Dag distributie ambtenaar* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Distrlbutienieuws. Voetbal. Een winkeliersvereniging in oprichting. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 37. Bureau: Van IVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 14 MEI 1948. Een vriend, die een sinkele keer, dat hij eens brommerig is, mij zijn feilen toont, vertelde me dezer dggen, toen hij weer eens een paar van zulke critieke dagen doormaakte, dat zo langzamerhand die distributie-ambtenaren maar eens mets ten verdwijnen. Een mening, die velen, ook wanneer ze niet tot brommen zijn geneigd, zullen delen. En inderdaad, nu we, naar we hopen, met de hulp van het Marshall-plan er met een paar jaar weer zover boven op denken te komen, dat we 't zonder deze nabloeiers van de oorlogstijd kunnen stel len, nu begint de stemming tegen hef distributie-apparaat en deszelfs dienaren, hoe langer hoe geprikkelder te worden. Nu is het gek, maar het wil ons voorko men, dat die geprikkeldheid zo'n bleetje gelijke tred houdt met de grootte van het bedrag op het biljet van de inkom stenbelasting, want inderdaad, wie dik genoeg in de slappe was" zit, kan ook in Nederland wel zo'n beetje kopen wat hij wil. Zwart, zoals dat dan heef. Het moet altijd nog een beetje sfiekum gebeuren en je kunt er mee teg^n de lamp lopen. En dat kost dan weer ex tra -gj- dat ónfortuintje. Maar al die lui, die er voor rondlopen, om toe te zien, dat dat niet gebeurt, kosten ook maar allemaal centendie we prompt terug vinden in ons belasting biljet. Dus, wég met die ambtenarij- Een leu ze, waar we van harte mee in zouden stemmen, ware het niet, dat zij naar oim- ze mening toch nog wat te vroeg komtf- De brommerige belastingbetaler bedenke, dat we ons normale economische leven en dus ook onze „normale" belasting betalingen, zonder extra-uitgaven voor oorlogs- en crisis-ambtenarij pas weer terug kunnen krijgen1, wanneer de din- dingen, die een normaal mens in nor male omstandigheden nodig heeft, ook weer normaal gekocht kunnen worden. En zover is het nog niet. Kankeren op maatregelen, die beletten» dat de man met centen kopen kan wat hij wil, maar die er toch voor zorgen, dat de kleine man" met een jaeger-oin- derbroekje aan kan lopen, is een anti- maatschappelijke houding. We gaan zelfs verder en menein, dat de gemeenschap jegens „dis crisis-poliepen" zoals we hen eens hoorden betitelen, een plicht heeft te vervullen. Want, toen zo'n acht of negen jaar ge leden, dit overheidsapparaat werd opge richt, móest worden opgericht, daarvan zal ieder wel zijn doordrongen, trok hef van overal arbeidskrachten aan. Meestal uit particuliere bedrijven, die door dis oorlog toch niet verder konden werkein. Het werk is eenvoudig, speciale vakken nis of kantoorroutine is er iniet voor no dig, althans voor de lagere ambfenareni, die verreweg het merendeel van hef corps uitmaken. De kantoormensen, die bij het uitbrsken van de oorlog bij de distributiediensf kwamen, zijn in die jarein bij de distri butie, waar een tot het uitersts vereen- houdigde administratie bestaat, hun kan- foorroutine kwijtgeraakt, ook verloren zij waarom het niet te zeggen? hun ar- beidstempo. Maar dat in niet hun schuld. Het is de schuld van de dienst, die hen daarvoor niet alleen gébruikt heeft, maar, voor een deel, ook vérbruikt. Willen we het ruwer maar duidelijker zeggen? In