h i/% Jongensregenjassen VENEMA Wat komt er nu vrij? LENSSEN! VOOR ONZE DAMES. v W. N. NIEUWENHUIS Burgerlijke Stand. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Plaatselijk uieuws. V f 3 «a Loodgieter - Electriciën Ontvangen 10, 15 en 17 punten. Alle maten voorradig. F. C. Kuijperstr. 10 Soestdijk De schoenen zijn dan toch vrij gekomen en daarmee is nogmaals het vertrouwen in of ficiële verklaringen geschokt. Nog maar nauwelijks twee maanden geleden immers werd van officiële zijde herhaaldelijk met nadruk verklaard, dat de schoenen niet vrij konden komen, omdat de vooruitzichten van de bevoorrading met bovenleer te slecht was. Maar de fabrikanten en de handelaren zaten met volle pakhuizen en onvoldoende verkoop en daartegen heeft het officiële pes simisme het niet kunnen uithouden. Nu zul len we spoedig weten welke partij gelijk had. De eerste dagen is er braaf gekocht en er zijn reeds enkele advertenties verschenen van schoenwinkeliers, die bovendien de koop lust aanwakkerden. Zelfs lazen wij in een groot provinciaal dagblad een advertentie, waarin openlijk werd aangekondigd, dat de voorraad wel snel uitverkocht zou zijn. Dit nu achten wij een zeer onjuiste wijze van reclame-maken. Ieder, die probeert op het ogenblik omzet te krijgen door kooppaniek te veroorzaken, is op de verkeerde weg. Wij geloven trouwens niet, dat het met dit uit verkopen van voorraden zo'n vaart zal lo pen; naar alle waarschijnlijkheid zal de vraag vrij snel luwen, evenals bij de fietsen het geval is geweest. Het is met de schoenen anders gesteld dan met het aardewerk, waaraan een schreeu wend tekort bestond op het ogenblik, dat on verwachts de distributie werd opgeheven. Het kon toen niet anders of de aanvoer moest onvoldoende zijn tegenover de zeer grote vraag en onder die omstandigheden kan men in de winkels geen regelmatige handelsvoorraad verwachten. Met de schoe nen is het anders. De ergste nood is al lang gelenigd en de gemiddelde burger moet weer een aantal weken sparen om een paar schoe nen te kunnen kopen. Men heeft er het geld niet voor klaar liggen en er zijn vele andere behoeften, die even dringend om voorzie ning vragen. Vlak na de oorlog moesten we schoenen hebben, want we liepen op vodden. Die tijd is echter voorbij; reeds het feit, dat het publiek in totaal 2Vz millioen uitgereikte schoenenbonnen niet heeft gebruikt, bewijst, dat de schoenendistributie zichzelf overleefd heeft. Dit betekent natuurlijk niet, dat ieder een schoenen genoeg heeft, doch alleen, dat de beschikbare koopkracht niet groot genoeg is om zowel schoenen te kopen als andere noodzakelijke artikelen. Het dagelijks levens onderhoud is reeds zo duur, dat men slechts met moeite en dus met mate de kostbaarder gebruiksvoorwerpen kan aanschaffen. Om die reden verwachten wij niet, dat de schoen winkels op de duur onvoldoende voorraden zullen hebben tegenover de vraag. Wat volgt? En wat zal er nu aan de beurt zijn om vrij te komen van distributie? Eieren? Textiel? Wat de eieren betreft, heeft onlangs de di recteur van het desbetreffende bedrijfschap verklaard, dat zij nog tot voorjaar 1949 op de bon zullen blijven. Wat de voorraden en de vraag aangaat, zou men de distributie anders gerust kunnen opheffen. Eieren zijn alweer luxe geworden, die het merendeel van het publiek zich slechts in beperkte mate kan veroorloven. Voor textiel zou er ook vol doende productie zijn, als de export niet zulke hoge eisen