Abdoellah of Ibn Soead. Distributiemoeheid. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Om de Kroon van het Oosten. Officiële mededelingen. Plaatseliik nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 41. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 1 JUNI 1948. Het is geen wonder, dat het land snakt naar opheffing van de distributie. De handel heeft de last van de bonnenadministratie en de verbruiker van het gedwongen verbruik. Soms is dat méér en soms minder dan men nodig heeft. Zo zijn bij voorbeeld alle fabri kanten en handelaren van suikerwerken het er over eens, dat de snoepdistributie het verbruik veel hoger houdt dan bij opheffing van de distributie het geval zou zijn. Er zijn nu tal van gezinnen, die veel meer snoepen dan normaal, omdat het nu eenmaal „zonde" is bonnen te laten verlopen. Maar als men de snoepbon opheft, moet ook de suiker vrij komen, anders zou het hek van de dam zijn en allerlei suikergoed worden verkocht, dat in feite niets anders dan zui vere suiker zou zijn. Maar als men de suiker vrij laat, moet ook de jam zonder bon ko men. Het jamverbruik houdt echter weer nauw verband met dat van kaas, want jam en kaas zijn de belangrijkste soorten boter- hambeleg. Is het kaasrantsoen te klein en de jam vrij te koop, dan zal het jamverbruik stijgen. Maar de regering wil het kaasrant soen niet verhogen, omdat zij zoveel moge lijk kaas wil exporteren. Er zou behalve kaas dus nog ander boterhambeleg beschikbaar moeten zijn. bv. meer worst, want dan kan men uit drie soorten beleg kiezen. Daarmee komt men weer op een ander terrein, want het worst-rantsoen hangt samen met de vleesvoorziening en al zijn daarover de laat ste dagen wilde geruchten in omloop ge weest, het staat vast^ dat de vleesvoorziening nog geruime tijd krap zal blijven om de een voudige reden, dat we te weinig varkens hebben. Vóór de oorlog leverden de varkens bijna vier vijfde van ons totale vleesverbruik en al weten we de verhouding van het ogen blik niet, het aandeel van het varkensvlees is in ieder geval veel kleiner, omdat de var kensstapel niet op peil is. Maar deze kan op peil komen, omdat on langs het houden van fokzeugen vrij is ge geven. Dat betekent, dat er geen beperking van het aantal biggen meer is, zodat binnen zes maanden de varkensstapel een grote aanwas zal vertonen. Om die biggen te mes ten is voer nodig, dat wij voor een gedeelte zel£ kunnen verbouwen, doch dat voor een nog groter deel ingevoerd moet worden. En zo zijn we bij de oorsprong van de distri butie aangeland: het tekort aan veevoeder. Moeten we nu met verzachting van de distri butie wachten tot dit allemaal in orde is? Neen! Want het verbruik zal slechts stijgen als niet alleen de distributie van de baan is, doch het gemiddelde inkomen van een Ne derlands gezin ook voldoende hoog is om zich al die uitgaven te kunnen veroorloven. En dit laatste is thans niet het geval. Van de zijde der schoenwinkeliers vernamen wij b.v. dat er slechts een paar dagen een ruime vraag naar schoenen is geweest. In Amster dam en Den Haag zijn gedurende korte tijd queuen geweest bij de luxe zaken, maar bij de volkszaken was het al veel eerder met de j drukte gedaan. Alleen de dure zaken hadden j veel kopers, omdat hun clientèle over meer geld beschikt. In vele van de normale schoenwinkels is de verkoop thans zelfs ge ringer dan vóór de opheffing van de distri butie. Wat wij enkele weken geleden dien aangaande schreven komt dus volledig uit. Precies zo zal het gaan als men suiker, snoep, jam, melk, kaas en eieren vrij laat. Er zijn zoveel andere uitgaven te doen, dat men wel