De grondslagen van de welvaart* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. Voetbal. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 35. Een vraag, die millioenen mensen bezig houdt is steeds weer: waarom is in het ene land de welstand groter dan in het andere? Er zijn landen met grote bodemschatten, die toch niet op een hoge levensstandaard kun nen bogen (bijv. voor de oorlog het Frans sprekende deel van België) en er zijn andere landen, die geen koloniën hebben en ook geen jjzer, steenkool of olie en die toch een hoge graad van welstand bereiken. Het meest sprekende voorbeeld van een dergelijk land is Denemarken. Kijken we terug in de geschiedenis, dan zien we dat de welvaart van de bevolking van ons eigen land vooral de laatste anderhalve eeuw geweldig is voor uitgegaan. Eerst gang het nog maar lang zaam en moeizaam, maar langzamerhand kwam er meer vaart in en de materiële voor uitgang is de laatste vijftig jaar buitenge woon groot geweest. Thans worstelen wij tegen een terugslag, maar ieder hoopt op een terugkeer van de oude regelmatige ver betering van de levensvoorwaarden. Wan neer de brede laag van het volk de ervaring heeft, dat van jaar tot jaar de welstand toe neemt, dan zal dit volk rustig en tevreden doorwerken.'Dan is er weinig kans voor ex tremistische partijen en krijgt de samen leving de gelegenheid zich op een gezonde manier te ontplooien. Iedereen voelt zonder dat daarvoor redenering nodig is, dat één vogel in de hand meer waard is dan tien in de lucht en daarom hecht men meer aan een tastbare verbetering van de levensstandaard, dan aan allerlei beloften, waarvan in de practijk misschien niets terecht komt. Nu betekent verhoging van de welstand niet altijd voortdurende stijging van het inkomen, want deze welstand kan ook de vorm krijgen van beter onderwijs, betere voeding, dalende sterftecijfers, betere woningtoestanden en toenemende sociale zorg. Juist doordat bijv. in de crisisjaren deze elementen niet zijn verwaarloosd, is het Nederlandse volk onge schonden door de werkloosheid heen geko men. Op het ogenblik echter, nu iedereen met een halfversleten huishouding zit en er talloze vernieuwingen dringend nodig zijn, gaat de vraag in de eerste plaats uit naar meer inkomen. De regering daarentegen, die bang is. dat meer inkomen zal leiden tot koopwoede, houdt de lonen laag en zoekt welstandsverbetering in sociale wetten. Toch ziet zij zich genoopt telkens de teugel iets te vieren. Zo is onlangs de proef begon nen om in het bouwbedrijf het stelsel van loon naar prestatie te verruimen en is thans weer de mogelijkheid om een jaarlijkse va- cantie-toeslag of een andere gratificatie tot 2pct. van het jaarloon te betalen, vergroot. Er staat echter niet bij, dat deze gratificaties en dus hogere loonkosten in de prijzen mo gen worden verrekend, zodat verscheidene bedrijven van deze vrijheid niet eens gebruik zullen kunnen maken. In de landbouw bijv. verwachten wij, dat over de vraag wie deze vacantie-toeslag eventueel moet betalen, nog wel heel wat geconfereerd zal worden tussen de organisaties en de regering. Maar juist bij deze en dergelijke discussies moet de vraag beantwoord worden, uit welke bron de middelen vloeien voor een dergelijke verhoging van de welstand. Deze vraag is niet zo moeilijk te beantwoorden als het schijnt. Men kan haar niet afdoen met de dooddoener: uit de winsten, want in lang niet alle bedrijven wordt winst van betekenis gemaakt en bovendien moeten we voortdu rend beducht zijn op een terugslag bij de export, die snel een eind kan maken aan de thans nog vrij algemene royale winsten. Neen, een regelmatige stijging van de wel stand vloeit alleen voort uit een even regel matige stijging van de productiviteit van de arbeid, dat wil zeggen, dat er door het in ge bruik nemen van meer en betere machines, door betere organisatie van de ondernemin gen en door betere verkoopmethoden per arbeidskracht een grotere waarde wordt ge produceerd en afgeleverd. Indertijd^ vlak voor de oorlog, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een uitvoerig onderzoek ingesteld naar deze stijging van de produc tiviteit en daarbij is gebleken, dat gemiddeld, zowel in landbouw als in industrie, ieder jaar de waarde-productie per arbeidskracht met 3 pet. per jaar