Aangename klanken. Zegen wordt vloek. Hoeveel presteert een Amerikaanse arbeider? IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Bureau: Van lVeedestraai 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 36. Wij kunnen best de zon in het water zien schijnen; wij gunnen ieder zijn natje en zijn droogje en waarderen de stelregel van: le ven en laten leven. Toch moeten wij beken nen met een niet onschuldig genoegen ze kere advertenties gelezen te hebben, waarbij bepaalde mensen mededeling doen, dat zij met een lager inkomen genoegen willen ne men. Wij spreken hier over de advertenties, waarin lagere prijzen der automobielen wor den aangekondigd. De ene auto moet al be ter, mooier en voordeliger zijn dan de andere en wij worden werkelijk overstelpt met aan biedingen. Eigenlijk is onze belangstelling voor deze advertenties geheel onverklaar baar, want wij hebben geen auto nodig, kun nen die niet eens betalen, hebben zelfs geen aanvraag voor zo'n vehikel ingediend. In de grond van de zaak hebben wij dus niets met auto's te maken. Maar wat ons aange naam aandoet is deze ouderwetse overvloed van aanbiedingen, die aanlokkelijk - worden gemaakt door lagere prijzen. Kortom, wij verheugen ons over het herleven van de concurrentie. Misschien is dat in de tegen woordige tijd een economische halsmisdaad, maar ja, wij zijn nu eenmaal een beetje ouderwets Die concurrentie is een wonderlijke zaak. Toen er in de crisisjaren concurrentie te veel was, vertelden wij elkaar, dat daardoor het zakenleven kapot werd gemaakt, maar toen de concurrentie uitgebannen, afgeschaft en opgeborgen werd, vonden we, dat we van de regen in de drup waren gekomen. Toen hadden wij, armzalige verbruikers, niets meer te vertellen; wij moesten maar genoe gen nemen met wat de leveranciers ons wel wilden verkopen en dan nog vriendelijk blij ven op de koop toe. Met weemoed dachten we terug aan de dagen, waarin de klant ko ning was. Nu, koning zijn we nog wel niet, maar we hebben toch het gevoel, dat onze nieuwe troonsbestijging aanstaande is. De prijsverlagingen van de auto's o.a. bewij zen, dat er weer moeite moet worden gedaan om klanten te krijgen en dat gebeurt nu een maal altijd met aanlokkelijke aanbiedingen. Alles concurreert. Dit heeft ons aan het peinzen gezet over de rol van de concurrentie. Hoe gezond is dat verschijnsel eigenlijk en hoe algemeen! Het zijn niet alleen zakenmensen, die concurre ren, iedere onderneming, iedere instelling, ieder individu, ja zelfs iedere plant en ieder dier tracht een plaatsje onder de zon te pakken te krijgen en dat lukt doorgaans al leen door het beste beentje voor te zetten. Kranten bijv. concurreren door om strijd te trachten juist dat te geven wat de lezer het meest boéit, maar het is heel moeilijk pre cies uit te vinden, wat ,,dat" is. Daardoor is iedere krant steeds aan het zoeken naar de voorkeur van zijn lezers en naar de beste middelen om die voorkeur te bevredigen. Zo blijft de krant levendig en actief, het is de concurrentie, die de redactie wakker en ook daardoor de krant fris houdt. Gaan we een stapje verder, dan komen we bij de politieke partijen; ook die moeten concurreren en daarvan zullen we in de komende maanden menig staaltje te zien en te horen krijgen. Ook hier weer is het een voortdurend zoeken en tasten naar de verlangens van het volk. Wat weten we eigenlijk weinig van onszelf en wat hebben we een vage ideeën over onze belangen en verlangens; maar de politieke partij tracht vorm en inhoud te geven aan deze grotendeels maar half bewuste gedach ten en