DE ANDERE KANT. Een cultureel centrum in onze gemeente. VIleg-Tournooi te Soesterberg. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUiiiKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No- 39. Bareau: Van Weedestraat 35 - Telefoon £566 - Giro 126156 DINSDAG 25 MEI 1948. Al zijn ex ook anderen, de meeste mein- sen in Europa hebben een zucht van opluchting geslaakt, toen Marshall in \de zome(r van het vorig jaar voorstelde, de Europese economie weer- op gang te helpen. De tweede zucht ging de geprangde boezems vaarwel! zeggen, toen kort gele den dë eerste fiersteigoaderen aankwa men, waardoor het leven wat ruimer schijnt te worden. Inderdaad, er was alle reden toe. Veasn zullen zich echter ook afvragen: wat kost het Europa, dat heit goederen ac cepteert, die het niet hoeft te fcle- talen? Géén geld, maar wat dan wel? De zwarf- gaïligen vrezen van bloed; de miinder grote pessimisten denken aan de twee andere elementen: zweet en tranicfn. We zouden willen zeggen: zweet katn ar mee door. Zonder inspanning komt een volk niet vooruit. Maar bloed en tra nen? Nee! We geloven niet, dat die twiqs de metgezellen zijn van het Marshall- Plan. Laten we zeggen waarom niet. Dat er nulp aan Europa werd verstrekt, was niet alieen een politieke noodzaak van de V.S. maar tevens een economi sche. Want het mag waar zijn ,dat wij op het ogenblik niet zonder die Marshall goederen kunnen, Amerika kan ook niet zonder goederen, die wel niet direct uit Europa komen, maar toch uit de stre ken, die nog sterk onder Europese in vloed staan. De oorlog heeft b.v. zulke eisen gesteld aan de petroleum voorraden van de V.S.> dat de Amerikanen menen, dat het met de expert van olie voorlopig maar waf kalmer aan moet. De olie van Arabic, die van Amerika is, reserveren ze voor Europa. Met rubber» tin, mangaan, chroom enz. allemaal grondstoffen, die niet alleen onontbeer lijk zijn in een oorlog, maar eveneens bij de vredesproductie, is Amerika afhan kelijk van Indië, de Belgische Congo en zelfs vanRusland. Dit brengt mee, dat Amerika de verbin dingen graag open wil houden. Ja, ook graag met Rusland. Het houdt echter niet in, dat Amerika hetzelfde zal doen, wat Europa in de 19e eeuw bij voorbeeld met Afrika deed: hef land onder zich brengen. Daarvoor zijn de tijden teveel veranderd, iets wat de zakelijke Amerikaan misschien beter door heeft dan de vaak nog aan oude tradities gebonden man iin Europa. Die zakelijke Amerikaan heeft óók door, dat je een leverancier van c|nmisbare grondstoffen te vriend moet houden. Wil ie hem aansporen, het meeste tie Hevc- ren, wil je voorkomen, dat hij ook aan je concurrent levert, dan is hef gewenst, de nodige service te ge ven. Je helpt hem met het inrichten van zijn zaak, je geeft hem ere dieten om aan de slag te gaan; je kweekt een goodwill, opdat die leve rancier zal zeggen: die klant... nee, die wil ik niet verliezen, wat de anderen mij ook bieden. Dit is een zijde van de Marshall-medail le, die wel waf weinig wordt belicht. En dit is de reden, waarom wij er dit bescheiden schijnsel op laten vallen. Het geeft ons ook nog de voldoening, dat wij hieruit kunnen ccwcïuderen: al kunnen, wij niet buiten Amerika, Amerika kan ook niet buiten ons. Reeds eerder wierd door ons medege deeld, dat er plannen bestaan tot stich ting van een cultureel centrum in on ze gemeente. In het bijzonder is dit nog eens tot uiting gekomen bij de aankoop van het buitengoed „Braamhage" door de gemeente, op welk terrein men be doeld centrum te zijner tijd denkt te stichten. Nu de eerste stap daartoe in de Vrijdag avond te houden raadsvergadering zal worden gezet, lijkt het ons goed de me ning van ons gemeentebestuur weer te geven. Betrekkelijk korf na de bevrijding werd door een commissie uit de burgerij het plan geopperd om, ter gedachtenis van hen, die gedurende de oorlog hun Ieve|n voor het vaderland hebben gegeven, niet de gebruikelijke vorm van een gedenk teken te bezigen. Men meende door de bouw van eieln open bare inrichting, waarvan door een ieder regelmatig gebruik zou kunnen worden gemaakt, de gedachtenis aan de gestorve nen niet alleen bewuster levendig te kunnen houden, maar bovendien, dat de voor een gedenkteken in te zamelen gal den nuttiger en pracfischer zouden kun nen worden besteed door het