stelde. In 1947 werd voor 230 millioen gulden aan textiel uitgevoerd. De regering beoogt met de distributie ener zijds beperking van het verbruik en ander zijds vergroting van de export. Wij achten de gebruiksbeperking een standpunt, dat steeds minder te verdedigen is, omdat een veel bevredigender toestand wordt verkre gen, wanneer ieder de besteding van zn in komen naar eigen behoefte kan regelen. Zo lang men de distributie handhaaft, zal men nooit weten hoe groot de werkelijke behoef te aan' verschillende artikelen is. Niemand wil zijn bonnen laten verlopen en zo veroor zaakt de distributie, dat van sommige arti kelen geforceerd weinig gekocht wordt, doch van andere geforceerd veel (zoals b.v. van snoep). Wij kunnen ons op het ogenblik niet onttrekken aan het gevoel, dat het distribu tie-apparaat met hand en tand zijn eigen be staan verdedigt. Duizenden ambtenaren wer ken nu al sinds 1940 in dit „vak" en dan is het niet meer zo eenvoudig weer over te schakelen naar een normale werkkring. Steeds is het weer het bedrijfsleven, dat aan dringt op opheffing van de distributie en het ambtelijk apparaat, dat zich daartegen verzet. Dit is geen gezonde toestand. Wij moeten zo spoedig mogelijk normale ge- bruikstoestanden krijgen, vermindering van het aantal ambtenaren en groter persoon lijke vrijheid. Hoe sneller dit proces verloopt, des te spoediger zullen we de overtuiging krijgen, dat de oorlog werkelijk achter de rug is. GEBOREN. Johanna Jaantje, d. v. M. J. Egbers en A. Westerbeek, Heidiewieg 41b. Richardus Wilhelmus Petrus, z. v. A. P. Dorresfein en G. W. J. v- Dorre sfein, Schoolstraat 22. flobert John, z. v. K. Beumdtr en G, W. Meerwajdt, Kefk- pad N.Z. 37a. Everdina Gijsbcrta Vero- nica, d. v. H. E Kok en E. M. Bons, Steenhoffstraar 65. Peter, z. v. J. Bok en A. Wijnhoff, Laanstraat 64. Maaijke, d. v. A. C. Hendriks en P. Broek, Beefz- laan 5- Marijke, d. v. H. C. Blom en G- Biekart, Rademakerstraat 33. Johanna Maria, d. v. C. A. v. d- Berg en A. Vos, Postweg 87. Francisca Antonia Maria, d. van J. J. F. v. d. Kant en Th- W. M, v. d. Linden, Torenstraat 24. Aaltje, d. van D. J. de Graaf en P. A. Gerth, sta pelplaats, Den Dalder. Paul Antonïus An- dreas, z -v. J. C. Korte en J. M- H. Tie- land, Kerkstraat 21b. Johanna Francina, d. v. D. van Riet en J. Horde, Kerkpad Z.Z. 112. Margaretha, d. v. J- A. Schot- te en A. J. v. d. Wilt, Schoutenkampweg 37. Maria Cecilia Catharina, d v. H. R. Daatselaar en R. A. Kok, Kerkpad N.Z. 3a. ONDERTROUWD. T..Deelen, 40 jr„ krui denier, Soesterbergsastraat 3 en M. van Vugt, 42 jr., Giessen. G. van Klooster, 67 jr., z. 1> en J. C. Weber, 64 jr-, Siteenhoffsfraat 46. D. Tl. A. Verbij, 27 jr., Icodsknechf, L. Brinkw. 53c en W, P. A. Majoor, 27 jr., L. Brïnkweg, 74. G- H. van Teijn, 25 jr., kantoorbed. A'dam en A. M. Sips, 22 jr., Mendelssohnlaain 16. G. H. Wagner, 32 jr., plaatstrekker, Kerk pad N-Z. 43 en A. Th. M. v- d. Lugf, 30 jr., Klaarwaterweg 91. S. N. Zwiep, 26 jr-, procuratiehouder, Baarn en N. A» Bui tenhuis, 25 jr-, Pelikaanweg 13. GEHUWD. J. C, Thomasze, 34 jr, blbe- mist en D. Swart. 35^r., Midldel'wijkstr.;22 OVERLEDEN. Evertje van Harten, 27 jr., ongeh., Voorthuizen. Klaas van Vu ure, 76 jr-, geh. ny. J. van Twist, Birkfstraat 7b Van Weedestraat 29 - Soestdijk GEMEENTERAADS VERGADERING. In de Vrijdagavond, fe 7 uur, fe houden gemeenteraadsvergadering k'omt d(e na volgende agenda in behandeling: 1- Vaststelling van de notulen der ver gadering d,d. 16 April en 10 Mei j.1. 