strevingen. Was die partij-concurren- tie er niet, dan was het de dood in de pot, zoals in de dictatoriale staten; was de con currentie tussen de kranten er niet, wat zou den die kranten vervelend worden. Het we zen van de democratie ligt dus, evenals de persvrijheid, in de vrije concurrentie der me ningen. Zo overleeft in de democratie die krant en die partij, die het best voldoet aan de behoef ten van het volk. En zo is ook vrijhêid van concurrentie nodig in het bedrijfsleven om daar gezonde toestanden te laten heersen. Wanneer men echter bepaalde zaken of in stellingen kunstmatig in het leven houdt en andere kunstmatig belet hun krachten te to nen, dan blijft de maatschappij niet gezond, dan worden wij allen onvermijdelijk slechter bediend. Daarom is vrije concurrentie op economisch gebied (binnen de grenzen van het maatschappelijk toelaatbare) onmisbaar. Dit alles overdachten wij, toen we van de prijsverlaging der auto's lazen. En wij kwa men tot de slotsom, dat deze prijsverlagin gen ons zo aangenaam aandeden, omdat zij duiden op een herstel van een normaal wer kende productie. Wij zijn zo onbescheiden te hopen, dat er in de naaste toekomst nog vele soortgelijke bewijzen van de herleving van de concurrentie zulleTv-volgen. Binnen enkele weken zal het 50 jaar gele den zijn, dat mevr. Curie de eerste publica tie deed omtrent haar ontdekking van de verschijnselen, die haar op het spoor brach ten van radium, een destijds volkomen on bekende stof. Het was in de zitting van de Parijs j Academie van Wetenschappjen, dat een verslag werd voorgelezen van Maria Sklodowski-Curie over de waarschijnlijke aanwezigheid van een onbekende stof, die een zeer sterke straling vertoonde in pek blende. Pekblende is een vrij duur erts, dat men uit de mijnen van Joachimstal in Bo- hemen haalt ten behoeve van de glasin dustrie. Men trok er uraniumzouten uit voor het glas en de rest werd weggegooid. Men had daar geen enkele belangstelling meer voor. Met dit materiaal heeft mevr. Curie haar grote ontdekkingen gedaan. Met eindeloze moeite wist zij, in samenwerking met haar man, Pierre Curie, de radio-actieve stof uit dit afval vrij te maken en het was op 26 December 1898, dat zij gezamenlijk de ont dekking van radium" konden aankondigen. Uit tonnen en tonnen pekblende-afval haal den zij tenslotte milligrammen radium. Vijftig jaar later. Een halve eeuw is sindsdien verlopen en weer staat pekblende in het middelpunt van de belangstelling, doch thans niet voor het gehalte aan radium, het gaat nu om het uranium zelf. Want uranium is immers de stof gebleken, die het mogelijk maakt de atoomenergie te ontketenen. En zo is het uarnium, dat op het ogenblik als een zwarte dreiging boven de gehele wereld hangt, ter wijl de oorspronkelijke verwerking van dit uraniumerts de zegenrijke ontdekking van het geneeskrachtige radium bracht. Mevr. Curie zou wel zeer verbaasd, teleurgesteld en verontrust zijn, als zij had kunnen weten, dat haar rusteloos wetenschappelijk onder zoek tenslotte geleid heeft tot het fabrice ren van het gruwelijkste oorlogswapen van alle tijden. Tenzij, -r- de atoomenergie als nog in vreedzame banen wordt geleid en aangewend ten nutte van de mens. Afrika: atoomkaard. Intussen blijkt ook Zuid-Afrika grote ura- niumlagen te bezitten. Niet alleen zijn tus sen de goudmijnen van Zuid-Afrika en de Belgische Congo geweldige afzettingen ge vonden, maar ook blijkt vrij veel uranium voor te komen in de aardlagen, die tot nu toe bij het gouddelven als waardeloos mate riaal opzij werden gewerkt. Deze afvalstof