steeg. Dit is heel veel, want daardoor kan in een mensenleeftijd de welvaart verdubbeld worden. Op het ogen blik echter zijn wij door allerlei oorzaken nog onder onze productiviteit van 1939 en dat is de oorzaak van ons tekort aan dollars, van onze schrale voeding en van ons gebrek aan textiel, aardewerk, enz. Wij halen echter on ze achterstand met een behoorlijke snelheid in en als we straks weer onze regelmatige 3 pet. stijging per jaar bereikt zullen hebben, kan Nederland, evenals vroeger, weer op een solide welstand bogen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest; gelet op art. 37 der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat vanaf 8 Mei a.s.gedurende 4 weken, ter secre tarie voor een teder ter inzage ligt het ontwerp uitbreidingsplan, iin hoofdzaak geldende voor dat gedokte van de ge meente, gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort met toelich tende beschrijving. De Burgemeester ontving van zijn ambt genoot van Welwyn Garden City (Enge land), in verband met het bezoek van de voetbalclub S.E.C. aan die stad, een schrijven, waarvan de vertaling luidt als volgt: Zeer geachte Heer, Zeer veiel dank voor uw brief van 12 de zer betreffende hiet bezoek van uw voet balclub S.E.C. aan Welwyn Garden City en voor de waarderende woorden, welke u zo vriendelijk was tot mij te richten. Het is ons een groot genoegen geweest een gezelschap van 43 personen, ver bonden aan de voetbalclub S.E.C., te ontvangen en te onthajeln en ik geloof, dat de stad hen niet alleen hartelijk ver welkomd heeft, doch hun ook oen zeer aangenaam verblijf heeft bezorgd. Zij hebben in korte tijd yejeff gezien wat, naar ik zeker ben, hun Rn hum vrienden nog lang in herinnering zal blijven- Zeker niet het geringste resultaat van hun be zoek is een hechte vriendschap, die niet alleen is bevestigd, maar in vele geval len voor dê eerste maal is ontstaan tus sen het Engelse volk en Uw land. Dit bezoek heeft de vriendschap tussen de burgers van Soest, vertegenwoordigd door hun voetbalclub en de ingezetenen van deze stad versterkt. Met vriendelijke groeten, Hoogachtend, HERBERT SHEPHERD. Voorzitter van de Raad. Geachte Redactie* Laat ïk beginnen niet een woord van dank aan de heer W. voor zijne mede werking, inzake grondafstaind voor zijn woning in de Van Weedestraat 39. We zijn nu weer een stap verder- Waf doet ons gemeentebestuur nu met de 1 of 2 eigenaren, diie hardnekkig blijvieln? Niet goedschiks, dan maar met geweld- De vacantie nadert en het wordt meer dan tijd, dat afdoende wordt opgefrp den. En wanneer begint men inu met de S teen h o f f str a at? Denk maar eens aan de hon derden schoolgaande kinderen, wande laars, ouden van dagent Men ziet ouders met hunne kinderiejn aan de hand, p,er fiets, per bakfiets van jen naar school gaan, in verband met het grote gevaar- Na regenval is hef smalle pad in een sloot veranderd (achter de veilige bomen) of men loopt in een holle goot. Waar blijft een grote groep bewoners of 'n vereniging, b-v. Gemeentebelang of Algemeen belang of de V.V.V. met haat haar ruim 600 leden? Zeker zijn in deze straat nog qnkelen, die niet willen meewerken of te veel durven vragen* Mag ik deze groep «eens verwijzen naar de prachtige verbie/feiring bij de pas zo degelijk geneed gekomen Kruisweg? Wanneer ze dit ziien, zulleln zie zeker de knoop ten goede doorhakkien- Onze slappe gem'eienteraad doet niet vieél. Deze houdt zich met benoemingen bezig, goed of niet goed; maar m|destal' is hef een strop. Het is met recht, houdt er de moied maar in. Dankend voor de plaatsing. OPMERKER. PLECHTIGE HERDENKING. Enige honderden belangstellenden had den zich Dinsdagmiddag fe drie uur op de betonweg nabij het vliegveld Soesfcr- berg verzameld om deel te nemen aan de stille tocht naar de fusiladeplaafs pp het vliegveld, waar tijdiens de oorlog meerdere landgenoten werden gefusi- leerd. Na aankomst op de fusiladepiaats hechtte de burgemeester van Soest, Mr. S. P. baron Benfinck, namens hef gRmiee|n'f|ebe- stuur en de oud-illegalen een krans aan het kruis, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Het bijna voltallige mannenkoor „A polio" zong daarna enige toepasselijke liederen. Plechtig en ontroenend was het, toen hef „Ecce Quomodo Morifur" over de fu siladeplaafs