HET GROTE HERSTEL. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 32. BureauVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 27 APRIL 194a Wanneer men aan tien mensen vraagt aan welke landen de Marstiall-hulp ten goede moet komen, zulten er negen zijn die antwoorden, aan Europa. Onder Eu ropa wordt dan dat gedeelte verstaan, ge legen aan deze kant van het ijzeren gor dijn, met uitzondering van Spanje. Maar meestal realiseert men zich niet, dat aan deze kant van dat gordijn ook nog een stuk Duitsland ligt. Kenmerkend genoeg overigens, dat men de grens van Europa tegenwoordig zo ongeveer langs de Rijn laat liopen. Dan een stuk Niemandsland en dan nou ja, dat weten we zo lang zamerhand wel. Dat dit Niemandsland, naar schaffing, 'n 28 procent van de Amerikaanse hulp krijgt, zal menigeen wel een beetje wrevelig stemmen. En die wrevel is er niet minder op geworden, toen bleek, dat Duitse bestuursinstellingen meenden, dat het nog te weinig was. Zij maakten aanspraak op ongeveer een derde ge deelte. Wat moeten we er van zeggen? Heel in 't kort dit: hoe gauwer de West- Europese economie w per op zijn poot jes, zal staan, hoe beter het voor ons allen is. Maar.., hoort West-Duitsland daarbij? Ja en neen. Ja, wanneer we het oog al leen richten op de economische kant van de zaak. Alles wat we hebben bij te zetten, zullen we moeten gebruiken om er weer bovenop te komen en 't zou dwaasheid zijn b. v. de fabrieken en mij nen in het Ruhrgebied te laten voor wat ze zijn. De arbeiders daar moeten leven op een peil, dat hen in staat stellf, hun arbeidsprestatie op te voeren tot hef normale. Want het Ruhrgebied is een der werkplaatsen. Het kan net als geheel West-Duitsland, een belangrijk aandeel leveren aan de materiele heropbouw van onze helft van Europa. Een materiele bij drage. Meer niet. Men herstellie de in- dustriële capaciteit van dat land, men voere de productie van consumptiegoe deren op en men stelle de mensien in staat behoorlijk te werken. Men beschou- we West-Duitsland voorlopig als een ko lonie, die moet worden uitgerust om te herstellen, wat ze in haar buurlanden heeft aangericht. Wanneer we de zaak zó stellen, zouden we geen bezwaar heb ben tegen het meedelen uit de Marshall- pot Maar we vrezen met grote vreze, dat er van deze kijk op de zaak weinig terecht zal komen. Voorlopig zullen En geland en Amerika wel blij zijn. dat Duitsland hun geen .geld meer kost en wanneer het zó ver is, geloven wij niet, dat er van al die herstelbetalingen van de nabuurlanden veel terecht zal komen. Behalve dan voor Frankrijk, dat zich door het Saargebied behoorlijk schade loos gesteld voelt. In dit verband mogen we nog eens te rug komen op de wensen, die Nederland indertijd formuleerde. Grenscorrecties en de exploitatie van enkele ondernemin gen. Over die grenscorrecties was nu eigenlijk niemand van ons erg enthou siast. Solider leek ons het overnemen van die bedrijven die een tastbaar saldo in de Nederlandse huishouding zouden inbren gen. Doch het luttele profijt, dat uit de Duitse economie seipelt, maakte dat ook op het andere punt onze verwachtingen ineenschrompelden. En wanneer nu met de Amerikaanse goederen de hele West- Europese economie weer overeind staat wat dan? Moet Nederland dan nog aain zijn speciale eisen vasthouden? Wij me nen van niet. Ni et uit een misplaatste vergevingsgezindheid maar omdat de ge hele kwestie van de Duitse herstelbeta lingen na beëindiging van het Marshall plan op een ander vlak komt te liggen. Want we mogen verwachten, dat West- Europa zich dan heeft ontwikkeld tot een groter mate van eenheid, politiek economisch, militair, dan direct na de oorlog. En daarom menen wij ook, dat zij dan beter de heel of half vol groeide West-Europese Unie hun eisen kan doen formuleren dan ieder afzon derlijk. Zoals om een te sterk voor beeld te gebruiken, Gelderland of Lim burg of zelfs Friesland ook niet hun eisen stelden aan Duitsland, doch hef de centrale regering in Den Haag lieten doen. Belangrijk blijft het feit, dat er baten uit Duitsland naar onze kant van de Rijn komen te vloeien. Belangrijk voor hén, omdat ze er aan worden herinnerd, dat men niet ongestraft z'n buurmaims boel kan plattrappen