Dc achtergrond van het Palestijnse Conflict. Stichting Volksuniversiteit Soest, IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Oiticiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 43. BureauVan Weedestraaf 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart fl.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 8 JUNI 1948. Zoals het zo vaak gaat bij internationale con flicten, valt ook in Palestina meer de tra gische strijd der direct betrokkenen in het oog, dan de achter- en ondergrond, waarin men de diepere oorzaken kan vinden. Evenmin als de wereldoorlog van 1914 een wraakoefening op Servië was voor de moord op de Oostenrijkse troonopvolger of een strijd voor de bescherming der rechten van de kleine naties, evenmin als de tweede we reldoorlog veroorzaakt werd door het ge schil tussen Duitsland en Polen over Dant- zig, evenmin is de verwoestende burgeroor log, die thans Palestina teistert niet meer dan een strijd tussen Joden en Arabieren. Reeds het feit, dat beide partijen vechten met door derden verstrekte wapenen maakt dat duidelijk. Het meest typerende van de Palestijnse oor log is, dat de Ondergrond van het conflict wel degelijk onder de grond is te vinden, n.1. in de olie en kali, die in deze gebieden ge wonnen worden en dat de achtergrond van de oorlogsspanningen inderdaad gevormd worden door de landen op de achtergrond van Palestina. Meestal denkt men daarbij alleen aan Syrië en Irak, maar van min stens even grote invloed is het feit, dat de grote Russische 'olievelden er niet ver van daan liggen. Hoe dit alles zo samenhangt zullen wij thans bespreken; het gehele vraag stuk is echter zó ingewikkeld, dat wij slechts vluchtig de voornaamste punten kunnën aangeven. Het Russische imperium. Het alles beheersende is daarbij de wrijving tussen Rusland en de rest-van-de-wereld. Nu is dat geen uitvloeisel van het communisme. Sinds de Russische staat een duizend jaar geleden zijn oorsprong vond in de vestiging van een kleine stam in het Noord-Westen van het tegenwoordige Rusland en de naam ,,Roess" voor het eerst werd gebruikt, is deze §tam voortdurend in omvang en macht toe genomen. De Russen hebben overweldiging door Mongolen en Tartaren overwonnen en naar Noord-Zuid-West en Oost systematisch hun grondgebied vergroot. Na een paar po gingen in de Middeleeuwen is sinds Peter de Grote de drang tot verovering van Con- stantiaopel (Istarboel aan de Dardanellen) niet meer van het programma af geweest. En telkens als de Russen het weer probeer den, staken Engeland, Duitsland of Frank rijk er een stokje voor. Want met al zijn groei heeft Rusland nog nooit een waardevol stuk open zee kunnen bereiken en dat is wat het doei van de Russische buitenlandse poli tiek is. Dat deze politiek door het commu nisme nog feller is geworden dan te voren, maakt de toestand thans buitengewoon on behagelijk, maar principieei niet anders dan voorheen. Het hart bedreigd. Intussen heeft de mechanisering van de oor log het onbestreden bezit van reusachtige olievoorraden onmisbaar gemaakt voor het volhouden van een conflict van lange duur. En nu wil het toeval, dat de rijkste Russi sche olievelden in het zuiden liggen, d.w.z. aan de overkant van de Zwarte Zee. Aan de westelijke kant van die zee ligt Turkije, dat zich niet laat intimideren en dat thans door Engeland en Amerika krachtig gesteund wordt met wapens. Dat wil zeggen, dat de kwetsbaarste plek van de Russische oorlogs machine open ligt voor dodelijke aanvallen van Turkije uit. Moderne bombardements vliegtuigen kunnen