het particuliere bedrijf terug gekomen, blijkt, dat deze mensen in ze kere zin zijn afgestompt. Ze moeten op nieuw „op de leest" van het vrije bedrijf, om na enige tijd weer productief te worden. Herscholing dus. Maar het zou onbillijk zijn hen de financiële nadelen van zulk een herscholing te doein dra gen, omdat die herscholing nodig werd door arbeid, die zij in crisistijd voer de gemeenschap presteerden. Wij menen, dat hier, in samenwerking met bijvoorbeeld de grote bedrijven, veel kan worden gedaan om een aantal men sen van de improductieve sector van ons bedrijfsleven weer over fe schakelen naar het normale productie-proces. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest .ter inzage is ge legd een verzoek mist bijlagen van firma De Jong, Amersfoortsestraat 4, Soester- berg, om vergunning tot het oprichten van een autogenisch en elecfcrisch Iasbe- drijf, alsmede vervaardigingsbedrijf voor metalen garneringen, waarin geplaatst zullen worden 10 electrische motoren met een totaal-vermogen van 10 P.K., in per- peel Amersfoortsestraat 4 te Soesteirberg, kadastraal bekend sectie E no. 2410. Op Dinsdag 25 Mei 1948 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag dies voormiddags elf uur ter secretarie zif ting werden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken va|n: le. de firma Eerste Nederlandse Sigaren pijpjes Industrie, om in perceel Eiken laan 35a, Soest, het bedrijf te mogen uit breiden; 2e. H. Rubingh, om in perceel Korte Mid- del'wijks'raat 1, Soest, een houtwaren fa briek te mogen oprichten, door hen zijn verdaagd. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. De Burgemeester van Soest maakt he kend, dat elke gebruiker van een perepei waarop zich de coloradokever (of de eieren, larven of poppen daarvan) be vindt, verplicht is deze zo goed mogelijk te verdelgen. Indien de gebruiker van 'p perceel' na latig blijft zijn verplichtingen na te ko men, doet de burgemeester die verdelging uitvoeren op kosten van de nalatige, on geacht de strafvervolging, welke bij niet- nakoming der verplichting kan worden ingesteld. In verband met de 2e Pinksterdag is die inlevering voor detaillisten als volgt ge regeld: De Maandag-serie wordt verschoven naar Dinsdag; de Dinsdag-serie naar Woens dag, terwijl op Donderdag de Woensdag en Donderdag-serie inleverep- Textiel blijft op Vrijdag vastgesteld. VOETBALPROGRAMMA. Zondag 16 Mei, (le Pinksterdag),, des middags te half drie, speelt een elftal van S.E.C., waarin enige mieuwe leden zijn opgesteld, op het S.E.C.-ferreïn te gen D.W.S.V. uit Utrecht. Deze ontmoe ting belooft voor de S,.E.C.-spelers een uitstekende oefening te wordiqn en wij zijn benieuwd, hoe het resultaat tegen deze 5e klasser zal zijn. Voor de promotie-competitie gaat S.E.C. Maandag (2e Pinksterdag) de laatste wedstrijd tegen R.U.C. fe Hoograven spelen. Nu S.E.C. is uitgeschakeld, is de uitslag van deze wedstrijd van geen belang meer, maar S.E.C. is sportief tegenover de mte- de-candidaat Brederodes verplicht een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Tevens is dit voor de S.E.C.