2. Mededeling van ingekomen stukken, a- Mededeling, dat het raadsbesluit van 16 April 1948» tot instelling van een wo ningbedrijf door de Gedeputeerdte Sta ten is goedgekeurd. b. Brief van de Gedeputeerde Staten, dat geen bezwaar bestaat tegen een uitgaaf van maximaal f5000.voor aankoop van een nieuwe veerpont. c. Brief van de Gedeputeerde Staten, dat bij Koninklijk besluit van 24 Maart 1948» nr. 6, goedkeuring is verleend aan de op 28 November #947 vastgestelde ver ordening op de heffing van leges enz. d. Verslag over 1947 van de R.K. Ver eniging Moederschapszorg, de Kweek school voor vroedvrouwen 'te Heerlen. e. Brief van Gedeputeerde Staten, dat bij Koninklijk besluit van 24 Maart 1948» nr. 35, goedkeuring is verleend aan de op 20 Februari 1948 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de heffing ener vermakelijkheidsfcielastïng. 3. Voorstel tot aanvulling van de met het ''Stads- en Academisch Ziekenhuis" te Utrecht gesloten overeenkomst inza ke opneming van lijders aan besmettelijke ziekten. Betreft verlaging van het tarief van f 0.05 op f0.03 per inwoner. 4. Voorstel tot opnieuw-vaststelling van een Verordening tot het in exploitatie brengen van bouwterreinen door particu lieren. De toepassing dezer verordening, welke in de bezettingstijd gelegd werd in han den van de Burgemeester, komt hierdoor weer aan B. W. en de gemeenteraad. 5- Voorstel tot het verlenen van crediiet ter uitvoering van de Prem ie -regel ing woningverbetering en -splitsing. B. en W. vragen een crediet van f40.000, waarvan f 30.000 door het Rijk wordt ge restitueerd. 6. Crediet-aanvrage in verband met voorbereidende werkzaamheden tot stichting van een Cultureel Centrum. B. en W. vragen hiervoor f4.750. 7. Vaststelling van een besluit tot het vestigen van een zakelijk recht t|e|n be hoeve van de N.V. Prov. Utrechtse Elec- triciteits Maatschappij voor het leggen van een hoogspaninings- en telefoon-ka bel in de Torenstraat, Kerkstraat en Pe ter van den Breemerwieg tot de grens Amersfoort-S-oest. 8. Voorstel tot het bouwen van een ga rage bij gemeentewerken. Daar zowel de Brandweer als Gemeente werken een tekort hebben aan ruimte voor berging van het rijdend materieel, stellen B. en W. voor een garage fe bou wen, ruimte biedend aan 10 auto's. Zij vragen hiervoor een crediet van f33.000. 9. Voorstel tot het bouwen van 4 wo- n ing wet wb n ingen aan de Vinkenweg. B. en W. vragen hiervoor een crediiet van f 47.600. 10. Adres van het Departement Soest dier Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, verzoekende subsidie, met afwïjzlend voorstel van B. en W. 11. Voorsfel tof het sluiten van een brandverzekering voor de gemoeinfeibos- sen. De hieraan verschuldigde premie be draagt f 307,12 per jaar. 12. Voorstel tot wijziging van het raads besluit betreffende het aangaan vain een rekening courant-overeenkomst met die Middenstandsbank N.V., te Amsterdam. 13. Voorstel tot wijziging van het raads besluit d.d. 28 November 1947, aangaande kasgeldvoorzxeningen. 14. Voorstel tot wijziging van het ambte naren-reglement. Deze wijziging houdt verband met een door Ged. Staten gemaakte opmerking op een door de raad genomen besluit, waar bij de dienst van oorlogsvrijwilligers wordt aangemerkt als verplichte werke lijke dienst 15- Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van keurlonen voor vee en vlees. Nadat dit voorstel in de vorige verga dering was aangehouden, doen B. en W. thans een gewijzigd voorsfel, waarbij de keurlonen per stuks vee (niet pier K.g.) en de tarieven voor huisslachfingen met ongeveer 30 procent worden verhoogd. De heffing van 3 cent per K.g. voor in gevoerd vlees blijft ongewijzigd. 