fen, die tot nu toe alleen maar lastig waren en een zware post op de uitgaven van de goudwinning, zijn nu plotseling uiterst be langrijk geworden. Misschien wel belang rijker dan het goud zelf! In Engeland heeft men zich afgevraagd hoe het komt, dat de Amerikaanse industrie zulke enorme productiecijfers vertoont, waardoor het verbruik in Amerika veel gro ter is en toch nog grote hoeveelheden uit gevoerd kunnen worden. De regering heeft daarom enkele onderzoekingscommissies naar Amerika gestuurd en deze hebben nu hun verslag uitgebracht over de wol- en katoenindustrie, de confectiefabrieken, de meubelproductie en de schoenenfabrieken. Uit deze rapporten blijkt, dat in Amerika per arbeider bijna 2V2 maal zoveel goederen worden voortgebracht dan in Engeland, ter wijl de werkdag er veel korter is. Gemiddeld wordt er in de bovengenoemde industrieën in Amerika 38 y2 uur per week gewerkt en in Engeland 47y2 uur. In de wol-industrie was de Engelse produc tie 1835 yards tegen de Amerikaanse 3633 yards per arbeider per jaar. De garenpro ductie per spindel was in Amerika 2V2 maal zo hoog en die van geweven stoffen drie keer. Over de confectie zegt het rapport, dat in 1946 het Amerikaanse gemiddelde 25% hoger lag dan in Engeland bij de he renkleding en 50% hoger in de overhem denindustrie. De oorzaak daarvan ligt in het stukwerksysteem, de goede inrichting van de fabrieken en ateliers en de uitste kende organisatie van de bedrijven. De pro ductie van dames- en meisjeskleren was in New York drie keer zo hoog als in Enge land, voornamelijk door goede bedrijfsorga nisatie en een hoge graad van vakman schap van het personeel. Soortgelijke omstandigheden werden aange troffen in de meubelindustrie. In de schoe nenindustrie brengt de Amerikaanse arbei der 7 paar schoenen voort in dezelfde tijd als de Engelse arbeider 4. paar. De oorzaak hiervan wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de veel grotere fabrieken, waardoor meer gespecialiseerd kan worden en grotere series kunnen worden afgewerkt. In het al gemeen beschikt de Amerikaanse arbeider over veel grotere en betere machines; hier over zijn echter geen nauwkeurige gegevens bekend. Juist omdat de arbeid in Amerika schaars en duur is heeft men deze grote machines aangeschaft en deze zijn daarop weer de oorzaak geworden van de enorme productie bij naar verhouding lage produc tiekosten en korte arbeidsdagen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kepnis, dat op '4 Mei 1948 bij hen is ingekomen eein v.er- zoeikschi'ift van M- P. L. Bergers, van be roep hotel-pensionhouder, wonende te Soest, Bosstraat 80, om een hotelvergun ning in de belnedeniocaliteit, groot 140 M2 van het perceel1 Bosstraat 80. Binnen twee wtekon na de dagtekfeping dezer bekendmaking kan ieder tegiep hst verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij B. en, W. inbrengen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage in gelegd' een verzoek met bijlagen van J- H. vain VelZen, Beukenlaan 24 te Soest, om wer- gunning tot het oprichten van een hout zagerij, waarin zal worden geplaatst icen ellectromotor van ó1/^ P.K., ter aandrijving van een zaagbank in perceel Beukenlaan 24, kadastraal be'kend gemleenfe Soest, sectie G. nr. 2648. Op Dinsdag 18 Mei 1948 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormïddags tlf uur ter secretarie zitting worden gehouden. INENTING TEGEN D1PHTHERIE EN ROODVONK. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare bennis, dat gelegen heid gegeven zal' worden tot kosteloze inenting tegen diphtberie en roodvonk van kinderen vap 2 tot en mlef 15 jarep, die nog niet tegiein deze besm(elfifialijk;e ziekten zijn ingeënt. Deze inenting moet, wil zij resultaat heb ben, driemaal worden verricht met tus senpozen van enkele weken. Daartoe bestaat gelegenheid: 1. te Soest. a. in een leslokaal van icfe o.ï. school in de Kerkebuurt: le inspuiting op Woensdag 12 Mei 1948, 2e inspuiting op Woensdag 2 Ju|ni 1948< 3e inspuiting op Woensdag 16 Jupi 1948, telkenmale van 14-15 uur; b. in een leslokaal van die Mariaschoo! aan de Mariastraat: le, inspuiting op Woensdag 12 Mei 1948, 2e inspuiting op Woensdag 2 Jutni 1948, 3c inspuiting op Woensdag 16 Jupi 1948, telkenmale van 14-30-15 uur; 2. te Soesferberg ten huize van Dokter A. Th. M. Splinter: 1e, inspuiting op Woensdag 12 Mei 1948, 2e inspuiting' op Woensdag 2 Jupi 1948, 3e inspuiting op Woensdag 16 Jupi 1948, telkenmale van 14.30-15 uur. Eveneens worden verwacht, die perso nen, die meer -dan 2 jaar gelede|n tegen diphtherie en roodvonk zijn ipgeënf. Deze kunnen volstaan met één inspuiting. Zij worden bij voorkeur op 12 Mei 1948 verwacht. Voor het inenten wordt eein volkomen onschuldige stof gebruikt. KERKCONCERT ZONNEGLOREN. Voor het jaarlijks concert, dat ten ba te van Zonnegloren" in September door Ida Jongsma, muzieklerares alhier, steeds georganiseerd wordt, is de medcwlerking toegezegd van helt kerkkoor dier Nied. Herv. Kerk te Amersfoort o.lv. A. C. Schuurman, cantor-organist der Sipf Jo- risk-erk, aldaar. Men herinnere zich de sublïiemle uitvoe ring van Bach's Cantate „Wachet auf ruft uns die Sfimme" en alle muziekliefheb bers zullen ongetwijfeld verblijd zijn dié pe vroegtijdige mededeling te lezen. BFGRAFFNTS MEVR. A. EICEL-JONGEWAARD. Vrijdagmiddag vond op de Ned. Herv. begraafplaats de teraardebestelling plaats van de in turnkringen algemeen oekleincfa leidster, Mevr. A. Ekel-Jongewaard. Haar plotseling overlijden na eep kort stondige ziekte, had onder de zeer vele vriepden' en 'bekenden ,Eto vooral einder de laden van de Soester Turnclub, waarvain zij vele jaren bestuurslid was, grote ver slagenheid te weeg gebracht. Voorafgegaan door het vaandel van de Soester Tuirnclub, waarachter zich de junioren, senioren en oud-lede|n haddhln geschaard, werd de begraafplaats bereikt. De baar was gedekt met vele kransen en bloemstukken. Ean deputatie militairen, o.Lv. epn offi cier, bracht op het kerkhof eveneens een bloemenhulde. Nadat de vaandelgroet was gebracht, sprak de heer J. v. d. Linden uit Utrecht, als oudste bestuurslid, gymnastiekleraar, vertegenwoordiger van het Kon- N-e,d. Gym nastic'kverbon d en de Stichtse Turn kring, waarvan de overltedene lid was. Spr- schetste Mevr. -Ekel' als eep zieldzaam voorbeeld in het verenigingslleVep en als een leidster, die zich geheel gaf en al Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 11 MEI 1948. Als ik bet zeggen mag, vind ik de Be vrijdingsdag maar een erg armetierige dag. Toen onze regering ean paar jaar geleden de 5e Mei officieel tot Nationale feestdag verhief, dacht ik er heel wat van. Het is toch waarachtig wel een feestdag waard en waar we toch al weinig natio nale dagen kennen, leek die 5e Mei me die aangewezen dag, om de nationale een heid eens per jaar qep ipjiectie. toe te die nen. Ik had verwacht, (int, met de regering voorop, aliie officiële instanties en vereni gingen, deze kans om eenheid te verkrij gen zouden aangrijpen. Het was tot nu toe huilen. Hier en daar1 in het land een hospartijfje in de avond. In Soest alleen een .btevrijdiMgsbal. De jeugd ging, als op iedere andiere