klonk. Verscheidene familieleden van de gefu- sileerden liegdien daarna bloemen aan de voet van het kruis, waarna met «en dé filé der aanwezigen langs bef kruis de plechtigheid werd besloten- Des avonds werden ook in opzie gpmieenfe, op de algemene begraafplaats, de geval lenen op indrukwekkende wijze herdacht. Honderden ingezetenen namen aap de stilte tocht deel, die vanaf drie plaatsen in onze gemeente werd gehouden. Nadat velen de meegebrachte bloemen aan de voet van hef kruis hadden neerge legd, schaarden, onder bef blei-enen der klokken, de aanwezigen zich rondom bef kruis. Precies te 8 uur wierd twiee minuten stil te in acht genomen, waarna ook hier, on der diepe stilte, het mannenkoor „Apollo" enige stemmige liederen zong, waarmede deze indrukwekkende plechtigheid werd besloten. TENNIS. De volgende competitiewedstrijden zijn Zondag 9 Mei a.s. voor de Tennisclub „Soest" vastgesteld. Soest 1AemstelspieJIers 2. Chandelle 3Soest 2. Soest 3—H.B.M. 2. Zondag speelt Soest 1 haar derde com petitie-wedstrijd voor de 2e klass© van de N.L.T.B. en ook nu zien wij Soest 1, vooral nu in eigen omgeving wordt ge speeld,. winnen. DIERENBESCHERMING. Het rapport van de inspecteur over de maand April1 vermeldt o.m. het volgende. Een geval van ongelooflijke wreedheid heeft zich voorgedaan. Van een kleine hond werd een lichaamsdeel afgesneden. De dader kon nog njcf wordön opge spoord. Vier kettinghonden w-erde|n aangetroffen in geheel vervuild© omgeving. Twee daarvan lagen aan eqn kletting va|n nauwe lijks een halve meter lengte (voorbeschre ven min. lengte 1,50 meterj. Art. 27 II van de Wegen verkeersregeling wordt herhaaldelijk overtreden, d.w.z. honden worden door fietsers aam een riem medegenomen. Vier overtreders werden aangehouden; de resp. honden vertoonden alle vier tekenen van over vermoeidheid. Een vrouw, die niet langer prijs stelde op haar hond, had hef diertje zonder meer op straat gezet. Toen het haar teruggebracht werd zeide zij: „Ik zal hef maar rn de regenton verdrinken." Com mentaar overbodig. Twee jongens vermaakten zich met het schieten op dienen, de sen met 'nlucht- pistool, de ander met ©en windbuks; cön hondje werd daardoor lelijk gewond. De wapens werden in beslag genomen. Twee woonwagenbewoners kregen proces verbaal; de één wegens mishandeling van een uitgeput paard, de ander wegens het laten dienst doen vain .e.en zwaar kreupel, ziek en afgelielefd paard. Bij een inge zetene onzier gemeente werd 'n verwaarloosd paard aangetroffen in eiein vervuilde stal. Ook kippen komen dikwijls in de kniel. Een kloek met 3 kuikens had tof ver blijfplaats een vervuild klein renmstje, waarin de" kip niet eens rechtop kom staan, terwijl geen drinkwater aanwezig was. Enige katten kwamen thuis m,e,t aan geschoten poten. TEGEN AUTO GELOPEN. Bij het plotseling oversteken van de rij weg liep het 5-jarig zoontjle van die fa milie M. op de Van Weiecfcstraat tegen een passerend© auto. Met enige verwom- dingen en 'p lichte hersenschudding werd het knaapje naar „De Lichtenberg" over gebracht. „INGEBEELDE ZIEKE''. De gezamenlijke R.K. Jeugdverenigingen, die verleden jaar miet zoveiel succes „De Vrek'' voor het voetlicht brachten, vee- ren Zondag en Maandag a.s. weer een klassiek blijspel op. Het is weer epn stuk van Molière: „De ingebeelde zieke". Zoals Molière in de Vrek de gierigheid en schraperigheid hekelde, zo bespot hij in dit stuk de geneeskunde van zijn tijd. Argan, de hoofdfiguur uit dit stuk, ver beeldt zich aan alle mogelijke en onmo gelijke kwalen fe lijden. Purgon zijn dok ter en Fleurant zijn apotheker verdienen aan hem alléén genoeg om vain te leven. Hij is zo bezeten van zijn doktersmapie- dat hij zijn dochters alleen getrouwd wil zien met dokters en apothekers. Bél'ine zijn tweede vrouw is met hom getrouwd om zijn geld en niet uit lief de. Tonia de dienstmaagd van huize Ar gan, een brutale feleks, brengt alles in 't reine, geneest Argan van zijn kwalen en zorgt voor het „happy end". Hef stuk wordt gespeeld in cosfuums uiif de tijd van Molière. Ook de décors en meubels zijn in stijl gehouden. Voor nadere gegevens verwijzen wij u naar dé advertentie in dit Mad. VAN DER HUCHTSCHOOL. Belanghebbenden Verwijzen wij naar de van deze school uitgaande advertentie betreffende aangifte van nieuwe leerlin gen. De school streeft naar modern onderwijs op humanitaire grondslag, dat gedeeltelijk individueel1, gedeeltelijk klassikaal is. In verband- met plaatsruimte, vooral wat de Lagere School biefr.eft, is spoedige aan gifte gewenst. Abonn. p. kwart fl.