-spefers eien prachtige gelegenheid zich tegenover haar aanhangers te rehabiliteren >e|n te laten zien, dat het werkelijk beter kan dan in de drie laatste ontmoetingen. B.D.C. 3 gaat Maandag voor de compe titie op bezoek bij Amersf. Boys 5 te Amersfoort. Voor het 'jubileumtournooi van de af deling Utrecht krijgt S.E.C. a.s. Woens dagavond bezoek van Vreeswijk- Deze wedstrijd vindt plaats in hef Burg. De- kethpark en vangt aan te 7 uur. Een winkeliers-vereniging in onze ge meente is geen nieuwigheid. Een derge lijke vereniging bestond reeds eerder dn werd geboren nadat de neutrale Midden- standsvepeniging ter ziele was gegaan- In onderlinge samenwerking werd door de Middenstands-Verenigingen ein later door de R.K. Middenstands- en Winke liersvereniging goed werk verricht en de ouderen zullen zich onge twijfeld nog de meerdere grote acfie's herinneren, welke toen van de Roester Middenstand uitgingen. De winkeliers roerden zich en de kopers leefden niet weinig mee door het profijt, dat zij trok ken. Ook tijdens feestelijkheden kende de Middenstand zijn plaats. Etalagewedstrij den, winkelweken, middenstands-feintooir»- sfelilingen enz. werden gehouden en steeds bleek weer, dat juist de midden stand een belangrijke schakel vorm die i|n het plaatselijk gebeuren. Er kwamen echter minder goede tijden. De crisisjaren maakte aan veel een einde; ook aan de winkeliersvereniging. U kent nog wel de tijd, waarin vijf poinid spek voor een gulden geen kopers meer kon vinden. De oorlogsjaren en ook de eerste na oorlogse jaren kenden zelfs gioetn mid denstanders meer, wel ingezetenen, die eèn ledig winkelpand bezaficn. Nu echter allerwege d>e handel herleeft en in nagenoeg alle branches wederom een behoorlijke sortering kan worden aangehouden is het begrijpelijk, dat de geest der middenstanders weer oplaait en men weer terug wil naar actie 0n beweging. Natuurlijk' is dit, zoals vroeger, uitslui tend te bereiken in samenwerking, ïn ee|n vereniging, een winkeliersvereniging. Om tot de oprichting van een dergelijke vereniging fe komen, hebbein dezer dagien enige winkeliers de hoofden bijeen, ge stoken en als wij die uitingen van meerde re winkeliers vernemen, staat het reeds thans vast, dat onze gemeente binnen 2 weken wederom een winkeliersvereniging rijk zal zijn. Binnen dit tijdvak n.1. zal een oprich tingsvergadering worden gehouden ien als we goed zijn ingelicht, is de kans groot, dat reeds op deze eerste vergadering plannen voor een eerste actie zullen wor den besproken. Wij wensen de heren vie el succes. INSCHRIJVING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN. Aan de ouders, die hun kinderen met in gang van 1 September a.s. onderwijs wen sen te doen geven aam ,eien der hieronder aangegeven openbare scholen fe Soest, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan het desbetreffende hoofd der school Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven: a. voor de school voor g.l.o, in de Ker- kebuurt (hoofd A. A. van Ieperen) en de Beetzlaan (hoofd A. den Boer) in hef schoolgebouw op Donderdags 20 Mei a-s. en Vrijdag 21 Mei a-s., telkens om 16 uur en 19 uur; b. voor de uloschool1 (hoofd J. van der Wal) aan de woning vain het hoofd Sta tionsweg 8a) op Donderdag 20 Mei a-s. en Vrijdag 21 Mei a.s., telkens om 19 uur. Eveneens schriftelijke opgave is mogelijk- De ouders wordt verzocht bij de inschrij ving het trouwboekje ter inzage fe ver strekken. Om tot de gewone lagere scholjen te wor den toegelaten, moeten de kinderen vóótrf 1 October a-s. de leeftijd van 6 ja ren bereiken of bereikt hebben. LEDENVERGADERING COöP. BOERENLEENBANK. Vrijdag 21 Mei