moet bezuinigen. Om uit te komen met het geld, moet men wel de tering naar de nering zetten en dat is een krachtiger distributiesysteem dan welk bonnenstelsel ook! De distributie van boter en vet zal nog wel enige tijd onvermijdelijk zijn, maar alle andere levensmiddelen kunnen binnen korte tijd, in ieder geval bij het begin van de herfst, vrij gegeven worden. Enige daarvan zijn zo overvloedig dat handhaving van de distributie reeds thans belachelijk wordt. Dit is met name het geval met melk en eieren. Bij het melkrantsoen zoals dat thans is, wordt er veel meer in consumptie gebracht dan voor de oorlog het geval was. Opheffing van de distributie zal geen toeneming, doch eerder een daling van het verbruik veroor zaken. Met de eieren is het nog erger. Bij verschillende grossiers en winkeliers zijn tijdens de warme dagen reeds aanzienlijke partijen eieren bedorven, doordat er onvol doende bonnen werden uitgegeven om de voorraden te kunnen spuien. Eieren zijn in ons land altijd min of meer luxe geweest en een vrije verkoop zal alleen maar ten gevol ge hebben, dat de binnenlandse afzet in over eenstemming komt met de werkelijke vraag. De rest kan dan geëxporteerd worden en die zal door het wegvallen van de zwarte markt groter kunnen zijn dan bij handha ving van de distributie het geval is. Het is te hopen, dat het gezond verstand in regeringskringen de overhand zal krijgen. «Het door de distributie vastgehouden per soneel, zowel bij de overheid als bij de par ticulieren kan neen, moét beter werk doen. Hoe eerder deze mensen productief werk gaan verrichten, des te eerder zal Ne derland er weer boven op komen, want wat wij nodig hebben, is niet distributie van ar moede, maar voortbrenging van weivaart. Plotseling ziet de hele wereld naar een klein stukje woestijn, een landje met nog niet half zoveel inwoners als Amsterdam. Want de vorst van het kleine Transjordanië, Ab doellah, steekt de hand uit naar Palestina en droomt zich reeds koning van Palestina en Transjordanië. Dat betekent: heerschap pij van het Midden-Oosten. Daardoor komt hij rechtstreeks in conflict met de opvattin gen van die andere Oosterse potentaat: Ibn Saoed, koning van Arabië. Een vorst in z'n hemd... Eenmaal, irï z'n jeugd, raasde Abdoellah-el- Hoesseini als een dolleman, alleen in een nachthemd gekleed, door de-straten van Mek ka, naar het paleis van zijn vader. Hij was een der weinigen, ontkomen aan een grote slachting, aangericht door de fanatieke Wa- habieten, volgelingen van Ibn Saoed, toen nog een onbekend vorstje uit Riaad, een gat van een woestijnstadje, waar niemand ooit van had gehoord. Abdoellah was ten strijde getrokken, ge steund door de Britten, met een modern uit gerust legertje. Zijn machinegeweren zouden die wilde Arabieren wegmaaien als de zeis het de tarwe doet. Maar terwijl Abdoellah's leger sliep en de mannen bij de mitrailleurs dommelden, kwamen de Bedoeinen van Ibn Saoed als geesten in de nacht en zonder een schot te lossen, met zwaard en dolk redu ceerden ze de trotse krijgsmacht van Abdoel lah tot.een armzalig hoopje bevende vluch telingen. De herinneringen, die koning Abdoellah van Transjordanië aan zijn collega Ibn Saoed heeft, zijn niet van de aangenaamste. Het is niet alleen die nachtelijke tocht, die hem dwars zit. Er is meer gebeurd. Abdoellah's vader, de trotse, stijfhoofdige Hoessein, regeerde in Mekka, de pelgrims stad. Hij zoog de pelgrims tot op het been uit en leefde er goed van. Maar de Turken, zijn meesters, eisten zoveel aan belasting oj), dat Hoessein zijn kans waarnam en het Turkse juk afschudde, toen in de eerste we reldoorlog