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 7 MEI 194& Wanneer ik voor één afdeling van ofl- ze Gemeentewerken ontzag heb, dan is het wel voor de mannen, die onze plant soenen verzorgen- Er zullen natuurlijk wel lieden zijn, die het volkomen normaal vinden,, dat deze mensen zo hun best dolen en van anz>e plantsoenen trachten f|e maken wat er van te maken valt, maar als ik bij de plantsoenenafdeling wierkfe, zou ik over plaatsing aanvragen paar een afdeling" waar dankbaarder werk wordt gedaan. Soms lijkt het er op, dat het ©en wed strijd zonder scheidsrechter en zonder, einde is tussen de tuinlieden, die er 'n aantrekkelijk plekje van proberen te ma ken en het publiek, dat wil zi©n in welke recordtijd alles weer kan worden ver trapt en geroofd. De kinderen? O ja, zeker, het is voor een groot percentage de jeugd, die schuldig is, maar ook menige oudere ontziet zich niet met handen en voeten het geval zo grondig mogelijk fe vernielen. Het kan nooit een excuus zijln, dat men over een plantsoen loopt, omdat men dan vlugger is, waar men wezen wil. Ik ken een eigenaar van een hond, welke man paars aanloopt van woede, als kin deren alleen maar wijzen naar de bloe men in zijn tuin. Maar ver van z'in eigen tuin verwijderd, laat hij z'n hond over bloem en perk rennen, omdat het zo ge zond voor hef beesfjie is. Zou j.e zo ie mand niet iets doen? Het gaat moeilijk bij elk plantsoentje een agent te plaatsendie hebben het met al dat bekeuren op de hoofdweg toch al druk genoeg. We zouden het kunmeln probéren met 2 meter hoog prikkeldraad, maar dat doet te veiel' aan de moffen denken. Toch zal er iets aan gedaan moeten wor den. Nieuwerhoek, dat nu weer geheel op nieuw is aangeplant, is wel oen van de meest getroffen plantsoenen. Ik heb een hekel aan strenge maatrege len, maar ik hoop toch, dat we er dit jaar in zullen slagen wegen te bewande len, die voorkomen zuilen, dat onze toch al' niet vele plantsoenen, in korte tijd weer een ruïnie zijn. H. OEKMAN VOETBALPROGRAMMA. In afwachting van het door S.E.C. in gediende protest betreffende het gedu rende een klein kwartier speltan met 12 man door R.U.C. in de wedstrijd van Zondag j.L, dat intussen de protest-com missie van de K.N.V.B, nog wel de no dige hoofdbrekens zal kosten, is voor a-s. Zondag 9 Mei de promotie-wiedstrïjd &.E.C.Brederodes vastgesteld. Wil S.E.C. de kleine kans om niet geheel uitgeschakeld te worden benutten, dan moet er a.s. Zondag gewonnen worden- Zoals wij terloops vernamen,, zijti ©r in de S.E.C.-ploeg voor a.s. Zondag enige belangrijke wijzigingen aangebracht, zo dat wij met belangstelling naar die ver richtingen in de komende ontmoeting uit zien. Het derde elftal van S.E.C., dat ook al in de promotiewedstrijden is gewikkeld, speelt a.s. Zondag op het B.V«C.-terrein te Bilthoven tegen Utrecht 3 om qen plaats in de Reserve le Klasse van de afd. Utrecht. Het programma ziet er dus als volgt uit: Utrecht 3S.E-C. 3 te Bilthoven, 12 uur, S.E-C.Brederodes te Soest, 2.30 uur. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tot 9 30 uur, heeft aan het slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor de nummers 4401 tot en miet 4500. PER HOOFD 200 GRAM KRENTENBROOD. De hoeveelheid krenten en rozijnen, wel ke voor het bakken van krentenbrood aan de bakkers beschikbaar wordt ge steld, komt overeen m©|t 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de bevolking ongeveer 200 gram krentenbrood per hoofd kan betrekken indiien de bakker krentenbrood leviert, waarin de helft van de grondstof bloem door krenten iep ro- rijzen is vervangen. Zeïfverzorgers kunnen ge: n recht doen gelden op hef betrekken van krenten brood. HET BEVRIJDINGSFEEST TE SOESTDUINEN. Ter herdenking van de bevrijding had de buurtschap Soestduinen Woensdag iep- kele festiviteiten georganiseerd, 's Middags vonden enkele kindierspieJlein plaats, terwijl 's avonds een lampionop- tocht door de buurtschap' werd gehouden. Het feest werd voortgezet in het res taurant „Soester duinen".

Soester Courant | 1948 | | pagina 1