Zand er over. De Soester Brandweer viert haar Zilveren Jubileum. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Distrlbutienieuws. Ingezonden stukken. Pj|aafselfjk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- 24e JAARGANG No. 42. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 4 JUNI 1948. Tegen de heer Harinxma in net niet no dig maatregelen te nemen, aldus h.et rapport, dat over deze Nederlandse amb tenaar werd uitgebracht, van wie enige tijd geleden werd geschreven, dat net aan hem te wijten is, dat vele mensen in de beruchte bezettingstijd van hulp bleven verstoken. Zand er over dus, We hebben al eens eerder uiteengezet, dat mensen, die in die tijd alleen maart hun plicht deden, iii hun plicht tekort schoten. Op goede gronden mochten die slachtof fers van de nazi's verwachten, dat al het mogelijke voor hen zou worden gedaan. Doch al het mogelijke werd niet gedaan, alleen dat, wat op het zuiver ambtelijke programma stond. De innerlijke drang, het „heilige moeten" omdat het hart het niet kon laten" heeft dezie ambte,- naar, en velen met hem, ontbroken. Maakte men dit thema tof een onder werp van de radio-rubriek „Schuldig of onschuldig", stellig zou het leken-publiek het schuldig uitspreken. Maar, in de meeste gevallen gelukkig, in sommige, ge vallen echter ook ongelukkigerwijze, valt heit oordeel van hen, dite moeten oordfc- ten roet de regels van de w'at of van hef voorschrift in de hand, anders uit dain dat uitgebracht door de „vox populi". Gelukkig, omdat het oordeel van die mas sa emotioneler is, snel aan wisseling on derhevig, niet kan worden genomen na het rustig afwegen van hef voor en tegen. Ongelukkig is echter de volksgemeen schap, waarbij men tot een uitspraak komt, zo kennelijk gebasseerd op „papie ren" overwegingen, dat deze miet hef le vende rechtsbewustzijn van de individuen in botsing komt. Het wil ons voorkomen, dat dit laatste het geval is met veel uitspraken, die af komstig zijn van de vele instanties, wel ke na de bevrijding zijn belast rraet het recht doen in die gevallen, waarin onze gewone rechtspraak niet voorzag. Met commissies, die aparte zaken kregen te pnderzoeken, met allerlei ra dein, dis hart en nieren kregen te proeven en wiier uit spraak vaak van vérstrekkende gevolgen zijn. Voorbeelden? Te over. Uit de naaste om geving kan ieder ze opnoemen. Een andere vraag is echter of dit bij zondere soort rechtsprekers wel hele maal verantwoordelijk kan worden ge steld voor hun banbliksems, die vrij wil lekeurig nu eens die, dan wenr leen an der uit de kudde der zwarte schapen troffen, maar de zwartsten vaak lichte lijk schroeiden. Want dit vrij ongeluk kig kind onzer na-oorlogse cm wel zeer bijzondere rechtsspraak had ook- geen helemaal normale ouders. Hef waren mensen, die hun normaal onderschei dingsvermogen hadden verloren, het mis schien nooit hadden bezeten en die al les in zwart-wit zagen. Mensen die zich in het bezette Nederland een ganse scha re schuldeloze lammeren dachten, met daartussen enkele wolven en er in hun schoolse vrijheid 'te zeker van overtuigd waren, dat er in het maatschappelijke leven, evenmin als im de dierenwereld, kruisingen van wolven en schapen voor komen. Men wilde een mentaliteit straffen, maar vergat dat het straffen van etein mentali teit een onding is, evanze/er een onding als het straffen van hef hebben van tu berculose of een ander; kwaak De kam pen hebben vol gezeten met mensen van „een mentaliteit". Ze hebben een hoop geld gekost, ze zijn vrij gelaten als ..lich te gevallen". En de „mentaliteit"? Die is in de meeste gevallen geien haar veran derd. De commissie vindt het niet nodig, dat er maatregelen worden genomen tegen een ambtenaar, tengevolge van wiens mentaliteit, leed is geleden, dat minder had kunnen rijn. Maatregelen nemen bte- fekent in dit geval straffen oh e in of an dere ambtelijke manier. En nu willen we wel niet tot die fanatiekelingsin worsten gerekend, die hef noofd eisen van ie mand, die alleen maar deed wat hij moest doen volgens een of amder boekje en niets meer, maar me menen wei, dat. als zulke gevallen in een geruchtloze hoek van het maatschappelijk emplacement worden gerangeerd, er niet zoveel ge- wichtig-doenerij te pas hoeft te komen bij