16. Voorstel tot wijziging van de uren van openstelling vam het Natuurbad. 17. Adres van het Stichtingsbestuur van het Openlucht-theater te Scest, verzoe kende een renteloze geidH.ining vam f3.000.— voor restauratie van het open luchttheater, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor bedoelde ilieniing aan te gaan. Gedurende 10 jaar zal jaar lijks een bedrag van f300.worden af gelost. De restauratie zal plaats hebben met betonplaten en betonpaaïfjes, waar bij met een levensduur van 20 jaar is gerekend. 18. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. tot aankoop van 4 percelen grcind in het partiële uitbreidingsplan „Hartweg". De koopprijs van deze gronden bedraagt resp. f560.-, f670.-, f640.- en f630.- b. Tot aankoop van 2 percelen cjroind tussen Kampweg en Generaal Wiinkel- manstraat te Soeït *rfctrg. Hiervoor vragen B. en W. een crediet van f6800. c. Tof aankoop van 4 percelen gromd uit het faillissement Pas. d. Tot verkoop van 1 perceel grond, ge legen aan de Van Lijn denlaan. Betreft een perceel, groot ongeveer 1200 M2., tegen f4.per M2. e. Tot verhuur van het voetbalveld aan de Schrikslaan aan S.E.C. 19- Voorstel tot aanleg van een 2-tal we gen in het partiële uitbreidingsplan „Hart weg". B. en W. vragen hiervoor een crediiet van f 63-000. 20. Voorstel tot aanleg van wegen op de gronden, gelegen tussen de Generaal Winkclmanstraat en de Kampweg te Soesterberg. Hiervoor vragen B. en W. een crediiet van f40.230. KERSENFUIF. De Band Nederland-Indic heeft hef pl2in opgevat, op een nader bekend fe maken tijdstip, een kersenfuif fe organiseren voor de kinderen (van 6-12 jaar) van de leden en donateurs vajn de Band. Het bestuur verzoekt de leaen hun kin deren hiervoor op Dinsdag 1 Juni van 2-5 uur, op te geven in het zaaltje van de heer Voskuilen, Birktsfraat hoek Eiken laan. Verzocht wordt zowel stamkaart als le den- of donateurskaart mede fe bren gen. DE ZAAK DUYST. Tegen de landbouwer P. G- Duyst, die zich in de winter van 1944-'45 als evacué te Beden (Dr.) niet bepaald onberispe lijk* gedroeg, adviseerde het Utr. Tribu naal één jaar voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar. BRAND. Vrijdagmorgen ontstond brand op het terrein van de Sin telcokes - Centra le in een hoop hout- en ander afval, vermoe delijk door vonken uit een locomotief. Het vuur kon door de Brandweer en mi litairen van de L.S.K. worden geblust. Zaterdag ontstond op dezelfde plaats weer brand. Het vuur nam nu zo'tn grote afmeting aan, dat ook 4 daar geplaatste spoorwegwagens in brand geraakten. Hoew^l het biussingswerk nu werd ver richt door de Brandweer, militairen der L.S.K. en personeel der Spoorwegen, kon niet v/orden verhinderd, dat de wagons geheel verloren gingen en practisch alleen de metalen onderstellen overbleven- Ter voorkoming van we der-ontbranding liet men de vuurhaard uitbranden. NAAR HET PLUISMEER. Hemelvaartsdag en Zaterdag zijn leer lingen van de Vc(n der Huchtschool onder geleide 's mergens vroeg er op uitgetrok ken, om te genieten van de mooie omge ving. Eerst de Bilfhovense weg, die zo afwisselend beplant is met beuken, spar ren en eiken. Bij het Spfehuis