jaarlijkse leerlingenavond van Ida Jongsma zal dif jaar besloten worden met een zangspel van onze plaatsgenote Bep Slösser-Bne.sler. Een 40-tal meisjes zullein dit spel opvoe ren, die ook diezelfde avond een proeve van canon-zingen zullen afleggen. Om het publiek, dat doorgaans veel be langstelling toont voor de zangspelen, niet te vergasten op een al fe lang pro gramma van de piano- en orgel-leerlin gen, zijn de nummers over twee avonden verdeeld en is er meer ruimte gelaten voor de uitvoering van het zangspel. De avonden zullen in Mei plaats vin den. Advertenties zullen nadere bijzonderhe den aankondigen. NATUURBESCHERMING. Iedere inwoner van Soest kan dagelijks en voor niets genieten van de natuur. Velen doen dat ook- Helaas kan niet gezegd worden, dat ie dereen zich met gepaste eerbied t egenover al dat moois gedraagt. In de bossen vinden we achtergelaten boferhampapier en soms zelfs sinaasap pelschillen. Wilgen-katjes worden woest van de bomen gerukt e!n de bomen worden verrijkt met opschriften als „Pief houdt van Marietje'. De mooie heggein en bomen tussen de bouwlanden worden vaak gekapt en er zijn nog steeds jongens, die vogelnesten niet met rust kunnen laten. Zo zien we, daf oud en jong, boer en burger, iedereen, zich wel' eens mag af vragen: „Gedraag ik me wel zo, daf het anderen niet hindert?'' Zeker, de meeste mensen begrijpen wet, dat de natuur met zorg behandeld moet worden, maar het gaat hier juist om de enkelen, die het voor velen kunnen be derven. Daarom moet er worden toege zien op onze waardevolle terreinen. Dat gebeurt ook, door de politie en door de natuurwacht, die nu al bijna 10 jaar geheel belangeloos zijn prachtig werk doet en daarmee ook door zal gaan. Maar belangrijker is, dat iedejreen cd in het bijzonder natuurlijk de jeugd, ge wezen wordt op het natuurschoon in zijn omgeving en op dé juiste manier, om daarvan te genieten. Daarom heeft het comité fer verbreiding van de nafuurbeschermïngsgedachte in Soest ten Baarn het plan opgevat oen actie ie beginnen waarbij, door middel van le zingen, films en wandelingen onder lei ding van bekende natuurliefhebbers, op de scholen en daarbuiten, zoveel mogelijk de belangstelling en liefde voor de na tuur zal worden opgewekt. Reeds velen hebben hun steun fciegezegd en binnenkort staat ons een formele na- fuurbeschermingsweek te wachten. Allen, die hierover reeds nu inlichtingen wensen, kunnen deze krijgen bij Riaike Tolman of bij de secretaris, de heer H. Nijhoff, W. Pyrmontlaan 2, Soest dijk.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1