andere gevallen, die in feite minder om het lijf hebben. Maar het is waar, het ene valt niet, het andere wél' onder de Bijzondere Recht spraak, die verwekt werd door da f soort wetgevers, wie die woorden van Mon- tesquieu wel op het lijf geschreven schij nen: De meeste wetgevers zijn mannen geweest met een beperkte blik, die hef toeval aan het hoofd heeft gezet van an deren en die bijna niets anders hebben geraadpleegd dan hun vooroordelen en hun fantasie!" Deze week staat in het teken van het 25- jarig bestaan der Vereniging' „Vrijwilli ge Brénawcer van Soest". Dinsdagavond te half zeven stoind het voltallige korps met enige materiaalwa gens voor het gemeentehuis opgesteld, alwaar het door de burgemeester wierd geïnspecteerd em waarna het tan gemeien- tenuize in de raadszaal door het geimaen- tebesfuur werd ontvangen. De burgemeester, S. P. baron Bentinck, sprak het jubilerende korps toe. Spreker noemde deze bijeenkomst oen i;n- tiem'e plechtigheid, waarlc€ uitsluitend uitgenodigd zijn degene», die nauw met de brandweer verbonden zijn. De eerste plicht, aldus spr., is hen te her denken, die lange tijd, zelfs va;n de op richting af bij de brandweer in dienst zijn, omdat de brandweer in de ge meente een belangrijke taak vervult We hebben kort geleden het 25-jarig be staan van de Brandweer-Bond herdacht en het is bekend, dat kort na de oprich ting van deze bond oinze vrjjwilllige brand weer is ontstaan. Er is grote toewijding nodig geweast om dit jubileum te bereiken en dat hebben wij vooral te danken aan hen, die gedu rende al deze jaren hun taak trouw zijn blijven vervullen. Wij willen dit jubileum dan pok aan vangen met allereerst hen te gedenken. De Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging geeft een diploma met draag-, medaille voor 25-jarige dilenst en het doet spreker genoegen deze erkenning aan meerdere personen te kunnen uitreik®». Met enige toepasselijke woorden speldde de burgemeester daarna het ere-metaalop de borst van de navolgende personen: Dr. P. G. de Vos, voorzitter; W. Groarf» commandant; C. Haver, secretaris-adju dant; P. J. Drost, onder-commandant; G. H. Nieland, brandmeester en H. J. Vos, chauffeur. Voor 15-jarige trouwe dienst kregen de volgende personen ee;n diploma: J. J. Gerritse, commandeur; B. J, Buxtorff, commandeur; G. A. Dijkman, chauffeur; I.. Eijgelasr, brandweerman er. W. Th- Kok, brandweerman. Nadat Dr. De Vos namens allen harte lijk dank had gezegd voor de verleende onderscheidingen en voor de officiële ontvangst, sprak Jhr. P. P, de Beaufort, voorzitter van de litr. Prov. Brandweer Bond, burgemeester van Driebergen-Rij- senburg, het korps toe. Spr. noemde hef brandweercorps van Soest een ckr trouwste leden van de bond, een korps dat veel prasteiert en dag en nacht voor de gemeenschap klaar staat. Het doet hem' groot genoegen het korps een medaille te mogen aanbieden. De heer F. D. Fehras, districtsinspecteur van het Brandweerwezen in district II (Noord-Halland en Utrecht) te Haarlem, memoreerde, dat Soest boven alles uit steekt voor wat het aantal branden be treft, hetgeen voor de leden ongetwijfeld e^n aansporing is om als brandweerman zeer actief te zijn. Na afloop dezer huldiging begaf het corps zich met muziek naar het landgoed „Braamhage" voor het houden van enige onderlinge wedstrijden, waarbij, naast vele autoriteiten en afgevaardigden vain verscheidene brandwCercorpsien uit de omgeving, ook vele belangstellende» aan wezig waren. Er werd gewerkt met groiapen, biestaande uit 4 brandweerlickfendie de werkzaam heden onderling verdeelden en waarvan de oudste als leider optrad. Voor gemaakte fouten werden strafpun ten gegeven, terwijl de gemaakte tijd werd opgenomen. De jury besfond uit de volgende henen P. j. Drost, onder-oommandant; G. H. Nieiland en B. J. Buxtorff, commandeurs» De resultaten waren als volgt: le prijs: Groep III, J. Wonder» J. van Breukèten, A. v. Qeijssel en A. Radstok in de tijd van 7 min. 42 sec. met 27 straf- punfen. 2e prijs: Groep IV, D. Vis» J. v. d. Lugfc J. van Ee en J. Groart in de tijd van 7 min. 52 sec. met 33 strafpunten. 3e prijs: Groep 1, K. Rasch, C. Hom burg, J. v. Vliet en W. v- Kleef in de tijd van, 8 'mini 3 sec. met 30 strafpuntqn. 