belangrijk voor óns, omdat kwijting van hun schuld ertoe kan bijdragen, ons er toe te bewegen, hen op de duur weer in onze Wiest-Europess gemeenschap op te memen. En daarvoor is betaling van de aangerichte schade wel een van de eerste voorwaarden. SCHOUW. Burgemeester len Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Woensdag 19 Mei a.s. zal worden gevoerd de schouw ovier de in de gemeente gelegen wegen, voetpa den, waterleidingen, brugglen, heggen, heu len enz. De belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artikelten van het Re glement op het Onderhoud en Gebruik der wegen in de provincie Utrecht. Overtredingen der daarin voorkomende bepalingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat hef verzoek van H. Schuur, Wil'helminalaan 30 te Soest, om in perceel No. 36, kadastraal bekend in sectie A nr. 2926, gelegen aan de Korte Brinkweg 'n meubelvervaardigingsbedrijf te mogen oprichten, door hen is vlerdaagd. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door de Raad dier gemeente, in zijn vergade ring van 16 April 1948, is besloten de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van: le- de aanvrage van hef bestuur der Ver eniging „Een School met de Bijbel te Soestinzake aanschaffing van leermid delen voor het gymnastieklokaal der Chr. Uloschool; 2e. de aanvragen van hef R.K. School bestuur te Soest, inzake aanschaffing van een nieuwe leermethode voor de leer vakken boekhouden en handlelsneke»ien ten behoeve van de R.K. Uloschool. PREMIEREGELING WONINGVERBETERING EN WONINGSPLITSING. Burgemeester 'en Wethoudt rs van Soest brengen het volgende ter openbare ken nis. Voor hef verbeteren ien of splitsen van bestaande woningen kan een premie van overheidswege worden toegekend. Deze premie bedraagt: a. voor hef bewoonbaar maken van leeg staande en onbewoonbaar geworden wo ningen, alsmede b. voor het voorkomen van on bewoonbaar worden van thans nog be woonde woningen: 60 procent der ver bef eririgskostc n, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten per te verbeteren woning meer dan f2400.of minder dan f201. bedragen. c. voor hef splitsen in -twee of meier vol waardige woningen van woningen, welkie voor bewoning door meer dan één ge schikt gemaakt kunnen worden; (N.B. Hieronder vallen niet alle wonin gen, welke door meer dan één gezin be woond worden of kunnen worden, doch in het algemeen slechts grote panden, welke voldoende ruimte bieden voor splitsing in twee of méér afzonderlijk wo ningen.} 60 procent der splitsingskosfen, met dien verstande, dat geen premie wordt toege kend voor zover deze kosten per woning welke door splitsing boven het oor spronkelijk in enig pand aanwezige aan tal woningen wordt verkregen, meer dain f4200.of minder dan f201.bedra- gen. Aanvragen om in het genot van een pre mie te worden gesteld, moeten worden ingediend bij het gemeentebestuur, voor zoveel hef de gevallen a. en b. betreft uiterlijk op 31 December 1948. Mftf de voorgenomen werkzaamheden moet een, de kosten rechtvaardigende, bevre digende toestand worden verkregen, waartoe als regel aan de eisen der plaat selijke bouwverordening dient te worden voldaan. Een premie wordt NIET toegekend in de kosten verbonden aan voorziening©»: a. welke behoren tot de normale onder- houdsvoorzieningen, als schilderen, wit ten, behangen en z.g. dagelijks onder houd; b. welke in aanmerking komen voor uit kering ingevolge enige regeling voor viar- goeding van schade tengevolge van oor logsomstandigheden c. aan woningen, welke eigendom zijn ener foegela.ten woningbouwcorporatie t:.n welke zijn gesticht en of worden geëx ploiteerd met behulp van steun uit 's Rijks kas op de voet der Woningwet; d- aan woningen, welke ingevolge enige regeling voor vergoeding van schade ten gevolge van oorlogsomstandigheden als verwoest moesten worden aangemerkt. e. in verband met enïgie vordering als be doeld in art 7 van de Woonruimtewef 1947. Aanvraagformulieren om in het genot va|n een premie tie worden gesteld zijn ver krijgbaar bij de dienst van gemeentewer ken, Lange Brinkweg 49b, Soest alwaar tevens alle nodige nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. c: F C 7FT DF PROMOTIE-COMPETITIE SLECHT IN. Een over alle linies falend S.E.C. heeft haar eerste promotie-wedstrijd met spre kende cijfers verloren. De oorzaak van dit falen is niet ver te zoiekien. Het was voor iedereen tte zien, dat de S.E.C.