Geen verstrekking van melk op de scholen. W. N. NIËÜWENHUIS De regering houdt verhoging der lonen tegen. LENSSEN! De Soester Raad bijeen. Heeft (J toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Loodgieter - Electriciën Vrijdagavond vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van Burgemees ter Bentinck. De heren Van Zadelhoff en Clemcns waren afwezig, de eerste we gens ziekte. Na de gebruikelijke opening en voor de agenda in behandeling komt, krijgt de heer R. Hilhorst gelegenheid de volgen de verklaring af te leggen: Gezien de houding der Communistische Partij in Nederland bij de omverwerping der Democratische Regering in Tsjecho- Slowakije en vestiging der Dictatuur en de kennelijke bedoeling dezer partij om het Nederlandse Volk eveneens deze dic tatuur op te leggen en gezien de hetz- campagne in Italië tegen de Katholieke priesters, zal de raadsfractie der K.V.P., bij eventuele verkiezing van raadscom- sie's enz., geen stem meer uitbrengen op communistische candidaten. De fractie verzoekt met het opstellen van eventuele voordrachten, hiermede re kening te houden. Mevr. BUNGENER zegf, dat niet de com munisten, doch de tegenstanders niet de mocratisch handelen. In de Volkskrant kon men immers lézen, dat bedoelde te genstanders een ondergronds leger gereed hebben, om zo nodig in te grijpen. Als men ons handlangers van Moskou noejmt, dan zouden wij onze tegenstanders met evenveel recht handlangers der andere zijde kunnen noemen. Spr. acht een der gelijk besluit ongepast, omdat door de communistische leden van de raad nim mer iets is verricht, dat in strijd is met de belangen van Soest. De heer NOODER wil niets zeggen van de door de R.K. fractie afgelegde ver klaring, doch meent, dat B. en W. met de wens, inzake het opmaken van voor drachten, geen rekening mogen houden. 1. Vaststelling van de notulen van de ver gadering van 20 Februari 1948. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. a. Jaarverslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim te Soest over 1947. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van de Burgemeester van Bjjarn, betreffende de aanvaarding van de betrekking als schoolarts van de heer W. Hözenspies, per 1 April a.s. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van Burgem. en Wethou ders van Doorn, verzoekende adhaesie te betuigen aan het besluit van de Raad dier gemeente, verzoekende te bevor deren, dat niet overgegaan wordt tot de opheffing der tramlijn Amersfoort-Zeist- Rhenen, met afwijzend voorstel van B. en W. Voor kennisgeving aangenomen. De heer KRUIJF dringt er op aan er voor te werken, dat de autobus, welke de tram zal gaan vervangen, vanaf Utrecht niet over Zeist naar Amersfoort zal rij den, doch rechtstreeks van Utrecht naar Amersfoort. De VOORZITTER zegt, dat dit niet mo gelijk is, omdat er .een goede spoorverbin ding is tussen beide plaatsen. Wel zat er waarschijnlijk een rechtstreekse verbin ding komen tussen Soesferberg en Utrecht. d. Schrijven van Burgemeester an Wet houders van Zeist, inzake gasprijsverho- ging- Voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van A. van Beek, Birktstraat 10a, alhier, met voorstel van B. -en W., dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Mevr. BUNGENER informeert waarom van de aanbieding van adressant geen ge bruik is gemaakt, waarop Wethouder DE HAAN antwoordt, dat de beslissing in deze zaak ligt bij het bestuur van het Natuurbad en dit bestuur geen verant woording verschuldigd is- f. Schrijven van Ged. Staten d.d. 16 Maart 1948, betreffende de verhoging iaarwedden wethouders. Voor kennisgeving