4e prijs: Groep II, H. Bos, B» Buxtorff, F- Grotzinger en R. Post in de tijd va|n 8 min. 58 sec. met 27 strafpunten. 5e prijs: Groep V, J. Voskuilen» D. Fritz, P. Roos en W. A. Pohliman in de tijd van 9 min. 3 sec. en 108 strafpunten. Woensdagmiddag bad in Eemland een druk bezochte receptie plaats. Vele afgevaardigden van zusterverenigin gen uit de omtrek en plaatselijke vereni gingen en organisaties en tal van1 parti culieren verschenen ter reaeptie, terwijl het aantal schriftelijk ontvangen felicita ties legio was.. De eersten, die hun gelukwensen kwa men aanbieden, waren de burgemeester en de wethouders v. d. Arend en Zadel- hoff, die» namens het gemeentebestuur voor elk der loden van bef korps eien fraaie legpenning aanboden. Namens het huldigings-comité, gevormd uit de Soester burgerij, sprak Dr. J. H. A. Rupert, daarbij veie herinneringen uit de oude tijd van dp brandweer opha lende, met waarderende woordlen het bestuur toe> waarbij, namens de burgerij, een enveloppe met inhoud wierd aange boden, waarvan voor alle leden vain hef corps een nieuw uniform zal wordie» aan gekocht. Namens de vrouwen van de Soester brandweer bood Mevr. Baronnesse Ben tinck de vereniging een bedrag aan voor de inrichting van het nieuwe verenigings lokaal. Het hoogtepunt op deze receptie was ongetwijfeld de komst van de Commis saris van de Koningin in de .provincie Utrecht, die namens dit gewest zijn ge lukwensen kwam aanbieden, terwijl ook Jhr. Dedel, oud wnd. burgemeester van Soest, van zijn belangstelling blijk gaf. Onnodig te zeggen, dat veile bloemstuk ken de luister van een cm andur verhoog den en dat de prettige beantwoording van de diverse sprekers door de voorzif ter, Dr. P. G, de Vos» een aangename sfeer wist te scheppen. De feestelijkheden werd .-n 's avonds voortgezet met een feestavond, aangebo den aan de leden en donateurs der vere niging door hef uit de burgerij gevormde comité. Bij monde van dit comité sprak de heer Goedkoop een inleidend woord, waarna de 'burgemeester, Mr. S» P. baron Ben tinck, namens de Soester bevolking de leden van de brandweer ein die aanwezi gen toesprak' en in zijn betoog het grote belang van een goed functionerend» brandweer liet uitkomen. Spreker was er zeker van, dat de jubilerende vereniging de overtuiging heeft gekregen, dat haar werk door de burgerij op hoge prijs wordt gesteld. Onze plaatsgenoot Piet Ekel had voor deze avond een kleinkunst programma samengesteld, dat klonk als een klok. De radio-arfisten Jefty Cantor met een liedje en een praatje, begeleid door Ton- ny Schifferstein, Ton Gul-, de Gooise to venaar met zijn verbluffende vinger-acro- batiek, Roland Wagter, de bekende te- kenvïrtuoos en parodist, Jacques Schutte, accordeonnist, Eduard van Eedein, de be kende en populaire Soester dichteir-zan- ger. Hans Kraal met muzikale illustratie en Cor Galis als conferencier, hebben die aanwezigen een genotvolle avénd m'et hun licht verf eer bare kl cink u n st -lekker n ij- en bezorgd. Aan het slot sprak Dr. de Vos namens de jubilerende vereniging iee» woord van dank en erkentelijkheid voor alles wat de vereniging was geboden en wiel in 't bijzonder tot het gemeentebestuur voor de schitterende ontvangst op het ge- gemeentehuis en tot het huldigingscomité, dat, als tolk van de bevolking, zoveel werk voor dit feest had verzet. Zij nog verm'éld, dat tijdens de avond, ten bate van „Nikaproba" (voor de jon gens over zee) een collecte werd gehou den, welke de mooie som van f 119.67 opbracht. HINDERWET. Burgemeester en Wefhoudiers van Sotesf maken bekend, dat het verzoek van de firma Gebr. Wildenburg, Kerkpad Z.Z. 80 te Soest, om in perceel Klein Engieji- daalweg 36 een houtzagerij te mogen op richten, door hen is verdaagd. De uitreiking van bonkaarten zal met ingang van Maandag 7 Juni a.s. worden verplaatst van het gemeentehuis naar het kantoor Kerkpad Z.Z. 55» Geachte Redactie. Er komen nog steeds in Hollainid en ook in Soest mensen terug, die tenger of kor ter tijd in Indië zijn geweest. Meerdere van deze mensen, bij voorkeur niet militairen, want de laatste» weten wef beter, menen onze ouders ie» familie leden over ons verblijf in Indie te moe ten voor- en inlichten. Indien zij dit wille» doem, laten 2jj dam eerst proberen goed op de hoogte