-spe lers de Engelse reis nog in de benien zat. De ploeg was na een uur spellen volko men uitgespeeld, vandaar de gedecideer de naderiaag van 41. Het door S.E.C. in deze wedstrijd ver toonde spel was beneden het middelma tige. Er was geen samenwerking tussen achterhoede en middienlinie en het plaat sen van de middenlinie was slecht. De voorhoede opereerde in de regel voor het doel der tegenpartij met drie man, daar de binnenspelers de falende mïd- denlinie moest bjjstaan. Brederodes speelde een behoorlijke wed strijd, beschikte over een trgpvaste ver dediging, een middenlinie, die zowel ver dedigend als aanvallend goed wierk deed, terwijl de voorhoede over twee vleugelspelers beschikte, die telkens de bal gevaarlijk voor het S.E.C.-doel wisten te plaatsen. S.E.C., dat de toss won, speelde eierst met de krachtige, schuin over hjet veld staande wind mee en weef da» ook di rect het spel naar de Bre.dcrodes-hei ft te verplaatsen. In dezie periode lost Rom- mers een goed schot, dat echter uitste kend door de Brederodes-keepcr wordt gestopt. Even later kopt Réijiers© net naast. Dan komt Brederodes los en weet een hoekschop te forceren, die echter niets oplevert. Het spel gaat dan snel van doel naar doel en ook een hoekschop op het doel der gastheren blijft zonder re- sulfaat. Even later zien wij bij een aanval der thuisclub de midvoor net naast schie ten, terwijl korf daarop Klompenhouwer bij een S.E.C.-aanval hetzelfde doet. Bij een algemepe aanval van Brederodes ver dwijnt de bal in het S,E.C.-doel, maar de scheidsrechter heeft overtreding geconsta teerd en het wordt een vrije trap voor S.E.C. Nadat Reijerse een goede voorzet van Maassen heeft gemist en Post van dicht bij in de handen van de keeper schiet, volgt een aanval van Brederodes over de rechtervleugel. De bal wordt goed voor het S.E.C.-doel geplaatst en na wat heien en weer getrap onhoudbaar voor Horns- veld ingeschoten. 10. Vanaf dit ogenblik weet Brederodes het spel naar de S.E.C. -helft te verplaatsen. Een hoekschop op hef S.E.C.-doel wordt net over gekopt, terwijl even later de snelle linksbuiten Nijpels keihard naast het S.E.C.-doel schiet. Met 10 voor de thuisclub komt dan de rust. De eerste aanvallen na de doelwissqling zijn voor Brederodes. Rechtshalf Fontein veroorzaakt op de rand van 't strafschop gebied een vrije trap, die over heit S.E.C.- doel wordt geschoten, terwijl ieen hoek schop op het S.E.C.-doel even later wordt weggewerkt. Brederodes blijft, gesteund door de wind, sterker en een fraaie kop bal wordt door Hornsveld keurig onscha delijk gemaakt. Na een uitval van S.E.C. volgt weder 'n aanval der thuisclub. De bal komt bij de vrijstaande linksbinnen Jochems, die met een hard schot Brederodies voor sprong tot 20 vergroot. Brederodes behoudt het initiatief en ©r is nog een kwartier te spelen als rechts binnen Schouten met een schot via de staander de stand op 30 brengt. Na dit doelpunt weet S.E.C. zich aan de druk van de tegenpartij te ontworste len. Bij een S.E.C..aanval plaatst Post goed naar de vrij opgestelde Reij erse, die niet aarzelt en de bal onhoud baar inschiet. 31. Weer volgt dan een aanval van S.E.C., maar verder dan een hoekschop brengen de Soesfers het niet. T Brederodes weet dan het spel weder te verplaatsen en de rechtsbuiten sticht met zijn snelle rennen en goede voorzetten onophoudelijk verwarring voor de S.E.C.- vesfe. Hef is ten slotte de Bredierodes- mïdvoor, Rombouts, die een van deze aanvallen met een schot van dichtbij be sluit en de bal ligt weder achter Horns veld. 41. Met Brederodies in de aan val komt dan het einde van deze voor de S.E.C.-aanhang zo teleurstellende wed strijd. BEKA ZOMERAVOND-COMPETITIE. Deze zomeravond-competitie, waaraan door een tiental bedrijfs-vciefbaivereni- gingen wordt deelgenomen, werd Zater dagmiddag begonnen met een wedstrijd tussen K.P.S,. en BeKa. Voor deze wedstrijd, die op het K.P.S.