aangenomen- De heer DOLMAN betreurt hef besluit van Ged. Staten en verzoekt dit college er op te wijzen, dat er in den lande klei nere gemeenten zijn, waar hogere wet houderssalarissen worden aangehouden. g. Circulaire van Ged. Staten betreffen de Begrotïngs- len Personeelsbeleid. Voor kennisgeving aangenomen. h- Schrijven van Ged. Staten, betreffen de presentiegeld commissie- an afdelings vergaderingen. Voor kennisgeving aangenomen, i. Schrijven van minister van Binnenlandse Zaken betreffende goedkeuring verorde ning vermakelijkheidsbelasting. Voor kennisgeving aangenomen- 3. Stemming over het voorstel van B. en W. om voor hef Bureau Woningvoor ziening een leider in vaste dienst aan te stellen, over welk voorstel die stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. De heer DOLMAN zegt voor het voor stel te zullen stemmen, doch zou gaarne een bevestiging hebben van B. «in W„ dat. na afloop der werkzaamheden van be trokkene, deze persoon andere werk zaamheden kan verrichten. De VOORZITTER: Dit is moeilijk te zeggen. Het voorstel wordt hierna met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. 4. Adres van de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.Vv verzoeken de ontheffing van het verbod om in de kom der gemeente een ondergrondse ben- zinebewaarplaafs van meer dan 6000 li ter inhoud te mogen oprichten, met voor stel van B. en W. Conform besloten. 5. Credietaanvrage voor huldiging van de beide vrijwillige Brandweerverenigingen ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaan. B. en W. stellen voor Soest f400.— en voor Soesferberg f200.voor. De heer NOODER zou deze bedragen ho ger Willen stellen, waarop de VOORZIT TER zegt, dat hef werk van de Brand weer niet in geld is uit te drukken. Spr. meent, dat deze bedragen voldoende zijn om de plannen te verwezenlijken. Conform hef voorstel wordt besloten. 6. Voorstel tot wijziging der Bouwver ordening. De heier BURGWAL acht het niet juist, dat de hoogte der kamers wordt gebracht van 2.70 M. op 2.55 M. De VOORZITTER wijst er op, dat hier door meerdere woonruimte wordt ver kregen, omdat men aan een vaste in houdsmaat is gebonden. Als de heer R. HILHORST nog aandacht hoeft gevraagd voor brandvrije, trappen, wordt tot bedoelde wijziging besloten. Van Weedestraat 29 - Soestdijk 7. Voorstel tot intrekking van het raads besluit &d. 30 December 1947, tot wijzi ging van de gemeentebegroting 1947, in zake crediet voor verbetering der Beetz- laan. Ged. Staten adviseren de beoogde ver nieuwing .tot betere tijden uit te stellen en voorlopig verbeteringen aan te brengen. Mevr. BUNGENER vraagt zich af hoe Ged. St. dit advies kunnen geven. Er zijn veel slechtere wegen, die verbeterd wor den. Bjj de verkiezingen hebben we al len op de bres gestaan voor een grotere gemeentelijke autonomie en om dit te verkrijgen, wil spr. bet besluit handhaven. Als het nodig is, dat voor f23.000.000. stenen worden uitgevoerd om deviezen te verkrijgen, dan moet de regering geen straalvliegtuigen aankopen. Weth. VAN* DE AREND zegt, dat Ged. St. op het standpunt staan, dat de be schikbare materialen beschikbaar moeten blijven voor wegen, waaraan nieuwe bouwcomplexen ontstaan. De VOORZITTER wijst er op, dat Ged- Staten geen verbetering afwjjzen. Alge- vele vernieuwing wil het college echter tot later uitsellten. De heer A- P. HILHORST juicht de niet- goedkeuring van het besluit toe. Spr. heeft indertijd voorgesteld de weg te ver beteren op kosten van de gewone dienst. Er zijn wegen als Smidsweg, Klaarwater- weg enz., die niet minder verbetering be hoeven. De heer SCHAAFSMA meent, dat de voorgestelde vernieuwing werd doorge zet in verband met de aan te brengen riolering. Spr. meent, dat we ons bij het besluit van Ged. St. moie.ten neerleggen, omdat anders elke verbetering achter wege blijft. De VOORZITTER zegt, dat thans allieen aan de orde is de intrekking van het be sluit. Daarna zuilen we ons moeten bera den op een verbetering van bedoelde straat ten koste van de gewone dienst, waarvoor plannen zullen worden inge diend. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de stemmen van Mevr. Bungener en de heren Burgwal en Nooder tegen. 8. Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de Verzorgingshuizen. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Vaststelling van besluiten tot toeken ning van voorschotten aan bijzondere scholen op de vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920, alsmede tot vaststelling van het bedrag per leerling voor beloning van vakonderwijzers. Conform besloten. 10- Vaststelling van een besluit tot het verlenen van medewerking: a. voor de aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in de lichamieiliijke oefening, te geven in het gymnastieklo kaal der Chr. U.L.O. School. Conform besloten. b. voor de aanschaffing van nieuwe leer methodes voor boekhouden en handels- rekenen ten behoeve van de R.K. U.L.O. School. Conform besloten. 11. Prae-advies van B. en W. naar aanlei ding van het voorstel van Mevr. Th. J. Bungener-Odinof en de Heer G- Burg wal, inzake melk verstrekking op de scho len.' Conform besloten. Mevr. BUNGENER wijst er op, dat slechts 3 van 'de 9 doktoren, welke door Dr. Slroband in deze aangelegenheid zijn geraadpleegd, de verstrekking van melk niet nodig achten. Vieel kinderen van de schoolgaande jeugd zijn in de oorlog ge boren, waarvoor de doktoren wel fruit en vitamine C zouden wensen. De ver strekking hiervan is veel moeiijjker. Spr. wijst hierbij nog op het adres, dat bij B. en W. is ingekomien van de Ned. Vrou wenbeweging. Mevr. LANDWEER zegt, dat, hoewel de kinderen haar aan bet hart.gaan, zij zich kan verenigen met het voorstel van B. en W., medle omdat de melk niet van de beste kwaliteit is- De heer SCHAAFSMA is tegen ver strekking van melk op die scholen. De school is voor de opvoeding van bet kind> niet voor de voeding. Als melk voor de kinderen nodig is, dan moet de verstrek king daarvan niet lopen over de school doch over het gezin. Weth. DE HAAN wijst er op, dat uit reiking van de hoeveelheid melk, welkfe juist dezer dagen door de overheid meer ter beschikking is gesteld, aan be paalde regelen gebonden is. Het petitionnement, waarop Mevr. Bun gener doelt, is door B. en W. verworpen» omdat de leeftijd van een groot aantal ondertekenaars dichter bij de 70 dan bij fle 30 jaar ligt en dus geen ouders van schoolgaande kinderen zijn, zoals hef adres tracht weer te geven. Bovendien is hem gebleken, dat velen niet het adres zouden hebben getekend, wanneer zij hadden geweten, dat bedoel de Vrouwenbeweging een mantelorgani- dsafie is van de Communisten, in welk lichaam 3 communisten en 2 sympathi- screndien zitting hebben. Vele ondiertekenaars zijn er in gelopen door de geraffineerdheid, waarmede ge werkt is geworden. Hef praeadvies wordt hierna goedgekeurd met de stemmen van Mevr. Bungener en de heer Burgwal tegen. 12. Voorstel tot verhoging van de subsidie van de R.K. Openbare Uitli&enbibliothaek. Bedoelde verhoging is nodig ter verkrij ging van de rijkssubsidie. Conform besloten. Mevr. Bungenier en de heer Burgwal stem men tegen, omdat naar hun mening, de ze bibliofheiek niet het algemeen belang dient, omdat meierdere boeken op Be index staan. 