a.s. wordt in „De Gou den Ploeg" alhier de jaarvergadering ge houden van de Coöp. Bocrcnlccinbank. Behalve de behandeling der jaarversla gen zullen verkiezingen plaats vinden we gens aftreden van de heer F. G. v. Hof slot als bestuurslid en de heer P. A. Hilhcrsf alis lid van de Raad van Toe zicht. BOERDERIJ „DE WITTE BURCHT" GEVEILD. De kapitale boerderij op de Eng bij' de Verl- Talmalaan, ïn de bezettingsjaren voor ruim twee ton gebouwd voor reke ning van de bekende Pas, thans gedeti neerd,* is Woensdagmiddag in „De Gou den Ploeg" door de notarissen Römer ts Baarn en Everling te Amsterdam, publiek' verkocht. De hofstede, gecombineerd met twee per celen bouwgrond, werd voor f41.012. in opdracht gekocht door de heer J. Brouwer, makelaar te Amsterdarft- Een terrein achter de Lazarusberg, uit komende aan de Hellingweg tegenover d;e Wiïheliminalaan, groot 2.14.30 H,.A., en een terrein aan de Waldeck Pyrmomflaan met een hoek aan de Schriksïaan, groot 1.01.60 H.A. werden eveneens door de eerder genoemdie makelaar gekocht, resp. voor f 8572.en f 7912. Een perceel' bouwgrond, gelegen aam de Prins Bernhardlaan e» de Soesfer Eng- weg, groot 96 A 60 c.A. werd door de heer v. d. Toorn te Amsterdam gekocht voor f 10.000. VERANTWOORDING NIKAPROBA. In de vorige week gedane verantwoor ding van ingekomen giften voor Nikapro- ba werd verzuimd op te nemen eien gift van R. fe Soest ten bedrage van f5. VERGADERING MOTORCLUB „SOEST". Op de Dinsdagavond in „Zonneheuvel" gehouden ledenvergadering van d:e Mo torclub „Soest" werd bekend gemaakt, dat de club, gezien de successen van vier- lleden jaar, door de K.N.M.V. weder in staat gesteld is een grote iferreïnwedsfrijd te organiseren op Zaterdag 5 Juni a-s., ruk voor Junioren en Senioren. Daar aan deze wedstrijden de kampioen schappen van de provincie Utrecht zijn verbonden, belooft het voor de provin cie Utrecht en voor Soest ïn het bijzon der een belangrijk evenement te worden. De spcrtcommïssie van de M.C.S. heeft reeds een begin gemaakt met de omvang rijke organisatie, die deze wedstrijden vereisen. Het gemeentebestuur, dat weer zijn vol le medewerking heeft tctegeziegd, heeft voor deze terreinwedstrijden hetzelfde terrein bij de blokhut beschikbaar ge steld. De Motorclub „Soest" die reeds zoveel deed voor de T.B.C. -bestrijding, zal ook nu weder een gedeelte van de baten van de te houden races, voor hetzelfde doiel geschïkbaar stellen. Op de avond van onze derde Bevrijdiings- feestdag werd bekend gemaakt, dat de schoenen van de bon zijn. Hef zoveelste teken, dat we toch inderdaad vooruitgaan. Ben andere aanwijzing is het uitgestelde Paasbrood, dat we nu met Pinksteren als krentenbrood krijgen opgediend. Zwartkijkers weten te vertellien, dat bij hetkrentenbrood een fiets wordt gele verd, om van de ene krent naar de an dere te rijden, maar laten we hopen, dat dit laster zal blijken te zijn. De verwachting, dat, nu de schoenen van de bon zijn, er wel geen schoenen fe krijgen zullen zijn, omdat dit met vorige vrij gegeven artikelen wel eens zo was, komt ook niet uit. Integendeel, de schoenwinkeliers zouden het graag een beetje drukker zien, want die zijn niet verwend de laatste jaren. Als we horen, dat er twee ien een half miliioen schoenenboinnen méér zijn uit gereikt in het laatste jaar, dan er schoe nen gekocht werden, wetfln wie, dat er iets niet ïn orde is met de