- terrein te Soestdijk aan de betonweg plaats vond, bestond veel publieke be langstelling. Onder de aanwezige» bevon den zich de drie oudste prinsesjes, die de gehele wedstrijd van 't hegin tof het einde met de grootste belangstelling volg- Zoals ik u al eens vertelde, biehoren de verslagen van onze Gemeenteraadszittin gen tot mijn .geliefkoosde lectuur. Ze zijn leerzaam en een niet gedachte brot» van informatie. Je komt er achter waar de centen wél heen gaan en waar ze niet voor worden uitgegeven. Nu weten we er wieer door, .dat onze Gemeentebodle per jaar een .gulden opslag krijgt, waar hij zich ook geen roes van zal drinken en dat de bevolkingsag|e(nif zich misschien een spijker in z'n hoofd drinkt, omdat hij 273 gulden per jaar achteruit gaat in salaris. Welke rijks-econoom dezie salarisveran- deringen opstelt wordt ons niet verteld en er zijn nieuwsgierigen, die wille» wie ten, in welke salarisschaal deze goochie- chelaar zelf valt. Natuurlijk heb ik nogal benieuwd uit gekeken naar de behandeling va» de melkversfrekking op de schollen. De ge zondheidstoestand van onze jeugd zit me nu eenmaal hoog. Ik moet eicri.ijk beken nen, dat ik verwachtte, dat het voorstel weer zou kelderen, maar ik had niet ge dacht, dat het met 15 tegen 2 stemmen zou gebeuren. Ik zit blijkbaar als voor stander van melkversfrekking o.p school, erg aan de verkeerde kant. Maar ik kan de gedachte niet van me afzetten, dat de politiek in deze zaak 'n woordje meespreekt. Ik wil het geval niet verder bespreken dan in de raad zelf reeds gebeurde. Alleen wou ik nog dit zeggen. Er staan weer verkiezingen voor de deur. Misschien niet even belangrijk voor de wereld als in Italië, maar we zien ze toch met belangstelling tegemoet. De geal lieerden stelden Italië de teruggave van Triësf in hef vooruitzicht en gaven Mar shall-hulp. Niet hierom, maar daérotm, snapt u? Wat dat met die melkversfrekking fe ma ken heeft? Ogenschijnlijk niets, maar toch is er wel enig verband, als u even doordenkt. Het zou n.1. wel eens kunnen blijken, dat we met zo'n kleinigheid als de weigering van die melkversfrekking; juist datgene aankweken, wat we willen uitroeien. H. OEKMAN. den. Hoewel BeKa in de oersfe speeïhelft n kleine veldmeerderheid wist te verkrijgen, waren de aanvallen van K.P.S. gevaarlij ker. Na een half uur spelen wist midvoor B. Hoogeveen de score voor K.P.S. te openen, terwijl dezelfde speler nog voor de rust de stand op 20 wist te brengen- Na de perl een gefijkopgaande strijd; hef spel ging snel van doel tot doel. Na een kwartier wist BeKa met een goed schot de achterstand fe verkleinen. 21. Het bleef oen strijd met wisselende kan sen, totdat de K.P.S. midvoor handig van een misverstand in de verdediging der gasten wist te profiteren en de bal in bet verlaten doel plaatste. 31. BeKa spande daarna nog alie krachten in om een gun stiger resultaat te bereiken, maar de K.P.S.-verdediging bleek niet te passeren en met een verdiende 31 overwinning voor K.P.S. kwam het einde van deze openingswedstrijd. De volgende competitie-wedstrijden wor den deze weiek gespeeld: Woensdag 28 April: Politie SoestStrabo .(Den Dolder). Aanvang half zeven op het B.D.C.- terrein. Donderdag 29 April: K.P.S.Gemeente Sciest. Aanvang 6.30 u. op het K.P.Si.-terrein, BeKa (Baarn)Apollo (Soest). Aanvang 6.30 uur op 't Beka-ferrein te Baaxn. W-A.S. 1P.T.T. Soest, op hef terrein van W.A.S. fe Den Dolder. 6.30 uur. VALSE BONNEN GEDRUKT. In samenwerking met de Rijkspolitie werd door de Soesfer politie in onze ge meente een onderzoek ingesteld in ver band met een ontdekte fraude met dis tributiebescheiden. In een plaatselijke drukkerij wierden aan getroffen dc cliché s, bestemd voor hef vervaardigen van z.g. maalfijdenbomnten voor militaire verlofgangers. Als verdacht van opzettelijke vervaardi ging van valse distributiebescheiden wierd in arrest gesteld A. v. K. Tevens werd in arrest gesteld J. C- al hier, die de cliché s hoeft vervaardigd. Bij laatstgenoemde werd, tijdens een huiszoeking, tevens een vuurwapen met bijbehorende munitie in beslag genome», waarvoor een afzonderlijk procesverbaal werd opgemaakt. NAAR HUIS TERUG. Met het s.s. „Voltendam dat 5 Mei te Rotterdam wordt verwacht keert uit de tropen terug le Luif. H. Voorfhuizen, Julianalaan 15.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1