bouwiqn van een Cultureel Centrum, bevatlfie|nde o-a. toneelzaal, tentoonsfelliinigszajen, openbare leeszaal, vergaderzalen ei.d., aan welke ruimten in deze gemeente zo'n grote behoefte bestaat Voor de exploitatie van dit centrum over woog men een stichting iin het leven te roepen, waarin ook het gemeentebestuur vertegenwoordigd zou zijn. Uiteraard vleide de commissie zich niet niet de hoop, dat de in te zamelen vrij willige bijdragen voldoende zouden zijn om de bouw van het centrum te verwe zenlijken. Men vertrouwde echter, dat de gemeente zich evemelens in dit plan finan cieel zou willen interesseten. De plannen zijn dan ook vanaf het be gin in nauw contact met de toenmalige Burgemeester, Mr. A. L. des Tombe), die het voorzitterschap van de oommissie vervulde (welke functie inmiddels door Burgemeester Benfinck is overgenomen), besproken en voor zover nodig uitge voerd. Tot deze voorlopige uitvoering behoorde o.m, het doen maken van een schetsplan voor het te stichten centrum. Daartoe werd uitgenodigd de architect Dudok te Hilversum, die enige tijd geledien met zijn ontwerpen gereed is gekomien, welke ont werpen door de burgemeester na de laatste raadsvergadering aan de raad werden getoond- Inmiddejis is in de aanvankelijke opzet een belangrijke wijziging gekomen. Enige groepen uit de bevolking hebben gemepnd het idee, dat dit centrum het „enige ge denkteken" ter nagedachtenis van de gevallenen zou worden, te moeten los laten. Men meent, dat de aard van mogelijk in bedoeld cultureel gebouw te houden fees telijkheden kwalijk strookt met het ka rakter van een gedenkteken voor gevalle nen. De gedachten in deze groepen gaan daarom weer uit naar het oprichten van een gedenkteken in de gebruikelijke vorm- Dit neemt niet weg, dat de stichting vain een Cultureel Centrum in deze gemeen te van evenveel belang is en de behoefte daaraan even dringend blijft De com missie uit de burgerij blijft derhalve stre ven naar verwezenlijking van de oor spronkelijke plannen, zij het dan niet als gedenkteken. De commissie wieet zich daarbij gesteund door de wensen, levend onder de gehele bevolking, om voor Soest een cultureel centrum als boven geschetst te verkrijgen. Het is derhalve de 'bedoe ling de bouw en het beheer van dit cen trum van gemeentenwege te doen geschie den, waarbij het vormen van een stichting zeer ernstig wordt overwogen. Zoals reeds gezegd wordt als plaats voor de bouw gedacht aan hef landgoed „Braamhage", met welke plaats de ont werper van het uitbreidingsplan, de heer Ir. van Embden, zich kan verenigen. Hoewel, gezien de mededeling van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting in de memorie van antwoord op de begroting 1948, er thans nog geen sprake is van verwezenlijking van de bestaande plannein, menen B. en W. toch, dat het van belang is, dat de plannen van bouw en beheer van het cultureel cen trum geheel gereed zijn op hef tijdstip, dat de beperkende bepalingen ten aan zien van hef stichten van- bouwwerken welke het culturele leven bevorderen,, worden opgeheven. Daarom stellen zij de gemeenteraad voor ten behoeve van de voorbereidende werkzaamheden voor het stichten van be doeld Cultureel Centrum een credtat te verstrekken van f 4.750. Zaterdag 12 Juni 40 jaar Luchtvaart. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart viert haar 40-jarig be staan. Zij viert dit met een groot Vlieg- Tournooi op het, voor de Nederlandse Luchtvaart historische, terrein van Soes terberg, welk terrein voor dit jubileum- Tournooi door de Minister van Defensie welwillend ter beschikking is gesteld van de feestvierende Nationale Vereniging. De Nederlandse Aviatiek en Soiesterbierg zijn van meet af aan zo inauw aan elkaar verbonden geweest, dat het grote Jubi- leum-Tournooi van de K-V-v.L., op een ander terrein dan Soesterberg moeilijk denkbaar ware geweest en voor Soester berg valt dit feest tevens te beschouwen als een betoging van vreugde dat de vlliegdienst zich herstelt van de vernielin gen, die tijdens de oorlog aldaar zijn aan gericht. De startbanen zijn vernieuwd en zij laten toe, dat er met de zwaarste en snelste machines op wordt gestart en ge land. Aan dit vliegfournooi wordt deelgeno men door de K.L.M., met haar wereld- lijn-machines, door de Luchtstrijdkrach ten, door de