13. Voorstel tot intrekking der wijziging van de verordening op de openbare we gen inzake verplicht nnedegevem van as en vuilnis. Conform besloten. 14. Voorstel tot verhoging van de toege stane crediet[en voor herstel oorlogsscha de van de woningen dier woningbouw ver enigingen „Ons Belang en .„St. Jozeph B. en W. stelien de navolgende verhogin gen voor: Ons Belang f 13.003.48 en St jozeph f 30.45. Conform besloten. De heer NOODER informeert bij dit punt hoe het staaf miet de schaderegeling, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat deze regeling nog komen moet. 15- Voorstel tot verlenen ener bijdrage aan de Utrechtse Bosbrandweerveiremiging in de kosten van bestrijding van Bos- en heidebranden. Gevraagd f 333.34. Conform besloten. De heer DOLMAN geeft in overweging hef verbod om in die bossen te roken op te heffen, zoals ook voor de ,.Hoge Ve il uwe'' heeft plaats gehad, omdat veel branden ontstaan door het plotseling weg werpen van sigaren en sigaretten, wan neer mien op overtreding van het verbod denkt te worden betrapt. 16. Voorstel tot voorlopige vaststeling van de gemeenferekening en de bedrijfs- rekeninen over 1946. Conform besloten. 17. Voorstel tot tijdelijke renteverlaging van 'n geldlening aangegaan met R.V.S. Betreft een verlaging der rente van 3}/s op 3 procent. Conform besloten. 18. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van keurlonen voor vee en vlees. De heer NOODER is tegen bedoelde wij ziging, omdat de slagers hiervan de dupe worden. Hoewel bij dit voorstel geen begroting is overgelegd, is spr. van me ning, dat verhoging niet nodig is, ook omdat de wet een eventueel tekort op deze dienst toestaat. De heer A. P. HILHORST wenst de be handeling van dit punt aan te houden, omdat de belanghebbenden, de Slagers en de boeren voor de huisslachfingen, niet zijn geraadpleegd. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Wefh. VAN DE AREND zegt, dat dit overleg 'een vorige maal reeds heieff plaats gehad en dat beide'partijen toen ook de mening warien toegedaan, dat de dienst geen tekort mocht opleveren. Prafcfisch hebben we nu nog de keurlo nen van 1939, niettegenstaande ean cir culaire van de minister van vorig jaar aangeeft, dat de keurlonen met 30 pro cent mochten wordien verhoogd, welke verhoging in de winst voor de slagers werd verdisconteerd. Door de keurlonen te heffen van het gewicht na slachting, worden bovendien onbillijkheden wegge nomen. Het voorstel Hilhorst, om eerst de be langhebbenden te horen, wordt aange nomen met 12 tegen 5 stemmen. 19. Voorstel tof instelling van een Wo ningbedrijf en vaststelling van een be- heersverordening voor dat bedrijf. Conform besloten. 20- Voorstel tot vaststelling: a. Ener verordening inzake salariëring van 'gemeentepersoneel. Mevr. LANDWEER wijst er op, dat bij de voorgestelde salariëring de hogere ambtenaren vooruit gaan, maar bat la gere personeel slechts zeer wieinig. De gêmeenfebode gaat f 1.per jaar voor uit, terwijl de bevolkingsagent op zijn eindsalaris zelfs f273.achteruit gaat. De heer R. HILHORST zegt, dat het ge organiseerd overleg te laat is ingescha keld en hij vraagt zich af, of men zich in Den Haag wel vodoende heeft inge spannen om voor de arbeiders te berei ken wat mogelijk is. Bovendien worden voor de beter gesalariaetrden uitzonderin- gen toegestaan. Waarom voor de arbei ders niet. Ook is op de arbeiders een zekere druk uitgeoefend. De heer BURGWAL noemt het resultaat voor de arbeiders teleurstellend. De oor zaak hiervan zoekt spr. bij de regering, omdat het loonplafond niet omhoog mag. De regeling met 7 