de Engelsen de ene overwinning na de andere behaalden op de troepen van de Sultan. Kalief op eigen houtje. Hoessein was een vriend van de grote Law- rence van Arabië, die duistere, mythische figuur van de Britse geheime dienst. Law- ronce ried de Britten Hoessein te steunen. Hoessein werd daardoor nog meer opgebla zen en toen de Turken, onder aanvoering van Kemal, de Kalief, het nominale geeste lijke opperhoofd aller Moslems, afzetten en het Kalifaat eenvoudig ophieven, riep hij zichzelf tot Kalief en daarmee tot „hoofet aller gelovigen" uit. Dat gaf een beroering in de Mohammedaan- I se wereld. Allereerst .werd Hoessein be schouwd iemand, die zich en zijn land aan de Engelsen verkocht had. Voorts erger de ieder zich aan de meedogenloze wijze waarop de pelgrims te Mekka werden uitge kleed. Moest deze man de hoogste post in de Mohammedaanse wereld bekleden? Wie zich het meest ergerden, dat waren zijn buren, de Wahabieten. Zij waren strenge, vrij zure, grimmige rechtzinnigen, zij beschouw den zichzelf als de ware gelovigen bij uit stek en achtten het hun plicht, al hun dwa lende geloofsgenoten zo nodig te vuur en te zwaard te bekeren van hun verkeerde weg. Ze drongen er bij hun vorst, Ibn Saoed, op aan, dat die de verwaande Hoessein uit Mek ka zou gooien en daar de oude tradities her stellen. Maar Ibn Saoed was voorzichtig. Hij moest de Engelsen niet tegen zich in het harnas jagen. De tijd, en Hoessein's eigen wijze stijfhoofdigheid, zouden voor hem wer ken. Hij kreeg gelijk. Hoessein verbruide het ten slotte zowel bij zijn bondgenoten als bij zijn eigen onderdanen. Zijn zoons, Abdoellah en F-eisal, die door de Engelsen elk in een „eigen" koninkrijkje waren gezet, nl. Trans jordanië en Irak, probeerden hem tot rede te brengen. Hij luisterde niet. Toen kwam het oproer. In twaalf met schatten volge laden auto's, met tot de tanden gewapende soldaten op de treeplanken, reden Hoessein en zijn familie de stad uit naar Djeddah. Hij stierf in de vreemde op het eiland Cyprus. Ibn Saoed zag toen zijn kans schoon. Zijn troepen reden vooruit, beizetten de stad en daarna kwam hij zelf, nederig, te voet, in het eenvoudig katoenen pelgrimsgewaad, als een gewoon bedevaartganger, naar Mekka, waar hij eerbiedig neerknielde en de be faamde zwarte steen met zijn lippen aan raakte. Het was geen diplomatie alleen, die hem zo deed handelen. Ibn Saoed beschouw de zichzelf als een dienaar Gods en slechts in die kwaliteit redde hij de heilige plaats uit de handen der afvalligen, van Hoessein en zijn geldmakers. Maar Abdoellah vergaf Ibn Saoed nimmer, dat hij zijn vader uit zijn rijk had verjaagd. Steeds wachtte hij op zijn kans om de schrandere heerser van Saoedi-Arabië, die tenslotte de machtigste vorst van het Mid den-Oosten werd, de voet dwars te zetten. Altijd droomde hij van het ogenblik, waarop weer een der Hoesseini's de kroon van het Oosten zou dragen. Nu ziet hij zijn kans schoon. In Palestina tracht hij te herkrijgen wat zijn geslacht in de Hedjaz verloor. Maar ook hij heeft ge leerd. H$ is voorzichtig. Hij moet oppassen, want behalve Ibn Saoed zijn er nog anderen naijverig op zijn macht. Niet alleen ziet heel de wereld in spanning naar wat in Palestina gebeurt, maar alle belanghebbenden vragen zich tevens af, wie straks de koning in dit stalen schaakspel zal blijkenIbn Saoed of Abdoellah? CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De burgemeester van Soest brengt hie.t volgende ter openbare kennis. Op Vrijdag 4 Juni a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede ka» der der statcn-gencraal. Op die dag kunnen, vam