van de Turkse vliegvel den opstijgen en binnen het uur de Russi sche olievelden aanvallen. Zolang Turkije aan de kant staat van de westelijke mogend heden, kan Rusland dus geen open oorlog riskeren. Alle politiek vertoon in Duitsland ten spijt zal Rusland met ondergrondse actie en „zenuwenoorlog" in het westen trachten te bereiken, dat het zijn macht vergroot, maar aanvallen zal Rusland niet, zolang Klein-Azië een luchtbasis van Engeland* en Amerika is. In dit hele spel is het commu nisme alleen een wapen. Terwijl het oude csarisme slechts vijandschap van de buiten landse arbeiders te verwachten had, specu leert het communisme op de sympathie der buitenlandse arbeiders. Maar het wezen van Rusland blijft: het despotisch imperialisme, dat uit louter vrees voor vernietigi»g voort durend blijft aanvallen. De kool en de geit. Turkije is dus het bruggehoofd van het wes ten, maar Turkije is Mohammedaans, even als de Arabische en Perzische landen. Van daar dat Engeland en Amerika niet tegen de Ai'abieren kunnen kiezen in Palestina. Aan de andere kant stookt Rusland dit con flict aan, want als er oorlog komt in Pales tina, vermindert dat de dreiging op zijn eigen olievelden. Ook van Russische zijde wordt het „verdeel en heers" toegepast. De Russen hebben het in zoverre gemakkelijk, dat zij niet tot iedere prijs een conflict met de Mo hammedaanse wereld-moeten ontwijken. In tegendeel, zo'n conflict zou een nieuwe aan val op Istanboel mogelijk maken. Behalve met de Arabieren en hun geloofs genoten moeten de Engelsen en Amerikanen echter ook de vriendschap van de Joden be waren. Want de Joden hebben grote invloed op de beurswereld, die geen regering tegen zich in het harnas wil jagen. Alles wat op het ogenblik gedaan wordt in de bemidde ling in Palestina heeft dan ook ten doel te voorkomen, dat de Joods-Arabische strijd de vonk veroorzaakt, die een nieuwe wereld oorlog ontsteekt. En zo worden Joden en Arabieren fijn gewreven tussen de twee bot sende werelden van Russisch despotisme en Westerse democratie. Vandaar dat men geen van beide partijen zal laten winnen, doch via een wapenstilstand een vorm zal trachten te vinden, waarbij het conflict niet wordt opge lost, maar onderdrukt. VERKIEZING TWEEDE KAMER. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Soest maakt Be kend, dat bij de verkiezing voor d'e Twee de Kamer der sta ten-gen era al die kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot ten met 57j der kieswet, in plaats van in de giemieeinfte op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Die kiezier kan in die andere gemeente niet bij volmacht stem men. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt uiterlijk veertien dagen vóór de voor de stemming bepaal de dag, in persoon ter secretarie van een gemeent^ aan de burgemieiejster of aan de daartoe door deze aangewezen ambtenaar mede, in welke gemeente hij aan de stemming deelniemien wil. Hij geeft daar bij op zijn naam en voorletters of voor namen, en jaar zijner geboorte, de ge meente in welke hij op de voor deze ver kiezing geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeling wordt een schriftelij ke verklaring opgemaakt, waarvan löen afschrift aan de kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeield, in een anderie gemeeqte dap die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het sfemdistrict in hetweik hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot hief eer,- ste sfemdistrict. De kiezer en zijn ge machtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente o_p wel ker kiezerslijst die kiezer voorkomt. Aan het opgegevien adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van de burgemeester der gemeente van dit adres de oproepings- kaart voor de stemming in die gemeente. Tot op heden is iedere poging om te ko men tot oprichting van eön vereniging welke zich tot doei stelt op zo ruim mo gelijke basis kunsten en wetenschappen onder de brede lagen van de bevolking van Soest te brengen, mislukt. Er was te weinig saamhorigheid of men specialiseerde zich op zoo'n klein onder deel, dat het aantal belangstellen dein te gering was. Ook de Vereniging ^De Kunstkring" heeft dat ondervonden en heeft haar fctestaan niet op haar oude voet kunnen voortzet ten. Op initiatief echter van dezie ver eniging is men gekomep tof het oprichten van een lichaam, dat, naar we hopen, een bredere belangstelling zal trekkein. Het streven van deze vereniging, de r,Stichting Volksuniversiteit Soest", is voor het komende winterseizoen 'n aan tal' avonden te organiseren over letter kunde, muziek, natuurhistorie tenz. Hef ligt in de bedoeling de onderwierpen van de te houden lezingen en voordrach ten zodanig te kiezen, dat deze voor een ieder aanvaardbaar zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat de S.V-U. een bij uitstek neutrale" vereniging pre tendeert te zijn. De raad van Curatoren en Directeuren is samengesteld uil per sonen met de meest diverse levensop vattingen. Hoewel deze ailfen hierin over eenstemmen, dat zij de geestelijke en ze delijke normen van het Christendom of het Humanisme als levensrichtsnoer aan vaarden, erkennen zjj tevens, dat zij in hun diepste levensovertuiging in veie op zichten lijnrecht tegenover elkaar staain. Deze verschillen weg te werken of te ver doezelen zal niet mogelijk zijn. Zij zullen dan ook, wanneer de opzet slaagt, er toe komen verschillende onderwerpen van verschillend principieel standpunt uit te doen belichten en indien het onderwerp er zich toe leent, zal na afloop van een lezing of cursus de gelegenheid geboden worden tot mondeling of schriftelijk vra gen stellen, zodat een ieder zïjin mening naar voren kan brengen. Dit alles zal ongetwijfeld leiden tot een beter waarde ren en begrijpen van eikaars overtuiging. De kosten van hef lidmaatschap zijn zó laag mogelijk gehouden, n.L f4.per jaar, per gezin. Het lidmaatschap voor 1 persoon bedraagt f2.50 per jaar. Verder ligt het in de bedoeling de en treeprijzen voor de geprojecteerde avon den voor leden van die Volksuniversiteit tot een minimum bedrag te beperken. Bij deze regeling geldt hef devies „draagt elkanders lasten'' en de beter gesitueer den worden daarom opgewiekf hun jaarlijkse contributie vrijwillig op 'n ho ger bedrag vast te stellen. Het ligt in hef voornemen in de a.s. win ter te houden een lezing met muzikale omlijsting en lezingen over atoomener gie, hedendaagse letterkunde^ een natuur historisch onderwerp, moderne chirurgie, het geestelijk denken in de laatste 100 jaar, psychotechniek, smaakvol inrichten onzer woningein. hedendaagse beeldende kunst, paedagogiek, hedendaagse muziek, alsmede een voordrachtavond en een cul turele filmavond. Nieuwe leden kunnen zich opgeven (gaar ne zo spoedig mogelijk) bij de secretaris, Braamweg 32. In het directorium der V.U. hebben zif ting: H. J. van Hal, Mevr. Holstege- Kolk- meïer, D. Oostelaar, secretaris, Braamweg 32, Drs. J. B. Ridderbos^ P- A- Stokhof de Jong, H. SwartJ. F. Vlaming. J. de Vries, Mevr. Zon. Het curatorium wordt gevormd door: G. A. Bruin, Mevr. H. M. M* Butzelaar-Coe- berg, W. van Elmpt, Mej. J. v- d- Es, Mej. Gerritsen, J. Th. M- Graffmer, J- v. d. Heuvel, C. Hilhorst, R. Hilhorsf, Mej. C. E. Jolles, H. v d. Kamp, C. Kok. Ds. D. van Krugten, Dr. H .G* Ruperf, W. Schimmel, Dr. H. J. Stroband, Rinke Tolman, H. Taris, H. A. Veenendaal. Ir. D. B. J. Voortman, J. Vos, W- G« van Zadelhoff. NED. RODE KRUIS ACTIE. 