loonklassen zet boven dien de dteur open voor willekeur. Spr. stelt voor de laagsfbezoldigden di rect op hun maximum te plaatsen. De heer KRUIJFF wijst op een circulaire ysn .Ged- Staten, waarin gezegd wordt, dat men wel bereid is aan onbillijkheden tegemoet te komen. De heer SCHAAFSMA zegt, dat deze re geling weer duidelijk bewijst, dat de autonomie der gemeenten tekort schiet. Het systeem der overheid is onverbidde lijk en wij zullen daarom de regeling moeten aanvaarden, al is het onder pro fest. De VOORZITTER zegf, dat deze veror dening een lange weg heeft genad door meerdere aanwijzingen uit Den Haag. De verdediging der voorstellen aldaar was zodanig, dat wensen, in overleg geuit, nog succes hebben gehad- Toch schijnt men in Den Haag iets soepeler te worden en hef in niet uitgesloten, dat binnen kort weer voorstellen tot wijziging kun nen worden giedaan. De bevolkingsagenf zal in salaris niet achteruit gaan, omdat hij nog een neven betrekking uitoefent. Als de heer BURGWAL nogmaals aan dringt om aan de laagst bezoldigden pe riodieke verhogingen te geven, wijst dia VOORZITTER er op, dat dit geen aan gelegenheid is van de raad doch van B. en W. De heer KRUIJFF informeert of met de goedkeuring niet kan worden gewacht tof de wijzigingen in behandeling komen. De VOORZITTER zegf, dat dit niet mogelijk is, omdat deze regeling moet worden gezien als een geheel nieuwe regeling, waarin iater wijzigingen kunnen worden aangebracht. De heer VAN KLOOSTER wijst er op, dat door deze verordening de hogere ambtenaren wél verhoging genieten, doch de arbeiders niet. Spr. acht dit onjuist- Daar de heer R. Hilhorst de indruk heeft gevestigd, dat op de arbeiders druk is uitgeoefend, verzoekt Wieth. DE HAAN de namen te noemen van hen, die dit verklaren. De heer HLIHORST acht dit niet nodig. Wel kan spr. mededelen, dat door Weth. Van Zadelhoff is gezegd, dat het uiter ste voor de arbeiders was bereikt, waar van spr. niet overtuigd is. In verband hiermede zegf de VOORZIT TER, dat Weth. Van Zadelhoff zich die grootste moeite heeft gegeven om het uiterste te bereiken en spr. is dankbaar voor de grote steun, welke hij van de Wethouder heeft gehad, om deze ma terie tot een zo goed mogelijk einde te brengen. De heer BURGWAL doet hierna nog het voorstel bij de regering aan te dringen de lonen aan te passen aan de levens standaard. De VOORZITTER acht dit niet nodig, omdat een staatscommissie doende is n nieuwe regeling te ontwerpen. Daar de werkzaamheden blijkbaar meer tijd vra gen dan werd verwacht, moet de nu in behandeling zijnde verordening gezien worden als een f ussen-regeling. De heer SCHAAFSMA verklaart zich te gen het voorstel Burgwal, omdat dit z.i. bedoeld is om ler politieke munt uit te slaan. Mevr. POLET meent, dat hef de taak is van de vakorganisaties om aandrang bij de regering uit te oefenen. Spr. ver klaart zich ook tegen het voorstel Burg wal, om dezelfde redenen als door de heer Schaafsma bedoeld. Hef voorstel Burgwal wordt hierna met 12 tegen 5 stemmen verworpen en hef voorstel van B. en W. goedgekeurd. b. Van een wijziging instructie Keurings vee arts. Conform besloten. c. Van een wijziging instructie Hulpkeur- meesfer. Conform beslofen- d. Ener verordening inzake verplaatsings kosten. Conform besloten. e- Van een wijziging van het Ambtena renreglement. Conform besloten. 21. Voorstellen Inzake gemeente-ieigen- dommen a. Tot het overdragen van de bevoegd heid tot verkoop van goederen van gerin ge waarde. Conform besloten. b. Tot verkoop van toekomstig grasgewas op de bermen van enige wegen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2