dag, gewoon naar school en toan ik m'n zoop op de bevrijdingsdag vroeg of hij wist wat het vandaag voor een dag was, zei hij, dat hem dit geen snars kon schelen als het geen vrij gaf. De stille tocht op de avond van de 4e Mei was zeer indrukwekkend ien in de ontroerende stilte op het Kerkhof heb ben we weer de beklemming van 5 jaar bezetting over ons voelen kbmlep en dach ten wij met eerbied aan hen, -dite voor op- zé vrijheid vielen en de bevrijding -niet meet' mochten beleven. Er waren naar schatting opgeveer 1000 a 120CT personen aanwezig. Dit aainfal kan u meevallen voor Soest en eerlijk gezegd deed het dit mij ook. Toch is maar even 5 procent van onze inwoners, dat aan de gevalïepen voor onze vrijheid deze jaarlijkse teer bewees. Ben bedroevend klein beetje. 95 procent van de inwoners, (eep klein perceptagei, dat door dringende redqnep nipt aanwe zig kon zijn, niet medegereklelnid), zaten liever bij hun kopje thee of koffie en geloofden het wel. Een korte, eerbiedige wandeling naar het kerkhof, voor hen die alles gaven, kon er niet af! Doen we het volgend jaar bcför? H. OEKMAN. haar krachten beschikbaar stelde als pro pagandiste voor de lichamelijke opvoe ding. Spr. meende haar gedachtenis bef biesfp te eren, door haar werk op dezelfdte! wijze voort te zetten. Nadat nog enige vrienden en lejpp broer van de overledene waardierpnde woorden hadden gesproken, dankte de be|ep P. Ekel, ook namens zijn zooin, voor de eer èn.de deelneming. EXPOSITIE BEINT MANKES. In de gezellige expositieruimte van Mevr. T. Blok-Eijsink,s schilders-atelier aan hef Kerkpad Z-Z. had Zaterdagmiddag de opening plaats van de tcinto o ris teil ipg vap schilderijen van Beint Mankes uit de La ge Vuursche- Véle genodigden waren aapwezig topn riep vriepd van de schilder, de heer A. Gla- vimans, kunst-recensept van Elslevier's Weekblad, in een geestige spieech haf hef een en ander uit hef familielevqn van deze schilder vertelde ien dat deze niet d'e voetsporen van zijn vader, de bqkie|ad)e schilder Jan Mankes, had gevolgd, maar miet zijn kunst een eigep richting was ijn- gedagen. Ook Mevr. Blok-Eijsink wenste de schil der met deze tentoonstelling veel succes. Zijn kleurige aquarellen gefuigiein vain; pen minifieuse kennis van en eep warmie lief de voor boom en bos; zij zijn zonnig ep doorzichtig, voornaam en licht. Hef fa- lept van deze jonge schilder verdiént met opmerkzame aandacht gevolgd te worden. TROPISCH NEDERLAND. Donderdag a.s. worden in hef City-thea ter drie speciale voorstellingen gegeven met het culturele filmwerk „Tropisch Nederland''. Dit zeer geslaagde ep uiter mate boeiende reisverhaal begint met de bootreis, die zo interessant wordt weer gegeven, dat u deze als hef warie zelf be leeft. Dan volgt de tocht dwars door het schone Insulinde- Op Java trékkep we langs inheemse kampongs tp de rïjstvlej- den van Krawang de bergep in, waar we één van de mooiste stukjes spoorwegaan leg in Indië aanschouwen. Sumatra, bef eiland met de tabakscultuur en grote petrofcum-insfallaties. Borneo, het land van de Dajaks, donkere oerwouden en modder en Bali, hef afzon derlijke stukje Indië met zijn prachtige tempels. Alle vinden zij hun plaats in deze waar dige documentaire, die niet zal nalaten indruk op de toeschouwers te maken. VERKEERSZONDAARS. Bekeurd werden 18 autobestuurders -we gens overtreding van het iinhaalverbod, 12 terzake overtreding der maximum snel heid en één wegens het rijdiep mpt een uitstekende lading, waaraan geeln rode vlag was bevestigd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1