koopkracht van het publiek. Ik ken verschillendla mensen, die graag nieuwe schoenen zou den willen hebben, maar ze ejemwoudig niet kunnen kopen en het nu mief een paar 2e hands stappers moeten stelten. Zeker, ze hebben consumientetncredief- bonnen, maar iin Den Haag schijnen ze te vergeten die dingen geldig fe verkla ren of ze denken daar, dat de mensen nog wel over voldoende contanten be schikken. Ik' kan het gevoel maar niet van me af zetten, dat hot geldig maken van die bon nen plaats heeft door mensen, die in hun familie- of kennissenkring niet een hou der van consumentemcredietbonmen heb ben. Mensen dus, die er niet veel notie van hebben, hoe er in arbeiderskringen wordt uitgezien naar nieuwe bonnen. Is het dan zo'n wonder, dat de houders van credietbonneti zeggen, dat blijkbaar eerst de mensen aan die beurt zijn, die over contanten beschikken? Ik weef wel, dat dit niet de opzet is, maar ik weet ook uit ervaring, hoe bij mensen, die hum- keren naar iets waaraan ze niet foie kun nen komen, alle logisch denken ieln zier» verdwiint. Met de verkiezingen voor de dieur zou 't jammer zijn, daf nog maar ternauwer nood openstaande deuren van hef rede lijk verstand werden dichtgetrapt. Dit kan voorkomen worden door velerlei zaken. H. OEKMAN. POSTDUIVENVER. „DE ZWALUW". Aan de wedvlucht vanaf Roosendaal, af stand 92 K.M., namen 271 duiven deel De duiven werden om 9.30 uur gelost. Aankomst eerste duif te 11 uur 3 sec. Aankomst laatste prijswinnende duif te 11 uur, 18 min., 37 sec. De gedetailleerde: uitslag is: Van Her waarden 1 27 66. Van Breukelen 2 3 6. Jac. Stalenhoef 4 5 8 31 42. H. Gorissen 7 19 34 47 48 59. Sj. Rijksein 9 26 36 37 39 40 41 44 50 55. C. van Soest 10 32 43 68. J. Wijnands 11 51 56 61. H. Kriek 12 13 24 33. J. en C. van Breukelen 14 28 29 49. P. van Brienen 15. Brakel en Grift 16. G. Haks 17 69. T. Kruzeman 18 52. Jac. Kamerbeek 20 30. J, A. van Breu kelen 21 64. C. Karstens 22. H< v. d. Kuil 23. H. Onwezen 25. H« Vink 35. J. Gaasbeek 38 62. J. Rausch 45 54 67. H. Muis 46. A. Grauwmans 57, A. Waaij- enberg 58. A. Snijders 60 63. TENNIS. Voor de Lawnfennisclub „.Soest." zijn op de beide Pinksterdagen geen competitie wedstrijden vastgesteld. VERKEERSZONDAAR. Tijdens een controle door politie ien ambtenaren van de C.C.D. weigerde een autobestuurder te stoppen toen hem daar toe een sein werd gegeven. Een achtervolging werd ingezet ein de auto tot stilstand gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de bestuurder R- te Hilversum, die onder invloed van sterke drank was. geen geldig rijbewijs kon tonen, omdat hem, voor de tijd vam een jaar, hef besturen van rein motorrij tuig was ontzegd. Een drievoudig procesverbaal was het gevolg. SOESTER SCHAAKCLUB. De voor de leden vastgestelde promo,tie- degradafiewedsitrijden hadden hef volgen de verloop. G. ReicheJ. v« Emden 10. W. Ben schopJ. J. W. Blom 01. J. Hoek H. van Noesel 01. H< de RegtA. Luij- pen 10. J. SpijkerJ« Pilon 10. J. v. d. WalH. Horris 10. J. v d, Schoof K. F. Mud 10. G. RooseH. de Regt 01. J. v. d. WalG. Acronius 1-0- A, PootC. Seldenrijk 1/2-1/2. Dinsdag 18 Mei a.s. zal de heer Kanto- rowisz de leden enkele voortteelden van mooie eindspelen demonstreren- Ook niet-leden zijn bij deze demonstratie in het clublokaal, City-theater te Soest- dijk, van harte welkom.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1