des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kieskring, ter secretarie d®r ge meente Utrecht, worden ingeleverd lijs ten van candidateln, als bedoeld in arti kel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moef worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgelns de kie zerslijst, zoals deze luidt op het ogen blik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede kamer der staten-geraeraal bin nen de kieskring. Dezelfde kiezer mag niet mper dan één lijst ondertekenen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingele verd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelégd de verklaring van iedere daarop voorko mende candidaat, dat hij bewilligt in zijtn candidaatstelling. Mede wordt overgelegd de verklaaring, ver meld in artikel 37a, tweede lid, der kies wet, betreffende storting op naam va/n een der ondertekenaars vam de lijst of op naam van de aangewezen gemachtigde of diens plaatsvervanger, bevoegd tot het verbinden van de lijst, vain een som van f250.in de consignatiekas. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door een kiezer. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hierboven vermeld, zijn ter secretarie de zer gemeente kosteloos verkrijgbaar tof en met de dag der candidaatstelling. DE GROTE MOTORWEDSTRIJDEN TE SOEST OP 5 JUNI. Zoals reeds eerder werd misegedeield Ih ons blad, is het de Motorclub «Soest" gejukt beslag te leggen op één van de grootste motorterreinwedstrijden in Ne derland en gelijktijdig de enigste iin ,de provincie Utrecht van dit jaar. Hoe belangrijk deze wedstrijd voor onze gemeente wordt en voor de Motorclub Soest'' in 't bijzonder, bewijst, dat zo juist nog telefonisch werd ingeschreven door 3 kers-vers uit Italië teruggekeer de Nederlandse kampioeném- Junïoren en Senioren verschijnen aan de start voor de afdelings-kampioenschap- pen, w.o. zeer bekende flerneinrïjders, zo als Rietman, Renooij, Jansema, Vierdag, Heida, Van Heukelom enz. en natuurlijk ook onze cracks H. van Kooij, J. Timmer en de kampioen van Amersfoort Henk Grift. De belangstelling voor dit evenement in de Nederlandse' motorsportkringen is zo groot, dat de wedstrijd-organisatie van de Motorclub Soest", o.l.v. onze bekende plaatsgenoot, de journalist-tekenaar Pret Ofyslager, overstroomd wordt met brie ven en telefoontjes. Een gedeelte van de baten van deze wed strijd is cok nu wegr voor de T.B.C.-be strijding onder het devies „De sterken voor de zwakken". Dus allen Zaterdag a.s. naar de motor-terreinwedstrijd op het circuit „De Blokhut''. Niet alleen wordt u een pracht wedstrijd geboden, maar het is tevens voor een prachtig doel. Aanvang half drie precies. Hoofdingaing station Soestduinen aan de betonweg SoestSoesterherg. RECASSERINGSDAG. Op Zaterdag 5 Juni 1948 wordt te Soesl evenals vorige jaren de Nationale Rieclas- seringsdag gehouden. Het is nauwelijks nodig 'n aanbeveling, om door het geven van een bijdrage het Reclasseringswerk mogelijk fe maken, tof de Soester bevolking fe richten. Wat betekent reclassering? Reclassering betekent mensen redden van een drei- Nou, ik kan niet anders zeggen, dan dat we een pracht week achter die rug heb ben. Het ziet er weer biest uit. Om ons leven wat aangenamer te maken gaan de gemeenten straks weer eigen be lastingen heffen, die kans bestaat tenmin ste. Dat is nu eigenlijk nét, wat we nog no dig hebben. We zaten er, om1 zo te zeg gen, op te wachten. We leefden zo onbekommerd zonder een eigen gemeentebelasting 'n via de advie zen van de Spaarraad liepen wie eigenlijk allemaal zo'n beetje binnen. Neen, dat moest nodig eens een beetje anders