Marine Luchtvaartdienst', door de Rijksluchtvaartschool, door de nationale Iuchfvaarfschooi, de sportvlie gers, Fokker, Avio, Diepen, de Sikorsky Helicoptère- Er zal gedemonstreerd wor den met de meest vooraanstaande types vliegtuigen o.a. Douglas, Lockheed, Spit- fïres, Harvards, Fire-flies, Mitchellp, Beechcraffs, Pipers, Fokker Promotor en Fokker S 11, Tiger Mofh- Eveneens de nieuwste aanwinst van de Marine Lucht vaartdienst de Sea-furies. De zweef vliegers tonen de dubbelsfart. Voorjts zul len o.a. ten aanschouwe worden gegeyen deklandingen, esquadrille-vluchtqn, Para chute-droppings. Het grote programma opent met de op stijging van de 600 M3. K.N.V.v.L--Luchf- bal'ton de ,,Dr Cannegieter", onmiddellijk gevolgd door demonstraties uit de be- gin-periode der Aviatiek. Dezelfde middag, vóór en .na het pro gramma van hef Vlieg-Tournooï, houdt de K.L.M. in haar liners rondvluchten bo ven centraal Nederland. HINDERWET. Burgemeester en Wéthoudiers van Soest brengen ter algemene klemnis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is geliegd efön verzoek mef bijlagen van A. G. M. den Besten, Korte Hartweg 25, Soest, om ver gunning tot hef oprichfeitt van een tim mer en meubelbedrijf, waarin zijn ge plaatst vijf electromötoren met een ge zamenlijk vermogen van 4V2 P-k., in perceel Nieuwerhoekpliein 1, kadastraal bekend in Sectie H-, no. 7097. Op Dinsdag 1 Juni 1948 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf ,uur ter secretarie zittag worden gehouden. WIELERSUCCES VOOR SOESTER RENNERS Onze plaatsgenoot E. Grift wist j.1. Za terdag, in de ronde van Tuindorp Maar tensdijk, beslag te leggen op de l|e prijs, terwijl C. Verschoor als nieuweling in het Veemarkt Criterium te Utrecht be slag wist te leggen op de 3e prijs jn de z.g. open rondes. E- Grift schijnt er de laatste weken uit stekend in te zijn en wist echtereen vol gens enige fraaie successen fie boeken, n.1. de 4e prijs in de ronde van Apel doorn, 6e prijs in de ronde van Laren, 2e prijs in de ronde van Flora Park te Amsterdam en de 13e prijs in de ronde van Midden-Nederland, afstand 200 K.M., met een deelname van 125 amateurs. Aan deze laatste rit nam de gehele voorlopige Olympische ploeg deel; G. MEUN VEROORDEELD. De 1B kamer van het Utrechtse Tribu naal deed dezer dagen uitspraak in de zaak tegen Gerrit Meun alhier, beschul digd van vriendschappelijke omgang mef Duitse militairen in oorlogstijd, hef toe laten van bioscoopvoorstellingen in het hem toebehorend établissement, het zen den van zijn kinderen maar de Deutsche Schule en het behoud van zijn radio, dank zij zijn Duitse of N.S.B.-relaties. Het advies luidde: Internering voor de tijd, gelijk aan vóór-internering, ontzet ting uit de beide kiesrechten en ver beurdverklaring van vermogen tot een bedrag van f 5000. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Vrijdagavond hield de Coöperatieve Boe renleenbank haar jaarvergadering in de „Gouden Ploeg". In zijn openingswoord noemde de voor zitter, de heer Koelman, het een verheu gend feit, te kunnen verklaren, dat de economische toestand van de bapk goed is. Voorts memoreerde spreker, dat het op 12 Juni a.s. 50 jaar geleden is, dat de centrale bank werd opgericht, welk feit de volgende week zal worden herdacht. Na voorlezing em goedkeuring, der notu len werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit wij willen aanstippen, dat de terugbetalingen aan de hoge kamt bleven. Talrijke spaarders zijn genoodzaakt geld op te nemen voor aankoop vam huisraad e.d„ waarin gedurende de oorlog een ach terstand is gekomen. Ook het aanschaf fen van veevoeder en landbouw-wierk- tuigen beïnvloeden deze gaing van zakiem. Een goede zijde van de geldsamerjng is, dat het platteland hierdoor gebruik is gaan maken van de giro, hetgeen minder kosten en veel tijdsbesparing betekent. Het aantal leden bedroeg op 1 December 1947 451, vorig jaar 437. Het aantal ge boekte posten bedroeg 5986. Volgens het financiële verslag vertoornde de rekening in ontvangsten en uitgaven f2.555.336,27. Een omzet dus van ruim f 5.000.000,Aan spaargelden werden ontvangen f 812.894,85, zodat meer werd terugbetaald f 87.919,12. Het aantal' geregistreerde spaarbankboek jes sfeefg van 2041 tof 2077. De netto winst over 1947 bedroeg f 6.016,39. Op