14—20 JUNI 1948. Omdat het Ned. Rode Kruis, Ons Rode Kruis, dus Uw Rode Kruis is, volgen hier enige bijzonderheden i;n verband met uw Rode Kruis. Hef verrichten van alle Rode Kruistaken in 1948 zal f3.200.000 kosten, of f8767.— per etmaal, of f365.— per uur, of f6.— per minuut. Het Ned. Rode Kruis is geheel afhan kelijk van vrijwillige bijdragen van par ticulieren. Wanneer het ïtn opdracht van de regering bepaalde taken op zich neemt en uitvoert, worden de uitgaven daar voor met de regering wel verrekend, doch zeer vele taken moeten worden verricht zonder dat de kosten verrekend kunnen worden. Daarom is er voortdurend geld nodig in de vorm van vrijwillige bijdra gen. Hef Nederlandse Rode Kruis in hef Na tionale Rode Kruis. Het is dus uw ei gen Rode Kruis. Daarom rekent het op uw steun. Geeft daarom aan uw Rode Kruis. HET VLIEG-TOURNOOI TE SOESTERBERG. HEI UITWERPEN VAN 50 POSTDUIVEN UIT EEN MITCHELL. DEMONSTRATIES MET DE SIKORSKY HELICOPTERE. Tof hen, die deeil uit maakten van de Uoyal Air Force, welke tijdens de we reldoorlog in Zuid-Afrika was gelegerd, behoorde ook onze landgenoot, Officier Vlieger Senger. Dit onderdeel van de R.A.F. maakte tij dens de oorlog talloze Oc eaa n - vlu ch f en en de verbinding miet het vaste land w;erd daarbij onderhouden door middel! van postduiven. Hoe dit gebeurde? Dijt zal worden getoond tijdens het grote Vlieg-itournooi, dat Zaterdag 12 Juni ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart te So^ister- berg wordt gehouden. Daar zal men n.1. zien, dat uit e,e|n vlieg tuig door diezelfde Officier-vlieger post duiven worden uitgeworpen, die ijn pa pier zijn verpakt. De heer Senger werpt deze postduiven, die in ee,n gewone cou rant zijn verpakt, dan buiten boord van zijn Mitchell-Marine vliegtuig 'em het pakket stort dan omlaag. Maar ziet, dan doet zich bij de postduif dc zucht tot zelfbehoud gelden en mlet haar nek en de kracht harer poten en woelende vleugels vernielt zij haar verpakking en terwijl de gescheurde krant bqgint te dwarrelen, vangt de duif haar ijlvlucht aan, in formatie, draait een roinde en gaaf huiswaarts. Waarom wordt de duif nu verpakt? Omdat, wanneer 7,ij oningépakt zou wor den uitgeworpen, zij onmiddellijk haar Vleugels zou ontplooien, wat tengevolge zou hebben, dat die vleugels zouden bre ken. Uitgeworpen bij een sinejlheid van 300 K.M. en meer, zouden de vleugels van de duif onder de luchtdruk bezwij ken. De papieren verpakking houdt de U zij gewaarschuwd lezer. Dit gaat een U,,hoekje'' met een luchtje wordien. Met een vies luchtje, dus als ik u raden mag, leest u dit liever een poosje na uw maaltijd. Dit is geen smaakvolle aanhef voor mijn babbeltje en gelooft u mij gerust, ik had het ook liever over iets anders gehad. Nu is hef wel' zó, als ik het persé niet wil, ik dit kwalijk riekende onderwerp niet behoef ,,aan te snijden'', maar ik acht het wel van belang, hetgeen voor u nog geen reden behoeft te zijin om het te lezen. In ons dorp ïs een buurt, waar ze, wil len of niet, midden in de reuk ziften. En hoe Ik weet niet of u er wel «ens over hebt gedacht wat ze met de inhoud van de „Boldootwagen" deden, wanneer ze bij u van het erf weggereden waren met die kwalijk riekende