wor den. Als het niet zo droef was, zou ik er om lachen. En toch is het misschien goed er maar zo lang mogelijk om te lachen. Aanstonds, als we de aanslagbiljetten krijgen, is dat vanzelf afgelopen. In ieder geval krijgt die Spaarraad, U weet wel, een beietj'e de wind tegen. Het moet niet leuk zijn voor het gemeen tebestuur zo hef gras voor de voeten te zien wegmaaien. Buiten die Gemeentehtelasting is er oog het een en ander op komst op het gebied van weeldebelasting. Goad beschouwd is eigenlijk alleen het ademhallen nog vrij, maar wie weet voor hoe lang nog. Nu zijn er dwarskijkers, die zeggen, dat ze graag zouden zien, dat de Regering eens wat soberder in z'n eigen huishou den werd en zij wijzen dan op instellin gen, die, met talloze ambtenaren, miIIme nen aan salarissan en onkosten varslin den, maar dat is spijkers op laag wateB zoeken. Een prettig geluid in deze snertwieek was de verklaring van de Minister, dat er geen aanleiding bestaat leen pensioenrege ling fe treffen voor hef personeel van de ontelbare vakgroepen, omdat die gaan verdwijnen. Nou, ik zeg, opgeruimd staal netjes. Daar ruimen we dan weer een stukjle Duitse erfenis mee op, al voorzie ik, dat al die vak- en ondervakgroepen taai voor hun bestaan zullen vechten. Als nu die vakgroepmensen niet worden overgeheveld naar een of ander departe ment en inderdaad wiet meer ten lasfia komen van het Rijk, schieten we t'&n klein beetje op. Maar zeggen en doen zijn twee heel ver schillende zaken. Ik ben benieuwd. H. OEKMAN. gende ondergang. Zij leidt de zwakken in de maatschappij en voedt hen op. Juist nu wij vrijwel elke dag bemerken hoe, tengevolge van de vreselijke oorlog zovelen. volkomen ontwortelden cn tof misdaad gedreven worden is het van groot belang op deze wijze te trachten mee te helpen bouwen aan de geestelij ke opbouw van ons vaderland. Deze actie is een nationale actie, die ge organiseerd wordt door de Protestantse, Katholieke en algemene instellingen te- samen, ten bate van het neclassèringswierk van alle gezindten. Een ieder bedenke, dat hier ,een handvol werkelijke hulp beter is dan eien karre- vracht beloften of klaagredenen. Laat een ieder zijn plicht doien en pp Zaterdag 5 Juni eens extra diep in zijn beurs tasten. Degenen, die daadwerkelijke hulp wilütan verlenen bij de inzameling, gelieven zich even persoonlijk te melden op het plaat selijk secretariaat, Sfeenhoffsfraat 5. Het comité van aanbeveling wordt ge vormd door: Mr. S. P. Baron Bentinck, Burgemeester. J. G. A. Batenburg, ge meentesecretaris. Ds. A. Brouwer, Ds, E. Groeneveld. Mej. C. E. Jolles. J- H. A, Rupert, arts. W. M. Voss, Pastoor. H. J- van Hal, secretaris. TER INZAGE. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het troepentransport schip „Waterman", welk schip op 6 Juni a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Hiermede keren o.m. uit de tropen te rug Korporaal H. J Bosman, Vinktenweg 9, soldaat B. Keijman, Beetzlaan 85 en P. Lub, Luit. Koppenlaan 2, Soesterherg. PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE. De plaatselijke prijzencommissiie ver zoekt plaatsing van het volgende. Zitting wordt gehouden iedere le ien 3e Dinsdag van de maand, van 7.308.30 uur, ten gemeenfehuize- Ook bestaat de mogelijkheid inlichtingen in te winnen of klachten in te dienen in gebouw Steenhoffstraat 5, op de ge wone kantooruren. Thans komen er klachten binnen ovier de berekende prijzen voor krenfEinhrood. De vastgestelde prijs was f 1.per 800 gram, waarvan niet afgeweken mocht worden. Hebt u teveel betaald, laat hef ons weten.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1