voorstel van hef bestuur werd dit be drag toegevoegd aan het reservte-fonds, Het is zo ver hoor. Vorige week is door Minister I.icftinck de „Spaarraad" geïnstalleerd en, zoals het in het communiqué heet: „direct met de werkzaamheden begonnen". Waar die werkzaamheden uit bestaan weet ik niet, maar als het onder anderen tot gevolg moet hebben, dat H. Oekman aan het sparen slaaf, ben ik er wel eirg nieuwsgierig naar. Ik heb er zonder „Spaarraad" nooit kans voor gezien of gekregen, dus, vol verwachting klopt mijn hart. Als ze maar niet met die erg eenvoudi ge oplossing komen, die ik zelf al eems vond, namelijk, de mannen niet meer roken en de vrouwen en kinderen geien snoepjes meer. Drankwinkels dicht, bios copen en schouwburgen dicht, café's en restaurants dicht, kortom, alles dicht. Alleen de belastingkantoren open. Hoe zouden anders deze slimmefingen van de „Spaarraad" aan hun salaris komen? Ik hoop er het beste van, al lijkt het me niet gezond. Alleen al hef feit, dat er een „raad" moet komen om ons zo ver te krijgen, wijst er m.i. al op, dat het niet pluis is op het ogenblik. Al zegt Minister Lieftinck ook, dat er een kentering ten goedle is aangebroken, bij mij is er nog steeds sprake van een kéldering inplaats van een kentering en ik vermag nog niet in te zien, hoe een „raad" mij tot sparen kan brengen. Be grijpt u mij niet verkeerd, ik wil wel, maar ik kan niet. Mijn vrouw leest dit over m'n schou der mee en zegt, dat ik moet prob|etien ook in die „Spaarraad" te komen. Dat is een insinuatie etn ik voel er trou wens ook niets voor, al zou hef salaris ook nog zo goed zijn. Veronderstel. Ik zou bij de „buiten dienst" komen, om de mensen huis aan huis te gaan vertellen hoe ze moesten sparen. Ik zou een stalen helm óp en een stengun méé moeten nemenvan wege de doorslaande fegen-argumiemtem, die ik' te verwerken zou krijgen. Mij niet gezien bij die „Spaarraad". H. OEKMAN. zodat dit thans bedraagt f 124.588, 29. Hef reserve-bouwfonds is groot f 18.000. De rekening en verantwoording over 1947, hef 42e boekjaar, werden goedgekeurd. De heer Rasch bracht namens de com missie, belast met nazien der rekening, een gunstig verslag uit en stelde voor de kassier onder dank te dechargeren. De heer F. G. van Hofslot werd als be stuurslid herkozen, eveneens de heer P. A. Hilhorst als lid van de Raad van toezicht. De presentie-gelden voor leden van hef bestuur werd gesteld op f 50.pet jaar, die van de leden van de Raad van Toezicht op f25. Medegedeeld werd, dat de wens, om zo spoedig mogelijk over te gaan tof hef stichten van een nieuw bankgebouw, waarvoor de gronden reeds zijn aange kocht, voorlopig niet in vervulling kan gaan, wegens de zeer hoge prijzen der materialen; Ook de te hoge exploitatie kosten zouden niet verantwoord zijn te genover de leden. De kassier, de heer C. v. d. Bremer, gaf aan het slot van de vergadering een re sumé van het wel' en wee der bank en memoreerde hierbij, dat 'n stijging van credietverstrekkingen valt waar te nemen. Verblijdend is, dat vorig jaar de hypo theekverstrekkingen met f80.000.is verhoogd eti dit jaar al reeds het bedrag van f 100.000.is overschreden. Hef winst-saldo, dat aan de reserve kon wor den toegevoegd, werd van fundamentaal belang genoemd, omdat de onbeperkte aansprakelijkheid der leden hierdoor min der urgent is. RANTSOENVERHOGING BROOD EN VET. Met ingang van de volgende week wordt het broodrantsoen voor de leeftijdsgroe pen A, B, C en D met 100 gram per week verhoogd, terwijl voor de B-groeppn daarenboven nog 400 gram per week ex tra zal worden verstrekt. De broodrantsoenen zulien dan per week bedragen: Voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram, voor per sonen van 15 tot eini mat 20 jaar (B-groep) 3400 gram, voor personen van 5 tot en met 14 jaar (C-groep) 2600 gram en voor personen van 2 tot ein met 4 jaar (D- groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzieboinmjen verkrijgbare hoeveelheden brood of an dere artikelen. Het broodrantsoen vo,cr zuigelingen, E- kaarten zal gelijktijdig met 100 gram wor den verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsveifen wordt voor houders van B- en C-kaarfen, dus de leeftijdsgroepen van 5 tof en mef 20 jaar. met ingang van dezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1