rechtsaf en na 10 minutc)n> weer rechtsaf helt bos in en u staat voor het meertje, dat ge noemd is naar het Veen pluis, dat er groeit. De kinderen kunnen er pootjebaden, de bomen en verdere beplanting nodigen1 ier uit tot stuivertje wisselen, verstopper tje spelen en spoorzoeken. Er zit zelfs een haas. Ouders uit Soest, gaat er naar toe met uw kinderen en u komt voldaa» terug. DE KLEINE AANGEKLEED. Het valt in deze tijd niet mee, netjes met de kinderen voor de dag te komen. Als wij punten en geld veel geld hebben, kunntin wij naar een kledingma gazijn stappen, doch daar slaan wij, huis vrouwen, nog achterover van de prijzen, die men er voor kleine kinderjasjies of -manteltjes durft vragen. Wie echter maar een beetje naaisters- handigheid bezit, kan het schattige man teltje of jasje dat wij hierbij afbeelden, heel gemakkelijk zelf maken. Miet bij behorende baret zal dit vlotte mode! uw kleine puk van 2 itot 6 jaar alleraar digst staa'n. Voorpand: Het ingeknipfe gedeelte van het voorpand halen wij in en knippen het pasje- Het belegstuk werken we met een flanelsteek af. Bij het rugpand doen wij evenzo, waarna de zij- en schoudernaden van voor- en rugpand aan elkaar worden gestikt. Het kraagje: stikt men met de goede kanten op elkaar aan drie kanten dicht, slaat het om en rijgt het plat. De on derkant stikt men op de goede kant van het jasje- De bovenkant wordt aan de binnenkant van het jasje tegemgenaaid. Bij de baret: stikt men langs de rand een smal reepje schuin geknipte stof. Aan de binnenkant van de bol zomen wij dit om. Patronen van manteltje of jasje met ba ret stellen wij in de leeftijd 2-4 en 4-6 jaar voor onze lezeressen beschikbaar. Men zende daartoe f0.95 aan hef Patro- nenhuis, Middenweg 200, Amsterdam O. Op het postwisselformulier vermeldt men de gewenste leeftijd alsmede het nummer No. 4779. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 GESLAAGD. Voor machineschrijvende dames A. Am-nierman, A. Leertouwer, A. Bertling, L. Suman, A. Veerman en de heren Bux- torff, Van Uchelen, A. v. d. Deijssel, A. Heeremans en H. Stuiver. Voor Stenografie, 130 lettergrepen: Mej. A- Bertling. Voor Stenografie Engels, 100 lettergre pen: Mej. H. Willeimse. De geslaagden werden opgeleid door instituut Practicum". NIEUWE AANWINSTEN R.K. OPENB. LEESBIBLIOTHEEK. Romans: R. Aetde, Stenka Razin J. K. van Eerbeek, Beumer Co. E. Lok horst, Weerlicht. D. du Maurier, Lady Dona. M. Peremans, Catleijne Meij- blom. Plievier, Stalingrad. J. Reu- 1'ing, De verwachting. Sabatini, De on beraden redder. F. de Sinclair, Hef huis der verschrikking. Romans vreemde talen: Bcrnrnos, Mon sieur Ouine- J. London, Eïm Sohn der Sonne- P. Loti, Matelot. D. du Maurier, Hungry hill. J. B- Priestley, Bright day. Vercors, Le silence de ia mer. F. Weizer, Das Licht der Berge Studie: B. Aafjes, Maria Sibylla Merian. A. van Duinkerken, Waarom ik zo denk. H. de Greeve, Terra Proimissa, deel 2. F. Gundolf, Goethe. H. Her mans, Wij gelukskinderen. J. Kolk man, Walvis aan stuurboord. K. Mee- kel, Aan de rand van de Macquis. V. Young, Opnieuw beginnen. Jeugd: Avonturen van „Klaver Vier", J. 14-16. F. Jehu, Treeske Wildebras, M. 14-16. L. Roggeveen, Jan maakt een sneeuwpop, K. 8-10. L. Roggeyeen, Wees voorzichtig Daantje, K- 8-10. Stevens, Suzie en het 'zigeunermeisje, M- 12-14. E. Vemor., Bakvisjes, M. 16-18. Zaaier, Carl's Kerstfeest, J- 12-14 jaar.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2