lading en u blij was, dat het vieze karweitje wieer voor een poos achter de rug was. Tot voor kort meende ik, dat de faeca lien aan landbouwers werden verkocht of cadeau gedaan, daar stond' ik niet zo bij stil. Nu is het mogelijk, dat de markt in faecalien erg slecht is en hef de moeite niet meer loont het naar de boer te brein- gen. Misschien ook, dat de boeren vin den, dat alles hard genoeg groeit. Hoe het ook zij, sedert enige tijd wordt de niet aromatische inhoud van Onze groene tankwagen geledigd in daarvoor gegraven kuilen aan de Schrikslaain, in de directe omgeving van het tennispark. Zomaar, net even naast de openbare weg, met zelfs geen hekjie om mensen of die ren er vandaan te houden, of ©en bord je biet ,,Pas op de hond", „Mijnengevaar" of iets dergelijks. Kunt u zich indenken, dat de omwo nenden, in de momenten dat ze nieit be wusteloos zijn, over niets anders kunnen denken of praten, dain over deze Mid deleeuwse toestand? Met uw permissie, het stinkt er nu al als de u weet wel; wat moet dat aan stonds worden als het warm wordt? Ik behoef u bovendien niet te viertellen, wel ke ziekten er allemaal door kunnen wor den overgebracht. Laten we hopen, dat het een misstapje van Gemeentewerken Is, diie ze spoedig zal herstellen. In alle bladen hebben we hef van de da ken geschreeuwd: Soest gaaf ©en cultu reel centrum stichten''. We hébben daar mee een goede beurt gemaakt, maar denkt u zich eens even in, wat voor fi guur we slaan, als de bladen vandaag of morgen van ons gaan schrijven, dat Soest met zijn faecalien geen raad weet en die stinkboel nu maar i;n een plant soentje deponeert. Het is natuurlijk ook zeer goed mogelijk, dat de gemeente pracfïsch werk doet en thans reeds de meststoffen verzamelt, die straks nodig zullen zijn, om b.v. de grasmatten, in ons nieuwe, daar 1© stich ten sporepark zullen worden aangelegd, zo goed mogelijk te doen jgedïjen, maar even practisch zou hef danzijn, als deze putten dan met planken en zand werdén afgedekt We voorkomen hiermee, dat we straks gemeentewerken moeten roepen, om kin deren, of honden of dronken gemeentena ren uit de put te halen. H. OEKMAN. Vleugels van de duif gesloten ©n voor em aleer de duif zich uit het pakket hqeff bevrijd, heeft het pakket zijn grote snel heid verloren. Vijftig duiven zullen Zaterdag 12 Juni te Soesferberg, één voor een, worden uitge worpen, zodat men volop de gelegenheid heeft, waar te nemen, hoe de gevleugelde telegrambesteller zich uit zijn beschutten de courant bevrijd. De Officier-vlieger 2e klas, E. C. Sienger, zal ook met de Sikorsky Heïicopfère bij zondere demonstraties uitvoeren. Hij zal met dit toestel stil staan in de lucht en verticale landingen verrichten. Verticaal zakken vanaf 1000 M. hoogte, met een snelheid van 12 mieter per se conde. De quick-stop vertonen, door vrij wel plotseling uit 70 Mijl snelheid tof stilstand te komen. Voorts zal de Heïicopfère van ,een red dingsboei een drenkeling aan boord mie- men en aldus een denkbeeldige schip breukeling redden, draaien over ten tus sen vier rood-wiffe bakens, en draai/eln met een witte ton roliendie op het vlieg veld .De Officier-vlieger Senger zal zijn evoluties van zo nabij uitvoeren, dat d'e toeschouwers het somt bewegingsloze toestel1 met de hand kunnein aanraklelnj. BEDRIJFSONGEVAL. De gemeentewerkman A. v. V. had hief ongeluk met zijn voet tussen eein aan tal befonsfukken bekneld te rakein. Hij werd daarbij zodanig verwond, dat hij naar zijn woning moest worden vervoerd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1