fje ge raken van ons leve» hier. Thans worden er o.m. verhaten verteld, als zouden wij ons laten vervuilen, waar door wij verschillende ziekten oplopen. Eén der lezers bracht dezer dagen een bezoek aan het bureau van mijn en, naar ik hoop, ook uw lijfblad. Hij wilde Oekman gaarne even spreke». Jammer genoeg trof hij het niet, want Oekman heeft de onhebbelijkheid jer net miet te zijn als je denkt dat hij er wel is en als hij er wél is, enfin, dat doet ier ook niet toe. Het zat namelijk niet allemaal zo larg eenvoudig met die grondafsfand langs de hoofdwegen, zoals die Oekman schijnt te denken. Oekman heeft lekker kletsen. Zelf behoeft hij waarschijnlijk geen gromd af te staan en oordeelt nu maar gemak kelijk over anderen, bij wie de Giemeenfie wel kan aankloppen. Dit is een frontale aanval, die ik' gelukkig kan doorstaan, want inderdaad stond Oekman grond af. Daar ben ik niet trots op, dit vind ik vanzelfsprekend. Als iemand zegt, ik heb zoveel voor de grond betaald en nu ka» de Gemeente het krijgen voor dezelfde prijs als ik betaalde, eist hij ogenschijnlijk niets geks. Maar alleen ogenschijnlijk. Ik vind hef namelijk niet goed te praten, als door een te stramme houding in oen geschil', dat door de vraagprijs ontstaat^ de vooruitgang van de Gemeente wordt tegen gehouden en het leven van iedere inwoner groot gevaar loopt. O zeker, ik weet het, het is verleidelijk eens wraak te kunne» nemen op het Rijk voor het genadeloos uitknijpen als een citroen in de niet fê tellen len tolt het plafond gestegen belastingen, maar ondanks ik van mezelf geloof gevoial voor humor te hebben, kan ik dit standpunt in dit geval niet delen. En waar het geschil vaak zakenmensen betreft, kan ik maar niet begrijpen, daf zij e,en niet wat ruimer standpunt inmle- men. Zien deze mensen dan niiet bun eigen belang in ee» behoorlijk lenttiee voor hun zaak? Maar wie ik intussen mis, is de tegel- legger in de Steenhoffsfraat. H. OEKMAN. Ondergetekende kan verklagen, dat de hygiënische toestand onder de militai ren in Indië wellicht 100 °/o beter is da» in Holland, dat zij voortdurend onder controle staan van diverse Bataljons-Art sen en de voorkomende ziekte» andere oorzaken hebben, dan gewoonlijk wordt vertéld door hen, die menen hu» wijs heid over ons te moetan spuien. Het ware beter, daf bedoel de personen, wanneer zij weer in Iwdië terugkeren, trachten het leven van de Hollandse mi litair hier in Indië te veraangenamlen door meer gastvrijheid te tonen en op vteffeE gebied wat milder op te trieden, inplaats van hen te verbitteren door hun hou ding. Bedoelde personen zijn gewoonlijk alléén dan toeschietelijk en vriendelijk, wan neer er gevaar dreigt. Wanneer het ge vaar is geweken, wordt de Hollands® soldaat, die alles wat hem dierbaar is in het vaderland heeft moeten achterla ten, weer verstoten en miet minachting voorbijgegaan. Nogmaals, laten bedoelde personen zwij gen en onze ouders en familieleden geen onnodige angst en ongerustheid bezorgen door veirkeerde voorlichting. Bij voorbaat dankend voor de opnamfe. Serg.-Maj. Instruct. J. A. SCHALKX. Batavia, 28 Mei 1948. SACRAMENTS—PROCESSIE. Zoals reeds medegedeeld zal de jaarlijk se Sacraments-processie in de tuin van Nieuw-Mariënburg gehouden worden op Zondag 13 Juni a.s. De plechtige hoogmis, welke des morgfans te 10.30 uur aanvangt, zal als een plech tige liturgie in de byzantijns-slavische Ritus worden opgedragen door de Hoog- eerw. Regens van het Oekraiens-Kafho- lïek Priester-Seminarie te Cu tem borg, met medewerking van het Oekraiens Tiieolo- genkoor onder leiding van chor-diirecfor Prof. Miroslav Antonowysz. Des middags, tijdens de processie> zullen de liturgische gezangen worden uitge voerd door de gezamenlijke Soester kerk koren en het Oosters Theolögenkoor uit Culemborg, terwijl de muzikale begelei ding wederom geschiedt door het har monie-gezelschap .„Sint Caecilia" uit Utrecht. De feestpredikatie bij het rustaltaar zal ditmaal worden gehouden door de Hoog eerwaarde Pafer S. van Nulenen, Pro vinciaal der Paters Augustijnen, MINDER PAARDENVLEES, Met ingang van heden mag op de vlees- bonnen niet meer 150 gram, doch slechts 125 gram paardenvlees worden afgele verd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1